Αποστολέας Θέμα: NIGHTWISH!!!!  (Αναγνώστηκε 30599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

delfinaki

  • Επισκέπτης
NIGHTWISH!!!!
« στις: 03/11/03, 15:59 »
Πρόσφατα (χθες), ανακάλυψα ένα φοβερό για μένα συγκρότημα: τους NIGHTWISH.
Πρόκειται για ένα φιλανδικό συγκρότημα, που γεννήθηκε το 1997 με "πρωτεργάτη" τον Tuomas Holopainen. Το συγκρότημα "μπερδεύει" -με την καταπληκτική φωνή της Tarja Turunen, η οποία τραγουδά όπερα- την όπερα με το goth metal. Δεν νομίζω ότι είναι πολύ γνωστοί στην Ελλάδα (δεν έχουν έρθει άλλωστε), αλλά αγοράζοντας το cd, ο τύπος μου είπε ότι αγοράζω αριστούργημα. Δεν έχει και άδικο.
Από το cd Wishmaster, ξεχωρίζω τα:
Come cover me,
Wanderlust και το Fantasmic.


http://www.nightwish.com/


Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Re:NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #1 στις: 03/11/03, 19:46 »
Ήταν τόσο καλό τελικά; Μπράβο δελφινιώ για την καλή αγορά... και το δικό μου ήταν αρκετά καλό,κάτι μεταξύ satriani-vai με λόγια.(όσοι πιστοί του θεού Joe μη με δείρετε,και εγώ τον λατρέυω ;D ) Μιλάω για το συκρότημα του Paul Gilbert τους  Racer X και το album Superheroes...Α!!! τώρα που το θυμήθηκα, κάτι είχες πει δελφινάκι για κάποια ανταλλαγή... ;D ;D ;D πλάκα κάνω,ντάξει μην αρπάζεσαι... :P
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Re:NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #2 στις: 07/11/03, 16:20 »
επιτέλους, ανακαλύψε κάποιος τους NIGHTWISH!!!
όντως είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό συγκρότημα με απίστευτες μελωδίες...σου συνιστώ να πάρεις και το DVD τους...!!! έχει μέσα VIDEO CLIP και αρκετά LIVE.

Master!
Apprentice!
Heartborne, 7th Seeker
Warrior!
Disciple!
In me the Wishmaster

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #3 στις: 27/11/03, 10:15 »
Αν δεν ήθελαν να τους ανακαλύψουμε, να καθόντουσαν σπίτια στους, αλλά την πάτησαν,  ;D ;D θα τους ακούμε και θα ανακαλύψουμε και άλλους στην πορεία...

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #4 στις: 28/11/03, 23:56 »
μου αρεσουν κι εμενα ....

ειδικα το "SLEEPWAKER"  που μαλιστα ειχε ψηφιστει το καλυτερο τραγουδι απ το κοινο ωστε να εκπροσωπισει την Φινλανδια στην Eurovision, αλλα τελικα τα συμφεροντα το εφεραν δευτερο...

ακουστε τους, δε χανετε τιποτα, αντιθετα ειναι μια εμπειρια και η μουσικη τους και οι στιχοι τους.
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #5 στις: 01/03/05, 23:59 »
Απο τους δισκους τους καλυτερο θεωρω τον "Oceanborn" με αγαπημενο κομματι το "Devil and the Dark Deep Ocean".
Twitter @mcrosog

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #6 στις: 02/03/05, 00:05 »
Εμενα παλι μου αρεσουν εξαιρετικα το Sleeping Sun, αλλά και η διασκευή του Over the hills and far away.
Ειναι απο τα favorite bands μου. Φωναρα η κοπελια.

Οι προτιμησεις πανε αναλογα με τα γουστα αλλωστε...

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #7 στις: 02/03/05, 00:38 »
Που το θυμηθήκατε τούτο ρε παιδιά?? ;) από το 2003... πάντως μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά.... οι nightwish είναι πραγματικά καταπληκτικοί, και πλέον πολύ γνωστοί και αγαπητοί στην Ελλάδα... η μουσική τους είναι πραγματικά πολύ πλούσια και τα φωνητικά σε πάρα πολύ υψηλά στάνταρ... δεν απαντάω στον ποντίφικα γιατί ούτως ή άλλως το post είναι "αρχαίο"
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος Janick_Gers

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal and Girls
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #8 στις: 03/04/05, 12:51 »
Ελατε ρε παιδια τι ν' αυτοι Metal opera??  :P

Αποσυνδεδεμένος bass-player

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #9 στις: 06/04/05, 13:29 »
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ <ΟΠΕΡΑΣ>
ΚΑΙ GOTH METAL

