Αποστολέας Θέμα: Βαφές Μουσικών Οργάνων.  (Αναγνώστηκε 50271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #25 στις: 15/01/08, 06:33 »
Πολύ καλό πόστ πράγματι, κάτι που έψαχνα καιρό.
Και για να ανακεφαλαιώσουμε και αν θέλεις μας λες  ;) αν κατάλαβα καλά το
sealer νίτρου ή η γομαλ**α είναι το υπόστρωμα που βάζουμε απάνω στο ήδη γυαλοχαρτισμένο και καθαρό από το παλιό χρώμα ξύλο του σώματος.Επειτα το περνάμε με πιστόλι με καλά αραιωμενο χρώμα νίτρου;Αλλο είναι το βερνίκι νίτρου
που αναφέρεις στην αρχή, εννοείς το τελικό φινίρισμα μετά τη βαφή σωστά;Ποιό είδος βερνικιού θεωρείς κατάλληλο για το φινίρισμα που θα δέσει και με τη βαφή νίτρου που προτείνεις;
Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #26 στις: 15/01/08, 06:57 »
Συγγνώμη για το περίπου off topic, αλλά γίνεται σε μια κιθάρα, που έχει ήδη ένα στρώμα (ΕΝΑ μόνο όμως) βερνικιού, να περάσουμε κάποιο έγχρωμο βερνίκι από πάνω, έτσι ώστε να μη χρειαστεί τρίψιμο και ξανά βάψιμο εξ'αρχής?

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #27 στις: 15/01/08, 12:28 »
δεν παιζει κατι τεοιο....αν θελεις σωστο αποτελεσμα πρεπει να την τριψεις με υπομονη προσεκτηκα,αρχιζοντας με χοντρο γυαλοχαρτο και καταλιγοντας σε κανενα 1000,2000.ειδικα τα πολυεστερικα λουστρα ειναι τοσο σκληρα που ακομη και γρατζουνιες με το ζορι κανουν.....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #28 στις: 15/01/08, 16:41 »
Το ξύσιμο δεν μ'ενοχλεί, άντε πες το κάνω. Το στρώμα που έχει πάνω είναι ούτως ή άλλως 1, το πολύ 1,5 χιλλιοστό (μιλάμε για πολύ λεπτό όμως), αλλά αυτή τη στιγμή, φαίνονται οι άπειρες γρατζουνιές από το προηγούμενο ξύσιμο, γι'αυτό ήθελα απλά ένα παχύ στρώμα έγχρωμου βερνικιού, για να το καλύψω, και το χρώμα από κάτω, και τις γρατζουνιές. Δεν παίζει με τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #29 στις: 15/01/08, 20:45 »
Βερνικι ειπες στην αρχη, λουστρο μετα, τι απο τα δυο εχει η κιθαρα? Αν εχεις κανει εμποτισμο με βερνικι βαφεις απο πανω λογικα, αν εχεις λουστρο μπορει να κατσει σωστα, μπορει και οχι. Αν ειναι για πειραματισμο μονο, αν ειναι καλη κιθαρα και θελεις να κανεις καλη δουλεια, θελει ξυσιμο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #30 στις: 15/01/08, 21:23 »
Βερνίκι, λούστρο, δεν ξέρω ρε συ, σ'ένα επιπλάδικο ( :o ) την πήγα να την κάνει και μου την κράτησε μέχρι που στέγνωσε, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς είναι...  :-\  Από αυτά δεν πολυνιώθω...

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #31 στις: 15/01/08, 22:39 »
Οι γρατζουνιες ειναι οπως ειπες απο το προηγουμενο τριψιμο!!!!ο μονος τροπος για να φυγουν ειναι απο την αρχη τριψιμο....δηλαδη.... αφου δεν εχει πολυ λουστρο πανω θα αρχισεις με ενα πιο λεπτο γυαλοχαρτο π.χ. 240 και πανω με απαλες κινησεις για να μην φας ξυλο και οταν βλεπεις οτι αρχιζει να τις εξαφανιζει θα πας σε μεγαλυτερο νουμερο γιαλοχαρτο (δηλαδη λεπτοτερο)θα κανεις παλι το ιδιο και μετα σε ακομη λεπτοτερο γιαλοχαρτο.μονο ετσι θα φυγουν οι γρατζουνιες.θα πρεπει να φτασεις μεχρι 1000αρι και αν μπορεις και με 2000 ακομη καλυτερα!φυσικα οσο λεπτοτερο γυαλοχαρτο τοσο περισσοτερη ωρα τριψιμο.... ;) ειναι ο μονος τροπος να γινει σωστη δουλεια!

