Αποστολέας Θέμα: Τα τραγούδια και η ιστορία τους!  (Αναγνώστηκε 132965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #50 στις: 11/01/04, 04:00 »
Μια ερώτηση: Ξέρει κανείς την ιστορία της 'Δραπετσώνας'? Δεν έχει τύχει να την ακούσα κ πρέπει να έχει ενδιαφέρον.

Μολονότι γεννήθηκα, μεγάλωσα και συνεχίζω να ζω στη Δραπετσώνα δε γνώριζα την ιστορία του κομματιού...σκέφτηκα πάντως πως ίσως και να υπήρχε κάτι στο διαδίκτυο και τελικά δεν έπεσα έξω...ορίστε λοιπόν, μέσα στην επεξήγηση του Θεοδωράκη για το πως αυτός κι ο Λειβαδίτης μπήκαν στο λαϊκό τραγούδι, κάποιες χρήσιμες αναφορές:

"Ο Tάσος Λειβαδίτης, θυμάμαι, είχε έλθει στο σπίτι μου στη Nέα Σμύρνη και είχε ακούσει ένα μέρος από ένα κοντσέρτο για πιάνο που είχα αρχίσει να γράφω. Tου άρεσε πολύ, έβαλε λόγια στη μουσική και έτσι γράψαμε το «Mάνα μου και Παναγιά». Για να βγει σε δίσκο όμως, έπρεπε να γράψουμε άλλο ένα τραγούδι, να το «ζευγαρώσουμε» - τότε βγαίνανε οι δίσκοι μικροί, με δύο τραγούδια ο καθένας.

Tην εποχή εκείνη, η κυβέρνηση ήθελε να διώξει τους πρόσφυγες απ' τις παράγκες τους, στη Δραπετσώνα, χωρίς να τους δώσει αποζημίωση. Για κείνους ήταν ένας αγώνας επιβίωσης, ένας αγώνας ζωής ή θανάτου, καθώς πήγαιναν οι μπουλντόζες και τους ξήλωναν τα σπίτια. Mια μέρα, πηγαίνοντας με το αυτοκίνητο προς την «Kολούμπια» για φωνοληψία, μου ήρθε ξαφνικά η έμπνευση, μπροστά στο θέατρο Kαλουτά. Σταμάτησα απότομα και έγραψα τη μελωδία. Tο βράδυ τηλεφώνησα στον Λειβαδίτη, του τραγούδησα απ' το τηλέφωνο τη μελωδία, κι εκείνος έγραψε τους στίχους για τη «Δραπετσώνα».

Eτσι μπήκαμε στο λαϊκό τραγούδι με τον Λειβαδίτη και μαζί αποφασίσαμε τότε να βγούμε έξω από τα τείχη της Aθήνας, να πάμε στην επαρχία, όπου το '61 υπήρχε ακόμη απόλυτος σκοταδισμός - και πολιτικός και, φυσικά, καλλιτεχνικός. Ξεκινήσαμε τις λαϊκές αυτές συναυλίες από την Kαβάλα. Πρώτη φορά ποιητής απήγγελλε ποιήματά του από τις συλλογές του, μπροστά σ' ένα κοινό που ερχόταν ν' ακούσει λαϊκή μουσική. Θυμάμαι ότι στους νέους ανθρώπους που έρχονταν, στην Kαβάλα, στις Σέρρες, στη Δράμα, στη Bέροια, στα Tρίκαλα, στη Λάρισα, τους έκανε κατάπληξη το γεγονός ότι ένας ποιητής σηκωνόταν και απήγγελλε αυτή τη μεγάλη ποίηση. Πραγματικά, εκεί που καθόμασταν με τον Mπιθικώτση και βλέπαμε το κοινό απέναντι, τα μάτια ολωνών είχαν έναν θαυμασμό και μια απεριόριστη ευγνωμοσύνη, για το ότι, επιτέλους, οι ποιητές άρχισαν να πηγαίνουν στην επαρχία και να παρουσιάζουν την ποίησή τους."

