Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: BYOC Classic Phaser – με φωτογραφίες και πλήρη περιγραφή  (Αναγνώστηκε 79045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για τους φίλους που με ρώτησαν μέσω PM πόσο χρόνο κάνει πλέον η παραγγελία από τον Ευρωπαίο Αντιπρόσωπο (http://degiergitaarbouw.nl/webshop/index.php?cPath=1&language=en) των kit της BYOC, μετά την τελευταία συνεννόηση που είχα μαζί τους για το θέμα:
Μόλις παρέλαβα μία παραγγελία σήμερα (Δευτέρα), απέυθείας στο σπίτι μου, για την οποία είχα ειδοποιηθεί με email ότι απεστάλη την περασμένη Τετάρτη.
Δηλαδή περίπου 4 εργάσιμες, καμμία σχέση με την παλαιά μέθοδο με τις 3 εβδομάδες.
Για μένα, είναι μια χαρά για ~20 ευρώ μεταφορικά από Ολλανδία.
   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πρόσφατα όπως έγραψα παράγγειλα ένα ακόμα κιτ για το PHASER με σκοπό να το κάνω FULLY MODDED με τα επιπλέον ρυθμιστικά σύμφωνα με το διάγραμμα που έχω ποστάρει παλαιότερα.

Διάλεξα να κάνω τα MODS για το FEEDBACK (Reasonance):



..και το MOD για το διακόπτη που μετατρέπει το PHASER σε VIBE:



Επίσης από πολλούς πειραματισμούς, κατέληξα ότι δεν χρειάζομαι τόσο πολύ το mod για το MIX το οποίο εν πολλοίς καλύπτεται από το DEPTH, και έτσι το αντικατέστησα με ένα δικό μου MOD για το BIAS, το οποίο ήταν αρχικά με trimmer πάνω στην πλακέτα, αλλά είδα ότι έχει απίστευτη επιρροή στην τελική χροιά του ήχου, και έτσι το έβγαλα εξωτερικά.
Έτσι κατέληξα με τα εξής MODS:



Τώρα αναφορικά με το κουτί και το βάψιμο, έγινε τεράστια πρόοδος:
1.   Παράγγειλα ένα νέο μεγαλύτερο κουτί για το νέο MODDED PHASER
2.   Εγκατέλειψα το βάψιμο με το χέρι και πέρασα σε μία καταπληκτική τεχνική, με χρήση Laser Water Slide Decals.

Δούλεψα την εικόνα μου στο Photoshop ξεκινώντας από ένα wallpaper που μου άρεσε και μου φάνηκε ότι είχε συνάφεια με το θέμα του Phaser, στα χρώματα που είχα διαλέξει και για το πρώτο.
Πρόσθεσα τα labels για τα κουμπιά και το εκτύπωσα σε Clear Water Slide Decal Paper.
Το επικόλλησα πάνω στο κουτί το οποίο είχε περαστεί πρώτα με αστάρι και μετά με άσπρη λαδομπογιά και το αποτέλεσμα με εξέπληξε:





Μελέτησα πολύ βιβλιογραφία πάνω στο θέμα των Water Slide Decals πριν μπορέσω να προχωρήσω και έκανα κάποια δοκιμαστικά πριν κάνω το τελικό κουτί.
Μπορώ να γράψω περισσότερες λεπτομέρειες αν κάποιοι φίλοι ενδιαφέρονται για την εφαρμογή των Water Slide Decals.
Πάντως το αποτέλεσμα είναι κλάσεις ανώτερο από ότι είχα πετύχει στο προηγούμενο κουτί.
Έχω φτιάξει πρόσφατα και άλλα δύο πετάλια BYOC με την ίδια τεχνική, όταν είναι έτοιμα στην τελική τους μορφή θα ποστάρω φωτογραφίες, για να δείτε τι είναι εφικτό με αυτή την καταπληκτική μέθοδο.



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ έφτιαξα το σαββατοκύριακο που πέρασε το Overdrive 2. Το αποτέλεσμα ηχητικά καταπληκτικό (έκανα και τα mods MOSFET boost + clipping, καθώς και αυτό το mod http://www.buildyourownclone.com/board/viewtopic.php?f=28&t=17245&sid=65f8d3e9fcafd1b6c796172c04903ab5 βάζοντας το boost μπροστά από το overdrive ώστε όταν είναι και τα δύο ανοιχτά το boost να δίνει μια "κλωτσιά" στο overdrive).
Στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή με το Overdrive ανοιχτό και μονούς μαγνήτες βγάζει πολύ ωραίο Blues-ιάρικο ήχο που καθαρίζει και βρωμίζει με το volume της κιθάρας και με το πόσο δυνατά χτυπάς τις χορδές, ενώ στο βρώμικο κανάλι του blackstar ht-5, με διπλούς και με boost και overdrive ανοιχτά στο πετάλι μιλάμε για απογείωση!

