Αποστολέας Θέμα: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips  (Αναγνώστηκε 58979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Ξέρω ... "pics (and clips) or it didn't happen" ... αλλά θα 'ρθουν κι αυτά σιγά σιγά.


Λοιπόν, έχω εδώ και μια βδομάδα περίπου στην κατοχή μου τον VHT 12/20 RT Combo ( http://www.vhtamp.com/products/the-special-series/special-1220-rt-combo )
Τον αγόρασα γιατί ήθελα κάτι που α) να πλησιάζει κλασικούς fender ήχους, β) να είναι ευκολομεταφερόμενο combo γ) να έχει spring reverb και tremolo. Προφανής επιλογή για τα παραπάνω θα ήταν κάποιος Princeton Reverb ή Deluxe Reverb αλλά μεταχειρισμένα δεν είχα δει τίποτα (για Αθήνα μιλάω)  και καινούρια έχουν ένα σκασμό λεφτά (πάνω από χιλιάρικο).
Κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο στον προαναφερθέντα VHT με βάση τα specs και τα reviews σε ξένα forums. Η καλή τιμή (459) και το ταυτόχρονο πούλημα (για 250) ενός άλλου ενισχυτή μου βοήθησαν κι έτσι με 209 επιπλέον ευρώ τον απέκτησα.


Με δυο λόγια ο ενισχυτής είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ! Έχουμε και λέμε:
α) Power amp: έρχεται με 2 6V6 (cathode biased) που δίνουν 12W αλλά παίρνει και 6L6 και EL34 για 20Watt (και EL84 με adapter - 12W). Ο ενισχυτής έχει και power scaling που ρίχνει τα volt στις τελικές λυχνίες για να έρχεται το "σπάσιμο" σε πιο χαμηλές εντάσεις (περισσότερα γι'αυτό παρακάτω)
β) Tone stack - Equalization - Preamp: Η προενίσχυση βασίζεται σε 12ΑΧ7. Υπάρχει ένα fixed δίκτυο που δίνει το κλασικό blackface mid scooped ήχο και μετά από αυτό ένα κλασικό tone (όπως αυτό στους παλιότερους tweed). Τραβώντας το (μοναδικό) volume pot έξω μπορείς να βγάζεις περίπου κατά το ήμισυ το fixed tone stack εκτός κυκλώματος οπότε παίρνεις πολύ περισσότερα μεσαία και περισσότερο gain (pull boost). Επιπλέον στο τελικό στάδιο μπορείς να επιλέξεις 2 επιπλέον επίπεδα high cut (για να κόψεις πρίμα) και 6 επίπεδα low cut (για να κόψεις μπάσα)
γ) Reverb, Tremolo και άλλα καλούδια: Spring reverb οδηγούμενο από μια επιπλέον 6V6 και bias tremolo (το καλό, όπως στους princeton). Στο reverb κύκλωμα μπορείς με pull pot να αφήσεις περισσότερα μπάσα και το tremolo πέρα από τα κλασικά intensity και speed έχει 2 επιλογές και το εύρος της ταχύτητας. Επιπλέον υπάρχει fully tube driven serial effects loops με ρυθμιστικά έντασης του send και του return και ένα line out (δυστυχώς πριν τη λούπα, reverb, tremolo, τελικό). Έχει έξοδο 9Volt για πεταλάκια (άψογη, τη δοκίμασα και με δύστροπα line 6).


Στην πράξη τώρα: πολύ καλοφτιαγμένος, με ωραία δουλειά σε tolex, grill cloth, χερούλι (δερμάτινο) και Finger jointed birch plywood καμπίνα. Διακόπτες και ποτενσιόμετρα έχουν καλή αίσθηση (εκτός ίσως από ένα rocker switch). Το κλατς κλουτς ( ;D ) στα footswitches (ένα διπλό για reverb - tremolo κι ένα μονό για το boost) θα μπορούσαν να είναι πιο πειστικά αλλά στην τελική δουλεύουν μια χαρά. Από βάρος είναι γύρω στα20Kg μεταφέρεται δηλαδή άνετα με το ένα χέρι.