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #32 στις: 15/01/08, 22:45 »
Νομιζω οτι λουστρο και βερνικι ειναι το ιδιο!Εγω το ξερω σαν λουστρο!και για μενα οπως και για πολλους οργανοποιους το καλυτερο ειναι το λουστρο πολυουριθανιου (ή καπως ετσι :D) η γομολακα ειναι πολυ πιο φυσικη αλλα δεν κανει για ηλεκτρικη με βαφη απο κατω και θελει παραπαρα πολυ δουλεια.... το λουστρο πολυεστερα ειναι το πιο σκληρο,ανθεκτικο στο χρονο και τις γρατζουνιες!Στην κατασκευη οργανων το λουστραρισμα ειναι ανα απο τα δυσκολοτερα και τεχνικα σημεια...θελει πολυ δουλεια για να το μαθεις να το δουλευεις.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #33 στις: 15/01/08, 23:03 »
Ok, ανακεφαλαιώνοντας, μετά το τρελό τρίψιμο, τι θέλει? Απλά έγχρωμο λούστρο/βερνίκι, ή θέλει πρώτα κάποιο sealer, μετά χρώμα/μπογιά και μετά ξανά λούστρο/βερνίκι? Μπερδεύτηκα...  :-\

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #34 στις: 15/01/08, 23:19 »
Ενοεις λουστρο με χρωμα?γιατι δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις...
Το χρωμα που εχει η κιθαρα ηδη θελεις να το κρατησεις ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #35 στις: 15/01/08, 23:25 »
Θυμάσαι την Ibanez μου, την τόσο περίτεχνα βαμμένη? Ε θέλω να φύγει το χρώμα αυτό κι οι γρατζουνιές, να την ξαναβάψω (μόνο μπροστά, άσε που θα μπεί και Pickguard) και να τη σουλουπώσω για να παίζεται πάλι.

Όχι, το χρώμα δεν θέλω να το κρατήσω.


Να και μια φωτογραφία



Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #36 στις: 15/01/08, 23:37 »
Ναι τη θυμαμαι!Κανεις ολη αυτη την εργασια με τα τριψηματα μεχρι να φυγει και το χρωμα.Προσοχη ομως!!!!!απο τη στιγμη που θα αρχισει να φευγει το λουστρο και μετα θα βαλεις λεπτο γυαλοχαρτο και προσεχτηκα για να μην φας και ξυλο μαζι.πρεπει να φυγει ολο το χρωμα και να πιανεις ξυλο.τα ξερεις οτι και το ξυλο θα εχει γρατζουνιες απο τα γυαλοχαρτα και ετσι θα τις εξαφανισεις με τον τροπο που σου ειπα πιο πανω,θελει αρκετη δουλεια και σιγα σιγα για να μην κανεις ζημια...και να ελενχεις συχνα την επιφανεια.απο εκει και περα δεν ξερω ποσο ειναι εφυκτη η διαδικασια στο σπιτι.....αφου αξαφανιστει καθε ιχνος χρωματος,λουστρου,γρατζουνιας και σκονης,περνας με καποια χερια προεργασια την επιφανια.ειναι ενα ειδος σαν λουστρο για να καλυπτει τους πορους του ξυλου.καθε χερι πρεπει να στεγνωσει καλα.για τα λουστρα αυτα δεν ξερω αν υπαρχουν σε μορφη που να μπορεις να τα περασεις με τροπο εκτος απο πιστολι.... Επειτα, υπαρχουν πολυ τροποι...ακου εναν δοκιμασμενο!!!διαλεγεις το χρωμα που θελεις και με πινελο,ΝΑΙ ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ, βαφεις πανω απο την προεργασια, οσα χερια πιστευεις χρειαζοναι για να φτασει στο αποτελεσμα που θελεις.μετα ακολουθει η εργασια με το λουστρο!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #37 στις: 15/01/08, 23:40 »
Ευχαριστώ πολύ φίλε για όλες τις οδηγίες, αλλά επειδή το κόβω να το κάνω χειρότερα στην τελική, μήπως ξέρεις κανέναν εδώ που να το κάνει αυτό?  ;D

