Αποστολέας Θέμα: τρελα της εποχης?  (Αναγνώστηκε 9156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τρελα της εποχης?
« στις: 22/10/08, 15:57 »
δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω αυτο το θεμα εδω η στην κατηγορια εφφε (οπου σιγουρα θα με σκυλοβρισουν). βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι, και μαλιστα πρωταρηδες,  αγοραζουν πολυεφφε, προενισχυσεις,  βαζουν active μαγνητες, split διακοπτες, συστηματα piezo κτλ. συνηθως παιζουν λιγο καιρο, στο σπιτι τους, και ακουν περισσοτερο κλασικο rock και metal. δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα τι στο δ***λο τα κανουν ολα αυτα, που χρησιμοποιουν τοσους ηχους? επισης αλλοι οταν προοδευουν αντι να επενδυσουν σε μια καλυτερη κιθαρα αγοραζουν προενισχυσεις, πενταλιερες κτλ. για παραδειγμα ενας φιλος μου ειχε παρει για αρχη ενα σετ απο thomman με μια cort (που ζυγιζει περισσοτερο απ' το μπασσο μου!) ενα ελεινο ενισχυτακι 10ρι (που ζυγιζει λιγοτερο απ το κινητο μου!), καλωδιο, ζωνη, κουρδιστηρι κτλ. 220Ε στο συνολο και χωρις βεβαια να τα δοκιμασει. μετα απο 4 μηνες περιπου παραγγελνει marshall 30ρη που κοστιζει πολυ περισσοτερο απ την κιθαρα του! αλλος φιλος μου αγορασε ενα v amp pro με τη λογικη οτι και με κακους μαγνητες θα βγαζει γ***τους ηχους. ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα να καθεται να παιξει μια ωριτσα κιθαρα και την μιση να σκαλιζει και να ψαχνει την προενισχυση. αλλος (αρκετα φραγκατος βεβαια) ξεκινησε με ibanez jem vai και καμπινα ιση με το μποι του με λαμπατη κεφαλη marshall!!!! δεν νομιζετε οτι εχει παραγινει το πραμα με τον εξοπλισμο και χανεται το νοημα? δε λεω, ενας εμπειρος μουσικος ο οποιος βγαζει και λεφτα παιζοντας μουσικη, δικαιολογειται να εχει και 5ψηφιας αξιας μηχανηματα και κιθαρες.

θα ηθελα πολυ να ακουσω αποψεις επι του θεματος...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #1 στις: 22/10/08, 16:44 »
  Ο μουσικός εξοπλισμός είναι μια πτυχή της όλης βιομηχανίας και ζει από την κατανάλωση.
Ιδίως στις πιο δημοφιλείς μουσικές και στα όργανα που χρησιμοποιούν, αυτό είναι πιο εμφανές.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #2 στις: 22/10/08, 16:46 »
δίκιο έχεις. παλιά που δεν είχαμε τα Gadgetakia και όλες αυτές τις ιστορίες... κιθάρα, καλώδιο, ενισχυτή και τέλος... έπαιζα κιθάρα όλη μέρα...

σήμερα τρώω την ώρα μου να βρω πως θα φτιάξω τον ήχο μου και πειραματίζομαι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αντί να παίζω κιθάρα..

ωστόσο, παρόλη τη μεγάλη θυσία... είναι σημαντικό να έχεις τον ήχο που θέλεις. αφήνεις σημάδι στο αυτί του ακροατηρίου πως είσαι εσύ.

προσωπικά, παρότι έχω καταλήξει στον εξοπλισμό μου, όλο και μια καινούρια μαλ**ια βρήσκω να πάρω:Ρ

