Αποστολέας Θέμα: Αντιπαλος για fender strat mex?  (Αναγνώστηκε 4388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αντιπαλος για fender strat mex?
« στις: 25/11/13, 16:31 »
 γεια σας παιδια, ποια strat ειναι κατα την γνωμη σας ο μεγαλυτερος αντιπαλος μιας fender stratocaster mexican? στο ιδιο κοστος εννοειται.. να τονισω οτι εχω την δυνατοτητα να την αγορασω(fender) απο καναδα με 350 ευρω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #1 στις: 25/11/13, 17:15 »
Γεια σου και καλώς ήρθες!!

Όταν λες "fender stratocaster mexican" τι εννοείς?
Ουσιαστικά περιγράφεις ένα "σχήμα" και μία χώρα κατασκευής....Αυτό όμως εμπερικλείει δεκάδες μοντέλα!

Θες να μας εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα τι έχεις κατά νου?

Αποσυνδεδεμένος Neit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #2 στις: 25/11/13, 20:00 »
  εννοω αυτην http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_2011_mn_awt.htm εχω διαβασει αρκετα θεματα για τις μεξικανες αλλοτε καλα και αλλοτε κακα, αλλα εαν υπαρχει κατι καλuτερο σε αυτην την τιμη θα το προτιμησω και ας μην ειναι fender, ακουσματα μου ειναι  michael jackson, van halen, elvis presley, nickelback

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #3 στις: 25/11/13, 20:22 »
Δε βοηθάς... Εννοείς κάποια άλλη strat αλλά όχι fender? κάποια άλλη κιθάρα γενικά; Με τι παίζεις τώρα; Σε τι επίπεδο βρίσκεσαι;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Neit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #4 στις: 25/11/13, 20:49 »
atav αρχαριος ειμαι , ναι εννοω μονο strat  αλλης μαρκας,ενισχυτη θα παρω τον vox vt20

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #5 στις: 25/11/13, 20:59 »
Σίγουρα είναι ένα κίνητρο το ότι μπορείς να πάρεις μια strat που γράφει fender σε τιμή μις καλής squier... Όμως, επειδή οι std μεξικάνες δεν χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης (και δεν έχω λόγο να υποστηρίξω κάτι άλλο!) εγώ τα 350 μου ευρώ (άντε, λίγα παραπάνω) θα τα έδινα σε μία τέτοια http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm  η οποία είναι εξαιρετική για τα χρήματά της (και όχι μόνο)...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #6 στις: 25/11/13, 22:17 »
Όπως έχω πει και σε άλλα παρόμοια θέματα, ο μεγάλος ανταγωνισμός της Μεξικάνικης Fender Stratocaster έρχεται από τη θυγατρική Squier και είναι η Classic Vibe Stratocaster. Aπίστευτη ποιότητα κατασκευής για την κατηγορία της (γύρω στα 360 Ευρώ) και όχι μόνο, με συνολικά πιο σταθερή ποιότητα απ' ότι οι φτηνές Fender. Eπίσης θα σού έλεγα να δοκιμάσεις και τα Vintage Modified μοντέλα της Squier όπως η 70s strat, τα οποία αντικειμενικά ίσως να μην φτάνουν το επίπεδο των Classic Vibe, είναι όπως πιο οικονομικά (αν αυτό αποτελεί σημαντικό παράγοντα) και καθ' όλα αξιοπρεπή όργανα. Ενδιαφέρουσα κιθάρα φαίνεται και η Dean Zelinsky Tagliare Standard, με πρωτοποριακή τεχνολογία στο μπράτσο και πολύ καλά χαρακτηριστικά. Ψάχνω να τη δοκιμάσω από τότε που την είδα στον Thomann.

Σχετικά με την αγορά κιθάρας από τον Καναδά, σκοπεύεις να την αγοράσεις από Ελλάδα για να σού την στείλουν ταχυδρομικά; Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να ξέρεις ότι θα πληρώσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό σε μεταφορικά, καθώς και επιπλέον φόρους και ΦΠΑ που ανεβάζουν σημαντικά την τελική τιμή. Καλύτερα να αγοράσεις το ίδιο όργανο από κάποιο Ευρωπαϊκό κατάστημα, οπότε θα σού στοιχίσει συνολικά λιγότερο. Αν πάλι η αγορά πρόκειται να γίνει με διαφορετικό τρόπο (π.χ. από εσένα τον ίδιο σε κάποιο ταξίδι ή από κάποιο γνωστό σου), κοίταξε μήπως μπορείς να βρεις την Καναδέζα Godin Session. Είναι μια εξαιρετική κιθάρα, κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερη από τις Μεξικάνες Fender, και λογικά στον Καναδά θα την βρεις σε καλύτερη τιμή απ' ό,τι πωλείται στην Ευρώπη
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Neit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αντιπαλος για fender strat mex?
« Απάντηση #7 στις: 25/11/13, 23:50 »
 Εγινε παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας, τελικα η μεξικανα οντως φενεται πως δεν ειναι ανταξια του ονοματος της..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
63 Απαντήσεις
22106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
4 Απαντήσεις
5052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
7 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 19:19
από Stinky
4 Απαντήσεις
2328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 14:42
από Gt-Xaris
29 Απαντήσεις
7425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 14:02
από geopaok
33 Απαντήσεις
14679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 16:50
από vaig3
3 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
37 Απαντήσεις
10461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/17, 18:51
από talfarlow