Αποστολέας Θέμα: Αγορα Fender strat USA...  (Αναγνώστηκε 14679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορα Fender strat USA...
« στις: 18/01/14, 14:13 »
Χαιρετιζω το φορουμ.
Θελω να αγορασω μια Strat Fender,αλλα ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα των Strat.Διαθετω μεχρι 1200-1300 ευρω και ενδιαφερομαι και για μεταχειρισμενες.
Ξερω γενικα τα χρακτηριστικα που θελω δλδ Maple neck(9,5 η 10,5 radious,modern C) & Ash η Alder body,3 μονους(σε vintage style).
Ειναι η δευτερη Fender αλλα την πρωτη την ειχα παρει το 2001 και την κρατησα μονο 4 μηνες,αρα ουσιαστικα η πρωτη ειναι.
Εχω ακουσει οτι καποιες Usa Fender δεν ειναι τοσο καλες και θελω να παρω 1 πραγματικα καλο οργανο.
Ερωτησεις λοιπον,Τι πρεπει να προσεξω σε γενικες γραμμες;
Οι American standard αξιζουν;Βλεπω στις αγγελιες τις δινουν 600-700 ευρω. Παιζει ρολο η χρονια που φτιαχτηκαν;
Οι Deluxe ειναι καλυτερες;Ποσο μεγαλη διαφορα εχουν οι Custom Shop ;

Ο ηχος που θελω ειναι ο κλασσικος Strat,για funk,classic rock,blues και ελπιζω και λιγο jazz στο μελλον.
Απο amp  παιζω κυριως με AxeFx οποτε δεν μπορει να κρυφτει η ποιοτητα της κιθαρας.
Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/14, 16:08 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #1 στις: 18/01/14, 15:07 »
Θελω να αγορασω μια Strat Fender, αλλα ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα των Strat. Διαθετω μεχρι 1200-1300 ευρω και ενδιαφερομαι και για μεταχειρισμενες.

Θα σταθώ μόνο στο σημείο που έχω παραθέσει με έντονα γράμματα, γιατί αυτές οι δύο δηλώσεις για μένα είναι ασύμβατες. Δεν είναι δυνατόν να θέλεις να ξοδέψεις ένα τέτοιο ποσό χωρίς καμία εμπειρία (μία κιθάρα που είχες για τέσσερις μήνες πριν από 13 χρόνια δεν στοιχειοθετεί εμπειρία) και να ρωτάς απόψεις τρίτων. Πήγαινε σε ένα κατάστημα και δοκίμασε όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες σε στυλ stratοcaster (Fender και όχι μόνο, υπάρχουν πολλές καλές κιθάρες από άλλες μάρκες που ίσως να σού δίνουν καλύτερο value for money), για να δεις τουλάχιστον τι σού αρέσει και τι σε βολεύει στην πράξη και όχι θεωρητικά.

Και έτσι για πλάκα, δες το παρακάτω video όπου ένας επαγγελματίας κιθαρίστας και ο ιδιοκτήτης του μουσικού καταστήματος Andertons κάνουν ένα τυφλό τεστ τεσσάρων διαφορετικών telecaster τις οποίες σημειωτέον έχουν μόλις προηγουμένως παίξει με ανοιχτά μάτια και τελικά καταλήγουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ να μπερδεύουν την Squier Classic Vibe '50s των 380 Ευρώ με την Fender Custom Shop Tele που κοστίζει πάνω από 3000!!! Τρελλό γέλιο...

BLINDFOLD TEST - Telecaster Squier vs Fender vs Custom Shop - Part 2
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #2 στις: 18/01/14, 15:52 »
Το βιντεο το εχω δει εδω και καιρο,ισχυει αυτο που λες αφου η Squier και η Custom shop ειναι φτιαγμενες σαν αντιγραφη της ιδια κιθαρας νομιζω.
Να ξεκαθαρισω οτι θελω μονο Fender USA,γιατι αυτο τον ηχο θελω.Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις τι με βολευει,εχω παιξει με διαφορες fender και τωρα εχω και μια eric johnson σπιτι μου,ενος φιλου.Τα χαρακτηριστικα δεν τα διαλεξα θεωριτικα.Τωρα προσφατα,για να μην παω παλια εχω παιξει με μια Squier japan,2 USA που δεν ξερω τι ηταν,2 Custom Shop(η μια με maple καπακι και ΗSS)
και την Eric Johnson που εχω τωρα στο σπιτι μου.
Με οσες επαιξα με εξερεση την Squier,ειπα ουαου και μου αρεσαν ολες,δεν εχω παιξει ποτε με mexico.
Επισης μενω επαρχια και πλεον δεν υπαρχουν πολλες Fender στην Ελλαδα,νομιζω εκλεισε ο αντιπροσωπος,οποτε δοκιμαζω οτι εχουν οι φιλοι μου στην πολη που μενω.
Το οτι εχω παιξει με αυτες τις κιθαρες απο 15-60 λεπτα δεν νομιζω να με κανει γνωστη του αντικειμενου γι'αυτο και κανω και συγκεκριμενες ερωτησεις εκτος απο την γενικη ερωτηση στο τι πρεπει να προσεξω.

Τελος θα πω κατι που δεν θυμαμαι που το ακουσα η διαβασα,"ολες θα σου αρεσουν μεχρι να ακουσεις την επομενη Strat".
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #3 στις: 18/01/14, 16:28 »
Να ξεκαθαρισω οτι θελω μονο Fender USA, γιατι αυτο τον ηχο θελω.

Να το θέσω αλλιώς τότε. Αν σού έδιναν σε ένα τυφλό τεστ μια Αμερικάνα Fender, μια Γιαπωνέζα και μια Squier Classic Vibe, θα μπορούσες να ξεχωρίσεις σημαντική διαφορά στον ήχο; Και για να το πάμε λίγο παραπέρα, θα μπορούσες να ξεχωρίσεις τη διαφορά στον ήχο από μια G&L Legacy, που είναι στα ίδια περίπου λεφτά;

Σε τελική ανάλυση αν για οποιοδήπτε λόγο θέλεις μια Fender made in USA (εγώ σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα μια Special ή ακόμα καλύτερα μια Deluxe μεταχειρισμένη), τότε αγόρασέ την. Γιατί και η Classic Vibe 50s καλύπτει όλα τα κριτήρια που έχεις θέσει (σώμα από alder, C-shape μπράτσο με 9,5 radius, maple ταστιέρα, 3 μονοί μαγνήτες, κλασσικός strat ήχος) και είναι αντικειμενικά ένα πολύ καλό όργανο. Σε βαθμό που, απ' ό,τι φαίνεται, άνθρωποι με μεγάλη εμπειρία στο χώρο δυσκολεύονται να την ξεχωρίσουν από μια πολύ ακριβότερη κιθάρα.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι ήχος που ψάχνεις ίσως (σίγουρα κατά τη γνώμη μου) να μην είναι αποκλειστικό προνόμιο μιας Αμερικάνας Fender. Πριν λοιπόν ξοδέψεις ένα κάρο λεφτά για κάτι που ίσως να μη σού δώσει ακριβώς αυτό που θέλεις, θα ήταν καλό να σιγουρευτείς ότι ξέρεις τι υπάρχει εκεί έξω και τι σού ταιριάζει. Για να μην πάμε στο κατά πόσο επηρρεάζει τον ήχο σου ο ενισχυτής (πολύ περισσότερο από την κιθάρα), οι μαγνήτες και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν έχουν μεγάλη σχέση με το όργανο που έχεις στα χέρια σου. Και αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #4 στις: 18/01/14, 17:41 »
^^
Πάρα πολύ το χάρηκα αυτό το ποστ Απόλλωνα. Κι επεκτείνεται πανεύκολα και στο "λάμπα vs καλό modelling", αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα και καλό είναι να μην καταχραστώ τη φιλοξενία του Vaig στο θέμα του... :P

Είναι πολύ βασική η συνειδητοποίηση ότι καλύτερο είναι κάτι όταν μας το λένε τα χέρια μας και τα αυτιά μας. Είναι πολύ δύσκολο το να απομονώσεις το μυαλό σου από πληροφορίες που τόσα χρόνια παρουσιάζονται ως αξιώματα και να κρίνεις βάσει των αισθήσεών σου και μόνο. Ειδικά για κάτι τύπους που αγοράζουν κιθάρα βάσει του "made in ...", κόσμος που δεν μπαίνει καν στον κόπο να ασχοληθεί με κορεάτικα όργανα πχ, ενώ είναι ακόμα και σκαλιά πάνω από αυτά που εκθειάζει.

Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη, 1300 ευρώ για μια κιθάρα που ο εμπνευστής της τη δημιούργησε για να είναι απλή στην κατασκευή και φθηνή για τον πελάτη μου φαίνονται τρελά λεφτά. Με αισθητά λιγότερα από 1300 φτιάχνεις custom made partcaster σε διάφορους τρομερούς μάστορες στην Ελλάδα, που και πάλι είναι πολλά για μια τέτοια κατασκευή. Είναι καθαρά θέμα φετίχ.

Εγώ προς τα εκεί θα σου πρότεινα να κινηθείς, άμα δεν είσαι διατεθειμένος να κοιτάξεις κατηγορίες τιμής Squier.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #5 στις: 18/01/14, 19:07 »
Είναι πολύ βασική η συνειδητοποίηση ότι καλύτερο είναι κάτι όταν μας το λένε τα χέρια μας και τα αυτιά μας. Είναι πολύ δύσκολο το να απομονώσεις το μυαλό σου από πληροφορίες που τόσα χρόνια παρουσιάζονται ως αξιώματα και να κρίνεις βάσει των αισθήσεών σου και μόνο. Ειδικά για κάτι τύπους που αγοράζουν κιθάρα βάσει του "made in ...", κόσμος που δεν μπαίνει καν στον κόπο να ασχοληθεί με κορεάτικα όργανα πχ, ενώ είναι ακόμα και σκαλιά πάνω από αυτά που εκθειάζει.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Δυστυχώς πολλοί κρίνουν την κιθάρα με τα μάτια, και όχι με τα χέρια ή τα αυτιά. Όταν λοιπόν τα μάτια βγαίνουν από την εξίσωση (όπως στο παραπάνω video), αξίες και αξιώματα πάνε περίπατο, αφού δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά όσο θέλουν να μάς κάνουν να πιστέψουμε. Όπως είχε πει πολύ πετυχημένα κάποιος σε ένα Αμερικάνικο forum, "όλες οι κιθάρες αξίζουν $300. Το ποσό που θα πληρώσεις εξαρτάται από την επιγραφή στο heasdtock"...

Παράθεση
Με αισθητά λιγότερα από 1300 φτιάχνεις custom made partcaster σε διάφορους τρομερούς μάστορες στην Ελλάδα, που και πάλι είναι πολλά για μια τέτοια κατασκευή. Είναι καθαρά θέμα φετίχ. Εγώ προς τα εκεί θα σου πρότεινα να κινηθείς, άμα δεν είσαι διατεθειμένος να κοιτάξεις κατηγορίες τιμής Squier.

Kαι σε αυτό έχεις δίκιο. Ο λόγος που δεν θεώρησα καλό να το αναφέρω είναι ότι για να πας σε partscaster πρέπει να ξέρεις τι θέλεις σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό λεπτομέρειας, τουλάχιστον ως προς τα μέρη της κιθάρας που δεν αλλάζουν εύκολα, π.χ. σώμα (ξύλο, βερνίκι), μπράτσο (profile, radius, πάχος, nut width), τάστα, κλπ. Aλλά ισχύει ότι με τα μισά λεφτά φτιάχνεις κιθάρα καλύτερη από Αμερικάνα Fender και τής βάζεις ότι μαγνήτες θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/14, 19:10 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #6 στις: 18/01/14, 20:13 »
Ισχυει και παλι αυτο που λετε.
Αν ηθελα τετοια κιθαρα εχω πολυ κοντα φοβερο κατασκευαστη,τον Ντουκα και σιγουρα θα την φτιαξει οπως ακριβως την θελω.
Το να δωσω ομως 1000 ευρω πχ και μολις την παρω η αξια της να πεσει στο μισο καπως με χαλαει,αν θελησω να την πουλησω.
Εχω την εντυπωση οτι δεν διαβασατε αυτα που γραφω.Εχω παιξει με αρκετες Στρατ και με οσες εχω παιξει ισχυει αυτο που λενε οτι πληρωνεις περνεις.
Εχω αλλες 3 ηλεκτρικες 2 Korea & 1 Japan,δεν κολαω στο headstock,κοιταω ολο το πακετο(εμφανιση,ποιοτητα κατασκευης,headstock και φυσικα ηχο).Καποτε σε μαγαζι της Αθηνας ειχα πιασει μια SRV,δεν εχω παιξει με χειροτερη κιθαρα ποτε μου.
Οπως επισης και με Prs που εχουν wide fat neck.
Μην με παρεξηγεισετε συμφωνω με αυτα που λετε,απλα θελω οργανο 1 level παραπανω,που αν δεν μου κατσει τελικα να μπορεσω να το δωσω ξανα.
Τα εχω σκεφτει ολα αυτα που λετε και κατεληξα στην Fender.
Επισης Απολλων μου ποσταρεις random κιθαρες εντελως διαφορετικες μεταξυ τους και με διαφορτικα χαρακτηριστικα απο αυτα που ζηταω.
Θα μπορουσατε αντι να προσπα8ειτε να με πεισετε οτι οι Squier ειναι καλυτερες απο τις Fender USA,η εστω ειναι ισαξιες,να μου πειτε τις διαφορες της standard,special,deluxe,custom shop,master build κτλ. γιατι πραγματικα δεν ξερω.Η να μου πειτε μην παρεις κιθαρα του 2010 γιατι βγηκαν μαπα και ψαξε του 11-9,η μην παρεις καινουργια γιατι με υπομονη μπορει να την βρεις μεταχειρισμενη σε καλη τιμη.
Περιμενω απαντησεις γιατι καταλαβα οτι το εχετε το θεμα και παντα η διαφορετικες γνωμες  ειναι θετικες προς την επιλογη.
Τελος γνωριζω οτι ολα τα USA made προιοντα ειναι πιο ακριβα οχι λογο αξιας μονο,αλλα και λογο φορου και τιμολογιακης πολιτικης της καθε εταιριας.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #7 στις: 18/01/14, 21:40 »
Ισχυει και παλι αυτο που λετε. Αν ηθελα τετοια κιθαρα εχω πολυ κοντα φοβερο κατασκευαστη,τον Ντουκα και σιγουρα θα την φτιαξει οπως ακριβως την θελω. Το να δωσω ομως 1000 ευρω πχ και μολις την παρω η αξια της να πεσει στο μισο καπως με χαλαει,αν θελησω να την πουλησω.

Δεκτό αυτό. Τότε όμως επιστρέφουμε στο ότι θέλεις οπωσδήποτε Αμερικάνικη Fender, όχι ένα όργανο κάποιων συγκεκριμένων προδιαγραφών που θα το φτιάξεις μόνος σου με λιγότερα λεφτά. Γιατί αν πραγματικά ξέρεις τι θέλεις και μπορείς να το πετύχεις, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί η αξία μεταπώλησης.

Παράθεση
Εχω παιξει με αρκετες Στρατ και με οσες εχω παιξει ισχυει αυτο που λενε οτι πληρωνεις περνεις.

Διαφωνώ καθέτως (και οριζοντίως), αλλά ήδη εξήγησα το γιατί. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβανόμαστε. Φυσικά εσύ μπορείς να έχεις την άποψή σου, αλλά η δική μου εμπειρία λέει άλλα.

Παράθεση
δεν κολαω στο headstock,κοιταω ολο το πακετο(εμφανιση,ποιοτητα κατασκευης,headstock και φυσικα ηχο).

Σε τέτοια περίπτωση δεν θα έπρεπε να απορρίπτεις την πιθανότητα μιας partcaster. Μπορείς να βγάλεις μια κιθάρα ανώτερη σε όλα (εκτός από το headstock... ::))

Παράθεση
Μην με παρεξηγεισετε συμφωνω με αυτα που λετε,απλα θελω οργανο 1 level παραπανω,που αν δεν μου κατσει τελικα να μπορεσω να το δωσω ξανα. Τα εχω σκεφτει ολα αυτα που λετε και κατεληξα στην Fender.

To καταλαβαίνω, γι αυτό σού είπα ότι τα 1200-1300 Ευρώ είναι πολλά. Αν είσαι τυχερός και βρεις μια μεταχειρισμένη κιθάρα με τις προδιαγραφές που θέλεις και δεν σού κάτσει, είναι πιθανό ότι δεν θα χάσεις πολλά (ή και καθόλου) λεφτά από ενδεχόμενη μεταπώληση. Σε περίπτωση αγοράς καινούργιου οργάνου όμως, το "δεν μού έκατσε τελικά" μπορεί να αποδειχτεί ακριβό λάθος. Αυτό προσπαθούμε να σού πούμε.

Παράθεση
Επισης Απολλων μου ποσταρεις random κιθαρες εντελως διαφορετικες μεταξυ τους και με διαφορτικα χαρακτηριστικα απο αυτα που ζηταω.

Οι κιθάρες που ποστάρω είναι όντως διαφορετικές (όχι "random") επειδή δεν είναι προτάσεις για αγορά. Σού παραθέτω ενδεικτικά κάποιες κιθάρες οι οποίες είναι παρόμοιες στο στυλ για να σού πω ότι αυτό που λες ότι θέλεις μπορεί να το βρεις αλλού από εκεί που ψάχνεις. π.χ. οι Γιαπωνέζικες Fender που έχω δει είναι ανώτερες από πολλές Αμερικάνες, και ο παράγοντας της σπανιότητας δίνει ένα ακόμα πλεονέκτημα. Έχω μια Γιαπωνέζικη Fender telecaster η οποία κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερη από τις Αμερικάνες που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια (για παλιότερα μοντέλα δεν ξέρω). Μπορείς να βρεις μια Γιαπωνέζικη Fender strat χωρίς να ξεπεράσεις τα 1000 Ευρώ και να έχεις πραγματικά κάτι που είναι "ένα επίπεδο παραπάνω"...

Παράθεση
Θα μπορουσατε αντι να προσπα8ειτε να με πεισετε οτι οι Squier ειναι καλυτερες απο τις Fender USA, η εστω ειναι ισαξιες,να μου πειτε τις διαφορες της standard,special,deluxe,custom shop,master build κτλ. γιατι πραγματικα δεν ξερω.

Δεν σού λέω ότι η Squier είναι καλύτερη από την Αμερικάνα Fender. Aλλά από τη στιγμή που εγώ δεν μπορώ να διακρίνω καμία διαφορά (ή έστω σημαντική διαφορά) με κλειστά τα μάτια, δεν θα πάρω την Αμερικάνα. Τόσο απλό. Τη διαφορά της Squier ή της SX από τη Γιαπωνέζα Fender μου μπορώ να τη διακρίνω, γι αυτό και λέω ότι είναι καλύτερο όργανο, όχι γιατί γράφει Fender επάνω. Όσο για τις διαφορές συγκεκριμένων μοντέλων, το μόνο εύκολο είναι να πας στην ιστοσελίδα της Fender και να κοιτάξεις τα specs των μοντέλων που σε ενδιαφέρουν.

Παράθεση
Η να μου πειτε μην παρεις κιθαρα του 2010 γιατι βγηκαν μαπα και ψαξε του 11-9,η μην παρεις καινουργια γιατι με υπομονη μπορει να την βρεις μεταχειρισμενη σε καλη τιμη.

Αυτό θα ήταν πολύ καλό αν κάποιος είχε την εμπειρία και τις γνώσεις να το αναλύσει. Εγώ με την εμπειρία που έχω δεν μπορώ, αλλά ούτε και θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο προσωπικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #8 στις: 18/01/14, 22:00 »
Απόλλων λάβε υπόψη σου πως στο βίντεο του Άντερτονς μπορεί να κάνουν και επίτηδες λάθος για να μας δείξουν πόσο καλοφτιαγμένες είναι οι Σκουάιρ. Σίγουρα περισσότερες και πιο εύκολα θα πουλήσουν κιθάρες των 380€ παρά των 3000€.

Οι Special Στρατ. φοράνε TEX μαγνήτες οπότε λάβε υπόψη σου πως ξύνουν.
Οι American STD οι παλιές φορούσαν Noisless μαγνήτες αν δε κάνω λάθος. Τώρα βλέπω πως φοράνε τους Fat 50's
Οι Deluxe του τώρα και οι προηγούμενες φοράνε Noiseless N3 και locking tuners που δεν έχει η STD.

Εγώ έχω παίξει με Noiseless μια φορά σε STD και μου άρεσαν αλλά γενικά λένε πως δεν έχουν χαρακτήρα. Δηλ. δεν έχουν κάποιο προσανατολισμό.

http://www.fender.com/en-GR/guitars/stratocaster/american-standard-stratocaster-maple-fingerboard-mystic-blue/

http://www.fender.com/en-GR/guitars/stratocaster/american-deluxe-strat-ash-maple-fingerboard-white-blonde/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #9 στις: 18/01/14, 22:53 »
Απόλλων λάβε υπόψη σου πως στο βίντεο του Άντερτονς μπορεί να κάνουν και επίτηδες λάθος για να μας δείξουν πόσο καλοφτιαγμένες είναι οι Σκουάιρ. Σίγουρα περισσότερες και πιο εύκολα θα πουλήσουν κιθάρες των 380€ παρά των 3000€.

Τι να σού πώ... όπως είδα το video, δεν μού φάνηκε να ήταν στημένο. Είχαν κάνει παλιότερα ένα συγκριτικό test ανάμεσα σε μια Epiphone Les Paul και σε μια παρόμοια Gibson και είπαν μετά ότι η διαφορά ανάμεσα στις δύο κιθάρες ήταν μεγαλύτερη και πιο εντυπωσιακή απ' ό,τι περίμεναν. Οπότε δεν έχουν δώσει άλλα δείγματα τέτοιας τακτικής, αντίθετα φαίνεται να επαινούν (καμιά φορά υπερβολικά κατά τη γνώμη μου) τα προϊόντα της Fender. Εξάλλου όπως είπαν κι οι ίδιοι, η αξιοπιστία τους δέχτηκε ένα ισχυρό πλήγμα από το λάθος το οποίο έκαναν και οι δύο.

Όσο για τις Classic Vibe, έχουν ούτως ή άλλως πολύ καλές πωλήσεις παρά την ενδόμυχη καχυποψία που διατηρούν ακόμα αρκετοί κιθαρίστες για οτιδήποτε γράφει πάνω "Squier".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #10 στις: 19/01/14, 00:27 »
Τι λετε για αυτην?
http://smart.noiz.gr/details.php?id=173131

Εκτος απο τους Lace μαγνητες τι διαφορα εχει με τις αλλες?Τα ξυλα ειναι καλυτερα πχ;
Το Plus τι σημαινει;
Ειδα και αλλες ενδιαφερουσες στις αγγελιες,με βλεπω μαλλαν για used κομματι να περνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/14, 00:29 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #11 στις: 19/01/14, 00:59 »
Τι λετε για αυτην?
http://smart.noiz.gr/details.php?id=173131

Εκτος απο τους Lace μαγνητες τι διαφορα εχει με τις αλλες?Τα ξυλα ειναι καλυτερα πχ;
Το Plus τι σημαινει;
Ειδα και αλλες ενδιαφερουσες στις αγγελιες,με βλεπω μαλλαν για used κομματι να περνω.


Οχι αυτη μη τη περνεις. Εχω παιξει με αυτη και δεν μου καλοαρεσε. Οχι οτι ειναι κακο οργανο (δεν υπαρχει Fender USA κακο οργανο)  αλλα ...προτιμησε κατι πιο κλασικο.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #12 στις: 19/01/14, 01:08 »
Ξερεις τι Profile neck εχει; Γιατι δεν σου αρεσε;
Οσο διαβασα στο net την θεωρουν αρκετα καλη κιθαρα!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #13 στις: 19/01/14, 15:11 »
Διαβάζω το ποστ με ενδιαφέρον, κυρίως ως προς τις απόψεις που ακούγονται, παρά σαν οδηγό αγοράς :) Να παραθέσω και εγώ τις δικές μου. Οι strat είναι η αγαπημένη μου κατηγορία κιθάρας, στα χέρια μου είναι η πιο βολική. Ως εκ τούτου, οι περισσότερες κιθάρες μου είναι stratocaster. Έχω ή είχα λίγο από όλα, μεξικάνες, αμερικάνες, γιαπωνέζες, με διπλούς μαγνήτες, μονούς, high και low output, custom shop, signatures μοντέλα, κατασκευές από Έλληνες (έχω κιθάρα του Δούκα που διάβασα πιο πάνω), partcasters (που έφτιαξα εγώ) και γενικά ότι μπορείτε να φανταστείτε. Έχω περίπου 8-9 αυτή τη στιγμή. Το θέμα είναι ότι κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετικός στο πώς σκέφτεται και πώς (πάνω από όλα αποδίδει). Το τι γράφει το headstock, ή το πόσα πλήρωσε κάποιος άλλος, πολλές φορές λειτουργεί υπέρ στην ψυχολογία του παίχτη, με αποτέλεσμα να αποδίδει καλύτερα = καλύτερος ήχος. Όχι δηλαδή λόγω του οργάνου αυτού καθ' αυτου :). Ακόμα μνημονεύω τη πρώτη μου Squier Affinity, η οποία ήταν μία καταπληκτική κιθάρα όσον αφορά την εμφάνιση αλλά και το playability. Τότε που την είχα δεν είχε ούτε μέτρο σύγκρισης ούτε αφτί για να καταλάβω αν παίζει. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι το μπράτσο της ήταν υπέρ βολικό, και σε έκανε να θες να παίξεις. Μία κιθάρα των 150 ευρώ (περίπου)! Την πούλησα για να πάρω μία "πραγματική" strat, μία Fender! (κακώς) Αγόρασα μία mexico, αλλά το μπράτσο της Squier δεν το είχε. Αγόρασα και άλλη μετά, αγόρασα και American και μετά ξέφυγε το πράγμα. Όσο έπαιζα καταλάβαινα περισσότερα, αν έπιανα μια κιθάρα που θα την επέλεγα με το μάτι (άρα πρώτο κριτήριο ομορφιά), μετά βόλευε στο χέρι (δεύτερο κριτήριο το μπράτσο) και ακουγόταν καλά (τρίτο κριτήριο ήχος) ήμουν χαρούμενος! Με τον καιρό κατάλαβα ότι έψαχνα να βρω μία όμορφη κιθάρα, με βολικό μπράτσο στα specs που κατέληξα ότι με βολεύουν, και αν δεν ακουγόταν και όπως ήθελα, την έφτιαχνα εγώ (με αλλαγή μαγνητών, ηλεκτρικών, προσθήκη boost κτλ). Υπάρχουν κιθάρες που κάθονται στον παίχτη με τη μία (για μένα μία Ιαπωνική Stratocaster Ritchie Kotzen signature) η οποία είναι στα κομμένη και ραμμένη για τα χερια μου, υπάρχουν άλλες που έπρεπε να κάνω μία αλλαγή για να μην την αφήνω κάτω (μία Clapton που με το που έβγαλα τα vintage τάστα και έβαλα jumbo, δεν μπαίνει ποτέ στη θήκη της), αλλά αυτή θα έπαιρνα μαζί μου οπουδήποτε είναι μία partcaster που φτιάχθηκε τελευταία, και έχει όλα αυτά τα οποία θέλω και με βολεύουν.
Γιατί τα λέω όλα αυτά; Μπορείς να έχεις 1300 ευρώ και να θες να κάνει περισσότερο μια επένδυση παρά μία προσθήκη στον ήχο σου. Μπορεί να σου αρέσουν οι strat αλλά και πάλι να μην ξέρεις τι θες. Από ότι διάβασα έχεις στο σπίτι σου την Eric Johnson strat αυτή τη στιγμή, κιθάρα που από πολλούς (και από μένα) θεωρείτε από τις καλύτερες strat που κυκλοφορούν με specs και κατασκευή επιπέδου Custom Shop. Στην τιμή που είσαι λοιπόν, μπορείς να βρεις άνετα σχετικά μία μεταχειρισμένη τέτοια, και να πετύχεις και τους δύο σκοπούς σου, και να κρατήσει υψηλή μεταπωλητική αξία, αλλά και να έχεις ένα αναγνωρισμένα καλό όργανο.
Η συμβουλή μου είναι να βρεις τι κιθάρα θα πάρεις ανάλογα τα specs που σε βολεύουν. Άσε τι λένε οι άλλοι. Για μένα ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι τα τάστα, θέλω jumbo οπότε ότι ψάχνω πρέπει να έχει αυτό το κριτήριο, αν δεν το έχει κοιτάω τα υπόλοιπα και αλλάζω τάστα μόνο αν αξίζει η περίπτωση. Τι είναι το πιο σημαντικό πράγμα για το παίξιμό σου; Βρες και ξεκίνα από εκεί. Αν είναι τι λέει το headstock με γεια σου και χαρά σου. Αν είναι το τι ποσό θα διαθέσεις επίσης. Αν είναι οι μαγνήτες είναι κάτι που αλλάζει εύκολα, αν είναι το radius αμέσως περιορίζει τις επιλογές. Κινήσου έτσι. Αν καταλήξεις σε κάποια μοντέλα, υπάρχουν πολύ εδώ μέσα που μπορούμε να σου πούμε συγκεκριμένα για το κάθε ένα που θα παρουσιάσεις.
Επίσης αφού έχεις αυτό το ποσό, ένα πολύ καλό ποσό για αγορά αυτή την εποχή κακά τα ψέμματα, ψάξου και ebay και εξωτερικό. Σε αυτά τα λεφτά μαζί με τελωνείο κτλ έξοδα έφερα την Kotzen από Ιαπωνία.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #14 στις: 20/01/14, 11:24 »
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Ειχα βρει και μια EJ αλλα δεν με βολευει το profile toy neck απο V σε C παει.
Θελω μονο C.Η Kotzen ειναι Τελε αν δεν κανω λαθος.Η κιθαρα που εχω βαλει λιγο πιο πανω εχει ολα οσα ψαχνω και τα ταστα einai medium jumbo που με βολευουν.
Τα Jumbo με βολευουν και εμενα καλυτερα αλλα η κιθαρα που εχω με τετοια ταστα ειναι 7χορδη οποτε δεν μπορω να συγκρινω.
Ψαχνω και στο ebay αλλα ευρωπη,αν ειναι κοιταξω Ιαπωνια καλυτερα να φερω μια κατευθειαν απο Αμερικη νομιζω.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #15 στις: 20/01/14, 12:08 »
Τι λετε για αυτην?
http://smart.noiz.gr/details.php?id=173131

Εκτος απο τους Lace μαγνητες τι διαφορα εχει με τις αλλες?Τα ξυλα ειναι καλυτερα πχ;
Το Plus τι σημαινει;
Ειδα και αλλες ενδιαφερουσες στις αγγελιες,με βλεπω μαλλαν για used κομματι να περνω.


Οι κιθαρες αυτες εχουν πολλους φιλους...ή εχθρους οπως ολα αλλωστε...
Ο πιο εγκυρος σε πληροφοριες ειναι αυτος http://xhefriguitars.com/page2.html 
Προσωπικα μ αρεσουν...(και του Jeff Beck και του Clapton  :P :P )!

Γενικοτερα περι στρατ επειδη εχουν περασει 2-3-4-5 απ τα χερια μου.
Πολλες φορες μια καλη Μεξικο ή μια Γιαπονεζα δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα να ζηλεψει απο μια αμερικανα στανταρ, η αγαπημενου μου στρατ ηταν μια μεξικανα Aztec Gold 50th aniv. η οποια μπορει ανετα να συγκριθει με μοντελα απο deluxe και ανω. Τις Squire δεν τις εχω σε εκτιμηση γιατι οσες εχω παιξει δεν μου ειπαν κατι το ιδιαιτερο (ειχα και μια στην κατοχη μου). Τωρα προσωπικα εαν ηταν να αγορασω στρατ θα κοιταγα για την 67-52 Ri, καποια signature τυπου Jeff Beck -- Eric Johnson την λατρευω την ειχα και την πουλησα ο @@ρας....!!!

Για να κλεισω στα γρηγορα να μη σας κουραζω....οταν βρεθηκα με λιγα χρηματα στα χερια μου συγκεκριμενα 1000 ευρω ...και αφου εβγαλα απ το μυαλο μου το Fender στο Headstock  πηρα τηλεφωνο τον φιλο μου Σταυρο Ντουκα και του εδωσα μια παραγγελια με Parts !! οπως τα ηθελα....Μετα απο λιγο καιρο ηρθε στα χερια μου μια απιστευτα ομορφη και παικτικα αψογη κιθαρα οπως ακριβως την ηθελα (με τα νιτρο χρωματα της και ειδικη παραγγελια το χρωμα, με orange drop πυκνωτες κλπ κλπ.....)!! Τωρα με το δικο σου μπατζετ που ειναι πιο πανω απο αυτα που ειχα εγω μπορεις να πας και σε κανονικο custom οργανο του Σταυρου οποτε μιλαμε για αααααλλλλλλοοοο πραμμα...

Αυτη ειναι και η προταση μου πηγαινε στον Σταυρο να σου φτιαξει το οργανο που θελεις....σιγουρα θα μεινεις ευχαριστημενος....Εννοειταιεαν εισαι Αθηνα ερχεσαι και την δοκιμαζεις...








Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #16 στις: 20/01/14, 12:32 »
εγω αγορασα μια american strat του 2001 μεταχειρισμενη απο αγγλικο ebay πριν 5-6 χρονια, περιπου στα 600 ευρω. Μολις την επιασα στα χερια μου απλα τη λατρεψα. Απιθανο μπρατσο, φανταστικο playability, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν εχω πειραξει τιποτα επανω της εκτος απο τον bridge μαγνητη που εχω βαλει εναν dimarzio fs1. Παλιοτερα εχουν περασει απο τα χερια μου μια aria strat και μια squire, μπορω να πω η aria ηταν καλυτερη αλλα και οι δυο καμια σχεση με την αμερικανα, μερα με νυχτα. δεν ειναι μονο ο ηχος σε μια κιθαρα, ειναι και η ποιοτητα κατασκευης, πολυ απλα δεν γινεται να γυρισεις πισω σε φτηνιαρικο οργανο οταν εχεις δοκιμασει κατι ποιοτικα φτιαγμενο. επισης εχω και μια blade strat που εχω παρει καινουργια το 2000 και ειναι πολυ καλη αλλα δεν εχει το playability της american. για μενα δοκιμασε καποια american αν μπορεις καπου και αν σε βολεψει αγορασε μια καινουργια η μεταχειρ.  ειναι επενδυση.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #17 στις: 20/01/14, 13:58 »
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Ειχα βρει και μια EJ αλλα δεν με βολευει το profile toy neck απο V σε C παει.
Θελω μονο C.Η Kotzen ειναι Τελε αν δεν κανω λαθος.Η κιθαρα που εχω βαλει λιγο πιο πανω εχει ολα οσα ψαχνω και τα ταστα einai medium jumbo που με βολευουν.
Τα Jumbo με βολευουν και εμενα καλυτερα αλλα η κιθαρα που εχω με τετοια ταστα ειναι 7χορδη οποτε δεν μπορω να συγκρινω.
Ψαχνω και στο ebay αλλα ευρωπη,αν ειναι κοιταξω Ιαπωνια καλυτερα να φερω μια κατευθειαν απο Αμερικη νομιζω.


Όχι για μία περίοδο υπήρχε και strat του Ritchie Kotzen, η οποία έβγαινε σε 2 χρώματα 9.5 radius, μεγάλα και παχιά ωραία τάστα (δεν είμαι σίγουρος τι είναι), μανίκι χοντρό, και δεν κολλάει το μπράτσο όπως της E. Johnson! DImarzio custom μαγνήτες, για μένα από τις καλύτερες strat ever. Εγώ εκεί θα πρότεινα να πας. Βγαίνει σε κόκκινο με gold hardware και maple μπράτσο και σε (αυτήν έχω εγώ) κίτρινο sunburst που ανοίγει προς το λευκό με ίδια όλα τα υπόλοιπα. Δεν υπάρχει στην Ευρώπη, και όσοι την έχουν δεν την πουλάνε, οπότε παίζεις μπάλα μόνο εξωτερικό. Επίσης η Eric Clapton είναι εξαιρετική, με ένσταση για μένα στα τάστα της, που τα άλλαξα και απογειώθηκε. Τα ηλεκτρικά της είναι super (TBX και mid boost curcuit), και γενικά από τις αγαπημένες μου. Τα jumbo τάστα είναι τα ίδια παντού, ίδια.. jumbo. Αν σε βόλεψαν στην 7χορδη θα σε βολεύουν παντού. Είναι θέμα γούστου.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/14, 14:03 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #18 στις: 20/01/14, 14:37 »
Λες καποια σαν αυτη
http://www.ebay.com/itm/Used-Fender-Japan-STR-RK-SWS-Modified-Richie-Kotzen-Stratocaster-/321282291581?pt=Guitar&hash=item4acdeab77d
Καινουργια βγενει πολυ ακριβη  >:(

Οσον αφορα για τις κιθαρες του Ντουκα ξερω οτι ειναι φοβερες,αλλα επειδη δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι σε αυτην την φαση και το μετανοιωσω,παπαλα τα μισα λεφτα.
Ειμαι απο Ηπειρο και εχω παιξει 3-4 κιθαρες του Τελε και Στρατ.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/14, 14:41 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
White noise

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #20 στις: 20/01/14, 14:43 »