με τι όφελος;;; απλά ξέρω πως ακριβώς θα αλλάξει ο ήχος μου αν αλλάξω κάτι στο rig... απο μαγνήτες, ενισχυτές, εως και αν βάλω 10 μέτρα παράνω καλώδιο.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #3 στις: 22/10/08, 17:01 »
Μεγάλη συζήτηση, που νομίζω ότι έχει ξαναγίνει σε άλλο thread (λεγόταν "Μήπως έχουμε χάσει το νόημα;" νομίζω). Και μάλλον έπρεπε να μπει στα "Μουσικά Νέα και Συζητήσεις".
Θα ξεκινήσω από το τέλος:
Κάποιοι θα σου πουν ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με τα χρήματά του (ή του μπαμπά του, όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις). Αν τα'χει για λαμπάτη κεφαλή, 4Χ12 καμπίνα και κιθάρα αξίας 2000 Ευρώ, γιατί να μην τα πάρει, παρότι αρχάριος; Εξάλλου η καλή κιθάρα και ο εξοπλισμός σε βοηθάνε να παίξεις καλύτερα, λένε.
Από την άλλη, ποιος εγγυάται ότι ένας αρχάριος δε θα βαρεθεί/απογοητευτεί μετά από 2-3 μήνες, με αποτέλεσμα να πάει "στράφι" ο εξοπλισμός;
Το πρώτο που περιγράφεις κάποιοι το λένε G.A.S. - gear acquisition syndrome. Κοινώς, να θέλεις όλο και περισσότερο εξοπλισμό και τελικά να ξοδεύεις περισσότερο χρόνο ψάχνοντας ενισχυτές,πετάλια, πολυεφφέ, μαγνήτες κλπ. παρά παίζοντας κιθάρα. Προσωπικά δε θα ήθελα να βρεθώ σε αυτή τη φάση.
Όμως, αν δεν περάσεις από τη φάση του "ψαξίματος" π.χ. από τα πετάλια, σε πεταλιέρα, και πίσω στα πετάλια, κ.ο.κ, είναι δύσκολο να εκτιμήσεις την απλότητα- εγώ μέσα σε δύο χρόνια πέρασα από τη φάση του modelling ενισχυτή σε τρανζίστορ με καμιά 10ρια πετάλια και πλέον παίζω με 1 (ένα) πεταλάκι και το κουρδιστήρι πανω σε ένα μικρό λαμπάτο...και το ταξίδι δεν τελειώνει, ευτυχώς.
Πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη ότι ως κιθαρίστας μπορείς να εμπνευστείς και να γίνεις όντως καλύτερος από όλο αυτό το ψάξιμο και τους καινούριους ήχους που ανακαλύπτεις μέσω των ουσιαστικά ανεξάντλητων συνδυασμών...αλλά και το ότι εγώ που παίζω blues, rockabilly, surf, μπορεί να χρειάζομαι μόνο βάθος και άντε ένα χαλαρό overdrive, αλλά π.χ. κάποιος που θέλει να παίζει ψυχεδέλειες εύλογα θέλει πάρα πολλούς διαφορετικούς ήχους.
Αρκεί το ψάξιμο (και τα συνακόλουθα έξοδα) να γίνονται με μέτρο.

Υ.Γ. Καλά έκανε ο φίλος και επένδυσε σε καλύτερο ενισχυτή...πολύ καλύτερα ακούγεται μία "κακή" κιθάρα σε έναν "καλό" ενισχυτή παρά το αντίστροφο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #4 στις: 22/10/08, 17:03 »
δίκιο έχεις. παλιά που δεν είχαμε τα Gadgetakia και όλες αυτές τις ιστορίες... κιθάρα, καλώδιο, ενισχυτή και τέλος... έπαιζα κιθάρα όλη μέρα...

σήμερα τρώω την ώρα μου να βρω πως θα φτιάξω τον ήχο μου και πειραματίζομαι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αντί να παίζω κιθάρα..

ωστόσο, παρόλη τη μεγάλη θυσία... είναι σημαντικό να έχεις τον ήχο που θέλεις. αφήνεις σημάδι στο αυτί του ακροατηρίου πως είσαι εσύ.

προσωπικά, παρότι έχω καταλήξει στον εξοπλισμό μου, όλο και μια καινούρια μαλ**ια βρήσκω να πάρω:Ρ

με τι όφελος;;; απλά ξέρω πως ακριβώς θα αλλάξει ο ήχος μου αν αλλάξω κάτι στο rig... απο μαγνήτες, ενισχυτές, εως και αν βάλω 10 μέτρα παράνω καλώδιο.


Να λοιπόν πως μπορούσα να πω αυτό που ήθελα σε 5 γραμμές.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #5 στις: 22/10/08, 19:06 »
σαφως εχετε δικιο εαν προκειται ομως για εναν κιθαριστα με καποια εμπειρια που ξερει εστω και στο περιπου τι θελει.
ο φιλος που ανεφερα εκανε μαθημα με εναν και καλα 'ψαμενο' δασκαλο που σε 4 μηνες του εβαζε πενταγραμμο ενω δεν του ειχε μαθει καν πεντατονικη κλιμακα!! απ'οτι βλεπω πολλοι οι περισσοτεροι στο φορουμ ειστε προχωρημενοι και καλα κανετε και επενδυετε σε εξοπλισμο. ενας αλλος γνωστος μου επαιζε 5 χρονια με squier stagemaster στο στερεοφωνικο με ενα πενταλακι distortion, αλλα επαιζε. και θα την κρατουσε κι αλλο αλλα... διερρηξαν το σπιτι του και αναγκαστηκε να παρει καινουρια.
παντως τρομερη η ερμηνεια του g.a.s.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #6 στις: 22/10/08, 19:28 »
Φίλε μου, άλλοι επιλέγουν να Φαίνονται, άλλοι επιλέγουν να Είναι.
Το πρώτο είναι ευκολότερο, το δεύτερο δυσκολότερο.
Ότι είναι ευκολότερο να γίνει, εμφανίζεται και σε μεγαλύτερο ποσοστό.
Συνήθως πρόκειται για τεχνική αυτο-παραμυθιάσματος. Είμαι κάποιος, που δεν είμαι.
Τώρα όσοι φτάσανε στο επίπεδο να Είναι και αγοράζουν εξοπλισμό με σκοπό ιδιαίτερο αποτέλεσμα, είναι απολύτως λογικό.
Άλλο να προσπαθείς να παίξεις ένα κομμάτι σωστά, άλλο να προσπαθείς να ξεχωρίσει ο τρόπος σου και ο ήχος σου, ανάμεσα σε 10 άλλους που παίζουνε σωστά το ίδιο κομμάτι.
 




Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #7 στις: 22/10/08, 23:43 »
Άλλο να προσπαθείς να παίξεις ένα κομμάτι σωστά, άλλο να προσπαθείς να ξεχωρίσει ο τρόπος σου και ο ήχος σου, ανάμεσα σε 10 άλλους που παίζουνε σωστά το ίδιο κομμάτι.

σωστά; τι σημαίνει σωστά για σένα;
γιατί πάρε παράδειγμα κάποιον που έχει μια Tribute band...
θέλει να βγαίνει στη σκηνή και να ακουσει τον συγκεκριμένο ήχο...

πρώτον.   γιατί αυτό του αρέσει να ακούσει
δεύτερον. γιατί αυτό του αρέσει να ακούσει


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #8 στις: 23/10/08, 00:08 »
Πρώτα πρώτα, δεν ξέρω τι σημαίνει, Tribute Band.
Σωστά σημαίνει, πως αν κάποιος ξέρει από μουσική και σε ακούσει, ακόμη και αν δεν του αρέσει ο ήχος σου, ή η μουσική σου, ή το είδος της μουσικής που παίζεις, θα συμφωνήσει, στο ότι αυτό που παίζεις, το παίζεις άρτια, ανάλογα με το επίπεδό σου.

Τώρα αν εσύ, έχεις βρει ιδιαίτερο τρόπο, να δημιουργείς μία άρτια μελωδία, με ήχο από κακαρίσματα βατράχων, γούστο σου και καπέλο σου, γιατί σε κάνει και ξεχωρίζεις.

Αν τώρα όλη η καούρα σου, είναι η αρτιότητα του ήχου και όχι της μελωδίας σου, όσο και να σου αρέσει το φάλτσο και το ότι να ναι, πολύ απλά δεν είσαι σωστός.

Παράδειγμα, ότι πάρα πολλοί μουσικοί, με διάφορα είδη, ήχους και τεχνικές έχουν φτάσει εκεί που έχουν φτάσει , πρώτα από όλα λόγο της αρτιότητάς τους και μετά λόγω της ιδιαιτερότητάς τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/08, 00:27 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #9 στις: 23/10/08, 02:39 »
για παραδειγμα ενας φιλος μου ειχε παρει για αρχη ενα σετ απο thomman με μια cort (που ζυγιζει περισσοτερο απ' το μπασσο μου!) ενα ελεινο ενισχυτακι 10ρι (που ζυγιζει λιγοτερο απ το κινητο μου!), καλωδιο, ζωνη, κουρδιστηρι κτλ. 220Ε στο συνολο και χωρις βεβαια να τα δοκιμασει. μετα απο 4 μηνες περιπου παραγγελνει marshall 30ρη που κοστιζει πολυ περισσοτερο απ την κιθαρα του! αλλος φιλος μου αγορασε ενα v amp pro με τη λογικη οτι και με κακους μαγνητες θα βγαζει γ***τους ηχους. ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα να καθεται να παιξει μια ωριτσα κιθαρα και την μιση να σκαλιζει και να ψαχνει την προενισχυση.
Το είπες και μόνος σου ότι ήταν ελεεινός ο 10ρης ενισχυτής που είχε πάρει αρχικά ο πρώτος φίλος σου! Που είναι το πρόβλημα να πάρει έναν καλύτερο ενισχυτή (δεν πήρε και κανένα ψυγείο, έναν 30ρη marshall πήρε) που μάλιστα κάνει περισσότερο από την κιθάρα του; Αντιθέτως όπως είπώθηκε, μια φθηνή κιθάρα σε έναν ακριβό ενισχυτή μπορεί να βγάλει καλύτερο ήχο από μια ακριβή κιθάρα σε έναν φθηνό ενισχυτή (σχετικά όλα αυτά πάντα) και αυτό ισχύει και για το δεύτερο φίλο σου με το v-amp!

Αν θες να πεις ότι πολύς κόσμος αγοράζει στο κουτουρού (λολ) μουσικό εξοπλισμό χωρίς να το έχει ψάξει πολύ για το τι μπορεί να πάρει από κάθετι που αγοράζει, συμφωνώ, αλλά δεν είναι εύκολο να δοκιμάσει για να διαλέξει κανείς όλα τα μηχανηματα που κυκλοφορούν στην αγορά, πολλά από τα οποία δε βρίσκονται καν στην Ελλάδα, ούτε όλοι θέλουν κάποιο συγκεκριμένο ήχο ή κάποια συγκεκριμένη λειτουργία και άρα πρέπει να το ψάξουν. Αναγκαστικά όλοι κάνουν και κάποιες κακές αγορές!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #10 στις: 23/10/08, 03:41 »
Αν τώρα όλη η καούρα σου, είναι η αρτιότητα του ήχου και όχι της μελωδίας σου, όσο και να σου αρέσει το φάλτσο και το ότι να ναι, πολύ απλά δεν είσαι σωστός.

δν είναι σωστός ως προς τι?
αν αυτό θέλει να παράξει ως μουσική είναι μια χαρά σωστός...
δν προσπάθησε να παίξει μια πεντατονική κ έπαιξε μια νότα λάθος για να του πεις δν το παιξες σωστά...
θέλει να βγάλει έναν Α ήχο κ τον βγάζει..εσύ ακούς κρίνεις (με τα δικα σου κριτήρια) κ ή φεύγεις ή κάθεσαι...

Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #11 στις: 23/10/08, 09:29 »
Ρε συ καυτερή_σαλτσα ( :P), ο φίλος από πάνω προφανώς εννοεί ότι δίνουν υπερβολική βάση στο να είναι ο ήχος αυτός που θέλουν εις βάρος της μουσικής αρτιότητας. Ότι ξεφεύγουν από θεμελιώδεις μουσικούς κανόνες. Εκεί, με επιφύλαξη πάντα, τίθεται θέμα σωστού και λάθους. Αν πχ, τα ρυθμικά σου παίζουν σε μια κλίμακα κ τα lead κάνουν τον οπλισμό σαλάτα, ε εκεί το καταλαβαίνεις το φάλτσο είτε ο ήχος είναι καλός είτε όχι.

Anyway, το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά κάποιος άγραφος κανόνας ότι όποιος πιάνει κιθάρα στα χέρια του πρέπει να γίνει satriani, hendrix ή ότι άλλο θέλετε, ούτε ότι μόνο όποιος ξέρει να παίζει παπάδες δικαιούται ακριβό εξοπλισμό. Οπότε, relax & enjoy!

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #12 στις: 23/10/08, 12:07 »
προς constandine: νομιζω πως στα πρωτα μαθηματα οι δασκαλοι, τουλαχιστον αυτοι που ξερω και αλλοι για τους οποιους εχω ακουσει, διδασκουν πρωτα τις βασικες συγχορδιες, τις βασικες κλιμακες και την εκτελεση τους πανω σε χρονο. μετα πανω σε αυτα και αν ο μαθητης θελει να μαθει να διαβαζει  μουσικη και οχι μονο ταμπλατουρες, τον διδασκει να διαβαζει απο πενταγραμμο.