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #38 στις: 15/01/08, 23:44 »
ο dr fret σιγουρα κανει αφου κανει και δικες του κιθαρες!το θεμα ειναι ποσα περνει...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #39 στις: 15/01/08, 23:47 »
Για τον fret το σκέφτομαι, γιατί έχω ακούσει και καλά και κακά και για να'μαι ειλικρινής δεν τον πολυεμπιστεύομαι...  :-\  Και δεν νομίζω να γίνεται σπίτι, μια και θέλει συγκεκριμένες μπογιές, βερνίκια, πιστόλια κι όλα τα σχετικά. Το πολύ πολύ το τρίψιμο να κάνω εδώ...

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #40 στις: 15/01/08, 23:53 »
δυστυχως ειναι δυσκολη διαδικασια... :-\

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #41 στις: 16/01/08, 22:29 »
Πολύ καλό πόστ πράγματι, κάτι που έψαχνα καιρό.
Και για να ανακεφαλαιώσουμε και αν θέλεις μας λες  ;) αν κατάλαβα καλά το
sealer νίτρου ή η γομαλ**α είναι το υπόστρωμα που βάζουμε απάνω στο ήδη γυαλοχαρτισμένο και καθαρό από το παλιό χρώμα ξύλο του σώματος.Επειτα το περνάμε με πιστόλι με καλά αραιωμενο χρώμα νίτρου;Αλλο είναι το βερνίκι νίτρου
που αναφέρεις στην αρχή, εννοείς το τελικό φινίρισμα μετά τη βαφή σωστά;Ποιό είδος βερνικιού θεωρείς κατάλληλο για το φινίρισμα που θα δέσει και με τη βαφή νίτρου που προτείνεις;
Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος.
Το sealer νιτρου περνιέται αμέσως μετά το τρίψιμο δηλαδή μόνο σε καθαρό ξύλο αραιωμένο 50% και μετά απο ένα απαλό τρίψιμο (300+) μέχρι να ''φύγει΄΄η κρόυστα και ξαναπερνάμε με αραιωση 70%,ξανα τρίψιμο και μετά βάζουμε τα βερνίκια (2 εως 4 χέρια με αντίστοιχα τριψίματα. Τώρα  η γομολάκα περνιέται επίσης σε τριμένο ξύλο και δε χρειάζεται απαράιτητα βερνίκι αλλά η αραίωση είναι λιγο δύσκολο να πω γιατί η γομολάκα είναι στερεά.
Το βερνικι νίτρου κατα τη γνώμη μου είναι μάπα.... εννοώ μη βάψεις καμιά fender του ΄68 θα μας δείρουν....
αλλά ελείψη κατάλληλου βερνικιού βάλε αυτό και με προσοχή το νίτρο είναι καυστικό το δε διαλυτικό του χειρότερο. Πέρνα ένα μόνο χέρι η το πολύ δύο για να μη μπουκώσει ο ήχος αλλά για αραίωση δε μπορώ να πώ σίγουρα ανάλογα τη φίρμα πάντως αν λέει 30% εσύ κάντο 40% και την αραίωση κάντη 1 ώρα πρίν.
 (το μόνο σίιγουρα  καλό είναι οτι έχει ωραία αίσθηση αυτό το βερνίκι και έιναι και ανθεκτικό)
Το κάθε υπόστρομα έχει το αντίστοιχο βερνίκι.
Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #42 στις: 16/01/08, 23:12 »
Επειδή μόλις τώρα το είδα αυτό:

Βάψιμο με βερνίκι νίτρου, βαφή αυτοκινήτων και βερνίκια πολυουρεθάνης μάλλον αν η κιθάρα σας είναι για πέταμα.


Χμμμμ... αυτό με τις βαφές αυτοκινήτου κάποιος πρέπει να το πει στον ΕVH, γιατί με τέτοια έβαψε την Frankenstrat. Αλλά εδώ που τα λέμε, για πέταμα ήταν, το σώμα του κόστισε $50 και το μπράτσο $80... τώρα πως έγινε και έβγαζε τον απόλυτο ροκ κιθαριστικό ήχο που όλοι πολεμούσαν να αντιγράψουν, παραμένει όντως ένα μυστήριο.  ;D

Α, και φυσικά θα πρέπει να απορρίψουμε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις ευρείας παραγωγής κιθάρες που βάφονται ακριβώς με χρώματα πολυουρεθάνης. Ελάχιστες βάφονται με πολυεστερικές βαφές και ακόμα λιγώτερες με χρώματα νίτρου που ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν με αυτά που χρησιμοποιούσαν το 50.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω αφορούν ηλεκτρικά όργανα.

Παράθεση
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΝΗΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ


Πειράματα σε ποντίκια δείχνουν πράγματι ότι η ανιλίνη είναι καρκινογόνος αν τρέφεσαι με αυτήν, ωστόσο η τοξικότητά της είναι έτσι κι'αλλιώς αποδεδειγμένη και θα σε στείλει στον τάφο πολύ νωρίτερα. Αλλά ας μην υπερβάλλουμε και μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πολύ πιθανότερο είναι να προσβληθείς από καρκίνο αν καπνίζεις την ώρα που δουλεύεις την ανιλίνη.  ;)

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, περισσότερα στοιχεία εδώ: http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html



Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #43 στις: 16/01/08, 23:40 »
Επειδή μόλις τώρα το είδα αυτό:

Βάψιμο με βερνίκι νίτρου, βαφή αυτοκινήτων και βερνίκια πολυουρεθάνης μάλλον αν η κιθάρα σας είναι για πέταμα.


Χμμμμ... αυτό με τις βαφές αυτοκινήτου κάποιος πρέπει να το πει στον ΕVH, γιατί με τέτοια έβαψε την Frankenstrat. Αλλά εδώ που τα λέμε, για πέταμα ήταν, το σώμα του κόστισε $50 και το μπράτσο $80... τώρα πως έγινε και έβγαζε τον απόλυτο ροκ κιθαριστικό ήχο που όλοι πολεμούσαν να αντιγράψουν, παραμένει όντως ένα μυστήριο.  ;D

Α, και φυσικά θα πρέπει να απορρίψουμε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις ευρείας παραγωγής κιθάρες που βάφονται ακριβώς με χρώματα πολυουρεθάνης. Ελάχιστες βάφονται με πολυεστερικές βαφές και ακόμα λιγώτερες με χρώματα νίτρου που ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν με αυτά που χρησιμοποιούσαν το 50.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω αφορούν ηλεκτρικά όργανα.

Παράθεση
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΝΗΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ


Πειράματα σε ποντίκια δείχνουν πράγματι ότι η ανιλίνη είναι καρκινογόνος αν τρέφεσαι με αυτήν, ωστόσο η τοξικότητά της είναι έτσι κι'αλλιώς αποδεδειγμένη και θα σε στείλει στον τάφο πολύ νωρίτερα. Αλλά ας μην υπερβάλλουμε και μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πολύ πιθανότερο είναι να προσβληθείς από καρκίνο αν καπνίζεις την ώρα που δουλεύεις την ανιλίνη.  ;)

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, περισσότερα στοιχεία εδώ: http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html





πεστα ρε ccl.... και ημουνα ετοιμος να γραψω και εγω!!!!  μαθαμε ολοι τωρα τα καρκινογονα!!!
δν αμφισβητω οτι ο sweet stringsεχει γνωσεις πανω στο θεμα αλλα μην λεμε και πραγματα που ακουσαμε απο τον φιλο του φιλου .....

