Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Amp Extender/Footswitch/Loop Switcher (τέλος τα πολλά καλώδια..)  (Αναγνώστηκε 81317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Η όλη ιδέα είναι να φτιάξω το amp-extender, αλλά παράλληλα να συμπυκνώσω και τις 4 footwsitchable επιλογές σε κάτι πιο μαζεμένο το οποίο θα επικοινωνεί αρχικά με το κουτί στη πεταλιέρα, και στη συνέχεια με τον ενισχυτή. Υπό αυτό το πρίσμα, έφτιαξα χθες, και ολοκλήρωσα τις δοκιμές σήμερα, το πρώτο από τα 3 κουτιά αυτού του συστήματος.










H τροφοδοσία των LED γίνεται από εξωτερικό τροφοδοτικό, κλασικά one-spot για μέγιστη ευελιξία, ενώ η χρήση του midi που θα επεκταθεί και στα επόμενα 2 κουτιά έχει 2 βασικά πλεονεκτήματα. Αφενός συμπυκνώνει 2 καλώδια σε ένα που ΔΕΝ χρειάζεται γη, αφετέρου, σε περίπτωση που επιλέξει κανείς να το γυρίσει σε midi control, αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο. Στο ουσιαστικό καλώδιο του extender, απλά θα δεθεί ένα midi συμπληρωματικό καλώδιο. Τα schematics είναι ουσιαστικά το σχέδιο του Andr1anos επί 4, όπου όλα τα σήματα για τα κανάλια περνάνε από το midi με κοινό  sleeve για τα 2 στέρεο καλώδια. Αρα 4 σήματα + common  sleeve. Ίσως όχι η βέλτιστη κατανομή στο μικρό αυτό κουτί, αλλά εξαρτάται και από τη συχνότητα χρήσης έκαστου κουμπιού.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
 :up




αυτόματη πόντα: ένα απο τα καλύτερα εργαλεία ever ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολύ ωραία κατασκευή.. μόνη παρατήρηση ότι για ποδοδιακόπτη οι διακόπτες καλό είναι να έχουν απόσταση ώστε να μην πατάμε 2 μαζί με το παπούτσι.
Μπράβο, καλοπάτητο!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Tredor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • <<Shadow Play>>
    • Προφίλ
Για χαρά ,
Θα προσπαθήσω να κάνω το : Effects Loop ON/OFF Switcher and SOLO BOOST FSw http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76215.msg671220#msg671220


Δυο ερωτήσεις μόνο , επειδή έχω clean booster σε πετάλι ,είναι εφικτό στην θέση το booster να μπει άλλο ένα send return
ώστε να μπορέσω να συνδέσω το δικό μου clean booster ?

Και επειδή θέλω να έχω όλα τα πετάλια σε ρακερια ,
μπορώ να χρησιμοποιήσω footswitch με Led ?

Edit:
και κάτι ακόμη επειδή θέλω η παραγγελία να γίνει από το tube-town λόγο ότι έχει την πλακέτα για τα relay
το συγκεκριμένο υπάρχει εκεί ?
Δίοδος για το Relay:
1N4004
ή οποιαδήποτε παρόμοια, 400V 1A, ή και μικρότερη, γενικά για προστασία.

Γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι


--------------
Ακυρο το παραπανω βρηκα τελικα http://www.tube-town.net/ttstore/Parts-for-Amps/Diode-and-Rectifier/Diode-1N4936-1A-%40-400-V::4217.html
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/16, 06:03 από Tredor »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου, όχι δεν είναι εφικτό, διότι μετά θέλεις mixer για να συνδυάσεις τα 2 σήματα.
Όμως το Booster σου μπορείς να το εντάξεις στην αλυσίδα του Send Return, θα λειτουργεί μια χαρά, και μπορείς να παραλείψεις το κύκλωμα του Booster που έχω βάλει εγώ.

