Αποστολέας Θέμα: Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???  (Αναγνώστηκε 9333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Λοιπόν σε μια εγρασία στην έκθεση σήμερα το θέμα ήταν να γράψουμε τη βιογραφία ενός καλλιτέχνη/μουσικού/συγκροτήματος. Εγώ φυσικά έγραψα τους Randy Rhoads...

Μια κοπέλα από πίσω μου που ακούει τσαλίκη και βανδή έγραψε για τους Pink Floyd (τρομάρα της, το έκανε για να εντυπωσιάσει τη καθηγήτρια γιατί είναι φανατική με τους Floyd). Εκεί καθώς το διάβαζε είπε ότι οι Floyd ήταν ένα δημοφιλές pop συγκρότημα και κάτι άλλες τέτοιες μαλ***ες.

Εμένα μου ήρθε να της αστάψω μια γιατί κατακρεουργεί τη μουσική. Καλά δε σκεύτηκα? Να βάλω δημοψήφισμα αν έπρεπε να της την αστράψω ή όχι?


Τέσπα, ξέρετε από που βγήκε το Pink Floyd?

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #1 στις: 29/01/03, 12:45 »
Well, χμμμ,...
Οι Floyd ξεκίνησαν να γράφουν μέσα στο "ψυχεδελικό" κίνημα του ΄60 (με Syd Barret κ.λ.π.) και ήταν από τα πιο γνωστά (διάσημα) ονόματα του χώρου. Οι ψυχεδελικές φόρμες δεν ήταν ακριβώς αυτό που ονομάζουμε Rock, παρόλα αυτά απείχαν ΠΟΛΥ από POP ακούσματα. (Θεωρώντας πολύ απλοϊκά ότι POP=απλή, εύπεπτη και "ευχάριστη" μουσική για τον πολύ κόσμο-POPular). Πάντως οι Floyd απέχουν επίσης από τα Hard Rock ακούσματα...  

Γιατί να της αστράψεις μια, Γιώργο μου ;   :o :o Υπάρχουν τόσοι άλλοι εξίσου αποτελεσματικοί τρόποι τιμωρίας που δεν βλάπτουν το περιβάλλον !! (π.χ. μαστίγωμα, λιθοβολισμός, άκουσμα Motorhead με 120 db κ.α.)...  ;D ;D

Όσο για το όνομα νομίζω προέρχεται από το βιβλίο ..... όπου οι ήρωες ήταν Pink ... και ....... Floyd.  ???

 
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος makiszab

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #2 στις: 29/01/03, 20:39 »

Well, χμμμ,...
Οι Floyd ξεκίνησαν να γράφουν μέσα στο "ψυχεδελικό" κίνημα του ΄60 (με Syd Barret κ.λ.π.) και ήταν από τα πιο γνωστά (διάσημα) ονόματα του χώρου. Οι ψυχεδελικές φόρμες δεν ήταν ακριβώς αυτό που ονομάζουμε Rock, παρόλα αυτά απείχαν ΠΟΛΥ από POP ακούσματα. (Θεωρώντας πολύ απλοϊκά ότι POP=απλή, εύπεπτη και "ευχάριστη" μουσική για τον πολύ κόσμο-POPular). Πάντως οι Floyd απέχουν επίσης από τα Hard Rock ακούσματα...  

Γιατί να της αστράψεις μια, Γιώργο μου ;   :o :o Υπάρχουν τόσοι άλλοι εξίσου αποτελεσματικοί τρόποι τιμωρίας που δεν βλάπτουν το περιβάλλον !! (π.χ. μαστίγωμα, λιθοβολισμός, άκουσμα Motorhead με 120 db κ.α.)...  ;D ;D

Όσο για το όνομα νομίζω προέρχεται από το βιβλίο ..... όπου οι ήρωες ήταν Pink ... και ....... Floyd.  ???

 
Για αυτά που λες για το στυλ των Pink Floyd συμφωνώ απολύτως.Δεν έχουν καμία σχέση με ποπ οι Floyd όπως φυσικά δεν έχουν και καμιά σχέση με hard rock,metal κλπ.Για το όνομα μάλλον μπερδεύτηκες με τους Uriah Heep που πήραν το όνομά τους από έναν ήρωα ενός βιβλίου νομίζω του Ντίκενς.Οι Pink Floyd πήραν το όνομά τους από τα αρχικά ονόματα δύο Αμερικάνων μουσικών blues(άγνωστων στον πολύ κόσμο).Από τον Pink Anderson και τον ''Dipper Boy''Floyd Council.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #3 στις: 30/01/03, 08:43 »
Γιατί εγώ το ξέρω αλλιώς??

Σε μια φάση που ήταν μαστουρωμένοι οι floyd πήγανε στο ψυγείο να πάρουνε μπύρες και το βάψανε ροζ. Και από τότε το Pink Fridge έγινε Pink Floyd.

Αποσυνδεδεμένος makiszab

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #4 στις: 30/01/03, 21:05 »

Γιατί εγώ το ξέρω αλλιώς??

Σε μια φάση που ήταν μαστουρωμένοι οι floyd πήγανε στο ψυγείο να πάρουνε μπύρες και το βάψανε ροζ. Και από τότε το Pink Fridge έγινε Pink Floyd.

Ότι ήταν τελείως μαστουρωμένοι επί εποχής Syd Barrett είναι σίγουρο και αυτό φαίνεται και από τη μουσική αλλά και τους στίχους των πρώτων τους άλμπουμ.Τώρα για το πως πήραν το όνομά τους εγώ τα στοιχεία που γράφω παραπάνω τα πήρα από ένα βιβλίο με παρτιτούρες των Floyd,το ''PINK FLOYD anthology'' WARNER BROS.PUBLICATIONS INC.
Σε τελική ανάλυση αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι τύποι βγάλανε πολύ ωραία μουσική και ήταν πολύ μπροστά από τη εποχή τους.

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #5 στις: 31/01/03, 14:14 »

Οι Pink Floyd πήραν το όνομά τους από τα αρχικά ονόματα δύο Αμερικάνων μουσικών blues(άγνωστων στον πολύ κόσμο).Από τον Pink Anderson και τον ''Dipper Boy''Floyd Council.

Εμένα πάλι οι πηγές μου είναι το site τους ;D( www.pinkfloyd.gr 8)) και εκεί αναφέρονται αυτά το ονόματα που λες και όντως από εκεί βγήκε το τελικό όνομα, αλλά δε λέει για μουσικούς blues αλλά jazz, και επιπλέον ήταν αγαπημένοι του Syd Barrett και αφού εκείνος έκανε κουμάντο εκείνη την περίοδο, αυτός καθόρισε και το όνομα...αυτά :)
Όσο για το αν παίζουν pop... :o :o >:(  το χαστούκι θα ήταν μια αποτελεσματική αν και αντίθετη στις ιδέες μου ::) λύση...
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #6 στις: 31/01/03, 21:34 »
O hxos pou epeleksan na "yphrethsoun" oi Pink Floyd einai o orismos tou Progressive Rock.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #7 στις: 03/02/03, 11:08 »

O hxos pou epeleksan na "yphrethsoun" oi Pink Floyd einai o orismos tou Progressive Rock.


Φίλε bluewind, θα διαφωνήσω μαζί σου..
Ο Ορισμός του Progressive Rock είναι οι King Crimson (In the Court of Crimson King) και ακολουθούν οι Emerson, Lake & Palmer (Tarkus) και οι Yes (Tales from Topographic Oceans).
Ο ήχος των παραπάνω συγκροτημάτων χαρακτήρισε το Progressive ρεύμα, ενώ οι Floyd παρόλο που βρίσκονταν και ηχητικά και χρονικά μέσα στο ρεύμα,ο ήχος τους είχε περισσότερα Rock στοιχεία, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα...
Βέβαια, αν επεκταθούμε θα μπλέξουμε σε θέματα ορισμών (π.χ. πως ορίζεται το Progressive Rock, ποιός είμαι  ;D, που πάω.. ;D κ.λ.π.), και άκρη δεν θα βγεί. Οπότε ... Καλές ακροάσεις !!  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #8 στις: 03/02/03, 19:39 »
Parathetw thn perigrah tou styl tous apo to AllMusic.Com gia na mh meinei kaneis paraponoumenos:

"Mixed Media, British Psychedelia, Album Rock, Psychedelic, British Invasion, Prog-Rock/Art Rock, Hard Rock"

Proswpika, filtrarontas oles tis mousikes tous anafores, tous thewrousa kyriws entagmenous sto Progressive Rock (mazi me osous aneferes ki arketous allous...), epitrepontas kai sthn Psychedelia na yfistatai kata thn prwimh periodo tous (epi Syd).

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #9 στις: 04/02/03, 09:40 »
Ωραίος ο bluewind !! :D :D

... Αυτό το "Album Rock" τι να’ναι άραγε ????   ::) 8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #10 στις: 05/02/03, 00:59 »

Ωραίος ο bluewind !! :D :D

... Αυτό το "Album Rock" τι να’ναι άραγε ????   ::) 8)



Hehe...omologoumenws de gnwrizw kai mou prokalei ki emena entypwsh. Opws kai to Mixed Media! Ante vres akrh :)

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #11 στις: 05/02/03, 02:27 »
Λοιπόν εγώ θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Μάλιστα εκείνη την περίοδο έψαχναν να βρουν καλύτερο όνομα για το group.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #12 στις: 10/02/03, 00:10 »
H mousiki ton Floyd einai Psychedelia  full eidika me Barret! Apo pou kai os pou einai Pop! H sima8itria sou mallon prepei na timori8ei me apagoreusi xrisis tou stereofonikou tis gia 1 xrono
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #13 στις: 11/02/03, 12:19 »
ti??? oi pink floyd epezan pop. skotos'tin!! alla mallon tha timorithei k apo tin kathigitria pou an den einai touvlo tha katalavei to margaritari tis simathitrias sou.
oles oi piges mou lene oti to onoma proerxete apo ta onomata ton dio bluesmen.
episis kata ti gnomi mou i misiki ton floyd upokeitai stin katigiria tou progressive k psixedeliko rock. poli apla omos leme classic rock.
shine on...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #14 στις: 11/02/03, 14:22 »
Η καθηγήτρια είναι φανατική των Floyd, αλλά μάλλον δεν θα ήθελε να την προσβάλει.

Μου έβαλε 16 στην έκθεση η που**να....










Αποσυνδεδεμένος Braindamaged

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Together we stand, divided we fall
    • Προφίλ
    • Shine: Greek Pink Floyd Fan Club
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #15 στις: 20/02/03, 23:45 »
Einai to proto mou message sto forum kai sigxoreste me gia ta polla pou tha po! Katarxin na sas po oti eimai o idritis tou pinkfloyd.gr kai eida oti to site mou dexetai kamposa links apo auto to forum kai eipa na to episkefto! Kai se antithesi me to diko mou erimo forum pou kaneis den aksionetai apo ta meli tou fan club na grapsei edo einai gemato! Kai xairomai. Oso gia tous floyd ipirksan kapoia kommatia epi Barrett epoxi pou paizane pop, alla den itan autos o orismos. Htan kati pros ti psychedelia.Pantos to eidos tis mousikis genika twn floyd einai progressive rock, psychedelic rock, space rock, kai classic rock. Oso gia to onoma Pink Floyd opos poli sosta kapou eida proerxetai apo dio jazzistes ton Floyd Council kai ton Pink Anderson pou einai epirroes tou Syd Barrett.
There 's someone in my head but it's not me

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #16 στις: 22/02/03, 01:21 »
Exmmm..... Nomizw oti einai entelws astoxo to na prosdiorizei kapoios to paiksimo enos sygkrotimatos pou dimiourgithike 35 xronia prin. Pantws tha ypostiriksw oti paizan kati san "Artistic/Progrssive Rock". Mazi me tous Zeppelin, tous Cockney Rebel kai tous Van Der Graaf Generator eisigagan sti mousiki ton oro "Psychedelic Rock". Etsi toulaxiston ta exw egw sto myalo mou.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #17 στις: 23/02/03, 19:24 »
me ti simerini ennoia tou pop..oxi se kamia periptwsi...tote omws itan pop giati poli apla itan apo ta pio dimofili sigrotimata kaio ixos tou polles fores itan eypeptos me poli glikes melwdies...an sigrinoume fisika me ta alla sigrotimata tis epoxis pou epaizan pio"vrwmika"
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος and your bird can sing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • niaou
    • Προφίλ
Re:Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #18 στις: 06/03/03, 02:45 »
paidia gia na mi leme anakriveies oi floyd ksekinisan ws pop psychedelic kai under ground suggrotima kai de nomizo oti o xaraktirismos pop(an kai ypergenikeftikos)apexei poly ap tin aisthitiki tou protou tous album.einai gnosto oti o barrett itan xomenos mex ta mpounia stin lsdokratoumeni pop psychedeleia kai oti to group ixografise sto studio tis abbey road to piper tin idia xronia pou oi beatles ixografousan to sgt peppers.an oi beatles theorountai pop giati na oxi kai oi floyd?ostoso o ixos tous kai to styl tous stin meta barret epoxi synista ena teleios diaforetiko group(an allazan onoma kaneis de tha katalavaine oti einai oi proin floyd) pou ypo tin kathodigisi tou waters dystyxos i eftyxos apopoieitai to tin pop psychedeleia kai einai ola afta pou proeipate.min to xastoukiseis to koritsi afou akouei mono baret nai pou sou leo.
and in the end the love you take is equal to the love you make

Αποσυνδεδεμένος Gazaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #19 στις: 25/05/06, 01:15 »
Φίλε μου .(AND YOUR BIRD CAN SING).Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να θεωρίσει τους PINK FLOYD underground band.Ηταν ένα ροκ συγκρότημα που έπαιζε ένα προτοπωριακό ψυχεδελικό ήχο που ο στίχος ''έβγαζε'' τις ανυσηχίες των ίδιων και της εποχής τους.

Αποσυνδεδεμένος Braindamaged

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Together we stand, divided we fall
    • Προφίλ
    • Shine: Greek Pink Floyd Fan Club
Απ: Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #20 στις: 25/05/06, 03:12 »
Οι Floyd ήταν για μια περίοδο underground και όποιος το αρνείται αυτό μάλλον καλό είναι να διαβάσει γι αυτούς κάποια πράγματα παραπάνω... Σταματήσανε να θεωρούνται underground όταν υπογράψανε με την ΕΜΙ, αν και για μένα αυτός ο όρος είναι πολύ υποκειμενικός και ήταν underground με την ευρεία έννοια μέχρι τη στιγμή που βγάλανε το Dark Side of the Moon. Τα λέμε
There 's someone in my head but it's not me

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Απ: Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #21 στις: 26/05/06, 13:31 »
Βρε παιδιά γιατί τρελαίνεστε για το αν έπαιζαν οι Floyd prog rock ή art rock,κλπ..?Το θέμα είναι ότι δεν έπαιζαν pop.Έτσι κι αλλιώς μουσική είναι και η μουσική δεν έχει ταμπέλα.
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος Gazaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Oι Pink Floyd παίζουν ή μάλλον έπαιζαν pop???
« Απάντηση #22 στις: 10/06/06, 01:17 »
Σωστός Ετσι Και αλλιώς Η Ταμπέλες ειναι για τα δισκοπώλεία.

Υ.Γ(ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ UNDERGROUND BAND)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 23:54
από armagedon
12 Απαντήσεις
4704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 14:55
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
2275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/10, 01:25
από Stinky
4 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 22:32
από petersp
6 Απαντήσεις
2820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 02:59
από Fteo
8 Απαντήσεις
3123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 19:00
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/11, 20:48
από Free_Bird
1 Απαντήσεις
1813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/11, 15:33
από Korgy
12 Απαντήσεις
4909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/12, 23:39
από Γιάννης [nOiz]
5 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 13:49
από xaros43