Για ήχο τι να λέμε τώρα ... όλη η ιστορία του κλασικού αμερικάνικου ήχου είναι εδώ. Από κρύσταλο καθαρά, σε λίγο σπασμένα, σε γεμάτα crunch μέχρι fuzz-αριστό overdrive από τις τελικές. Το reverb και το tremolo σε μεταφέρουν στη δεκαετία του 60 από morricone style σε surf σε garage, ψυχεδέλειες και όλα τα σχετικά.
Το power scaling δουλεύει πολύ ωραία με μια ελάχιστη απώλεια πρίμων όταν πλησιάζεις στο χαμηλότερο σημείο η οποία αντιμετωπίζεται ευκολότατα ανοίγοντας λίγο το tone.
Πετάλια έχω δοκιμάσει μόνο μπροστά και ... τα καταπίνει. Μέχρι και το παρομοιωδώς δύσκολο big muff δουλεύει άψογα ακόμα και με τον ενισχυτή καραπουσαρισμένο.


Όλα άψογα θα μου πείτε. Όχι. Περιθώρια για βελτίωση υπάρχουν σε κανά δυο σημεία: θα ήθελα το line out μετά τον τελικό για να γράφω στο PC με ένα cab sim και τέλος. Το τρέμολο αργεί λίγο να πάρει μπρος (σα να φορτίζεται κάποιος πυκνωτής) οπότε σε live καταστάσεις δεν μπορείς να το βάλεις ακαριαία. Θα ήταν τέλειο να μπορούσες να ρυθμίσεις λίγο την ουρά του reverb (ναι, μερικές φορές θέλεις κάτι πιο διακριτικο). Αυτά και τέλος.


Να προσθέσω ότι μέσα είναι χειροποίητος πραγματικά (Eyelet-Board, λάμπες και ποτενσιόμετρα στο σασί, no-PCB κλπ) πράγμα που θεωρητικά τον κάνει πιο αξιόπιστο και mod-friendly.


Γενικώς είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και ανυπομονώ να δω τι κάνει στην πρόβα. Προς το παρόν έχω παίξει μόνο με drums (με το γνωστό zeoy jr.) και δένει απίστευτα γλυκά. Πιστεύω πως στην κανονική πρόβα μάλλον θα με φτάνει (το μεγάφωνο είναι 103dB ευαισθησία αν θυμάμαι καλά) και αν δε με φτάνει υπάρχουν και οι 6L6 για να πάμε στο next level ;D


Για να κλείσω άν κάποιος ψάχνει vintage fender ήχους και pedal platform θα τον σύστηνα ανεπιφύλακτα.


Ελπίζω να προσθέσω σχετικά σύντομα pics'n'clips
 8)