Το κύκλωμα έχει Leds αλλά όχι πάνω στο footswitch, διότι από το stereo βύσμα μπορείς να περάσεις μόνο 3 καλώδια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Tredor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • <<Shadow Play>>
    • Προφίλ
Γειά σου, όχι δεν είναι εφικτό, διότι μετά θέλεις mixer για να συνδυάσεις τα 2 σήματα.
Όμως το Booster σου μπορείς να το εντάξεις στην αλυσίδα του Send Return, θα λειτουργεί μια χαρά, και μπορείς να παραλείψεις το κύκλωμα του Booster που έχω βάλει εγώ.

Το κύκλωμα έχει Leds αλλά όχι πάνω στο footswitch, διότι από το stereo βύσμα μπορείς να περάσεις μόνο 3 καλώδια.

οκ , Ευχαριστώ Andriane

Για την πρώτη ερώτηση ,εννοώ να φύγει τελείως το booster από το κύκλωμα και στην ουσία να γίνει μια αντιγραφή όπως είναι το αριστερό ρελε,
θα υπάρχει πρόβλημα έτσι ?
ώστε να μπορώ να συνδέσω περισσότερα πετάλια για ευελιξία.

Για το  led το ξέρω , απλώς εργονομικά θα με βόλευε να ήταν τα led στο footswich
γιατί το loop.. θα μπει μέσα σε ρακερια .... οπότε χωρίς led ... θα το αντέξω :)



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αν ο στόχος σου είναι να μπορείς να αναβοσβήνεις 2 αλυσίδες σε 2 effects loops ξεχωριστά, εκ του μακρόθεν, ναι γίνεται σαφώς, απλά η έξοδος του πρώτου θα πάει στην είσοδο του δεύτερου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Tredor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • <<Shadow Play>>
    • Προφίλ
Αν ο στόχος σου είναι να μπορείς να αναβοσβήνεις 2 αλυσίδες σε 2 effects loops ξεχωριστά, εκ του μακρόθεν, ναι γίνεται σαφώς, απλά η έξοδος του πρώτου θα πάει στην είσοδο του δεύτερου.

Ωραια , ναι αυτο θελω να κανω αντι να εχω το pedal board μποστα μου να το εχω στην ρακερια  και να το χρησιμοποιω απο το footswitch
εξαλου δεν εχω εχω και πολλα,
ενα preamp distorsion  ενα clean booster και ενα delay , αυτα θα μπουν προς το παρον , απλως αργοτερα αν χρειαστω να προσθεσω και αλλο πεταλι για αυτο θελω αυτην στην  συνδεσμολογια,

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια ,

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Eνα μικρό update:
Κατάφερα και βρήκα (στην Αθήνα) το Cordial CMS 8. Αυτό για όσους θέλουν να υλοποιήσουν το ίδιο project (Ψάξτε στο skroutz.gr)

Από κει και πέρα, έχω μια απορία: Δεν είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθούν στερεοφωνικά βύσματα? Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που στα σήματα χρησιμοποιήθηκαν τα ζεύγη των καλωδίων, αντί να συνδεθούν  τα shields στη γη. Έτσι το είχα φανταστεί, κάνω κάποιο λάθος?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα shields είναι στην γή, τα γυμνά καλώδια ακουμπάνε το shielding. Απλά εγώ δεν ήθελα να έχω δύο σήματα (stereo) μέσα σε ένα shielding, ήθελα κάθε σήμα να έχει το δικό του shielding. Eίναι απλά μία δική μου προτίμηση, το ίδιο και η χρήση του άσπρου επίσης ως γής. Σαφώς εσύ αν θέλεις, ή αν έχεις εφαρμογές με περισσότερα σήματα, κάνε το με stereo βύσματα, μια χαρά θα είναι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/06, 11:57
από Fys
4 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 11:55
από themos
2 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 19:14
από BluesMe
0 Απαντήσεις
2137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:42
από Moussaka_Chaos
3 Απαντήσεις
2622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 00:15
από DimitriS_P
6 Απαντήσεις
4011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 01:53
από ACHIEVE PERFECTION
4 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 11:49
από iliasAEK
1 Απαντήσεις
2616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
9 Απαντήσεις
12992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood