Αποστολέας Θέμα: Janis Joplin αφιέρωμα  (Αναγνώστηκε 14676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Janis Joplin αφιέρωμα
« στις: 24/09/08, 11:58 »
Η Janis Joplin γεννήθηκε (19/1/1943) σε μια πραθαλάσια πόλη του Τέξας - γεμάτη με διυλιστήρια - στο Porth Arthur. Οι γονείς της μεσοαστοί. Μοναχική παρέα με την αγαπημένη της μουσική (folk and blues). Μόλις, στα 17 είχε πάρει την μεγάλη απόφαση να γίνει τραγουδίστρια. Στην αρχή εργαζόταν σε μικρά club και να βγάλει τα χρήματα που θα της δώσουν το εισητήριο στο pacific coast της california. στην αρχή έκανε φωνητικά στο συγκρότημα blues brother and the holding company. Συνδυάστηκε η blues φωνη της με την rock φωνή των brother και η επιτυχία δεν άργησε. Το 1967 έλαβαν μέρος στο Monterey International Pop Festival της California ήταν ήδη ένα πολλά  υποσχόμενο γκρουπ. Η ερμηνεία της Joplin σ’ αυτό το φεστιβάλ όπως και στο Woodstock το 1969 θεωρήθηκε από τους ειδικούς στη μουσική στα τέλη του ’60 ως κλασικές στιγμές στην ιστορία του Rock. Μετά το Φεστιβάλ του Monterey το γκρουπ υπογράφει συμβόλαιο με μια μικρή φίρμα στη Mainstream και εκδίδουν το πρώτο τους album «Big Brother And The Holding Company». Αρχίζουν περιοδείες σ’ όλη
την Αμερική και τον Καναδά καθώς και στην Ν. Υόρκη. Το 68 αφήνει τους brother και ξεκινάει σόλο καριέρα με την εταιρία columbia. μετά την ηχογράφηση του δεύτερου album  «Cheap Thrills». Το πρώτο μουσικό γκρουπ που συνόδευε την Joplin στη solo καριέρα της ήταν οι «Kozmic Blues Band». Μ’ αυτούς ηχογράφησε στην Columbia το πρώτο της album με τίτλο «I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama» που σύντομα έγινα χρυσός. Η φήμη της Joplin ως επιτυχημένης τραγουδίστριας γινόταν όλο και πιο μεγάλη. Μετά από μια σύντομη συνεργασία της στις αρχές του ’70 με τους Big Brother διαλέγει ως συνοδευτικό μουσικό γκρουπ τους «Full-Tilt Boogie Band» και μαζί τους βγάζει το τελευταίο της album το 1970 το «Pearl». To Pearl ήταν
το παρατσούκλι που της είχαν βγάλει οι φίλοι της. Πριν το «Pearl» προλάβει να κάνει επιτυχία η Joplin βρίσκεται νεκρή από .....στις 4 Οκτωβρίου 1970 στο δωμάτιο του ξενοδοχείου Landmark Motor Hotel στο Hollywood. Το σώμα της αποτεφρώθηκε και οι στάχτες της διασκορπίστηκαν στην παραλία της California. H Joplin έδειξε ότι οι γυναίκες μπορούν να γίνουν rock τραγουδίστριες. Ήταν η πρώτη γυναίκα superstar του rock, η Blue Mama όπως λεγόταν. Οι εμπρηστικές της ερμηνείες πάνω στη σκηνή, η μελαγχολική της τρέλα για το ποτό (αγαπημένο της
ήταν το Southern Comfort), η ταραχώδης ερωτική της ζωή, .....μας δείχνουν τη φλόγα, τη φωτιά, την πυρκαγιά που έκαιγε μέσα της και την έκανε να λάμπει πάνω στη σκηνή και να παρασέρνει στους ρυθμούς της όλους τους ακροατές της καίγοντας και τους ίδιους. Ο θρύλος της J. Joplin άλλαξε την ιστορία του Rock ‘n’ roll.



« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/08, 16:39 από Aganippi »
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #1 στις: 24/09/08, 16:31 »
Χωρίς να θέλω να φανώ κακός ή κάτι άλλο προτείνω να σβηστεί από το κατά τα άλλα πολύ όμορφο σου κείμενο η φράση " η εξάρτησή της από τα ναρκωτικά" καθότι είναι κομματάκι περίεργο αν το διαβάσει ένα μικρό παιδί και κατα δεύτερον γιατί πιστεύω ότι η εξάρτηση από τα ναρκωτικά δε συνέβαλε στο άστρο της. Όπως και στο άστρο κανενός.Αν δεν ήταν αυτά πολύ απλά θα μπορούσες ίσως να την απολαύσεις ακόμη αν και 75 χρονών...
Έχει συζητηθεί αρκετά στο φόρουν η προβολήτων ναρκωτικών μέσω μουσικής κλπ κλπ κλπ και μου κάθεται κάπως...Προσωπική άποψη πάντα.
Πάντα φιλικά,
Υπνοβάτης

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #2 στις: 24/09/08, 17:04 »
Η φλόγα που έκαιγε μέσα της και φαινόταν να λάμπει πάνω στη σκηνή, ήτανε τελικά και το ολοκαύτωμά της. Αυτό όσο και εάν εννοείτε, καλό είναι να το επισημάνουμε.Η Joplin ήταν φαινόμενο καλλιτέχνη, που δύσκολα μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχό της.Έζησε στην εποχή που όλοι σπρώχνανε τον εαυτό τους σε κάθε λογής όρια και μοιραία κάποιοι τα ξεπερνούσαν χαρίζοντας σε εμάς ανεπανάληπτες καλλιτεχνικές εμπειρίες, αλλά χάνοντας οι ίδιοι από τον εαυτό τους(Syd Barrett), μέχρι την ίδια τους τη ζωή.Και φυσικά δεν το έκαναν για την τέχνη.Το έκαναν επειδή απλά δεν μπορούσαν αλλοιώς.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #3 στις: 24/09/08, 17:44 »
Η φλόγα που έκαιγε μέσα της και φαινόταν να λάμπει πάνω στη σκηνή, ήτανε τελικά και το ολοκαύτωμά της. Αυτό όσο και εάν εννοείτε, καλό είναι να το επισημάνουμε.Η Joplin ήταν φαινόμενο καλλιτέχνη, που δύσκολα μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχό της.Έζησε στην εποχή που όλοι σπρώχνανε τον εαυτό τους σε κάθε λογής όρια και μοιραία κάποιοι τα ξεπερνούσαν χαρίζοντας σε εμάς ανεπανάληπτες καλλιτεχνικές εμπειρίες, αλλά χάνοντας οι ίδιοι από τον εαυτό τους(Syd Barrett), μέχρι την ίδια τους τη ζωή.Και φυσικά δεν το έκαναν για την τέχνη.Το έκαναν επειδή απλά δεν μπορούσαν αλλοιώς.

Συμφωνώ...Και με στεναχωρεί γ**ώτο...Τες πα...
Περισσότερο για αποφυγή παρεξηγήσεων είπα ότι είπα επειδη έχουν γίνει θέματα. ;)
Πάντα φιλικά,
Υπνοβάτης

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #4 στις: 24/09/08, 23:56 »
Να πω πρώτα ένα συγχαρητήρια στην Aganipipi για την καλλιτέχνιδα που διάλεξε, με την τρομερή φωνάρα!!!

Ένα μπράβο, γι αυτό που παρέθεσε ο MACMISIAS πολύ ουσιώδες κατά τη γνώμη μου.
Τόσο ουσιώδες, που μάλλον πρόκειται για Φυσικό Νόμο.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #5 στις: 26/09/08, 16:46 »
Έχεις δίκιο "Υπνοβάτης" και έσβησα τις συγκεκριμένες προτάσεις με τελείες.  Παιδιά συγνώμη αλλά είμαι Πορωμένη με την janis, έχω μια σχέση
12 χρόνων και ψάξιμο πολύ για το μεγάλο αυτό μεγαθήριο που πέρασε απ' την μουσική και δυστυχώς για μένα και για πολλούς άλλους που έφυγες πολύ νωρίς. Απλά μέσα σε ένα καλλιτεχνικό forum ήθελα να υπάρχει ένα μικρό λιθαράκι για την janis.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how. (Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!!)
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #6 στις: 26/09/08, 21:04 »
Και να ταν μόνο η Janis που κατέστρεψε τον εαυτό της θα'ταν καλά.Αυτός που προσκυνάμε όλοι εδω μέσα εννοόντας φυσικά τον Jimi Hendrix που τον βάζετε?Και πολλοί άλλοι που πήγαν απ'τα ναρκωτικά όπως Cobain,Barett....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #7 στις: 27/09/08, 21:18 »
Και τελικά θα ήταν άσχημα να ήταν 65 χρονών σήμερα και να είχε και κανα δυό εγγονάκια; Άξιζε τελικά το κόπο;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #8 στις: 30/09/08, 22:08 »
Μακ συμφωνούμε απόλυτα εάν σε καταλαβαίνω σωστά! ;)
Αgannipi και πολύ καλά έκανες και μπράβο που ασχολήθηκες!
Αν θέλεις μπορείς να προτέινεις και συγκεκριμένα κομμάτια που κατά τη γνώμη σου είναι Must have...!
Η παρατήρηση δεν ήταν παρατήρηση ήταν μια προτροπή για λίίίίγη προσοχή καθώς ξέρω τις συζητήσεις π έχουν γίνει...! ;)