EDIT 1 , τα clips (για λεπτομέρειες δείτε και πιο κάτω): https://www.box.com/s/8ivxi6f0puknbrbbaqih
EDIT 2: Ενώ το χρησιμοποίησα σε ένα από τα clips ξέχασα να το αναφέρω αρχικά. Στο power section έχουμε κι επιλογή pentode/triode. Στη triode ρίχνει τα watt περίπου στο μισό και ο ήχος γίνεται ελαφρά πιο σκοτεινός
EDIT 3: Λύθηκε το πρόβλημα με το αργό ξεκίνημα του τρέμολο με μια αλλαγή λυχνίας (λεπτομέρειες πιο κάτω)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/12, 11:09 από zeoy »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #1 στις: 22/11/12, 14:04 »
Κατ'αρχάς καλορίζικος και καλόπαιχτος!!
δεύτερον, ευχαριστούμε για το υπεραναλυτικό άρθρο!
Παράθεση
Επιπλέον στο τελικό στάδιο μπορείς να επιλέξεις 2 επιπλέον επίπεδα high cut (για να κόψεις πρίμα) και 6 επίπεδα low cut (για να κόψεις μπάσα)
οπότε αυτά,ουσιαστικά, αντισταθμίζουν ένα πιο αναλυτικό eq?
ειδικά το low cut με 6 επίπεδα!
Παράθεση
Επιπλέον υπάρχει fully tube driven serial effects loops με ρυθμιστικά έντασης του send και του return
έχει κάποια διαφορά από ένα συνηθισμένο fx loop χωρίς λάμπα?
Παράθεση
Έχει έξοδο 9Volt για πεταλάκια (άψογη, τη δοκίμασα και με δύστροπα line 6).
πλάκα κάνεις! καλό αυτό!! ξέρεις πόσα mA βγάζει? αν μπορεί να τροφοδοτήσει αρκετά πετάλια σε σώζει από μπρίζες και έξτρα τροφοδοσίες!
Παράθεση
και ένα line out (δυστυχώς πριν τη λούπα, reverb, tremolo, τελικό)
μεγάλη βλακεία αυτό...σε περιορίζει απίστευτα απ'το να γράψεις με τον "ήχο σου" και να πρέπει να επεξεργαστείς το σήμα με post-effects....αλλά ντάξει...τα μικρόφωνα τι τα χουμε?? ;D
Παράθεση
Το τρέμολο αργεί λίγο να πάρει μπρος (σα να φορτίζεται κάποιος πυκνωτής) οπότε σε live καταστάσεις δεν μπορείς να το βάλεις ακαριαία.
ΚΑΘΕ φορά που το πατάς ή μόνο την πρώτη ξέρω γω?
αν ισχύει το πρώτο τότε ναι, μέσα σε κομμάτι είναι λίγο άχρηστο, εκτός αν έχεις χρόνο που δεν παίζεις...αλλά και πάλι...
προφανώς θα οδηγείται από λάμπα που θέλει κάποιο χρόνο να θερμανθεί?
και αν ισχύει αυτό, μήπως μετά από κάποια ώρα χρήσης του τρέμολο πιάνει πιο άμεσα μετά το πάτημα?
Παράθεση
Προς το παρόν έχω παίξει μόνο με drums (με το γνωστό zeoy jr.)
παιχτούρα! ;D
Παράθεση
Ελπίζω να προσθέσω σχετικά σύντομα pics'n'clips
αναμένουμε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/12, 14:07 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #2 στις: 22/11/12, 20:28 »
Καλογραμμένο και αναλυτικό review zeoy! :up Καλά παιξίματα! :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #3 στις: 22/11/12, 21:01 »
Πολύ ενδιαφέρουσα και διεξοδική κριτική. Μού άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι αναφέρθηκες και στα αρνητικά σημεία, πράγμα που πολλοί δεν κάνουν, ειδικά όταν πρόκειται για κριτική νεοαποκτηθέντος οργάνου. Και σίγουρα με ώθησε να ψάξω τον συγκεκριμένο ενισχυτή, για τον οποίο δεν έχω καμία άποψη. Ομολογώ ότι δεν τον είχα κοιτάξει καθόλου γιατί τα πιο μικρά μοντέλα της σειράς δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #4 στις: 22/11/12, 21:34 »
Πολύ ενδιαφέρουσα και διεξοδική κριτική. Μού άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι αναφέρθηκες και στα αρνητικά σημεία, πράγμα που πολλοί δεν κάνουν, ειδικά όταν πρόκειται για κριτική νεοαποκτηθέντος οργάνου. Και σίγουρα με ώθησε να ψάξω τον συγκεκριμένο ενισχυτή, για τον οποίο δεν έχω καμία άποψη. Ομολογώ ότι δεν τον είχα κοιτάξει καθόλου γιατί τα πιο μικρά μοντέλα της σειράς δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα.



Πέρα από τα samples στο site της vht δε θα βρεις και πολλά πράγματα. Θα βρεις μερικούς ιδιοκτήτες να τον σχολιάζουν εδώ (και θα βρεις και εμένα να λυσσάω για clips  ;D )


http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=1080553


@hot: έχω γράψει ένα κατεβατό για να σου απαντήσω 3 φορές και το'χω χάσει και τις 3. Θα σου απαντήσω σύντομα. Προς το παρόν ετοιμάζω κάτι πρόχειρα clips ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #5 στις: 22/11/12, 22:01 »
@hot: έχω γράψει ένα κατεβατό για να σου απαντήσω 3 φορές και το'χω χάσει και τις 3. Θα σου απαντήσω σύντομα. Προς το παρόν ετοιμάζω κάτι πρόχειρα clips ;)
κάνε το κολπάκι(για μεγάλες απαντήσεις) να τα γράφεις πρώτα σε κάποιο text editor και μετά τα κάνεις επικόλληση στο φόρουμ! ;)

ωραία! (για τα κλιπς)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #6 στις: 22/11/12, 22:37 »
Τελείως πρόχειρα, παίξιμο κουκουρούκου, παιδιά σκυλια γατιά κλπ
κοινώς μη βαράτε  ;D

Χαμηλές γενικά εντάσεις με τη Blade R1 (Strat)


https://www.box.com/s/8ivxi6f0puknbrbbaqih




Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #7 στις: 23/11/12, 00:10 »
αυτό ήταν "κουκουρούκου" παίξιμο??
δηλαδή το προσεγμένο σου πως είναι? ;D

οκ...γνωστό ότι ο ήχος προέρχεται κατά μεγάλο ποσοστό απ'τα δάκτυλα (και αποδεδειγμένα έχεις ένα πολύ καλό σετ από δαύτα) αλλά ο ενισχυτής μου ακούστηκε σούπερ!

