Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ  (Αναγνώστηκε 59355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #100 στις: 01/12/09, 08:57 »
Κατά τη γνώμη μου ο Κροκίδης είναι απαράδεκτος: από τότε που βγήκε παίζει συνέχεια τα ίδια αδιάφορα θεματάκια. Βρήκε δυο-τρια riff και πατάει αποκλειστικά και μόνο σ'αυτά. Δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει κάτι πέρα απ'αυτό, αλλά αν μπορεί (υποθέτω ότι έτσι θα 'ναι) γιατί δεν το κάνει; Λίγη αννανέωση δε βλάπτει και ούτε αυτά που έβγαλε ως τώρα είναι τόσο σημαντικά, ώστε να δικαιολογούν τέτοια παθητική προσκόλληση.
 Φοβερούς κιθαρίστες θεωρώ το Ζαΐκο, το Ντουνούση (με πιο SRV ήχο), το Σπάθα και... το Νότη Μαυρουδή: όποιος ξέρει τη διαδρομή του θα καταλάβει.


ναι ρε φιλαράκι δίκαιο έχεις...


ατάλαντο το παλικάρι μας

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #101 στις: 01/12/09, 13:40 »
To ότι ο Gus έχει δική του ESP signature κιθάρα, λέει πολλά από μόνο του...  ;D

Από εκεί και πέρα, ο Μιτζέλος είναι πολύ καταξιωμένος στο πανελλήνιο. Κάποιον άλλον που να μου έκανε εντύπωση δεν έτυχε να ακούσω μέχρι στιγμής.

Τώρα ακούω το παραπάνω κομμάτι του Κροκίδη και, όπως λέει κι ένα comment, φέρνει απίστευτα σε Pink Floyd. Πάρα πολύ καλό...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος pantelisman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • όλα εδω....
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #102 στις: 12/12/09, 07:41 »
Ο Χριστοφορος Κροκίδης, είναι ο πιο καλός! Εκφράζει έναν ρομαντισμό μέσα απο τις rock χορδές του! Μία ευαισθησία!
Είμαι εδώ για μένα...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #103 στις: 12/12/09, 09:50 »
Κατά τη γνώμη μου ο Κροκίδης είναι απαράδεκτος: από τότε που βγήκε παίζει συνέχεια τα ίδια αδιάφορα θεματάκια. Βρήκε δυο-τρια riff και πατάει αποκλειστικά και μόνο σ'αυτά. Δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει κάτι πέρα απ'αυτό, αλλά αν μπορεί (υποθέτω ότι έτσι θα 'ναι) γιατί δεν το κάνει; Λίγη αννανέωση δε βλάπτει και ούτε αυτά που έβγαλε ως τώρα είναι τόσο σημαντικά, ώστε να δικαιολογούν τέτοια παθητική προσκόλληση.
 Φοβερούς κιθαρίστες θεωρώ το Ζαΐκο, το Ντουνούση (με πιο SRV ήχο), το Σπάθα και... το Νότη Μαυρουδή: όποιος ξέρει τη διαδρομή του θα καταλάβει.


 :o :o :o :o :o :o :o τι να σου πω ρε φιλε....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #104 στις: 12/12/09, 13:45 »
Χαλαρωστε ρε σεις δεν ειπε και τιποτα ο salinas.εδω για καποιους ο malmsteen δεν λεει και πολλα(και ειναι πολυ σεβαστο) ποσο μαλλον ο Κροκιδης(εγω τον κυριο δεν τον εχω ακουσει ποτε).
Ερωτηση.στο βιντεο του agrammatos αυτο το sustain πως το παιρνει ρε παιδια?
αα!!εμενα παντως δεν μ αρεσει καθολου ο παπακωσταντινου.καθολου ομως αλλα οφ τοπικ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #105 στις: 22/12/09, 01:30 »
Υπάρχουν πολλοί καλοί Έλληνες παίχτες, και μπράβο σε όλους που μας πληροφόρησαν για αρκετούς που δε ξέρουμε  :)

Εγω θα πρότεινα να τσεκάρετε τον άγνωστο Αργύρη "Silver" Κουλούρη, κιθαρίστα των Aphrodite's Child...Eιδικά στο επικό 666, δε πίστευα στα αυτιά μου με αυτά που άκουγα από κιθαρίστα και μάλιστα Έλληνα εν έτει 1968................... :o

Αποσυνδεδεμένος Kouloukos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #106 στις: 10/09/11, 23:14 »
Βασιλης Ποδαρας,επαιζε μεταξυ αλλων και με τον Τουρνα τα τελευταια χρονια,μπορει να εχει τυχει να τον ειδατε καμια φορα η στην τηλεοραση ή καμια αρχιτεκτονικη.


Μακραν ο καλυτερος στον αυτοσχεδιασμο!Αν σας αρεσει το fusion ΔΕΙΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!Και που να τον ακουσετε να παιζει ροκ!Εκπληκτικος κιθαριστας αλλα μετριος δασκαλος...

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=159618650



Καλό πάξιμο αν και όχι (2011) θεϊκό


Όσον αφορά την Rock κιθάρα (ηλεκτρική) εμείς οι Έλληνες πιστέυω οτι δεν υστερούμε σε παίκτες (εκτελεστές) αλλά σε δημιουργούς...και δάσκαλους.


Δυστυχώς όποιον και να μου παραθέσετε κανένας (Έλληνας και μιλάω για Rock κιθάρα)  δεν έχει εκτελέστική δεινότητα σε συνδασμό με το συναίσθημα που να συνεπάρει τα πλήθη.


Λείπει ένας Hendrix, ένας Page, ένας Knopfler, Stevie Ray Vaughn, ένας Gary moore, ένας Slash, Hammett και πολλοί άλλοι τέλως πάντων στον χώρο της Rock, Blues-Rock, Metal...κλπ.


Γιά να μην πώ Malmsteen ο οποίος είναι εκπληκτικός...αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε κάνει διαγωνισμό ταχύτητας αυτός και πολλοί άλλοι...


Το συναίσθημα λείπει λοιπόν...για εμένα η Rock πήρε την κάτω βόλτα απο τότε που έπαψαν να βγαίνουν πια μεγάλες μπαλάντες με αισθησιακά, γρήγορα και ξεσηκωτικά solos!  Άν μπορώ να το πώ έτσι...αλλά είμαι σίγουρος ό'τι οι περισσότεροι κατάλαβαν!



Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #107 στις: 11/09/11, 02:28 »
Από τους παλιότερους μου αρέσει τρομερά ο Γιάννης Δρόλαπας (και σαν ήχο και σαν παίξιμο) και από τους νεότερους ο Στέλιος Φράγκος (RHCP cover band, Πανούσης και πάρα πολλά άλλα). Τον Φράγκο δεν τον γνωρίζω προσωπικά για να ξέρω το background του αλλά όποτε τον βλέπω αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι πρώτα απ' όλα είναι μούσικος και μετά κιθαρίστας. Πατάει με τρομερή άνεση και groove σε ό,τι στυλ μουσικής τον βάλεις να παίξει.

Τελικά ο Τζιμάκος ξέρει να διαλέγει συνεργάτες... (και ο Πάζιος αν και δεν είναι του γούστου μου, αναγνωρίζω ότι είναι καλός κιθαρίστας)

Επίσης, χωρίς να μου αρέσει ιδιαίτερα η μουσική τους, έχω απεριόριστο σεβασμό για τον Ζάϊκο και τον Bandoek και πάλι επειδή είναι μουσικοί και το μεταδίδουν αυτό και με την στάση τους, εκτός από τη κιθάρα τους (σπάνιο αυτό)
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ
« Απάντηση #108 στις: 11/09/11, 13:57 »
Τον Φράγκο τον έχω δει με Deus Ex Machina και όντως το παλικάρι παίζει πολύ καλά..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/03, 20:59
από Holy Diver
84 Απαντήσεις
26537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 17:36
από SWEET*STRINGS
20 Απαντήσεις
16091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:53
από Jezus
0 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 19:11
από dora
5 Απαντήσεις
8731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:27
από MACMISIAS
17 Απαντήσεις
13970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:59
από Vaiking
0 Απαντήσεις
9394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
21 Απαντήσεις
13106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/14, 22:42
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
7067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 20:57
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/21, 18:49
από Ioannis Anastassakis