Αποστολέας Θέμα: Porcupine Tree  (Αναγνώστηκε 10303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Porcupine Tree
« στις: 22/04/06, 00:55 »
Καλησπέρα και καλή Ανάσταση! θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το συγκρότημα! Είναι εδώ και κανά χρόνο (τόσο τους ξέρω) είναι από τα αγαπημένα μου αν όχι το αγαπημένο μου συγκρότημα!! psychedelic rock δεν είναι με prog στοιχεία δεν είναι; τους βρίσκω τέλειους σε αυτό που κάνουν και έχουν προσφέρει πολλά στα ακούσματά μου!
Και μια (ή 2) ερώτηση τεχνικής φύσεως!: όλοι αυτοί οι παράξενοι ήχοι προέρχονται από την κιθάρα του Steven Wilson (ο οποίος απ'ό,τι είδα σε ένα βίντεο χρησιμοποιεί το PODxt στο στούντιο) ή από τα πλήκτρα; εννοώ κατι περίεργα εφέ που ακούγονται σε πολλά τραγούδια τους και μπερδεύονται με τα πλήκτρα είναι κι αυτά πλήκτρα; Όχι γιατί άμα είναι κιθάρα τρέχω να πάρω POD :)
Επίσης αν έχει ακούσει κανένας πληκτράς εδώ μέσα Porcupine Tree μπορεί να μου πει για τα διάφορα πλήκτρα στα τραγούδια τους αν είναι εξαιρετικά δύσκολο να αναπαραχθούν οι ήχοι που βγάζουν;
Μην το βλέπετε έτσι, για τα μουσικά νέα και συζητήσεις είναι το θέμα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #1 στις: 24/04/06, 22:37 »
Ωραίο το ψυχεδελικό αλλά σε παίρνει ο ύπνος... ;D :P Πολύ καλοί οι Porcupine αλλά χωρίς τα εφέ δεν θα ήταν τίποτα. Με καθαρά απλά φωνητικά θα ήταν έως γελοίοι. Αλλά ψυχεδέλια χωρίς εφέ δεν γίνεται

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #2 στις: 24/04/06, 23:50 »
Ωραίο το ψυχεδελικό αλλά σε παίρνει ο ύπνος... ;D :P Πολύ καλοί οι Porcupine αλλά χωρίς τα εφέ δεν θα ήταν τίποτα. Με καθαρά απλά φωνητικά θα ήταν έως γελοίοι. Αλλά ψυχεδέλια χωρίς εφέ δεν γίνεται
εσένα σε παίρνει ο ύπνος γιατί μου έμαθες τις γρήγορες ριφιές και βαριέσαι να ακούς τέτοια πράματα (πολύ μου αρέσει να στα ψέλνω στο forum 8) ::) :P)!  για το υπόλοιπο ε, το'πες και μόνος σου χωρίς τα εφέ και όλα αυτά τα κόλπα απλά θα έπαιζαν άλλο είδος μουσικής. Άτοπο λίγο αυτό... Α, καλωσήρθες στο Athens ; :)

Κανείς δεν ξέρει τους PT ρε παιδιά; Say something!

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #3 στις: 26/04/06, 13:08 »
Υπόψην, μιλάω για τα εφέ στη φωνή μόνο...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #4 στις: 26/04/06, 14:59 »
ημουν μεγαλος οπαδος αυτη της μπαντας (δλδ ακομα ειμαι αλλα οχι τοσο).Επειδη καποιοι λενε μλκ (και δν ειναι θεμα προσωπικου γουστου) που σκατα εχουν τοσα εφφε στην φωνη?Σε ποιο κομματι χρησιμοποιουν εφφε στην φωνη κανοντας το κομματι μη βαρετο (τι ακουω ο ανθρωπος...)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #5 στις: 26/04/06, 18:19 »
ημουν μεγαλος οπαδος αυτη της μπαντας (δλδ ακομα ειμαι αλλα οχι τοσο).Επειδη καποιοι λενε μλκ (και δν ειναι θεμα προσωπικου γουστου) που σκατα εχουν τοσα εφφε στην φωνη?Σε ποιο κομματι χρησιμοποιουν εφφε στην φωνη κανοντας το κομματι μη βαρετο (τι ακουω ο ανθρωπος...)

