Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose και κουρδισμα ( προβληματα-προτασεις )  (Αναγνώστηκε 68908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Παράθεση
Που το είδες αυτό ρε φιλάρα;

Sorry alla den se kserw kai apo x8es gia na me apokaleis etsi

Ma8e loipon oti o Trimis (O antiproswpos stin Ellada) mou to eipe oti oles oi Ibanez kataskeuazontai poia stin korea.
Ama esy anaferesai se montela perasmenis dekaetias tote problima sou.Egw etsi kai alliws Gibson SG Standard exw me tune-o-matic kai den exw kanena apolytws problem.Oso gia ton ksaderfo mou pou exei ESP MH-2 Deluxe me Original floyd rose panw kai ekeinos den exei kanena apolytws problem me inotation kai diafora alla.I Ibanez omws pou eixe prin omws itan mono gia mprizoles (dld kausoksylo) olo problimata me to floyd eixe.

Mporei na einai ligo dyskolo na to xwresei to myalo sou alla oi xeiroteres ki8ares (apo apopsi poiotitas TOULAXISTON) einai oi Ibanez.
ean ontos oi xeiroteres kithares einai oi ibanez,opos les, den tha tis ipostirizan paixtes thriloi opos: van halen(exei paiksei kai me ibanez),steve vai,santriani,paul gilbert,andy timmons,vinnie moore,george benson,pat metheny,john scofield,garry willis(mpaso) kai dekades neoi kitharistes kai mpasistes.tora an mou peis tin klassiki ataka: nai alla aftoi exoun montela peiragmena pou den kikloforoun stin agora...exeis tin entiposi pos kapoios apo do mesa kai na exei agorasei to montelo kapoiou kitharista tha einai to idio?
min leme opote oti na 'nai.oi ibanez einai para poli kales kithares me pio sigxroni proseggisi. den leo oti einai oi kaliteres.eksallou afto einai prosopiko gousto tou kathenos...alla eleos. oxi kai oi xeiroteres

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Παράθεση
Sorry alla den se kserw kai apo x8es gia na me apokaleis etsi
Sorry αν παρεξηγήθηκες με το "φιλάρα". Μια έκφραση είναι.

Το ξέρω ότι είμαστε εκτός θέματος, αλλά δε μπορώ να μην απαντήσω στο αποστομωτικό επιχείρημα "oi xeiroteres ki8ares einai oi Ibanez".
Για πες μας λοιπόν, ποιες Ibanez είχες και ήταν οι χειρότερες;
Αλλά, άσε με να μαντέψω.... Έχεις και είχες μόνο Gibson, ε;

Και όσο για τον Τρίμη, ο παπούς ο Τρίμης στο είπε αυτό για την Κορέα;;; Α χα χα
Φίλε μου, κάθε γιαπωνέζικη ibanez, έχει ένα serial number, το πρόθεμα της οποίας ορίζει σε ποιο εργοστάσιο της Ιαπωνίας και ποια χρονολογία κατασκευάστηκε η κιθάρα (εντάξει, το pattern των serial numbers, το αλλάζει συνέχεια η Ibanez).  Τώρα, αν εσύ μιλάς για μια παγκόσμια συνομωσία της Ibanez, που προσπαθεί να εξαπατήσει την υφήλιο, παρουσιάζοντας κορεάτικες κιθάρες για γιαπωνέζικες, την οποία, μάλιστα, συνωμοσία αποκάλυψε μόνο ο παπούς Τρίμης, πάω passo ;D

