Ειδικά θέματα > Υγεία

Γιατί σκληραίνουν οι ακρες των δαχτύλων?

<< < (2/11) > >>

GreekDudeCovers:
Εγώ πάλι αυτό που έχω δεί στο μπάσσο, είναι ότι αν στο δεξί δεν έχει τους κάλλους σκαλώνει πολύ το δάχτυλο και μένεις σχετικά πίσω σε ταχύτητα και ακρίβεια...

hoba:
Ναι, ειναι ακριβως αντιδραση του οργανισμου, ωστε να αντεξει την εξτρα καταπονηση σε εκεινο το σημειο.

Οπως στο μονοζυγο, στα χειρονακτικα επαγγελματα, και οσοι κανουν πολυ ποδηλατο ξερουν.

Πιο συγκεκριμενα αφορα την κεράτινη στοιβαδα της επιδερμιδας. Αυτο που μαζευεται στο σημειο εκεινο ειναι εξτρα κερατινη. ;)

Jezus:
Γινομαστε κεραταδες δηλαδη  :P
Εγω παλι που δουλευω πολυ σε σκονη, με τρυπανια κατσαβιδια κτλ, γινεται χαλια το δερμα αλλα δεν σκληραινει...

hoba:

--- Παράθεση από: Jezus στις 07/01/08, 17:56 ---Γινομαστε κεραταδες δηλαδη  :P
Εγω παλι που δουλευω πολυ σε σκονη, με τρυπανια κατσαβιδια κτλ, γινεται χαλια το δερμα αλλα δεν σκληραινει...

--- Τέλος παράθεσης ---

Ναι, γιατι προφανως δεν καταπονειται καπιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σημειο, για πολλη ωρα. Δες καποιον που εχει ολη μερα στα χερια του πχ ενα φτυαρι..

Jezus:
Μπα με τα κατσαβιδια γινεται κομματια το δερμα στο ενα δαακτυλο αλλα δεν σκληραινει...
Καποιες φορες ομως που μαζευα τα πορτοκαλια απο το χτημα για μερες, το δερμα ειχε γινει οντως πολυ σκληρο απο τα τελαρα...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View