Αποστολέας Θέμα: Yamaha ERG121C Review  (Αναγνώστηκε 3972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Yamaha ERG121C Review
« στις: 22/09/07, 18:49 »
Με αφορμή το θέμα που άνοιξε ο Zeppelin εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=52432.0 για το αν θα έπρεπε να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων παρόμοια με γνωστών sites, αποφάσισα να κάνω ένα δεύτερο review μιας κιθάρας που έχω αρκετό καιρό στα χέρια μου.Νομίζω αξίζει να επισκεφθείτε το παραπάνω link όσοι δεν το έχετε κάνει ήδη, γιατί θα δείτε πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις από πολλά άτομα και ίσως με τη συνδρομή και άλλων μελών να προχωρήσει η ιδέα αυτή.Το πρώτο review που έκανα ήταν κάπως πρόχειρο και σίγουρα δεν ανταποκρινόταν σε αυτό που είναι το ζητούμενο για ένα τέτοιο εγχείρημα στα πλαίσια του kithara .Να προσθέσω επίσης για άλλη μια φορά ότι δεν είμαι ο ειδήμων στις κιθάρες ώστε ο λόγος μου να αποτελεί την απόλυτα σωστή άποψη στο θέμα.Για αυτόν το λόγο θα προσπαθώ το γράψιμο μου να αφήνει ανοιχτά κάποια σημεία.Το καλό θα ήταν να μοιραστούν και άλλα άτομα την άποψη τους ειδικά για αυτήν την συγκεκριμένη κιθάρα του review αφού υπάρχουν και άλλοι κάτοχοι που έχω συζητήσει μαζί τους με pm, για να δημιουργήσουμε τελικώς μια συνολικότερη εικόνα.
Οι ιδέες που ρίχτηκαν στο τραπέζι ήταν βασικά να χρησιμοποιήσουμε έτοιμες φόρμες από sites όπως, harmony central,
ultimate guitar,imuso.Τα δύο πρώτα είναι παρόμοια και χωρίζουν το review se 5-6 κατηγορίες .Το τρίτο κάνει μια απλή περιγραφή όλων
των μερών της κιθάρας το καθένα ξεχωριστά και έπειτα καταλήγει σε δυό παραγράφους για τον ήχο και την γενική εντύπωση που αφήνει το
όργανο.

Αρχικά ξεκίνησα να γράφω αυτό το review έχοντας ως πρότυπα τα ultimate-guitar και harmony central.Εφτασα όμως σε κάποιο σημείο που ένιωσα
ότι δεν μπορώ να μεταφέρω αυτά που πραγματικά ήθελα να πω και γι' αυτό τελικά υιοθέτησα κάτι ανάμεσα σε αυτές τις φόρμες.Αναγκάστηκα να κρατήσω και τις ονομασίες των κατηγοριών στα αγγλικά(άντε τώρα να μεταφράσεις το nut (ζυγός ; ) και να είναι κατανοητό :P ).
Προς το παρόν δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και βαθμολογία για το λόγο ότι ίσως δεν θα υπάρξουν πολλές γνώμες πάνω στο ίδιο προιόν, τουλάχιστον όχι όσο στα άλλα sites, οπότε ίσως να μην έχει και νόημα ώστε να βγαίνει ένας αξιόπιστος γενικός βαθμός.
Ελπίζω να ακουστούν και νέες προτάσεις για το θέμα διότι νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
ΥΓ1: Σρρυ αν σας κούρασα με τον μακρύ πρόλογο.
ΥΓ2: Καλύτερα θα ήταν, τις απόψεις να τις εκθέσετε στο link που παρέθεσα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yamaha ERG121C Review
« Απάντηση #1 στις: 22/09/07, 18:53 »



Τιμή : 238€ - 214€ (Νακας)

Χαρακτηριστικά - Τα μοντέλα αυτά κατασκευάζονται στην Κίνα ( διευκρίνηση: To τωρινό μοντέλο ονομάζεται ERG 121 U .Δεν μπόρεσα να βρώ στο
διαδίκτυο τις διαφορές με το μοντέλο C.Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν, ή δεν είναι ουσιαστικές).Είναι προσανατολισμένη σε Heavy-Rock ήχους με 3 μαγνήτες H-S-H και πενταθέσιο επιλογέα.Eπίσης το τρέμολο είναι non-floating.

Τuners - No name κατασκευής με καλό φινίρισμα αλλά κακής ποιότητας και πολυ "επιρρεπή" στο ξεκούρδισμα.Ενα από αυτά στην κιθάρα
             μου μετά από κάποιο διάστημα δεν κρατούσε ούτε για ένα λεπτό κουρδισμένο.

Nut - Πλαστικό και ίσως μέρος του προβλήματος σχετικά με το κούρδισμα της κιθάρας...