πολλά κλιπς με βρώμικα δεν έβαλες αλλά απ'όσα άκουσα...και αν ήμουν προς αναζήτηση ενισχυτή...σίγουρα θα ήταν μία απ'τις τοπ επιλογές μου...

πολύ καλά καθαρά και γεμάτα βρώμικα (ΠΟΛΎ ωραία βρώμικα!)

ευχαριστούμε zeoy για όλο τον κόπο και την παρουσίαση....καλόπαιχτος και να τον χαρείς! ;) ;D


υγ.ωραίο wicked game σε κάποια φάση...το κομμάτι στην αρχή του 7ου ποιό είναι?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #8 στις: 23/11/12, 00:22 »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια hot ;)
Για το clean2 λες; Έχω την εντύπωση ότι είναι μέρος της εισαγωγής του riviera paradise στο περίπου. Ίσως και να τα έχω μπλέξει.
Ες αύριον οι απαντήσεις που σου χρωστάω.




Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #9 στις: 23/11/12, 00:24 »
Καλογραμμένο και αναλυτικό review zeoy! :up Καλά παιξίματα! :)


Sorry δεν είχα δει το μηνυμά σου νωρίτερα. Ευχαριστώ για τις ευχές. :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #10 στις: 23/11/12, 00:39 »
Για το clean2 λες; Έχω την εντύπωση ότι είναι μέρος της εισαγωγής του riviera paradise στο περίπου.

αυτό είναι, θενξ!

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #11 στις: 23/11/12, 10:00 »
Μεγειά, μεγειά! Ωραίο review και αναλυτικό και τα κλιπάκια μια χαρά, τώρα θέλουμε και φωτό!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #12 στις: 23/11/12, 10:21 »
Eυχαριστώ κι εγώ για τα ηχητικά δείγματα. Τα καθαρά είναι όντως πολύ καλά. Mε 6L6 λάμπες φαντάζομαι ότι θα φεντερίζουν ακόμα περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #13 στις: 23/11/12, 10:25 »
Μεγειά, μεγειά! Ωραίο review και αναλυτικό και τα κλιπάκια μια χαρά, τώρα θέλουμε και φωτό!  ;D


Ευχαριστώ Γιώργο. Τα κλιπάκια καλά είναι αλλά τους μαγνήτες μου τους έχει τυλίξει ένας άσχετος* και τον θάβουν τον ενισχυτή  ;D


Τι φωτό θες ρε συ; Εσύ αργά ή γρήγορα θα τον δεις από έξω κι από μέσα ;)


---------------------------------------------------------------------------
*Οι μαγνήτες της Blade είναι του myster maze και kick ass!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #14 στις: 23/11/12, 10:37 »
Eυχαριστώ κι εγώ για τα ηχητικά δείγματα. Τα καθαρά είναι όντως πολύ καλά. Mε 6L6 λάμπες φαντάζομαι ότι θα φεντερίζουν ακόμα περισσότερο.


Ευχαριστώ επίσης για την ακρόαση. Οι 6L6 είναι στο πρόγραμμα.


Μια λεπτομέρεια για τα clips: α) δυστυχώς είναι δύσκολο να γράψω στις σωστές εντάσεις λόγω πολυκατοικίας αλλά κυρίως επειδή ο προενισχυτής μικροφώνου δεν έχει το κατάλληλο headroom για πολύ δυνατά σήματα και β) έγραφα με πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος που κατά τη γνώμη μου δεν είναι το κατάλληλο για ενισχυτές κιθάρας.
Έτσι όλα τα clips είναι γραμμένα σε εντάσεις πολύ πιο κάτω από το ιδανικό (φαντάσου ένταση τηλεόρασης σε normal επίπεδα). Τα βρώμικα είναι με το power scaling σχεδόν τέρμα χαμηλά. Περιμένω να δω τι ψάρια θα πιάνει και στο studio όπου drummer και μπασίστας βαράνε ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ (αυτό θα είναι και το καθοριστικό test σχετικά με το αν χρειάζομαι ή απλώς θέλω τις 6L6)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #15 στις: 23/11/12, 10:54 »
Και οι απαντήσεις που χρωστάω στο φίλο μου το hot


