Αποστολέας Θέμα: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original  (Αναγνώστηκε 6097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« στις: 21/03/09, 12:50 »
καλησπερα παιδια!
θα σας παρακαλουσα αν μπορουσατε να μου απαντησετε οσο πιο αμμεσα γινεται για να μην χασουμε την σημερινη μας προβα! Smiley

μπενω κατευθιαν στο ψιτο!
εχω μια σεκτερ σινιστερ καστομ με φλοιντ ροουζ οριντζιναλ...
της αλλακσα χορδες...απο 10αρες σε 10αρες παλι....

το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ριξω το κουρδισμα μου σε drop c χθες που προσπαθισα και εγω και ενα παιδι...το τρεμολο απλα βιθιζοταν τερμα πισω και δεν μπορουσαμε να κουρδισουμε...καθε φορα που πιαναμε μια χορδη και κουρδιζαμε επεφτε και ξεκουρδιζοταν....καταφερα σε καποια φαση να την γιρισω σε μι κουρδισμα αλλα το φλοιντ στεκοτανε πολι πιο ψιλα απο το κανονικο!
τι να κανω? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #1 στις: 21/03/09, 13:00 »
Λογικα εκανες το λαθος οταν αλλαξες χορδες να τις βγαλεις ολες μαζι
Σε κιθαρες με floyd rose πρεπει να τις βγαζεις και να τις αλλαζεις μια μια για να μην εχει προβλημα.
Τωρα καλυτερα να μην προσπαθησεις, αν ισχυει αυτο, να την ρυθμισεις μονος σου γιατι θα τα κανεις χειροτερα. Βρες μια δανεικη για σημερα και πηγαινε την schecter σου σε εναν τεχνικο να στην στρωσει.
Το εχουμε πει πολλες φορες για το floyd rose και το αλλαγμα χορδων ;)

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #2 στις: 21/03/09, 13:16 »
αρα μοναδικη λυση ειανι να αφισω την κιθαρα μου κανα 2 βδομαδες για σεταρισμα? >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #3 στις: 21/03/09, 13:36 »
Δεν νομιζω να εχεις αλλη λυση. Εγω δεν θα το εκανα μονος μου
Εκτος αν τα παιδια 3ερουν κατι αλλο.
2 βδομαδες ειναι πολυ για τετοια δουλεια ρε. Εμενα μου κανει γυρω στις 3 μερες

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #4 στις: 21/03/09, 14:08 »
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πας την κιθάρα σου για σετάρισμα αν είναι μόνο ο μάστορας να σου ρυθμίσει το fr.. Αυτό μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.. Απλά αν δεν έχεις ξανασχοληθεί μαζί του, ίσως σου πάρει αρκετό χρόνο τη πρώτη φορά..

Τι προτείνω; Αν μπορείς με κάποιο τρόπο κούρδισε την κιθάρα σου εκεί που την θέλεις χωρίς να σε απασχολεί το ύψος του fr.. Κάνε τη πρόβα σου χωρίς να το πολυκουράζεις, και έπειτα αν έχεις ακόμα διάθεση μπορούμε να σου πούμε με εύκολα βήματα πως να φτιάξεις το ύψος του floyd rose ;)..

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #5 στις: 21/03/09, 14:32 »
ευχαριστω φιλε faser
αν μπορεις πες μου για το υψος...
αλλα να σε ρωτισω...το υψος δεν επιρεαζει το κουρδισμα?διλαδι...
μπορει να ειμαι κουρδισμενος σωστα εστω και αν το τρεμολο ειναι πολυ ψλα η πολυ χαμλα? :)

Αποσυνδεδεμένος ibanezman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #6 στις: 21/03/09, 15:13 »
και εγω το ιδιο προβλημα εχω μονο που το δικο μου fr ειναι πολυ χαμηλα περιμενω να μαθω τι κανω :-\

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #7 στις: 21/03/09, 17:07 »
οταν αλλαζετε τις χορδες δεν μπλοκαρετε το τρεμολο;

εδω δειχνει καποια πραγματα για το φλοϊντ




« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/09, 17:16 από norway »
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #8 στις: 21/03/09, 19:35 »
Λίγα πράγματα για το floyd rose.. Κάθε fr που σέβεται τον εαυτό του έχει ένα "δείκτη" ο οποίος υποδεικνύει το σωστό ύψος του tremolo.. Ως rule of thumb πρέπει ο δείκτης αυτός να είναι παράλληλος με το σώμα της κιθάρας.. Επειδή εσύ έχεις το original fr αυτός ο δείκτης είναι μια μικρή χαραγμένη γραμμή από τη πλευρά που δεν υπάρχει το tremolo arm, όπως κοιτάς παράλληλα την κιθάρα με το ύψος της γέφυρας στο ύψος των ματιών σου.. In any case, και να μην το δεις με την πρώτη δεν χάλασε ο κόσμος απλά να θυμάσαι ότι πρέπει τα fr να είναι παράλληλα με τη γέφυρα.. Εδώ μπορείς να διακρίνεις αχνά αυτή τη γραμμή :

Για να πετύχεις παραλληλία ακολουθείς τα εξής βήματα:

1) Κουρδίζεις τη κιθάρα σου στην εντέλεια (δηλαδή με κουρδιστήρι)..