Αναμενόμενη ενδεχομένως ερμηνεία, αλλά χρήσιμη όπως και να'χει. :)

Αποσυνδεδεμένος WINNIE

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • sometimes,there's a time you must say "goodbye"..
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #51 στις: 11/01/04, 17:01 »
το "so sad" της marriane faithfull γράφτηκε (νομίζω από την ίδια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) με αφορμή το θάνατο της μητέρας της..
επίσης, μία παλιά μπαλάντα, το "Julia", του Pavlov' s Dog (δεν γράφεται έτσι, απλά το ακούω μόνο στο ράδιο και από την προφορά του εκφωνητη, πήγα να βγαλω νόημα..  :-\) είναι αληθινή ιστορία. ο συγκεκριμένος τραγουδιστής γούσταρε μία κοπέλα που την έλεγαν Julia αλλά αυτή δεν του έδινε σημασία (ήταν αρκετά άσχημος) και αυτός αυτοκτόνησε για πάρτη της...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/04, 19:09 από WINNIE »
"Η αγάπη, μετριέται με ό,τι μπορεί να απαρνηθεί κανείς για χάρη της.. Ακόμη και την ίδια την αγάπη..."   ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ

Αποσυνδεδεμένος Feanor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
  • The Great Old Ones
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #52 στις: 11/01/04, 17:48 »
το "so sad" της marriane faithfull γράφτηκε (νομίζω από την ίδια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) με αφορμή το θάνατο της μητέρας της..
επίσης, μία παλιά μπαλάντα, το "Julia", τον Pauvlovs Dog (δεν γράφεται έτσι, απλά το ακούω μόνο στο ράδιο και από την προφορά του εκφωνητη, πήγα να βγαλω νόημα..  :-\) είναι αληθινή ιστορία. ο συγκεκριμένος τραγουδιστής γούσταρε μία κοπέλα που την έλεγαν Julia αλλά αυτή δεν του έδινε σημασία (ήταν αρκετά άσχημος) και αυτός αυτοκτόνησε για πάρτη της...
Νομιζω Οτι Το So Sad το εγραψε για την γιαγια της
που πεθαναι,ο david syrcamp τραγουδιστης των pauvlov's dog  εγω εχω ακουση πως αυτοκτόνησε λογω της φωνης
του που εμοιαζαι γυναικια και ολοι των κοροδευαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/04, 00:24 από FEANOR »
That Is Not Dead Which Can Eternal Lie
And With Strange Aeons Even Death May Die
Howard Philips Lovecraft

Αποσυνδεδεμένος sting

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Της ερημιάς ιππότης...
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #53 στις: 11/01/04, 18:04 »
το "so sad" της marriane faithfull γράφτηκε (νομίζω από την ίδια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) με αφορμή το θάνατο της μητέρας της..
Το So sad γράφτηκε από την ίδια και από τον Β.Reynolds, δεν γνωρίζω όμως τον λόγο..
επίσης, μία παλιά μπαλάντα, το "Julia", του Paulos Dog (δεν γράφεται έτσι, απλά το ακούω μόνο στο ράδιο και από την προφορά του εκφωνητη, πήγα να βγαλω νόημα..  :-\) είναι αληθινή ιστορία. ο συγκεκριμένος τραγουδιστής γούσταρε μία κοπέλα που την έλεγαν Julia αλλά αυτή δεν του έδινε σημασία (ήταν αρκετά άσχημος) και αυτός αυτοκτόνησε για πάρτη της...
To συγκρότημα λεγόταν Pavlos Dog και ο τραγουδιστής του ζει και "βασιλεύει" σε κάποιο σημείο του Αμαζονίου.

Δεν είναι ζήτημα τόπου το φευγιό...