Neck - Ο λαιμός είναι αρκετά βολικός με μέτριο πάχος κατασκευασμένος από maple.Η ταστιέρα είναι κατακευασμένη από τριανταφυλλιά
          με 22 τάστα και γενικά το σύνολο έχει καλό φινίρισμα χωρίς μυτερές ακμές.Το headstock έχει επάνω αυτοκόλλητα με τη μάρκα
          και το μοντέλο στο εμπρός μέρος και το SN στο πίσω.Η βίδα που ρυθμίζει το action είναι καλυμένη όμορφα με ένα πλαστικό καπάκι.

Body - Το σώμα είναι από Alder με επίσης καλό φινίρισμα και ιδιαίτερα ανθεκτικό στα χτυπήματα.Διατίθεται μόνο σε μαύρο χρώμα.
           Στο πίσω μέρος υπάρχουν δύο ξεχωριστά πλαστικά καπάκια που το ένα καλύπτει το μηχανισμό του τρέμολο και το δευτέρο,
           τα 2 pots και τον επιλογέα.Το jack input στηρίζεται σε πλαστική βάση βιδωμένη εξωτερικά που είναι παραπάνω από βέβαιο
           ότι κάποια στιγμή θα σπάσει λόγω μικρού πάχους.Οι βίδες επίσης που κρατάνε τους μαγνήτες επάνω στις πλαστικές είναι
           λίγο κοντές μια και προσπαθώντας να τους κατεβάσεις μπορεί να πέσουν μέσα αφού φευγουν από τη βίδα.

Bridge - Το τρέμολο είναι πολύ κάτω του μετρίου και η κιθάρα ξεκουρδίζει στη χρήση του.Πρώτα απ΄όλα τα σελάκια δεν ταιριάζουν
            εμφανισιακά στο στύλ της κιθάρα αφού έχουν vintage σχέδιο.Εκτός αυτού οι χορδές δημιουργούν θορύβους πάνω τους όταν
            χρησιμοποιείς το τρέμολο. Το steel block είναι από μαλακό σίδερο, τόσο, που θυμίζει μολύβι.Σε έντονη χρήση που έκανα στο τρέμολο
            το block κόπηκε στα δύο κατά μήκος της τρύπας που βιδώνει το whammy bar και έπρεπε να επιδοθώ σε πατέντες
            για να αντικαταστήσω το κομμάτι που έλειπε.Μετά από λίγο καιρό έσπασε και το bar και έφτιαξα άλλο.

Pickups - Ο πιο αξιόλογος μαγνήτης από τους 3 είναι αυτός της γέφυρας.Δυστυχώς όμως όλοι παράγουν
              έντονο "φύσημα" και  επηρεάζονται από εξωτερικές πηγές ηλεκτρομαγνητισμού(παίζοντας πχ κοντά στο pc)λόγω κακής μόνωσης με απλή
              μον.ταινία.Στα καθαρά ακούγεται πολύ καλά αλλά όσο "βρώμιζει" ο ήχος, το αποτέλεσμα εμένα προσωπικά δεν με ικανοποιεί.
              Πάντως μπορείς να "πιάσεις" πολύ καλές αρμονικές με τον μαγνήτη της γέφυρας(αυτό ίσως ακούγεται λίγο αόριστο αλλά συγκρίνοντας την
              με τη strat που έχω ισχύει απόλυτα).

Γενική εντύπωση - H συγκεκριμένη κιθάρα απευθήνεται σε αρχάριους.Είναι προσεγμένη στο φινίρισμα αλλά πάσχει αρκετά σε βασικά μέρη της.
                             Ο ήχος της είναι απλά ικανοποιητικός και τίποτα παραπάνω.Είναι πάντως αρκετά βολική και θα μπορούσε κάποιος
                             να αρχίσει με αυτή. Να κάνω σύγκριση με άλλες της κατηγορίας της δεν είμαι σε θέση.Εχω όμως την αίσθηση ότι
                             είναι λίγο υπερτιμημένη στα χρήματα αυτά παίρνοντας υπόψιν τις σημερινές τιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/07, 19:02 από Minotaur »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Yamaha ERG121C Review
« Απάντηση #2 στις: 22/09/07, 22:40 »
Συγχαρητήρια φίλε Minotaur...

Αναλυτικότατο το review...

Αναμένετε, σειρά έχει η RGX-820Z...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
112 Απαντήσεις
41201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/07, 11:17
από guiatristoftheworld
3 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 22:43
από Symeon
1 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 03:12
από Minotaur
13 Απαντήσεις
6799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 14:47
από SNP
4 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
14 Απαντήσεις
9238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:47
από thanasis93
4 Απαντήσεις
6720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/08, 15:39
από ee6077
5 Απαντήσεις
5732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:53
από freemind
12 Απαντήσεις
5638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/14, 20:19
από saved