2) Εννοείται ότι τις fine-tuning "βιδούλες" τις αφήνεις στη μέση της διαδρομής τους έτσι ώστε να μπορούν να ανέβουν ή να κατέβουν εξίσου για να ρυθμιστεί το κούρδισμα 100%..

3) Αν το τρέμολο σου έχει ανυψωθεί, τότε θα πρέπει να αναποδογυρίσεις την κιθάρα σου και να σφίξεις τις βίδες που συγκρατούν τα ελατήρια (εννοείται ότι πρέπει να αφαιρέσεις το καπάκι για να έχεις πρόσβαση στα ελατήρια πίσω).. Αν βλέπεις ότι το βίδωμα είναι δύσκολο, τότε αυτό σημαίνει ότι οι βίδες βιδώνουν στο ξύλο και αυτό είναι κάτι που δεν επιθυμούμε.. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να προσθέσουμε ένα ή και δύο ελατήρια ακόμα.. Μετά, με τα επιπλέον ελατήρια, η γέφυρα θα έχει κατέβει σίγουρα και ίσως να έχει κατέβει και σε επίπεδα κάτω από την "παραλληλία" της με το σώμα.. Σε αυτή την περίπτωση ξεβιδώνουμε τις βίδες που κρατούν τα ελατήρια.. In any case, κοιτάζουμε να φέρουμε με βιδώματα/ξεβιδώματα τη γέφυρα περίπου σε παραλληλία με το σώμα..

4) Στο προηγούμενο βήμα τόνισα το περίπου επειδή το να φέρουμε τη γέφυρα σε πλήρη παραλληλία είναι δώρο άδωρο και εξηγούμαι.. Ακόμα και αν το επιτύχουμε, η κιθάρα κατά 99% θα είναι ξεκούρδιστη και με το κούρδισμα σίγουρα η γέφυρα θα ξαναλλάξει ύψος.. Οπότε όταν την φέρουμε περίπου σε παραλληλία ξαναγυρίζουμε την κιθάρα και εξετάζουμε αν είναι υπερκουρδισμένη ή υποκουρδισμένη (δηλαδή αν επιθυμούμε κούρδισμα σε Ε, υπερκουρδισμένη είναι αν οι χορδές ακούγονται σαν F B E A C F και υποκουρδισμένη αν ακούγονται σαν D G C F A D.. Στην πρώτη περίπτωση βιδώνουμε/ξεβιδώνουμε ανάλογα τις βίδες που συγκρατούν τα ελατήρια έτσι ώστε η γέφυρα να υψωθεί ελαφρώς (+5 μοίρες περίπου).. Στη δεύτερη περίπτωση φροντίζουμε έτσι ώστε η γέφυρα να βυθιστεί ελαφρώς (-5 μοίρες περίπου).. Ο λόγος είναι ότι ανάλογα με το αν η κιθάρα είναι υπερκουρδισμένη ή υποκουρδισμένη, το κούρδισμα της θα βυθίσει/υψώσει τη γέφυρα αντίστοιχα..

5) Κουρδίζεις τη κιθάρα σου και μαγικά η γέφυρα έρχεται σε παραλληλία.. Αν δεν έρθει ακριβώς, επεμβαίνεις λίγο στις βίδες, ξανακουρδίζεις, λοκάρεις και είσαι έτοιμος..

Ελπίζω να βοήθησα.. Αν κολλήσεις κάπου postαρε εδώ για να σε βοηθήσουμε περαιτέρω.. ;)

Υ.Γ.: Σε αυτό που ρώτησες για το αν μπορεί η κιθάρα να παίξει αν το fr δεν είναι παράλληλο στο σώμα, το τελευταίο δεν θα έχει καμία επίδραση στο παίξιμο αλλά στα tremolo bends σου.. Αν δεν χρησιμοποιείς το tremolo μπορείς να παίζεις άφοβα με λάθος ύψος του fr.. Ο λόγος της παραλληλίας είναι ότι σε εκείνη τη θέση λειτουργεί τέλεια το fr και όχι η κιθάρα γενικότερα..

