Αποστολέας Θέμα: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?  (Αναγνώστηκε 59522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faidra__

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #100 στις: 22/12/08, 17:47 »
Καλησπερα σε ολούς ειμαι καινουργια κατ αρχην τοσο στον ιστοχωρο οσο και στο παιξιμο κιθαράς.Παρακολουθω μαθήματα περιπου τρεις βδομαδες ειχα προσπαθησει και μονη μου καποια ακορντα παλιοτερα ωσπου κατεληξα σε δασκαλο,θεωρια μουσικης γνωριζω γιατι εκανα πιανο παλιοτερα.Διαβαζω εδω τις ωρες εξασκησης και μου κανει τρομερη εντυπωση πως γινεται να παιζει κανεις συνεχομενα τοση ωρα,οταν παιζω παρτιτουρα μπορω να παιξω περιπου κανενα μισαωρο μετα το αριστερο μου χερι με ποναει  πραγματικα(οχι τα δαχτυλα,γιατι τα δαχτυλα εχουν σκληρυνει ηδη αρκετα,μαλλον ο τενοντας αλλα δεν ξερω και σιγουρα)και οταν πιανω ακορντα δεν νομιζω οτι μπορω να παιξω πανω απο πενταλεπτο χωρις υπερβολη.Να σημειωσω οτι δεν ειχα αντιμετοπισει ποτε προβλημα στο πιανο λογω χεριων γιατι δεν ειχα ασχοληθει τοσο σοβαρα,ουτε ειχα φθειρει τα χερια μου με πολλες ωρες εξασκησης,και γενικοτερα τα χερια μου δεν εχουν υποστει επιβαρυνσεις.Μηπως απο φυσικου μου λοιπον δεν τραβαω για ενα τετοιο οργανο; η λετε να συνηθισω με τον καιρο και την εξασκηση;Οποιος μπορεις ας δωσει τα φωτα του.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #101 στις: 22/12/08, 18:03 »
Κατ' αρχάς αποκλείεται να μην κάνεις από φυσικού σου όπως λες. Ο καθένας μπορεί να μάθει τα πάντα, άλλος ευκολότερα, άλλος δυσκολότερα, αλλά όλοι μπορούν. Με τη κιθάρα πάιζεις; Αν είναι ηλεκτρική/ακουστική, κόβω το κεφάλι μου ότι με ένα καλό setup θα σου φανεί... βούτυρο! ;)

Αποσυνδεδεμένος faidra__

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #102 στις: 22/12/08, 18:30 »
με κλασσικη παιζω....οποτε το set up,αν και δεν ξερω τι ειναι(ειμαι λιγο ασχετη) μαλλον δεν βοηθαει.Μου αρκει παντως που μου λες να μην αποκαρδιωνομαι,γιατι το χω καημο να μαθω κι ελεγα μηπως απλα δεν ειναι για μενα.

Αποσυνδεδεμένος zimmerman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #103 στις: 22/12/08, 19:10 »
καποτε μελεταγα 6 ωρες την ημερα μιας και εδινα για πτυχιο..(ηθελα 2 χρονια για κλασσικη κιθαρα μιλαω..)
δυστηχως λογω δουλειας δεν μπορεσα λογω χρονου.....τωρα παλι εμεινα ανεργος και θελω να ασχοληθω για παρτυ μου μιας και ειμαστε παρεα
και τζαμαρουμε καθε κυριακη 2-3 ωρες....εγω βεβαια λογω ρεπερτοριου δεν μπορω να ακολουθησω πολυ κανα ριφακι ρυθμικο παιζω αλλα σπαζομαι...
τι ασκησεις να κανω να βελτιωσω λιγο την ταχυτητα μου και να παιζω κανα σολακι γιατι βλεπω τους φιλους μου και τους ζηλευω ρε γ**ωτο....
κανα βιβλιο εχει να μου προτεινει κανεις και μια μεθοδο να ξεκολισω λιγο....παιζω πεντατονικες και τους δρομους αιολικο ιωνικο φργιο κλπ αλλα κολαω
οταν ειναι να σολαρω μπερδευομαι.....

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #104 στις: 22/12/08, 21:06 »
καποτε μελεταγα 6 ωρες την ημερα μιας και εδινα για πτυχιο..(ηθελα 2 χρονια για κλασσικη κιθαρα μιλαω..)
δυστηχως λογω δουλειας δεν μπορεσα λογω χρονου.....τωρα παλι εμεινα ανεργος και θελω να ασχοληθω για παρτυ μου μιας και ειμαστε παρεα
και τζαμαρουμε καθε κυριακη 2-3 ωρες....εγω βεβαια λογω ρεπερτοριου δεν μπορω να ακολουθησω πολυ κανα ριφακι ρυθμικο παιζω αλλα σπαζομαι...
τι ασκησεις να κανω να βελτιωσω λιγο την ταχυτητα μου και να παιζω κανα σολακι γιατι βλεπω τους φιλους μου και τους ζηλευω ρε γ**ωτο....
κανα βιβλιο εχει να μου προτεινει κανεις και μια μεθοδο να ξεκολισω λιγο....παιζω πεντατονικες και τους δρομους αιολικο ιωνικο φργιο κλπ αλλα κολαω
οταν ειναι να σολαρω μπερδευομαι.....
παίζε τις κλίμακες που ξέρεις ξανά και ξανά ξανά και ξανά ξανά και ξανά ξανά και ξανά ξανά και ξανά ξανά και ξανά...
μέχρι που να τις παίζεις με άνεση και ταχύτητα.
ά!οταν κάνεις εξάσκηση μην προσπαθείς να παίζεις γρήγορα γιατί μόνο κακό κάνεις.
αφού παίξεις αργά ξανά και ξανά,ξανά ...κλπ τις ασκήσεις τότε οταν προσπαθήσεις να παίξεις πιο γρήγορα θα είναι πιο εύκολο!
αφού αποκτήσεις μία άλφα άνεση,και μάθεις πως να τις χρησιμοποιείς,προσπάθησε να φτιάξεις δικά σου ρίφφς μέσα απο τις κλίμακες αυτές!
μετά προσπάθησε να τα κατανοήσεις καλτερα μέσω της θεωρίας.
ζήτα βοήθεια και απο φίλους σου προκειμλενου να κατανοήσεις πως να σολάρεις και να μετακινήσε στις κλίμακες.
ξεκίνα να μάθεις και τα υπόλοιπα σχήματα τις πεντατονικής,επανάληψη τα modes,και μετά το λιώσιμο και την άνεση προσπάθησε να μετακινήσε απο πεντατονική σε πεντατονική,και μετα το ίδιο με τα modes οπου η μετακίνηση είνα πολυ πιο δύσκολη..
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #105 στις: 30/08/09, 01:49 »
καλα ρε παιδια μονο εμενα κουραζοντε τα χερια μου στο 2 ωρο ? αμα μπορουσα να παιζω 5 ωρες τη μερα τωρα δε θα καθομουν στο pc :-\

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ποση ωρα παιζετε....τη μερα?
« Απάντηση #106 στις: 04/09/09, 20:45 »
 Εδω και καμποσες εβδομαδες που ηχογραφω ριχνω ανελλιπως 5-6 ωρες την ημερα στην ηλεκτρικη μεχρι που με "θυμηθηκε" ο τενοντας και αποφασισα πως ειναι ωρα για διαλλειμμα. Παντως οταν ολοκληρωσω αυτο που φτιαχνω θα ενημερωθειτε για να με λυπηθειτε!!!  :D
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/06, 21:31
από DEROS
18 Απαντήσεις
14390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 16:33
από master of puppets
0 Απαντήσεις
1518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:53
από iznogood
0 Απαντήσεις
2268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/09, 03:20
από krios80
19 Απαντήσεις
6812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 11:27
από fuZZed
6 Απαντήσεις
7798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:39
από Ioannis Anastassakis
78 Απαντήσεις
51674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/14, 00:50
από cbk
0 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
7163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:06
από Ioannis Anastassakis
14 Απαντήσεις
6317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/16, 23:06
από nick_evia