Αποστολέας Θέμα: Οδηγός DIY με Φωτο: Decor πεταλιών με Water Slide Decals  (Αναγνώστηκε 65502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ναι σε άβαφα κουτιά είναι αναμενόμενο..

..κάντε ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ:
Ψεκάστε και το γυμνό μέταλλο από το κουτί, με το ειδικό ακρυλικό σπρέι, σε ένα ΜΟΝΟ πολύ λεπτό ομοιόμορφο στρώμα. Αυτό θα βοηθήσει το Φίλμ να κολλήσει καλά πάνω στο κουτί όταν το εφαρμόσετε.
Κάνε αυτό, και λίγο παραπάνω ειδικά γύρω από το χείλος της ένωσης, και δεν θα σου ξεκολλάει τόσο εύκολα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το έκανα.!! :) όπως και το κόλπο με τη λάμπα πυρακτώσεως..  όντως είναι πολύ καλύτερα, όμως και πάλι ειδικά εκεί που έχω κόψει με το κοπίδι δε μπορώ να πω ότι έχω και τα καλύτερα αποτελέσματα.. Πάντως Αδριανέ οι συμβουλές σου είναι εξαιρετικές.!!  :shake

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Να προσθεσω σε αυτον τον οδηγο οτι αφου τοποθεστησουμε και ψεκασουμε 3-4 χερια βερνικι το decal και αφου στεγνωσει καλα ( αναλογα με το ποσο ψεκασαμε, εαν ειναι λεπτα στρωματα σε 4-5 ωρες ειναι οκ) μπορουμε να περασουμε απο πανω 2-3 χερια βερνικι ακρυλικης πολυουρεθανης νερου το οποιο θα κανει μια κρουστα σκληρη σαν πετρα πανω απο ολα, το βαζω σε ολα μου τα πεταλια και ειναι σουπερ γυαλαδουμπε και δεν ξεφτιζει οπως το σπρει. Η εφαρμογη γινεται με πινελο η ρολο αφρολεξ θελει μεταξυ των στρωσεων wet sanding 500 και μετα με 1000 γιατι αφηνει λιγες φυσαλιδες και μετα το τελευταιο χερ ιwet sanding με 800 μετα με 2000 και μετα με 3000 πολυ απαλα και γυαλισμα με αλοιφη στιλβωματος. Ειναι παραπανω δουλεια αλλα πραγματικα αξιζει  γιατι δινει βαθος και απιστευτη γυαλαδα στο κουτι.

http://www.benjaminmoore.gr/products/xuloprostasia/422_wood_berniki_akrulikes_poluouretanes_gualistero

θελει περιπου 1.30 ωρα για wet sanding και επαναβαφη και σε 5 ωρες εχει σκληρηνει σχεδον τελειως, εγω τα αφηνω 48 ωρες περιπου πριν αρχισω να  βαζω εξαρτηματα μεσα για να ειναι σιγουρος.

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας,  :up
Είμαι στην διάθεση σας για σχόλια, ερωτήσεις και ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό!..
 :eee :roll


Aδριανέ καταπληκτικό.!!!!!!Να σκεφτείς ότι είμαι ραδιομοντελιστής (αεροπλάνα) και είμαι συνηθισμένος ν αγοράζω τα decal's παραγγελία στην Αμερική.Μου έλυσες τα χέρια.!!!!Η μόνη μου απορία είναι (θα την λύσω με δοκιμές) αν αντέχουν το νιτρώδες καύσιμο που χρησιμοποιούμε στα αεροπλάνα.Αλλά και σ αυτή τη περίπτωση το θέμα είναι το βερνίκι και μόνο.Θα το βρώ αν και πιστεύω πως το ακρυλικό που αναφέρεις είναι σούπερ.Ένα μικρό ερώτημα έχω.Μόνο εντός νερού γίνεται η μεταβίβαση? διότι τ αεροπλάνα είναι ξύλινα......κατάλαβες.Τα decal's που μου στέλνουν από αμερική βγαίνουν και τοποθετούνται σπρώχνοντας απλά το decal σιγά σιγά απ το χαρτί προς την επιφάνεια που θες να κολλήσεις-αφού το έχεις εμβαπτίσει στο νερό.Αυτό είδα και στο demo της εταιρείας που προτείνεις απ την αγγλία.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Ένα μικρό ερώτημα έχω.Μόνο εντός νερού γίνεται η μεταβίβαση? διότι τ αεροπλάνα είναι ξύλινα......κατάλαβες.Τα decal's που μου στέλνουν από αμερική βγαίνουν και τοποθετούνται σπρώχνοντας απλά το decal σιγά σιγά απ το χαρτί προς την επιφάνεια που θες να κολλήσεις-αφού το έχεις εμβαπτίσει στο νερό.Αυτό είδα και στο demo της εταιρείας που προτείνεις απ την αγγλία.
Ναι Τάκη, γίνεται και έτσι όπως το κάνεις, όταν πρόκειται για μικρά έως μεσαία decals. Στα μεγάλα, ειδικά όταν πρέπει να τυλιχθούν γύρω από επιφάνειες όπως τα κουτιά, η εμβύθιση είναι μονόδρομος. Εσύ απ'ότι κατάλαβα, μπορείς να εκτυπώνεις όλα σου τα decals σε ένα Α4 και να τα κόβεις κατά το δοκούν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
..Ένα μικρό ερώτημα έχω.Μόνο εντός νερού γίνεται η μεταβίβαση? διότι τ αεροπλάνα είναι ξύλινα......κατάλαβες.Τα decal's που μου στέλνουν από αμερική βγαίνουν και τοποθετούνται σπρώχνοντας απλά το decal σιγά σιγά απ το χαρτί προς την επιφάνεια που θες να κολλήσεις-αφού το έχεις εμβαπτίσει στο νερό.Αυτό είδα και στο demo της εταιρείας που προτείνεις απ την αγγλία.
Ναι Τάκη, γίνεται και έτσι όπως το κάνεις, όταν πρόκειται για μικρά έως μεσαία decals. Στα μεγάλα, ειδικά όταν πρέπει να τυλιχθούν γύρω από επιφάνειες όπως τα κουτιά, η εμβύθιση είναι μονόδρομος. Εσύ απ'ότι κατάλαβα, μπορείς να εκτυπώνεις όλα σου τα decals σε ένα Α4 και να τα κόβεις κατά το δοκούν.


Ναι ακριβώς, είναι μικρά κομμάτια.!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Γειά σας και χαρά σας, και αέρα στα πανιά σας.
Τα water slide decals πως τα ζητάω σε ελληνικό κατάστημα? Ελπίζω να καταλαβαίνετε την απορία μου...
Μήπως γνωρίζει και κανείς που μπορώ να βρω σίγουρα στην Θεσσαλονίκη?

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google, κάτι παρόμοιο είναι γνωστό στην Ελλάδα ως "χαλκομανίες" σαν τρόπος διακόσμησης αυγών για το πάσχα...

Status update: Βρεθήκαν τα εν λόγω φύλα σε μαγαζί μοντελισμού στην Ναυαρίνου, στο στενό της κρέπας "Ναυαρίνο". Hobby Gallery λέγεται. Ένα φύλο για Laser εκτυπωτή διάφανο στα 6€.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/14, 14:13 από Alani_No.13 »
Σαλεπάκι παιδιά!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
42943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/04, 11:23
από Καρχαρίας
Περι Slide

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

22 Απαντήσεις
15790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/04, 13:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/06, 19:23
από Light_Without_Heat
smoke on the water

Ξεκίνησε από paran0id « 1 2 3 » Διασκέδαση

52 Απαντήσεις
15982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 16:07
από Giorgos K.
653 Απαντήσεις
269045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 15:04
από Archangel
42 Απαντήσεις
15142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 11:42
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
3 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 12:13
από Wise_One
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 03:11
από Jezus
22 Απαντήσεις
47735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/15, 13:16
από adr1anos
13 Απαντήσεις
12392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/17, 22:30
από johnjohn