EQ: με όλα τα μπιχλιμπίδια που έχει γύρω γύρω δε μου λείπει καθόλου το κλασικό bass mid treble. Εδώ άλλοι βολεύονται με ένα σκέτο tone (βλέπε πχ tweed deluxe) και μάλιστα είναι και υπέρμαχοι αυτής της minimal προσέγγισης


tube driven FX loop: ε, όσο να'ναι θεωρητικά γλυκαίνει τον ήχο που πηγαινοέρχεται στα πετάλια της λούπας. Πιθανότατα θα αρέσει και σε αυτούς που θέλουν να καρφώσουν κατευθείαν την πεταλιέρα τους στο return της λούπας. Γενικά πλασάρουν πολύ το tube driven everything (δηλαδή και το reverb και το tremolo). Το μόνο solid state μέσα πρέπει να είναι η ανόρθωση (δεν έχει tube rectifier)


9Volt DC: δεν ξέρω πόσα mA δίνει αλλά το Line 6 Echo Park που είναι απαιτητικό μια χαρά το δούλεψε και έχω ακούσει άλλους να έχουν βάλει κάμποσα πετάλια απάνω


line out: ίσως το μοναδικό σχεδιαστικό ατόπημα (λένε ότι το έχουν έτσι για να οδηγείς κι άλλους ενισχυτές). Να'ναι καλά ο Ανδριανός και το attenuator με line-out που με βοήθησε να φτιάξω.


tremolo: έχει μια συμπεριφορά όπως λες. Την πρώτη φορά αργεί τη δεύτερη όχι (εκτός αν έχει περάσει πολύ ώρα). Είναι προς ψάξιμο το θέμα. Ίσως ο myster maze έχει κάποια άποψη επί του θέματος.


Ελπίζω να σε κάλυψα. ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #16 στις: 23/11/12, 11:14 »
 σε γενικες γραμμες παιζει πολυ ωραια το ενισχυτακι! βεβαια στο pushed6V6s λασπωνει παρα πολυ αλλα φανταζομαι οτι σκοπιμα το ανεβασες τοσο για να το ακουσουμε!
Πολύ ωραια και περιεκτικη παρουσιαση!
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που εφιερωσες! 8)


(θα ηταν ενδιαφέρων να τον ακουσουμε και με μερικα drive πεταλακια μπροστα) ;)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #17 στις: 23/11/12, 11:35 »
σε γενικες γραμμες παιζει πολυ ωραια το ενισχυτακι! βεβαια στο pushed6V6s λασπωνει παρα πολυ αλλα φανταζομαι οτι σκοπιμα το ανεβασες τοσο για να το ακουσουμε!
Πολύ ωραια και περιεκτικη παρουσιαση!
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που εφιερωσες! 8)


(θα ηταν ενδιαφέρων να τον ακουσουμε και με μερικα drive πεταλακια μπροστα) ;)


Ευχαριστώ κι εγώ για τα σχόλια και την ακρόαση. Στο pushed6V6s όντως το έχω σκίσει. Φαντάσου ότι το power scaling εκεί είναι στο <1Watt και το volume τέρμα αν θυμάμαι καλά. Προς το τέλος ανοίγω και το boost ;D
Πεταλάκια έχω αυτή τη στιγμή ένα Danelectro Transparent Overdrive (version 1) και ένα big Muff Pi (από τα καινούρια). Αν σε ενδιαφέρει να τον ακούσεις και με αυτά θα τα περιλάβω στο επόμενο σετάκι με clips. Θέλω ούτως ή άλλως να κάνω κι ένα με την Tele (με την οποία, για τα γούστα μου τουλάχιστον, ο ενισχυτής ταιριάζει σα να έχει βρει το άλλο του μισό :) ).
Δυστυχώς δεν έχω έχω κανένα marshall-o-πετάλι ή τίποτα πιο high gain (έχω το MoFo για τέτοια πράγματα).

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #18 στις: 23/11/12, 13:02 »
Ελπίζω να σε κάλυψα. ;)
αμέ πως! ;D

βεβαια στο pushed6V6s λασπωνει παρα πολυ
εμένα μ'άρεσε αυτός ο ήχος!
βέβαια προφανώς δεν ακούμε το συνολικό ήχο που άκουγε ο zeoy όταν ηχογραφούσε αλλά και πάλι....