Αποσυνδεδεμένος sting

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Της ερημιάς ιππότης...
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #54 στις: 12/01/04, 11:12 »
Την Φανή ο Βασίλης Καζούλλης την έγραψε για μία τύπισσα που είχε καψουρευτεί και της είχε κάνει χιλιάδες προτάσεις γάμου. Πάντα όμως λάμβανε αρνητική απάντηση. Συγκεκριμένα σε μία συναυλία του στο Cafe Santan στον Βόλο κάποιος τον ρώτησε τι απέγινε η Φανή. Κι εκείνος μ' ένα θλιμμένο ύφος απάντησε: "Παντρεύτηκε!!!"

Δεν είναι ζήτημα τόπου το φευγιό...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #55 στις: 13/01/04, 19:44 »
Το Charlot the harlot ενα τραγουδι των Μεηντεν απο τον πρωτο δισκο που εγραψε ο Dave Murray ,ηταν λεει  γραμμενο απο την φαντασια του...μεχρι πριν απο λιγο καιρο παραδεχτηκε οτι αυτη η σαρλοτ ηταν η γυναικα που ο ντεηβ( αχ το πουλακι μου) γνωρισε μαζι της τον ερωτα...χεχε...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #56 στις: 14/01/04, 00:17 »
To συγκρότημα λεγόταν Pavlov's Dog... διορθώστε παρακαλώ....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #57 στις: 24/01/04, 01:15 »
To (υπεροχο) ορχηστρικο κομματι των Metallica, The Call of Ktulu γραφτηκε ως "When Hell Freezes Over" αλλα δεν τους αφησαν να το εκδωσουν ετσι...Οπότε το άλλαξαν σε "Call of Ktulu"...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος WINNIE

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • sometimes,there's a time you must say "goodbye"..
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #58 στις: 26/01/04, 19:13 »
επίσης το "φύσηξε ο Βαρδάρης" του Παπάζογλου, έχω ακούσει πως γράφτηκε από τον ίδιο για μία κοπέλα του, που την χτύπησε θανάσιμα το λεωφορείο καθώς περίμενε στη στάση..
τραγικό...
"Η αγάπη, μετριέται με ό,τι μπορεί να απαρνηθεί κανείς για χάρη της.. Ακόμη και την ίδια την αγάπη..."   ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #59 στις: 29/01/04, 13:02 »
Επανέρχομαι στο θρυλικό THE WALL των Pink Floyd.

Στην ουσια, ολο το αλμπουμ ειναι προσωπικη δουλεια του R.WATERS. Ειναι η βιογραφια του εκφρασμενη σε στιχους κ νοτες...
Οποιος εχει δει την ταινια, στην αρχη περιγραφει το θανατο του πατερα του στη μαχη του Aνζιο στην Ιταλια, στο Β'Παγκοσμιο πολεμο.

Γι'αυτο κ αναφέρεται στο Another Brick in the Wall part 1, στον πατέρα του ("dad, what you leave behind for me").
Εν συνεχεία περιγραφει τη ζωη του στο σχολειο, τους ερωτες του κλπ κλπ...

Κ η ιδεα για την ονομασια κ τη δημιουργια του αλμπουμ, ηρθε στον Waters, οταν κατα τη διαρκεια μιας συναυλιας συνειδητοποίησε πως υπήρχε ενα αορατο τειχος αναμεσα στους Floyd κ το κοινό τους...



Η Συννεφιασμένη Κυριακή όντως γραφτηκε απο καποιον ανωνυμο, μια Κυριακη που εχασε η αγαπημενη του ομαδα...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/04, 01:36 από FiGaRo »

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #60 στις: 07/03/04, 23:54 »
Έχω ακούσει πως η "σκόνη" του Μαχαιρίτσα γράφτηκε για ένα φίλο του που πέθανε από ναρκωτικά.

"Αχ η αγάπη που χάθηκε στη σκόνη..."

