Αποστολέας Θέμα: Ξύλα  (Αναγνώστηκε 41181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #100 στις: 07/08/08, 07:12 »
Η αλήθεια είναι ότι ο μαγνήτης πιάνει και ένα ρολόι με δείκτες και ένα κινητό που παίζει μπροστά του αλλά και ακόμα και ένα διαπασών.
Και στις τρεις περιπτώσεις έχουμε αλλαγή του μαγνητικού πεδίου μπροστά στον μαγνήτη, και αυτό είναι που αντιλαμβάνεται ένας μαγνήτης και μετατρέπει σε ηλεκτρικό σήμα.
Αρχή λειτουργίας του μαγνήτη:


Μεταβολή μαγνητικού πεδίου μπροστά στον μαγνήτη ----> Ηλεκτρική Τάση στην έξοδό του


Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #101 στις: 07/08/08, 14:42 »
Eγω συμφωνω... και ξερω οτι οταν πληρωνω κατι τετοιο πληρωνω εμφανιση, δεν τρεφω αυταπατες οτι ενα ΑΑΑΑΑ quilt maple θα εχει καλυτερο ηχο απο ενα απλο quilt maple... Αλλα ξερω (και βλεπω) οτι θα ναι ομορφοτερο... Αν δεν με νοιαζει η εμφανιση, και επιλεγω βαμνεο μαυρο σωμα, τοτε το πιο πιθανο ειναι οτι θα διαλεξω basswood και τελος...

Aυτο ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #102 στις: 07/08/08, 23:18 »

Παράθεση
Δεν ξερω αν γνωριζεις πως λειτουργουν τα μικροφωνα επιφανειας... το συμπερασμα ειπα καθαρα απο που το εβγαλα, απο το πειραμα με το ρολοι και αλλα παρολοια, π.χ. επισης αμα χτυπησεις το καπακι του μαγνητη με το νυχι π.χ. παλι περνει το θορυβο απο το χτυπημα στην επιφανεια. Βαλε τον νεκ μαγνητη π.χ. και χτυπα τον λιγο με το νυχι, το χτυπημα βγαινει στον ενισχυτη, μετα γυρνα στον μπιτζ και χτυπα παλι τον νεκ, θα παρεις ελαχιστο χτυπο που περναει απο το ξυλο... επισης οπως ειπαν τα παιδια, αν βαλεις πανω κινητο να παιζει, ακουγεται απο τον ενισχυτη κτλ, αυτα ολα τα πειραματα ισχουν, κανει μια δοκιμη και θα καταλαβεις απο που εβγαλα το συμπερασμα

έχω κάνει πολλές δοκιμές μονό για επιβεβαιώσω την ορθότητα αυτών που λέω, κανε και εσύ το ίδιο  ;)
όταν λες χτύπα το καπάκι με το νύχι εννοείς μηπος το μεταλλικό καπάκι ??  (πάντα μιλάμε για κιθάρα χωρίς χορδές, έτσι ? )


Μα αυτο ακριβως ειπα απο την πρωτη στιγμη οτι αυτα που λεω τα εχω δοκιμασει!!!
Οσον αφορα αυτο με το νυχι, και το μεταλλικο καπακι το κανει, και στο πλαστικο του μαγνητη, ενω πιο εντονα το ακουω αν χτυπησω το πλασικο καπακι των EMG, πιανουν τους κτυπους καλυτερα απο τους αλλους μαγνητες  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #103 στις: 08/08/08, 03:11 »
 :-\ :-\ :-\ εγώ πάλι χτυπάω τους ΕΜΓ και δεν ακούγετε τίποτα.

Παράθεση
Η αλήθεια είναι ότι ο μαγνήτης πιάνει και ένα ρολόι με δείκτες και ένα κινητό που παίζει μπροστά του αλλά και ακόμα και ένα διαπασών.
Και στις τρεις περιπτώσεις έχουμε αλλαγή του μαγνητικού πεδίου μπροστά στον μαγνήτη, και αυτό είναι που αντιλαμβάνεται ένας μαγνήτης και μετατρέπει σε ηλεκτρικό σήμα.
Αρχή λειτουργίας του μαγνήτη:

Μεταβολή μαγνητικού πεδίου μπροστά στον μαγνήτη ----> Ηλεκτρική Τάση στην έξοδό του

+1
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #104 στις: 08/08/08, 03:24 »
:-\ :-\ :-\ εγώ πάλι χτυπάω τους ΕΜΓ και δεν ακούγετε τίποτα.

Η αληθεια ειναι οτι ακομη και να τους ξυσω με το νυχι τους EMG ακουγεται πολυ δυνατα.

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #105 στις: 28/08/08, 15:29 »
εγω ξερω οτι οι ιστοριες για τα ξυλα βασικα ειναι για να μας τρωνε τα λεφτα >:D >:D
δεν λεω οτι οι 100Ε κιθαρες δεν εχουν διαφορα με τις 1000+
αλλα οχι και να τρελενομαστε... απο ενα σημειο και πανω (700Ε) δεν υπαρχει λογος να κοιτας τα ξυλα
εξαλλου ο ηχος εξαρταται κατα 80% απο τον ενισχυτη και τους μαγνητες

Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος gskouras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #106 στις: 29/10/12, 11:13 »
Οδηγός Αγοράς Ηλεκτρικής Κιθάρας (Ξύλα,Μαγνήτες κτλ.)


http://guitar-addicts.blogspot.gr/2012/10/blog-post_19.html?spref=fb

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #107 στις: 18/09/13, 18:50 »
Στην καινούρια μου κλασική κιθάρα παίζοντας  κάποιες συγχορδίες νοιώθω στον αντίχειρα του αριστερού μου χεριού ένα "γαργάλημα" σαν από το συντονισμό του μπράτσου από τις χορδές. Με την παλιά μου κιθάρα δεν το είχα παρατηρήσει. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #108 στις: 18/09/13, 22:16 »
Μια και την είδα τη συζήτηση, θα επανέλθω λέγοντας, άλλο καθαρά ηλεκτρικό μουσικό όργανο όπως η ηλεκτρική κιθάρα και άλλο ακουστικό μουσικό όργανο, πόσο μάλλον καθαρά ακουστικό όργανο. Επειδή μάλιστα δεν είμαι κάνας μουσικός ή κάποιος expert οργανοπαίχτης, θεωρώ ότι τα ξύλα επηρεάζουν όλα τα μουσικά όργανα, αλλά δεν είναι μόνο τα ξύλα και ότι δεν έχουμε όλοι την ίδια ευαισθησία στον ήχο. Δε μιλάω για μαγικά, αλλά να ξεχωρίζουμε το α από το β και όχι τύπου έπιασε με τα αυτιά του τη συχνότητα του ραντάρ των εξωγήινων. Στα ακουστικά όμως όργανα, ένας έμπειρος οργανοποιός βάση των ξύλων που θα χρησιμοποιήσει και όχι μόνο, μπορεί να διαμορφώσει το χαρακτήρα του ήχου ενός μουσικού οργάνου. Ένα παράδειγμα σε αυτό το θέμα, που μου προέκυψε ψάχνοντας για μπουζούκια είναι του οργανοποιού Ισίδωρου Παπαδάμου. Πρώτη φορά άκουσα τρίχορδα μπουζούκια, τζουράδες και μπαγλαμάδες με τόσο έντονο και διαφορετικό χαρακτήρα. Δεν έχω κάποιο όφελος να τον διαφημίσω, αλλά είναι από τους λίγους που μου έκανε τόσο εντύπωση ο ήχος από τις δημιουργίες του. Επίσης μέσα στη κατηγορία κιθάρες, έχει ένα λαϊκό κιθαρόνι με εξαιρετικό ήχο. Στα αρκετά από τα όργανα που είναι ετοιμοπαράδοτα και προς πώληση έχει από κάτω μπάρα που μπορείτε να ακούσετε τον γιό του κυρίως να παίζει με το καθένα. Πηγαίντε μια βόλτα και θα καταλάβετε.
Μερικά παραδείγματα :
Μπαγλαμάς Μπαντούκ : http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=49&category_id=2&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Τζουράς Σφενδάμι Μουριά : http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=196&category_id=4&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Μπουζούκι 3χορδο Σφενδάμι : http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=20&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Μπουζούκι  3χορδο Σφενδάμι-Κερασιά : http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=40&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Λαϊκό Κιθαρόνι : http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=62&category_id=3&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Μια ανάλυση του ίδιου για τα ξύλα και τον ήχο : http://www.trixordo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=29
Μπορώ να βρίσκομαι εκεί μέσα ώρα και να ακούω μόνο τον ήχο από τα οργανάκια.
Καλή ακρόαση και καλό διάβασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/13, 22:19 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #109 στις: 19/09/13, 17:01 »
Στην καινούρια μου κλασική κιθάρα παίζοντας  κάποιες συγχορδίες νοιώθω στον αντίχειρα του αριστερού μου χεριού ένα "γαργάλημα" σαν από το συντονισμό του μπράτσου από τις χορδές. Με την παλιά μου κιθάρα δεν το είχα παρατηρήσει. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;
Επειδή ο χοληδόχος σας αποσυντόνισε, επαναφέρω το ερώτημά μου στο προσκήνιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #110 στις: 20/09/13, 00:13 »
θαρρώ πως αυτό είναι καλό σημάδι που δείχνει πως είναι καλά "δεμένη" και μεταφέρονται άνετα οι δονήσεις σε ολόκληρο το όργανο...

το έχω συναντήσει έντονα σε μια EPIPHONE LP ενός φίλου...η δική μου GIBSON SG δε το κάνει! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
41865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 22:50
από theodoropoulos
8 Απαντήσεις
4137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
0 Απαντήσεις
2064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 02:44
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
34 Απαντήσεις
16977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/17, 21:27
από panixgr
33 Απαντήσεις
14845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/18, 18:57
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis