Αποστολέας Θέμα: η σειρά μου, μαντάμ  (Αναγνώστηκε 2651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
η σειρά μου, μαντάμ
« στις: 03/11/05, 18:23 »
:) afou vrhka thema eidika gi'afta ta pragmata, tha parakampsw thn metriofrosynh mou kai ... telos pantwn :)
opoios exei RealAudio player kai thelei mporei na akousei kapoia palia mou ponhmata :)

ουπς το ξέχασα, αλλά είμαι στο στάδιο προσαρμωγής, ξαναλέω πως αφού βρήκα ειδικό τόπικ για τέτοια πράγματα, μπορείτε να βρείτε κάποια παλιά (και τα μόνα σχεδόν) δημιουργήματά μου παρακάτω (είναι σε μορφή RealAudio, ομολογουμένως χωρίς ιδιαίτερο λόγο :Ρ)

http://www.geocities.com/lipstickrune/sounds/future.ra
http://www.geocities.com/lipstickrune/sounds/darkness.ra
http://www.geocities.com/lipstickrune/sounds/oldglory.ra

το πρώτο κομμάτι περιέχει μία φράση που εκφράζει την επιτομή της κοσμοθεωρίας μου, τουλάχιστον του αισθήματος που βίωνα, ή ήθελα να βιώσω.. ποιός ξέρει τώρα, ήταν τόσο παλιά... the future is leading to pure nothingness, and serenity is to follow.

το δεύτερο κομμάτι έχει τους εξής στίχους (ευγενική προσφορά μόνο για τους φαν):
I saw you in darkness
your sight walking slowly
to touch the horizon
of long lost dreamland

i saw you in darkness
your eyes smiling softly
to help me recover
from the plague of my dreamland

i saw you in darkness
your hands moving gently
to wipe a tear
that has come from my dreamland

i saw you in darkness
and almost touched you
but you disappeared back
in my cursed dreamland

και το τρίτο κομμάτι δεν έχει καθόλου λόγια, θα ήθελα όμως να μιλήσω για την αύρα του που έχει κάτι από το μεσαιωνικό παρελθόν που το νοσταλγώ, ή νοσταλγούσα χάρη σε αγαπητούς Sol Invictus, Sopor Aeternus, Ataraxia και λοιπά μεγαθυρία της παγκόσμιας μουσικής σκινής

ω. βρήκα άλλο ένα κομμάτι... έχει λίγα τράβα φωνητικά και στοίχους που δεν γίνεται να τους αναφέρω γιατί έχουν να κάνουν με μια ιδιαίτερη μυστικιστική εμπειρία. ξέρω ότι πεθαίνετε να τους μάθετε τους στοίχους αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. τωρα που το λέω, αφήστε το, ούτε το κομμάτι δεν γίνεται να το φανερώσω. θα το βάλω σε κα΄να σιγκλάκι πως το λένε άμα μείνω απο κομμάτια στο μέλλον.

σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων που μου προσφέρθηκε η δυνατότητα να νιώθω σαν άξιος δημιουργός που περιγράφει τα έργα του σε ένα φιλικό interview

παρακαλώ πρέπει να τελειώσω τώρα γιατί έχω και δουλειές

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: η σειρά μου, μαντάμ
« Απάντηση #1 στις: 03/11/05, 18:36 »
Ακουσα το Future...Κακη συμπιεση, εχει ως αποτελεσμα σε μια βαβουρα οσον αφορα τις κιθαρες ( εχει αρκετα μπασα το αποτελεσμα ). Η φωνη μεσα απο ενα ατελειωτο πηγαδι και ενα συνεχομενο ping pong (??) delay, δεν ηταν κατανοητη...Το τελος...χμ..ακατεργαστο τελειως...Δεν μπορω να πω οτι δεν εχει ατμοασφαιρα, αλλα δεν εχει κατι το συγκεκριμενο για να πιαστει θετικα καποιος...Ισως να μην ειναι και του ειδους μου, οποτε μπορει να ειμαι αδικος με τα παραπανω...
Darkness...Εξισου το ιδιο "σκοτεινο" περιβαλλον...Ενω η κιθαρα εχει μια ωραια μελωδια, αυτο το θεωρητικα ατελειωτο delay μπουκωνει το αποτελεσμα...Αυτη η αρρωστια που διακατεχει το κομματι αυτο ( αλλα και το προηγουμενο ) μου δινει μια απαισιοδοξια. Και αυτο δεν μου αρεσει να το ακουω συνεχομενα σε πολλα κομματια...Και βαζω στοιχημα οτι κατεβαζοντας και το 3ο κομματι, θα ανακαλυψω αλλη μια μορφη απαισιοδοξιας προσωποιημενη μεσα στα εργα σου...Δυστυχως, αυτα δεν ειναι για μενα...Απαιτει πιο ψαγμενους ακροατες. και δεν ανηκω σε αυτους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: η σειρά μου, μαντάμ
« Απάντηση #2 στις: 04/11/05, 10:27 »
freemind, ευχαριστώ για την άποψή σου και τον χρόνο που αφιέρωσες στα κομμάτια :) βασικά θα περίμενα να πάρει κανείς το τόπικ ανάποδα λόγω του ειρωνικού τόνου :) αίνυουαιγ :Ρ
η αλήθεια είναι πως είναι πολύ απαισιόδοξα και μελαγχολικά τα κομμάτια, τα ηχογράφησα γύρω στα 5 χρόνια πριν, στο P100 μου, με μία κιθάρα σε πολλά layers, και το μικρόφωνο χωμένο στην τρύπα πίσω από τις χορδές της (μην γιελάς :Ρ) τέλος πάντων, παραδέχομαι πως δεν είναι κομμάτια - πιο πολύ ιδέες, και όχι προφανώς όχι για όλα τα γούστα :)

χαχα και μου άρεσε η λέξη που χρησιμοποίησες για να περιγράψεις το delay - ping pong!!! :P η αλίθεια είναι πως δεν κατέχω πολλά από μουσική / μουσική τεχνολογία :)

cheers

κάποια στιγμή θα ηχογραφήσω κανένα πιο αισιόδοξο κομμάτι, με λιγότερο βάρβαρη ποιότητα και θα το παραθέσω εδωπέρα :)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: η σειρά μου, μαντάμ
« Απάντηση #3 στις: 11/11/05, 16:49 »
Γιατί σε μορφή "ra"?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
2 Απαντήσεις
2511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 20:46
από Meolas
8 Απαντήσεις
3896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:18
από Jezus
2 Wah pedals στη σειρά;

Ξεκίνησε από faser Εφέ

23 Απαντήσεις
8756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:02
από zebric
38 Απαντήσεις
18882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 12:15
από Dead Inside
7 Απαντήσεις
8773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/09, 23:16
από theodoropoulos
17 Απαντήσεις
5378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 13:34
από tech21man
8 Απαντήσεις
4635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 16:12
από adr1anos
36 Απαντήσεις
9189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:35
από panicX
8 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/11, 12:08
από happydreamer