Αποστολέας Θέμα: Surfing with the alien Cover (faser)  (Αναγνώστηκε 9359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Surfing with the alien Cover (faser)
« στις: 06/04/08, 23:10 »
To Σάββατο που μας πέρασε ήταν πολύ βροχερό, οπότε μην έχοντας κάτι καλύτερο να κάνω, αποφάσισα να βιντεοσκοπήσω μια απόπειρα του Surfing with the alien του Satch.. Τελικά η προσπάθεια και η διαδικασία αποδείχθηκε πολύ πιο κουραστική και χρονοβόρα απ'ότι περίμενα.. Έμοιαζε λες και όλα έπρεπε να πάνε στραβά :(.. Anyway.. Όποιος επιθυμεί ας του ρίξει μια ματιά.. Μετά χαράς θα περιμένω τα σχόλια σας και τις παρατηρήσεις σας.. :D

Ορίστε το link:
« Τελευταία τροποποίηση: 11/07/08, 22:44 από faser »

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #1 στις: 06/04/08, 23:36 »
ποτε ως τωρα προσωπικα δεν υπηρξα φιλος των συγκεκριμενων στυλ κιθαριστων(vai,satriani),ισως βεβαια λογω απειριας μου στην κιθαρα(και παλι δε νομιζω).παρ'ολα αυτα ομως,ενα μεγαλο respect για την τεχνικη και το τεμπο σου σε ενα τετοιο κομματι  ;).
δε μπορω να εκφερω γνωμη για την ποιοτητα του ηχου σου ,καθως ισως ο τροπος εγγραφης του βιντεο (μεσω web καμερας?)δεν μπορει να μας διαφωτισει για κατι τετοιο..

οπως και να χει ομως αξιζε να το ανεβασεις,και καλο θα ηταν το παραδειγμα σου να το ακολουθησουν κι αλλα παιδια,ασχετου αποτελεσματος. ::)

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #2 στις: 06/04/08, 23:58 »
Περιμενα να δω ζωντανα την MusicMan JP που εχεις αλλα.......... :-\

Ωραια το επαιξες παντως, και ειμαι σιγουρος οτι εφαγες πολλες ωρες για να το μαθεις!
Ευγε!!!!

 8)

Το backing track το εκανες σε PC?
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #3 στις: 07/04/08, 10:41 »
ωραίοοοοοοοοοοοοο... αλλά θα σου πω μια λέξη.........vibraaaaaaaaaaaaaaaato!!!!  :P 8)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #4 στις: 07/04/08, 11:18 »
πολύ καλά έπαιξες!

εκτός από την κιθάρα ο ενισχυτής σου είναι λάμπα ή τρανζίστορ?

keep rockin' ανέβασε και κανένα satch boogie...
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #5 στις: 24/05/08, 14:33 »
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!! ;)

@ taxfreesax:
Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου.. Δεν ήταν web camera.. Η λήψη έγινε με μια φωτογραφική μηχανή (??) που απ'ότι αποδείχθηκε δεν της άρεσε το rock και χάλασε τον ήχο >:(..

@ nickmanak:
Ναι, χρησιμοποίησα την JS για αυτό το κομμάτι.. Την MM θα την χρησιμοποιήσω μάλλον στο επόμενο κομμάτι που σκοπεύω να παίξω και θα είναι του Petrucci για προφανείς λόγους :D..

@ Night.Crawler:
Thanks!! H αλήθεια είναι ότι όταν μάθαινα το κομμάτι δεν μου πέρασε από το μυαλό να το vibratαρω.. Βέβαια με τόση κούραση εκείνη τη μέρα δεν θα πετύχαινα και πολλά πράγματα.. Για να μπορέσω να βγάλω αξιοπρεπή ήχο έπαιξα το κομμάτι γύρω στις 15 - 20 φορές (!!!).. Άλλάζα θέση στα ηχεία συνέχεια.. Να φανταστείς στο τέλος έκανα bend και πονούσαν οι τένοντες!! Anyway, θα το δουλέψω με την οπτική που προτείνεις ;)..

@ Βαγγέλης (4 years):
Σε ευχαριστώ Βαγγέλη.. O ενισχυτής είναι ο Peavey JSX (λάμπα) αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει πέσει πολύ rack πάνω, οπότε δεν είναι και ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικός ο ήχος..
Το backing track το εκανες σε PC?

Καλά ντροπή μου που δεν είδα αυτό το σχόλιο ::)..

Συγγνώμη Nickmanak αλλά δεν πρόσεξα την ερώτηση σου εκείνη τη στιγμή και την είδα τώρα κατά τύχη..

