Αποστολέας Θέμα: Χρηστός Θηβαίος  (Αναγνώστηκε 39708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #25 στις: 09/08/02, 01:55 »

Είναι στην μοδα όπως και τόσοι άλλοι .

Δεν το θεωρω καθολου σωστο αυτο που λες.Στη μοδα ειναι ο Βολανης,που πιθανοτατα σε 1 χρονο το πολυ θα παψει να ακουγεται,στη μοδα ειναι ο Τσαλικης.Ο Θηβαιος γραφει σπουδαια μουσικη απο τοτε που ηταν στους Συνηθεις Υποπτους και τωρα βρισκεται στο απογειο της μεχρι τωρα καριερας του.Δεν εγραψε τωρα τελευταια κανενα δυο σουξεδακια και εγινε γνωστος απο το μηδεν.Θεωρω οτι εχει γραψει σπουδαια μουσικη(και στιχους) και οτι εχει πραγματικα υπεροχη φωνη.Απλα ειναι στη δημοσιοτητα τελευταια λογω της εξαιρετικης συνεργασιας του με το Μικρουτσικο.Προσωπικα,πιστευω πως θα ειναι στο προσκηνιο για πολλα χρονια ακομα

Αποσυνδεδεμένος elva

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #26 στις: 13/05/05, 00:27 »
 Γεια σας και απο μενα (την καινουρια)! Αναζητουσα στιχους του Θιβαιου και επεσα εδω! Δεν ειναι και ασχημο αυτο το πεσιμο! Ψαχνω τον τιτλο του τραγουδιου που λεει..."κι ειναι λεω ο παραδεισος αγαπη μου αυτος να μοιραζομαστε τουτη την κολαση μαζι..."¨Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #27 στις: 13/05/05, 00:28 »
elva Ψαχνεις το ημερολογιο! :)
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος elva

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #28 στις: 13/05/05, 00:30 »
 Ευχαριστω για την πληροφορια!  :-*

Αποσυνδεδεμένος A.L.E.X

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • κατω οι βλακες!
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #29 στις: 13/05/05, 00:43 »
ο καθενας σιγουρα θα εχει τη δικη του αποψη,γιαυτο αλλωστε η μουσικη ειναι ''τεχνη''
για μενα παντως ο θηβαιος εχει την εκφραστικοτερη χροια και ισως τη μονη που δε βαριεμαι ποτε να ακουσω...
αλλα και γενικοτερα  εχει μουσικη προσωπικοτητα!....
αυτα...
μου πανε μην μπλεξεις τα σκυλια με τους ροκαδες,μα αμα δε θα δουλευα θα τρωγαμε παπαδες!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mikri patrida

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Re:Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #30 στις: 15/10/05, 18:56 »
...Ξέρω,ξέρω, παλιό το θέμα, αλλά ο Θεοχαρίδης στερείται προσωπικού στίγματος και δεν μπορεί να στηρίξει έναν δίσκο? Συγνώμη, αλλά εγώ θεωρώ μέγα καλό του που ο άνθρωπος έχει επιλέξει- έχει επιλέξει, λέω, και δεν του έχει προκύψει- να είναι "background", όπως λες, και που δεν νοιάζεται καθόλου να τύχει απήχησης- για την μεγάλη ακρίβεια, στα live του είναι σίγουρο ότι θα ήταν πανευτυχής αν μπορούσε να τραγουδά πίσω απ΄ την σκηνή. Γιατί δηλαδή, πρέπει όλοι να ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα προβληθούν? Κι όμως, υπάρχουν άνθρωποι που τους νοιάζει μόνο να τραγουδούν.
Όσο για την φωνή του, είναι προφανές, φαντάζομαι, ότι την θεωρώ απλώς τέλεια, και ειδικά στην Μικρή Πατρίδα έχει μεγαλουργήσει, και βέβαια ο Θηβαίος και οι λοιποί που έσπευσαν να μαγαρίσουν το τραγούδι, λες και τόχαν ανάγκη, δεν μπορούν να συγκριθούν ούτε για αστείο μαζί του. Είναι ένας μεγάλος τραγουδιστής και δεν θεωρώ καθόλου κακό που δεν τον ξέρει ο κόσμος. Τον ξέρουμε μερικοί, εδώ στην Θεσσαλονίκη, και του αρκεί- ίσως του πέφτει και βαρύ...