Θέλω ούτως ή άλλως να κάνω κι ένα με την Tele (με την οποία, για τα γούστα μου τουλάχιστον, ο ενισχυτής ταιριάζει σα να έχει βρει το άλλο του μισό :) ).
με το "σκάσιμο" που άκουσα στα καθαρά πρέπει να είναι ταμάμ!
κοίτα τον που μας βάζει σε σκέψεις!! ;D

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #19 στις: 23/11/12, 15:59 »
tremolo: έχει μια συμπεριφορά όπως λες. Την πρώτη φορά αργεί τη δεύτερη όχι (εκτός αν έχει περάσει πολύ ώρα). Είναι προς ψάξιμο το θέμα. Ίσως ο myster maze έχει κάποια άποψη επί του θέματος.


Κατά πάσα πιθανότητα αργεί να πάρει μπροστά o ταλαντωτής του tremolo. Συμβαίνει το ίδιο σε όποια θέση και να είναι το speed & depth? Ίσως με άλλες τιμές στα υλικά του ταλαντωτή η εκκίνηση να είναι πιο στιγμιαία αλλά παίζει να αλλάξει το εύρος του speed.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις
« Απάντηση #20 στις: 23/11/12, 16:28 »
tremolo: έχει μια συμπεριφορά όπως λες. Την πρώτη φορά αργεί τη δεύτερη όχι (εκτός αν έχει περάσει πολύ ώρα). Είναι προς ψάξιμο το θέμα. Ίσως ο myster maze έχει κάποια άποψη επί του θέματος.


Κατά πάσα πιθανότητα αργεί να πάρει μπροστά o ταλαντωτής του tremolo. Συμβαίνει το ίδιο σε όποια θέση και να είναι το speed & depth? Ίσως με άλλες τιμές στα υλικά του ταλαντωτή η εκκίνηση να είναι πιο στιγμιαία αλλά παίζει να αλλάξει το εύρος του speed.


Θα το προσέξω και θα σου πω. Πάντως αν πάρει μπρος, το κλεισεις με το footswitch και μετα από λίγο (πχ 30'') το ξανανοίξεις, παίρνει πολύ πιο άμεσα μπρος.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #21 στις: 24/11/12, 11:07 »
Λοιπόν, με αφορμή το "αργεί ίσως να ξεκινήσει ο ταλαντωτής" του myster maze, διάβασα λίγο περί tube tremolo (καλά, απίστευτος ο τρόπος που λειτουργούν) και πέρα από το ότι κατάλαβα γιατί είναι τόσο πιο ωραίο το bias tremolo από τα διάφορα opto designs κατέληξα στο φοβερό συμπέρασμα ότι ίσως απλώς φταίει η λυχνία. Βρήκα από το schematic (που μπράβο τους, το δίνουν με το manual) ότι είναι η V5, την άλλαξα με μια JJ δοκιμασμένη που είχα εύκαιρη και ... δουλεύει μια χαρά!  ;D


btw όλες οι λάμπες μέσα είναι no name made in china οπότε ένα retube κάποια στιγμή δε θα έβλαπτε αν και προς το παρόν μια χαρά μου ακούγονται.


Thanks again.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #22 στις: 24/11/12, 11:23 »
Μπράβο σου που το βρήκες και το έφτιαξες!.. Καλή φάση!..
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #23 στις: 25/11/12, 15:49 »
Εύγε! Δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να φταίει λυχνία μιας και είναι καινούργιος ενισχυτής αλλά για άλλη μια φορά η μαμά λυχνίες αποδείχτηκαν μάπα. Απόλαυσε τον για λίγο και βάλε τίποτα σοβαρές λυχνίες μέσα να απογειωθεί το ενισχυτόνι!  ;D




Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Απ: VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips
« Απάντηση #24 στις: 25/11/12, 18:04 »
Εύγε! Δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να φταίει λυχνία μιας και είναι καινούργιος ενισχυτής αλλά για άλλη μια φορά η μαμά λυχνίες αποδείχτηκαν μάπα. Απόλαυσε τον για λίγο και βάλε τίποτα σοβαρές λυχνίες μέσα να απογειωθεί το ενισχυτόνι!  ;D


βάζω αγγελία για ένα νεφρό σε καλή κατάσταση ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/05, 12:37
από YmiRLinG
12 Απαντήσεις
6589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 23:41
από velis the priest
7 Απαντήσεις
5027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 00:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
9267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:53
από HeavyHead
21 Απαντήσεις
7112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:36
από blueb
5 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
4 Απαντήσεις
3296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
19 Απαντήσεις
6154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/10, 17:33
από zeoy
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 21:22
από GEOLOU
10 Απαντήσεις
10586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 09:17
από zeoy