οσο για το ολο θεμα μαλλον το παρεξηγησατε. εννοω οτι μου κανει εντυπωση οταν καποιος παραδεχεται οτι δεν θεωρει την κιθαρα του καλη η οτι την εχει βαρεθει (εστω και στο εξαμηνο), συνηθως λογω λανθασμενης αγορας πρωτης κιθαρας και αντι να επενδυσει σε μια κιθαρα, εστω και λιγο καλυτερη απο αυτην που εχει, αλλα που να την γουσταρει εργονομικα και αισθητικα, δινει σε εξοπλισμο. πως να το κανουμε ρε παιδια, αλλο να μπαινεις στο δωματιο σου και να αντικρυζεις στο σταντ μια κιθαρα που γουσταρεις και να καθεσαι να παιζεις ενα διωρο κι αλλο να λες θα παιξω λιγο ταδε, να ψαχουλευεις μιση ωρα τα ηλεκτρονικα, να παιζεις αλλη μιση και να βαριεσαι. στο μελλον σαφως και δεν λεει να παιζεις κιθαρα των 1000Ε σε 15ρη crate π.χ. και (ξερεις οτι) θελεις καλυτερο ηχο. παντως γνωμη μου ειναι οτι ο εξοπλισμος, τα 'περιφερειακα' αν θελετε, αν δεν εισαι επαγγελματιας δεν πρεπει να ξεπερναει σε κοστος την κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #13 στις: 23/10/08, 12:38 »
Κανονας..(φρεσκος) ΔΕΝ επιτρεπεται η αγορα σε πεταλια κτλ κτλ αν δεν εχετε κιθαρα τουλαχιστον 7 χρονια και μελετατε 5 ωρες την ημερα καθε μερα..

Πως σας φαινεται?

πλακα κανουμε?...απο ποτε η μουσικη(οι) που ειναι ανοιχτη(οι) στις σκεψεις σε περιοριζει και σε κρινει?εγω θελω να ψαχνω τον ηχο μου εχοντας μια Α τεχνικη.αλλος θελει να παρει πραγμα 3000 ευρο χωρις να ξερει καν μια νοτα...τι σας χαλαει?θα το βαρεθει και θα το πουλησει στο ενα τριτο της τιμης και θα το παρουμε εμεις..αρα παλι καλο κανει
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #14 στις: 23/10/08, 15:24 »
οσο για το ολο θεμα μαλλον το παρεξηγησατε. εννοω οτι μου κανει εντυπωση οταν καποιος παραδεχεται οτι δεν θεωρει την κιθαρα του καλη η οτι την εχει βαρεθει (εστω και στο εξαμηνο), συνηθως λογω λανθασμενης αγορας πρωτης κιθαρας και αντι να επενδυσει σε μια κιθαρα, εστω και λιγο καλυτερη απο αυτην που εχει, αλλα που να την γουσταρει εργονομικα και αισθητικα, δινει σε εξοπλισμο. πως να το κανουμε ρε παιδια, αλλο να μπαινεις στο δωματιο σου και να αντικρυζεις στο σταντ μια κιθαρα που γουσταρεις και να καθεσαι να παιζεις ενα διωρο κι αλλο να λες θα παιξω λιγο ταδε, να ψαχουλευεις μιση ωρα τα ηλεκτρονικα, να παιζεις αλλη μιση και να βαριεσαι. στο μελλον σαφως και δεν λεει να παιζεις κιθαρα των 1000Ε σε 15ρη crate π.χ. και (ξερεις οτι) θελεις καλυτερο ηχο. παντως γνωμη μου ειναι οτι ο εξοπλισμος, τα 'περιφερειακα' αν θελετε, αν δεν εισαι επαγγελματιας δεν πρεπει να ξεπερναει σε κοστος την κιθαρα