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν βάζουν εφφέ στην φωνή? αυτό θες να πεις? μήπως δεν τους έχεις ακούσει? λέω μήπως :P δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς ανθρώπους που μιλάνε με 3 φωνές ταυτόχρονα ή ακούγονται σαν να είναι 50 μέτρα μακριά ή με αντίλαλο κτλ κτλ.
Και τι μαλ***ες λες για βαρεμάρα?? δεν είπα ότι είναι βαρετό αλλά ότι τα τραγούδια τους σε χαλαρώνουν και σε ηρεμούν. Ψυχεδέλεια αν έχεις ακουστά...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #6 στις: 26/04/06, 23:23 »
καλά ηρεμήστε guys! ε, χρησιμοποιούν αρκετά εφέ ΚΑΙ κόλπα από τα πλήκτρα αλλά δε χρειάζεται να κάνετε και έτσι. Αλήθεια ποια αλμπουμς σου αρέσουν περισσότερο inthewoods; εμένα μου αρέσουν πολύ τα :
-Up the downstair
-Stupid Dream
-In Absentia
-Deadwing
-Lightbulb Sun

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #7 στις: 27/04/06, 19:37 »
ημουν μεγαλος οπαδος αυτη της μπαντας (δλδ ακομα ειμαι αλλα οχι τοσο).Επειδη καποιοι λενε μλκ (και δν ειναι θεμα προσωπικου γουστου) που σκατα εχουν τοσα εφφε στην φωνη?Σε ποιο κομματι χρησιμοποιουν εφφε στην φωνη κανοντας το κομματι μη βαρετο (τι ακουω ο ανθρωπος...)

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν βάζουν εφφέ στην φωνή? αυτό θες να πεις? μήπως δεν τους έχεις ακούσει? λέω μήπως :P δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς ανθρώπους που μιλάνε με 3 φωνές ταυτόχρονα ή ακούγονται σαν να είναι 50 μέτρα μακριά ή με αντίλαλο κτλ κτλ.
Και τι μαλ***ες λες για βαρεμάρα?? δεν είπα ότι είναι βαρετό αλλά ότι τα τραγούδια τους σε χαλαρώνουν και σε ηρεμούν. Ψυχεδέλεια αν έχεις ακουστά...

Οι 3 φωνες ειναι εφε?Οσο για το αν εχω ακουστα την ψυχεδελεια τωρα ενταξει αστο να παει στην ευχη της παναγιας πιστευω εχω ακουσει 5 πραγματα περισσοτερα στο συγκεκριμενο ειδος






Ωραίο το ψυχεδελικό αλλά σε παίρνει ο ύπνος... ;D :P Πολύ καλοί οι Porcupine αλλά χωρίς τα εφέ δεν θα ήταν τίποτα. Με καθαρά απλά φωνητικά θα ήταν έως γελοίοι. Αλλά ψυχεδέλια χωρίς εφέ δεν γίνεται

δν καταλαβαινεις πως αυτο που λες ειναι απλα χαζομαρα?δν στεκει....Θα ηταν γελιοι?Δλδ τι σκατα μωρε το ντιλει στην φωνη τους κανει μη γελιους?Ακους  μια φορα περισσοτερο την λεξη και λες δν ειναι γελιοι?

to agapimeno mou album tous einai to in absentia logw twn trains kai 3
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #8 στις: 27/04/06, 21:28 »
ημουν μεγαλος οπαδος αυτη της μπαντας (δλδ ακομα ειμαι αλλα οχι τοσο).Επειδη καποιοι λενε μλκ (και δν ειναι θεμα προσωπικου γουστου) που σκατα εχουν τοσα εφφε στην φωνη?Σε ποιο κομματι χρησιμοποιουν εφφε στην φωνη κανοντας το κομματι μη βαρετο (τι ακουω ο ανθρωπος...)

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν βάζουν εφφέ στην φωνή? αυτό θες να πεις? μήπως δεν τους έχεις ακούσει? λέω μήπως :P δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς ανθρώπους που μιλάνε με 3 φωνές ταυτόχρονα ή ακούγονται σαν να είναι 50 μέτρα μακριά ή με αντίλαλο κτλ κτλ.
Και τι μαλ***ες λες για βαρεμάρα?? δεν είπα ότι είναι βαρετό αλλά ότι τα τραγούδια τους σε χαλαρώνουν και σε ηρεμούν. Ψυχεδέλεια αν έχεις ακουστά...

Οι 3 φωνες ειναι εφε?Οσο για το αν εχω ακουστα την ψυχεδελεια τωρα ενταξει αστο να παει στην ευχη της παναγιας πιστευω εχω ακουσει 5 πραγματα περισσοτερα στο συγκεκριμενο ειδος






Ωραίο το ψυχεδελικό αλλά σε παίρνει ο ύπνος... ;D :P Πολύ καλοί οι Porcupine αλλά χωρίς τα εφέ δεν θα ήταν τίποτα. Με καθαρά απλά φωνητικά θα ήταν έως γελοίοι. Αλλά ψυχεδέλια χωρίς εφέ δεν γίνεται

δν καταλαβαινεις πως αυτο που λες ειναι απλα χαζομαρα?δν στεκει....Θα ηταν γελιοι?Δλδ τι σκατα μωρε το ντιλει στην φωνη τους κανει μη γελιους?Ακους  μια φορα περισσοτερο την λεξη και λες δν ειναι γελιοι?

to agapimeno mou album tous einai to in absentia logw twn trains kai 3


Ρε φίλε η φωνή του περνάει από χίλιες δυο επεξεργασίες για να γίνει έτσι. Κάποια κομμάτια δεν έχουν εφφέ ή επεξεργασία αλλά τα περισσότερα έχουν. Ο guitarman έχει video με αυτούς την ώρα που ηχογραφούν κτλ. Εμένα τουλάχιστον η φωνή μου φάνηκε πολύ διαφορετική εκεί. Δεν λέω ότι δεν έχει καλή φωνή ο τραγουδιστής, αλλά δεν συγκρίνεται με την studiακή.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #9 στις: 27/04/06, 21:55 »
Καταπληκτική μπάντα και κορυφαίος μουσικός και παραγωγός ο Steven Wilson, είχα την τιμή να τους δω live τον Ιούλιο που μας είχαν έρθει στο Λυκαβηττό. :)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #10 στις: 27/04/06, 22:23 »
Καλά μην τον παίρνετε και πολύ στα σοβαρά τον Santa...παντού βλέπει εφέ και επεξεργασία ::) ;D αλλά ναι χρησιμοποιούν αρκετά εφέ (π.χ. inthewoods μπορείς να ακούσεις το "Synesthesia" από το Up the downstair και το "Hatesong" ας πούμε από το Lightbulb Sun ε, εκεί χρησιμοποιούν αρκετό εφέ [καλά το περισσότερο είναι από πλήκτα αλλά τέλοσπάντων])

προς =Γιάννης=- [nOiz]: αλήθεια πήγες και τους είδες; εγώ τότε ακόμα δεν τους πολυήξερα :'( είπανε τίποτα πως θα ξανάρθουν ή...; θυμάσαι ποια κομμάτια έπαιξαν;
Οι Blackfield καλοί ήταν;

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #11 στις: 28/04/06, 14:00 »
Καλά μην τον παίρνετε και πολύ στα σοβαρά τον Santa...παντού βλέπει εφέ και επεξεργασία ::) ;D αλλά ναι χρησιμοποιούν αρκετά εφέ (π.χ. inthewoods μπορείς να ακούσεις το "Synesthesia" από το Up the downstair και το "Hatesong" ας πούμε από το Lightbulb Sun ε, εκεί χρησιμοποιούν αρκετό εφέ [καλά το περισσότερο είναι από πλήκτα αλλά τέλοσπάντων])

προς =Γιάννης=- [nOiz]: αλήθεια πήγες και τους είδες; εγώ τότε ακόμα δεν τους πολυήξερα :'( είπανε τίποτα πως θα ξανάρθουν ή...; θυμάσαι ποια κομμάτια έπαιξαν;
Οι Blackfield καλοί ήταν;

εχω ολους τους δισκους τους και δν ειπα οτι δν χρησιμοποιουν εφφε.Δν μπορω να εξηγησω κατι τοσο απλο πιστευω οτι οποιος δει το συγκεκριμενο ποστ και εχει ακουσει   Porcupine Tree τον πιανουν τα γελια διαβαζοντας οτι με καθαρα φωνητικα (λες και εχουν μπρουταλ ακουγεται αυτο  ::) ) θα ηταν γελιοι.Το καλοκαιρι ειχα παει και εγω.Ηταν πολυ μετριοι ειδικα σε σχεση με το ροδον.Δν παιξανε και πολλα παλια.Τουλαχιστον επαιξαν το κορυφαιο τρεινς
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #12 στις: 29/04/06, 05:39 »
Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ το live, με χάλασε το ότι έπαιξαν λίγο. Μου άρεσαν και οι Blackfield, με κούρασαν όμως οι VDGG, ήταν πολύ psycho για μένα ;D

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #13 στις: 29/04/06, 11:52 »
... χμμμ ....  ::) έχω να παρατηρήσω ορισμένα πράγματα ...

