Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.  (Αναγνώστηκε 12577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panarab77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδια. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και είμαι σίγουρος οτι δεν θα ειναι και η τελευταία. Έχω μια
ακουστική κιθάρα του θανατά τα τελευταία 8 χρόνια, και πάντα έλεγα ότι θα πάρω μια φτηνή ηλεκτρική διότι το είχα μεράκι.
Anyway, χθές που ήταν η ονομαστική μου εορτή, ήρθε η αρραβωνιαστικιά μου στο σπίτι με μια ηλεκτρική κιθάρα στην πλάτη!!!!!!!!!!! :o :o :o :o
Εμεινα κάγκελο. Τελος πάντων είναι μια πολύ φτηνή, μάρκας Drive. Εγω δεν την βρήκα πουθενά, σε όσες σελιδες και αν έψαξα.
Δεν έχει σημασία, την σύνδεσα στο PC και ακούγεται αρκετά δυνατά (κάπου είχα διαβάσει σε ένα άλλο θέμα ότι ο ήχος θα ήταν πολύ αδύναμος
χωρις την παρουσία ενισχυτή στην μέση. Δεν ισχύει). Η κιθάρα έχει πάνω τον περιστροφικό διακόπτη για το volume και άλλους δύο που
γράφουν TONE. Αυτούς όσο και να τους γυρίσω δεν ακούω καμμιά διαφορά. Τι ρόλο παίζουν; Sorry για την ασχετοσύνη μου.

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #1 στις: 28/07/05, 20:02 »
συνήθως υπάρχει ένας διακόπτης που ρυθμίζει το tone...Ρυθμίζει το πόσο μπάσος ή πρίμος θα ακούγεται ο ήχος σου...Ίσως να φταίει ο υπολογιστής που δεν ακούς την διαφορά...Ή να μην μπορεί να ξεχωρίσει ακόμα τη διαφορά το αυτί σου...Πάρε έναν ενισχυτή,και ίσως να καταλάβεις τη διαφορά...αλλιώς με τον καιρό θα την καταλάβεις...Πολύ πιθανό να είναι και πρόβλημα της κιθάρας,αφού είπες ότι είναι πολύ φτηνή...
Επειδή έχει δυο διακόπτες για το tone,ίσως ο ένας να ρυθμίζει τα πρίμα και ο άλλος τα μπάσσα...αν και δεν είμαι σίγουρος...  :-\
ελπίζω να βοήθησα...  :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #2 στις: 28/07/05, 20:47 »
Τελος πάντων είναι μια πολύ φτηνή, μάρκας Drive. Εγω δεν την βρήκα πουθενά, σε όσες σελιδες και αν έψαξα.


Μηπως ειναι αυτη?

Τα δυο tone θα πρεπει να λειτουργουνε το ενα για καθε μαγνητη... Διαφορα δεν καταλαβαινεις μαλλον λογω της συνδεσεις στο PC... Aν την δοκιμασεις σε ενισχυτη θα το καταλαβεις...

Οσο για το τι κανουν, απλα και περιληπτικα ρυθμιζουν την "διαυγεια" του ηχου... Ειναι ακριβως οπως το tone που ειχανε τα παλια κασσετοφωνα... ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος panarab77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #3 στις: 28/07/05, 22:54 »
Τελος πάντων είναι μια πολύ φτηνή, μάρκας Drive. Εγω δεν την βρήκα πουθενά, σε όσες σελιδες και αν έψαξα.


Μηπως ειναι αυτη?

Τα δυο tone θα πρεπει να λειτουργουνε το ενα για καθε μαγνητη... Διαφορα δεν καταλαβαινεις μαλλον λογω της συνδεσεις στο PC... Aν την δοκιμασεις σε ενισχυτη θα το καταλαβεις...

Οσο για το τι κανουν, απλα και περιληπτικα ρυθμιζουν την "διαυγεια" του ηχου... Ειναι ακριβως οπως το tone που ειχανε τα παλια κασσετοφωνα... ;)




Δεν είναι αυτή, αν και είναι της ίδιας μάρκας. Πάντως για τα δικά μου ερασιτεχνικά αυτιά και με την σύνδεση στο PC, ακούγεται ικανοποιητικά.
Τώρα για το μέλλον, θα δούμε. Πάντως αυτό με την διαύγεια του ήχου, έχεις δίκιο. Το ένα από τα δύο ρυθμιστικά, αλλάζει όντως το πως βγαίνει
ο ήχος απο τα ηχεία. Το άλλο ακόμα το παλεύω.

Αποσυνδεδεμένος panarab77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Μονοφωνικός Ηχος στο PC
« Απάντηση #4 στις: 29/07/05, 16:23 »
Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.... ο ήχος που παίρνω στο PC, ακούγεται μόνο από το αριστερό ηχείο.
Γνωρίζετε γαιτί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #5 στις: 29/07/05, 16:25 »
giati h ki8ara exei monofwnikh e3odo, opote logiko einai na akougetai mono to ena kanali...

Αποσυνδεδεμένος panarab77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #6 στις: 29/07/05, 16:37 »
giati h ki8ara exei monofwnikh e3odo, opote logiko einai na akougetai mono to ena kanali...

Ευχαριστώ. Και ο ενισχυτής ένα ηχείο έχει δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #7 στις: 29/07/05, 16:45 »
giati h ki8ara exei monofwnikh e3odo, opote logiko einai na akougetai mono to ena kanali...

Λάθος, το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιεί μονοφωνικό καλώδιο.
Εγώ που έχω στερεοφωνικό καλώδιο ακούγεται και από τα δύο ηχεία...
Εκτός αν βγαίνει το καλώδιο κατευθείαν από την κιθάρα και δεν παίζει προενίσχυση, σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παίζει...

Αποσυνδεδεμένος panarab77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #8 στις: 29/07/05, 16:56 »
giati h ki8ara exei monofwnikh e3odo, opote logiko einai na akougetai mono to ena kanali...

Λάθος, το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιεί μονοφωνικό καλώδιο.
Εγώ που έχω στερεοφωνικό καλώδιο ακούγεται και από τα δύο ηχεία...
Εκτός αν βγαίνει το καλώδιο κατευθείαν από την κιθάρα και δεν παίζει προενίσχυση, σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παίζει...

Οντως, τα καλώδιο φεύγει απο την κιθάρα απευθείας στο line-in της κάρτας ήχου. Δεν ξέρω όμως αν το καλώδιο
 είναι μονοφωνικό. Χρησιμοποιώ και έναν αντάπτορα απο μεγάλο jack σε μικρό. Πως μπορώ να καταλάβω
αν το καλώδιο ή αυτός ο αντάπτορας εναι στεροφωνικός;

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #9 στις: 29/07/05, 17:01 »
Λάθος, το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιεί μονοφωνικό καλώδιο.
Εγώ που έχω στερεοφωνικό καλώδιο ακούγεται και από τα δύο ηχεία...
Εκτός αν βγαίνει το καλώδιο κατευθείαν από την κιθάρα και δεν παίζει προενίσχυση, σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παίζει...

swsto einai ayto pou lew...
akoma kai me stereofwniko kalwdio, to shma pou bgazei h ki8ara einai monofwniko. to bysma ths ki8aras exei 1 egkoph gia 1 kanali (monofwnikos hxos) asxeta an to sterefwniko kalwdio yposthrizei 2 egkopes gia 2 kanalia (stereofwnikos hxos), opote 8a xrhsimopoiei mono to 1 apo ta 2 kanalia.

mhpws esy exeis perasei eidikous drivers (p.x. kx ) oi opoioi pernane to shma prwta apo DSP kai meta to stelnoun sta hxeia?? an nai, tote apla antigrafetai to monofwniko shma kai sto allo kanali gia na tou dwsei stereofwnikh "ais8hsh"...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/05, 17:03 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Ερώτηση για διακόπτες πάνω στην κιθάρα.
« Απάντηση #10 στις: 29/07/05, 17:02 »
Οντως, τα καλώδιο φεύγει απο την κιθάρα απευθείας στο line-in της κάρτας ήχου. Δεν ξέρω όμως αν το καλώδιο
 είναι μονοφωνικό. Χρησιμοποιώ και έναν αντάπτορα απο μεγάλο jack σε μικρό. Πως μπορώ να καταλάβω
αν το καλώδιο ή αυτός ο αντάπτορας εναι στεροφωνικός;

to stereofwniko kalwdio exei 2 mayres egkopes panw sto bysma, enw to monofwniko 1. alla 3analew oti den exei sxesh to kalwdio. to shma ths ki8aras einai monofwniko!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
78 Απαντήσεις
32565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 03:18
από Marios Demigod
8 Απαντήσεις
6727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 12:53
από kure
9 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 11:34
από zeromancer
2 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/09, 02:14
από Dr Bluz (G.K.)
25 Απαντήσεις
23680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 14:08
από mpampix
31 Απαντήσεις
12856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:38
από Fourier
5 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 20:28
από glambrakop
9 Απαντήσεις
7602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/19, 14:29
από Guitar Fan
6 Απαντήσεις
5311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/14, 21:45
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/14, 01:38
από kkmspm (φλουτσ)