Φιλάρα kostas vretos (εσύ ελπίζω να μην παρεξηγηθείς με αυτό  ;D ), δυστυχώς, το επιχείρημα ότι ο τάδε και ο τάδε κιθαρίστας παίζει με Ibanez δεν ευσταθεί. Όλοι αυτοί παίζουν με custom κιθάρες. Το ότι έχουν endorsment Ibanez δε λέει κάτι. Μόνο για τον Vai, έχω διαβάσει, ότι παίζει με τις Jem του εμπορίου και όχι με custom. Αλλά και αυτό, μπορεί να είναι μούφα.
Δεν αρκεί λοιπόν να λέμε ότι παίζει ο τάδε με την τάδε κιθάρα, και ότι αυτή είναι καλύτερη "και οι άλλες είναι οι χειρότερες".
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, και μπορεί να συγκρίνει, τότε μπορεί να μας πει την άποψή του. Αναλόγως, οι υπόλοιποι, είτε την συμμερίζονται, είτε γελάνε μαζί του αν γίνεται γραφικός και εμπαθής. Σε κάθε περίπτωση, σέβονται την άποψή του, όσο κι αν είναι κολλημένος με μια μάρκα.
Καλό είναι λοιπόν, όταν λέμε ότι το τάδε πράγμα είναι μάπα, να λέμε μαζί:
"Το είχα" ή "Το είχε ένας κιθαρίστας σε ένα περιοδικό" ή "Μου το είπε ο Τζίμης ο Σουγιάς που του το σφύριξε ο Γιώργος ο Megadeth".

Διαβάστε τα πιο πάνω κ με λίγο humour. No offense towards nobody. Και μη γίνεσται εμπαθείς με μια μάρκα. Ξύλα και καλώδια είναι, τα οποία χρησιμοποιούμε για να "προσπαθούμε" να παίζουμε μουσική.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/06, 19:34 από zelur_zenabi »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
xmmmm
to 8ema ontws ksefeugei, alla etsi for the record pou leme
8a anaferw me poies ki8ares ibanez exw paiksei:

1)RG 470
2)RG 570 me EMG panw
3)Tin universe tin 7xordi tou Vai
4)Tin Mike Mushok tin baritone (einai mia custom s series)
5)Mia S series me flamed maple
6)kai me mia JS1000BTB (me auto to mple to xaraktiristiko xrwma)


Autes tis ki8ares oute o Tzimis o sougias tis eixe,oute o Giorgos o Megadeth oute kanas ki8aristas se kanena periodiko. I syzitisi katantaei eleiini.Epaiksa me tis parapanw ki8ares kai kamia apo autes den aksize gia emena.
Kai oso gia tin Gibson Filara osa den ftanei i alepou ta kanei kremastaria elegan oi arxaioi ymwn progonoi.Ama paiskeis pote me kapoia Gibson (Tis prokopis omws) 8a deis tin diafora.Eixa tin tyxi kai epaiksa me LesPaul ftiagmeni to '58,opote katalaba ti simainei Ki8ara (me K kefalaio).Kai to filaraki pou tin exei ton lene Geroge Leitmer kai paizei stous Engine-V (se periptwsi pou nomizeis oti aerologw pali)

Filika
Auta eixa na pw, o ka8enas as krinei apo tin diki tou optiki gwnia.
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Η αλεπού τα φτάνει για πλάκα.
Απλά προτιμά να τα δώσει αλλού τα λεφτά της.

Και έχω παίξει με gibson. Της προκοπής ή όχι, δεν ξέρω.
Ένα κόκκινο SG. Του 2004. Όχι του 1876.
Αλλά και του 1876 να μου έλεγαν ότι είναι, θα τους πίστευα.

Και για το Filara είσαι foul. Ζήτησα συγγνώμη.

ΥΓ. Όσο για τις κιθάρες που ανέφερες, οι 1,2,4 και 5 μαζί,καινούριες, δε φτάνουν σε τιμή 1 Gibson καινούρια.
Οπότε είναι λίγο άδικο να τις συγκρίνεις, δε νομίζεις;
Τώρα, αν από τη universe και την js, εσύ προτιμάς ένα sg, τότε, γούστα είναι αυτά, τί να πω...
Πάντα, θέμα γούστου δεν είναι;
Τεσπά, ας το κλείσουμε εδώ. Για το FR έχεις να πεις κάτι; Μην το κουράζουμε άλλο.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Eimai foul man,opws eipes  ;)

Παράθεση
Και για το Filara είσαι foul. Ζήτησα συγγνώμη.
sorry exeis dikio  :)

I Gibson san etairia ftiaxtike to 1894 opote to 1876 pou les den stekei ka8olou alla den peirazei  :P

As kanei o ka8enas oti ton fwtisei o 8eos,8a symfwnisw mazi sou oti einai gousto tou ka8enos.

