Διάφορα > Λοιπά

Φωτογραφική μηχανή

(1/3) > >>

Uriah:
Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Αν και δεν ειμαι χομπιστας, μου αρεσει να εχω μερικες επιλογες παραπανω οταν βγαζω μια φωτογραφια. Σκεφτομουν σαν μια φθηνη λυση την CANON EOS 4000D. Απο ο,τι διαβασα ειναι entry level μηχανη με πολυ πλαστικο, πραγμα που δεν με ενοχλει καθολου, αλλα το φλας πρεπει να το ανοιξει καποιος με το χερι και ξενερωσα. Η αμεσως επομενη επιλογη ειναι στα 150€, η CANON EOS 2000D στα 400€. Μου φαινεται μ@λακια να δωσω τοσα λεφτα για features που δεν θα χρειαστω.

Υπαρχει καποια αλλη προταση;

Guitar Fan:
αν δεν είσαι φαν της μηχανής και θέλεις μια μηχανή για όλες τις δουλειές πάρε κάτι σαν αυτήν
Canon PowerShot SX540 HS


με αυτές που αναφέρεις θα χρειασθείς και αλλους φακούς για μακρινά πλάνα

saved:
Σωστος αυτος ο κιθαριστας (πφφφ...  :P :P)ασε τις DSLR και παρε μια μικρη compact.
Οταν θα βαριεσε να την κουβαλας θα πεις "γιατι δεν ακουσα τον saved,damn it??"

vegos:

--- Παράθεση από: Uriah στις 23/09/19, 19:10 ---Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Αν και δεν ειμαι χομπιστας, μου αρεσει να εχω μερικες επιλογες παραπανω οταν βγαζω μια φωτογραφια.
--- Τέλος παράθεσης ---

Τι χρήση θες να της κάνεις;
Θες να προχωρήσεις παρά πέρα;
Θες να την έχεις πάντα μαζί σου;
Τι φωτογραφίες θέλεις να τραβάς;
Μέρα; Νύχτα; Τοπία; Κόσμο;
Ποιο είναι το συνολικό κόστος που θες να ξοδέψεις;

Uriah:

--- Παράθεση από: vegos στις 24/09/19, 15:25 ---
--- Παράθεση από: Uriah στις 23/09/19, 19:10 ---Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Αν και δεν ειμαι χομπιστας, μου αρεσει να εχω μερικες επιλογες παραπανω οταν βγαζω μια φωτογραφια.
--- Τέλος παράθεσης ---

Τι χρήση θες να της κάνεις;
Θες να προχωρήσεις παρά πέρα;
Θες να την έχεις πάντα μαζί σου;
Τι φωτογραφίες θέλεις να τραβάς;
Μέρα; Νύχτα; Τοπία; Κόσμο;
Ποιο είναι το συνολικό κόστος που θες να ξοδέψεις;

--- Τέλος παράθεσης ---
Κοιταξε, οπου κι αν παω κουβαλαω μια φωτογραφικη μαζι και βγαζω συνεχως φωτογραφιες. Πιστευω πως αν ειχα μια κανονικη μηχανη, και οχι τις cybershot, ισως και να ασχολιομουν παραπανω και με ποιο πολυ ζηλο. Κυριως τοπια και κτιρια φωτογραφιζω. Τον Δεκεμβριο θα παμε στην βορεια Νορβηγια με την ελπιδα να δουμε και το Βορειο Σελας, και θα ηθελα να εχω καποιες φωτογραφιες που δεν τραβηχτηκαν απο κινητο. Τωρα το κοστος ειναι θεμα παντοτε περιεργο. Απο οσο ειδα τις τιμες μεχρι 450€ θα ηθελα να δωσω, βασει και της χρησης που κανω.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View