Λοιπόν το backing track δεν το έγραψα εγώ αλλά το βρήκα κάπου στο internet.. Το "κάπου" πηγαίνει επειδή το κλασικό bt που κυκλοφορεί είναι ένα όπου στο τέλος γίνεται fade out, όπως και στο δίσκο.. Αυτό δεν βόλευε και πολύ και έτσι κατά τύχη έπεσα σε ένα άλλο που είχε δημιουργηθεί με κανονικό τέλος, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι πιο χρήσιμο στις ηχογραφήσεις.. Επειδή δεν μπορώ να ξαναβρώ την "πηγή" το ανέβασα στο rapidshare για όποιον το θέλει..

Και πάλι συγγνώμη για την αργοπορία.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #6 στις: 01/06/08, 21:58 »
αριστος
ευγε φιλε μου
πολυ ωραιο παιξιμο
keep on rocking!!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #7 στις: 01/06/08, 22:04 »
Πλακα πλακα προχθες το ξαναβρηκα αυτο το βιντεο στο youtube..........

Οπως και να εχει ειναι οντως πολυ καλο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #8 στις: 02/06/08, 14:31 »
@ Chimaira,
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. Να' σαι καλά ;)..

@ m@ster k@frer
Thx άρχοντα :).. Btw, τι έψαχνες στο youtube και έπεσες πάνω σ' αυτό το video; Worst Satch cover ever; ;D

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #9 στις: 04/06/08, 00:31 »
τι έψαχνες στο youtube και έπεσες πάνω σ' αυτό το video; Worst Satch cover ever; ;D

σιγα το worst... :P

το δικο μου εβλεπε..εχει σε tag και το δικο σου..γειτονα :P

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #10 στις: 11/07/08, 15:28 »
Πολυ καλο cover φιλε μου μπραβο!Μοναδικη ενσταση ο ηχος του βιντεο(δε φταις εσυ) και το βιμπρατο(εσυ φταις).Κατα τα αλλα,ο ηχος εμοιαζε πολυ με του satch,εχεις ανεση στα γρηγορα σημεια και το bending ηταν κατα 99% σωστο και στο υφος του αυθεντικου.Nice! 8)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #11 στις: 11/07/08, 17:20 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Jimi Pap για το χρόνο σου και για τα σχόλια σου :D.. Το τελευταίο καιρό προσπαθώ να διορθώσω το vibrato μου με την έννοια ότι αντί να vibratάρω πάνω-κάτω, εξασκούμαι στο να το κάνω αριστερά-δεξιά (μου βγαίνει πιο φυσικά με το πρώτο τρόπο ρε γμτ, αλλά μάλλον είναι λάθος --> τουλάχιστον κλασική κιθάρα που σπούδασα, το πάνω-κάτω απαγορεύεται).. Αν εννοείς όμως ότι δεν έγκειται εκεί το λάθος αλλά σε κάποια άλλη τεχνική θα ήθελα αν βρεις λίγο χρόνο να μου πεις κάποια πραγματάκια περί αυτού.. Και πάλι σε ευχαριστώ ;)..

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #12 στις: 16/07/08, 12:10 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Jimi Pap για το χρόνο σου και για τα σχόλια σου :D.. Το τελευταίο καιρό προσπαθώ να διορθώσω το vibrato μου με την έννοια ότι αντί να vibratάρω πάνω-κάτω, εξασκούμαι στο να το κάνω αριστερά-δεξιά (μου βγαίνει πιο φυσικά με το πρώτο τρόπο ρε γμτ, αλλά μάλλον είναι λάθος --> τουλάχιστον κλασική κιθάρα που σπούδασα, το πάνω-κάτω απαγορεύεται).. Αν εννοείς όμως ότι δεν έγκειται εκεί το λάθος αλλά σε κάποια άλλη τεχνική θα ήθελα αν βρεις λίγο χρόνο να μου πεις κάποια πραγματάκια περί αυτού.. Και πάλι σε ευχαριστώ ;)..

Ευχαριστως!!!Και το αριστερα-δεξια χρησιμο ειναι,κυριως σε μπαλαντες και σλοου κομματια που το πολυ "ανοιχτο" βιμπρατο ειναι υπερβολικο,ισως και φαλτσο.Ομως γνωμη μου ειναι πως αν θες να αποκτησεις το "ροκ" βιμπρατο τυπου gary moore,zakk wylde κλπ πρεπει οπωσδηποτε να κανεις το "πανω-κατω".Και οταν λεω πανω-κατω εννοω οτι σηκωνεις ή τραβας τη χορδη,μετα την επαναφερεις στο αρχικο της σημειο,μετα ξανασηκωνεις ή τραβας τη χορδη κοκ.Δηλαδη,ή γινεται μονο προς τα κατω(στις τεσσερις μπασσες χορδες) η μονο προς τα πανω(συνηθως στις δυο καντινια).

Κατι βασικο που πρεπει να προσεξεις ειναι η ταχυτητα του βιμπρατο.Δεν πρεπει να ειναι υπερβολικα γρηγορο για να μην εχεις το φαινομενο "τρεμουλιασμα",και η ταχυτητα του εξαρταται απο το τι παιζει απο πισω.Σε γρηγορα backin tracks σαν το cover που εκανες,θα πρεπει κατ εμε να ειναι σχετικα γρηγορο και "ανοιχτο" και το βιμπρατο,για να δινει ενα "aggressive" ροκ feel.Σε αργα backin tracks θα πρεπει να ειναι σχετικα αργο και κλειστο,γιατι αν το κανεις ανοιχτο και αργο θα ακουγεται σαν σειρηνα.

Επισης,κατα τα δικα μου γουστα,πρεπει οταν παιζεις μια μεγαλη σε διαρκεια νοτα να την αφηνεις λιγο να ακουστει χωρις βιμπρατο και μετα απο λιγο να βιμπραταρεις.Δηλαδη να μην το κανεις απο την αρχη.Το ιδιο και στα bending vibratos.Ακομη,μπορεις να παιζεις με το χρονο του βιμπρατο.Οταν παιζουν απο πισω δεκατα εκτα,μπορεις να κανεις βιμπρατο τριηχα και οταν παιζουν απο πισω τριηχα να κανεις βιμπρατο δεκατα εκτα.

Γενικα παντως το ροκ βιμπρατο εχει μεγαλο παιδεμα,τουλαχιστον εγω κουραστηκα πολυ για να το κανω ακριβως οπως το θελω.Και ακομα το βελτιωνω.Παντως,εγω θα ελεγα να αρχισεις να το δουλευεις χωρις να το αναλυεις ιδιαιτερα,και απο ενα σημειο και μετα θα σου βγει.Θεωρω πως το βιμπρατο του καθε παιχτη ειναι περισσοτερο θεμα της μουσικης του αισθησης,αντιληψης κι αισθητικης,παρα θεμα υπεραναλυσης.Οταν η καθε νοτα θα ακουγεται "γλυκια" και οχι ξερη στα αυτια σου,θα το εχεις καταφερει!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #13 στις: 16/07/08, 12:30 »
Το θέμα vibrato πάντως είναι λίγο μπέρδεμα, έτσι? Κιθαρίστες "φτασμένοι", όπως ο Wylde ή o MacAlpine π.χ. έχουν πολύ περίεργο και "σπασμωδικό" vibrato, ενώ άλλοι εντελώς αργό vibrato σχεδόν παντού. Είναι μάλλον όπως μαθαίνει ο καθένας...

Πάντως πολύ καλό φιλτατε faser, ένα μπράβο από μένα!  :)

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #14 στις: 16/07/08, 13:24 »
Jimi Pap είπες σε μερικές γραμμές ό,τι είχα διάσπαρτο και για πολύ καιρό στο μυαλό μου ;D Ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!

Ίσως κινδυνεύω να βγω εκτός θέματος αλλά αυτό το

Παράθεση
να αρχισεις να το δουλευεις χωρις να το αναλυεις ιδιαιτερα

σημαίνει έστω και χωρίς μετρονόμο; Γιατί ψάχνω εδώ και καιρό κάποια άσκηση για vibrato σε bend (ώστε να μπορέσω να το βελτιώσω και να το επιταχύνω με το μετρονόμο) αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι. Καταλαβαίνω ότι ο τελικός κριτής είναι το αυτί αλλά αν θέλεις να βγει ισόχρονο και σε κάποια φάση και πιο γρήγορο, θα έρθει αυτό με ακρίβεια χωρίς μετρονόμο;

Φίλε faser μπράβο για το cover και ευχαριστώ και για την "πάσα" για το vibrato!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #15 στις: 16/07/08, 14:47 »
Εννοω απλα να τζαμαρεις και να βιμπραταρεις πανω απο καποια backing tracks ή κομματια,αργα και γρηγορα.Ουσιαστικα δεν υπαρχει καμια ασκηση για βιμπρατο,εκτος απο το βιμπρατο!Ή μπορεις απλα να καθεσαι χωρις να παιζει κατι αλλο και να κανεις ιουιουιουιου αργα και γρηγορα.Επισης ,το αν χρειαζεσαι μετρονομο,εσυ θα το κρινεις.Παντως ειμαι της αποψης οτι το βιμπρατο δεν πρεπει να ειναι τελεια μετρημενο στο χρονο,εγω ας πουμε προτιμω να το ξεκινω in time και σταδιακα να το επιταχυνω ελαχιστα,ειδικα στα αργα κομματια.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #16 στις: 16/07/08, 15:28 »
Κατάλαβα Jimi Pap ή μάλλον θα καταλάβω καλύτερα όταν αρχίσω να το ενσωματώνω περισσότερο στην τεχνική μου. Κάνω κάτι προσπάθειες αλλά δε μου ακούγεται πολύ "επαγγελματικό" κι έτσι το παρατάω γρήγορα. Κακώς, το ξέρω, γιατί ανοίγεται ένας τελείως νέος (και ωραίος φυσικά. χαχα) ήχος με το vibrato. Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #17 στις: 16/07/08, 16:23 »
@ Jimi Pap: Πραγματικά δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου :).. Αυτό που εισέπραξα από τα λεγόμενα σου είναι ότι το vibrato θα πρέπει να βγαίνει αβίαστα, χωρίς κανόνες, αλλά με μουσικότητα η οποία αποκτάται με την εμπειρία.. Θα το παλέψω αν και έχω ακούσει ότι πολλοί καλλιτέχνες παραδέχονται ότι μπορεί να παίζουν κιθάρα 30 χρόνια αλλά vibrato δεν έχουν καταφέρει να κάνουν master (συγγνώμη για το αγγλικό, οποιαδήποτε ελληνική λέξη που θα μπορούσα να σκεφτώ θα έχανε στην μετάφραση :D)..

@ G o t h i c:
Σε ευχαριστώ άρχοντα G o t h i c για το χρόνο σου και για το σχόλιο σου.. ;) Ψάχνω να κανονίσω την άδεια μου έτσι ώστε να ανέβω "πάνω" για να πιούμε καμιά μπυρίτσα και να τζαμάρουμε με qrusticks (αν θέλει βεβαίως-βεβαίως ;D) και όποιος άλλος κάνει κέφι :)..

@ Trelakis:
Ευχαριστώ φίλε μου για τον χρόνο που διέθεσες για το βίντεο και όσο για τις πάσες, χαίρομαι που ενώ έχω σταματήσει το ποδόσφαιρο εδώ και πολύ καιρό (κακώς), δίνω τουλάχιστον κάποιες μουσικές πάσες για ωραίες συζητήσεις.. :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #18 στις: 21/09/08, 11:46 »
Σκληροπυρηνικος κι εσυ faser :D Δεν μας τα ειχες πει αυτα :D

Κιθαριστας δεν ειμαι, αλλα χωρις να σε βλεπω ( και αγνοωντας το τζιτζικι :D ) αισθανομαι πως ακουω κομματι απο live μεγαλου κιθαριστα!

Ε, απο τις λιγες μπουρμπουληθρες ( με την καλη εννοια τωρα ) που ειδα και μου αρεσε! Ελπιζω να την δουν κι αλλοι για να καταλαβουν και τιποτα :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #19 στις: 21/09/08, 13:42 »
    Καλή διασκευή!Πράγματι το vibrato θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά αυτό ισχύει για τους περισσότερους.Ο τύπος του vinrato εξαρτάται και από το distortion.Εαν παίζεις τέρμα τα γκάζια,όπως εδώ,και ο ήχος είναι αρκετά σκληρός δεν σηκώνει πολύ "κούνημα" γιατί γίνεται υπερβολικό.Αντιθέτως,όταν παίζεις στο καθαρό κανάλι μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα,ακόμα και τo vibrato στο οποίο η κίνηση είναι στον οριζόντιο άξονα,με πίεση στην χορδή.Επίσης ίσως επρεπε η κιθάρα να είναι λίγο πιο μπροστά.Κάτι τελευταίο:θα ήθελα περισσότερα sweeps! ;D ;D(πλάκα κάνω).
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #20 στις: 21/09/08, 14:47 »
Σκληροπυρηνικος κι εσυ faser :D Δεν μας τα ειχες πει αυτα :D

Κιθαριστας δεν ειμαι, αλλα χωρις να σε βλεπω ( και αγνοωντας το τζιτζικι :D ) αισθανομαι πως ακουω κομματι απο live μεγαλου κιθαριστα!

Ε, απο τις λιγες μπουρμπουληθρες ( με την καλη εννοια τωρα ) που ειδα και μου αρεσε! Ελπιζω να την δουν κι αλλοι για να καταλαβουν και τιποτα :D
@freemind

Που το ξέθαψες βρε άρχοντα το video :D;

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολικά.. Όσο για το τζιτζίκι έχεις απόλυτο δίκιο.. Η ηχογράφηση ήταν μια πανωλεθρία και αδικεί κατάφορα τον εξοπλισμό μου.. Για την ιστορία βιντεοσκοπήθηκε με μια ψηφιακή φωτογραφική Sony Cybershot σε video mode..

@MichaelYiochalas

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου ;).. Το συγκεκριμένο video πραγματικά ήταν πάρα πολύ χρήσιμο για εμένα γιατί όντας κυρίως κλασικός κιθαρίστας (στα τερτίπια της ηλεκτρικής είμαι αυτοδίδαχτος) δεν έδινα σημασία στο vibrato διότι στην κλασική το vibrato γίνεται με ένα standard τρόπο και πάντα αποδίδει.. Στην ηλεκτρική όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι.. Προσπαθώ να το βελτιώνω μέρα με τη μέρα.. Α, και όσον αφορά τα sweeps, έχω στα σκαριά ένα video από το solo album του Petrucci αλλά μετά θα προσπαθήσω να postάρω το Altitudes.. Εκεί θα έχει πολύ sweep και κακό ;D..

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #21 στις: 04/10/08, 08:35 »
πηγες απο το ενα ακρο στο αλλο,απο κλασσικη κιθαρα,σε αυτο το ειδος μουσικης,θα πρεπει να το δουλεψες πολυ.ειναι δυσκολο κομματι,αν και δεν ειναι του γουστου μου.πολυ καλος!(μελετησε και ανεβασε και κανενα blues!!)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #22 στις: 04/10/08, 12:57 »
πηγες απο το ενα ακρο στο αλλο,απο κλασσικη κιθαρα,σε αυτο το ειδος μουσικης,θα πρεπει να το δουλεψες πολυ.ειναι δυσκολο κομματι,αν και δεν ειναι του γουστου μου.πολυ καλος!(μελετησε και ανεβασε και κανενα blues!!)
Σε ευχαριστώ Fenderakis για το χρόνο σου.. Ναι όντως, το ταξίδι μεταξύ κλασικής και ηλεκτρικής κιθάρας είναι μεγάλο και ακόμη συνεχίζεται :D.. Όσο για τα blues που λες, πιστεύω ότι καλύτερα είναι να τα αφήσω σε αυτούς που ξέρουν γιατί δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί αρκετά τόσο σε επίπεδο ακροάσεων δίσκων όσο και σε παιχτικό επίπεδο..

Εντωμεταξύ, με χαρά μου βλέπω, ότι στο forum υπάρχουν πολλοί καλοί blues-ο-παίχτες και μπράβο τους :up:..

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #23 στις: 12/10/08, 23:41 »
Μπραβο κι απο μενα φειζερ!

Κατ αρχην να σου πω κατι:

Δεν θα λες οτι δεν ειχες κατι καλυτερο να κανεις και γιαυτο επαιξες κιθαρα, αλλα θα λες οτι δεν μπορουσες να παιξεις κιθαρα και γι αυτο εκανες οτιδηποτε αλλο! χεχε  ;D ;D

Αρτιο παιξιμο, μπραβο  :o

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Surfing with the alien Cover (faser)
« Απάντηση #24 στις: 13/10/08, 00:02 »
Ωραιος ο Faseras.. ;D
Πολυ καλο το cover..Ωραιο παιξιμο..Νομιζω πως αν ηταν λιγο πιο εντονοι οι χρωματισμοι σου (vibrato κυριως),θα ηταν τελειο..
Ο ηχος δεν μου αρεσει αλλα δεν εχει και πολυ σημασια αυτο..Μπραβο!
Alex

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/05, 02:36
από Light_Without_Heat
31 Απαντήσεις
10103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/06, 17:52
από Stergios Kourou
9 Απαντήσεις
3647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 19:11
από Uli Roth
2 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 16:40
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
6421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 17:32
από let me know 796
1 Απαντήσεις
1970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 00:50
από faser
13 Απαντήσεις
3942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 00:12
από Γιάννης Σ.
17 Απαντήσεις
5774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 20:16
από Ibanezos
12 Απαντήσεις
5553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/14, 16:04
από faser
0 Απαντήσεις
2627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 00:05
από faser