Παράθεση
Για το FR έχεις να πεις κάτι; Μην το κουράζουμε άλλο.
epeidi exeis dikio 8a pw to eskis:
oti plirwneis pairneis ara Original Floyd Rose  ;)

"May the force be with you.."
Byezzzzzzzzzz
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Δεν είχα ιδέα ότι φτιάχτηκε το 1894.
Τρόπος του λέγειν ήταν το 1876. Θα μπορούσα να είχα πει 1691.
Απλά ήθελα να πω μια πανάρχαια ημερομηνία.


Παράθεση
epeidi exeis dikio 8a pw to eskis:
oti plirwneis pairneis

Ακριβώς.
Γι'αυτό και το Edge Pro της Ibanez, έχει διπλάσια σχεδόν τιμή από το original  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/06, 10:49 από zelur_zenabi »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ................αν και το αρχικο ποστ δεν ειχε καμμια σχεση με ibanez vs jackson θα υποκυψω στον πειρασμο............ ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Οποιος λεει οτι οι ibanez δεν ειναι καλες κιθαρες (για το συγκεκριμενο σκοπο για τον οποιο φτιαχτηκαν....οχι για να παιζετε jazz......αν και εχει φτιαξει και πολυ καλες jazz κιθαρες βλπ το μοντελλο του  Benson  ;D ) μαλλον δεν ξερει τι του γινεται............

Οποιος ομως λέει οτι οι ibanez ειναι καλυτερες απο καποιες ............τυχαιες JACKSON...ας πουμε τις sl1 eee?? (το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???εκτος και αν εννοειτε τις Κορεατικες....φροντιστε τοτε να συγκρινετε ομοειδη πραγματα) θα τον προτεινω για πρωταγωνιστη της επομενης διαφημησης της Nova (PUT THE IBANEZ DOWN)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εξηγουμαι σε πιο σοβαρο υφος.....οταν λεμε οτι μια κιθαρα ειναι καλυτερη απο μια αλλη τι εννοουμε? ......Για να λεμε οτι μια κιθαρα ειναι καλυτερη απο μια αλλη πρεπει να υπαρχουν καποια ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτηρια και οχι υποκειμενικα. Το αν ενα μπρατσο μας βολευει απιστευτα επειδη ειναι λεπτο αυτο δεν σημαινει οτι η κιθαρα ειναι καλυτερη απο καποιαν αλλη απλα γιατι για καποιον αλλον που τον βολευουν οι "χοντροι" λαιμοι αυτη η κιθαρα θα ειναι σκουπιδι....Με λιγα λογια οτιδηποτε εχει να κανει με προσωπικες προτιμησεις (single coils vs humbuckers, active vs passives, radius, κ.λ.π κ.λ.π ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ για να στεψουμε μια κιθαρα καλυτερη απο μια αλλη. Αυτο που μπορουμε να πουμε ειναι οτι η κιθαρα αυτη με βολευει περισσοτερο και την προτιμω........Βαζω εδω και αυτον τον αφηρημενο παραγοντα "αισθησης" που αφηνει μια κιθαρα......αν και σε αυτον τον τομεα KAMMIA ibanez που εχω δοκιμασει δεν ξεπερναει καποια Jackson (US)....
   
Αντιθετως υπαρχουν καποια ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ στοιχεια (οπως ποιοτητα κατασκευης, φινιρισμα, προσοχη στην ΤΑΣΤΟδουλεια, επιλογη ξυλων(<------- αν και εδω ξερω πολλους που θα διαφωνησουν), innovation,   κ.λ.π κ.λ.π) για τα οποια νομιζω πως μπορουμε να εκφραστουμε ομοφωνα και με πιο "ψυχρα" κριτηρια απο αυτο της "αισθησης" που αφηνει μια κιθαρα κ.λ.π.............Σε αυτον τον τομεα πιστευω πως ακομα και οι πολυ καλες jem7.. kai JS υστερουν καπως σε σχεση με τις jackson...............

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Versus Jackson;
Νομίζω ήταν (ή μάλλον έγινε) Ibanez vs Gibson.
Το θέμα είναι από μόνο του .. εκτός θέματος, μη συγκρίσιμα όργανα.
Πόσο μάλλον για το συγκεκριμένο post που έχει τον τίτλο PERI FLOYD ROSE
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Γνωρίζετε κάποιο Ευρωπαϊκό κατάστημα που να πουλάει γέφυρες Floyd Rose Original και να τις στέλνει στην Ελλάδα???
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
zelur_zenabi σε ευχαριστώ αλλά ψάχνω για το Original, the Real thing! ;D ;D
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Μα απ'όσο ξέρω, τα schaller είναι τα μόνα "original" (not licensed) που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή.
Μπορεί να κάνω και λάθος.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Έχω ένα πρόβλημα με την κιθάρα.

Έχει floyd rose fender II και ως γνωστόν οι μικρορυθμίσεις στο κούρδισμα γίνονται πάνω στη γέφυρα με τα μικροσκοπικά
κυκλικά πραγματάκια που βιδώδουν απάνω στις χορδές. Το πρόβλημα είναι ότι η χορδή D αντί να είναι C είναι Β (το κούρδισμά
είναι drop C) και το βίδωμα της αντίστοιχης βίδας δεν επαρκεί για να σφίξει άλλο (έχει σφίξει τελείως), έτσι ώστε να
φτάσω στο επιθυμιτό pitch. Τι να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
βγαζεις το λοκ απο πανω στο nut, βαζεις την βιδα  της μικρορυθμισης στη μεση, ξεκουρδιζεις η κουρδιζεις τη χορδη αναλογα με τα κλειδια, και ξανακλειδωνεις το lock nut
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Oτι ειπε ο Σιδ.
Οταν δεν εχουν αλλο περιθωριο τα fine tuners (που λεγονται ετσι ακριβως γιατι ειναι για μικρο-διορθωσεις αφου εχεις κουρδισει κανονικα την κιθαρα σου εκει που θες και οχι για το κανονικο κουρδισμα της κιθαρας) για να κουρδισεις επαρκως την κιθαρα σου, απλα χρησιμοποιεις το alen που εχεις μαζι με την κιθαρα (αν δεν εχεις, αγορασε ενα σωστου μεγεθους), ξεσφιγγεις τις βιδες στον λαιμο που "κλειδωνουν" τις χορδες (εξ'ου και lock tremolo, επειδη οι χορδες "κλειδωνονται" απο την μια μερια στην γεφυρα και απο την αλλη στο λαιμο της κιθαρας), κουρδιζεις μετα με τα κανονικα κλειδια της κιθαρας σου λιγο πιο sharp απο οσο θες και χαλαρωνεις τα fine tuners στο τρεμολο ωστε οταν ξανακλειδωσεις να εχεις περιθωριο για αλλες ρυθμισεις αν χρειαστει (και πιο sharp και πιο flat κουρδισμα). Αφου το κανεις αυτο, ξανακουρδιζεις ακριβως με τα κλειδια και μολις τελειωσεις ξαναβιδωνεις το lock και εισαι ετοιμος... Λογικα μετα απο ολα αυτα εχεις μια κουρδισμενη κιθαρα και περιθωριο για περισσοτερο "μικρο-κουρδισμα" αν χρειαζεται με τα fine tuners...
Απλα να επισημανω οτι εφοσον χρησιμοποιεις drop κουρδισμα, θα πρεπει να ξαναρυθμισεις σωστα το tremolo για να μην εχει κλιση, να ειναι σωστα οι αρμονικες σου και η αποσταση των χορδων απο την ταστιερα... Αν δεν ξερεις πως ρυθμιζεται ενα lock tremolo θα προτεινα να πας σε εναν τεχνικο, καθοτι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο για καποιον που δεν εχει ξανασχοληθει... Απλα οταν πας σε τεχνικο να του τονισεις οτι παιζεις σε drop κουρδισμα για να στην κουρδισει και setαρει εκει που πρεπει την κιθαρα...
btw, εφοσον χρησιμοποιεις drop κουρδισμα δεν ειναι κακη επιλογη να χρησιμοποιεις μεγαλυτερο μεγεθος χορδων (πχ 11αρες η τουλαχιστον 10αρες) για να μην χανει τον "ογκο" του ο ηχος απο το "αφυσικο" "χαλαρωμα" των χορδων λογω κουρδισματος
Αυτα απο μενα...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/06, 14:16 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Nαι το είδα και αυτό με τον τεχνικό. Πάω για setup την κιθάρα και του λέω να τη ρυθμίσει σε κούρδισμα drop c και με ρώταγε τι είναι αυτό. Αναγκάστικα να του γράψω την τονικότητα που χρειάζεται η κάθε χορδή (C,G,C,F,A,D) + ότι άλλαξα τρέμολο και έβαλα το Fender Floyd Rose II με 10άρες χορδές και μετά από 20 μέρες άρχισε να ξεκουρδίζει + ότι τρίζει η C (κανονική Ε). Ε όλα αυτά μας βγάζουν αποτέλεσμα ότι τα ελληνικά μαγαζιά service είναι ΓΤΠ. Σε σένα να την έδινα καλύτερα θα την έφτιαχνες ενώ ο άλλος ο μαλ**ας που υποτίθεται ότι έχει κάποια εμπειρία όχι μόνο δεν έκανε καλή δουλειά (τσιμπώντας τα 40 ευρουλάκια του) αλλά δεν ήξερε τι σημαίνει κούρδισμα Drop C. Aντε γεια με λίγα λόγια

Αποσυνδεδεμένος Goddemis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Γεια σε ολους και απο μενα.

Τετοιο κουρδισμα σε κιθαρα με "επιπλεον" τρεμολο δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.Το γεγονος οτι δεν ηξερε το συγκεκριμενο κουρδισμα δεν θα πρεπε να σε πειραζει κατα την γνωμη μου,αλλα θα επρεπε να σε ειχε προειδοποιησει οτι η κιθαρα θα ειναι εξω απ τα νερα της τον πρωτο καιρο (αναποφευκτο) και φυσικα να σου πει να του ξαναπας την κιθαρα μετα απο καμια εβδομαδα για να αποτελειωσει το service. (φυσικα δωρεαν!!!)
Σκοτάδι, πισσοσκόταδο, μαύρο σκοτάδι πίσσα, σκοτάδι είσαι σκοτεινό,
σκοτοσκοτεινιασμένο, σκοτάδι κατασκότεινο, και βράδυ βραδιασμένο...

Αποσυνδεδεμένος liagasg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Εγω 6 χρονια ασχολουμε με κιθαρα. αλλα εχω το κακκο να χωνω την μυτη μου παντου. Ετσι καταφερα να μαθω απο ηλεκτρονικα μεχρι βιδες κ ελατηρια κλπ. Εξαλλου το Internet εχει αυτο το καλο. Βρισκεις αυτο που ψαχνεις.

Για να στησεις μια κιθαρα οπως θες, απο την στιγμη που εχει Floyd Rose τα πραγματα σκουρενουν. Συνηθως ολα ειναι φτιαγμενα για Standard Tuning. κ εννοω μηκος λαιμου, υψος ταστων, αποσταση μαγνητων απο χορδες, αντιστασεις των ελατηριων κλπ. Τα πιανεις ενα - ενα. (οπλισου με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποθεματα υπομονης)
1ον.Κουρδιζεις την κιθαρα σου.
2ον. Ρυθμιζεις το υψος των χορδων (action).
3on. Σεταρεις το τρεμολο ωστε να ειναι παραλληλο με το σωμα. Απο τα alen Που ρυθμιζουν το υψος (μπροστα στο λαιμο) κ επειτα απο τα ελατηρια ωστε η ακρη του Floyd να παραλληλισει.
ξανακουρδιζεις κ ξαναφτιαχνεις το τρεμολο. Μπορει να σου παρει ωρες.
4on.αφου καταφερεις να τα φερεις στα "ισια κ κουρδισμενα", κουρδιζεις με αρμονικες μεταβαλοντας το μηκος των χορδων απο τα saddle locks του Floyd.
5ον. Ελεγχεις αποστασεις μαγνητων απο χορδες
Eισαι ετοιμος.