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #31 στις: 15/10/05, 21:06 »
Ω ναι, ο Θηβαίος μαγάρισε το τραγούδι. Να δω τι άλλο θα ακούσω για τον ένα εκ των καλύτερων σύγχρονων τραγουδοποιών της Ελλάδος. Το ότι έπαιζε με τους Συνήθεις Υπόπτους την Μικρή Πατρίδα και ο ίδιος ο Γιωργος Ανδρέου, ο συνθέτης τους ζήτησε να βγουν Ιερά Οδό με τον Νταλάρα σου λέει κάτι? Ή μήπως το κανε, γιατί με μιας ο Ανδρέου αποφάσισε να καθορίσει τα trends της Ελλάδας και να κάνει τους Υπόπτους και τη φωνή του Θηβαίου μόδα? Ως τραγουδοποιός, που ξέρει να χειρίζεται τουλάχιστον μέτρια τη μουσική και τις αρμονίες της, και τις λέξεις με την γήινη ή ποιητική σημασία τους και τα νοήματά τους, εύκολα τον καθιστά τον Θηβαίο καλύτερο από οποιοδήποτε τραγουδιστή του συρμού. Το γεγόνός ότι κάνει και ερμηνείες όμως - ερμηνευτικές ικανότητες που χω παρατηρήσει τουλάχιστον εγώ που αρχίζουν κατ εμέ από ύφος Tom Waits και blues μέχρι έντεχνη μπαλάντα και Μικρούτσικο - τον εκτοξεύει στην υπόληψη μου και στην αντίληψη πολλών άλλων. Το γεγονός ότι ο μέσος κουλτουρέ 20χρονος εχει ακούσει το Live του Νταλάρα και έχει ακούσει τη Μικρή Πατρίδα ή του χουν πει άλλοι για τους Υπόπτους, δεν ισούται με το "ο Θηβαίος είναι μόδα¨. Δεν είναι τυχαίο ότι οι δίσκοι των Υπόπτων είχαν χρονική απόσταση μεταξύ τους, αλλά έχουν και οι δυο προοπτική να γίνουν κλασικοί - ειδικά ο πρώτος με το καλύτερο opening Που έχω ακούσει για το είδος, το Ημερολόγιο.  Το προσωπικό όμως ύφος του Θηβαίου ως τραγουδιστή, μπορεί να το καταλάβει από τον προσωπικό του δίσκο, ή τον τρόπο που "ερμηνεύει¨ κομμάτια του Μικρούτσικου στον Άμλετ της Σελήνης.
Ναι, ο Θηβαίος είναι και καλός ερμηνευτής. Δεν είναι ο τραγουδιστής που εμμένει στην τεχνική ή στην κρυσταλλοποίηση της φωνής, βλέπε Κότσιρα, που αποσκοπεί απλά στο να είναι σωστός και ψάχνω το συναίσθημα με το σταγονόμετρο, αλλά βγάζει το συναίσθημα, την ανεμελειά, το πάθος...όχι μόνο με τη βραχνάδα, αλλά (παρακολουθώντας κανείς προσωπικά live του) με τη Blues άποψη και αισθητική με την οποία στολίζει κομμάτια του. Έχει απλά τις ιδανικές επιρροές (κατ'εμε) ...από Floyd, King Crimson, παλιούς Bluesiστες και jazziστες μέχρι και Sting ας πούμε, σε συνδυασμό με folk Μεσογειακό μέχρι σύγχρονο έντεχνο τραγούδι και τις έχει αφομειώσει περίφημα, διαμορφώνοντας το προσωπικό του ύφος. Και όλο αυτό το ύφος βάζει και στην τραγουδοποιία του. (Δε λεω ότι θα βρει κανεις στοιχεια King Crimson..πιστεύω γίνομαι κατανοητός.. ;D )
Αυτά.

ΥΓ. Το Καρναβάλι στην αρχή είναι σχεδόν φαλτσέτο. Δεν είναι αυτή η έκτασή του. Αλλά σto William George Allum μια χαρα το χει το Λα κορώνα του τενόρου. (live)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Mikri patrida

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #32 στις: 16/10/05, 09:12 »
Sorry, προς στιγμήν νόμιζα ότι μπορούσα να έχω την δική μου άποψη και αυτή να μην εξαρτάται από την στάση, π.χ. του Ανδρέου απέναντι στο θέμα Θηβαίος- Μικρή Πατρίδα. Αλλά τώρα που την έμαθα, με ισοπέδωσες!
Επιπλέον, δεν θυμάμαι πότε ακρίβώς εκφράστηκα αρνητικά για τον τρόπο ερμηνείας του Θηβαίου (που τέλεια φωνή δεν θεωρώ ότι έχει, αλλά σαφώς προτιμώ το συναίσθημα που βγάζει από την- αμφισβητούμενη, πάντως- αρτιότητα του Κότσιρα, που ανέφερες). Αυτό το συναίσθημα όμως, που πάντα ψάχνω, το βρήκα στην ερμηνεία του Θεοχαρίδη και γι΄ αυτό δεν βρήκα κανένα λόγο να το πάρουν στα χέρια τους και στην φωνή τους οι διάφοροι που το πήραν, για την αρπαχτή ή κι εγώ δεν ξέρω για τί άλλο. Και φυσικά, βρίσκω παγερά αδιάφορη την συγκατάθεση του Ανδρέου.
Τέλος πάντων, δεν είχε την ανάγκη και αυτού του τραγουδιού ο Θηβαίος. Όλοι αυτοί έκαναν σούπα και hit (και το έφτασαν έως fame story!) ένα αριστούργημα που του άξιζε αντιμετώπιση με περισσότερο σεβασμό...



Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #33 στις: 16/10/05, 11:01 »
μπορώ να μιλήσω με στίχους του...;

"είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στα αστέρια, μήπως ραγίσει και πέσει η αγάπη
με τα δυο μάτια μου κοιτάζω ψηλά, με τα δυο χέρια μου γιορτάζω τη λάσπη..."

προσωπικά, μου μιλάει πάρα πολύ ο άνθρωπος...μα πάρα πολύ...
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #34 στις: 16/10/05, 12:52 »
ξερουμε κατι για εμφανησεις του τον χειμωνα;
ειδικα για θεσσαλονικη..;; ::)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #35 στις: 16/10/05, 13:23 »
ΥΓ. Το Καρναβάλι στην αρχή είναι σχεδόν φαλτσέτο. Δεν είναι αυτή η έκτασή του. Αλλά σto William George Allum μια χαρα το χει το Λα κορώνα του τενόρου. (live)

Φίλε Ommadawn στο Καρναβάλι ο Θηβαίος δεν τραγουδάει φαλτσέτο ακριβώς. Το "σχεδόν" που ανέφερες έχει να κάνει με συνδυασμό head voice και ομαλή μετάβαση σε φαλτσέτο ανεπαίσθητη βέβαια. Αυτό όμως αποδεικνύει περίτρανα το μεγαλείο αυτού του τραγουδοποιού/ερμηνευτή. Το να καταφέρεις αυτό το συνδυασμό των φωνητικών ηχείων είναι κάτι δύσκολο.