η ανιλινη ειναι οσο καρκινογονο ειναι ο καπνος του τσιγαρου..... και εξαλλου καποιος που θα τη δουλεψει 3 φορες στη ζωη του με γαντακια τι να παθει???
και αν το προβλημα νομιζετε οτι ειναι η ανιλινη στο βαψιμο ενος οργανου ρωτηστε να μαθετε τι καλο κανουν ολα αυτα τα βερνικια σε σπρει...ή οι μπογιες σε σπρει..(και μην ξεχνατε οτι καποιος θα θυμηθει να βαλει γαντια οταν βαφει με σπρει...μασκα ποσοι φορανε???;))...
τεσπα ... προσοχη θελει οτι και να χειριζομαστε....το τι ειναι καρκινογονο ή οχι δν τον ξερουν ουτε οι επιστημονες....
(υ.γ. και για την τοξικοτητα της ανιλινης μην τρελενεστε...εγω δν εχω δει κανεναν ξυλουργο να ερχετε στο νοσοκομειο με aniline toxicity....)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #44 στις: 17/01/08, 00:03 »
Παράθεση
Ευχαριστώ πολύ φίλε για όλες τις οδηγίες, αλλά επειδή το κόβω να το κάνω χειρότερα στην τελική, μήπως ξέρεις κανέναν εδώ που να το κάνει αυτό?  Grin


Πάντως υπάρχει κ αυτός ο τεχνίτης:

The Art Of Wood...

Έχω πάει την κιθάρα 2-3 φορές για service, κ τον έχω δει να φτιάχνει θεικά πράγματα.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #45 στις: 17/01/08, 01:40 »
Νομιζω οτι λουστρο και βερνικι ειναι το ιδιο!Εγω το ξερω σαν λουστρο!

Μάλλον κάνω λάθος, οποτε διορθώστε με. Βερνίκι δεν είναι αυτό που ποτίζει το ξύλο και λούστρο αυτό που κάθεται πάνω από το ξύλο (η  το χρώμα) προκειμενου να προστατεύει το ξύλο και να το κάνει να γυαλίζει?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #46 στις: 17/01/08, 16:44 »
Επειδή μόλις τώρα το είδα αυτό:

Βάψιμο με βερνίκι νίτρου, βαφή αυτοκινήτων και βερνίκια πολυουρεθάνης μάλλον αν η κιθάρα σας είναι για πέταμα.


Χμμμμ... αυτό με τις βαφές αυτοκινήτου κάποιος πρέπει να το πει στον ΕVH, γιατί με τέτοια έβαψε την Frankenstrat. Αλλά εδώ που τα λέμε, για πέταμα ήταν, το σώμα του κόστισε $50 και το μπράτσο $80... τώρα πως έγινε και έβγαζε τον απόλυτο ροκ κιθαριστικό ήχο που όλοι πολεμούσαν να αντιγράψουν, παραμένει όντως ένα μυστήριο.  ;D

Α, και φυσικά θα πρέπει να απορρίψουμε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις ευρείας παραγωγής κιθάρες που βάφονται ακριβώς με χρώματα πολυουρεθάνης. Ελάχιστες βάφονται με πολυεστερικές βαφές και ακόμα λιγώτερες με χρώματα νίτρου που ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν με αυτά που χρησιμοποιούσαν το 50.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω αφορούν ηλεκτρικά όργανα.

Παράθεση
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΝΗΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ


Πειράματα σε ποντίκια δείχνουν πράγματι ότι η ανιλίνη είναι καρκινογόνος αν τρέφεσαι με αυτήν, ωστόσο η τοξικότητά της είναι έτσι κι'αλλιώς αποδεδειγμένη και θα σε στείλει στον τάφο πολύ νωρίτερα. Αλλά ας μην υπερβάλλουμε και μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πολύ πιθανότερο είναι να προσβληθείς από καρκίνο αν καπνίζεις την ώρα που δουλεύεις την ανιλίνη.  ;)

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, περισσότερα στοιχεία εδώ: http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html





πεστα ρε ccl.... και ημουνα ετοιμος να γραψω και εγω!!!!  μαθαμε ολοι τωρα τα καρκινογονα!!!
δν αμφισβητω οτι ο sweet stringsεχει γνωσεις πανω στο θεμα αλλα μην λεμε και πραγματα που ακουσαμε απο τον φιλο του φιλου .....

