Αποστολέας Θέμα: Ibanez GRG-170 review.  (Αναγνώστηκε 10394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Ibanez GRG-170 review.
« στις: 23/09/07, 14:49 »
Καταρχήν να τονίσω ότι αυτό το review δείχνει την δική μου γνώμη. Δεν είμαι κανένας πολύ έμπειρος κιθαρίστας, και λέω την γνώμη μου σε σύγκριση με άλλες 5-6 κιθάρες σε αυτά τα λεφτά που έχω παίξει. Κοινώς ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ.


IBANEZ GRG 170

Χαρακτηριστικά: Η δικιά μου είναι κατασκευασμένη στην Ινδονησία. Είναι προσανατολισμένη κυρίως για ήχους με πολλά γκάζια, από hard rock μέχρι και heavy-thrash metal είναι το φάσμα όπου αποδίδει καλύτερα. H-S-H με τρέμολο floating 1 point, fat 10. Θα την χαρακτήριζα πάντως αρκετά all-around. Βγαίνει σε 4 χρώματα: Black Night, Jewel Blue, Candy Apple, Sparkling Lime. Κοινώς, μαύρο, σκούρο μπλε, κόκκινο, χρυσομπεζκίτρινο.

Tuners: No name, δεν θα έλεγα ότι αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να τα κρατάω in tune, αμα λάβουμε υπόψιν τα λεφτά της κιθάρας είναι αρκατά καλά.

Neck: GRG-1, maple neck. Είναι πολύ λεπτός, ίσως υπερβολικά, και ίσως να μην αρέσει σε κάποιους. Ο λαιμός την κάνει πολύ γρήγορη και κατάλληλη για shred και γρήγορα σόλο. Rosewood ταστιέρα με 24 medium jumbo τάστα. Shark tooth inlays.

Body: Basswood σώμα, με ενισχυμένα μπάσα, και για αύτο εγώ τα χαμηλώνω λίγο από το EQ του ενισχυτή. Το τρέμολο είναι αρκετά καλό για non-locking, και ξεκουρδίζει σχετικά δύσκολα σε σχέση με άλλα από κιθάρες της ίδιας τιμής.. Επίσης, το «παραφαγωμένο» σώμα προσφέρει στο playability, καθώς κάνει πιο εύκολη την πρόσβαση στα κάτω τάστα.
Ένα tone και ένα volume knob. Το volume knob λίγο πριν το 0, «καθαρίζει» από παραμόρφωση τους μαγνήτες. Το tone δεν το χρησιμοποιώ και πολύ μιας και μου φαίνεται ότι χαλάει τον ήχο.

Pickups: Η κιθάρα έχει από stock τους μαγνήτες της Ibanez PSND1 (neck)(H), PSNDS (middle)(S), PSND2 (bridge)(H). Οι διπλοί έχουν αρκετά καλή απόδοση στα πολλά γκάζια και χρησιμοποιώ κυρίως αυτούς τους δύο. Ο μονός αρχίζει πολύ γρήγορα να τζιτζικίζει με την παραμόρφωση. Στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή, οι διπλοί προσθέτουν λίγη παραμόρφωση. Γενικά, η κιθάρα υστερεί αρκετά στα καθαρά.

Γενική εντύπωση: Είναι μια κιθάρα που απευθύνεται σε αχάριους που θέλουνε να παίξουνε ήχους με πολλή παραμόρφωση, ο ήχος είναι καλός στην παραμόρφωση και αρκετά μέτριος στα καθαρά. Πρέπει επίσης να πω ότι αμα κάποιος έχει συνηθήσει να παίζει σε αυτήν την κιθάρα ίσως έχει κάποια προβλήματα προσαρμογής με λαιμούς πιο χοντρούς όπως πχ Les Paul. Τέλος, εγώ πιστεύω ότι τα αξίζει τα χρήματά της και με το παραπάνω, καθώς ειδικά για αυτά τα είδη μουσικής δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτήν την τιμή.

Τιμή: 233€ από thomann, εγώ την αγόρασα γύρω στα 200 από τον Τρίμη μετριτοίς, γύρω στην πρωτοχρονιά που μας πέρασε.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #1 στις: 24/09/07, 20:22 »
Πρέπει επίσης να πω ότι αμα κάποιος έχει συνηθήσει να παίζει σε αυτήν την κιθάρα ίσως έχει κάποια προβλήματα προσαρμογής με λαιμούς πιο χοντρούς όπως πχ Les Paul.

Και να τανε μονο με τις lp το προβλημα... Με αυτην την κιθαρα εμαθα και μου φαινετε πως οπια αλλη κιθαρα και αν πιασω (εκτος απο καπιες ibanez) πρεπει να μαθω απο την αρχη κιθαρα πανω της....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #2 στις: 24/09/07, 22:32 »
Ναι, είναι και θέμα του πως σε βολεύει. Εγώ για παράδειγμα δεν είχα κανένα πρόβλημα να παίξω σε LP-style.. Ίσως να έπρεπε να είχες ψάξει καλύτερα ποια κιθάρα σε βολευέι στο χέρι..

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #3 στις: 24/09/07, 23:14 »
σκεφτομαι και γω να κανω κανα ριβιου της δικιας μου κιθαρας αλλα αμα δεν μαζευτουν ολα σε ενα ξεχωριστο φακελο κια να ειναι ολα συγκεντρωμενα δεν εχει νοημα νομιζω...η ΣΟ θα πρεπει να επιληφθει του θεματος...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #4 στις: 07/12/07, 16:05 »
Κατέληξα σε αυτή την κιθάρα μετά από ΠΟΛΥ διάβασμα...

Φαίνεται να είναι μια καλή κιθάρα για τα χρήματα και για το γούστο μου πανέμορφη!

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #5 στις: 15/01/08, 00:54 »
Το ειχα για ενα φεγγαρι αυτο το οργανο... ειναι για βαριες δουλειες... :P

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #6 στις: 22/01/08, 02:51 »
θελω να την παρω και εγω, αλλα κανει για rock kai blues?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #7 στις: 24/01/08, 01:26 »
θελω να την παρω και εγω, αλλα κανει για rock kai blues?
με λιγη καλη διαθεση κανει(και με τοσα που κοστιζει....)

Αποσυνδεδεμένος dimitris21

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #8 στις: 19/02/13, 13:42 »
δλδ σε ποια θεση εχεις το διακοπτη tone  στην κιθαρα?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ibanez GRG-170 review.
« Απάντηση #9 στις: 19/02/13, 13:49 »
με τι ενισχυτή θα παίζει;
τι πετάλια(αν) χρησιμοποιεί;
τι ήχο θέλουμε(rock,blues,hard rock);
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 23:52
από Kli Klis
2 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/08, 16:07
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
12241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 16:38
από kkmspm (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 15:55
από paranoid_gr
8 Απαντήσεις
4420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima
Bugera 6260 review

Ξεκίνησε από Stinky Ενισχυτές

23 Απαντήσεις
8432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 14:40
από LiveToPlayLive
134 Απαντήσεις
83945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
29633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/19, 21:02
από Crazy Heart