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #61 στις: 10/04/04, 09:44 »
αν δέν κανω λάθος, το believe των Savatage, γράφτηκε απο τους αλλους σαβατατζιτες οταν πέθανε ο Κριςς.
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #62 στις: 17/04/04, 12:14 »
το "so sad" της marriane faithfull γράφτηκε (νομίζω από την ίδια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) με αφορμή το θάνατο της μητέρας της..
Το So sad γράφτηκε από την ίδια και από τον Β.Reynolds, δεν γνωρίζω όμως τον λόγο..
επίσης, μία παλιά μπαλάντα, το "Julia", του Paulos Dog (δεν γράφεται έτσι, απλά το ακούω μόνο στο ράδιο και από την προφορά του εκφωνητη, πήγα να βγαλω νόημα..  :-\) είναι αληθινή ιστορία. ο συγκεκριμένος τραγουδιστής γούσταρε μία κοπέλα που την έλεγαν Julia αλλά αυτή δεν του έδινε σημασία (ήταν αρκετά άσχημος) και αυτός αυτοκτόνησε για πάρτη της...
To συγκρότημα λεγόταν Pavlos Dog και ο τραγουδιστής του ζει και "βασιλεύει" σε κάποιο σημείο του Αμαζονίου.

Βρε μανία να τον πεθάνετε τον ανθρωπο...
φυσικα και ζει και βασιλευει.. αν ειναι στον Αμαζονιο δε ξερω.
αλλα μεχρι τελευταια τραγουδούσε σε μαγαζια του saint louis... (με μια επιφυλαξη το λεω) παντως στην Αμερική σιγουροτατα.

υπαρχει παλιοτερο ποστ μου, που εχει ολη την ιστορια του συγκροτηματος.
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #63 στις: 28/04/04, 14:10 »
@ sidhropoulos : To believe twn savatage den grafthke gia ton 8anato tou criss oliva. e3allou, periexetai sto album streets, opou o criss edine resta! Asxeta ap'ayto, einai to agaphmeno kommati twn opadwn twn savatage gia na to afierwnoun ston criss. Otan pe8ane, tou egrapsan to "alone you breathe" pou brisketai sto album handful of rain.

oso gia to "Julia", to sygkrothma legotan Pavlov's Dog opws proanafer8hke.

kai kati allo pros to paron : to prwto studio album twn metallica kanonika onomazontan "metal up your ass" kai eixe san e3wfyllo ena xeri me ena katsabidi pou ebgaine apo mia toualetta. alla h diskografikh tous etaireia tous eipe oti den yphrxe periptwsh na to kykloforhsoun etsi opws htan, kai gi'ayto to metonomasan se "kill 'em all" (dld kill olous tous pseyto-synthrhtikous) kai alla3an kai to e3wfyllo sto gnwsto pleon.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/04, 14:48 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος georgegg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #64 στις: 06/08/04, 07:58 »
ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕ Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ Η ΜΑΙΡΗ ΛΑΙΔΟΥ. ΑΚΟΥ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΙΔΙΑ: ΜΕΣΑ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΝΙΩΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΟΔΥΝΗ ΣΑΝ ΧΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΟΥ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΗ. Σ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗ ΜΑΙΡΗ ΛΑΙΔΟΥ. ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΔΕ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΣΑ ΩΣΠΟΥ Ο ΚΑΖΑΤΖΙΔΗΣ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΕ! ΦΤΗΝΑ! ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ! ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ."   Ο ΚΑΖΑΤΖΙΔΗΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΗΛΩΣΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ ...

Αποσυνδεδεμένος georgegg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #65 στις: 06/08/04, 08:07 »
Ο ΜΠΑΓΑΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ...ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ...

Αποσυνδεδεμένος athanasia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #66 στις: 06/08/04, 09:12 »
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.

Ο ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ ΑΝΑΖΗΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ... ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ, ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΙ ΟΣΟΙ ΑΚΟΥΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΝΟΧΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥΣ....
 ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ
 ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΔΑΚΡΥΑ ΑΛΗΘΙΝΗΣ
  ΘΛΙΨΗΣ :'(
  Ή ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΓΝΗΣΙΑΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ (ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΤΣΙ;) :)
   

Αποσυνδεδεμένος regina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • smells like teen spirit
    • Προφίλ
Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #67 στις: 18/09/04, 00:30 »
για ακουστε και την ιστορια του smells like teen spirit

Λοιπον ενα βραδυ ο cobain με μια φιλη του συζητουσαν για την εφηβικη "επανασταση".Υστερα αφου και οι δυο τους ειχαν μεθυσει απο τα πολλα ποτα
(τι ασυνηθιστο! ;D ;D ;D ) η κοπελα πηγε και εγραψε σε ενα τοιχο τη φραση "kurt smells like teen spirit"
Ο cobain εμπνευστηκε απο αυτη τη φραση και καθησε επι τοπου και εγραψε τους στιχους του τραγουδιου πιστευοντας οτι η φιλη του γραφοντας αυτη τη φραση εννουσε οτι ο kurt αντιπροσωπευε το νεανικο πνευμα παρολο που εκεινη μαλλον ηθελε να πει οτι βρομαγε σαν εφηβος (απ'τα ποτα, τα τσιγαρα κτλ).

Παντως γενικα τα τραγουδια των nirvana ειναι εμπνευσμενα απο πολυ ιδιαιτερα περιστατικα
το πρωι με ξυπνας με κλωτσιες
με χαιδευεις με λιγες μπουνιες
μου τραβας τα μαλλια,
μου δαγκωνεις τα αυτια και το σπιτι γεμιζει χαρα...

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #68 στις: 26/05/05, 14:25 »
Μιας και η eleftheria αναφέρθηκε στο δίσκο "Το Χρώμα της Μέρας", άλλη μια ιστορία τραγουδιού από το ίδιο album...

To τραγούδι-πρόζα "ENVY" γράφτηκε μετά από μια έξοδο της Τάνιας, της Δ.Γαλάνη και του "εθνικού μας ποπ-τενόρου" στο ομώνυμο club. H Τάνια Τσανακλίδου, συνειδητοποιώντας το πώς διασκεδάζει πλέον ο κόσμος σ' αυτά τα μέρη, γυρνώντας σπίτι της κάθησε κι "αποτύπωσε" στο χαρτί όλες τις εντυπώσεις και τα συναισθήματά της... Και ιδού το αποτέλεσμα]

(κοινώς, ένα τραγούδι για το θέμα "όλοι μαζί διασκεδάζουμε και ο καθένας περνάει -αν περνάει- καλά μόνος του")

 

Έλα ρε σύ  kain δεν το ήξερα αυτό.Μάλιστα επειδή μ' αρέσει το κομμάτι έτσι όπως τα χώνει,είχα ψάξει να δώ τι σημαίνει ENVY και έμαθα οτι σημαίνει ζήλεια.Υπέθεσα λοιπόν οτι όλα αυτά του τα λέει επειδή τον ζηλεύει.Αλλά τώρα μου τα ανέτρεψες σχεδόν όλα!Τώρα μ' αρέσει πιό πολυ  ;D

Μιάς και λέμε για Τάνια να πώ κι άλλο..Αυτή τη φορά "Μαμά Γερνάω".Όλοι σαφώς έχουμε καταλάβει το νόημά του.Για την ιστορία όμως,άλλοι λένε πως την εποχή που έβγαινε ο δίσκος αυτός,η Τάνια είχε χάσει τη μαμά της,γι' αυτό και ζήτησε απο τη Λίνα Νικολακοπούλου(που είναι και η στιχουργός του κομματιού)να γράψει ένα κομμάτι για τη μάνα της.Άλλοι πάλι λένε πως το κομμάτι υπήρχε καιρό πριν βγεί ο δίσκος και απλώς όταν το είδε η Τάνια ήθελε να το πεί οπωσδήποτε.Στο δίσκο υπάρχουν δύο εκτελέσεις.Η μια κανονική,και μια άλλη που στο τέλος η Τάνια κλέει,επειδή ακριβώς εχει χάσει τη μάνα της.Αυτά!!

Το "Μαμά γερνάω" δεν γράφτηκε κατά παραγγελία της Τσανακλίδου. Το 87 συνεργαζόταν η Νικολακοπούλου σε μία επιθεώρηση με τον Σταμάτη Φασουλή. Έψαχναν τίτλο και λέγανε διάφορες ατάκες. Πέταξε το "μαμά γερνάω " η Νικολακοπούλου και της λέει ο Φασουλής"αντί να λες τέτοια, δεν πας σπίτι να γράψεις κανέναν τραγούδι?". Έτσι έκανε. Το ξεκίνησε τότε και το ολοκλήρωσε τα Χριστούγεννα του 87. Η Τσανακλίδου συγκινήθηκε όταν το έλεγε, όχι γατί είχε χάσει τη μητέρα της αλλά επειδή οι στίχοι ήταν πολύ δυνατοί ..


"ενα χειμωνιατικο πρωι"- . τΡΑΓΟΎΔΙ ΠΟΥ ΈΓΡΑΨΕ Η βΙΤΆΛΗ, ΜΙΑ ΜΈΡΑ ΠΟΥ ΉΤΑΝ ΤΣΑΚΩΜΈΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΆΝΤΡΑ ΤΗς ΚΑΙ ΒΓΉΚΕ ΣΤΟΥς ΔΡΌΜΟΥ ΜΕς ΣΤΟ ΚΡΎΟ ΝΑ ΑΠΟΦΟΡΤΙΣΤΕΙ..ΟΠΩς ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ ΤΗς ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ...
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος filosofia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους έρχεται χειμώνας.......
    • Προφίλ
Απ: Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #69 στις: 26/08/05, 23:35 »
"Δε μπορώ" του Α. Ιωαννίδη, έχω ακούσει πως τους στίχους από το κομμάτι τους είχε δώσει μια κοπέλα που είχε χάσει τον αρραβωνιστικό της από ατύχημα με μηχανή.
" Να Μ' Αγκαλιάζεις Για Να Σ' Αισθάνομαι....
Κ' Αν Δείς Να Χάνομαι, Να Μ' Ανεβάζεις.... "

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Απ: Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #70 στις: 29/10/06, 22:48 »
το "so sad" της marriane faithfull γράφτηκε (νομίζω από την ίδια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) με αφορμή το θάνατο της μητέρας της..
Το So sad γράφτηκε από την ίδια και από τον Β.Reynolds, δεν γνωρίζω όμως τον λόγο..
επίσης, μία παλιά μπαλάντα, το "Julia", του Paulos Dog (δεν γράφεται έτσι, απλά το ακούω μόνο στο ράδιο και από την προφορά του εκφωνητη, πήγα να βγαλω νόημα..  :-\) είναι αληθινή ιστορία. ο συγκεκριμένος τραγουδιστής γούσταρε μία κοπέλα που την έλεγαν Julia αλλά αυτή δεν του έδινε σημασία (ήταν αρκετά άσχημος) και αυτός αυτοκτόνησε για πάρτη της...
To συγκρότημα λεγόταν Pavlos Dog και ο τραγουδιστής του ζει και "βασιλεύει" σε κάποιο σημείο του Αμαζονίου.

Kι όμως.. Ο τραγουδιστής πέθανε γιατί είχε πάρει ουσίες για να γίνει πιο ψιλή η φωνή του..
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Απ: Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #71 στις: 29/10/06, 22:56 »
για ακουστε και την ιστορια του smells like teen spirit

Λοιπον ενα βραδυ ο cobain με μια φιλη του συζητουσαν για την εφηβικη "επανασταση".Υστερα αφου και οι δυο τους ειχαν μεθυσει απο τα πολλα ποτα
(τι ασυνηθιστο! ;D ;D ;D ) η κοπελα πηγε και εγραψε σε ενα τοιχο τη φραση "kurt smells like teen spirit"
Ο cobain εμπνευστηκε απο αυτη τη φραση και καθησε επι τοπου και εγραψε τους στιχους του τραγουδιου πιστευοντας οτι η φιλη του γραφοντας αυτη τη φραση εννουσε οτι ο kurt αντιπροσωπευε το νεανικο πνευμα παρολο που εκεινη μαλλον ηθελε να πει οτι βρομαγε σαν εφηβος (απ'τα ποτα, τα τσιγαρα κτλ).

Παντως γενικα τα τραγουδια των nirvana ειναι εμπνευσμενα απο πολυ ιδιαιτερα περιστατικα

Eπίσης ο στίχος "here we are now,entertain us", ήταν μια φράση που χρησιμοποιούσε συχνά ο Cobain, μιας και δεν πολυγούσταρε τα πάρτι και πάντα τον έπειθαν οι άλλοι να παρευρεθεί οπότε όταν έφταναν τελικά έλεγε "here we are now-entertain us"
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #72 στις: 07/11/06, 11:33 »
Eπίσης ο στίχος "here we are now,entertain us", ήταν μια φράση που χρησιμοποιούσε συχνά ο Cobain, μιας και δεν πολυγούσταρε τα πάρτι και πάντα τον έπειθαν οι άλλοι να παρευρεθεί οπότε όταν έφταναν τελικά έλεγε "here we are now-entertain us"
Υστερα απο την επεξηγηση σου, επεσαν ακομα πιο πολυ στην υποληψη μου οι Νιρβανα. Νομιζα οτι οι στιχοι αναφεροντουσαν σε κατι, αλλα τωρα ξεκαθαριστηκε οτι δε μιλανε για τιποτα.  :-X

Αποσυνδεδεμένος GRAFREAK

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Re:Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #73 στις: 16/03/07, 16:42 »
Η Φανή ήταν αρραβωνιαστικιά του. Την μέρα λοιπόν του γάμου και καθώς η νύφη πήγαινε προς την εκκλησία έγινε ένα αυτοκινητιστικό και η νύφη που ήταν στο αυτοκίνητο του γάμου σκοτώθηκε λίγα μόλις μέτρα πρίν την εκκλησία.
Απο τότε ο Καζούλης "καλογήρεψε".

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Τα τραγούδια και η ιστορία τους!
« Απάντηση #74 στις: 01/04/07, 22:23 »
* To τραγούδι Γενέθλια '86 των Κ. Τριπολίτη - Θ. Μικρούτσικου γράφτηκε για τη μνήμη του ηθοποιού Νίκου Σκυλοδήμου, ο οποίος έθεσε τέρμα στη ζωή του το 1986.

Γενέθλια κι αγόρασα σκοινί
τον κόμπο μου τον έχω φτιάξει πρόχειρα
παραληρώντας πάνω στο σκαμνί
στον τελευταίο ρόλο του αυτόχειρα

Πίσω μου τίποτα, τίποτα στο μέλλον
μονάχα η κηδεία των ψηλών καπέλων

Γενέθλια και φτύνω τις ευχές
σοκολατάκια στήνω για ικρίωμα
ελπίζω με τις πρώτες τις βροχές
να ξεχαστώ κι εγώ και το σημείωμα


* Το ορχηστρικό Last Call To Paris του Π. Παυλίδη είναι αφιερωμένο στην Κατερίνα Γώγου. Ο τραγουδοποιός συνάντησε, στις αρχές του '90, την ηθοποιό και ποιήτρια στο Παρίσι, σε μια εποχή που η τελευταία ετοίμαζε μια παράσταση (με τίτλο Regina rosas amat, αν θυμάμαι καλά), την οποία και δεν πρόφτασε να ανεβάσει. To συγκεκριμένο κομμάτι προοριζόταν για αυτό το έργο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 12:11
από Αλκιβιάδης
23 Απαντήσεις
7651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 21:42
από Ammon Jerro
6 Απαντήσεις
3960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 20:50
από Αδάμ_Α
8 Απαντήσεις
4782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 00:57
από themos
3 Απαντήσεις
3171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 18:12
από ε?
0 Απαντήσεις
1490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 14:54
από ε?
0 Απαντήσεις
1586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/11, 12:57
από diji grampsas
7 Απαντήσεις
5016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/17, 13:22
από Aganippi
8 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 09:18
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/20, 14:35
από ΠΟΙΟΣ