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #10 στις: 07/04/05, 04:33 »
έχουν φάει πολύ θάψιμο πάντως και είναι κρίμα! πολλοί τους λένε "τα κορίτσια του metal" εγώ τους πάω πάντως. τους ακούω χρόνια και δε με χαλάνε. ιδικά τα φωνητικά της Tarja. και άλλα συγκροτήματα έχουν κάνει το ίδιο με τα φωνητικά (βλέπε The Gathering, Theater Of Tragedy κ.τ.λ.) και μη ξεχνάμε και τα δικά μας π.χ. τους Septic Flesh που είχαν τέτοια στοιχεία στους δίσκους τους. (και μη πείτε ότι γιαυτό διαλύθηκαν :P ) Απλά οι Nightwish μιας και έχουν μια τέτοια υψίφωνος γιατί να μην το εκμεταλευτούν? και γκομενάρα είναι χεχχεεχεχε.

anyway και το DVDακι τους From Wishes To Eternity σπέρνει.
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #11 στις: 08/04/05, 15:08 »
Paidia ta ti syzhtame oi typoi einai tromeroi.Proswpika exw ola ta cd kai dvd tous kai thn kasetina kai mia sylektikh mplouza apo ena our kai polla alla. Einai 8EOI
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #12 στις: 08/04/05, 15:17 »
Όντως είναι φοβερό συγκρότημα...Προσωπικά ξεχωρίζω τον πιο πρόσφατο δίσκο τους Once με καλύτερο τραγούδι το Creek Mary's Blood (τραγουδάρα, φοβερό solo στην κιθάρα, φοβερά φωνητικά της tarja)...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #13 στις: 08/04/05, 16:07 »
Όντως είναι φοβερό συγκρότημα...Προσωπικά ξεχωρίζω τον πιο πρόσφατο δίσκο τους Once με καλύτερο τραγούδι το Creek Mary's Blood (τραγουδάρα, φοβερό solo στην κιθάρα, φοβερά φωνητικά της tarja)...
Emena mou arese poly perissotero to century child
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #14 στις: 08/04/05, 16:10 »
Γνώμη σου...Απλά θεωρώ το Once  πιο ώριμο και πιο ολοκληρωμένο...

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #15 στις: 08/04/05, 17:08 »
Bασικά πολύ ωραία είναι και η διασκευή στο Phantom of the Opera...

Αποσυνδεδεμένος anomimos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #16 στις: 08/04/05, 18:40 »
πάντως είναι ένας τρόπος να αρχίσεις να ακούς metal (αν δεν είσαι του είδους )προσωπικά είχα ακούσει το over the hills και μου άρεσε πολύ .
η φωνή τους πάντως είναι για εμενα μια από τις καλύτερες που κυκλοφορούν την είχα ακούσει μάλιστα κάποιο βραδυ στην γερμανία να ερμηνεύει πιο κλασικά κομμάτια και (αν είναι δυνατόν)πέρασα υπέροχα απλά ακούγοντας opera :P mliaxxxxx.....

ΥΓ:το mliaaxx πάει στη opera
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/05, 18:42 από anomimos »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #17 στις: 09/04/05, 12:34 »
Bασικά πολύ ωραία είναι και η διασκευή στο Phantom of the Opera...
Apo tis kalyteres Kai oxi san auth th vlakeia pou xe sto fame story(mpliax ti lew 8a pleinw to stoma mou)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #18 στις: 03/05/05, 00:49 »
Όπως και να το κάνουμε οι Nightwish βγάζουνε πολύ ποιοτική μουσική, κάποια κομμάτια τους είναι εξαίρετα. Παρ' όλα αυτά η μουσική τους (κυρίως στα παλιότερα album τους) είναι για πολλούς δύσκολη και προτιμούν να τη θεωρήσουν κακή, ενώ για άλλους (κυρίως παλιούς μεταλάδες) είναι μίασμα της metal σκηνής αφού χρησιμοποιεί ελάχιστα στοιχεία της μεταλ των 80s. Αυτό που έχω να πω πάντως είναι ότι, ακόμα τουλάχιστον, δεν έχουν γίνει εμπόρικοι (αν και στο τελευταίο τους album φαίνεται να ψιλοτραβάνε προς τα κει) και ενώ παράγουν από την αρχή της καριέρας τους ίδιο είδος μούσικής (symphonic metal with operatic vocals), δεν επαναλβάνονται και συνεχώς βελτιώνονται, κάτι το οποίο έιναι στοιχείο υγιούς, μουσικά, γκρουπ. Επίσης πρέπει να πω ότι φτάσαν όπου φτάσαν με την αξία τους, δεν εμφανίστηκαν από το πουθενά ούτε έλαβαν καμιά γερή προώθηση. Αν ρίξετε μια ματια στις πωλήσεις τους, ανεβαίνουν σε κάθε album τους με γεωμετρική πρόοδο και χρειάστηκαν 7 χρόνια για να γίνουν ευρέως αναγνωρίσημο γκρουπ, το οποίο σημαίνει ότι αξίζουν, τουλάχιστον, σεβασμό.

Ο χρόνος θα δείξει αν γίνουν θρυλικό γκρουπ ή για χάρη των χρημάτων χαθούν στην αφάνεια και σε 20 χρόνια ξεχαστούν εντελώς. Πάντως αυτη τη στιγμή έχουν τα φόντα να θεωρούνται θρύλοι μετά 20-30 χρόνια καθώς εκτός από το ομολογουμένως πολυ ταλέντο που διαθέτουν, συνεχώς βελτιώνονται, αρκεί, όπως είπα πριν να μην εμπορευματοποιηθούν.






ΥΓ: Καλά ε, αυτή η Tarja πολύ γκομενάρα έγινε ....ντάξει μπορει να 'ταν ωραία (αν και λίγο χοντρούλα) αλλά τελευταία έγινε άλλο πράγμα, ακόμα και αν δεν πας τη μουσική τους αξίζει να πας στα live τους μόνο για να τη δεις από κοντά.

ΥΓ του ΥΓ: Όχι ότι είχε και πολύ σχεση με τη μουσική αλλά άξιζε διευκρίνηση  ::)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #19 στις: 23/08/05, 13:26 »
Οι Nightwish ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα... Πολυ λιγα καταφερνουν να συνδυασουν τοσο ωραια απιστευτους στιχους με πολυ ωραιες μελωδιες και το heavy συναισθημα...
Και βεβαια πολυ κουλο αυτο που ακουσα οτι ολοι θελουν να μοιασουν στους Evan. αφου οι Nightwish ειναι πολυ πιο παλιο group και αυτοι που ουσιαστικα δημιουργησαν μια "δικια" τους σχολη... (οχι οι μονοι)
Οι evan. ειναι που αντιγραψανε τους Nightwish και οχι το αντιθετο... Και αυτοι ειναι που βαλανε με τα τραγουδια τους, αυτου του ειδους την μουσικη στη πλατια μαζα (βλεπε σκυλαδες,clubs κτλ)... Αυτοι δημιουργησαν ολο αυτο το κακο...
Οι Nightwish για μενα ειναι απο τα καλυτερα συγκροτηματα...
Καλυτεροι δισκοι τους για μενα ειναι το Wishmaster και το century child, αλλα και ο τελευταιος μου αρεσε παρα πολυ... Ο ηχος τους εχει γινει πιο heavy βεβαια, αλλα εμενα προσωπικα καθολου δεν με πειραξε αυτο...
Αφιερωνω σε ολους τους οπαδους των Nightwish και ειδικα σε οσους αυτο το κομματι λεει πολλα για την ζωη τους (για μενα ειναι σαν προσωπογραφια), το Dead Boy's Poem ...  :'( :'( :'(
Aπλα ισως το καλυτερο κομματι που υπαρχει... και απο στιχους και απο μουσικη...

Born from silence, silence full of it,
A perfect concert, my best friend...
So much to live for, so much to die for,
If only my heart had a home...

Never sigh for better world,
It’s already composed, played and told,
Every thought, the music I write,
Everything a wish for the night...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/05, 13:33 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #20 στις: 23/08/05, 14:30 »
Bασικά πολύ ωραία είναι και η διασκευή στο Phantom of the Opera...

Απλα σπερνει

Ειναι συγκροτηματαρα ρε.Η Tarja θεα, αλλα δεν ειναι ο μονος λογος για να τους ακουσεις.Century Child το καλυτερο κατ'εμε κ μετα το Once που ειναι καπως πιο εμπορικο να λεμε την μαυρη αληθεια.Σ'οσους αρεσουν παντως οι Nightwish ας ακουσει κ within Temptation.Δεν ειναι σε καμια σχεση το ιδιο επιπεδο αλλα σε μερικους θα αρεσουν.Ρε cmaj ευτυχως που εβαλες φωτο της Tarja γιατι εγω ειχα μεινει στην προηγουμενη εκδοση της.Τωρα κι αν κ***λενε.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/05, 14:46 από Balleader is on Vacation »
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #21 στις: 23/08/05, 18:38 »
Οι Nightwish ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα... Πολυ λιγα καταφερνουν να συνδυασουν τοσο ωραια απιστευτους στιχους με πολυ ωραιες μελωδιες και το heavy συναισθημα...
Και βεβαια πολυ κουλο αυτο που ακουσα οτι ολοι θελουν να μοιασουν στους Evan. αφου οι Nightwish ειναι πολυ πιο παλιο group και αυτοι που ουσιαστικα δημιουργησαν μια "δικια" τους σχολη... (οχι οι μονοι)



Πέστα ρε great για τη γκρουπάρα
Εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι το καλύτερο μου τραγούδι από nightwish
Μου αρέσουν πάρα πολύ τα μεγάλα σε διάρκεια Beauty of the beast, creek mary;s bllod και βέβαια το κορυφαίο GHOST LOVE SCORE αλλά μάλλον (μάλλον λέω) το she is my sin το προτάσσω γιατί είναι εξίσου τρομερό, πολύ πιο απλό και φωνητικά πολύ δύσκολο
Και κυρίως γιατί σε αυτό η tarja πετάει

Πάμε άλλη μία λοιπόν   

".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #22 στις: 23/08/05, 21:07 »
Paidia nightwish =mousikares kai apo tous kalyterous sth poio prosfath metal skhnh.
Epishs exw katevasei oles tis foto pou exoun sto site tous ama 8elete :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Wishmaster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • From wishes to eternity
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #23 στις: 05/09/05, 11:15 »
Παιδιά οι NIGHTWISH είναι θεοί!! Έχω μάθει σχεδόν τα πάντα γι' αυτούς(μέχρι τι ώρα κατουράει ο Tuomas)!!!
Σίγουρα θα γίνει θρύλος στην metal σκηνή!!
Anyway..όποιος ενδιαφέρεται για τα εισιτήρια, προπώληση γίνεται στο ticket house και έχει 38 euro.
Για το παρτάκι μέσα, γουστάρω τρελά!! Θα φέρω κι εγω πολύ λαό απ'την μεριά μου!!  :P
We shall come to set the dolphins free
We shall wash the darkened bloodred sea
Our songs will echo over the mountains and seas
The eternity will begin once again in peace

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: NIGHTWISH!!!!
« Απάντηση #24 στις: 07/09/05, 17:11 »
Βασικά, δεν είναι δυνατόν κάποιος να λέει ότι δε γουστάρει τους Νightwish από τη στιγμή που δεν έχει ακούσει το "Oceanborn", το καλύτερο δίσκο τους και κατα γενική ομολογία από τους καλύτερους power metal δίσκους. Από την άλλη αν πραγματικά τον άκουσε και συνεχίζουν να του τη σπάνε σα συγκρότημα, τότε γούστο του και καπέλο του, μαγκιά του. Αλλά δε μπορώ να αντέξω το φαινόμενο που επικρατεί τελευταία για τους Nightwish: ως γνωστόν ο τελευταίος τους δίσκος -Once- είναι που τους έκανε ευρέως αναγνωρίσημους .... δεν αντέχω, λοιπόν, κάποιοι που έχουν ακούσει μόνο το τελευταίος τους δίσκο η μέρη αυτού να το χρησιμοποιούν ως αποκλειστικό κριτήριο για τη μουσική τους. Γιατι κακά τα ψέματα ο τελευταίος τους δίσκος είναι και ο πιο pop και ο λιγότερο ποιοτικός εκτός 2-3 εξαίρετων κομματιών που έχει. Δηλαδή το "Wish I had an Angel" (σακί για πατάτες εγώ το αποκαλώ) να αποτελεί κριτήριο της μελωδικότατης μουσικής που κάποτε έβγαζαν (και συνεχίζουν να βγάζουν "εν μέρει"), ε όχι αυτό δεν το δέχομαι.

Οσο για την τραγουδίστρια τους (Τarja Turunen), δε ξέρω αν είναι τέρας εφυϊας, αλλά η γυναικά έχει φωνάρα και δεν εννοώ τη γλυκανάλατη pop φωνή που χρησιμοποιεί στα τελευταία δυο album τους, αλλα την πανίσχυρη οπερατική που χρησιμοποιόυσε στους πρώτους δίσκους τους και κυρίως, ΚΥΡΙΩΣ στις lied συναλίες που συνεχίζει να δίνει και γενικότερα στη κλασσική της καριέρα (την έχω ακούσει με τα αυτιά μου και έχει πολλά να δώσει η γυναίκα). Γιατί στην πραγματικότητα είναι lied τραγουδίστρια (soprano) και έχει δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν την ενδιαφέρει τόσο να είναι rock star όσο να συνεχίσει την κλασσική της καριέρα, αφού η ίδια δεν είναι rock τραγουδίστρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/05, 17:14 από Stevethegreat »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/04, 17:03
από Pink Floyd, too
4 Απαντήσεις
3304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/07, 14:49
από Spell@lchemist!
6 Απαντήσεις
3910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 13:40
από blackie
3 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:23
από Spell@lchemist!
52 Απαντήσεις
16026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 15:41
από jaymz21
10 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 19:21
από Koursaros
3 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 23:15
από Mahogany