Ανδριανέ αν σου είναι εύκολο θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τα Water Slide Decals? Γιατί ετοιμαζόμουν να το βάψω ένα απλό μαύρο, αλλά το δικό σου αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εγώ έφτιαξα το σαββατοκύριακο που πέρασε το Overdrive 2.


Μπράβο!!! Τώρα μόλις φτιάχνω και εγώ το ίδιο. Το κουτί είναι έτοιμο, βγήκε καταπληκτικό, αλλά ακόμα διαβάζω και προσπαθώ να αποφασίσω τα MODS που θα κάνω στο δικό μου. Μάλλον θα πάω σε υβριδικό, με mosfet input buffers, mosfet clipping και mosfet boost και όλα τα άλλα standard. Θα δούμε..
(για τους φίλους που διαβάζουν και θέλουν να δουν περί τίνος πρόκειται, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.buildyourownclone.com/overdrive2.html)
Πάντως χαίρομαι πολύ που σου σρέσει, γιατί και εγώ το θέλω για το κύριο πετάλι μου, μπροστά στον preamp και θέλω να κάνω fine-tune την χροιά του ακριβώς στα γούστα μου..

Όσον αφορά τα Water Slide Decals, ρίξε μία ματιά εδώ:
http://www.craftycomputerpaper.co.uk/
και ειδικότερα εδώ:
http://www.craftycomputerpaper.co.uk/ProductDetail.asp?ProductID=162&CatID=16

έχει πολλές πληροφορίες και videos με την διαδικασία και από εκεί παράγγειλα τα δικά μου.
Το θέμα είναι τεράστιο, και αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ανοίξω ένα dedicated post για την όλη διαδικασία των Water Slide Decals, με αναλυτικές οδηγίες και φωτογραφίες για να ωφεληθεί ο κόσμος που τον ενδιαφέρει.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/09, 12:58 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Τώρα μόλις φτιάχνω και εγώ το ίδιο.

Πάντως αν κάνεις τις mosfet mod-ες:
 - να χρησιμοποιήσεις στο ρυθμιστικό του tone το 10k pot που έχει στο mosfet conversion kit και όχι το 25k pot που έχει στο βασικό kit. Δεν το λέει κάπου στις οδηγίες (υπάρχει στο byoc forum αν ψάξεις) και αναγκάστηκα να ξεκολλάω και να να ξανακολλάω αφού είχα τελειώσει με την κατασκευή.
 - ρύθμισε το louder trimpot ελάχιστα πριν το minimum αλλιώς θα χρειαστείς noise suppressor.

Επίσης, δες και το mod που αλλάζει την σειρά boost και overdrive. Στην ουσία παίρνεις και τρίτο ήχο από το πετάλι όταν είναι και τα δύο ανοιχτά.

Θέλουμε και φωτό από το κουτί!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/09, 13:42 από alterego »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
mosfet mod-ες

Ευχαριστώ για τις συστάσεις, εν πολλοίς έχω αποφασίσει για τις mods αλλά χαίρομαι που υπάρχει και άλλος "κολλημένος" στο forum σαν και εμένα, είναι φανερό από τις συστάσεις σου ότι έχεις ξεκοκκαλίσει όλα τα threads του byoc forum!!!
Μπράβο, keep in touch, θα έχουμε πολλά να πούμε και πολλές ιδέες να ανταλλάξουμε στο μέλλον!
Έχεις λογαριασμό στο byoc forum?
Εγώ έχω το ίδιο alias με εδώ..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο για τα byoc forums, καθότι ως σχετικά καινούριος στον χώρο των DIY electronics προσπαθώ να απορροφήσω ότι γνώση μπορώ πριν πιάσω το κολλητήρι. Πάντως, τα περιεχόμενα των συστάσεων γίνανε μετά από trial and error (mostly error  :P) που μου στοίχησε μεν κάποιο χρόνο, μου έδωσε δε την ευκαιρία να μάθω και να δοκιμάσω δύο πράγματα παραπάνω. Γενικά η όλη φάση μου αρέσει πολύ.
Λογαριασμό στο byoc forum έχω με το ίδιο nick όπως εδώ, αλλά δεν έχω συμμετάσχει σε συζητήσεις.

Α, και μία ερώτηση. Αφού έβαλες τα Water Slide Decals, πέρασες το κουτί με κάτι από πάνω (πχ βερνίκι)?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Α, και μία ερώτηση. Αφού έβαλες τα Water Slide Decals, πέρασες το κουτί με κάτι από πάνω (πχ βερνίκι)?

Ναι, ακρυλικό βερνίκι σε spray, το έχω σε φωτογραφία στην περιγραφή.
Υπάρχει και το ίδιο σε άλλη συσκευασία, σε πολλά χρωματοπωλεία, αν ζητήσεις ακρυλικό βερνίκι σε spray θα σου δώσουν.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάνει αντίδραση με τις λαδομπογιές και δημιουργεί cracks!. Πάνω όμως από το Water Slide Decal αφού αυτό έχει στεγνώσει καλά, δεν έχει πρόβλημα, δεν το διαπερνά, αν και η πρώτη στρώση πρέπει να είναι πολύ ελαφριά, ώστε να σφραγιστεί.
Χρειάζεσαι 3-4 καλές στρώσεις με στέγνωμα 1-2 ωρών ενδιάμεσα και έχεις αποτέλεσμα με σκληρότητα και λαμπερότητα μεταλικού χρώματος αυτοκινήτου, ή πεταλιού φούρνου!!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1912
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παντως adr1anos οτι και να γινει χωρις δουλεια δεν θα μεινεις ποτε...δεν ξερω τι δουλεια κανεις(και δεν με νοιαζει για αυτο δεν το ρωταω,με την καλη εννοια παντα)αλλα ο κοσμος να χαλασει σε βλεπω να κανεις πεταλια και πολυ καλα μαλιστα..τελειο το αποτελεσμα στο καινουργιο πεταλι(σαν ηχος δεν ξερω αλλα αισθητικα ειναι πολυ ωραιο)...εγω αν κανω ποτε κανα τετοιο παντως θα βαλω την φατσα μου...

τωρα που ειπα "σαν ηχος" υπαρχει περιπτωση να ανεβει στο μελλον κανα Sample να παρουμε μια γευση??
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τωρα που ειπα "σαν ηχος" υπαρχει περιπτωση να ανεβει στο μελλον κανα Sample να παρουμε μια γευση??


Υπάρχει ένα πολύ καλό demo από το fully modded Phaser εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=EFN7YRTjh1g


Θέλουμε και φωτό από το κουτί!!!


Μερικές φωτο από το τελειωμένο -πλέον- κουτί του Overdrive 2:









Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ ωραίο το κουτί του Overdrive! Κάτι σε psychedelic μου φέρνει. Nice touch τα διαφορετικού χρώματος leds.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ωραια λοιπον, καταρχας να πω πολλα μπραβο για την εκπλητκικη δουλεια του adr1anos και στην κατασκευη και στο αρθρο. Με εψησε ασχημα να παρω και εγω ενα και αν φτιαξω. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι παντελως ασχετος με την ηλεκτρονικη (ενταξει ξερω να βαζω μπριζες στο σπιτι μου και να αλλαζω λαμπες αντε και να βαζω hardware στο pc μου αλλα ειμαι ασχετος :P). Πριν κανω την παραγγελια που με ψηνει (chorus) και δεδομενου οτι εχω τα περισσοτερα αν οχι ολα τα εργαλεια που χρειαζονται, θα καταφερω κατι ως τελειως ασχετος? Η να μην το παλεψω? :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πριν κανω την παραγγελια που με ψηνει (chorus) και δεδομενου οτι εχω τα περισσοτερα αν οχι ολα τα εργαλεια που χρειαζονται, θα καταφερω κατι ως τελειως ασχετος? Η να μην το παλεψω? :P


Έγραψα στο Review DIY Pedal KITs 2009-10 ότι τα κιτ δεν είναι για όλους. Οπότε δεν μπορώ να σου πω εγώ κάτι που πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου. Αν ξέρεις να κάνεις όλα αυτά που είπες, μάλλον πιάνουν τα χέρια σου. Σου μένει λοιπόν μία ακόμα σημαντική ικανότητα που είναι απαραίτητη, η συγκόλληση.

Αν δεν ξέρεις να δουλεύεις κολλητήρι, θα πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα αυτό, με διάφορα καλώδια και να δεις αν μπορείς να το κάνεις. Υπάρχουν στο ΥΤ αμέτρητα video/tutorials γύρω από το "how to solder" (ρίξε μια ματιά) που θα σε βοηθήσουν να το πετύχεις. Πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά θέλει κάποια εξάσκηση, πριν καταπιαστείς με το κιτ.

Τώρα το Chorus δεν είναι και το δυσκολότερο κιτ. Μάλλον είναι από τα ευκολα. Όταν/Αν θα το παραγγείλεις, δικαιούσαι την πρώτη φορά να πάρεις δωρεάν και ένα Confidence Booster. Ρίξε μία ματιά στο σχετικό ποστ μου να δεις τι είναι. Επίσης οι οδηγίες είναι στα Αγγλικά, οπότε καλά Αγγλικά είναι απαραίτητα για να το καταφέρεις. Εάν μπορέσεις να κάνεις αυτό να δουλέψει με επιτυχία, νομίζω ότι θα μπορέσεις να φτιάξεις και το Chorus, και μετά, με λίγη μελέτη, όλα τα υπόλοιπα έτοιμα kit, είτε της Byoc, είτε άλλων προμηθευτών.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
καταπληκτικη δουλεια adr1anos συγχαρητηρια.

τωρα εννοειται πως με ολα αυτα με επεισες να αγορασω και γω το δικο μου kit αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποιο να αγορασω :D

πιθανον το Overdrive...αν και τα περισσοτερα απ`αυτα δεν ξερω καν τι κανουν π.χ. flanger chorus κτλ :(

οποτε για metal που παιζω θα μου χρειαστει το overdrive...η εστω για rock καταστασεις...εκτος αν μαθω στο κοντινο μελλον οτι καποιο θα μου φανει πιο χρησιμο απ`οτι ενα Overdrive πεταλι.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...για metal που παιζω θα μου χρειαστει το overdrive...η εστω για rock καταστασεις...εκτος αν μαθω στο κοντινο μελλον οτι καποιο θα μου φανει πιο χρησιμο απ`οτι ενα Overdrive πεταλι.


για metal καλύτερα να προτιμήσεις το Shredder:
http://www.buildyourownclone.com/shredder.html

άκουσε το από τον φίλο μας τον Burgerman:


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
αδεια κουτια για να βαλω την πλακετα μεσα


Εγώ παραγγέλνω από εδώ:  http://www.pedalpartsplus.com
Έχουν όλα τα μεγέθη για πετάλια, υπάρχουν απλά αλλά και ήδη τρυπημένα, και πρόσθετα οι τύποι κάνουν βάψιμο φούρνου επαγγελματικό κατά παραγγελία, με διάφορα χρώματα, σε πολύ χαμηλές τιμές. Πληρώνεις με Paypal (εγώ το προτιμώ) ή με πιστωτική.
Ρίξε μία ματιά:
http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=ENC
http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=DRI
http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=ENC125S
http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=ENC17P

Παράλληλα, έχουν ειξειδικευμένα υλικά και εξαρτήματα, διακόπτες, όλα αποκλειστικά για πετάλια.
Ότι μπορείς να χρειαστής, το έχουν.. εκτός από κάποια πολύ ψαγμένα ηλεκτρονικά.

βασικα στο pedal parts plus φωτιτσα δεν ειναι τα μεταφορικα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
βασικα στο pedal parts plus φωτιτσα δεν ειναι τα μεταφορικα?
..είναι όμως πολύ φθηνά κάποια εξαρτήματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
βασικα στο pedal parts plus φωτιτσα δεν ειναι τα μεταφορικα?
..είναι όμως πολύ φθηνά κάποια εξαρτήματα.
εχει καιρο που το εγρψες...αλλα μετα απο ερευνα δεν ειδα κατι πολυ φθηνο! ;D

Αποσυνδεδεμένος pkirkos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
Πολυ ωραια κατασκευη.Το κουτι μου φαινεται ψηλο,εγω συνηθως  βαζω eddystone enclosures που αν δεν κανω λαθος ειναι στα 31-34 mm.Το συγκεκριμενο ξεπερναει τα 40 mm ;
Το water slide ειναι πολυ special !!  :) Εγω για να κανω ωραια γυρισματα στις γωνιες εβαζα τα κουτια στον φουρνο και μαλακωνε το waterslide.Ετσι ερχοταν και κολλαγε μεταξυ του και φαινοταν ενιαιο.
Δυστυχως ομως με αυτην την τεχνικη (επειδη το περναγα πριν το κουτι μια στρωση βερνικι για καλυτερη επικολληση) το waterslide εκανε ραγαδες.Πλεον αφηνω το κουτι κατω απο μια λαμπα αρκετες ωρες και την επομενη μερα περναω το βερνικι.
Μου εχει τυχει επισης να περασω καποιες στρωσεις βερνικι και τις υπολοιπες με αλλη μαρκα και εκαναν αντιδραση μεταξυ του και δεν στεγνωσε ποτε με αποτελεσμα ξανα και απο την αρχη.
Αρκετα απο τα εφφε μου τα εχω κανει χαρακτα.Αλλη διαδικασια και αλλη μεθοδος φυσικα.
Πολυ ωραια τα σχεδια σου γενικοτερα με πολυ ωραια χρωματα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολυ ωραια κατασκευη.Το κουτι μου φαινεται ψηλο,εγω συνηθως  βαζω eddystone enclosures που αν δεν κανω λαθος ειναι στα 31-34 mm.Το συγκεκριμενο ξεπερναει τα 40 mm ;
Το water slide ειναι πολυ special !!  :) Εγω για να κανω ωραια γυρισματα στις γωνιες εβαζα τα κουτια στον φουρνο και μαλακωνε το waterslide.Ετσι ερχοταν και κολλαγε μεταξυ του και φαινοταν ενιαιο.
Δυστυχως ομως με αυτην την τεχνικη (επειδη το περναγα πριν το κουτι μια στρωση βερνικι για καλυτερη επικολληση) το waterslide εκανε ραγαδες.Πλεον αφηνω το κουτι κατω απο μια λαμπα αρκετες ωρες και την επομενη μερα περναω το βερνικι.
Μου εχει τυχει επισης να περασω καποιες στρωσεις βερνικι και τις υπολοιπες με αλλη μαρκα και εκαναν αντιδραση μεταξυ του και δεν στεγνωσε ποτε με αποτελεσμα ξανα και απο την αρχη.
Αρκετα απο τα εφφε μου τα εχω κανει χαρακτα.Αλλη διαδικασια και αλλη μεθοδος φυσικα.
Πολυ ωραια τα σχεδια σου γενικοτερα με πολυ ωραια χρωματα.

Γειά σου και καλώς ήρθες στο forum.
Και τα δικά μου με το βερνίκι είχαν παρόμοια συμπεριφορά, μέχρι να μάθω την διαδικασία.
Δες αν θες και τον οδηγό που έχω φτιάξει:
Οδηγός DIY με Φωτο: Decor πεταλιών με Water Slide Decals
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pkirkos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB 1G - SP1!
    • Προφίλ
Ευχαριστω για το καλοσωρισμα.Παρακολουθω καιρο το φορουμ.Το εχω διαβασει το αρθρο σου περι waterslide.Πολυ κατατοπιστικο.Κι εγω την ιδια μεθοδο ακολουθω(μετα απο πολλους πειραματισμους ).Η μονη διαφορα ηταν οτι δεν περναγα μια λεπτη στρωση βερνικι στο μεταλλο λιγο πριν την τοποθετηση του waterslide κι επισης αντι για λαμπα πυρακτωσεως χρησιμοποιουσα φουρνο για στεγνωμα με αποτελεσμα να εχω αυτα τα ανεπιθυμητα αποτελεσματα.Οποτε το αρθρο σου με εβγαλε απο περιττα εξοδα και πειραματισμους.
Βεβαια με την μεθοδο στο φουρνο εβλεπες το waterslide να συρικνωνεται και να αγκαλιαζει το μεταλλο παρα πολυ ωραια τοσο που δεν μπορουσες να δεις τις ενωσεις.
Εν ολιγης ο οδηγος που μας εγραψες ειναι πολυ κατατοπιστικος και η καλυτερη εως τωρα μεθοδος για τοποθετηση waterlide.

ΕΥΓΕ!!!!

Οριστε και μερικες κατασκευες με waterslide.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
182 Απαντήσεις
60583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 01:48
από dhmhtrhs_xm
5 Απαντήσεις
4195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 21:31
από ship_me_out!!!
1 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 16:01
από mace
6 Απαντήσεις
3392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 12:51
από Angel~Archo
26 Απαντήσεις
12042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
4 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 18:32
από Ibanezακιας
8 Απαντήσεις
6405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 09:26
από adr1anos
phaser!!!

Ξεκίνησε από harrisxr650 Εφέ

4 Απαντήσεις
2457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 10:16
από RORY GALLAGHER
11 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 23:17
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 15:37
από adr1anos