Πάλι θα ξεκινήσω ανάποδα:
Κατ'αρχήν το ποιος θεωρείται "επαγγελματίας" στην Ελλάδα είναι μία άλλη κουβέντα και δε θεωρώ ότι είναι κριτήριο. Είπαμε, αν τα'χεις και θελεις να τα επενδύσεις σε εξοπλισμό, είσαι ελεύθερος να το κάνεις.
Δεύτερον, τον ενισχυτή τον συμπεριλαμβάνεις στα "περιφερειακά"; Άκου side-to-side π.χ. μία Squier σε έναν οποιοδήποτε λαμπάτο και μία αμερικάνα Strat στον Crate που φέρνεις ως παράδειγμα. Και επίσης άκου πως μπορεί να ακουστεί η εν λόγω Squier (ή η όποια "φτηνή" κιθάρα) με μία ωραία σειρά αναλογικών πεταλιών.
Τρίτον, συμφωνώ ότι είναι ωραίο, και πιθανόν να σε εμπνέει, να βλέπεις "στο σταντ μια κιθάρα που γουστάρεις"...αλλά άλλοι γουστάρουν και εμπνέονται εξίσου με το να βλέπουν την πεταλιέρα τους ή τα 18 πετάλια τους ή το δίμετρο rack.
Τέταρτον, απ'ότι μπορείς να δεις και από πολλές συζητήσεις στο φόρουμ, οι περισσότεροι όταν ξεκινούν πολύ δύσκολα κάνουν την "ιδανική" αγορά κιθάρας/ενισχυτή/άλλου εξοπλισμού την πρώτη φορά. Ωστόσο, το να κρατήσεις την πρώτη κιθάρα (προϊόν "λανθασμένης επιλογής") και να επενδύσεις σε καλύτερο εξοπλισμό καθόλου λάθος κίνηση δεν είναι, ειδικά αν δεν έχεις τόσα χρήματα και αναγκάζεσαι να επιλέξεις. Επιμένω ότι στην αλυσίδα κιθάρα-εφφέ-ενισχυτής η κιθάρα τις περισσότερες φορές παίζει το μικρότερο ρόλο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #15 στις: 24/10/08, 01:03 »
G.A.S.Αυτό και μόνο κάποιους ίσως τους κάνει καλύτερους κιθαρίστες και κάποιους άλλους ίσως θύματα της μουσικής βιομηχανίας

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #16 στις: 24/10/08, 02:26 »
Πρώτα πρώτα, δεν ξέρω τι σημαίνει, Tribute Band.
Σωστά σημαίνει, πως αν κάποιος ξέρει από μουσική και σε ακούσει, ακόμη και αν δεν του αρέσει ο ήχος σου, ή η μουσική σου, ή το είδος της μουσικής που παίζεις, θα συμφωνήσει, στο ότι αυτό που παίζεις, το παίζεις άρτια, ανάλογα με το επίπεδό σου.

tribute band είναι ενα συγκροτημα το οποίο παίζει μονάχα τραγούδια απο κάποιο συγκρότημα

όσον αφορά το τι είναι σωστό και τι όχι είναι υποκειμενικότατο.

Παράθεση
Τώρα αν εσύ, έχεις βρει ιδιαίτερο τρόπο, να δημιουργείς μία άρτια μελωδία, με ήχο από κακαρίσματα βατράχων, γούστο σου και καπέλο σου, γιατί σε κάνει και ξεχωρίζεις.

 ??? ??? ???


Παράθεση
Αν τώρα όλη η καούρα σου, είναι η αρτιότητα του ήχου και όχι της μελωδίας σου, όσο και να σου αρέσει το φάλτσο και το ότι να ναι, πολύ απλά δεν είσαι σωστός.
κάπου σε χάνω εδώ:Ρ αν μου αρέσει το φάλτσο... και παίζω φάλτσα, τότε πολύ απλά είμαι σωστότατος!

διότι η μουσική πάνω απ όλα για μένα, είναι έκφραση. αν με εκφράζει το φάλτσο... προφανώς και είμαι σωστός οταν θα παίξω φάλτσα και μάλιστα η μελωδία μου είναι αρτιοτάτη.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #17 στις: 24/10/08, 21:37 »
Αυτο το θεμα εχει ξανασυζητηθει στο παρελθον πολακις... αλλοι την βρισκουν να παιζουν κιθαρα με οτι ηχο να'ναι, και αλλοι γουσταρουν να φτιαχνουν τρελους ηχους για να βαρεσουν ενα ακορντο στην κιθαρα τους (δεν θα εφτανα στο σημειο να τους πω θυματα της μουσικης βιομηχανιας, κανουν το γουστο τους, αυτο τους κανει χαρουμενους και πληρωνουν γι'αυτο... αλλιως θα επρεπε να λεμε οσους ανηκουν στην αλλη κατηγορια θυματα της ιδεολογιας!!!  :P ), οποτε αφηστε τον καθενα να κανει οτι τον ευχαριστει και καντε εσεις οτι ευχαριστει εσας  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #18 στις: 24/10/08, 21:38 »
αφηστε τον καθενα να κανει οτι τον ευχαριστει και καντε εσεις οτι ευχαριστει εσας  :D
+2

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #19 στις: 28/10/08, 11:23 »
Πολλοι κιθαριστες σημερα σπαταλανε μεγαλο χρονο για το τι τους ταιριαζει στον ηχο δινωντας ενα σωρο λεφτα σε πραγματα που δεν τους χρισιμευουν μονο και μονο επειδη παιζουν αλλοι επαγγελματιες κιθαριστες με αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #20 στις: 28/10/08, 14:17 »
Παιδιά εγώ θα πω κάτι άλλο.
Υπάρχει μια ομοιότητα ανάμεσα σε αυτούς που έχουν λεφτά, και σε αυτούς που δεν έχουν, αλλά παρ'όλα αυτά και οι 2 κατηγορίες τα δίνουν.
ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΣΕΙΣ), ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.
Αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο στη μουσική.
Ισχύει παντού στον καταναλωτισμό.
Από τον τζόγο μέχρι μία φθηνη κιθάρα των 100 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #21 στις: 29/10/08, 14:46 »
Παιδιά εγώ θα πω κάτι άλλο.
Υπάρχει μια ομοιότητα ανάμεσα σε αυτούς που έχουν λεφτά, και σε αυτούς που δεν έχουν, αλλά παρ'όλα αυτά και οι 2 κατηγορίες τα δίνουν.
ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΣΕΙΣ), ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.
Αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο στη μουσική.
Ισχύει παντού στον καταναλωτισμό.
Από τον τζόγο μέχρι μία φθηνη κιθάρα των 100 ευρώ.

Συμφωνώ, αλλά υπάρχει και η κοινή λογική/το μέτρο/όπως θέλεις πες το. Δηλαδή, άλλο να δώσω 50 Ευρώ για ένα ακόμη πετάλι, το οποίο τελικά θα συνειδητοποιήσω ότι δε μου χρειάζεται και θα το αφήσω να σκονίζεται ή θα πουλήσω στη μισή τιμή, και τελείως διαφορετικό να δώσω 2000 Ευρώ για πρώτη κιθάρα, και μετά από 1-2 μήνες να αποφασίσω...ότι δε θέλω να ασχοληθώ άλλο με την κιθάρα.  ::)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #22 στις: 29/10/08, 16:08 »
Λοιπον:

Συμφωνω πως καποιος που μολις ξεκιναει δεν μπορει να παρει για πρωτη κιθαρα την gibson es 355 και να την πεταξει αλλα, θα διαφωνησω ομως οταν μετα απο κανα χρονο θελει να αλλαξει κιθαρα και παει να παρει ενω εχει μια cort,μια epiphone ενω εχει την δυνατοτητα να παρει ενα καλυτερο οργανο, εφοσον εχει το χρημα ας την παρει την αμερικανα την στρατ,οκ ξερει τα βασικα και δεν θα αξιοποιησει πληρως το οργανο   αλλα ξερει αρκετα ετσι ωστε να εχει αποφασισει αν θα συνεχισει κιθαρα η οχι και θα εχει ενα πολυ καλο οργανο το οποιο θα τον βοηθαει στην μελετη και θα του δινει και εναν αξιοπρεπες ηχο.Πιστευω πως δεν χρειαζεται μονο οι "φτασμενοι μουσικοι" να εχουν οργανα των 1000 και 2000 ευρω και καποιος ο οποιος ασχολειται πολυ, και σοβαρα(οχι να ριχνει κανα ακορντο ενα σαββατο) θα του ηταν πολυ χρησιμο ενα καλο οργανο και θα του εμενε και για πιο μετα,δεν εχουν και ημερομηνια ληξης εξαλλου...

Αυτα οσο αναφορα τα οργανα.

Για ενισχυτες τωρα:Δεν θα γραψω κατεβατω, απλα αυτος που παιρνει το 15ΑCvox καλα κανει και τον παιρνει αλλα τωρα ατομα που που παιζουν ενα χρονο και δινουν 1000+++ ευρω για mesa boogie 100watt dual rectifier και δεν συμμαζεύεται και δεν τον ανοιγουν πανω απο το ενα πεμπτο του ενα και παιζουν στο δωματιο τους και σε μικρα μπαρακια πιστευω πως ειναι για κλαματα.

Τωρα για τα πεταλακια:Εδω ειναι αναλογα τι παιζει ο καθενας ενα ψυχεδελειας "πειραγμενος"(με την καλη εννοια :P :P) θα παρει 10412 πεταλια για να βγαζει τον περιεργο ηχο που θελει απο εκει και περα ομως ατομα που εχουν 30 διαφορετικα overdrives και distortions σε στυλ metalzone (γιατι ειναι μεταλζοουν ρε!) μεχρι ds-1(το παιζει ο george lynch ρε!) και TS9(αυτο το επαιζε καποιος SRV και μου ειπαν οτι ηταν καλος) και οτι αλλο tonesucker πεταλι φανταστείτε (chorus flanger phaser octave divider και ιστοριες) πιστευω πως ειναι απλα αχρηστα για καποιους που παιζουν ροκ και μεταλ και ειναι καθαρα αγορες G.A.S χωρις να εχουν καποιο νοημα.