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #9 στις: 24/04/12, 12:30 »
Κι εγώ στην αρχή με το fr δυσκολεύτηκα, αλλά τελικά είναι πολύ λογική και σχετικά απλή διαδικασία σε σχέση με αυτό που ακούγεται στην αρχή που δεν γνωρίζουμε τι να κανουμε.


Καταρχάς, είναι (προσωπικά) απαραίτητο ένας κιθαρίστας να μπορεί να ρυθμίζει (να λύνει και να δένει το fr του), χωρίς κάθε τόσο να τρέχει σε τεχνικούς να σετάρουν την κιθάρα.


Σε ότι αφορά τη διαδικασία, επιπρόσθετα με τα παραπάνω σωστά σχόλια, θα ήθελα να αναφέρω επιγραμματικά και με δικά μου λόγια:
1) Ας υποθέσουμε ότι έχουμε τελείως λυμένες όλες τις χορδές και ανοιχτό το πίσω καπάκι. πρώτα κοιτάς να φέρεις το τρεμολο με το χέρι οριζόντια με το σώμα της κιθάρας και να το στερεώσεις (μπλοκάρεις) εκεί. Τώρα για το στερέωμα, υπάρχουν διαφοροι τρόποι, όπως τον βολεύει τον καθένα (πχ. καποιοι βάζουν σφήνα κάτω από το τρέμολο ή στην πισω πλευρά μεταξύ τρέμολο και σώματος). Το θέμα είναι να στερεωθεί ΚΑΛΑ ώστε να μην πεφτει προς τα πίσω.


2) Βιδώνεις τι 2 βιδες από πίσω ωστε το τρεμολο να πατήσει καλά πάνω στη σφήνα (προσοχή: πρέπει να παραμείνει παράλληλο στο σώμα). Στην ουσία, αυτό που θέλουμε είναι να το "κλειδώσουμε" σε αυτήν την παράλληλη θέση και να μην μπορεί να πάει πίσω (λόγω σφήνας), ούτε μπροστά (λόγω αρκετού σφιξίματος των ελατηρίων απο πίσω)


3) Τώρα είσαι έτοιμος να κουρδίσεις , ΣΑΝ να είχες σταθερό τρεμολο. Το τρεμολό σου είναι παράλληλο και θα παραμείνει ακόμα κι αν κουρδίσεις ΟΛΕΣ τις χορδές. Κουρδίζεις κανονικα, ήτοι E, A, D, G, B, E.


4) αρχίζεις να ξεβιδώνεις αργά-αργά τις 2 πίσω βίδες που πιάνουν στο σώμα της κιθάρας. Αργά-αργά σημαίνει, μισή στροφή η μία και μισή στροφή ή άλλη, εναλλάξ. Το κάνεις αυτό μέχρι η όποια σφήνα ή στήριγμα έχεις βάλει να χαλαρώσει και να ελευθερωθεί αβίαστα...


5) You're done!! :)) Τη στιγμή ακριβώς που ελευθερώνεται το τρέμολο συνεχίζει να είναι παράλληλο και πλέον αιωρείται μόνο του. Μην χαλαρώσεις περεταίρω τις βίδες, θα αρχίσει να ανεβαίνει ... Σε αυτό το σημείο είσαι 95% κουρδισμένος και με τρέμολο παράλληλο.


6) Λοκάρεις καλά τις χορδές στο locking nut σου.


7) Κάνεις fine-tuning από τις βίδες χειρός πάνω στο τρέμολο.


8) Απολαμβάνεις παίξιμο!  :))


Αυτή η διαδικασία (αν τη μάθεις καλά) είναι μισή ωρίτσα (ίσως και λιγότερο)
Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα
"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #10 στις: 24/04/12, 15:23 »
είχα το ίδιο πρόβλημα με τη δική μου Epiphone les paul nightfall με Floyd Rose special...


τελικά την πήγα σε τεχνικό... :/
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #11 στις: 04/05/12, 23:55 »
Drop C με δεκαρες?  :down
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΣΟΣ προβλημα με floyd rose original
« Απάντηση #12 στις: 05/05/12, 00:59 »
νεκρανασταση;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
13458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 21:18
από billyboy_
5 Απαντήσεις
3667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 13:21
από rista
1 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 23:08
από faser
21 Απαντήσεις
8729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 12:12
από JACKSONMAN
5 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
4068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 18:57
από JACKSONMAN
9 Απαντήσεις
4639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 10:25
από KOSTARAS75
11 Απαντήσεις
6372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/13, 18:21
από nikosvannas98
0 Απαντήσεις
9005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/13, 15:30
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/13, 19:27
από vegos