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #9 στις: 05/10/08, 14:08 »
Υπνοβάτης κομμάτια εννοούμε μουσικά βέβαια και φυσικά επι του θέματος Janis;
τώρα μου δίνεις προτροπή για ένα ατελείωτο θέμα. Αλλά κάνεις...

Και για να μην ξεχνιόμαστε πάλι:
Summertime, time, time,
Child, the living’s easy.
Fish are jumping out
And the cotton, Lord,
Cotton’s high, Lord, so high.


και ένα για όλους εσάς που ασχοληθήκατε με το αφιέρωμα μου:

Down on me, down on me,
Looks like everybody in this whole round world
They’re down on me.

Love in this world is so hard to find
When you’ve got yours and I got mine.
That’s why it looks like everybody in this whole round world
They’re down on me.


Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #10 στις: 05/10/08, 14:26 »
Ας μου επιτρέψετε να κάνω θέμα και για έναν μεγάλο θηρίο της μουσικής που έχει αφήσει την δική του ιστορία.
Τραγουδιστής - Συνθέτης και Βιρτουόζος της ηλεκτρικής κιθάρας. Δεν νομίζω να διαφωνείς κανείς; ;)
ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ο πιο σπουδαίος κιθαρίστας στην ιστορία της ροκ μουσικής (Τεχνικές - καινοτομίες πάνω στην κίθάρα που άλλαξαν τον τρόπο
που παίζεται η ηλεκτρική.) Γεννήθηκε 27 Νοέμβρη του 1942 και απεβίωσε δυστυχώς 18 Σεπτέμβρη του 1970 σε ηλικία 28 ετών στο δωμάτιο ενος ξενοδοχείου του Λονδίνου.
Στην ηλικία 14 απέκτησε την πρώτη του κιθάρα (την είχε βρει σε σκουπίδια με μόνο μια χορδή). Του άρεσε να την κρεμάει στην πλάτη του όπως ο μοναχικός ήρωας του γουεστερν τζόνι Γκιταρ. Ο Τζίμι θαυμάζει τον Έλβις Πρισλευ και τον Λιτλ Ριτσαρντ. Στα 16 του, του αγόρασαν την πρώτη ηλεκτρική κιθάρα. Αριστερόχειρας ο Τζίμι και έπαιζε με δεξιόχειρη κιθάρα!!! Το 1962 μπήκε πρώτη φορά στο στούντιο. Το 1966 σχηματίζει το δικό του γκρουπ.  Το 1967 κυκλοφορεί το πρώτο άλμπουμ. Και 31 Μαϊου του ίδιου έτους βάζει για πρώτη φορά φωτιά επί σκηνής στην κιθάρα.....

Freedom, give it to me
thats what  i want now....
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Janis Joplin αφιέρωμα
« Απάντηση #11 στις: 19/01/09, 14:50 »
Σαν Σήμερα Είχε Γεννηθεί η Αγαπημένη Μας JANIS JOPLIN!!!

19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ!!!!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/06, 11:23
από parlats
0 Απαντήσεις
1945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 13:04
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/09, 09:18
από tinios
1 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 10:13
από Θοδωρής
18 Απαντήσεις
8421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 20:38
από blackmorefan
18 Απαντήσεις
6231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 13:00
από groovymood
0 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 00:00
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
2548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 19:04
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
5481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 18:17
από krios80
0 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/20, 14:33
από krios80