Αποστολέας Θέμα: "Άγνωστα" είδη μουσικής  (Αναγνώστηκε 15632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
"Άγνωστα" είδη μουσικής
« στις: 31/07/05, 17:45 »
Δεν είμαι από αυτούς που αρέσκονται στο να βάζουν ταμπέλες στη μουσική. Προτιμώ το διαχωρισμό "καλή-κακή" μουσική, όσο αυτό είναι εφικτό. Ανοίγω αυτό το post για να ρωτήσω για κάποια είδη μου δεν πολυακούγονται στην Ελλάδα ή τουλάχιστον δεν τα ξέρω εγώ ή άλλοι συμforumίτες. Ελπίζω το ίδιο να κάνουν και άλλοι. Για αρχή θέλω όποιος μπορεί να με ενημερώσει σχετικά με την progressive και alternative rock και την acid jazz. Ποιοί παίζουν, τι παίζουν, που μπορώ να τους ακούσω σε ραδιόφωνο ή τηλεόραση, καμιά καλή πρόταση για cd κλπ.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #1 στις: 31/07/05, 18:18 »
wraia thema alla.... otan les progressive twra ti ennoeis?apo to 70 mexri shmera?acid?gine ligo pio safhs se ayto pou psaxneis giati einai polu geniko  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #2 στις: 31/07/05, 22:14 »
wraia thema alla.... otan les progressive twra ti ennoeis?apo to 70 mexri shmera?acid?gine ligo pio safhs se ayto pou psaxneis giati einai polu geniko  ;)

Αν και αλλάζει η μουσική όσο περνάνε τα χρόνια δεν νομίζω ότι αλλάζουν πολύ. Εννοώ η jazz παραμένει jazz, η rock rock κλπ. Μια γενική ιδέα.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #3 στις: 01/08/05, 02:02 »
mia genikh idea?pali den katalabainw alla as kanw thn arxh....
progressive:ksekinhse thn dekaeia tou 70.Oi prwtoi progressivades htan oi pink floyd,camel,genesis,kansas,king crimson,eloy,renaissance kai polloi alloi....kapioi diskoi pou gia mena einai must apo ekeinh thn epoxh einai oloklhrh h diskografia twn pink floyd  :P kai to in the court of king crimson...to epitaph pou brisketai se ayto ton disko einai apla imnos...shmera iparxoun pampola prog sigkrothmata eite metal eite rock opws oi dream theater,oi pain of salvation,oi opeth....2 diskoi pou pragmatika einai klassikoi kai bghkan thn telaiytaia 5etia einai to lateralus twn tool (aggizei ta oria ths paranoias) kai to be twn pain of salvation......ayta pros to paron as sinexisei kapoios allos  :P ;D
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #4 στις: 01/08/05, 04:13 »
Στη θέση σου θα απευθυνόμουν κατευθείαν σε μια σειρά διαδικτυακών πηγών για να αντλήσω τις πληροφορίες που  θέλω. Ενδεικτικά προτείνω τα εξής:

1) Wikipedia: Σου παραθέτω το link "Musical Genre" που περιλαμβάνει μερικές από τις γνωστότερες. Στο τέλος της σελίδας θα δεις κι ένα link με την ονομασία "List of genres of music". Πατώντας σε αυτόν, αποκτάς πρόσβαση σε μια πλειάδα διαφορετικών μουσικών ειδών, καθώς και σε επεξηγήσεις για τα παρακλάδια τους.

2) Scaruffi: Το site ενός εξαιρετικού Ιταλού μουσικολόγου (κι όχι μόνο) που ασχολείται κυρίως με το rock μουσικό χώρο, αλλά περιλαμβάνει και ποικίλες αναφορές σε άλλα είδη.

3) Allmusic: Απαιτεί την ύπαρξη λογαριασμού (δωρεάν φυσικά) για να αποκτήσεις πρόσβαση στις πληροφορίες του, αλλά προσφέρει πολλές πληροφορίες και ιστορικά για τα διάφορα είδη, όπως και προτεινόμενη δισκογραφία.

Στα παραπάνω μπορείς να βρεις τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #5 στις: 01/08/05, 15:34 »
Τα ξέρω τα παραπάνω sites. Αλλά δεν είναι όλοι αγγλομαθείς εδώ, τουλάχιστον στο επίπεδο να κατανοήσουν πλήρως τέτοιοες σελίδες. Και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #6 στις: 01/08/05, 15:41 »
Τώρα για το progressive καλύτερα να μπεις στο www.progarchives.com , εκεί θα βρεις ότι ζητάς για αυτή τη μουσική και για τα πολλά παρακλάδια της όπως το Krautrock(Eloy,Grobschnitt,Faust),το Canterbury(π.χ. Caravan),το Zheul(Magma) και πολλά ακόμα...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Today I introduced myself to my own feelings...
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #7 στις: 01/08/05, 17:00 »
Στο χώρο του progressive εκτός απτους πασιγνωστους Theater(τους οποιους λατρεύω) πραγματικά απίστευτη είναι οι Pain Of Salvation και όχι μόνο το Be αλλά όλα τους τα album με κορυφαία τα 3 τελευταία τους :Perfect Element, Remedy Lane, Be τα οποία τα θεωρώ ήδη κλασσικά.Πραγματικά απίστευτη μπάντα. Η μουσική ως τέχνη και καλλιτεχνική έκφραση από καλλιτέχνες.Τι άλλο να πεις? Μουσική που σου μιλά ταυτόχρονα στην καρδιά και στο μυαλό...
α... Επίσης απτους παλιούς μην ξεχνάμε και τους ΘΕΟΥΣ Rush με αποκορύφωμα το απίστευτο απόλες τις απόψεις 2112...
I'm trying to change my direction!
Ours is pathetic in my own humble estimation....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #8 στις: 01/08/05, 17:26 »
Δε νομίζω πάντως πως χρειάζεται να έχεις τίποτα τρομερές γνώσεις στην αγγλική για να διαβάσεις ένα απλό ιστορικό, πόσο μάλλον να τσεκάρεις τα προτεινόμενα συγκροτήματα/δίσκους και κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος Adramelech

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #9 στις: 01/08/05, 17:55 »
"I Remember when we had the right to be sad all the time..."

Psychotic Waltz  (oleee)

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #10 στις: 01/08/05, 18:00 »
::) www.metal-archives.com 

makria apo auto to site kai idiaitera mhn kaneis to lathos na gineis melos tou forum...stenomualoi klassikoi metallades
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #11 στις: 02/08/05, 23:43 »
Τι διαφορά έχει το progressive rock από το rock σκέτο;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #12 στις: 03/08/05, 22:41 »
Τι διαφορά έχει το progressive rock από το rock σκέτο;

progressive shmainei proodeytikos kai anhkoun mpantes pou egrafan kiriws "perierga" kommatia....xwris statheres domes an me katalabaineis
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #13 στις: 04/08/05, 00:42 »
οι pink floyd μπορούν να χαρτακτηριστούν progressive rock συγκρότημα...
οι progressive μπάντες πειραματίζονται συνεχώς,με αποτέλεσμα κάθε album να διαφερει απ το προηγούμενο...συνήθως γράφουν πολύπλοκά και μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια...πολλές φορές χρησιμοποιούν "περίργους" ρυθμούς...γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις...
και συνήθως τα τραγούδια(τόσο οι στίχοι όσο και η μουσική) είναι "ψαγμένοι"...
και να μην ξεχνάμε ότι μερικοί απ τους καλύτερους concept δίσκους έχουν΄βγει από progressive μπάντες...
 ;)

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #14 στις: 04/08/05, 14:02 »

και να μην ξεχνάμε ότι μερικοί απ τους καλύτερους concept δίσκους έχουν΄βγει από progressive μπάντες...
 ;)

den thimamai kai kana concept ths prokophs apo mh prog band  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #15 στις: 04/08/05, 14:04 »
Thanks guys. Τίποτα για acid jazz και alternative rock;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #16 στις: 04/08/05, 21:26 »

και να μην ξεχνάμε ότι μερικοί απ τους καλύτερους concept δίσκους έχουν΄βγει από progressive μπάντες...
 ;)

den thimamai kai kana concept ths prokophs apo mh prog band  ;)
εντάξει το 7th son των maiden που θεωρείται concept δίσκος, είναι φοβερό,όχι βέβαια εξαιτίας του concept αλλά κυρίως εξαιτίας της μουσικής...
και πολλά epic/power συγκροτήματα έχουν βγάλει πολύ καλούς concept δίσκους...  ;)

Αποσυνδεδεμένος zoyd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #17 στις: 09/08/05, 02:16 »
ακουσα για Magma.. οι Μαγμα ειναι τρομεροι..

ενα δισκο εχω το M.D.K  και ειναι ΕΠΟΣ.ΕΠΟΣ.ΕΠΟΣ.


« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/05, 02:18 από zoyd »

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #18 στις: 22/08/05, 16:03 »
Tι θα λέγατε για gothic;
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #19 στις: 22/08/05, 20:44 »
κι εγω εχω αποριες....
thrash metal??
black metal??
πεστε συγκροτηματα και κανενα χαρακτηριστικο τραγουδακι να μαθαινουμε κ εμεις οι ασχετοι.... :P
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #20 στις: 22/08/05, 21:07 »
kyrioteroi ekproswpoi tou thrash einai oi Metallica kai oi Slayer, tous akolou8oun oi Megadeth, Sodom, Annihilator klp klp
oi Metallica epaizan thrash metal mexri kai to justice, meta ebgalan to Black Album ("Metallica") pou paizoun heavy metal kai apo kai pera dialy8hkan kai sxhmatisan allh mpanta me to idio onoma pou paizoun m***kies...

to black metal phre thn onomasia tou apo enan disko twn Venom "Black Metal" kai einai metal me brutal fwnhtika kai "periergh" 8ematologia. Black paizoun oi Cradle of Filth, oi Kawir, kai genika oi ta perissotera norbhgika sygkrothmata (oi Kawir einai ellhnes btw).
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/05, 21:13 από Candlemass »

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #21 στις: 22/08/05, 22:30 »
συμπληρώνοντας την απάντηση του Candlemass,οι slayer έβγαλαν τον απόλυτο και κορυφαίο (για μένα και για πολλούς άλλους) thrash metal δίσκο, το reign in blood...μερικά απ τα καλύτερα των slayer : war ensemble,reign in blood ή reigning blood,angel of death(μαμάει!!! ),postmortem,hell awaits και πολλά άλλα...
βέβαια από κάποιο σημείο και μετά επαναλαμβάνονται(κυρίως στα σολο) αλλά αυτό δεν μπορεί να τους ρίξει απ το θρόνο τους!!!  ;)
εκτός απ τα συγκροτήματα που ανέφερε ο Candlemass κοίταξε και kreator(το τελευταίο είναι φοβερό)...
τώρα απο black metal κοίταξε mayhem...αυτοί που "βάφτισαν" το είδος ήταν οι venom,όχι τόσο εξαιτίας της μουσικής(πιο πολύ thrash θυμίζει,κι αυτό ψιλοκακοπαιγμένο) όσο εξαιτίας της θεματολογίας τους...  ;)

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #22 στις: 23/08/05, 12:23 »
συμπληρώνοντας την απάντηση του Candlemass,οι slayer έβγαλαν τον απόλυτο και κορυφαίο (για μένα και για πολλούς άλλους) thrash metal δίσκο, το reign in blood...μερικά απ τα καλύτερα των slayer : war ensemble,reign in blood ή reigning blood,angel of death(μαμάει!!! ),postmortem,hell awaits και πολλά άλλα...
βέβαια από κάποιο σημείο και μετά επαναλαμβάνονται(κυρίως στα σολο) αλλά αυτό δεν μπορεί να τους ρίξει απ το θρόνο τους!!!  ;)
εκτός απ τα συγκροτήματα που ανέφερε ο Candlemass κοίταξε και kreator(το τελευταίο είναι φοβερό)...
τώρα απο black metal κοίταξε mayhem...αυτοί που "βάφτισαν" το είδος ήταν οι venom,όχι τόσο εξαιτίας της μουσικής(πιο πολύ thrash θυμίζει,κι αυτό ψιλοκακοπαιγμένο) όσο εξαιτίας της θεματολογίας τους...  ;)


psilo?avril makria apo daytous
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #23 στις: 24/08/05, 16:36 »
και πάλι όμως ρε παιδιά, τα genres εξακολουθούν ανα αναμιγνίονται. πχ, οι salyer είναι μεν thrash, αλλά με στοιχεία απο speed. τεσπα. alternative ροκ, χαρακτηρίζεται κυρίος το ροκ κίνημα που επικράτησε στην αμερική, τη μετα grunge εποχή. όλοι οι καλοί χωράνε. Κυρίως συγκροτήματα με έμφαση στη μελωδία, προσεγμένα φωνητικά, ελαφρύτερο ροκ, με καταβολές στα power- ballads των τεράτων των 80ς, και μεγάλες επιρροές από τις μπάντες του σιατλ, που αντιστάθικαν στο hair metal, αυτούς δηλαδή που βάφτισαν τη μουσική τους grunge. Nirvana, Soundgarden, Dinosaur Jr. Μερικά συγκροτήματα της "alternative rock", προέρχονται από εκείνη τη γενιά. Cranberries, Foo Fighters, Audioslave, Pearl Jam.... Βασικό χαρακτηριστικό αυτού του είδους, είναι ότι τα πάντα μπορούν να χωρέσουν στα τραγούδια της alternative. Μεταλλικά σόλα, ( Alter Bridge), ποπ φωνητικά ( vertical Horizon, googoo dolls), βαριά riffs (Creed, Staind), τα πάντα. βασικά το μόνο κοινό που έχουν όλες οι αλτέρνατιβ μπάντες, είναι ότι έχουν φωνητικά. κατά τα άλλα, τίποτα..... οι keane δεν έχουν κιθάρα, οι 3 doors down μέχρι πρόσφατα δεν είχαν ντράμμερ. πάρε μία δομή κουπλέ ρεφραίν, κουπλέ ρεφραιν, bridge, solaki, ρεφραίν, γραμμένο σε ψευδομινόρε κλιμακα με πέρασμα στη σχετική μείζονα στα ρεφραίν, βάλε ελαφρύ διστορτιον, και έφυγες.....
χαρακτηριστικές μπάντες:
creed, alter bridge, foo fighters, muse, goo goo dolls, lifehouse, matchbox20, 3 doors down, the calling, staind, fuel, blur, crossfade, feeder, funeral for a friend, pearl jam, maroon5, puddle of jam, stereophonics, live, cueche.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: "Άγνωστα" είδη μουσικής
« Απάντηση #24 στις: 24/08/05, 17:06 »
Φίλε blue_jazz επειδή τα λόγια είναι φτώχια άκου σωποδήποτε από :

Alternative rock: Nirvana, Smashing Pumpkins, Pearl Jam, Soundgarden, Rage Against The Machine, Foo Fighters, Afghan Whigs, Pixies, Placebo, Nickelback, Muse, Manic Street Preachers, Interpol, Faith No More, Audioslave και οπωσδήποτε TOOL και Α Perfect Circle (MJK ταπεινά υποκλινόμαστε).

Progressive(*) rock/metal: Pink Floyd, King Crimson, Kansas, Genesis, Camel, Yes, Rush, Queensryche, Fates Warning, Dream Theater, Pain Of Salvation, Psychotic Waltz, Opeth και εδώ πάλι οι TOOL.

Φυσικά υπάρχουν υποκατηγορίες (πχ Krautrock) και ακόμα περισσότερα συγκροτήματα άξια αναφοράς, απλά να αναφέρω τα δικά μου highlights.

Συνοπτικά, τα βασικά είναι Nirvana, Smashing Pumpkins, Pink Floyd, Dream Theater και φυσικά TOOL...

Αυτα από μένα.

(*) Συχνά το Progressive rock/metal το πολλοί το ονομάζουν art rock/metal για την πιο arty/καλογυαλισμένη/πολυεπίπεδη αισθητική και παραγωγή τους.

Stay Hungry. Stay Foolish.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
27 Απαντήσεις
14232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/05, 00:09
από asxhmos
12 Απαντήσεις
12961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
68 Απαντήσεις
20876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 22:53
από Garvin
60 Απαντήσεις
15791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 14:52
από ScorpionsManiac
0 Απαντήσεις
3621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/12, 09:55
από kikonec