Υπάρχει μια  διαφορά στις παρακάτω φράσεις :
1. "Οι τάδε Δε μου αρέσουν γιατί χρησιμοποιούν εφέ στη φωνή " και
2. "Οι τάδε Είναι καραγκιόζηδες γιατί χρησιμοποιούν εφέ στη φωνή "

Στη δεύτερη περίπτωση, απλά αυτός που το λέει εκτίθεται με άσχημο τρόπο (το γιατί έχει να κάνει με νοοτροπία σκέψης, μόρφωση, κριτική ικανότητα, απόλυτη συμπεριφορά και ...και...και...) - άσε δε τα flames που δημιουργεί ... ;D

Επί της ουσίας τώρα, οι Floyd κάνουν συνολικά μεγαλύτερη χρήση "στουντιακών" εφέ ... λέει κάτι αυτό ?
Εγώ πάντως στο Λυκαβηττό είχα ανέβει για τους Van Der Graaf Generator ... οι οποίοι μετά από -κοντά- 40 χρονάκια μουσικής δημιουργίας δεν έλεγαν να το βάλουν κάτω ... (τα παππούδια ...  ;D)

Όσο για τους Porcupine Tree, ήταν αρκετά καλοί (ήταν και φίρμα της βραδιάς  ;D) ... και οι Blackfield φρεσκότατοι ... Α, ο Steven Wilson είπε ότι άν δεν υπήρχαν κανα δυό τέτοια συγκροτήματα (αναφερόταν στους VDGG και στους King Crimson) κανένα από τα σύγχρονα συγκροτήματα του χώρου δεν θα "υπήρχε" -μουσικά-.  ::)

/nEwBiE  8)

Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #14 στις: 29/04/06, 13:12 »
   οι porcupine tree ειναι μια απο τις πιο δημιουργικες και παραγωγικες μπαντες των τελευταιων ετων αφου η ψυχεδελεια σχεδον δεν εχει τελος! Αντικειμενικα, πιστευω, ειναι μια μπαντα που σιγουρα ακουγεται και απο φιλους αλλων ιδιοματων! Εχουν πολλα κομματια easy listening αλλα και αλλα για "γερα νευρα"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #15 στις: 29/04/06, 13:16 »
   οι porcupine tree ειναι μια απο τις πιο δημιουργικες και παραγωγικες μπαντες των τελευταιων ετων αφου η ψυχεδελεια σχεδον δεν εχει τελος! Αντικειμενικα, πιστευω, ειναι μια μπαντα που σιγουρα ακουγεται και απο φιλους αλλων ιδιοματων! Εχουν πολλα κομματια easy listening αλλα και αλλα για "γερα νευρα"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #16 στις: 29/04/06, 23:56 »
Αρκετά καλή μπάντα, εχω πολύυυ καιρό να την ακούσω, από το καλοκαίρι, όταν και τους πρωτογνώρισα, αλλά δεν με έχουν ενθουσιάσει, κατα τη γνωμη μου...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #17 στις: 30/04/06, 07:11 »
Α, ο Steven Wilson είπε ότι άν δεν υπήρχαν κανα δυό τέτοια συγκροτήματα (αναφερόταν στους VDGG και στους King Crimson) κανένα από τα σύγχρονα συγκροτήματα του χώρου δεν θα "υπήρχε" -μουσικά-.  ::)
/nEwBiE  8)

Για την ακρίβεια είπε ότι αν δεν υπήρχαν οι VDGG δε θα υπήρχαν και οι Porcupine Tree αλλά πιστεύω ότι το παρατράβηξε λιγάκι!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #18 στις: 30/04/06, 14:33 »
Ακούστε ένα κομμάτι ή δείτε ένα βίντεο την ώρα που ηχογραφεί ο Wilson ή κάνει εξάσκηση ή κάτι τέτοιο και θα δείτε τη διαφορά με τα τραγούδια των άλμπουμ. Εκτός αν εγώ βλέπω φαντάσματα. Και βέβαια αυτό δεν με χαλάει αφού είπα ότι ψυχεδέλεια χωρίς εφέ είναι λίγο δύσκολο να γίνει. Αλλά φανταστείτε κάποια κομμάτια τους χωρίς τα εφφέ ή την επεξεργασία της φωνής (αφού έχετε ακούσει την original φωνή του Steven) δεν νομίζω να σας ενθουσιάσουν. Παρ'όλα αυτά οι PT είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες (ναι ξέρω δεν φαίνεται πολύ ;D)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #19 στις: 30/04/06, 16:21 »
Εσυ βλεπεις φαντασματα ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #20 στις: 30/04/06, 23:41 »
Πράγματι αυτός βλέπει φαντάσματα... ;D

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #21 στις: 30/04/06, 23:55 »
Ε τι να κάνουμε είμαι χαρισματικός! :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #22 στις: 04/05/06, 14:50 »
   ρε παιδια, συγγνωμη κι ολας, αλλα τι λετε? Πως ειναι δυνατον να δημιουργησεις ατμοσφαιρα, χωρις τους καταλληλους ηχους? Δεν μιλαμε για εφφε, αλλα ηχους? Πως θα σου ερθουν ολες αυτες οι εικονες, αφου δεν εχεις τη δυνατοτητα να τις δεις, αλλα μονο να τις φανταστεις! Πως θα σου περιγραψει το γκρουπ τι περιπου "παιζεται" μεσα στο μυαλο τους? Ειληκρινα δεν καταλαβαινω για τι πραγμα μιλατε τοσες μερες? Ειναι ακριβως οπως και στα βιβλια, οπου ο συγγραφεας περιγραφει τις εικονες που φανταζεται, ή εχει ζησει, με λογια, προσπαθοντας να σε "βαλει" στο θεμα του! Ετσι ακριβως ειναι και οι ΡΤ! Δεν μιλανε μονο οι στιχοι τους, αλλα και οι ηχοι τους!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #23 στις: 20/07/06, 16:28 »
Επαναφέρω το θέμα (ήθελα να ανοίξω νεο αλλά μετά από αναζήτηση που έκανα είδα ότι υπάρχει αυτό). Την μουσική των PT την γνώρισα σχετικά πρόσφατα, πριν κανά εξάμηνο, αγοράζοντας το On the Sunday of life, το οποίο μου άρεσε αρκετά αλλά δεν με ξετρέλανε, έπειτα βρέθηκε στα χέρια μου (ή μάλλον στον υπολογιστή μου ;D), το μεγαλύτερο μέρος της δισκογραφίας τους και έμεινα κατάπληκτος. Τρομερή ατμόσφαιρα, riffs που σου καρφώνονται στο μυαλό, ψυχεδέλεια όσο δεν πάει. Έχει γίνει πλέον μια από τις αγαπημενες μου μπάντες.

Όσον αφορά αυτά που ειπώθηκαν περί εφέ κλπ συμφωνώ απόλυτα με τον sotriani
ρε παιδια, συγγνωμη κι ολας, αλλα τι λετε? Πως ειναι δυνατον να δημιουργησεις ατμοσφαιρα, χωρις τους καταλληλους ηχους? Δεν μιλαμε για εφφε, αλλα ηχους? Πως θα σου ερθουν ολες αυτες οι εικονες, αφου δεν εχεις τη δυνατοτητα να τις δεις, αλλα μονο να τις φανταστεις! Πως θα σου περιγραψει το γκρουπ τι περιπου "παιζεται" μεσα στο μυαλο τους? Ειληκρινα δεν καταλαβαινω για τι πραγμα μιλατε τοσες μερες? Ειναι ακριβως οπως και στα βιβλια, οπου ο συγγραφεας περιγραφει τις εικονες που φανταζεται, ή εχει ζησει, με λογια, προσπαθοντας να σε "βαλει" στο θεμα του! Ετσι ακριβως ειναι και οι ΡΤ! Δεν μιλανε μονο οι στιχοι τους, αλλα και οι ηχοι τους!
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Porcupine Tree
« Απάντηση #24 στις: 11/12/07, 15:33 »
http://www.lyricsfindr.com/5634-porcupine-tree/153592_lyrics-synesthesia.htm


Με αυτό τους το κομμάτι κόλλησα, έτσι τους έμαθα δλδ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/04, 00:33
από bono u2
9 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/06, 12:49
από loudness
16 Απαντήσεις
5508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 01:25
από newGuitarMan
15 Απαντήσεις
5318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 22:56
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
2274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 18:24
από mpamps
23 Απαντήσεις
7929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 21:01
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 12:59
από Σκίρων
11 Απαντήσεις
5221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 16:19
από eleos* (Βάλια πια....)