Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????  (Αναγνώστηκε 3900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« στις: 23/07/10, 19:59 »
Γεια χαρα
πηγα σημερα σε ενα καταστημα με μουσικα οργανα επειδη θελω να παρω ενα distortion.Μετα απο λιγη ωρα ειδα τα προιοντα της hughes & kettner.Λοιπον ο μαγαζατωρ μου προτεινε:
α)του δινω το line 6 DM4+exp pedal+100 και παιρνω το hughes & kettner tube factor
β)του δινω το line 6 DM4+exp pedal+210 και παιρνω το hughes & kettner tubeman
με αλλα λογια αγοραζει το πακετο που του δινω για 150 ευρω(η αληθεια ειναι πως το εχω 6 χρονια)
Τι λετε?αξιζει?Ποιο απο τα 2
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/10, 20:58 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #1 στις: 24/07/10, 01:13 »
καλοκαιριασε  και κανεις δεν απανταει πια ???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #2 στις: 24/07/10, 02:12 »
Mα δεν μάς λες και τίποτα για να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει, π.χ. τι μουσική παίζεις ή τι ήχο ψάχνεις. Υποθέτω ότι δοκίμασες τα συγκεκριμένα πετάλια  θα πρέπει να τα ώστε να αποκτήσεις μια άποψη για το αν σού αρέσει ο ήχος τους και αν καλύπτουν τις ανάγκες σου, αλλιώς λογικά γιατί δεν θα έφτανες στο σημείο να διαπραγματεύεσαι την αγορά τους. Υπάρχει κάποιο άλλο distortion που σού αρέσει; Το DM4 γιατί θέλεις να το αλλάξεις;  Ποιές προσομοιώσεις του DM4 (έχει πολλές απ' ό,τι θυμάμαι) βρίσκεις ότι χρησιμοποιείς περισσότερο;

Θα έχεις υπόψη σου φαντάζομαι ότι το Tubeman δεν είναι ακριβώς πετάλι distortion, αλλά preamp με τρία διαφορετικά κανάλια (Clean - Crunch - Lead). Eγώ πάντως όταν το είχα δοκιμάσει μού άρεσαν πολύ τα δύο πρώτα κανάλια και μπόρεσα να βγάλω μερικούς πολύ καλούς καθαρούς ή ελαφρά overdriven ήχους, αλλά σε πολύ high gain ρυθμίσεις δεν μού άρεσε ιδιαίτερα ο ήχος του. Βέβαια αυτά που παίζω δεν χρειάζονται ιδιαίτερο distortion, αλλά γενικά στο συγκεκριμένο τομέα το Tubeman δεν με ενθουσίασε. To Tube Factor δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #3 στις: 24/07/10, 02:25 »
λοιπον παιζω πιο πολυ ποστ ροκ οποτε με ενδιαφερει ο καθαρος ηχος αλλα δεν μπορω να πω οχι σε ενα καλο distortion(θελω π.χ να φτανω σε σημεια paradise lost ???).Επισης μ αρεσει παρα πολυ ο ηχος των anathema στα live απο θεμα distortion.(ξερω οτι με ενα πεταλι δεν παιζει να βγαλω τετοιους ηχους απλα σου δινω παραδειγματα ηχων που με ενδιαφερουν)
στο Dm4  δεν μ αρεσει οτι χανω ολες τις δυναμικες.δεν χαιρομαι καθολου τον λαμπατο ενισχυτη που εχω.εκτος των αλλων δεν θα ελεγα οτι μου χρειαζονται τοσα πολλα dist.Θελω ενα αλλα καλο.
Ναι ξερω οτι το tubeman ειναι preamp και συνφωνω μαζι σου οτι στα high gain δεν ειναι οτι καλυτερο(εμενα μου θυμιζει λιγο V-twin οχι σε ηχο αλλα σαν φιλοσοφια).Κοιταζα(στο net) και το Radial Tonebone Plexitube αλλα το καταστημα που πηγα δεν το ειχε.

Πιστευεις οτι απο θεμα τιμης με ριχνει?ειναι ακριβος στα μισα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #4 στις: 24/07/10, 11:04 »
Δύσκολο να πει κανείς αν αυτή η προσφορά "σε ρίχνει". Ένα καινούργιο DM4 κοστίζει περίπου 230 Ευρώ στην Αγγλία (250 στον Thomann) και το expression pedal άλλα 50. Επομένως τα 150 που σού δίνει για αυτά τα δύο ίσως να μην είναι κακή ιδέα, ειδικά αν εσύ έχεις αποφασίσει οριστικά να προχωρήσεις σε μια ανανέωση του εξοπλισμού σου. Θα ήταν καλό να έχεις υπόψη σου ότι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα DM4 στο ebay για λιγότερο από 100 λίρες Αγγλίας (υπάρχει ένα αυτή τη στιγμή για 80 ή 85 λίρες "Buy it Now"). Eγώ προσωπικά νομίζω ότι μάλλον θα δεχόμουν μια τέτοια ανταλλαγή εφόσον το μηχάνημα που δίνω δεν με καλύπτει πλέον και είχα την ευκαιρία δίνοντάς το να αποκτήσω κάτι που θα ήθελα πραγματικά και που θα βελτίωνε τον ήχο μου.