Λες καποια σαν αυτη
http://www.ebay.com/itm/Used-Fender-Japan-STR-RK-SWS-Modified-Richie-Kotzen-Stratocaster-/321282291581?pt=Guitar&hash=item4acdeab77d




Όχι λέω για αυτή πχ (είναι η δικιά μου)
http://www.ebay.com/itm/Fender-Japan-Richie-Kotzen-Signature-Stratocaster-STR-RK-SWS-WorldWIde-0913-/251417104542

Αν βαλεις και 25% φορο ασε παμε πολυ ακριβα περνω custom shop
Παντος ειναι πολυ ομορφη!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #21 στις: 20/01/14, 15:17 »
Έδωσα ένα παράδειγμα για να τη δεις, αν την ψάξεις τι δουλεια τη φέρνεις με πολύ λιγότερα. Εγώ την έφερα στα 1100μαζί με έξοδα, τελωνεία κτλ. Σε άριστη κατάσταση από Ιαπωνία.
Ισχύει για όλα τα πράγματα, ψάξιμο θέλουν.
White noise

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #22 στις: 20/01/14, 20:11 »
Η plus δεν μου αρεσε απο θεμα ηχου και τιποτε παραπερα. Κατα ολα τα αλλα ειναι πολυ καλο οργανο. Πιο πολυ μ αρεσει ο ηχος της standart.
Κατα τη γνωμη μου ο απολυτος ηχος strat ειναι αυτος.

Blade Texas Standard Pro - Speciale by Matteo Cerboncini


Αγορασα καποτε μια τετοια ενα πεντακοσαρικο, με αυτον ακριβως τον ηχο, αλλα απο ολα τα αλλα ητανε χαλια. Τι εκανα??
Εκατσα και ξηλωσα ολο το hardware της dlade και το περασα σε μια bullet που ειχα αγορασμενη 120 ευρω και εχω την στρατ των ονειρων μου...απο θεμα ηχου αλλα και playability (δεν ειναι ομως fender USA....).



Συμβουλη μου... αν σου περισσευουν αυτα τα λεφτα και δεν τα στερεις απο καπου (οικογενεια κλπ) και το οργανο που θα παρεις θες να το κρατησεις, μην τα σπαταλησεις τα λεφτα αυτα σε κινεζες Γιαπωνεζες Μεξικανες Δουκισες κλπ κλπ κλπ (αυτοι που περνουν καποιο οργανο τυπου strat και σου λενε το πληρωσα 223 ευρω και ειναι καλυτερο απο fender, νομιζουν οτι ειναι πονηροι και εχουν ανακαλυψει την Αμερικη. Η Αμερικη ομως εχει ανακαλυφθει εδω και πολλα πολλα χρονια) .
Ψαξε και βρες μια fender USA να κανεις το μερακι σου, ναχεις και ενα οργανο που οσο παλιωνει αξιωνεται, σε ωρα αναγκης παρε και τη plus (μια χαρα κιθαρα ειναι) παρε και μια standart.



Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #23 στις: 20/01/14, 22:30 »
Συγνώμη κιόλας, απλά βλέπω ότι έχετε μπερδέψει (ή εγώ έχω μπερδέψει;) δύο πράγματα.

Όργανο που προορίζεται για παίξιμο
&
Όργανο που προορίζεται ως επένδυση/για μεταπώληση.

Το σωτήριον έτος 2014 που ζούμε υπάρχουν διαθέσιμες άπειρες εξαιρετικές κιθάρες από υπερβολικά πολλούς κατασκευαστές και σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες τιμής.

Ακόμα κι εγώ που είμαι άχρηστος κιθαρίστας, πλέον είμαι σε θέση να ξέρω τι ακριβώς ζητάω από μια κιθάρα. Ξέρω ακριβώς πως θα είναι η επόμενη. Φαντάζομαι ότι όλοι σας είστε σε καλύτερη μοίρα από εμένα, άρα ξέρετε πολύ καλύτερα τι όργανο θέλετε, πως να είναι, γιατί να είναι, επειδή να είναι κλπ  ;D

Κάντε το κέφι σας, αγοράστε αυτή που σας κάθεται καλά και χαρείτε την!
Αν αγοράσει κάποιος κιθάρα με το σκεπτικό να μην χάσει την αξία της τότε θα πρέπει να την προσέχει, να την κρατάει σε άριστη κατάσταση για να την πουλήσει αργότερα, και -προσωπικά πιστεύω- θα έχει χάσει μεγάλο μέρος της μαγείας της απόλαυσης του μουσικού οργάνου :)

Μάι του σεντς  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/14, 22:34 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Fender strat USA...
« Απάντηση #24 στις: 20/01/14, 22:42 »
Συμφωνώ με vegos ως προς την άποψη "ζήσε την κιθάρα σου"....

Δε μπορώ να κάθομαι να τρελαίνομαι μη γρατζουνιστεί εκεί....μη χτυπήσει παραπέρα....σε λογικά πλαίσια έχει τις φθορές της και τη χαίρομαι μια χαρά! Έχει πέσει και καμιά δυο φορές και ευτυχώς δεν έσπασε στο γνωστό σημείο στο λαιμό των Gibson! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
22103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
16 Απαντήσεις
5619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 23:21
από studio54
7 Απαντήσεις
3627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 19:19
από Stinky
4 Απαντήσεις
2328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 14:42
από Gt-Xaris
7 Απαντήσεις
3466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 23:14
από groovymood
29 Απαντήσεις
7425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 14:02
από geopaok
7 Απαντήσεις
4386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:50
από Neit
3 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
37 Απαντήσεις
10458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/17, 18:51
από talfarlow