η ανιλινη ειναι οσο καρκινογονο ειναι ο καπνος του τσιγαρου..... και εξαλλου καποιος που θα τη δουλεψει 3 φορες στη ζωη του με γαντακια τι να παθει???
και αν το προβλημα νομιζετε οτι ειναι η ανιλινη στο βαψιμο ενος οργανου ρωτηστε να μαθετε τι καλο κανουν ολα αυτα τα βερνικια σε σπρει...ή οι μπογιες σε σπρει..(και μην ξεχνατε οτι καποιος θα θυμηθει να βαλει γαντια οταν βαφει με σπρει...μασκα ποσοι φορανε???;))...
τεσπα ... προσοχη θελει οτι και να χειριζομαστε....το τι ειναι καρκινογονο ή οχι δν τον ξερουν ουτε οι επιστημονες....
(υ.γ. και για την τοξικοτητα της ανιλινης μην τρελενεστε...εγω δν εχω δει κανεναν ξυλουργο να ερχετε στο νοσοκομειο με aniline toxicity....)


****απο ένα τυχαίο άρθρο μετά τη δημοσιοποίηση τη Ευρωπαικής ένωση για την ανηλίνη***
Σύμφωνα με καινούργια επιστημονικά δεδομένα δεν μπορεί να αποκλεισθεί το γεγονός ότι ή δυνατότητα της ανιλίνης για καρκινογένεση οφείλεται στην καταστροφή του γενετικού υλικού των κυττάρων.
Οπότε δεν μπορεί να καθορισθεί ένα ασφαλές όριο για την ανιλίνη το οποίο θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως ασφαλές για τον άνθρωπο.
Η Επιτροπή λοιπόν κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η ουσία Ε128 πρέπει να θεωρηθεί ως μη ασφαλής.

Η ανηλίνη έιναι πλέον χαρακτηρισμένη σαν καρκινογόνα και μάλιστα πρίν απο μερικούς μήνες αποκαλύφτηκε οτι χρησημοποιήτε σε χρωματισμό τροφών.
Δεν το έιπα ούτε για να το παιξω έξυπνος , καθένας κάνει ότι νομίζει.
Α΄και οι κοινές μάσκες εμπορίου δεν εμποδίζουν την εισπνοή της. ΟΥΤΕ και οι μάσκες άνθρακα

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #47 στις: 17/01/08, 17:25 »
Επειδή μόλις τώρα το είδα αυτό:

Βάψιμο με βερνίκι νίτρου, βαφή αυτοκινήτων και βερνίκια πολυουρεθάνης μάλλον αν η κιθάρα σας είναι για πέταμα.


Χμμμμ... αυτό με τις βαφές αυτοκινήτου κάποιος πρέπει να το πει στον ΕVH, γιατί με τέτοια έβαψε την Frankenstrat. Αλλά εδώ που τα λέμε, για πέταμα ήταν, το σώμα του κόστισε $50 και το μπράτσο $80... τώρα πως έγινε και έβγαζε τον απόλυτο ροκ κιθαριστικό ήχο που όλοι πολεμούσαν να αντιγράψουν, παραμένει όντως ένα μυστήριο.  ;D

Α, και φυσικά θα πρέπει να απορρίψουμε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις ευρείας παραγωγής κιθάρες που βάφονται ακριβώς με χρώματα πολυουρεθάνης. Ελάχιστες βάφονται με πολυεστερικές βαφές και ακόμα λιγώτερες με χρώματα νίτρου που ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν με αυτά που χρησιμοποιούσαν το 50.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω αφορούν ηλεκτρικά όργανα.

Παράθεση
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΝΗΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ


Πειράματα σε ποντίκια δείχνουν πράγματι ότι η ανιλίνη είναι καρκινογόνος αν τρέφεσαι με αυτήν, ωστόσο η τοξικότητά της είναι έτσι κι'αλλιώς αποδεδειγμένη και θα σε στείλει στον τάφο πολύ νωρίτερα. Αλλά ας μην υπερβάλλουμε και μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πολύ πιθανότερο είναι να προσβληθείς από καρκίνο αν καπνίζεις την ώρα που δουλεύεις την ανιλίνη.  ;)

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, περισσότερα στοιχεία εδώ: http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html





πεστα ρε ccl.... και ημουνα ετοιμος να γραψω και εγω!!!!  μαθαμε ολοι τωρα τα καρκινογονα!!!
δν αμφισβητω οτι ο sweet stringsεχει γνωσεις πανω στο θεμα αλλα μην λεμε και πραγματα που ακουσαμε απο τον φιλο του φιλου .....

η ανιλινη ειναι οσο καρκινογονο ειναι ο καπνος του τσιγαρου..... και εξαλλου καποιος που θα τη δουλεψει 3 φορες στη ζωη του με γαντακια τι να παθει???
και αν το προβλημα νομιζετε οτι ειναι η ανιλινη στο βαψιμο ενος οργανου ρωτηστε να μαθετε τι καλο κανουν ολα αυτα τα βερνικια σε σπρει...ή οι μπογιες σε σπρει..(και μην ξεχνατε οτι καποιος θα θυμηθει να βαλει γαντια οταν βαφει με σπρει...μασκα ποσοι φορανε???;))...
τεσπα ... προσοχη θελει οτι και να χειριζομαστε....το τι ειναι καρκινογονο ή οχι δν τον ξερουν ουτε οι επιστημονες....
(υ.γ. και για την τοξικοτητα της ανιλινης μην τρελενεστε...εγω δν εχω δει κανεναν ξυλουργο να ερχετε στο νοσοκομειο με aniline toxicity....)

Aυτό είναι το link που στελνει ο φίλος κοίτα και λίγο πιο κάτω
How can aniline affect my health?

Aniline can be toxic if ingested, inhaled, or by skin contact. Aniline damages hemoglobin, a protein that normally transports oxygen in the blood. The damaged hemoglobin can not carry oxygen. This condition is known as methemoglobinemia and its severity depends on how much you are exposed to and for how long. Methemoglobinemia is the most prominent symptom of aniline poisoning in humans, resulting in cyanosis (a purplish blue skin color) following acute high exposure to aniline. Dizziness, headaches, irregular heart beat, convulsions, coma, and death may also occur. Direct contact with aniline can also produce skin and eye irritation.

Τα καρκινογόνα τα μάθαμε γιατί ο καρκίνος έχει χιλιαπλασιαστεί δεν πουλάω γνώση όποιος θέλει καπνίζει μαζί με την ανιλίνη και αμα λάχει βάζει και στον καφέ.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #48 στις: 17/01/08, 17:27 »
Επειδή μόλις τώρα το είδα αυτό:

Βάψιμο με βερνίκι νίτρου, βαφή αυτοκινήτων και βερνίκια πολυουρεθάνης μάλλον αν η κιθάρα σας είναι για πέταμα.


Χμμμμ... αυτό με τις βαφές αυτοκινήτου κάποιος πρέπει να το πει στον ΕVH, γιατί με τέτοια έβαψε την Frankenstrat. Αλλά εδώ που τα λέμε, για πέταμα ήταν, το σώμα του κόστισε $50 και το μπράτσο $80... τώρα πως έγινε και έβγαζε τον απόλυτο ροκ κιθαριστικό ήχο που όλοι πολεμούσαν να αντιγράψουν, παραμένει όντως ένα μυστήριο.  ;D

Α, και φυσικά θα πρέπει να απορρίψουμε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις ευρείας παραγωγής κιθάρες που βάφονται ακριβώς με χρώματα πολυουρεθάνης. Ελάχιστες βάφονται με πολυεστερικές βαφές και ακόμα λιγώτερες με χρώματα νίτρου που ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχουν με αυτά που χρησιμοποιούσαν το 50.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω αφορούν ηλεκτρικά όργανα.

Παράθεση
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΝΗΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ


Πειράματα σε ποντίκια δείχνουν πράγματι ότι η ανιλίνη είναι καρκινογόνος αν τρέφεσαι με αυτήν, ωστόσο η τοξικότητά της είναι έτσι κι'αλλιώς αποδεδειγμένη και θα σε στείλει στον τάφο πολύ νωρίτερα. Αλλά ας μην υπερβάλλουμε και μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πολύ πιθανότερο είναι να προσβληθείς από καρκίνο αν καπνίζεις την ώρα που δουλεύεις την ανιλίνη.  ;)

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, περισσότερα στοιχεία εδώ: http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html


Βερνίκια πολυουρεθάνης βάζουν και στα ξύλινα πατώματα ...... βάφεις τη κιθάρα και μετα τη πατάς κάτω


Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #49 στις: 17/01/08, 18:00 »
****απο ένα τυχαίο άρθρο μετά τη δημοσιοποίηση τη Ευρωπαικής ένωση για την ανηλίνη***
Σύμφωνα με καινούργια επιστημονικά δεδομένα δεν μπορεί να αποκλεισθεί το γεγονός ότι ή δυνατότητα της ανιλίνης για καρκινογένεση οφείλεται στην καταστροφή του γενετικού υλικού των κυττάρων.
Οπότε δεν μπορεί να καθορισθεί ένα ασφαλές όριο για την ανιλίνη το οποίο θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως ασφαλές για τον άνθρωπο.
Η Επιτροπή λοιπόν κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η ουσία Ε128 πρέπει να θεωρηθεί ως μη ασφαλής.

Η ανηλίνη έιναι πλέον χαρακτηρισμένη σαν καρκινογόνα και μάλιστα πρίν απο μερικούς μήνες αποκαλύφτηκε οτι χρησημοποιήτε σε χρωματισμό τροφών.
Δεν το έιπα ούτε για να το παιξω έξυπνος , καθένας κάνει ότι νομίζει.
Α΄και οι κοινές μάσκες εμπορίου δεν εμποδίζουν την εισπνοή της. ΟΥΤΕ και οι μάσκες άνθρακα

πρωτον για τις μασκες μιλαγα οταν βαφει καποιος με σπρει(ειτε χρωμα, ειτε βερνικι....γιατι πες μου ποσοι εισπνεουν ανιλινη  την ημερα, και ποσοι εισπνεουν καποιο σπρει......επισης πες μου ποσες φορες θα καταπιαστει καποιος με την ανιλινη και ποσες με ενα σπρει....δλδ εννοω οτι πρεπει να πηγαινουμε με τις πιθανοτητες γιατι αλλιως θα χασουμε την μπαλα...)

απο την αλλη δν μου λενε τπτ αυτα που εκανες quote...θες να σου παρουσιασω τουλαχιστον  5-6 χιλιαδες ουσιες χαρακτηρισμενες ως καρκινογονες(και οχι ιιιιισως καρκινογονες σαν την ανηλινη) που μασαμε, εισπνεουμε, ακουμπαμε καθε μερα?????ξερεις ποση ανιλινη εχουμε δωσει στα ιδια μας τα παιδια με αυτα τα φοβερα γλυφιτζουρια που του βαφουν τη γλωσσα και τις καταπληκτικες καραμελες με την απιθανη γευση που του αφηνουν μπλε/κοκκινα/πρασινα χειλη??? και οχι βαφοντας μια κιθαρα?? :-\

καταλαβε το.... στην ιατρικη μιλας παντα by the numbers ...εεε και κακα τα ψεματα δν θα βγω σε ενα φορουμ να λεω για την τοξικοτητα και την καρκινογενεση της ανιλινης οταν αυτη ειναι μια σταγονα στον ωκεανο... δημιουργεις εντυπωσεις ετσι...και εκει ειναι η ενσταση μου στα λεγομενα σου....
καλυτερα βγες και πες...."παιδια...και κανα γαντακι, καμια μασκουλα, δν κανει κακο....αεριζομενος χωρος κτλπ..."
και γενικα αν θελεις/θελετε την αποψη μου...καρκινογονες ουσιες μας κατακλυζουν....ειμαστε η "γενια του καρκινου", κατσε να παμε 50-60 και θα δειτε.....απο εκει και περα δν θα καταστρεψουμε τη ζωη μας βασιζομενοι στα μηπως το ενα και μηπως το αλλο...αν καποιος θελει να βαψει την κιθαρα του με σπρει ή ανιλινη ή οτι αλλο θελει ας το κανει, υπαρχουν ομως καποιοι κανονες που πρεπει να ακολουθησει...τελος.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
22582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:15
από kimonas_j
3 Απαντήσεις
9383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 14:34
από plusmusic
3 Απαντήσεις
8853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
7 Απαντήσεις
16740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 22:04
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 20:22
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 12:31
από master of puppets
2 Απαντήσεις
19930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 14:41
από mackay
0 Απαντήσεις
34220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/11, 11:50
από dora
2 Απαντήσεις
6348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/19, 13:07
από saved