Πάντως το θέμα είναι ότι με ένα πετάλι σαν το Tubeman θα έχεις λιγότερη ευελιξία αλλά καλύτερη ποιότητα. Δηλαδή λίγους ήχους και καλούς, αν φυσικά σου αρέσουν εσένα. Άρα θα πρέπει να αποφασίσεις ποιός είναι ο ήχος που ψάχνεις (γι αυτό και ρώτησα ποιές προσομοιώσεις του DM4 χρησιμοποιείς πιο συχνά), ή να βρεις κάποιο αναλογικό πετάλι που θα σού παρέχει κάποια ευελιξία, έστω και σε μικρότερο βαθμό από τo DM4. Θα σού έλεγα λοιπόν να κοιτάξεις oπωσδήποτε τα διάφορα Tonebone (που υποτίθεται ότι είναι πολύ καλά), ειδικά το Τrimode, το οποίο πιστεύω ότι θα σού δώσει ήχους κατάλληλους για αυτά που θέλεις να παίξεις και αρκετή ευελιξία. Επίσης δες και κάποια πετάλια της Tech21, όπως το Tri-AC, τοDouble Drive 3X ή το κλασσικό GT2, το οποίο θα σού δώσει αναλογικές προσομοιώσεις ενισχυτών χωρίς να καταστρέψει τον ήχο και τις δυναμικές του ενισχυτή σου. Επίσης καλές επιλογές είναι το Fulltone Fulldrive και το Nova Drive της TC Electronics, ένα πολύ ενδιαφέρον και πρωτοποριακό αναλογικό πετάλι με πολλές δυνατότητες (όπως λέει και το όνομά του) σε overdriven και distorted ήχους, καθώς και συνδυασμούς.

Καλό ψάξιμο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #5 στις: 24/07/10, 11:53 »
Να σαι καλα Απόλλων.παντα με βοηθας ;D
Αυτο που μ αρεσει στο tube factor ειναι η καθαροτητα του.μου φαινεται πολυ transparent.θα δουμε!!!!
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #6 στις: 25/07/10, 14:35 »
Για να βγαινω μπροστα σε πιο high gain ηχους σκεφτομαι στο μελλον να συνδιασω το tube factor(αν το παρω τελικα,θα παω να το ξαναδοκιμασω μεσα στη βδομαδα)με ενα high gain πεταλι.
Υπαρχει περιπτωση να βρω να δοκιμασω ενα  Triple Wreck???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #7 στις: 29/07/10, 12:57 »
Τελικα πηρα το tube factor.το μαγαζι το ειχε και σε ημι-καινουργιο οποτε και πηρα αυτο.ηταν αρκετα πιο φτηνο και πληρωσα μονο 20 ευρω.το πεταλι τα σπαει.παρα πολυ καθαρο και transparent,τελειες δυναμικες,επιτελους.καμια σχεση με το Line 6.Δεν θα το συνδιασω με High gain πεταλι γιατι φτανει σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα για μενα.
Ποιο ειναι το αρνητικο?δεν ειναι flexy σαν το line 6.καμια σχεση σε αυτον τον τομεα.Για να αλλαξεις ηχο πρεπει να πεσεις στα γονατα.πρεπει να βρεθει μια λυση σε αυτο.
απορια?επεξα καμια ωριτσα γιατι δεν ειχα πολυ χρονο αλλα δεν ειδα να πυρωνει η λαμπα,οπως στους λαμπατους ενισχυτες.λετε να εχει προβλημα?σορρυ για το αν ειπα βλακεια
ααα ΔΕΝ ξερω ποια ειναι η διαφορα γιατι δεν την ειχα ψαξει αλλα το δικο μου ειναι αυτο και οχι αυτο.φανταζομαι οτι ειναι πιο καινουργιο το δευτερο αλλα δεν ξερω.αν εχει κανεις καποια πληροφορια.......με χαρα  ;)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #8 στις: 30/07/10, 09:18 »
..το δικο μου ειναι αυτο και οχι αυτο.φανταζομαι οτι ειναι πιο καινουργιο το δευτερο αλλα δεν ξερω.αν εχει κανεις καποια πληροφορια.


Το ίδιο πετάλι μου φαίνεται φίλε, απλά το δεύτερο έχει φωτογραφηθεί αναμμένο (όπως και στο DV:http://www.dv247.com/studio-equipment/hughes-and-kettner-tube-factor-tube-booster-overdrive-pedal--36071 ) ενώ το πρώτο σβηστό (όπως στον Thomann: http://www.thomann.de/gr/hughes_kettner_tube_factor.htm)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #9 στις: 30/07/10, 09:59 »
παντως εγω το πηγα πισω γιατι μου εβγαλε προβλημα με την λαμπα και νευριασα παρα πολυ.....βεβαια στο καταστημα ηταν πολυ ευγενικοι και τωρα περιμενω το καινουργιο μεσα στη βδομαδα.
αντε να δουμε
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Line6 με hughes & kettner????
« Απάντηση #10 στις: 04/08/10, 15:48 »
ααα ηρθε επιτελους...πολυ ωραιο πεταλι.καθαρο πολυ και παρα πολυ sustain!Ωραιο πραγμα
@adr1anos οχι το δικο μου,το πρωτο,δεν ηταν αυτο που εχει ο θωμας.Αν δεις με προσοχη σε αυτο που παρεθεσα εγω δεν εχει "νερα".Ειναι μια πλακα μεταλλικη σκετη.τι να πω μπορει να εχει αλλαχθει αυτο δεν το ξερω.Παντως οσο και αν εψαξα δεν βρηκα να υπαρχει δευτερο μοντελο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/06, 21:30
από oneofthem
11 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 08:26
από studio54
13 Απαντήσεις
5379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:28
από Σκίρων
2 Απαντήσεις
2400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 04:40
από |Morpheus|
9 Απαντήσεις
14528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 18:22
από geo_lateralus
hughes and kettner tubeman 2

Ξεκίνησε από a7xjoey Εφέ

0 Απαντήσεις
2019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 03:31
από a7xjoey
line6 pod x3 pro

Ξεκίνησε από zebric Εφέ

4 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 16:00
από zebric
3 Απαντήσεις
4188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
6 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/15, 17:24
από adr1anos
10 Απαντήσεις
2438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer