Αποστολέας Θέμα: Musicman JP BFR F1 Review  (Αναγνώστηκε 12068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #25 στις: 14/06/08, 00:06 »
Μην τα γραφετε αυτα ρε παιδια εσεις που εχετε αυτη την κιθαρα, γιατι μας χαλατε την ψυχολογια.  :-[
Ασε που παιζει η Ελλαδα αυριο και χρειαζομαστε έξτρα ψυχικη δυναμη!  :-\
Άρχοντα, δεν έχουμε την κιθάρα που πόσταρες αρχικά, την BFR (αν και με το επόμενο bonus τη βλέπω την παραγγελία :D) που όπως λέγεται είναι καλύτερη από την κανονική σειρά οπότε προσωπικά μου χαλάει και εμένα η ψυχολογία  :-[.. Μου ήρθε λίγο όρεξη και έπαιξα κανά 10λεπτο και θυμήθηκα κάτι που δεν το ανέφερα.. Καταρχάς η γέφυρα της είναι τέλεια.. Κάνεις ότι θέλεις με το τρέμολο και φυσικά δεν έχει lock για να μην μπορείς να κουρδίσεις (κουρδίζεις κανονικά σαν κιθάρα με vintage bridge).. To θέμα όμως είναι άλλο.. Ενώ έχει intonation screws, όσο καιρό την έχω, το intonation δεν μου έχει χαλάσει καθόλου και ταλαιπωρώ αρκετά το tremolo έτσι ώστε τα saddles να νιώθω ότι μικρομετακινούνται ενώ της έχω αλλάξει και χορδές 2-3 φορές.. Πραγματικά μένει ακίνητο και στις 2 οκτάβες σε σημείο που να αναρωτιέμαι γιατί τις έχει τις intonation screws αφού ποτέ δεν προβλέπω να τις χρησιμοποιώ.. Σαν να ρυθμίζεται μόνη της με μαγικό τρόπο.. Είχα ρωτήσει την Ernie Ball για αυτό σε ένα email που τους έστειλα για κάτι άλλο και μου είχαν δώσει μια απάντηση για την πατέντα (αν το βρω το email θα το postάρω).. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλη κιθάρα, αλλά το truss rod ρυθμίζεται από ένα άνοιγμα στο τέλος της ταστιέρας και δεν χρειάζεται ξεβίδωμα καπακιού (στα κλειδιά) ή αφαίρεση χορδών.. Τελειότης!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #26 στις: 14/06/08, 00:47 »
To tremolo που εχει αυτη η κιθαρα ειναι πατεντα αυτης της εταιρειας ή το χρησιμοποιουν και αλλες; Συμμετειχε και ο Petrucci στον σχεδιασμο του τρεμολου; Αν ξερει κανεις λεπτομερειες γι'αυτο το τρεμολο ας γραψει.
Εγω απεχθανομαι τα τυπου floyd rose για τους γνωστους λογους ταλαιπωριας και επειδη δεν το χρησιμοποιω επισης στο παιξιμο μου.Αυτο το γεγονος θα με απετρεπε να αγορασω αυτη την κιθαρα εκτος αν με πεισει καποιος οτι το τρεμολο που φοραει δεν θα με απογοητευσει ή αν ειναι εφικτο να παραγγειλω απο την Ernie Ball κιθαρα χωρις αυτο (με fixed bridge).   ???
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #27 στις: 14/06/08, 00:53 »
Καλά είναι πλέον σίγουρο οτι η JP θα αφήσει την δική της ιστορία στον κόσμο της κιθάρας,απλά για μένα θα άγγιζε την τελειότητα αν το συγκεκριμένο πρωτότυπο (η πάνω κιθάρα στην φωτογραφία) περνούσε σε μαζική παραγωγή,και να έχεις επίσις την δυνατότητα να επιλέξεις το ξύλο του σώματος και κάποιο maple καπάκι (quilted,flame,figured)



Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #28 στις: 14/06/08, 00:54 »
To tremolo που εχει αυτη η κιθαρα ειναι πατεντα αυτης της εταιρειας ή το χρησιμοποιουν και αλλες; Συμμετειχε και ο Petrucci στον σχεδιασμο του τρεμολου; Αν ξερει κανεις λεπτομερειες γι'αυτο το τρεμολο ας γραψει.
Εγω απεχθανομαι τα τυπου floyd rose για τους γνωστους λογους ταλαιπωριας και επειδη δεν το χρησιμοποιω επισης στο παιξιμο μου.Αυτο το γεγονος θα με απετρεπε να αγορασω αυτη την κιθαρα εκτος αν με πεισει καποιος οτι το τρεμολο που φοραει δεν θα με απογοητευσει ή αν ειναι εφικτο να παραγγειλω απο την Ernie Ball κιθαρα χωρις αυτο (με fixed bridge).   ???
Η γέφυρα λέει music man πάνω οπότε θεωρώ ότι είναι δική της πατέντα.. Στην ουσία είναι μια γέφυρα περίπου vintage κατασκευής η οποία όμως έχει μεγάλο περιθώριο να πάει πάνω κάτω οπότε συμπεριφέρεται σαν FR και όχι δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.. Θα είναι σαν να έχεις fixed bridge (κούρδισμα, αλλαγή χορδών, κ.λ.π.) μόνο που θα μπορείς να κάνεις και divebombs ;D!! To αν συμμετείχε και ο JP δεν το γνωρίζω.. Ενδιαφέρον όμως ερώτημα.. Όποιος γνωρίζει....

