Αποστολέας Θέμα: επιλογη pre-amp  (Αναγνώστηκε 6158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
επιλογη pre-amp
« στις: 04/12/08, 11:38 »
εχω μπει στο λουκι να στησω rack...low budget...θελωντας να ξεκινησω απο pre-amp...εχω δει μοντελα οπως to engl e530 kai tech 21 sansamp psa...ο ηχος που θελω ειναι για extreme metal..ογκωδης μπασατος αλλα και οσο το δυνατον καθαρος....τι θα μου πρωτεινατε? επειδη ισως αργησω να αγορασω power amp kai καμπινα θα ηθελα καλα αποτελεσματα για direct recording.....

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #1 στις: 05/12/08, 00:21 »
επισης μοντελα οπως marshall jmp-1 και ADA mp-1 ειναι χρονια στο κουρμπετι κανεις καμια γνωμη γιαυτα?? αρχιζω και ανγχωνομαι...

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #2 στις: 08/12/08, 18:57 »
Φίλε zebric,

αν το rack το θέλεις για το σπίτι, νομίζω πως είναι πολύ καλή επιλογή. Αν παίζεις σε μπάντα και πρέπει να το κουβαλάς, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. 

Πάντα έιχα την εντύπωση πως η λύση rack δείνει καλύτερο ήχο στις χαμηλές (σπιτικές) εντάσεις απ'ότι μία κεφαλή ή ένα combo. Επίσης έχεις την δυνατότητα να τα πάρεις όλα φθήνα (pre-amp, τελικό, καμπίνα) και αργότερα όταν βρεις λεφτά να τα αναβαθμίζεις σιγά-σιγά. Από την άλλη ένα σύστημα rack είναι κατά κάτι πιο ακριβό από μία αντίστοιχη κεφαλή ίδιας ποιότητας.

Τώρα σχετικά με τους προ-ενισχυτές, πάντα να θυμάσαι ότι ο ήχος είναι τελείως υποκειμενικό θέμα, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακούσεις όσο πιο πολλούς μπορείς από τους προ-ενισχυτές που είναι μέσα στα οικονομικά ορια σου.

Από τα pre-amps που ανέφερες, είχα παλιά (αλλά πολύ παλιά-πριν από 15 χρόνια) το ADA MP1 και το ADA MP2. Στην αρχή είχα πάρει το MP1, αλλά μόλις βγήκε το MP2, όταν το άκουσα μου είχε φανεί πως είχε πολύ πιο πολύ distortion από το MP1 και το άλλαξα. Το JMP-1 το είχα δοκιμάσει αλλά μου είχε φανεί αδύναμο για metal. Πάντως μην ξεχνάς πως τα ADA έχουν σταματήσει να παράγονται εδώ και πολλά χρόνια, με ότι αυτό συνεπάγεται από τεχνική υποστήρηξη. Πάντως αν βρεις κανένα 2ο χέρι (ιδίως MP2 που πιστεύω πως είναι καλύτερο από τα δύο για death metal), αξίζει να το ψάξεις

Ύστερα από ένα διάλλειμα 15ετίας (γάμος-παιδιά-οικογένεια κλπ) ξανάρχισα να στήνω το rack μου με PSA 1.1, rocktron velocity τελικό και VHT 2x12 καμπίνα. Για το PSA, τα είπαμε στο mail που σου έστειλα, αρκετά τίμιο για τα χρήματά του, κάνει άνετα για κλασικό metal.  Για πιο extreme καταστάσεις, μάλλον θα πρέπει να σου πει κάποιος άλλος μια και δεν είμαι ειδικός... Ίσως ο mace που το είχε και αυτός παλιότερα και με είχε συμβουλεύσει και εμένα όταν ψαχνόμουνα. Μπορείς να κάνεις και ένα word search στο forum για PSA και να βρεις τα δικά μου threads που ρώταγα...

Το Ε530 δεν το έχω ακούσει, αλλά αν κρίνω από το Ε570 που έχω τώρα σίγουρα αξίζει να το δοκιμάσεις και είναι σχετικά φθηνό (485 Ευρώ καινούργιο από thomann). Μπορείς να ακούσεις και πολλά clips στο youtube. Από εκεί και πέρα, για ακόμα πιο φθηνές λύσεις δεν ξέρω μήπως αξίζει να δεις και κατά rocktron μεριά (νομίζω έχει το gainiac ή κάπως έτσι, που κάνει 250 ευρώ καινούργιο! - αλλά δεν το έχω ακούσει καθόλου). Ακόμα και κανένα POD xt Pro 2o χέρι ίσως να είναι αξιοπρεπείς λύση για αρχή (πάλι δεν το έχω ακούσει καθόλου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη) και έχεις και τα εφε μαζί.

Για όλα τα παραπάνω τσέκαρε και τα user reviews στο Harmony Central για να πάρεις μια ιδέα..

Αυτά τα λίγα από εμένα (υπάρχουν παιδιά στο forum με πολύ περισσότερες γνώσεις  στο θέμα). Άντε, καλή αναζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #3 στις: 08/12/08, 19:17 »
Aν εννοεις ηχο τυπου master of puppets, θα ελεγα κοιτα προς boogie μερια. Προτεινω studio preamp και quad preamp.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #4 στις: 08/12/08, 19:49 »
Γεια χαρα κι απο εδω....εγω παλι συνηθως συστήνω το SansAmp PSA-1  για low budget ρακς....εχει σχεδον οτι ζητας,χωρις να χρειαστει να ξεπαραδιαστεις.Το αλλαξα μονο οταν ηρ8ε η ωρα να αγορασω ενα engl e580,δηλαδη κατι πολυ πιο ακριβο.Κανει μια χαρα για ultra-high gain ηχους,ειναι αναλογικο και οχι ψηφιακο,ειναι midi controlled και το rec. out ειναι πολυ καλο χωρις το κλασσικο ''τζιτζικισμα'' που εχουν αλλα preamp.Μεταχ/νο το βρεισκεις πρπ 400 ευρω,με αλλα 350 πρπ μπορεις να αγορασεις ενα G-Major και με πρπ 150 εναν Rocktron Velocity τελικο ενισχυτη....καπου λιγοτερο απο 1000 ευρω στεινεις το αξιοπρεπεστατο ρακ σου,υπερπληρες.Ειχα στην κατοχη μου σχεδον ολα τα midi preamp (tube/solid state)....ξεχωρισα τα psa-1 και e580 αλλα αυτα ηταν για τον δικο μου ηχο και οχι τον δικο σου....Στα ADA δε μου αρεσαν καθολου τα καθαρα και υπηρχε πολυς θορυβος.Το Jmp-1 δε μου εκατσε το γκαζι του,ουτως η αλλως ποτε δε μ'αρεσαν τα marshall και γενικα μου φανηκε οτι επασχε το high gain του...πολυ καλο σε crunch ηχους.Το triaxis απο την αλλη μου φανηκε,οπως ολλα τα boogie, πολυ ''μεσσαιο'' για τα γουστα μου...επισης δεν ειχε την ποικιλια των ηχων που ηθελα.Δε 8α μπω στη διαδικασια Custom Audio και Soldano preamps μιας που μαλλον ειναι off budget/off topic.Τελευταια συμβουλη.....Μη τρελενεσαι,το ρακ στεινεται σιγα-σιγα και με λιγα-λιγα λεφτα καθε φορα.

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #5 στις: 08/12/08, 21:54 »
ευχαριστω για τις απαντησεις...ελπιζω μεσα στις γιορτες να βρω τα φραγκα να χτυπισω κατι...κυριως προσανατολιζομαι στο tech 21 για περιπου στα ιδια λεφτα με το engl...πιστευω οτι το engl θα εχει ελαφρως καλυτερο ηχο σε σχεση με το psa λογω λαμπας αλλα δεν μπορω να συνχωρισω την μη υποστηριξη midi...επισης με κερδιζει το cab simulator που αν δε κανω λαθος εχει το psa...συντομα θα γραψουμε ενα demaki με την μπαντα πριν μπουμε στο studio..οποτε θα ειναι χρησιμο για direct ηχογραφησεις...βεβαια οι κατοχοι θα μας που τα αποτελεσματα αν ειναι αξιολογα η οχι....επισης να πω οτι ο ηχος που θελω ειναι συνχρονο metal/hardcore....ακομα καλως η κακως οι κριτικες ειναι αριστες σχεδον σε οποιο pre-amp και να κοιταξω...οποτε συμπρερασμα δε βγαινει...μεχρι και για roctron piranha ξεθαψα info....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #6 στις: 08/12/08, 22:04 »
Μακρυα απο Piranha....οχι γιατι δαγκωνει αλλα γιατι εχει χαλια ηχο.Παντως οι Ramstein  εγραψαν τους πρωτους δισκους με Sans Amp  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #7 στις: 08/12/08, 22:09 »
1oν) Μη δίνεις πολύ σημασία στο cab simulator, κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιείς cab impulses από vst...
Εκτός αυτού, και το engl έχει cab simulator...

2ον) Το sansamp είναι ακριβότερο από το engl e530... Αν είναι, αγόρασε το engl και μαζί με αυτό το engl z-11 (ή z-9, δε θυμάμαι) που κάνει το engl e530 συμβατό με midi... Άσε που αν τον προενισχυτή τον θες για ηχογραφήσεις το midi σου είναι άχρηστο...
Φυσικά, όλα αυτά στην περίπτωση που ο ήχος του e530 σου αρέσει περισσότερο από αυτόν του sansamp... Η άποψή μου είναι να τα δοκιμάσεις και να αποφασίσεις μόνο με βάση τον ήχο...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #8 στις: 08/12/08, 22:23 »
ειναι λιγο off  τοpic αλλα ποτε δεν ειδα φως με τα vst...υπαρχει και η λυση που ακουει στα προιοντα palmer.....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #9 στις: 08/12/08, 22:36 »
Καλά, αυτό είναι στα γούστα του καθενός αν και προσωπικά δεν πιστεύω πως το cab simulation του psa ή του 530 (ίσως ακόμα και αυτό των palmer) είναι ανώτερο από κάποιο -από τα πολλά- cab impulse... Όλα προσομοιωτές είναι.. :-\

Τέσπα, το προηγούμενο post μου ήταν κυρίως για την ενημέρωσή σου σχετικά με το 530 και τη δυνατότητα midi.. ;)

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #10 στις: 08/12/08, 22:49 »
τον ορο cab impulse δεν τον γνωριζω sorry ειναι καποιο plug-in?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #11 στις: 08/12/08, 22:56 »
Μπες στο www.guitarampmodeling.com (καταπληκτικό forum) και συγκεκριμένα εδώ..
Κάνε και στο google ένα search για cab impulses...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #12 στις: 09/12/08, 10:31 »
Μακρυα απο Piranha....οχι γιατι δαγκωνει αλλα γιατι εχει χαλια ηχο.Παντως οι Ramstein  εγραψαν τους πρωτους δισκους με Sans Amp  ;)

χαλια ηχο δεν εχει
το ειχα μεχρι πριν λιγο καιρο και με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο
θελει να την ψαξεις αρκετα με το παραμετρικο eq που εχει στα μεσαια
pain of salvation,megadeth,judas priest το εχουν χρησιμοποιησει

Εγω απλα θελω να προσθεσω οτι ολοι οι ''λαμπατοι'' προενισχυτες αυτης της κατηγοριας (ada,jmp,piranha etc) δεν ειναι αμιγως λαμπατα αλλα ειναι κυριως solid state μηχανηματα.
οποτε μην αποκλεισεις ενα ss preamp (psa) χωρις να το ακουσεις πρωτα  ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #13 στις: 09/12/08, 12:23 »
Μμμμμ....κατσε για να το καταλαβω....τι εννοεις οταν λες οτι jmp,ada δεν ειναι αμιγως λαμπατα???????????Τι εννοεις ''αμιγως''????.Τα κυκλωματα επεξεργασιας του ηχου τους ειναι αμιγως λαμπατα και σε αυτο δε χωραει αμφιβολια.

Παράθεση
ειναι κυριως solid state
.....ε οχι δα.Η κατι αλλο εννοεις η εγω καταλαβαινω λαθος  :-\ .
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/08, 12:35 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #14 στις: 10/12/08, 23:53 »
Νομιζω εδω θα συμφωνησω με τον PlusYear. Ειχα ενα MP-1 (το πουλησα στην πορεια) και θυμαμαι ανοιγοντας το οτι ειχε πολλα opamps,ic's πραγμα που παραπεμπει σε αυτο που λεμε ss καταστασεις. Σιγουρα επαιρνε και distortion απ τις λαμπες αλλα δεν ειναι αυτο που λεμε αμιγως λαμπατο. Διευκρινηση, δεν αναφερομαι στην πλακετα για το μιντι που ειναι αναμενομενο να περιεχει πολλα ολοκληρωμενα. Τα ιδια ισχυουν και για το jmp-1. Καθαρα λαμπατα απ την εμπειρια μου ηταν πχ το Lee Jackson GP-1000 ή το Kitty Hawk Quattro απ αυτα που χα. Αν εισαι εντελως τρελαμενος με τις λαμπες νομιζω καταλαβαινεις τη διαφορα  - ισως οχι ευκολα ομως. Συγγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω στην προενισχυση - σταματησα προς το παρον να ασχολουμε με τα ρακ.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: επιλογη pre-amp
« Απάντηση #15 στις: 11/12/08, 00:25 »
Εγω παλι 8α διαφωνισω..... δε μπορω να καταλαβω ακομα την εννοια ''αμιγως λαμπατο'' μηχανημα...αν βεβαια εννοειτε αυτο που δεν εχει ουτε ενα τρανζιστορ η ολοκληρωμενο πουθενα,τοτε 8α επρεπε μια προενισχυση να εχει τον ογκο ενος μικρου ψυγειου (και θα καταναλωνε και αντιστοιχα)....οσο για το Kitty Hawk,επειδη περασε και απο τα δικα μου χερια,δεν ειδα (ουτε ακουσα) κατι τρομερα ιδιαιτερα ποιοτικο (οχι τουλαχιστον αναλογο του boogie studio preamp πχ)....και βεβαια φιλε perfection μπορει και να ειδεσ ics...και?????Ειδικα το ΜΡ-1,που επισης ειχα κι εγω,ειχε ενα σορο γιατι ειχε seven segment display,switching circuits,touch type knobs κλπ,κλπ,κλπ που τιποτα απο ολα αυτα δεν εμπλεκεται με το κυκλωμα επεξεργασιας του ηχου αλλα λειτουργουν με  ολοκληρωμενα.Ακομα και Custom Audio να ανοιξεις παλι θα δεις....βασικα πιστευω οτι η διαφωνια μας αυτη δε θα οδηγησει και πουθενα,χωρια που μαλλον αποπροσανατολιζουμε τη συζητηση....το topic ειναι αλλο  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 00:36 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
1 Απαντήσεις
1979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/07, 02:16
από mikro_frikio
3 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 16:53
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 21:02
από Dnoizz
14 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 12:03
από tasos__
17 Απαντήσεις
6577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
12 Απαντήσεις
10060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
76 Απαντήσεις
24229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος