Αποστολέας Θέμα: Rack set up or...  (Αναγνώστηκε 10601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Rack set up or...
« στις: 10/07/08, 00:22 »
Παιδιά θέλω τα φώτα σας…

Σκέφτομαι να φτιάξω rack ακολουθώντας το 80’s feeling και το ψώνιο που διακατέχει τους περισσότερους μας με μηχανήματα, set up κτλ κτλ αλλά με τελική απόληξη να παίζεις με έναν ωραίο ήχο.

Έχω ακούσει ορισμένα πράγματα, για άλλα έχω διαβάσει και για αρκετά δεν ξέρω αν είναι εμπορικά διαθέσιμα ή όχι.

Ξεκινάμε:

1.Korg DTR 2000 (tuner)
2.Jmp1 – Soldano X88R/X99/SP77 κάποιο άλλο (ποιό);
3.G-Major
4.dbx 2031
5.Ada microtube 100 – Mesa Boogie 20/20 – Marshall 20/20 κάποιο άλλο (ποιο);
6.Decimator pro rack g
7.2X12 25W Greenbacks Celection (τα είχα σε 4Χ12 και μου άρεσαν, αν υπάρχει αντιπρόταση...)

Αγαπημένοι ήχοι είναι Lynch Mob (G.Lynch), White Lion (Vito Bratta), Whitesnake 1987 (John Sykes) & Slip of the Tongue (Steve Vai), Extreme (Nuno Bettencourt) και 90’s hard rock όπως Firehouse (Bill Leverty), Gotthard, Jaded Heart etcetc.

Βέβαια οι περισσότεροι έπαιζαν/παίζουν με κεφαλή και rack στα loops…
Μου αρέσει το rack περισσότερο σαν «ιδέα», αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση για head+rack θα την άκουγα πολύ ευχάριστα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Δεν ξεχνάμε βέβαια τα wah μπροστά παρέα με tube screamer, whammy κτλ…

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #1 στις: 10/07/08, 02:09 »
1) Ρε φίλε, ήμαρτον τι να το κάνεις το eq σε set-up για κιθάρα?Εγώ μόνο σαν ηχολήπτης τα έχω δουλέψει 5 χρόνια
2)Επαγγελματικό noise reducer να το κάνεις τι?
3)Τους τελικούς ενισχυτές τι τους θές, για παίξεις μούρη στα monitor, γιατί εγώ τόσα χρόνια είμαι με Shure in-ear και κάνω τρελή δουλειά...

Τέλος αυτό που ψιλοκατάλαβα είναι ότι είσαι μάλλον καταναλωτής της μουσικής και όχι παίχτης γιατί αν ήσουν ο Vai δεν θα μιλάγαμε για τέτοια τώρα

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #2 στις: 10/07/08, 02:37 »
ντξ ρε συ δεν ειπε τπτ το παιδι..αν εχει μερακι κ χρημα γιατι να μη το κανει...μπορει να μην ειναι ο βαι(δεν το ξερουμε αυτο)αλλα μπορει να το εχει κ**λα....για μενα φιλε αν εχει τα λεφτα κ την ορεξη καντο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #3 στις: 10/07/08, 03:18 »
Το θέμα θα βρωμίσει.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #4 στις: 10/07/08, 09:09 »
Kαι τι εγινε που δεν ειναι ο Vai ρε παιδια; Δεν εχει δικαιωμα να εχει το συτημα που θελει; Δικα σας λεφτα θα χαλασει;
Φιλε μην ακους κανεναν και προχωρα.
Για ποιο οικονομικη λυση απο τους προενισχυτες θα σου προτεινα τον sp77. Αν δεν ενδιαφερεσαι για πολυ High gain καταστασεις ειναι οτι πρεπει. Αν θες κατι παραπανω πας για x88, x99, οι οποιοι ομως ειναι σπανιοι και πολυ πιο ακριβοι... Ακομα πιο φτηνη λυση αλλα οχι και τοσο ποιοτικη (και με αρκετο θορυβο) ειναι Marshall Jmp-1 (δεν θα το προτεινα). Επισης σε περιπτωση που ενδιαφερεσαι για μεσου κοστους λυση, επειδη κι εγω εχω ενα μικρο rack και το πουλαω για να παω για κεφαλη, εχω για πωληση εναν Mesa Boogie Studio Preamp + Mesa Boogie 50/50 τελικο (αν ενδιαφερεσαι στειλε pm)...Μπορεις να τσεκαρεις reviews στο harmony central. Κλασσικος 80's-90's ηχος απο hard rock μεχρι παλιους καλους metallica και dream theater μεχρι Awake.
Για ολα τα αλλα που ειπες μια χαρα ακουγονται. Με το Gmajor δεν νομιζω να χρειαζεσαι επιπλεον eq και noise reduction, θα σαι μια χαρα.
Τα ηχεια ειναι μια χαρα, αν και εγω παντα προτιμω 4x12". Αν ομως προκειται να μετακινεις συχνα τα ηχεια πρεπει να σκεφτεις και θεμα βαρους, μεταφορας κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #5 στις: 10/07/08, 09:35 »
Παιδιά ιδιώτης είμαι με μεράκι και αγάπη για αυτά που σκέφτομαι και σας γράφω.
Αν κατάλαβα καλά ο χομπίστας απαγορεύεται να έχει τέτοια equipment...μην πω δηλαδή και για power conditioner ε;
Επίσης δεν ζήτησα κριτική για το αν είμαι ο Vai ή Τόλης Τσιμογιάννης...
Αν κάποιος επίσης για να απαντήσει θέλει διαπιστευτήρια ας με ακούσει εδώ που παίζω με Line6 (μάλλον όμως επειδή παίζω με Line6 απαγορεύεται να πάω σε κάτι καλύτερο) http://music.kithara.gr/bands/442/
Ζήτησα απόψεις και guidance, αν είχα αποφασίσει δεν θα έγραφα τίποτα.
Η πρόταση μου προφανώς δεν υλοποιείται σε μια μέρα αλλά step by step.
Επειδή το topic προκαλεί το λαϊκό αίσθημα, αν νομίζουν οι admin ας το σβήσουν και συγνώμη που σύγχυσα ορισμένους 

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #6 στις: 10/07/08, 10:32 »
Το τι θα κάνει ο καθένας τα λεφτά του ή πόσα θα δώσει, είναι καθαρά δικό του και μόνο θέμα. Από εκεί και πέρα εμείς οι τρίτοι και με την προυπόθεση ότι γνωρίζουμε,  μόνο συμβουλές μπορούμε να δώσουμε...

Παναγιώτη. Πέρα από κάποια μικρά προβληματάκια στο timing σου, Το Positive feeling είναι από τα καλύτερα ``ερασιτεχνικά`` instrumental που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό (έχει ήδη πάρει θέση στην συλλογή μου). Πάρα πολύ καλή τεχνική χωρίς πολύ μπλα μπλά με εξαιρετικό phrasing και φοβερές μελωδίες...Keep on rocking... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #7 στις: 10/07/08, 10:35 »
Thanks mate!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #8 στις: 10/07/08, 11:52 »
1) Ρε φίλε, ήμαρτον τι να το κάνεις το eq σε set-up για κιθάρα?Εγώ μόνο σαν ηχολήπτης τα έχω δουλέψει 5 χρόνια
2)Επαγγελματικό noise reducer να το κάνεις τι?
3)Τους τελικούς ενισχυτές τι τους θές, για παίξεις μούρη στα monitor, γιατί εγώ τόσα χρόνια είμαι με Shure in-ear και κάνω τρελή δουλειά...

Τέλος αυτό που ψιλοκατάλαβα είναι ότι είσαι μάλλον καταναλωτής της μουσικής και όχι παίχτης γιατί αν ήσουν ο Vai δεν θα μιλάγαμε για τέτοια τώρα

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Σ ... :(

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #9 στις: 10/07/08, 13:27 »
Παναγιωτη, μην ακους κανεναν... Κανε το χομπυ σου, παρε οσα και οτι μηχανηματα θες... Δικα σου ειναι τα χρηματα οτι θες τα κανεις...
Θεωρω απαραδεκτη τετοια συμπεριφορα και απαντησεις αυτου του τυπου. Και κουλο να ηταν το παλικαρι, ποιο προβλημα υπαρχει με το να παιρνει καλο εξοπλισμο; Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τετοιες αποψεις... Αν ηταν ετσι τοτε θα επρεπε να μην κυκλοφορει τπτ περα απο squier και καναν spider και ολοι να παιζαμε με αυτα εκτος απο τα μεγαθηρια της μουσικης... Ελεος πια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #10 στις: 10/07/08, 13:35 »
1) Ρε φίλε, ήμαρτον τι να το κάνεις το eq σε set-up για κιθάρα?Εγώ μόνο σαν ηχολήπτης τα έχω δουλέψει 5 χρόνια
2)Επαγγελματικό noise reducer να το κάνεις τι?
3)Τους τελικούς ενισχυτές τι τους θές, για παίξεις μούρη στα monitor, γιατί εγώ τόσα χρόνια είμαι με Shure in-ear και κάνω τρελή δουλειά...

Τέλος αυτό που ψιλοκατάλαβα είναι ότι είσαι μάλλον καταναλωτής της μουσικής και όχι παίχτης γιατί αν ήσουν ο Vai δεν θα μιλάγαμε για τέτοια τώρα

απλά...lol...ήμαρτον...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #11 στις: 10/07/08, 13:38 »
πολυ ωραια κομματια....κ πολυ καλη τεχνικη...αλλα κ να μην ειχες την τεχνικη εμενα ειλικρινα δεν με ενδιαφερει γιατι δεν μου πεφτει λογος.αφου εσυ το γουσταρεις καντο..τοσο απλα.δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθισω στις επιλογες σου γιατι δεν εχω παιξει με τα μηχανηματα που λες...

Υγ.απο τη στιγμη που εχεις κ την τεχνικη κ το μερακι σιγουρα δεν θα πανε χαμενα τα λεφτα...οταν κανεις τον εξοπλισμο σου ανεβασε κ καμια φωτο

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ...δεν σου κανω πλακα μ αρεσε παρα πολυ...πως γραφτηκαν τα κομματια μπορεις να μου πεις?στουντιο,σπιτι....
Επειδή το topic προκαλεί το λαϊκό αίσθημα, αν νομίζουν οι admin ας το σβήσουν και συγνώμη που σύγχυσα ορισμένους 

οπως βλεπεις απ ολα τα ποστ δεν συγχυσες ορισμενους...ενας ηταν αυτος...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/08, 13:47 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #12 στις: 10/07/08, 13:53 »
Thank you φίλε!

Η ηχογράφηση έγινε σπίτι μου με το Line6 POD 2.0, Jim Dunlop wah (δεν θυμαμαι τον τύπο, το κλασσικό μάλλον), Ibanez Prestige 2620QM (B-SD Custom/N-Dim.Paf pro), GHS 9άρες progressives, Dimarzio καλώδια, Terratec EWX..κάτι soundcard, Cubase και Halion και ένα Evolution midi πιανάκι.

Το θέμα που άνοιξα ευελπιστώ να ολοκληρωθεί σε ένα βάθος χρόνου 1 ~ 1 ½ χρόνο γιατί όπως μερικοί ίσως έχετε δει έχω και ένα guitar project που φτιάχνω (ναι είναι ήδη στο μάστορα!), πριν κάνα μήνα πήρα και μια J-Custom και έχω και ένα RX7 που φτιάχνω (αυτό είναι αμάξι για όσους δεν το ξέρουν), οπότε θέλει το χρόνο του.

Να πω επίσης πως δεν είμαι ο γιός του Λάτση αλλά ένας ιδιωτικός υπάλληλος που ξοδεύει τα χρήματα του σε αυτά που αγαπάει και όχι αριστερά δεξιά.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #13 στις: 10/07/08, 14:02 »
ειλικρινα σε ψηλοζηλευω ;D ;D...κιθαρες γαματες ΤΡΕΛΟ αμαξι(του 93 ειναι το μοντελο?),τεχνικη...περιμενουμε κ αλλα κομματια..εγω στο ξαναλεω αφου το γουσταρεις τελος.....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #14 στις: 10/07/08, 14:14 »
Ναι του 93' είναι. Θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα myspace για να ανεβάσω και άλλα κομμάτια που έχω γιατί εδώ μόνο 2 μπόρεσα λόγω όγκου...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #15 στις: 10/07/08, 14:16 »
αντε το περιμενουμε...μεχρι τοτε οπως ειπε κ ο Littlejohn Keep on rocking...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #16 στις: 10/07/08, 16:06 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Johnie. Πάρε ότι γουστάρεις αν έχεις τα φράγκα. Όσα περισσότερα μπορείς! Vai και κλάιν μάιν τώρα!  >:(

Από κεί και πέρα, η μόνη "ένσταση" (σε πολλά εισαγωγικά) που έχω στο rack είναι το τεράστιο βάρος... Αλλά και πάλι να κουβαλάς κεφαλή-καμπίνα και pedalboard δεν είναι και λίγο, οπότε... Καλές μουσικές πάντως!  ;)

Αποσυνδεδεμένος jabarlee

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Caught in a web...
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #17 στις: 10/07/08, 16:28 »
Ρίξε μια ματιά στα ADA MP-1 & MP-2. Και τα δύο είναι πολύ καλοί προενισχυτές, με το MP-2 να έχει αρκετά καλούδια πάνω του. Ειδικά το MP-1 όμως θα σου δώσει χαρακτηριστικό 80s ήχο, ενώ μπορείς να το μετατρέψεις/βελτιώσεις λίγο, και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα (δες http://www.adadepot.com). Τα έχω και τα δύο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι δε πρόκειται να τα αποχωριστώ ποτέ (και για συναισθηματικούς λόγους - ακόμα θυμάμαι να μου τρέχουνε τα σάλια στο παλιό κατάστημα του Λογοθέτη στην Ιπποκράτους).
Όσο για το Microtube, το οποίο επίσης έχω, δε διεκδικεί και τίποτα δάφνες. Και υπόψην, δεν είναι full tube ενισχυτής.
caught in a w3b...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #18 στις: 10/07/08, 19:41 »
Μπορεί να είμαι και απαράδεκτος, δεν διαφωνώ. Άλλωστε για να εκφράζουμε απόψεις είναι το forum...Απλά δεν υπάρχει λόγος για eq και δη dbx σε rack. Χρησιμεύει μόνο αν η κιθάρα περάσει σε κονσόλα αλλίως είναι άχρηστο...Και βέβαια εκεί πας και σε άλλο budget...Το noise reducer θα το λεγα τελείως άχρηστο γιατί μ'ένα πολύ καλό πετάλι κάνεις την ίδια δουλειά. Εκτός αν παίζεις στο Albert Hall...Και φίλε ψέματα δεν μπορώ να σου πω, το κομμάτι σου είναι πολύ καλό...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #19 στις: 10/07/08, 21:44 »
Και τώρα που επανήλθαμε στην τάξη, δυο λογάκια και από μένα.

Ξεκινάμε από το κουρδιστήρι, καλό το korg αλλά τσέκαρε και τα Peterson.

Πάμε στον προενισχυτή. To ADA MP1 και JMP-1 είναι οι πλέον κλασσικοί 80s 90s προενισχυτές. Θες όμως σώνει και καλά λάμπα? Αλλιώς το PSA 1.1 της Tech21 είναι πολύ καλή all around λύση. Και φυσικά υπάρχουν και οι Engl...

G major υποθέτω για τα εφφέ χρόνου. Καλό value for money, μάλλον θα το τσιμπήσω και γώ μεταχειρισμένο κάποια στιγμή.

Το EQ είναι πιστεύω περιττό. Όπως είναι περιττό πχ να πάρεις έναν TL Audio compressor και να τον χρησιμοποιήσεις σαν εφφέ κιθάρας. Τόσες πολλές μπάντες, όπως είπε και ο jimi, γίνονται χρήσιμες αφότου ο ήχος έχει περάσει από το ηχείο σου, το μικρόφωνο και κατευθύνεται προς το DAW... Και για τέτοιες εφαρμογές, θα προτιμούσα ένα παραμετρικό.

Φτάνουμε στον τελικό. ο ADA είναι τρανζίστορ, ο Mesa Boogie και ο μάρσαλ ΕL84... Κοινώς ο μέν είναι ψιλομόνιτορ ενώ οι άλλοι δίνουν δικό τους χαρακτήρα στον ήχο (ανάλογα και τι τους ταΐζεις βέβαια).

Για το noise reducer δεν έχω άποψη. δε με απασχόλησαν ποτέ ιδιαίτερα....

Σε γενικές γραμμές ασχολείσαι με την κιθάρα. Παίζεις και ηχογραφείς. Και με το pod σου τα χεις βγάλει πέρα μια χαρά. Απότι καταλαβαίνω είσαι διατεθημένος να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να πάρεις ποιότητα. Το rack για κάποιους είναι μονόδρομος, για άλλους αναγκαίο κακό. Κατα τη γνώμη μου έχει πολύ μεγαλύτερο learning curve από έναν ενισχυτή με τα εφφέ του, και θα σου πάρει αρκετό καιρό μέχρι να συνηθίσεις να ελέγχεις τόσες παραμέτρους για να βγάλεις έναν ήχο που έχεις στο μυαλό σου. Θα βγάλεις 100 άλλους που ίσως να είναι σούπερ αλλά είναι σαν τα γραμμικά μοντέλα... όσο περισσότερες μεταβλητές τόσο πιο δύσκολες οι προσεγγίσεις...

Δεν ξέρω αν θες να παίζεις σπίτι σου και να γουστάρεις ή να κάνεις live αλλά τόσα χρήματα για μενα μπορείς να τα δώσεις για έναν καλό ευέλικτο ενισχυτή όπως ο THD Univalve, μια καμπίνα με τα ηχεία της αρεσκείας σου, το G major, κάποιο/α overdrive, ένα speaker simulator ή isolation box, και μια καλή κάρτα ήχου. Και φυσικά το κουρδιστήρι σου.

Από κεί και πέρα θα σου πρότεινα να μην κοιτάζεις τόσο πολύ σε studio και hifidelity λύσεις αλλά σε εργαλεία για το μουσικό όπως είναι πχ ένα λούπερ... Όχι επειδή δεν αξίζεις ή παραείναι ακριβά αλλά επειδή είναι φτιαγμένα για άλλη χρήση.

Δε με ενδιαφέρει αν κάποιος έχει περισσότερα χρήματα να σπαταλήσει απο μένα ανεξάρτητα αν είναι ο Vai ή όχι. Αν ομως μπορώ να σου δώσω μια γνώμη που να σε κάνει να ευχαριστηθείς περισσότερο να παίζεις κιθάρα, αυτό θα κάνω. Γιατί πάνω κάτω, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #20 στις: 11/07/08, 00:03 »
Το MP1 παιδιά φαίνεται καλή λύση και από ότι είδα με αυτό έπαιζε και ο Bratta!
G Major καταλαβαίνω πως υπάρχει μια γενική αποδοχή και βλέπω πως χρησιμοποιείται ευρέος.
Η σκέψη της «λογικής» λέει πως το eq αλλά και το rack noise reducer είναι περιττό κρίνοντας από τις απαντήσεις σας.
Αν καταλαβαίνω καλά ο τελικός της Boogie είναι κάπως πιο μοντέρνος (?).
Power conditioner χρειάζεται; Τα βλέπω σχεδόν σε όλα τα rack set up.

Ο μεγαλύτερος φόβος μου βέβαια είναι το learning curve όπως λες Gabriel6th…
Μου αρέσει όταν βλέπω set up σαν διαστημόπλοια αλλά απ’την άλλη όπως είχε πει και ο Zakk Wylde “At the end of the day you have two sounds: Clean and Dirty”
Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν μπορώ να έχω καλούς ήχους από κεφαλή έχοντας και ένα GMajor (o THD φαίνεται καλή περίπτωση με όλα αυτά τα specs που έχει και ο Flexi-50 εκτός του Univalve) δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ τους φίλους που συμμετέχουν μιας και μου είναι κάτι νέο αυτό που συζητάμε και θέλω να πάρω απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #21 στις: 11/07/08, 00:29 »
Το MP1 παιδιά φαίνεται καλή λύση και από ότι είδα με αυτό έπαιζε και ο Bratta!
G Major καταλαβαίνω πως υπάρχει μια γενική αποδοχή και βλέπω πως χρησιμοποιείται ευρέος.
Η σκέψη της «λογικής» λέει πως το eq αλλά και το rack noise reducer είναι περιττό κρίνοντας από τις απαντήσεις σας.
Αν καταλαβαίνω καλά ο τελικός της Boogie είναι κάπως πιο μοντέρνος (?).
Power conditioner χρειάζεται; Τα βλέπω σχεδόν σε όλα τα rack set up.

Ο μεγαλύτερος φόβος μου βέβαια είναι το learning curve όπως λες Gabriel6th…
Μου αρέσει όταν βλέπω set up σαν διαστημόπλοια αλλά απ’την άλλη όπως είχε πει και ο Zakk Wylde “At the end of the day you have two sounds: Clean and Dirty”
Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν μπορώ να έχω καλούς ήχους από κεφαλή έχοντας και ένα GMajor (o THD φαίνεται καλή περίπτωση με όλα αυτά τα specs που έχει και ο Flexi-50 εκτός του Univalve) δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ τους φίλους που συμμετέχουν μιας και μου είναι κάτι νέο αυτό που συζητάμε και θέλω να πάρω απόψεις.


Η αλήθεια είναι ότι τα κουμπάκια λένε πολύ :D. το να τα γυρίζεις είναι λίγο πρόβλημα όμως.

To EQ μπορείς να το πάρεις σε πεταλάκι με λιγότερες συχνότητες που ταιριάζουν καλύτερα στο σήμα της κιθάρας. Τα noise reducers είναι "περίεργα καράβια..." υπό την ένοια ότι ανάλογα με τις ρυθμίσεις χάνεις και κάμποσο ήχο. Το power conditioner ανάλογα με το πού μένεις και τι μηχανήματα έχεις είναι ευπρόσδεκτο αλλά όχι πρωτεύον κατά τη γνώμη μου. Αν όντως πάρεις κάποιο λαμπάτο τελικό, θα χρειαστείς attenuator πολύ περισσότερο απο conditioner.

Έδωσα το univalve σαν παράδειγμα γιατί πέρα από το πως είναι σαν ενισχυτής με λούπα, έξοδο, κλπ, έχει και την ευκολία στην αλλαγή λαμπών και καλύπτει σχεδον κάθε διαφορετικό ήχο. Φοβερό εργαλείο :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #22 στις: 11/07/08, 01:00 »
Θα ήθελα να πω κάποια λίγα λόγια και ελπίζω αύριο να βρω το χρόνο για περισσότερα :D..

Το eq το χρειάζεται ένα set-up για 3 λόγους..
1) Όταν αλλάζεις κιθάρες και κατά συνέπεια μαγνήτες με διαφορετική ηχητική συμπεριφορά..
2) Όταν "μεταφέρεσαι" από μια καμπίνα σε μια άλλη και επειδή οι τελευταίες προσδιορίζουν αρκετά τον τελικό σου ήχο (π.χ. η μια σου καμπίνα τονίζει τα μπάσσα ενώ η άλλη τα πρίμα)..
3) Όταν μικροφωνίζει κάποια συχνότητα (σε ένα δωμάτιο αυτές οι συχνότητες είναι συνήθως δύο) τις βρίσκεις με trial 'n' error και τις μειώνεις έτσι ώστε να απαλλαχθείς από το ενοχλητικό "τσίριγμα"..

Από την άλλη, το power conditioner ΄, όχι απλά χρειάζεται, αλλά απαιτείται σε ένα ακριβό σύστημα.. Προφυλάσει τα μηχανήματα σου από απότομες αυξομειώσεις του ρεύματος (θα έχεις ακούσει περιπτώσεις όπου μετά από διακοπή, όταν το ρεύμα επανέρχεται κάποιες συσκευές καίγονται --> δεν θα το ήθελες αυτό στο rack σου :P).. Είναι σχετικά φθηνό και πάρα πολλοί το αποφεύγουν λόγω του γεγονότος ότι δεν έχει καμία επίδραση στον ήχο και προτιμάνε να ξοδέψουν χρήματα για κάτι που επηρεάζει τον ήχο τους.. Εν τούτοις είναι απαραίτητο..

Γενικά η λογική λέει "να φροντίζεις η αλυσίδα σου να είναι όσο πιο ήσυχη γίνεται έτσι ώστε να μην χρειαστείς noise gate".. Πολύ καλή συμβουλή αλλά δεν πετυχαίνει πάντα.. Οπότε για να μην κάνεις πειράματα πιο μέρος της αλυσίδας (πιο rack unit) προκαλεί δυσάρεστους θορύβους (φύσημα, μικροφωνισμός) μπορείς με ένα noise gate να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. To decimator που έχω είναι θαυματουργό.. Δεν ακούγεται τίποτα και το gain δεν "κόβεται" καθόλου..

Τέλος, θα ήθελα να σου πω (πιθανότατα να το ξέρεις ήδη) ότι αξίζει κάποιος να σπαταλήσει χρήματα για ακριβά καλώδια.. Παίζοντας χρόνια με φθηνά, no name καλώδια, και πρόσφατα αγοράζοντας George L's κατάλαβα ότι ίσως σε κανένα άλλο εξάρτημα της αλυσίδας σου, η διαφορά τιμής δεν έχει τόσο μεγάλο effect..

Ελπίζω, αν προλάβω αύριο να σου πω και κάποια άλλα πράγματα που έχω ανακαλύψει ως rack-οσυλλέκτης.. Μια συμβουλή, αν επιτρέπεις όμως.. Τα rack units κοστίζουν αρκετά, δεν μπορείς να σταματήσεις να αγοράζεις units γιατί πάντα θα νιώθεις ότι σου λείπει κάτι και επιπλέον, αν δεν έχεις κάποια εμπειρία στις παραμέτρους που επηρεάζουν τον ήχο, κυριολεκτικά "χάνει η μάνα το παιδί" από τις ρυθμίσεις.. Αν είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις χρήμα, χρόνο και "κόπο" σε μια rackιέρα, τότε go for it.. Αλλιώς αν ψάχνεις τους 2 ήχους του Zakk αγόρασε 2-3 πεταλάκια και θα την βρεις την άκρη..

Κάτι μου λέει όμως ότι κατά βάθος πιστεύεις ότι ο Zakk έχει άδικο, έτσι δεν είναι :D;

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #23 στις: 11/07/08, 01:26 »
Κάτι μου λέει όμως ότι κατά βάθος πιστεύεις ότι ο Zakk έχει άδικο, έτσι δεν είναι :D;

Την δήλωση την είχε κάνει όταν παράτησε το rack και γύρισε στα χάλια κατ'εμέ που είναι τώρα... ;D ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Rack set up or...
« Απάντηση #24 στις: 11/07/08, 12:09 »
Να πώ και εγώ;

Και εγώ είμαι οπαδός του rack για τους εξής λόγους:

1. Μου αρέσουν και εμένα τα κουμπάκια!
2. Είναι πιο ευέλικτο (π.χ. μπορείς να αναβαθμήσεις τον προενισχυτή, κρατόντας τον ίδιο τελικό)
3. Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω) πως με το rack πάιρνεις καλύτερο ήχο σε χαμηλές εντάσεις, κάτι πολύ σημαντικό για 'μένα.
4. Δείχνει πιο τακτοποιημένο, μια και έχεις τα πάντα μέσα στο rack.

Τώρα από επιλογές αλλό τίποτα..

Μέχρι τώρα ήμουν κάτοχος ADA MP-1, και MP-2 (θεικό, πραγματικά το έχω σκυλομετανιώσει που το πούλησα πολλά χρόνια πριν). Ο λόγος που δεν το ξαναπήρα τώρα που ξανα έστησα το rack μου είναι πως δεν υπάρχει πια καινούργιο. Τώρα έχω ένα PSA 1.1 που είναι επίσης πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κοιτάω να το αντικαταστήσω με Engl E570 αλλά ΜΟΝΟ αν το ακούσω και είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το PSA.

Από εφφε έχω (όπως και η μισή υφήλιος) το G-Major το οποίο είναι πολύ καλό, αν και έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ περιορισμένα εφφε.

Από τελικό ξεκίνησα με ένα Roctron Velocity 100 (solid state) τον οποίο έδωσα πολύ σύντομα και πήρα ένα VHT 2/50/2 που (πάντα κατά τη γνώμη μου) σπέρνει, ακόμα και σε πολύ χαμηλές εντάσεις. Τελικά νομίζω πως τα Watt χαρίζουν στον ήχο ακόμα και χαμηλά.

Καμπίνα: παλιά είχα μία Marshall 2x12 που ήταν ψιλοαδιάφορη. Τώρα πήρα μια VHT Fat Bottom 2x12 με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Από εκεί και πέρα, έχω ένα BBE Sonic Maximiser ύστερα από τα πολλά καλά σχόλια που διάβασα στο internet, αλλά τελικά δεν εντυπωσιάστηκα και θα το δώσω.

Noise reducer θα έλεγα να πάρεις αφου στήσεις το rack σου: αν ο τελικός/προενισχυτής που θα πάρεις παράγουν θόρυβο που εσένα σε ενοχλεί, τοτε αξίζει να πάρεις ενα noise reduction unit.  Απ' ότι κατάλαβα σε αυτή την περίπτωση πας κατευθείαν για ISP Decimator μια και φαίνεται ότι είναι με διαφορά ότι καλύτερο κυκλοφορεί (και έχει και ωραία φωτάκια!!!).  Εγώ περιμένω να δω αν θα πάρω τελικά τον Engl E570 (για να δοκιμάσω το noise gare που έχει) αλλιώς με βλέπω να χτυπάω ένα ISP.

Τέλος θα ήθελα να πώ ότι είμαι και εγώ σαν και εσένα: Θέλω να φτιάξω ένα rack me καλά μηχανήματα απλά γιατι μου αρέσει. Δεν είμαi επαγγελματίας, δεν παίζω live, είμαι και ψιλο-κουλός!!! αλλά πάιζω κιθαρα (ο θεός να το κάνει!) τα τελευταία 27 χρόνια και πιά μπορώ να διαθέσω κάποια χρήματα να κάνω το κέφι μου, έστω και αν δεν αξιοποιήσω ποτέ τις full δυνατότητες ενός καλού τελικου/προενισχυτή/καμπίνας...Θέλω να πώ, μην κολλάς, κάνε αυτό που σου αρέσει..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
11871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/05, 23:05
από Gabriel6th
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
New Rack...

Ξεκίνησε από Status Seeker Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
7872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:34
από Jezus
13 Απαντήσεις
6053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 08:45
από Sirhc
22 Απαντήσεις
8409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta
19 Απαντήσεις
7453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 01:03
από Jezus
6 Απαντήσεις
5425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/14, 01:44
από iliasAEK
18 Απαντήσεις
9413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/15, 15:54
από giorgos1990
Preamp rack

Ξεκίνησε από giorgos1990 « 1 2 » Ενισχυτές

25 Απαντήσεις
9438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 19:00
από giorgos1990
4 Απαντήσεις
4336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/15, 14:23
από sfanfan