Σε όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες περί Θηβαίου με βρίσκουν σύμφωνο 100%  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #36 στις: 16/10/05, 16:33 »
Λοιπον..
Σύμφωνα με τον ίδιο, άκουσε το κομματι κανα δυο φορές στο ραδιόφωνο και το λεγε στα Live των Υπόπτων. Χωρίς καν να ξέρει απαραίτητα ότι πρόκειται για κομμάτι του Ανδρέου.
Σύφωνα με τη συνέχεια της ιστορίας  ο Ανδρέου έτυχε και πήγε σε ένα μαγαζί που έπαιζαν οι Ύποπτοι και πήγε να τους ακούσει γιατί κάποιος του χε πει οτι ‘ παιζουν τραγουδι σου είναι καλοί, πήγαινε να δεις τι παιζει‘. Ήταν η περίοδος που η Τσαλιγοπύλου θα τραγούδαγε με το Νταλάρα Ιερά Οδό.
Ο Ανδρέου πήρε το Θηβαίο και τους Υπόπτους και  τους πρότεινε στην ουσία να πάνε στην Ιερά Οδό και έγινε το conne με τον Νταλάρα. Από κει βγήκαν και τα Live της Πατρίδας με τον Νταλάρα, της Βροχής με την Τσαλιγοπούλου, και απλά Live το Γορίλα και τις Μέρες Αδέσποτες. Δλδ ούτε πήρε συγκατάθεση ο Θηβαίος για να πει το κομμάτι με τους Υπόπτους αρχικά, και μετά, ο Ανδρέου, στην ουσία ‘τον έσυρε‘ στην Ιερά Οδό (δε νομίζω να μη γουσταραν τοσο πολυ ;D).
Απλά μου κάνει άκρως παράλογο αυτό που λες, γιατί με την ίδια λογική, δεν πρέπει εκατοντάδες κιθαρωδοί και μπάντες που υπάχουν, να μην παίρνουν κομματια άλλων για πρόβες, διασκευές, live, ή εμφανίσεις, ή cover ηχογραφήσεις γιατί τουλάχιστον στις περισότερες περιπτώσεις (ή τουλάχιστον σε αυτές που υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κρατήσουν Super Cult και για λίγους εκλεκτούς κάποια τραγούδια για να μη γίνουν σούπα ή Hit ) τα μαγαρίζουν.
Έτσι γίνεται γνωστή η μουσική των τραγουδοποιών και ταξιδεύει ελεύθερα. Θα μου πεις, τι ανάγκη έχει ο Θεοχαρίδης αν ένα παλληκαράκι γκαρίξει τη Μικρή πατρίδα σε μια κιθάρα για να ρίξει κάποια γκόμενα σε μια παραλία. Απολύτως καμμία.
Το ότι η μουσική ταξιδεύει και μας συντροφεύει σε πολλές όμορφες στιγμές, δεν είναι συνδεδεμένο απαραίτητα με την fanοκεντρική προσέγγιση του "έχω τo cd, το λιώνω στον player, δεν είναι θεος ο εμηνευτης? Δεν τρωνε όλοι οι άλλοι τη στάχτη του?(Μπαίνω και σε φόρουμ και κάνουμε όλοι μαζί ααααα λιώνοντας με την τελειότητα του)" . Άλλες φορές όταν  ο ακροατής είναι και μουσικός ή τραγουδιστής, μπορεί να έχει μια διαφορετική μουσική ή ερμηνευτική άποψη πάνω στο κομμάτι. Ή να του άρεσε τόσο πολύ....που ...αν δεν το τραγουδήσει θα σκάσει!
Σα να νιώθει ότι θα απελευθερώσει κάτι από μέσα του αμα το πει το κομμάτι του (εν ολίγοις, θα δώσει και αυτός την ψυχή του ). Ποιος είσαι εσύ να του πεις Stop, ειδικά αν ο συνθετης θέλει να το ξαναηχογραφήσει κιόλας ? Σιγά το πράμα. Όσοι ξέρουν και ψάχνουν, βλέπουν και την άποψη του Θεοχαρίδη βλέπουν και αυτή του Θηβαίου και του Νταλάρα. Έχω ακούσει και την άποψη πχ της Τσαλιγοπούλου. Τώρα ο καθένας αποφασίζει ποια όψη της αλήθειας προτιμά.
Αυτό όμως που με κανει να αφήσω την κιθάρα από τα χέρια και να πατήσω το κουμπάκι reply και να πιάσω το πληκτρολόγιο μεσημεριάτικο, είναι ότι εκείνος που θέλει τις πρωτες μονο εκτελέσεις ως cult, εκείνος εκείνος που θεωρεί ότι οι επανεκτελέσεις και οι επανηχογραφήσεις είναι μαγαρίσματα, είναι εκείνος εκείνος εκείνος ο ίδιος που τώρα έρχεται μου λέει ότι αν επιλέξωι κάποια άλλη όψη της αλήθειας κάνω μαλακια, γιατί... ‘όλοι οι άλλοι να συγκριθούν με τον Θεοχαρίδη? ούτε για αστείο‘ .
Μιας και ο ισχυρισμός αυτός μου φαίνεται εξ’ορισμού του αστείος αυτός καθ’αυτος, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες περί ορθού δόγματος‘, ‘μοναδικής πίστης‘ ή έστω τυπικής ‘ανοχής της διαφορετικότητας (που είναι όμως κατώτερη by far)’

Ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει. Κάνει κριτική απο δω κι απο κει -  αν τόσο το θέλει - αλλά σέβεται τις επιλογές των άλλων. Είτε αυτός είναι εμηνευτής, είτε τραγουδιστής, είτε ακροατής, είτε συνομιλητής, είτε συνθέτης, είτε Γούναρης στο FS, είτε οτιδήποτε, δεν γνωρίζουμε αν το σέβεται ή όχι το κομμάτι.. Εκτός και αν το εξύβρισε κάποιος ή το κορόιδεψε με τον τρόπο του. (πάντως καθε άλλο παρα για υβριστικα μου καναν τα famestorytikα Αχ Αγαπη, ή Κουράστηκα να Υποκρίνομαι )..
Δε λέω ότι δε δέχεσαι (τον κατώτερο of course) Θηβαίο, ούτε να απεξάγεις ότι εγώ δε δέχομαι τον Θεοχαρίδη. Τον συμπαθώ και θαυμάζω για ότι έχει κάνει..

Αυτά τα ολίγα. Περνάω στα υστερόγραφα γιατί άρχισα να θελω τσιγάρο ...
Κώστας
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #37 στις: 16/10/05, 16:35 »
ΥΓ1. Σαπφώ, μίλησες με στίχους του  Νίκου Καρούζου στην ουσία.. ;D. Δες απο που προερχεται αν δεν το ξερεις ηδη.
Πρώτη φορά το 1953 ο Καρούζος είπε
ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ
ΟΠΟΥ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟΣ
ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ.


(σορρυ αλλα ειναι στα κεφαλαια αυτες οι 3 τελευταιες γραμμεςς στο πρωτότυπο)

Αλλά το 1962, στο ‘Σύντομον‘ της Ποιητικής συλλογής ‘Η έλαφος των άστρων‘ (1962) γραφει...

Τραγουδώ τους πεσμένους προπάτορες
είμαι των άστρων ο σκύλος
με τα μάτια κοιτάζω ψηλά
με τα χέρια γιορτάζω τη λάσπη.


Κλασική πατέντα του Θηβαίου. ;D Διαβάζει κάτι, του αρέσει, το επεξεργάζεται, και το επεξεργαζεται, και το επεξεργαζεται, και γραφει και γράφει σε πολλες σελίδες αναλύοντας...Και από κει βγαζει μετα τα νοήματα ξανά σε στίχους. Αυτό το κράτησε έτσι. Και αλλού έχει πάρει κάποιους στίχους. Μέχρι τώρα έχω σημειώσει έμπνευση από Μπόρχες, Σεφέρη, Καρούζο, Νίτσε... (από δικές του αντιστοιχίσεις δλδ με κομματια του )

ΥΓ2. Parlats αυτη τη μισοψευτικη δεν ηξερα πως να τη χαρακτηρισω, για αυτο για να μαι σωστος ειπα να βαλω ενα σχεδον, και όλο και ....κάποιος parlats θα με διόρθωνε σωστά  ;D ;D ;D Thnx. Αλλά όντως πολύ ωραίο αυτό που κανει. Είναι φεύγα το κομματι ρε.. Δεν εχω το cd να διαβασω τα notes, αλλά...το ending θεματακι του σαξόφωνου που του κανει διφωνια μετα ο Θηβαιος με φωνη, ειναι του Tim Buckley. Το αναφερει μεσα? ας μου πει καποιος που εχει το "Ειμαι Αυτο Που Κηνυγαω". Τhnx in advance.
Κώστας
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/05, 16:37 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Mikri patrida

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #38 στις: 16/10/05, 19:45 »
Αγαπητέ, ξεκίνησα να διαβάζω το κείμενό σου με την σκέψη ότι συμφωνώ απολύτως και με την διάθεση απλώς να σου εξηγήσω ότι ο Θεοχαρίδης είναι η αδυναμία μου, εξού και η παρέμβαση... καλή ή κακή. Όμως με πολύ κήρυγμα το συνεχίζεις και παρουσιάζεις την άποψή σου ως το δεδομένο, παρότι παρακάτω γράφεις, μόνο για τον τύπο, φοβάμαι, ότι ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του.
Τέλος πάντων, συμφωνώ ότι και με τις επανεκτελέσεις γίνεται γνωστή η μουσική των τραγουδοποιών και ταξιδεύει ελεύθερα. Δεν διαφωνώ καθόλου με την πρακτική αυτή, αντιθέτως πολλές δεύτερες εκτελέσεις τις προτιμώ από τις cult, όπως τις λες, πρώτες. Είχα απλώς πάντα πρόβλημα με τις επανεκτελέσεις του συγκεκριμένου τραγουδιού, επαναλαμβάνομαι τώρα, γιατί προσωπικά δεν βρήκα νάχουν προσθέσει κάτι, αλλά μάλλον το αντίθετο, μπορώ να πω. Με συγχίζει, δε, πολύ που οι αδαείς μόλις ακούσουν τον τίτλο λένε "α, ναι, του Θηβαίου". Και είπα να το καταθέσω, ως άποψη. Απλώς. Μην όμως κι εσύ, βρε παιδί μου, τόσο φιλοσοφημένο κήρυγμα...

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #39 στις: 16/10/05, 20:40 »
" Σαπφώ, μίλησες με στίχους του  Νίκου Καρούζου στην ουσία.. "

δεν ήξερα ότι είναι και αυτό έμπνευση από καρούζο... "γίνε αντίλαλος χαρά μου" , του καρούζου. τίτλος πολύ δυνατός, μα πάρα πολύ δυνατός... οκ, θα το ψάξω, σε ευχαριστώ για το τιπ..  :)

"πολύ ψαγμένο όμως, έτσι? " ;)
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #40 στις: 17/10/05, 01:57 »
Ο καθένας λαμβάνει την άποψή του ως δεδομένο. Το μόνο που διαφέρει, είανι το πόσο ανοιχτός σε νέες απόψεις είναι και πόσο διαλλακτικός. Αν δεν ήθελα να στηρίζω όμορφα και υπερ του δέοντος τη γνώμη μου, και αν δε με ενδιέφερε ο διάλογος και η αντίθετη σου άποψη, θα σε έγραφα απλά στ---- μη δίνοντας σημασία σε ένα σχόλιο ενός fan που λέει ‘λατρεύω τον Θεοχαρίδη‘. Αντιθέτως, επειδή είδα ότι έχεις λόγο και άποψη για τη μουσική θεώρησα τη συζήτηση ενδιαφέρουσα. Γενικά γράφω έτσι, μη νομίζεις ότι κάθισα να το φιλοσοφήσω ιδιαίτερα ειδικά για σένα ;) Και δεν είναι κήρυγμα, είναι έκθεση άποψης. Δε μου αρέσει να μη γίνομαι σαφής, Και μου τη δίνει το αντίθετο.
Και όντως, είναι εκνευριστικότατο το.. ‘ Μικρή Πατρίδα? Α, ναι, του Θηβαίου‘ αλλά είναι γενικό φαινόμενο.  Δεν θυμάται ο πολύς κόσμος τους συνθέτες, ούτε τους πρώτους εκτελεστές..
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Mikri patrida

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #41 στις: 17/10/05, 11:32 »
Καλημέρα... προσπαθώ να μην πιστεύω ότι κι εγώ θεωρώ την άποψή μου ως δεδομένο, αλλά anyway... Αλλά διαλλακτική δεν είμαι! Θα μου πεις, πως γίνεται αυτό! Γίνεται! Δεν θέλω να σε πείσω, ντε και καλά, για το ορθό της άποψής μου, αλλά δεν είμαι ανοιχτή στο να με πείσεις κι εσύ... ο οποίοσδήποτε "εσύ" βέβαια.
Τέλος πάντων...
Άντε καλημερούδια... ;)


Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #42 στις: 17/10/05, 21:19 »
σας παρακαλώ... αλλάξτε τον τόνο στο "χρήστος".... :-\ :-\ :-\
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #43 στις: 30/10/05, 03:17 »
ξερουμε κατι για εμφανησεις του τον χειμωνα;
ειδικα για θεσσαλονικη..;; ::)
ξερουμε ξερουμε! :)

18,19,25,26/11 ο Χρηστος Θηβαιος στο Cafe Americain!

..καλη μας ακροαση!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #44 στις: 30/10/05, 03:20 »
Επ για Αθήνα ξέρουμε τίποτα?  ???

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #45 στις: 30/10/05, 03:28 »
Επ για Αθήνα ξέρουμε τίποτα?  ???
ηταν πριν λιγες μερες στο "Αλαβαστρον" (αν δεν κανω λαθος το ονομα) αλλες εμφανησεις δεν ξερω ακομα..
αν μαθω ομως θα σπευσω! ;)

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #46 στις: 14/11/05, 10:49 »
στο νησί πότε θα έρθει;;; ??? ??? ???
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #47 στις: 14/11/05, 20:02 »
Πριν μια εβδομαδα που έτυχε να συναντηθούμε σε ένα κιθαράδικο πάλι μιλήσαμε και για αυτό. Επιβεβαιώνω τις εμφανίσιεις στο Αλάβαστρον που μου ανέφερε το line up και παίζει να ταν τέλεια η φάση... Για Αθήνα ίσως γίνει κάτι μετά το Γενάρη. Προς τοπαρόνέχει Θεσσαλονίκη, συναυλίες Κρήτη και τέτοια τρεξίματα.. Αναμένουμε για Αθήνα πληροφορίες.

ΥΓ. Για Κύπρο δε θυμάμαι κάτι..
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #48 στις: 16/11/05, 12:04 »
Πριν μια εβδομαδα που έτυχε να συναντηθούμε σε ένα κιθαράδικο πάλι μιλήσαμε και για αυτό. Επιβεβαιώνω τις εμφανίσιεις στο Αλάβαστρον που μου ανέφερε το line up και παίζει να ταν τέλεια η φάση... Για Αθήνα ίσως γίνει κάτι μετά το Γενάρη. Προς τοπαρόνέχει Θεσσαλονίκη, συναυλίες Κρήτη και τέτοια τρεξίματα.. Αναμένουμε για Αθήνα πληροφορίες.

ΥΓ. Για Κύπρο δε θυμάμαι κάτι..

τον ξέρεις προσωπικά....;;;;;;
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Χρηστός Θηβαίος
« Απάντηση #49 στις: 16/11/05, 23:02 »
Ναι. Μη σου φαίνεται περίεργο. Δεν είναι και δύσκολο να τον πλησιάσει κανείς. Αν κάποιος ψωνίζει από Καγμάκη θα τον συναντήσει σίγουρα. Είναι πολύ φίλος και με το γιο και με τον μπαμπα Καγμακη. Είναι πολύ απλός  άνθρωπος. Πάρα πολύ καλός και ευγενικός. Δεν είμαστε και φίλοι. Απλά όταν είχε έρθει Βόλο,πριν 4 χρονια του είχα παρουσιαστεί....ως ‘δημοσιογράφος‘ και του ζήτησα (χωρίς να ανήκω σε έντυπο) μια συνάντηση-συζήτηση-συνέντευξη. Από τα πιο ενδιαφέροντα πρωινά της ζωής μου.
Κάμποσες Heineken, κάμποσα Camel, μουσικές συζητήσεις περί Pink Floyd Και King Crimson, μέχρι Παπακωνσταντίνου ή folk ευρωπαϊκή μουσική. Ο Νικόλας, ο γιος του, ήταν ακόμη στο πορτ-μπεμπε τοτε..
Από τότε πάντα πηγαίνω και τον χαιρετάω στις συναυλίες και με θυμάται. Το όνομά μου δεν ξέρω αν το θυμάται, αλλά και μόνο το ειλικρινές βλέμμα όταν με αναγνωρίζει και ο εγκάρδιος χαιρετισμός δεν είναι κάτι λίγο, ειδικά από ένα άτομο που το θαυμάζεις.
Μπορώ να σου στείλω αν θες τα ‘πρακτικά της συνέντευξης’ αν τα βρω και τα θες.
Αυτά τα ωραία και ολίγα..
soundcloud.com/conticucci

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/04, 01:33
από Τσάκι
1 Απαντήσεις
2541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/06, 04:48
από akoulis20
17 Απαντήσεις
6915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 20:53
από kain
5 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 16:45
από Mistral
3 Απαντήσεις
3165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 14:03
από llorona
0 Απαντήσεις
1915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 11:08
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
5529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 15:44
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 15:47
από messageoftheprince
9 Απαντήσεις
5847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 20:46
από eliasargyris
0 Απαντήσεις
2062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/18, 02:48
από Dagoth