Οφ τοπικ  ΥΓ.:Themos στους picos apicos οχι εσυ o αλλος ο κιθαριστας(αν εισαι εσυ αυτος με το μακρυ μαλλι και την fender) τι κιθαρα εχει?Shamray ειναι?Απο οταν σας ειδα στη συναυλια για το Συνασπισμο στο Αιγαλεω μου εχει κολλησει,απιστευτο οργανο.
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #23 στις: 29/10/08, 16:27 »
Οφ τοπικ  ΥΓ.:Themos στους picos apicos οχι εσυ o αλλος ο κιθαριστας(αν εισαι εσυ αυτος με το μακρυ μαλλι και την fender) τι κιθαρα εχει?Shamray ειναι?Απο οταν σας ειδα στη συναυλια για το Συνασπισμο στο Αιγαλεω μου εχει κολλησει,απιστευτο οργανο.

Η κιθάρα είναι Carvin. Του την είχαν στείλει δώρο από Αμερική πριν 7-8 χρόνια νομίζω. Το περίεργο είναι ότι δε γράφει τίποτα πάνω στο headstock, και δεν έχουμε ιδέα γιατί, δεν το έχει ψάξει κι ο ίδιος να βρει ποιο μοντέλο είναι ακριβώς. Είναι όντως πολύ ωραία κιθάρα, το ξύλο και το finish στο σώμα είναι φανταστικά και η ταστιέρα (έβενος) πολύ άνετη. Ο ήχος δεν είναι και ό,τι καλύτερο για rockabilly βέβαια  ;D, αλλά στα γκάζια έχει πολύ όγκο. Και τoν τελευταίο καιρό που την ακούμε σε λαμπάτο την έχω εκτιμήσει πολύ.
Έλα στο επόμενο live να την δεις από κοντά ή πες μου αν θέλεις να βγάλω καμία φωτό να σου στείλω!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: τρελα της εποχης?
« Απάντηση #24 στις: 29/10/08, 16:35 »
Οφ τοπικ  ΥΓ.:Themos στους picos apicos οχι εσυ o αλλος ο κιθαριστας(αν εισαι εσυ αυτος με το μακρυ μαλλι και την fender) τι κιθαρα εχει?Shamray ειναι?Απο οταν σας ειδα στη συναυλια για το Συνασπισμο στο Αιγαλεω μου εχει κολλησει,απιστευτο οργανο.

Η κιθάρα είναι Carvin. Του την είχαν στείλει δώρο από Αμερική πριν 7-8 χρόνια νομίζω. Το περίεργο είναι ότι δε γράφει τίποτα πάνω στο headstock, και δεν έχουμε ιδέα γιατί, δεν το έχει ψάξει κι ο ίδιος να βρει ποιο μοντέλο είναι ακριβώς. Είναι όντως πολύ ωραία κιθάρα, το ξύλο και το finish στο σώμα είναι φανταστικά και η ταστιέρα (έβενος) πολύ άνετη. Ο ήχος δεν είναι και ό,τι καλύτερο για rockabilly βέβαια  ;D, αλλά στα γκάζια έχει πολύ όγκο. Και τoν τελευταίο καιρό που την ακούμε σε λαμπάτο την έχω εκτιμήσει πολύ.
Έλα στο επόμενο live να την δεις από κοντά ή πες μου αν θέλεις να βγάλω καμία φωτό να σου στείλω!

Μαιστα και εγω ειδα οτι δεν εγραφε τιποτα το headstock και μου εκανε εντυπωση,λεω καμια customia θα ειναι.Αμα βρω παρεα θα ερθω στο επομενο λαιβ να την γνωρισω ;D
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 14:06
από (Κωνσταντίνος. Γ)
0 Απαντήσεις
1524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 19:05
από DEROS
2 Απαντήσεις
2170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 10:57
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
32 Απαντήσεις
10023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 12:35
από panos470dxqm
30 Απαντήσεις
9772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/09, 15:21
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
1702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 17:49
από diji grampsas
1 Απαντήσεις
2369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 05:48
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
1630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/14, 16:44
από ivikos
1 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/15, 20:00
από AderfiTouEleous
2 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/17, 18:33
από mouz