Αποστολέας Θέμα: Sadahzinia- Πετρανάσα  (Αναγνώστηκε 3369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Sadahzinia- Πετρανάσα
« στις: 13/05/06, 15:25 »
    Η Sadahzinia μόλις κυκλοφόρησε από την 8ctagon το καινούριο πολυαναμενόμενο album της. Ο τίτλος του album της, που είναι και το πέμπτο προσωπικό της, είναι “Πετρανάσα”. Η παραγωγή του album έχει γίνει στην Ουαλία, στο Twinpeaks studio με ηχολήπτη τον Adam Fuest καθώς και στο στούντιο Πέρασμα. To album περιέχει 15 καινούρια κομμάτια. Ο B.D.Foxmoor έχει κάνει την μουσική στα 12 από αυτά, ενώ 3 instrumentals που δίνουν ανάσες στον χειμαρρώδη λόγο της Sadahzinia, έχει κάνει η ομάδα παραγωγής Blasphemy Ent.
    Σχεδόν τίποτα δε μοιάζει με όσα έχουμε ακούσει μέχρι στιγμής από την κυρία του Low Bap καθώς αυτή τη φορά θα βρείτε τις πιο εύθραυστες στιγμές της αφημένες με τόλμη στον δίσκο, αλλά κυρίως τραγούδια που σκιαγραφούν απόλυτα τις μέρες μας. Ο σχολιασμός της είναι καίριος, με χιούμορ αλλά και με την ελπίδα να ξεβολέψει...Οι κιθάρες είναι του Jamoan. Τραγούδια όπως “Στου Γιάννη Αγιάννη την πόλη”, “Το σύνθημα”, “Πρωινό στην Βαγδάτη” δίνουν το στίγμα του album, και άλλα κομμάτια είναι τόσο εύθραυστα όσο μια ανάσα… Όπως, γράφει η ίδια, «…Η “Πετρανάσα” είναι αφιερωμένη σε όσους ψάχνουν τ’ απλά, τ’ αυτονόητα, τ’ αληθινά…»
Kυκλοφορεί σε χάρτινη συσκευασία - φάκελο με 16 κάρτες από την 8ctagon.
Επίσης κυκλοφορεί σε περιορισμένα αντίτυπα ένα συλλεκτικό καλαίσθητο 10ιντσο βινύλιο. 
Πηγή  www.lowbap.com

Προσωπικά, έχει περίπου 3 εβδομάδες που το απέκτησα και εχει μονοπωλήσει το περιεχόμενο του μπ3 μου.
Το θεωρώ καταπληκτικό σε μουσική και ιδιοφυες σε στίχους, ( οπως και ολες οι δουλειες της γιολάντας)
ξεχωρισα το " πρωινο στη βαγδάτη" "στου γιαννη αγιαννη την πολη" "φτανει η σιωπη" και "η νυχτα που τρελλαθηκαν οι γλαστρες"

ps: stq agglika legete : petranasah



Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Sadahzinia- Πετρανάσα
« Απάντηση #1 στις: 15/05/06, 23:47 »
Δηλώνω φαν. Τον δίσκο δε τον έχω ακούσει, αλλά ό.τι βγάλει αυτή η κοπέλα σπέρνει... Ειδικά σε σύγκριση με τη γενικότερη κατάσταση του λόου μπαπ...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sadahzinia- Πετρανάσα
« Απάντηση #2 στις: 16/05/06, 01:11 »
εχω κι εγω τον δισκο απο τις πρωτες του μερες. κι εμενα μ'αρεσει πολυ η Sadahzinia!
Οντως ομορφη η νεα της δουλεια. Αξιζει η αποκτηση του δισκου και η ακροαση των τραγουδιων! ;)

Αποσυνδεδεμένος LOWBAPISA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Sadahzinia- Πετρανάσα
« Απάντηση #3 στις: 19/06/06, 13:02 »
 :oEMEINA AFWNH...EINAI FOBEROS O DISKOS.MPRABO,MPRABO K KSANA MPRABO

Αποσυνδεδεμένος aljam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sadahzinia- Πετρανάσα
« Απάντηση #4 στις: 20/06/06, 09:00 »
παιδια,το low bap ψωφησε
να ναι καλα ο B.D.F. με την εμμονη του στα συνασπιτικα ιδεωδη και την λατρεια του προς το χρημα και την απομονωση
ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ
ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Sadahzinia- Πετρανάσα
« Απάντηση #5 στις: 21/06/06, 22:42 »
Έχεις δίκιο σε αυτό... Τον τύπο ποτέ δε τον είχα σε εκτίμηση και ποτέ δεν απήλαυσα τις δουλειές των Άκτιβ Μέμπερ. Όμως, λουμπάπ - ξελοουμπάπ η Σανταζίνια ζεί και βασιλεύει και βγάζει γ**άτους δίσκους...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Sadahzinia- Πετρανάσα
« Απάντηση #6 στις: 23/06/06, 14:49 »
παιδια,το low bap ψωφησε
να ναι καλα ο B.D.F. με την εμμονη του στα συνασπιτικα ιδεωδη και την λατρεια του προς το χρημα και την απομονωση

σωστός!!!συμφωνώ μαζί σου!!!Αν και η γιολάντα με τους βαβυλώνα για μένα έχουν φύγει απο τα στεγανά του low bap και πιστεύω οτι ο μιχάλης τους κατέστρεψε!
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???