Αποστολέας Θέμα: Squier 51: Review και Μετατροπές  (Αναγνώστηκε 27662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #25 στις: 03/04/07, 18:39 »
Καμία ιδέα που μπορώ να βρώ μια; μου άνοιξε η όρεξη για μαστορέματα! ;) ;)


Τα παρακάτω τα είχε ποστάρει ο Απόλλων:

http://soundslive.co.uk/product.asp?id=5012

http://www.total-music.com/catalogue.php?product_id=2584

http://www.imuso.co.uk/ProductDetail.asp?StockCode=EG00728

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/10477

http://www.guitarampkeyboard.com/en/squier-51-guitar/66854

Επίσης μπορεί να έχουν απομείνει και στο musicstore.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #26 στις: 03/04/07, 18:50 »
Αν πράγματι θέλεις να αγοράσεις τη συγκεκριμένη κιθάρα, η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι το Dolphin Music. Από τα πέντε καταστήματα που παρέθεσα, μόνο αυτό και το Soundslive κάνει αποστολές στην Ελλάδα. Για κάποιο λόγο όμως το Soundslive χρεώνει υπέρογκα ποσά για αποστολή στο εξωτερικό, που στην προκειμένη περίπτωση σχεδόν διπλασιάζουν το κόστος της κιθάρας. Το Dolphin απ' όσο είδα χρεώνει μόνο 15 λίρες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #27 στις: 03/04/07, 19:38 »
Αν πράγματι θέλεις να αγοράσεις τη συγκεκριμένη κιθάρα, η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι το Dolphin Music. Από τα πέντε καταστήματα που παρέθεσα, μόνο αυτό και το Soundslive κάνει αποστολές στην Ελλάδα. Για κάποιο λόγο όμως το Soundslive χρεώνει υπέρογκα ποσά για αποστολή στο εξωτερικό, που στην προκειμένη περίπτωση σχεδόν διπλασιάζουν το κόστος της κιθάρας. Το Dolphin απ' όσο είδα χρεώνει μόνο 15 λίρες.

Καλά θα ήταν να έστελνε και δωρεάν, από κάποιο ποσό και πάνω...  ::)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #28 στις: 04/04/07, 16:49 »
Ευχαριστώ παιδιά!
Στο musicstore έχει αλλά μονο το χρώμα του CCL

 για να δούμε!
 ;)
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #29 στις: 04/04/07, 16:54 »
Ευχαριστώ παιδιά!
Στο musicstore έχει αλλά μονο το χρώμα του CCL

 για να δούμε!
 ;)

Τι, μόνο Blonde?

Πάνε οι Sunburst?

Υποτίθεται οι Blonde ήταν οι πιο δυσεύρετες... και το αστείο είναι πως τη δικιά μου σκέφτομαι να τη βάψω....  :o
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #30 στις: 09/04/07, 02:32 »
Mέχρι να επανέλθει ο CCL με τη συνέχεια των μετατροπών που έκανε στην κιθάρα του, μπορείτε να πάρετε μια γεύση από τη Squire 51 στα παρακάτω video. Εγώ προσωπικά εντυπωσιάστηκα δεόντως...

Squier 51 + Vox AD50VT

Squier 51 + Reverend Hellhound
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elavd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #31 στις: 09/04/07, 02:48 »
Πάρτε κι από μένα ένα clip όπου παίζω καρφί στον Pro Jr μου (το delay και το reverb που ακούγονται προστέθηκαν αργότερα στο SONAR):

http://www.box.net/shared/uqc2ycg5y7

Ακούγονται με τη σειρά:

1) Ο Bridge GFS Dream 90
2) Ο Bridge GFS Dream 90 με κομμένο το tone κατά τα 3/4
3) Ο Neck GFS Fatbody Oversized Polepiece Tele
4) Ο Neck GFS Fatbody Oversized Polepiece Tele με κομμένο το tone κατά τα 3/4

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #32 στις: 09/04/07, 17:33 »
Mέχρι να επανέλθει ο CCL με τη συνέχεια των μετατροπών που έκανε στην κιθάρα του, μπορείτε να πάρετε μια γεύση από τη Squire 51 στα παρακάτω video. Εγώ προσωπικά εντυπωσιάστηκα δεόντως...

Squier 51 + Vox AD50VT

Squier 51 + Reverend Hellhound


Και εγώ ομολογώ οτι έμεινα απο τον ήχο... Εντυπωσιακό!
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #33 στις: 09/04/07, 18:28 »
Και εγώ ομολογώ οτι έμεινα απο τον ήχο... Εντυπωσιακό!


Άρα δεν είναι μόνο η δική μου εντύπωση... ;D

Όντως είναι απίστευτος ο τόνος αλλά και η προσωπικότητα της κιθάρας (η λέξη versatility έρχεται αμέσως στο μυαλό). Όλες οι θέσεις ακούγονται πολύ ικναοποιητικά, κάθε μία με τη δική της αίσθηση, προσφέροντας ήχους που θυμίζουν Strat και Tele. Φαντάζομαι ότι κάποιο ρόλο θα παίζουν οι ενισχυτές καθώς και η δεξιοτεχνία του κιθαρίστα. Πάντως ο ήχος που βγάζει το όργανο είναι πολύ ανώτερος από ότι θα περίμενε κανείς με βάση την τιμή του.

Βρήκα και ένα forum για μετατροπές πάνω στη συγκεκριμένη κιθάρα. Τα πάντα από αλλαγές μαγνητών μέχρι πώς να φτιάξεις το δικό σου pickguard. Όσοι ενδιαφέρονται για τη Squier 51, επιβάλλεται να του ρίξουν μια ματιά.

http://www.instituteofnoise.com/squier51/forum/default.asp
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #34 στις: 10/04/07, 10:30 »
O CCL θα επιστρέψει μάλλον αργότερα σήμερα με τον επίλογο των μετατροπών.  ;)

Ο Ρόμπερτ από το thefret.net (ένα πολύ ωραίο φόρουμ στο οποίο είμαι μέλος από καιρό) έχει κάνει περισσότερα για την προώθηση της 51 απ'ότι η ίδια η Φέντερ.... Θα έπρεπε να του φτιάξουν signature μοντέλο κατά την ταπεινή μου γνώμη!!
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #35 στις: 10/04/07, 15:55 »
Neck work & σετάρισμα

Όπως μπορεί να δει κανείς από την πρώτη από τις φωτογραφίες, το μπράτσο αυτής της 51 ήρθε σε ένα πολύ ανοιχτό νεκροφιλικό χρώμα... Το πρώτο πράγμα λοιπόν που σκέφτηκα ήταν πως θα κατάφερνα να το κάνω tint και με την ευκαιρία να δοκιμάσω να του δώσω γυαλιστερή υφή.

Το ασφαλέστερο μέσο για την αλλαγή του χρώματος, είναι πιθανότατα η ανιλίνη νερού. Έχουν χρησιμοποιηθεί όμως τα πάντα από διάφορους DIYers, ένα πολύ δημοφιλές μέσο φαίνεται να είναι η βαφή για παπούτσια (!!!). Εγώ ήθελα να δώσω μια ελαφριά κιτρινισμένη, "reliced" όψη, όπως θα ήταν ένα φυσικό μπράτσο μετά από μερικά χρόνια. Κατά τη γνώμη μου, το τελείως "κεχριμπαρί" χρώμα που έχουν πολλά nitro έτοιμα βαμμένα μπράτσα χρειάζεται και το κατάλληλο χρώμα στο σώμα για να αναδειχτεί. Επίσης εξαρχής είχα κατά νου ότι το σώμα της 51 θα βαφτεί κάποια στιγμή, οπότε θέλησα να αποφύγω τις υπερβολές.

Η χρωστική που χρησιμοποιήσα μπορεί να βρεθεί σε κάθε οικιακό φαρμακείο και είναι το γνωστό μας... Betadine (!).  Είναι ένα πολύ ασφαλές μέσο "βαφής", καθώς αφήνει μια πολύ αδιόρατη "σκιά" σε κάθε πέρασμα.

Πρώτα λοιπόν τρίφτηκε το μπράτσο για να αφαιρεθεί το ελαρφύ στρώμα πολυεστέρα που έχει πάνω. Με την ευκαιρία αφαιρέθηκε και το σήμα της Squier. Για να καθαριστεί πριν το βάψιμο, περάστηκε με νάφθα.

Στη συνέχεια περάστηκαν αλεπάλληλα στρώματα της χρωστικής, η οποία αφηνόταν λίγα δευτερόλεπτα πάνω και μετά σκουπιζόταν. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι να πάρει το ξύλο την απόχρωση που ήθελα. Να σημειώσω ότι το ξύλο απορροφά επιφανειακά (σε ελάχιστο βάθος) το χρώμα, οπότε το αποτέλεσμα είναι λίγο ως πολύ μόνιμο.

Μετά την αλλαγή χρώματος στο πιο... κιτρινιάρικο, ήρθε η ώρα να περαστεί το βερνίκι. Εδώ έχουμε ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνο του και δεν ωφελεί να επεκταθώ. Αρκεί να πω πάντως ότι η τακτική είναι να περνά κάποιος 2-3 πολύ ελαφρά στρώματα νίτρο κάθε μέρα, με διαφορά μερικές ώρες μεταξύ τους. Επίσης, στο τέλος κάθε μέρας, το μπράτσο τριβόταν με ντουκόχαρτο 600-1000 βαθμών για να απαλλαγεί από το επιφανειακό στρώμα (που μπορεί να περιέχει σκόνη, κλπ) και να είναι έτοιμο για το επόμενο χέρι.

Μετά από μερικές μέρες και πολύ τρίψιμο, το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό. Έδειξε πραγματικά όταν τρίφτηκε με micromesh, και αποκαλύφθηκε η γυαλάδα του. Εδώ όσο περισσότερη υπομονή έχει κανείς τόσο το καλύτερο. Το νίτρο συνεχίζει να στεγνώνει και να σκληραίνει μήνες μετά την αρχική εφαρμογή του!!

Αφού λοιπόν στέγνωσαν, συναρμολογήθηκαν και ελέγχθηκαν όλα, το τελικό στάδιο ήταν το σετάρισμα. Πριν απ’αυτό όμως και λόγω της προσωπικής μου ανωμαλίας να θέλω όλες μου οι κιθάρες να έχουν εξαιρετικά χαμηλό action χωρίς τριξίματα, έκανα ένα "fret level, dress and crowning" στα τάστα.  Δεν χρειάστηκε πάρα πολύ, γιατί όπως προείπα τα τάστα της 51 είναι σωστά βαλμένα, εδώ απλώς πήγα για το 101%. Εννοείται ότι στρογγυλεύτηκαν οι άκρες όπως και οι άκρες της ταστιέρας.

Παρεμπιπτόντως, ένας γνωστός μου επευφημούσε γνωστές κιθάρες γιατί έρχονται από το εργοστάσιο με αυτό το fret-roll... ηρεμήστε παιδιά, κάθε μέτριος τεχνικός το κάνει σε μισή ωρίτσα...

Στο μπράτσο τοποθετήθηκε shim για να έρθουν πιο πάνω τα σελάκια στη γέφυρα, εκ’των υστέρων όμως αποφάσισα ότι δεν χρειάζεται μάλλον, και μάλιστα κάνει και λίγο σκληρότερη την κιθάρα.

Το finishing touch ήταν ένα αυτοκόλλητο “Fender Fiftyone” που έφτιαξε ο φίλος elavd (γνωστός αυτοκολλητάκιας).

Ακολουθούν συμπεράσματα από το "πείραμα"

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #36 στις: 11/04/07, 22:56 »
Αντί Επιλόγου

Το βασικό συμπέρασμα από όλο αυτό το εγχείρημα (και άλλα ανάλογα) είναι ότι δεν ωφελεί να ξεκινάμε εκτεταμένες μετατροπές σε ένα όργανο που δεν "το αξίζει".

Η 51 είναι όμως μια κιθάρα που αξίζει να την προσέξεις ακόμα και σε νορμάλ κατάσταση. Καταρχάς τα ξύλα της είναι κατ'ουσίαν τα ίδια που βρίσκεις και σε κιθάρες πολλαπλάσιας τιμής... το κόστος κατασκευής έπεσε δραματικά λόγω των περιορισμένων φινιρισμάτων και του πολύ μεγάλου όγκου παραγωγής.

Δεν ήταν λίγοι αυτοί που άνοιξαν το κουτί για να αντικρύσουν μπράτσα με φοβερό flame maple (!) ή ακόμα και birdseye (!!!). ¨Η να διαπιστώσουν ότι το sunburst σώμα είναι από 2 κομμάτια με πολύ καλά νερά!! Αυτά βέβαια ήταν τελείως τυχαία και συμπτωματικά της όλης διαδικασίας και φιλοσοφίας παραγωγής.

Στην ουσία πάντως με 150 ευρώ (ή ακόμα και 89$ στην Αμερική, προς το τέλος!!), έπαιρνες μια κιθάρα too good for the money. Με ένα πολύ ωραίο, σωστού πάχους μπράτσο, ελαφρύ σώμα, αξιοπρεπή ηλεκτρονικά και hardware και μοναδική σε design. Ένα θετικό επίσης είναι ότι, σε αντίθεση με Τέλε και Στρατ, η 51 ταιριάζει πιο άμεσα σε διάφορα είδη μουσικής, ακόμα και μέταλ (πολύ γκαζιάρης ο humbucker!) οπότε το αγοραστικό κοινό αυτομάτως πολλαπλασιάζεται.

Από κει και πέρα, μιας και η βασική συνταγή είναι καλή, οι μετατροπές παίρνουν και δίνουν. Και τι δεν έχουν δει τα μάτια μας: μέχρι μετατροπές σε βαρίτονη (με άλλο μπράτσο), διάφορα παλαβά ηλεκτρονικά, κλπ. Είναι και το pickguard που λόγω μεγέθους, μπορει να "κρύψει"  μέσα διάφορα.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι η 51 είναι η καλύτερη "δεύτερη" κιθάρα που έχει παρουσιαστεί τα τελευταία 10-15 χρόνια τουλάχιστον. Και μακάρι να είχαμε τέτοια όργανα (σε τιμή και ποιότητα) όταν άρχισα να παίζω εγώ κιθάρα. Αν έχετε παιδάκι, αδελφάκι, ανηψάκι κλπ που θέλει ηλεκτρική κιθάρα, πάρτε του μία, κάντε της ένα καλό σετάπ και σας εγγυώμαι... ότι θα ψάχνει το παιδάκι να τη βρει, μιας και θα παίζετε εσείς συνέχεια!!  8) ;D ;D

Τέθηκε σε ξένο φόρουμ (μεταξύ αστείου και σοβαρού) η πρόταση να γίνει διαμαρτυρία στη Squier με μαζική αποστολή email (!!!) για την διακοπή της παραγωγής. Στην Αμερική υπάρχουν κάποιοι που πάνε και αγοράζουν 3-4 μαζί από τα κομμάτια που έχουν περισσέψει! (έτσι για να έχουν στα γεράματα... ;D).

Αυτά από μένα, ελπίζω να σας έδωσε ιδέες η όλη διαδικασία. Ακούω τις παρατηρήσεις, σχόλια και απόψεις σας!!
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #37 στις: 22/01/08, 21:48 »

Προχωρώ στη νεκρανάσταση του εν'λόγω θέματος, μιας και υποσχέθηκα σε κάποιους φίλους τη... συνέχεια του πειράματος.

Λοιπόν, η συγκεκριμένη κιθάρα υπάρχει ακόμα, ζει και βασιλεύει και... έχει γίνει ελαφρώς αγνώριστη.

Ιδού μερικές φωτό και θα επανέλθω αργότερα, ή αύριο, για τις λεπτομέρειες:







Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος elavd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #38 στις: 23/01/08, 00:33 »
Έχεις κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!  ;)

H μόνη ένσταση μου είναι η έλλειψη pickguard... 8)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #39 στις: 24/01/08, 00:13 »
Εγώ την προτιμώ χωρίς pickguard.
Εύγε νέε μου!
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Squier 51: Review και Μετατροπές
« Απάντηση #40 στις: 24/01/08, 13:49 »
Εχω κατα συγκινηθεί εκτός πλάκας... Απλά πανέμορφη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/03, 19:40
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
6096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 16:44
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
23 Απαντήσεις
11371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/04, 01:01
από D@ve Murray
6 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
16 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/08, 18:46
από morrigoth
2 Απαντήσεις
3992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
3 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
0 Απαντήσεις
1904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 12:54
από fuZZed
8 Απαντήσεις
4408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 18:41
από Baroness
13 Απαντήσεις
5091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 00:55
από Jezus