Αποστολέας Θέμα: ψαχνω πεταλακι od για blues  (Αναγνώστηκε 6522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
ψαχνω πεταλακι od για blues
« στις: 10/01/14, 21:58 »
γεια χαρα σε ολους,ψαχνω ενα πεταλακι overdrive για blues,εχω ακουσει-διαβασει για τα ibanez εριξα ματια αλλα εχει πολλα μοντελα,τι προτεινεται οσον αφορα τα ibanez και γενικοτερα tube screamer πεταλακια,ειχα το bad monkey το οποιο εδωσα δεν με εντυπωσιασε και πολυ,παιζω με μια fender clasic player 50's σε ενισχυτη kustom defender,λογω των πολλων βατ δεν βρωμιζει σε μικρες εντασεις για αυτο κατεφυγα σε αυτη τη λυση.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #1 στις: 10/01/14, 22:59 »
για mild overdrive τσέκαρε
αυτό
. πολύ φθηνό κ διάφανο ;) , μετάνιωσα που το πούλησα ..

επίσης μπορείς να πάρεις (ή να φτιάξεις) ένα attenuator για τον ενισχυτή σου ώστε να έχεις περισσότερα γκάζια σε εντάσεις δωματίου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #2 στις: 10/01/14, 23:15 »
για mild overdrive τσέκαρε αυτό . πολύ φθηνό κ διάφανο ;) , μετάνιωσα που το πούλησα ..

επίσης μπορείς να πάρεις (ή να φτιάξεις) ένα attenuator για τον ενισχυτή σου ώστε να έχεις περισσότερα γκάζια σε εντάσεις δωματίου


+1

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #3 στις: 11/01/14, 11:38 »
Kατ' αρχήν αν δεν σε ικανοποίησε το Bad Monkey, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κοιτάξεις το Screamin' Blues. Πιο πολύ gain από το Bad Monkey και κατά τη γνώμη μου καλύτερη χροιά, ειδικά για blues.

Αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιο οικονομικό πετάλι, θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και τα Danelectro Cool Cat. Ανάμεσα στο Transparent Overdrive, το Drive και το Distortion (αν και το τελευταίο έχει μάλλον πάρα πολύ gain), σίγουρα θα βρεις ένα που να πλησιάζει τον ήχο που θέλεις.

Το Joyo Sweet Baby που ανέφερε ο modfori είναι επίσης πολύ καλή λύση (υποτίθεται ότι είναι κλώνος του Mad Professor Sweet Honey) και τελευταία διαβάζω πολύ καλές κριτικές γι αυτό, αλλά η Joyo έχει αρκετά άλλα overdrive πετάλια όπως το Vintage Overdrive, το Ultimate Drive και το Crunch Distortion, τα οποία μπορεί να σε καλύψουν. Tα Joyo μπορείς να τα βρεις και με άλλα ονόματα, μεταξύ των οποίων το πιο γνωστό ίσως είναι το Harley Benton στον Thomann.

Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές σε χαμηλή τιμή είναι το Palmer PEOD Overdrive, για το οποίο μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ (γενικά αυτό το thread μπορεί να σού φανεί χρήσιμο), το Akai Blues Overdrive, το Marshall Bluesbreaker II, το Digitech Hardwire Tube Overdrive και το ISP Totally Blues.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #4 στις: 11/01/14, 17:55 »
+1 στον Απόλλωνα, πάντα με πολλές κ εύστοχες προτάσεις!

Είδα τον τίτλο και λέω "θα μπω να παραπέμψω στο θέμα που είχα ανοίξει τότε", αλλά βλέπω ότι το έκανες ήδη! Ήταν μια από τις πιο εύστοχες αγορές που έχω κάνει το Palmer PEOD (άσχετα που τώρα λόγω αλλαγών το δίνω).

Γενικώς υπάρχουν πολλές προτάσεις για blues overdrives, θα έλεγα άκου όσα περισσότερα μπορείς, με την κιθάρα σου κ αν είναι δυνατόν και με τον ενισχυτή σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #5 στις: 11/01/14, 18:01 »
φιλοι ευχαριστω για τις προτασεις σας,δεν με νοιαζει να ναι οπωσδηποτε φθηνο(παρελειψα να το αναφερω στο αρχικο post),δεν ειμαι καινουργιος στα κιθαριστικα δρωμενα ασχολουμαι πανω απο 15 χρονια,απλα τα τελευταια 2 χρονια ψαχνομαι σε blues μονοπατια,αν θελετε προτεινετε κατι σε ibanez,παντως μου αρεσει το joyo αλλα κυριως το palmer που προτεινε ο Απολλων.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #6 στις: 11/01/14, 18:27 »
Δυο πολύ ωραία πετάλια για το στυλ αυτό, σε πιο τσιμπημένες τιμές, είναι το

http://www.barberelectronics.com/directdrive.htm
και το
http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/fulltone-ocd-obsessive-compulsive-drive-overdrive-guitar-effects-pedal

Τα διάφορα tubescreamer της Ibanez δεν τα έχω δοκιμάσει για να έχω γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #7 στις: 11/01/14, 20:18 »
Φίλε Κώστα, εφόσον σε ενδιαφέρει κάτι σε tubescreamer, θα σού πρότεινα να δεις οπωσδήποτε το Visual Sound Route 808. Είναι ένα πετάλι που πραγματικά με γοήτευσε και το απέκτησα πρόσφατα. Έχει πολύ καλό ήχο, με εξαιρετικό gain και ένταση, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα. Επιπλέον ο διακόπτης bass boost δίνει τη λύση στην έλλειψη μπάσων που ήταν το κλασσικό πρόβλημα με τους κλώνους του tubescreamer και βοηθάει στο να ταιριάξεις καλύτερα το πετάλι με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου. Ακόμα και χωρίς αυτό όμως θα ήταν ανώτερο από όσα ανάλογα πετάλια έχω δοκιμάσει στο παρελθόν. Κατά τη γνώμη μου είναι σαφώς καλύτερο (και αρκετά φτηνότερο) από τα αντίστοιχα Ibanez πετάλια που έχω υπόψη μου. Αν δεν κάνω λάθος, τo ΤS9 πάει κοντά στα 140 Ευρώ, ενώ το πιο παρόμοιο ΤS808 κοστίζει πάνω από 200. Αν είχες κατά νου να ξοδέψεις ένα τέτοιο ποσό, δες και το Route 808 πριν καταλήξεις.

Ήταν μια από τις πιο εύστοχες αγορές που έχω κάνει το Palmer PEOD (άσχετα που τώρα λόγω αλλαγών το δίνω).

Κατά σύμπτωση, κι εγώ σκεφτόμουν να το σπρώξω μετά από κάποιες νέες αγορές (Visual Sound Route 808 και Rockett Lemon Aid για το οποίο ψηνόμουν εδώ και αρκετό καιρό). Δεν έχω αποφασίσει ακόμα σίγουρα αν θα το πουλήσω, γιατί συνεχίζει να μού αρέσει η χροιά και η ευελιξία του. Ανεξάρτητα όμως πιστεύω ότι είναι ένα από τα καλύτερα overdrive πετάλια στην κατηγορία του και καλύτερο από πολλά ακριβότερα. Και μόνο το γεγονός ότι έχω πλέον 3-4 overdrive υπερδιπλάσιας τιμής και ακόμα το σκέφτομαι αν θα αποχωριστώ το Palmer των 45 Ευρώ, νομίζω ότι λέει πολλά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #8 στις: 11/01/14, 21:34 »
απο τα πεταλακια που παρεθεσες φιλε Απολλωνα σιγουρα το visual sound route 808 ειναι πολυ καλο και μ αρεσει,υπαρχει σε ελληνικα καταστηματα:επισης βρισκω το fulltone ocd εκπληκτικο πεταλακι
αλλα απαγορευτικη την τιμη του,δεν μπορω να φτασω τοσο ψηλα για μεταχειρισμενο θα το σκεφτομουν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #9 στις: 11/01/14, 22:38 »
Aν σού φαίνεται ακριβό το OCD, υπάρχουν και οι κλώνοι του: το Danelectro Cool Cat Drive και το Joyo Ultimate Drive που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα. Υπάρχουν αρκετά video στο youtube που συγκρίνουν αυτά τα δύο πετάλια με το OCD, καθώς και σχετικές συζητήσεις σε Αμερικάνικες κιθαριστικές ιστοσελίδες. Ρίξε μια ματιά και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #10 στις: 14/04/14, 23:43 »
Kατ' αρχήν αν δεν σε ικανοποίησε το Bad Monkey, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κοιτάξεις το Screamin' Blues. Πιο πολύ gain από το Bad Monkey και κατά τη γνώμη μου καλύτερη χροιά, ειδικά για blues.

Αν θέλεις οπωσδήποτε κάποιο οικονομικό πετάλι, θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και τα Danelectro Cool Cat. Ανάμεσα στο Transparent Overdrive, το Drive και το Distortion (αν και το τελευταίο έχει μάλλον πάρα πολύ gain), σίγουρα θα βρεις ένα που να πλησιάζει τον ήχο που θέλεις.

Το Joyo Sweet Baby που ανέφερε ο modfori είναι επίσης πολύ καλή λύση (υποτίθεται ότι είναι κλώνος του Mad Professor Sweet Honey) και τελευταία διαβάζω πολύ καλές κριτικές γι αυτό, αλλά η Joyo έχει αρκετά άλλα overdrive πετάλια όπως το Vintage Overdrive, το Ultimate Drive και το Crunch Distortion, τα οποία μπορεί να σε καλύψουν. Tα Joyo μπορείς να τα βρεις και με άλλα ονόματα, μεταξύ των οποίων το πιο γνωστό ίσως είναι το Harley Benton στον Thomann.

Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές σε χαμηλή τιμή είναι το Palmer PEOD Overdrive, για το οποίο μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ (γενικά αυτό το thread μπορεί να σού φανεί χρήσιμο), το Akai Blues Overdrive, το Marshall Bluesbreaker II, το Digitech Hardwire Tube Overdrive και το ISP Totally Blues.



Με κάλυψες όντως.!!!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ψαχνω πεταλακι od για blues
« Απάντηση #11 στις: 15/04/14, 12:49 »
BARBER DIRECT DRIVE ....... με αγαπη Βαγγελης  >:D >:D >:D χαχαχαχαχα
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
πεταλακι wah

Ξεκίνησε από sanders « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
10389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 01:56
από FatBatz
19 Απαντήσεις
6879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:11
από CrippleHorse
12 Απαντήσεις
5972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 00:40
από Ibanezακιας
13 Απαντήσεις
4570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 19:00
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
0 Απαντήσεις
1534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/11, 12:14
από comealot
3 Απαντήσεις
2220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 12:57
από Rosstrobon
10 Απαντήσεις
3791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 01:15
από kkmspm (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/13, 10:03
από tech21man
7 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/13, 09:44
από Καθόδιος (φλουτσ)