Αύριο θα ποστάρω μερικές φωτογραφίες της γέφυρας για να την δεις.. Θα πάθεις πλάκα με το πως σκέφθηκαν να αντικαταστήσουν το FR με κάτι εξίσου αποτελεσματικό αλλά πολύ πιο απλό.. Μερικές φορές ισχύει το: simplicity over complexity
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/08, 00:57 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #29 στις: 14/06/08, 01:04 »
Θα περιμενω τις φωτο σου με αγωνια!  ;)     ;D
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #30 στις: 14/06/08, 01:18 »
Η συγκεκριμένη γέφυρα είναι παράδειγμα προς μίμηση που λένε,φοβερά εργονομική όπως και όλη η κιθάρα άλλωστε,έχω την αίσθηση ότι και στον σχεδιασμό της γέφυρας είχε συμμετοχή ο JP.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #31 στις: 14/06/08, 13:42 »
Φωτογραφίες:


Η γέφυρα όπως φαίνεται από μπροστά.. Μοιάζει αρκετά με μια κοινή vintage γέφυρα..


Το logo της MM που μάλλον αποδεικνύει ότι είναι δική της πατέντα:


H γέφυρα όπως φαίνεται από κάτω:


Όπως φαίνεται στη πάνω φωτογραφία, αυτή η μπάρα (θα μπορούσαμε να την χαρακτηρίσουμε) είναι ένα κομμάτι με τη γέφυρα και ευθύνεται για τα divebombs.. Μπορεί να πάει αριστερά-δεξιά χωρίς κανένα πρόβλημα και όπως φαίνεται στη επόμενη φωτογραφία μπορείς να ζορίσεις το tremolo αρκετά (δεν φαίνεται πολύ καλά στη pic αλλά οι χορδές εκείνη τη στιγμή είναι πίτα):


Και φυσικά το truss rod adjustment στη πιο εργονομική θέση που έχω συναντήσει (εκεί που τελειώνει η ταστιέρα):

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #32 στις: 14/06/08, 13:56 »
Οτι και να λεμε καταπληκτικη κιθαρα... Η απλη δεν μου αρεσε γιατι ειχε πολυ μικρο σωμα, την BFR δεν την εχω δει απο κοντα για να καταλαβψ πως εχει αλλαξει το μεγεθος... Παντως η πιο εργονομικη θεση για truss rod adjustment ειναι στους λαιμους της Warmoth οπου την εχει με ενα αλενακι να ρυθμιζεται στο πλαϊ του λαιμου με μια μικρη τρυπιτσα, κοντα στο σημειο που εφαπτεται ο λαιμος με το σωμα (κοιταει προς τα κατω).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #33 στις: 14/06/08, 14:28 »
Ευχαριστουμε faser  εισαι τέλειος οπως παντα!   ;)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Musicman JP BFR F1 Review
« Απάντηση #34 στις: 14/06/08, 14:32 »
Οτι και να λεμε καταπληκτικη κιθαρα... Η απλη δεν μου αρεσε γιατι ειχε πολυ μικρο σωμα, την BFR δεν την εχω δει απο κοντα για να καταλαβψ πως εχει αλλαξει το μεγεθος... Παντως η πιο εργονομικη θεση για truss rod adjustment ειναι στους λαιμους της Warmoth οπου την εχει με ενα αλενακι να ρυθμιζεται στο πλαϊ του λαιμου με μια μικρη τρυπιτσα, κοντα στο σημειο που εφαπτεται ο λαιμος με το σωμα (κοιταει προς τα κατω).
Την είχα δει αυτή την τρυπίτσα όχι σε μια Warmoth αλλά σε μια άλλη κιθάρα (πρέπει να ήταν μια Hangstrom) αλλά εκείνη την ώρα δεν αναρωτήθηκα ποια η χρησιμότητα της.. Πολύ ενδιαφέρον.. Τελικά αν ο άλλος θέλει να προχωρήσει την τεχνολογία της κιθάρας το κάνει με πολύ απλά βήματα :D..

Ευχαριστουμε faser  εισαι τέλειος οπως παντα!   ;)

No problem Nickmanak ;)..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μusicman VS Musicman VS ?

Ξεκίνησε από onfire Μπάσο

9 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 18:03
από Nikoubis
5 Απαντήσεις
12241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 16:38
από kkmspm (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 15:55
από paranoid_gr
Review DIY Pedal KITs 2009-12

Ξεκίνησε από adr1anos « 1 2 3 » Εφέ

68 Απαντήσεις
94367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/14, 17:27
από adr1anos
11 Απαντήσεις
4388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 01:42
από Απόλλων
Bugera 6260 review

Ξεκίνησε από Stinky Ενισχυτές

23 Απαντήσεις
8432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 14:40
από LiveToPlayLive
134 Απαντήσεις
83941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 12:22
από freemind
11 Απαντήσεις
29632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/19, 21:02
από Crazy Heart