Αποσυνδεδεμένος Z3RatuL

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γεια σας μάγκες!


Έχω μία Jacskon PS4 με Licenced under Floyd Rose Patent Tremolo και όποτε το χρησιμοποιώ χάνω κούρδισμα (ένα, δύο σηκώματα, ή βυθίσματα) σχεδόν αμέσως. Το λεβιεδάκι του έχει μπόσικα και ψιλοκουνιέται όταν το χρησιμοποιώ. Όπου πήγα δεν βρήκα αναταλακτικό και οι τεχνικοί που πήγα να ρωτήσω (αλώνησα όλην την Αθήνα και την Χαρ. Τρικούπη) μου λέγανε το μακρύ και το κοντό τους.

Άλλοι μου έλεγαν ότι δε δικαιολογείται να χάνει το κούρδισμα (ή και το ρύθμισμα πάνω στα τάστα από τις νότες)

Άλλος ότι το Floyd Rose δε ξέρουνε κατά πόσο θα κάνει δουλειά το αυθεντικό.

Άλλοι ότι παίζει ρόλο η κιθάρα (Παρόλο ότι έχει η PS 4 maple ξύλο).

Άλλος είπε να βάλω της Ibanez το tremolo. Αλλά για αυτό μου είπε ότι θα χρειαστεί σκάψιμο στη κιθάρα και μία άλλη πατέντα και φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν τους έχω εμπιστοσύνη καθώς παλαιότερα την έχω πατήσει.

Το θέμα είναι πιο από τα δύο αξίζει να βάλω; Ή αν αξίζει καθόλου να βάλω ένα από τα δύο (Ibanez ή FR 2). Αν και φοβάμαι να μπεί χέρι στην κιθάρα για το Ibanez.

P.S: Η FR βγάζει δύο ποιότητες στο ίδιο μοντέλο (π.χ. το FR 2); Και αν έχει διαφορά το Pro με το 2 και το Original στη χρήση και στη ποιότητα;

Αυτό που αποκόμησα πάντως, ήταν να πάρω αυθυεντικό Floyd Rose το 2. Αξίζει ή θα 'χω τα ίδια;

Αποσυνδεδεμένος slowtheeggs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια χαρα φιλε,το ιδιο προβλημα ειχα κ γω με μια ps4.την ειχα παει σε 2-3 μαγαζια κ μου ελεγαν το μακρυ κ το κοντο τους συν οτι δεν εφτιαχναν τπτ.αποφασισα να την παω στον jimmy κ ας εδινα κατι παραπανω.την πηγα πριν κανα 4 χρονια κ απο τοτε δεν εχει χαλασει ποτε.ελπιζω να βοηθησα.

paran0id

  • Επισκέπτης
γνωμη μου: το οριτζιναλ ειναι καλυτερο
γνωμη 2: αλλη καλη μαγκια αν ειναι να κανεις μοντιφα ειναι το speed loader. χορδες ομως απο το ιντερνετ

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Το edge pro της ibanez είναι εκπληκτικό. Προσωπικό το προτιμώ από το FR.

Από κει και πέρα, το έχεις setάρει σωστά το δικό σου το tremolo; Είναι παράλληλο στη νοητή ευθεία του σκάφους; (για την ακρίβεια πρέπει να έχει μια μικρηηηηηηη κλίση προς τα μπρος).
Πόσο καιρό έχεις την κιθάρα; Έχεις βγάλει να καθαρίσεις σε αυτό το διάστημα το tremolo καθόλου; Να γυαλίσεις και να λαδώσεις ελάχιστα τα saddles;
Τι σετ χορδών χρησιμοποιείς; Πόσα springs έχει από πίσω; Δοκίμασες να τα αλλάξεις; Κάνε αυτά τα 1-2 απλά και ανέξοδα βήματα και μετά σκέψου για αλλαγή tremolo.
Κάθε τρεμολο έχει τις δυνατότητες του. Μην περιμένεις να κάνει dives a-la-VAI με αυτό το tremolo.
Αλλά αν σεταριστεί σωστά, με καινούριες stretchαρισμένες χορδές, και κλειδωμένο το nut, θα πρέπει να μπορείς να το δουλεύεις (χωρίς υπερβολές) χωρίς πρόβλημα, χωρίς ξεκουρδίσματα.

« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/07, 14:59 από zelur_zenabi »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Γεια σας μάγκες!


Έχω μία Jacskon PS4 με Licenced under Floyd Rose Patent Tremolo και όποτε το χρησιμοποιώ χάνω κούρδισμα (ένα, δύο σηκώματα, ή βυθίσματα) σχεδόν αμέσως. Το λεβιεδάκι του έχει μπόσικα και ψιλοκουνιέται όταν το χρησιμοποιώ. Όπου πήγα δεν βρήκα αναταλακτικό και οι τεχνικοί που πήγα να ρωτήσω (αλώνησα όλην την Αθήνα και την Χαρ. Τρικούπη) μου λέγανε το μακρύ και το κοντό τους.

Άλλοι μου έλεγαν ότι δε δικαιολογείται να χάνει το κούρδισμα (ή και το ρύθμισμα πάνω στα τάστα από τις νότες)

Άλλος ότι το Floyd Rose δε ξέρουνε κατά πόσο θα κάνει δουλειά το αυθεντικό.

Άλλοι ότι παίζει ρόλο η κιθάρα (Παρόλο ότι έχει η PS 4 maple ξύλο).

Άλλος είπε να βάλω της Ibanez το tremolo. Αλλά για αυτό μου είπε ότι θα χρειαστεί σκάψιμο στη κιθάρα και μία άλλη πατέντα και φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν τους έχω εμπιστοσύνη καθώς παλαιότερα την έχω πατήσει.

Το θέμα είναι πιο από τα δύο αξίζει να βάλω; Ή αν αξίζει καθόλου να βάλω ένα από τα δύο (Ibanez ή FR 2). Αν και φοβάμαι να μπεί χέρι στην κιθάρα για το Ibanez.

P.S: Η FR βγάζει δύο ποιότητες στο ίδιο μοντέλο (π.χ. το FR 2); Και αν έχει διαφορά το Pro με το 2 και το Original στη χρήση και στη ποιότητα;

Αυτό που αποκόμησα πάντως, ήταν να πάρω αυθυεντικό Floyd Rose το 2. Αξίζει ή θα 'χω τα ίδια;

   αλλαξε πρωτα τα ελλατηρια, μαλλον εχουν ξεχυλωσει γιαυτο "χανει"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Γεια σας.Έχω μια Jackson wrxt και έχει πάνω licenced floyd rose καβαλάρη.Το πρόβλημα είναι οτι κάθε φορά που αλλάζω χορδές ο καβαλάρης χάνει την ισορροπία του.Οι χορδές που βάζω είναι της ίδιας μάρκας και του ίδιου πάχους και τις περνάω βγάζοντάς μία και περνώντας άλλη.Είναι φυσιολογικό να χάνει ο καβαλάρης την ισορροπία του ή κάτι φταίει?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Ακόμα και μικρές αλλαγές στην δύναμη που δέχεται ο καβαλάρης μπορούν να προκαλέσουν τέτοια προβλήματα. Αν όμως δεις ότι το πρόβλημα παραμένει και αφού ''στρώσουν'' οι χορδές ίσως να χρειάζεσαι καινούρια ελατήρια.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:40
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
12762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
62 Απαντήσεις
69739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 02:08
από john f.
4 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 14:41
από parlats
26 Απαντήσεις
14023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
6 Απαντήσεις
4320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
7483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
51 Απαντήσεις
16463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 19:05
από Scorps182
3 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
11 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 23:02
από Spyros Delta