Αποστολέας Θέμα: Review DIY Pedal KITs 2009-12  (Αναγνώστηκε 94363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #25 στις: 17/01/10, 00:54 »
Με διαφορα το πιο καλογραμμενο, αναλυτικο, ευχαριστο ..... ποστ που εχω διαβασει στο kithara.gr.
Το εχω ξαναπει οτι ατομα σαν τον Αδριανο πρεπει να εχουν μονιμη στηλη σε κιθαριστικα περιοδικα ευρειας κυκλοφοριας (αν δεν εχει ηδη :D )
Απο την αλλη σκεφτομαι οτι ειμαστε τυχεροι που καθεται και τα γραφει για εμας!


Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #26 στις: 18/01/10, 11:38 »
Ανδριανέ μου έβαλες φωτιές με το Digital Echo & Ping Pong!!! Πάνω που είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν χρειάζομαι delay για την ώρα... (Πρέπει βέβαια να τελειώσω ένα πετάλι από kit του tube town πρωτα :P)

Συγχαρητήρια και από εμένα για το αναλυτικότατο post και το μεράκι σου να μας τα παρουσιάσεις όλα τόσο αναλυτικά!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #27 στις: 19/01/10, 10:35 »
(Πρέπει βέβαια να τελειώσω ένα πετάλι από kit του tube town πρωτα :P)

Ποιό κιτ πήρες?
Περιμένουμε σχόλια και εντυπώσεις!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #28 στις: 20/01/10, 12:07 »
Το άρθρο εννοείται οτι είναι αρκετά ολοκληρωμένο αλλά πιστέψτε με αν δεν τα δείτε από κοντά και δεν τα ακούσετε από κοντά τα συγκεκριμένα πετάλια δεν θα μπορέσετε να τα αξιολογήσετε. Τα πετάλια δείχνουν τόσο τέλεια με τα water slide decals λες και έχουν γίνει από μεγάλη εταιρεία, άψογα. Ο ήχος ιδίως του phaser και του ping-pong που έφτιαξε ο Αδριανός είναι απλά άψογος και η βαθμολογία που έχει βάλει είναι αρκετά σκληρή πραγματικά έχει κάνει άψογη δουλειά.

Αδριανέ αν και στο είπα και σε πμ μου έχεις κάνει τόση ζημιά που από μέρα σε μέρα θα μου έρθουν το royal phaser και το tremolo της BYOC και πάμε για μπόλικο μοντάρισμα ιδίως στο τρέμολο.

Υ.Γ. Συμφωνώ με την άποψη σου οτι θα ήθελα το ping-pong να φτάνει στα 800ms θα ψάξω να βρω τον τρόπο και τα λέμε από κοντά

Υ.Γ.2 Τα γενέθλεια μου πέρασαν δικαιούμαι τώρα το Carbon copy

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #29 στις: 20/01/10, 15:22 »
Υ.Γ.2 Τα γενέθλεια μου πέρασαν δικαιούμαι τώρα το Carbon copy

ΕΕΕΕεεεε....χχχχχμμμμμμ.....εεεε...ξέρεις...εννοούσα ότι θα το χαρίσω στον επόμενο μπασίστα μας, αφού απολύσουμε εσένα....!!!!!!!!!!!!!!!...
ΧΑΧΑΑΑαααα.....
....Οχι ρε φίλε, δεν το έγραψα τυχαία, χαλάλι σου και σαφώς και σου αξίζει, όχι μόνο επειδή είσαι ωραίος τύπος και καταπληκτικός μπασίστας, αλλά είσαι και από τους λίγους (λόγω γνώσεων και εμπειρίας) που μπορούν να το εκτιμήσουν και να το δουλέψουν όπως πρέπει!!.
 
(PS: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μπράβο..καλά τα είπες...πόσο είχαμε πεί;..10 ευρώ;..ναι.. οκ, θα τα βρούμε την Κυριακή στην πρόβα!....!!!!!...
Χ.)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/10, 15:48 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #30 στις: 20/01/10, 17:50 »
Ποιό κιτ πήρες?
Περιμένουμε σχόλια και εντυπώσεις!!..

Πήρα το λαμπάτο ovedrive κιτ που έχουν. Το κιτ δεν ειναι σαν τα byoc που δείχνει τι πάει που, αλλά σου έχει όλα τα απαραίτητα υλικά και το διάγραμμα του κυκλώματος. (έχει και ένα layout που δείχνει περίπου πως να βάλεις κάθε αντίσταση/πυκνωτή πάνω στο board αλλά εμένα περισσότερο με μπέρδεψε και δεν το πολυχρησιμοποίησα). Παρόλα αυτά, το κύκλωμα δεν είναι πολύπλοκο και με μια πολύ βασική γνώση ηλεκτρονικών και λίγο googling κάποιος δεν θα δυσκολευτεί να το φτιάξει.
Στα συν:
- τα υλικά και η συσκευασία, από τα οποία δεν έλειπε τίποτα και κάποια ήταν και παραπάνω (όπως καλώδια, βίδες)
- το οτι το κύκλωμα είναι απλό και ο χώρος στο pcb είναι υπερ αρκετός (είναι generic pcb οπότε έχεις αρκετή ελευθερία στην τοποθέτηση)
- το οτι το predrilled κουτί που δίνουν είναι ευρύχωρο και tank (είναι hammond)

στα μείον:
- το κουτί, γιατί ενώ στην κατασκευή είναι απόλαυση λόγω άπλετου χώρου και δεν σε δυσκολεύει, όταν το τελειώσεις συνειδητοποιείς ότι πιάνει αρκετό χώρο στο pedalboard

Από ήχο τώρα, να πω ότι στην αρχή απογοητεύτηκα, γιατί το περίμενα πιο γκαζωμένο και πιο μπάσο ηχητικά. Παίζοντας λίγο μαζί του όμως η αρχική εντύπωση αναστράφηκε και βρήκα ότι μπορεί να αναδείξει πολύ καλά τις δυναμικές και την λεπτομέρεια του παιξίματος σου. Τέλειο για blues αλλά μέχρι εκεί κατά την γνώμη μου. Αρχικά το έφτιαξα χωρίς tonestack, αλλά επειδή ο ήχος ήταν πολύ πρίμος για τα γούστα μου, το έλυσα πάλι και το πρόσθεσα. Για να πάρω όμως καλό ήχο (στα αυτιά μου πάντα) έχω τα μπάσα σχεδόν τέρμα και τα τρίμα κομμένα. Αλλά γούστα είναι αυτά.  :P

Επίσης, το δοκίμασα ως προενίσχυση, δηλαδή έκανα την συνδεσμολογία: κιθάρα -> overdrive -> fx return στον ενισχυτή. Έτσι μου άρεσε περισσότερο, γιατί ρυθμίζοντας το volume της κιθάρας και μόνο, μπορούσα να έχω καλό καθαρό ήχο και light overdrive χωρίς footswitches. Πολύ πρίμο ηχητικά και εδώ όμως :P.

Τώρα το έχω λύσει πάλι για να το μετατρέψω στο "βαρύτερο" αδερφάκι το PepperShredder, γιατί θέλω λίγο περισσότερο γκάζι. Θα ενημερώσω όταν το τελειώσω με photos και κανα sample αν ενδιαφέρεται κανένας.

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #31 στις: 21/01/10, 09:53 »
Αδριανέ στο είπα και πιο πάνω, όλη η κατασκευή που είχα πραγματικά την τύχη να δώ από κοντά έστω και στο τελικό της στάδιο είναι όχι μόνο άψογη αλλά και αξιοζήλευτη γιατί είναι πραγματικά ολοκληρωμένη. Το τεχνικό μέρος το αφήνω στην άκρη διότι από αυτό που πήρες από την BYOC εσύ το έκανε ακόμα πιο βέλτιστο.

Το αισθητικό μέρος είναι πραγματικά απίστευτο γιατί ας αφήσουμε για την ώρα τα water slide decals, εσύ πήγες και άλλαξες ακόμα και τα κουμπιά και άλλα αισθητικά μέρη, θα μου πεις ε δεν είναι και τίποτα αυτό. Σίγουρα τεχνικώς δεν είναι αλλά οι περισσότεροι όταν παίρνουν ένα kit δεν κοιτάζουν να αλλάξουν αισθητικά το kit. Εσύ πήγες το μοντάρισμα σε άλλο επίπεδο.

Θα πρότεινα και εγώ να είσαι ένα επίτιμο μέλος με οποιοδήποτε τρόπο θεωρούν άξιο οι mods αλλά ξέρω πόσο πιεσμένος είναι ο χρόνος σου και οτι αυτές οι τιμές θέλουν σπατάλη χρόνου. Πραγματικά όμως το λιγότερο που μπορώ να πω είναι οτι αισθάνομαι πολύ τυχερός που παίζουμε μαζί όχι μόνο λόγω της ανθρωπιάς σου και του μουσικού σου επιπέδου αλλά και γιατί είσαι από τα πιο ανήσυχα πνεύματα που έχω γνωρίσει. Mods μην τον κάνετε τίποτα απλά δίπλα στο avatar adr1anos βάλτε και την λέξη GURU, έτσι με κεφαλαία γράμματα.

Επίσης νομίζω οτι ήρθε η ώρα να επεκταθείς στα water slide decals με λεπτομέρειες π.χ. πως κατάφερες να κάνεις τόσο τέλειες τις γωνιές - πιστέψτε με είναι τέλειες από κοντά. Υπάρχουν μαγαζιά στην Ελλάδα για την προμήθεια τέτοιου χαρτιού. Χρειαζόμαστε ειδικό printer, έχεις κάποιο video δικό σου κατά τη διάρκεια που έφτιαχνες water slide decals. Τα δικά μου τα παρήγγειλα ελπίζω να μην κάνουν πολύ χρόνο να έρθουν, το πρόβλημα είναι τι σχέδια και χρώματα να διαλέξω γιατί είναι τόσες πολλές οι ιδέες. 

Τα λέμε την Κυριακή




Υ.Γ. Είμαι τυχερός γιατί έχω κονέ με τον GURU, θα βοηθήσεις ε,  0:)   αλλιώς δεν κάνω δεύτερα φωνητικά >:D Μεγάλη απειλή εεεε ? ;D ;D ;D ;D




Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #32 στις: 22/01/10, 10:19 »
Πήρα το λαμπάτο ovedrive κιτ που έχουν. Το κιτ δεν ειναι σαν τα byoc που δείχνει τι πάει που, αλλά σου έχει όλα τα απαραίτητα υλικά και το διάγραμμα του κυκλώματος. (έχει και ένα layout που δείχνει περίπου πως να βάλεις κάθε αντίσταση/πυκνωτή πάνω στο board αλλά εμένα περισσότερο με μπέρδεψε και δεν το πολυχρησιμοποίησα). Παρόλα αυτά, το κύκλωμα δεν είναι πολύπλοκο και με μια πολύ βασική γνώση ηλεκτρονικών και λίγο googling κάποιος δεν θα δυσκολευτεί να το φτιάξει.
Τώρα το έχω λύσει πάλι για να το μετατρέψω στο "βαρύτερο" αδερφάκι το PepperShredder, γιατί θέλω λίγο περισσότερο γκάζι. Θα ενημερώσω όταν το τελειώσω με photos και κανα sample αν ενδιαφέρεται κανένας.


Κατ’αρχάς συγχαρητήρια για το project σου.. δεν είναι εύκολα αυτά τα κιτ, ακριβώς επειδή οι οδηγίες δεν είναι για αρχάριους και το κάνεις να ακούγεται εύκολο. Μπράβο!

Πρόσφατα, κοίταγα και εγώ τα κιτ αυτά από το TubeTown γιατί έχει 3-4 κιτ με λυχνίες σε μορφή πεταλιού και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα, και το Banana Booster, και ειδικά το Pepper Shredder που έχει περισσότερα στάδια Gain. Μάλιστα το είχα βάλει στο Basket μου στο TT για να το θυμάμαι κάποια στιγμή στο μέλλον αν θέλω να το πάρω.

Τώρα με προβλημάτισε λίγο η απόκριση στα μπάσα που περιγράφεις. Κοίταξα λίγο το schematic του Banana Booster και περιέργως φαίνεται εξαιρετικά απλό, χωρίς κάποια φίλτρα, μάλιστα δεν έχει ούτε input decoupling capacitor. Δεν βλέπω τίποτα που θα μπορούσε να κόβει πολλά μπάσα, πέραν από τους 2 decoupling capacitors που πάντα λειτουργούν σαν RC (low cut) φίλτρα από την φύση τους, οι οποίοι όμως φαίνεται να είναι τουλάχιστον επαρκώς μεγάλοι. Δοκίμασε να αυξήσεις λίγο τον C1, ανέβασε τον στα 0,1μF ή και ψηλότερα (ώστε να χαμηλώσει το bass roll off point) να δεις αν αυτός κάνει την ζημιά. Εάν δεν βοηθήσει κάτι τέτοιο, μάλλον το πρόβλημα είναι με την λυχνία και το voltage στο οποίο σχεδιάστηκε να δουλεύει (12,6v).

Το σίγουρο είναι ότι με το Tone Stack δεν μπορείς να δώσεις επιπλέον μπάσα, καθώς πρόκειται για ένα παθητικό κύκλωμα, παρά απλά να κόψεις τις λοιπές συχνότητες ώστε να δώσεις την εντύπωση ότι έχεις περισσότερα μπάσα, αυξάνοντας την ολική ένταση, κόλπο όμως το οποίο λειτουργεί αρκετά καλά συνήθως. Ίσως ρυθμίζοντας το Tone Stack για περισσότερα μπάσα, να έλυνε το πρόβλημα σου.

Μπορώ να σου προτείνω κάποιες αλλαγές τιμών σε υλικά στο Tone Stack να δοκιμάσεις αν θέλεις, αλλά σε πρώτη φάση καλό είναι να αυξήσεις τον C1 και μετά κάνεις ένα πείραμα να δεις πόσα μπάσα κόβονται από το κύκλωμα. Βάλε αν έχεις ένα MXR ή κάποιο άλλο EQ με ανεβασμένες τις 2-3 συχνότητες των μπάσων, πρώτα πριν και δεύτερον μετά το Banana Booster. Εάν η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μεγάλη, (δηλαδή με την ίδια ρύθμιση στο EQ όταν το βάζεις πριν έχεις λίγα μπάσα και όταν το βάζεις μετά έχεις πολλά), τότε το κύκλωμα σίγουρα θέλει περαιτέρω διερεύνηση, ίσως αλλαγή λάμπας με άλλη μάρκα ή/και τύπο.

Αν θέλεις πόσταρε και φωτογραφίες, θα είναι ενδιαφέρον να το δούμε στην πράξη!..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1912
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #33 στις: 22/01/10, 11:42 »
Publius +adr1anos=αγαπη :-* :-*
Περα απο την πλακα εισαι τυχερος φιλε publius που τα εχεις ακουσει απο κοντα.Α μη με βρισεις αλλα εγω ειμαι αυτος που ειπε στον adr1ano να σου πουλησει πολυ ακριβα το πεταλι(αλλα αυτος δεν ακουει...τι να πεις).

adr1ane ειχα και εγω γενεθλεια ρε συ και ειχα δει οτι εχεις εναν ωραιο λαμπατο που απ οτι ακουσα δεν τον χρειαζεσαι...Μη φοβασαι,τα μεταφορικα για ιταλια δεν ειναι πολλα(απλα στειλτο με UPS να μη παθει και τιποτα)δλδ ειλικρινα σου μιλαω πανω απο 100 δεν θα σου βγει
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #34 στις: 22/01/10, 13:39 »
Ανδριανέ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Είσαι πραγματική έμπνευση για DIY!

Το project που παιδεύω είναι το vanilla overdrive http://www.tube-town.net/diy/lov/lov01-vanillaoverdrive-eng.html, που μοιάζει αρκετά με το pepper shredder.

Παράθεση
Το σίγουρο είναι ότι με το Tone Stack δεν μπορείς να δώσεις επιπλέον μπάσα


Με το tonestack δεν ήθελα να δώσω μπάσα, απλά να κόψω τα πρίμα και να δώσω την εντύπωση ότι ο ήχος είναι πιο μπάσος, όπως ακριβώς λες. Άλλωστε το tonestack είναι μετά το κύκλωμα οπότε λειτουργεί απλά σαν eq.

Παράθεση
Βάλε αν έχεις ένα MXR ή κάποιο άλλο EQ με ανεβασμένες τις 2-3 συχνότητες των μπάσων


Θα δοκιμάσω να βάλω ένα πετάλι eq πριν και μετά, να δω αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Πάντως στην σελίδα του tube town λέει:
"Use of 12U7 tubes produces a bit more bass - the sound has a more solid foundation than that produced by 12AU7 triodes. As such, when a heavy bass tone is desired, the 12U7 should be used, otherwise the 12AU7 is fine."
Παρόλα αυτά πριν μερικές μέρες που παρήγγειλα τα υλικά για την μετατροπή στο shredder δεν βρήκα 12U7 λυχνίες, και έτσι πήρα μια 12AT7 που χρειάζεται και άλλη μια 12AU7 για να κάνω δοκιμή. Θα δω, κάποια στιγμή θα πάρω και μια 12U7 από κάπου αλλού ώστε να την δοκιμάσω και αυτην.

Παράθεση
Δοκίμασε να αυξήσεις λίγο τον C1


Σχετικά με τον C1 του banana booster, οι αντίστοιχοι στο schematic του vanilla overdrive (http://www.tube-town.net/diy/lov/lov01-vanillaoverdrive-MKII-schematic.jpg) είναι οι C2 και C4, σωστά? Ο C1 εδώ είναι ο input decoupling capacitor? Εάν τους μεγαλώσω τι παρενέργειες μπορεί να έχω στο κύκλωμα (εκτός από το bass roll off point)? Εφόσον δεν μειώνω το capacitance και δεν τους αντικαθιστώ με κάποιο άλλο είδος πυκνωτή πιο αργό σε απόκριση, μόνο να περάσει περισσότερος low frequency θόρυβος, σωστά? Ή το έχω καταλάβει λάθος?


Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις!
[Α, και για να μην κάνουμε hijack το παρόν φοβερό thread ίσως να μεταφέρουμε την συζήτηση σε άλλο thread?]

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #35 στις: 24/01/10, 00:19 »
Σχετικά με τον C1 του banana booster, οι αντίστοιχοι στο schematic του vanilla overdrive (http://www.tube-town.net/diy/lov/lov01-vanillaoverdrive-MKII-schematic.jpg) είναι οι C2 και C4, σωστά? Ο C1 εδώ είναι ο input decoupling capacitor? Εάν τους μεγαλώσω τι παρενέργειες μπορεί να έχω στο κύκλωμα (εκτός από το bass roll off point)? Εφόσον δεν μειώνω το capacitance και δεν τους αντικαθιστώ με κάποιο άλλο είδος πυκνωτή πιο αργό σε απόκριση, μόνο να περάσει περισσότερος low frequency θόρυβος, σωστά? Ή το έχω καταλάβει λάθος?


Μάλιστα!.. κοίταζα το κύκλωμα του banana booster.
Ε, τώρα στο vanilla overdrive, μπορούμε να δούμε που υπάρχουν RC φίλτρα και τι ακριβώς κόβουν από μπάσσα:

1.   Το ζευγάρι C4 και R8 (η R7 απλά κάνει λίγο attenuation, δεν φιλτράρει τίποτα) έχουν μαζί cuttof point -3dB στα 15 Hz. Μια χαρά εδώ, τα μπάσα περνάνε.

2.   Το ζευγάρι C1 και R1 έχουν μαζί cuttof point -3dB στα 160 Hz. Εδώ, αρχίζουμε να έχουμε πρόβλημα. Σίγουρα από αυτό το δίδυμο κόβονται εξ’ αρχής κάποια μπάσα. Συνιστώ λοιπόν την αύξηση της C1 σε 0.01μF (τουλάχιστον) για να κατέβουμε και εδώ στα -3dB στα 15 Hz.

3.   Στο ζευγάρι C2 και P1 τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Επειδή μιλάμε για RC, εδώ το pot παίζει ενεργό ρόλο στο cuttof point και χειροτερεύει όσο χαμηλώνεις την ένταση του P1 (το gain φαίνεται να είναι)!. Σε full gain έχεις cuttof point -3dB στα 160 Hz όπως και με τις C1 και R1, αλλά εάν ρίξεις τo gain στο μισό, έχεις cuttof point -3dB στα 318 Hz και στο 1/4, έχεις  -3dB στα 637 Hz!!.. από το κακό στο χειρότερο! Οπότε εδώ θέλουμε να αυξήσουμε αρκετά τον C2, τουλάχιστον στα 0.047μF.

4.   Τέλος ο C7 με το P5 (πριν βάλεις το tone stack) θα έκοβαν -3dB στα 72 Hz με το volume στο full, αλλά παρακάτω θα άρχιζαν τα ίδια προβλήματα με τον C2 και P1. Λιγότερο volume πολύ λιγότερα μπάσσα. Τώρα με το tone stack είναι λίγο δύσκολο να υπολογίσω το συνολικό impedence λόγω των πολλών pot, αλλά και εδώ θα ανέβαζα τον C7, τουλάχιστον στα 0.047μF.

Κάνε αυτές τις αλλαγές αν θέλεις και είμαι βέβαιος ότι τα μπάσα θα αυξηθούν σημαντικά. Μετά, αν χρειαστεί, κοιτάμε και το tone stack.

Αναφορικά με την ερώτηση σου, αυξάνοντας τις τιμές των decoupling capacitors δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο υπόλοιπο κύκλωμα. Απλά μείνε στα σωστά volts των πυκνωτών που έχεις ήδη, και αν θέλεις και το υλικό.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #36 στις: 25/01/10, 09:37 »
Adrian θα μας παρεξηγήσουν παντρεμένους 'αθρώπους'.

Zeromancer δεν είμαι τυχερός μόνο που έχω ακούσει τα πετάλια από κοντά αλλά επειδή παίζουμε μαζί με τον Αδριανό ο οποίος είναι από τους ανθρώπους leaders προετοιμασμένος και σχολαστικός με τα πάντα και πάνω απ'ολα κύριος.

Αρκετά όμως δεν είναι σωστό να χαλάμε το thread με κολακείες για τον συν-συγκροτηματία/κιθαρίστα/τραγουδιστή/μαέστρο/ντιαϊγουά Αδριανό.

Τα σέβη μου.

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #37 στις: 25/01/10, 10:13 »
Ευχαριστώ Ανδριανέ! Θα κάνω δοκιμές με τις τιμές που ανέφερες. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να φέρω τον ήχο εκεί που τον θέλω χωρίς την χρήση του tonestack, ώστε να το απαλείψω τελείως, μιας και έχω ξεχωριστό πετάλι eq καθώς και το eq του ενισχυτή. Φαντάζομαι με τις αλλαγές αυτές και ίσως μια 12U7 λυχνία θα στρώσει η κατάσταση. Thanx και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #38 στις: 28/01/10, 23:48 »
λοιπον ανδριανε...
εχεις γινει το αγαπημενο μου bookmark!!!!!

Τηανκς ελπιζω ολα καλα με το χερι

Ειχα διαλυσει γονατο καποτε..και καταλαβαινω

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #39 στις: 02/04/10, 20:33 »
Review DIY Pedal KITs 2009-10    ....continued

Ορμώμενος από την υπέροχη δουλειά που έχει κάνει ο φίλος/συν-συγκροτηματίας/συνφορουμίτης και μέντορας adr1anos είπα να συνεχίσω την παρουσίαση διαφόρων πεταλιών που επέλεξα να κατασκευάσω ή να αλλάξω πριν λίγο καιρό.

Αφορμή: Όπως είπα ο adr1anos είναι μέντορας, με έβαλε ξανά σε πράγματα που είχα να ασχοληθώ χρόνια και πάντα λάτρευα αλλά για διάφορους λόγους πάντα δεν προλάβαινα ή έστω είχα σαν δικαιολογία.

Αιτία: Πραγματικά βαρέθηκα να χρησιμοποιώ την πεταλιέρα (Boss GT-6) που έχω. Η χρήση της για να ξεκαθαρίσω ήταν πάντα για τα reverb/delay/chorus...κλπ εφε. ΔΕΝ την χρησιμοποιώ καθόλου για παραμορφώσεις ή προσομοιώσεις ενισχυτών/καμπίνων γιατί το αυτί μου εδώ και κάποια χρόνια μου υποδεικνύει ότι είναι απαράδεκτη IMHO. Όχι ότι τα υπόλοιπα εφέ είναι καλά, απλά προσφέρει μπόλικα και ικανά να ξεγελάσουν το άπειρο αυτί και πάλι δύσκολα τα χειρίζεσαι κατά τη διάρκεια τζαμαρίσματος.

Αξιολόγηση: Αν και έχω τελείως διαφορετικό αυτί και κρίση από τον adr1ano χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλύτερη ή χειρότερη, θα ακολουθήσω την ίδια τακτική αξιολόγησης όσο πιο αντικειμενικά μπορώ.   

Σε μελοντικές κατασκευές είναι σύντομα ένα Ping-pong delay και αργότερα ενα OD2 το οποίο μάλλον θα γίνει rack γιατί σκέφτομαι να το κάνω να έχει όλα mods επάνω standard και mosfet μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #40 στις: 02/04/10, 20:53 »
#13 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                        Tremolo (new layout)                         
Link:              http://www.buildyourownclone.com/tremolo.html
Είναι κλώνος του:          Modded EA Tremolo
Ρυθμιστικά:                   Rate, Depth, Level, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:    Και να είχε έξω θα τα έβγαζα, μ’αρέσουν τα μπλιμπλίκια
Διακόπτες:                              -
Σκέφτηκα επίσης να δώσω και ονόματα στα πετάλια



Mods που έκανα:    Μια σίγουρη αλλαγή που κάνω σε όλα τα πετάλια είναι αυτή του led που πάντα μου άρεσαν τα ultrabright  leds και μάλιστα τα μπλέ. Επειδή έχω κάποιες μελλοντικές ιδέες για modification ενώ συγχρόνως μου αρέσει το μέγεθος των κουτιών που χρησιμοποιεί η T-Rex (κακά τα ψέματα είναι τα πιο compact και συγχρόνως άνετα κουτιά για μένα), άλλαξα το κουτί, αλλαγή που αρκετοί θα γελάσουν αλλά όταν θα μπουν στη διαδικασία να μετρήσουν να βρουν τα σωστά εργαλεία και διάφορες άλλες λεπτομέρειες που μου διαφεύγουν, θα αντιληφθούν πόσο χρονοβόρο είναι. 

Τι μου άρεσε: Είναι πραγματικά από τα πιο διαυγή πετάλια που έχω παίξει μέχρι στιγμής και θα διακινδύνευα να του έβαζα τον απόλυτο βαθμό διαύγειας απλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει το απόλυτο σε αυτές τις κατασκευές. Σίγουρα όμως το αυτί μου είναι πολύ ευχαριστημένο. Φτάνει μέχρι ταχύτητες παλιών γνωστών ενισχυτών με εξαιρετικό depth.

Τι δεν μου άρεσε: Θα ήθελα το τρέμολο να έχει διάφορους τύπους διαμόρφωσης ημιτονοειδή/τριγωνικούς/rump. Επίσης περισσότερα ρυθμιστικά!!! Το GT-6 δίνει πολλές ρυθμίσεις αλλά έχει τα δικά του μειονεκτήματα.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Τα είπαμε προσπαθώ σιγά-σιγά να παροπλίσω το GT-6 μπορώ να πω όμως με βεβαιότητα ότι είναι το πρώτο tremolo που με εντυπωσίασε και έχω παίξει με διάφορα τα οποία όμως ποτέ δεν έβαζα στην αλυσίδα μου γιατί όλο και κάτι χαλούσαν, είναι το πρώτο που δεν επηρεάζει καθόλου τον ήχο που παίζω απλά κάνει σωστά τη δουλειά για την οποία έχει φτιαχτεί.

Σημείωση!!! Λόγω της φύσεως του πεταλιού η θέση του για μένα βρίσκεται στο fx loop, αν και το χρησιμοποίησα αρκετά και στην προενίσχυση με τα ίδια εντυπωσιακά αποτελέσματα για να κάνω παραλλαγές παράξενες στον ήχο (experimenting) χωρίς και πάλι να αλλάζει καθόλου την χροιά του αρχικού σήματος. Το χρησιμοποιώ στο fx loop γιατί θέλω το προενισχυμένο μου σήμα να διαμορφωθεί και όχι το αρχικό, μου κάθετε καλύτερα.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: Με πρώτη ευκαιρία   

Πως ακούγεται:
   (Αυτή είναι η προηγούμενη έκδοση που δεν έχει level ρύθμιση και κάποιες αλλαγές στο κύκλωμα για περισσότερο εύρος στην ταχύτητα αλλά και πάλι είναι ότι πιο κοντινό βρήκα σε έτοιμη παρουσίαση.

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   #######  (8 )
Ευελιξία:                               ####### (7… Θέλω και άλλα ρυθμιστικά!!!)
Διαύγεια (transparency):  ######### (9)
______________________________________
Συνολικά:                             ######## (8 )


Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #41 στις: 02/04/10, 20:58 »
#14 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                         Phase Royal                         
Link:              http://www.buildyourownclone.com/phaseroyal.html
Είναι κλώνος του:          MXR Phase 90/100-BYOC Classic Phaser fully modded
Ρυθμιστικά:                   Depth, Resonance, Speed, Mix, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:    Είχε, ένα trim pot το οποίο άλλαξα σε κανονικό εξωτερικό  pot το οποίο ρυθμίζει το bias του πεταλιού.
Διακόπτες:                   Ρυθμίζει τα phase stages σε 6 ή 4



Mods που έκανα: Άλλαξα το led σε ultrabright κόκκινο, έβγαλα το bias από trim pot σε κανονικό pot, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να του αλλάξω και κουτί κάτι που θα έκανα ούτως ή άλλως. Το κύκλωμα δεν ήθελε καμία αλλαγή, ήταν πραγματικά άψογο όπως περιέγραψε και ο adr1anos για την fully modded έκδοση που είχε κάνει.

Τι μου άρεσε: Η χροιά του πεταλιού είναι πραγματικά όλα τα λεφτά το βάθος του πεταλιού μόνο σε ψηφιακό πετάλι το έχω ξαναδεί αλλά χωρίς την αντίστοιχη χροιά. Το resonance είναι απίστευτα καθαρό σε όποια ταχύτητα και αν παίζει. Το mix τι να πεις γι’ αυτό. Οτιδήποτε μου επιτρέπει να έχω παράλληλα στο αρχικό σήμα μου, το διαμορφωμένο σήμα κερδίζει γιατί σου επιτρέπει να έχεις πλήρη ευελιξία στο τελικό στάδιο.

Τι δεν μου άρεσε: Λόγω της φύσεως του πεταλιού που επηρεάζει τη φάση του σήματος θα έλεγα ότι έχω αντικρουόμενα αισθήματα διότι επηρεάζεται από άλλους παράγοντες. Το στούδιο που έχω φτιάξει το ξέρω ότι έχει πρόβλημα ακουστικής μιας και το έφτιαξα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην ενοχλώ (φούλ ηχομόνωση Π/Β). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η ακουστική να πηγαίνει περίπατο (τώρα ετοιμάζω νέο στούντιο σε μεγαλύτερο και κουρδισμένο χώρο από επαγγελματίες, εύχομαι σύντομα να μπορώ να καλέσω όλους εσάς να τζαμάρουμε μαζί!!!)  Από εκεί και πέρα το σύστημα (κιθάρες-πετάλια-ενισχυτές)το μετέφερα σε ένα τυπικό δωμάτιο και εκεί πραγματικά φάνηκαν η ακόμα περισσότερες δυνατότητες του πεταλιού. Σε μια πρόχειρη ηχογράφηση που έκανα, ακούγεται άψογα, οπότε όσο και αν με απογοητεύει στο στούντιο, ξέρω ότι δεν φταίει αυτό αλλά ο χώρος. 

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Ας μην επαναλαμβανόμαστε…

Σημείωση!!! Λόγω της φύσεως του πεταλιού ποτέ ΔΕΝ θα το χρησιμοποιούσα στο fx loop. Για μένα το phaser συγγενεύει με το Wah στη λειτουργία διαμόρφωσης του σήματος και το βάζω μεταξύ κιθάρας και προενίσχυσης. Δεν σας λέω τι να κάνετε, πειραματιστείτε παραθέτω τι αρέσει στη δική μου ακοή και ελλιπές μυαλό.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: Με πρώτη ευκαιρία   

Πως ακούγεται: Σας παραπέμπω στο link που παραθέτει ο adr1anos αλλά και πάλι είναι λίγο σε σχέση με αυτό που βιώνω κάθε φορά που χρησιμοποιώ το εν λόγο πετάλι.

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######### (9… Δεν πιστεύω στα 10αρια)
Ευελιξία:                              ####### ## (9…Επίσης)
Διαύγεια (transparency):  ######## (8 )
______________________________________
Συνολικά:                             ######### (9)


Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #42 στις: 02/04/10, 21:04 »
#15 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                        Wah-wah GCB-95                         
Link:             http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm
                                           http://www.wah-wah.co.uk/
Είναι κλώνος του:         Δεν είναι κλώνος, είναι αυθεντικό, τροποποιημένο
Ρυθμιστικά:                  Volume, Midrange, Bass/Gain, Vocal, Sweep range, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:   Έβαλα ένα trim pot στο led που πρόσθεσα γιατί ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει πόσο έντονα θέλω να φέγγει το led. Πιστέψτε με είναι αρκετά δυνατό σε σημείο να κλείνω το φως στο στούντιο και πάλι να βλέπω έστω και αχνά τους στίχους στο αναλόγιο. Τραγικό αλλά πολύ ξεφεύγα!!!
Διακόπτες:                  Το sweep range είναι διακόπτης μεταξύ πυκνωτών 6 θέσεων
Αιτία αλλαγής: Μου είχε χαλάσει το Hot pot εδώ και λίγο καιρό με αποτέλεσμα να μην το χρησιμοποιώ και πολύ ενώ το λατρεύω το συγκεκριμένο πετάλι. Οπότε έκανα υπομονή μέχρι να βρω πόσο καλύτερο μπορώ να το κάνω και απέδωσε όλος ο χρόνος.



Mods που έκανα: Το πετάλι μόνο mods έχει. Το κλασικό GCB-95 δεν έχει καμία ρύθμιση, ενώ υπάρχουν της ιδίας εταιρείας modifications τα οποία τα βγάζει σαν signature πετάλια όπως είναι του Slash κ.α. Η λογική πίσω από αυτές τις αλλαγές είναι ακριβώς η ίδια. Προχώρησα όμως και σε μια ακόμα αλλαγή του inductor τον οποίο από stock τον έκανα red phasel. Άλλαξα τον ποδοδιακόπτη από SPDT σε 3PDT για να μπορέσω να το κάνω true bypass ενώ συγχρόνως να προσθέσω και ένα led (καλά μαντέψατε ultrabright blue led). Πρόσθεσα ποτενσιόμετρα τα οποία ελέγχουν την ένταση του πεταλιού που είναι πολύ σημαντικό γιατί τα περισσότερα wah-wah το χρειάζονται και δεν το έχουν. Ποτενσιόμετρο για ρύθμιση των μεσαίων συχνοτήτων πολύ σημαντική μιας και στην θέση heel (δηλαδή με πατημένη τη φτέρνα) πολλές φορές χάνετε η διαύγεια του εφέ, όχι πλέον! Ποτενσιόμετρο για την περιοχή μπάσων η οποία είναι σημαντική για τη θέση toe (δηλαδή με πατημένη την πλευρά των δακτύλων του ποδιού), η οποία μπορεί να είναι συριστική. Αυτό το mod επηρεάζει και την προενίσχυση του σήματος με αποτέλεσμα όσο πιο πολύ μπάσο τόσο πιο έντονη και η προενίσχυση. Πρόσθεσα ποτενσιόμετρο (vocal) που επηρεάζει την ίδια τη φύση του Wah-wah σε weh-weh, woh-woh μη πω ακόμα και γουωχ με ωμέγα 

Πρόσθεσα επίσης ένα διακόπτη rotary 6 θέσεων που επηρεάζει το sweep range, οσο μεγαλύτερο πυκνωτή, τόσο περισσότερο μπάσο εύρος έχουμε και το αντίθετο. Εννοείτε ότι οι ρυθμίσεις αυτές είναι σχετικές για τον καθένα. Για μένα οι πρώτες 5 θέσεις είναι για χρήση με κιθάρα μιας και κατά βάση κιθαρίστας (Publius Enigma) προσπαθώ να είμαι . Η τελευταία όμως θέση είναι αποκλειστικά για μπάσο και μιας και παίζω μπάσο με το συγκρότημα του  adr1anou τους Once Upon A Week, είναι αρκετά χρήσιμο. Ακόμα δεν τους το έχω δείξει από κοντά αλλά επιφυλάσσομαι για την πρόβα της επόμενης εβδομάδας.

Επίσης αφαίρεσα το input buffer του πεταλιού μιας και ήταν πλέον true bypass κάτι που δεν ήταν αναγκαίο να κάνω αλλά ο ήχος ήταν τελείως διαφορετικός με input buffer. Προτίμησα άνευ.

Τι μου άρεσε: Σίγουρα το ταξίδι όλου αυτού του modification ήταν εκπληκτικό και έμαθα πολλά. Όσο αφορά το ίδιο το πετάλι, οι δυνατότητες είναι απεριόριστες, σίγουρα όλοι κάπου βρίσκουμε τις αγαπημένες μας ρυθμίσεις και τις αφήνουμε εκεί, ε εγώ δεν είμαι έτσι μπορώ σε κάθε τραγούδι να κάθομαι και να κάνω διαφορετικές ρυθμίσεις σε αυτό το πετάλι, άλλωστε πάντα το λάτρευα αλλά ήταν μονόπλευρο το original. Φαντάσου να τρως κάθε μέρα μακαρόνια με σάλτσα ακόμα και να τα λατρεύεις τα μακαρόνια, τα βαριέσαι. Με αυτές τια αλλαγές που έκανα δεν έχω την δυνατότητα να αλλάξω μόνο τη σάλτσα στα μακαρόνια αλλά και τα ίδια τα μακαρόνια τη μια σπαγγέτι την άλλοι rigatoni. 
Μάλλον την πήγα αλλού τη συζήτηση και μου άνοιξε και η όρεξη.

Τι δεν μου άρεσε: Μερικές σάλτσες μου χαλούν το στομάχι  Έτσι και το wah ενώ είχε πολλούς ενδιαφέροντες ήχους, είχε και αρκετούς που πολλοί δεν θα τους χρησιμοποιούσαν ποτέ μιας είναι αρκετά “πειραματικοί”. Εμένα μου άρεσαν και αυτοί οι ήχοι μιας και μου αρέσουν οι πειραματισμοί αλλά πρέπει να είμαι αντικειμενικός για την παρουσίαση/αξιολόγηση.   

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Τον εαυτό του ή τον άλλο του εαυτό που κρυβόταν! Its true, the wah came out of the closet!!!

Πως ακούγεται:Μάλλον πρέπει να φτιάξω κάποια samples αλλά και πάλι μόνο αν παίξεις με το εν λόγω πετάλι θα καταλάβεις τις δυνατότητες του.

Αναλυτικότερη περιγραφή:http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78510.0

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                      ######## (8 )
Ευελιξία:                 ####### ## (9…Μην επαναλαμβανόμαστε για τα 10άρια)
Τροποποιήσεις
Volume:           ######### (9...Όλα τα wah το χρειάζονται IMHO και το συγκεκριμένο λειτουργεί εξαιρετικά)
Midrange            ####### (7…Αν και το χρησιμοποιώ αρκετά μπορώ πω ότι είναι αρκετά συριστικό και τείνω να το λειτουργώ αφαιρετικά)
Bass/Gain             ####### (7…Το mod είναι υπέροχο απλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να τα είχα ξεχωριστά, επίσης ενώ η bass πλευρά είναι ότι πρέπει για κιθάρα, η gain είναι ότι πρέπει για να βρωμίσεις λίγο το μπάσο)
Vocal           ###### (6…Το mod είναι επίσης υπέροχο αλλά θα είμαι αντικειμενικός, οι περισσότεροι θα το αφήνατε σε μια ρύθμιση και τέλος, εγώ από την άλλη μου αρέσουν τα μπλιμπλίκια και οι όποιες αλλαγές μπορώ να κάνω σε κάθε τραγούδι)
Sweep range         ###### (6…Τα ίδια με το vocal το χρησιμοποιώ συνέχεια αλλά οι περισσότεροι θα το έβαζαν σε μια ρύθμιση και τέλος)
______________________________________
Συνολικά:                             ######## (8 )

« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 13:59 από Publius »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #43 στις: 07/04/10, 10:48 »
Κυριάκο συγχαρηστήρια, και ευχαριστούμε για τον κόπο σου και την κατατοπιστικότατη παρουσίαση σου.
Τα γραφικά σου είναι πραγματικά καταπληκτικά, και ξέρω ότι τα έφτιαξες και μόνος σου!
Οι περιγραφές κατατοπιστικότατες και περιεκτικές!
Μπράβο φίλε, άντε και στα επόμενα που έχουμε πάρει, με το καλό να τελειώσουν και να τα σχολιάσουμε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #44 στις: 13/05/10, 10:39 »
#16 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                           OptiComp                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/opticomp.html
Κατηγορία:                     Optical Compressor
Είναι κλώνος του:           -
Ρυθμιστικά:                     Volume, Sustain, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:    -
Διακόπτες:                       -



Mods που έκανα: Τα Mods που έκανα έχουν περισσότερο να κάνουν με το socketing διαφόρων εξαρτημάτων ώστε να αλλάζουν και να ρυθμίζονται εύκολα, χωρίς να πηγαίνουμε σε κολλητήρια – ξεκολλητήρια!.. Το κύκλωμα έχει έτοιμη πρόβλεψη για ένα επιπλέον διακόπτη για 3 διαφορετικές ρυθμίσεις του  Attack, ενώ υπάρχουν και διάφορες άλλες ρυθμίσεις που αφορούν το Release. Τελικά μου άρεσε με τα stock εξαρτήματα και το άφησα (προς το παρόν) ως έχει.

Τι μου άρεσε: Το απόλυτο μη παρεμβατικό compressor!. Στουντιακή απόδοση, χωρίς καθόλου να χρωματίζει τον ήχο ή να αλλοιώνει την χροιά της κιθάρας. Είναι πράγματι φτιαγμένο για να είναι πάντα ανοιχτό (always on).  Δίνει ένα εξαιρετικά διακριτικό Sustain στον ήχο και ακούς την κιθάρα να παραμένει στο προσκήνιο για πολύ περισσότερο χρόνο.

Τι δεν μου άρεσε: Δεν έχει τα πολλά ρυθμιστικά που έχουν άλλοι compressors, πρέπει να μπεις στο κύκλωμα μέσα και να αλλάξεις τιμές από εξαρτήματα για να ρυθμίσεις παραμέτρους. Όμως η απουσία αυτών, και η απλή σχεδίαση μου βασίζεται σε ένα optocoupler δίνει στο πετάλι την εξαιρετική του διαύγεια. Και κάτι άλλο: ενώ είναι πολύ καλό για ακόρντα γενικά, για σόλα τελικά όπως αποδεικνύεται ένα  compressor τύπου 5-Knob (ακολουθεί..) είναι πολύ καλύτερο, και ας είναι πιο παρεμβατικό στην γενική χροιά!..

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Έχω και το Tone Press από την Barber Electronics, το οποίο είναι εξίσου ελάχιστα παρεμβατικό και πολύ διαυγές. Το OptiComp δεν μπορώ να πω ότι το αντικατέστησε, όμως κινείται στο ίδιο εξαιρετικό επίπεδο διαύγειας και όντως και τα δύο πετάλια μπορούν να είναι always on, εάν κάποιος το επιλέξει, χωρίς αλλοίωση στον ήχο ή την χροιά!

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Πως ακούγεται: http:// http://www.youtube.com/watch?v=6Sjne_TwRng

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                  ######### (9 ..δεν έχει δική του χροιά.. ..ευτυχώς!)
Ευελιξία:                              ###### (6)
Διαύγεια (transparency):    ######### (9)
______________________________________
Συνολικά:                            ######## ( 8 )
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/10, 10:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #45 στις: 13/05/10, 10:42 »
#17 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                           5-Knob Compressor                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/5knobcompressor.html
Κατηγορία:                     Compressor
Είναι κλώνος του:           Ross Gray Compressor
Ρυθμιστικά:                     Ratio, Attack, Sustain, Level, Tone, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:    Gain Stage Trimpot
Διακόπτες:                      -



Mods που έκανα: Και πάλι, έκανα socketing διαφόρων εξαρτημάτων ώστε να αλλάζουν και να ρυθμίζονται εύκολα. Έδωσα ιδιαίτερη σημασία στις τιμές των εξαρτημάτων που αφορούν την επιπλέον έμφαση στα μπάσα και φρόντισα ώστε το Tone Stack που είναι ένας συνδυασμός από φίλτρα για να κόβουν μπάσα και να δίνουν ως αποτέλεσμα μία έμφαση στα μεσαία και τα πρίμα να μπορεί να παρακάμπτεται. Μπορεί στο μέλλον να βάλω ένα διακόπτη στο πλάι, να κάνω το Tone Stack Bypassable, αλλά προς το παρόν, μου άρεσε (περιέργως) και εξηγώ κατωτέρω γιατί.

Τι μου άρεσε: Πρώτα που άρεσε πολύ το κύκλωμα του Ratio! Όταν αγόρασα το Tone Press από την Barber Electronics, αυτό που με είχε κάνει να το επιλέξω ήταν η δυνατότητα να μιξάρεις original σήμα με compressed. Σκεφτόμουν ότι κάθε πετάλι που διατηρεί στην έξοδο ένα μέρος του αρχικού σήματος χωρίς την διαμόρφωση, δεν μπορεί παρά να είναι πολύ διαυγές. Είχα δίκαιο με το Tone Press, αλλά πολύ περισσότερο, αυτό το κάνει με εξαιρετική επιτυχία το 5-Knob Compressor!.
Δεύτερον το Level είναι εξαιρετικά χρήσιμο, σε συνδυασμό με το Sustain. Μπορεί κανείς να διαμορφώσει ακριβώς την χροιά μου θέλει, ακόμα και να δώσει έξτρα Boost στο σήμα για να μπει καλύτερα σε σόλο.
Και κάτι άλλο: περιέργως το Tone, ενώ με ενοχλεί ιδιαίτερα να κόβονται μπάσα, όταν το δοκίμασα στην πράξη μου έκανε μία ευχάριστη έκπληξη!. Πράγματι όταν ενεργοποιείται (τελείως αριστερά έχουμε πλήρη μπάσα) δίνει μία ευχάριστη έμφαση στα μεσαία και τα πρίμα (στην Byoc το λένε “Jangle”..πετυχημένο!) που για σόλα είναι πολύ ενδιαφέρον!.

Τι δεν μου άρεσε: Που δεν έχω ένα Keeley 5-Knob να τα συγκρίνω πλάι-πλάι. Από ότι έχω ακούσει, το Keeley είναι και αυτό πολύ καλό, αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι με το Ratio το 5-Knob Compressor της Byoc είναι λιγότερο παρεμβατικό στην χροιά της κιθάρας. Κάποια στιγμή, όταν δοθεί η ευκαιρία θα τα βάλω σε shootout.. και θα δούμε!

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Δεν είχα κάποιο 5-Knob Compressor και για σόλα, αλλά το συγκεκριμένο εγκαθίσταται μονίμως στο setup μου αβλεπί!!..

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Πως ακούγεται:


Και ένα clip με σύγκριση του 5-Knob Compressor με το OptiComp από τον φίλο μας τον gearmanndude: http:// http://www.youtube.com/watch?v=g-KWr9QfCpE&feature=related

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######### (9)
Ευελιξία:                               ########## (10)
Διαύγεια (transparency):     ######## ( 8 )
______________________________________
Συνολικά:                             ######### (9)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #46 στις: 07/07/10, 14:27 »
#18 Review DIY Pedal KITs 2009-10
Όνομα :      Digital Echo & Ping Pong
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/pingpong.html
Κατηγορία:                      Digital Delay
Είναι κλώνος του:            -
Ρυθμιστικά:                     PingTime, PongTime, Repeats, Delay (Mix), True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      PingPing/Echo Modes



!!! Το συγκεκριμένο πετάλι είναι ίδιο με αυτό που έχει παρουσιάσει παλαιότερα με μεγάλη επιτυχία ο συνφορουμίτης adr1anos οπότε δεν θα μπω στις ίδιες λεπτομέρειες αν και από τότε και εγώ και ο adr1anos έχουμε φτάσει στο ίδιο συμπέρασμα.
 

Mods που έκανα: Μονταρίσματα δεν έκανα όσον αφορά τα ηλεκτρονικά μέρη του πεταλιού. Αυτό που έκανα όμως και πραγματικά έγινε ο εφιάλτης μου όσο και αν φανεί παράξενο ήταν οτι άλλαξα κουτί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πρέπει να χρησιμοποιηθεί πολύ καλώδιο όπως επίσης να γίνουν νέες μετρήσεις για τις τρυπες. Πράγμα που ενώ έκανα επιτυχώς και πάλι μιλάμε για αρκετό καλώδιο, πλέον δεν χωράει τίποτα και μάλιστα στην αρχή με δυσκόλεψε ακόμα και να το κλείσω (βιδώσω)

Τι μου άρεσε: Όπως αναφέρει και ο adr1anos ήμουν τυφλός και ανέβλεψα! Είναι όντως ενα reference delay με υπέροχα διαφανή λειτουργία σε σχέση με το αρχικό ωμό ήχο. Είναι έτσι όπως μας τα είχε περιγράψει τίποτα περισσότερο. Την άποψη του adr1anou οτι χωρίς ping-pong delay και μάλιστα με αυτό το συγκεκριμένο πετάλι δεν μπορείς να παίξεις το The Wall, όπως βλέπετε την συμμερίζομαι απόλυτα. Αυτοί που θα που οτι μπορούν και χωρίς κάνουν λάθος, έτσι ήμουν και εγώ πριν δω την αλήθεια!

Τι δεν μου άρεσε: Στο ίδιο το πετάλι όλα μου άρεσαν ο ήχος τα μπλιμπλίκια όλα. Τελικά όμως και εγώ και adr1anos απ'οτι μου είπε, τον κούρασε η τελειότητα. Θα θέλαμε κακά τα ψέματα να μπορούμε σε κάθε τραγούδι να πατάμε ένα κουμπί και να αλλάζει το delay όπως επίσης εγώ θα ήθελα να έχω και φωτεινές ενδείξεις που να λένε "ΕΔΩ ΒΛΑΜΕΝΕ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ 420ms ΚΑΙ 10 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ" έτσι με κεφαλαία γράμματα. Το πετάλι και όλα της ιδίας συνομοταξείας πετάλια είναι για ηχογραφήσεις για να πετύχεις απόλυτα υπέροχο ήχο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ LIVE, δυστυχώς!

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Κανένα αυτά που έχω για του παραπάνω λόγους αν και το συγκεκριμένο το χρησιμοποίησα σε μια πρόχειρη ηχογράφηση και ήταν εκπληκτικό, κατάνυξη θα πρόσθετα!


Βαθμολογία




Χροιά                        #########9
Ευελιξία ήχου           #########9
Ευελιξία συσκευής   ###3 (Αυτό γιατί μπορείς να πετύχεις αρκετές ρυθμίσεις αλλά δεν μπορείς να το κάνεις κάθε λίγο και λιγάκι)
Διάυγεια                    #########9 (Αυτό γιατί το 10 δεν το παίρνει κανείς αλλά και πάλι είναι το πρώτο επιλαχών για 10)


Συνολικά             ########7,5



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #47 στις: 07/07/10, 16:28 »
Κυριάκο συγχαρητήρια, το design είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!  :clap
Σϊγουρα άξιζε τον κόπο!  :up
Περιμένω να το απολαύσω και από κοντά!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #48 στις: 28/07/10, 12:07 »
adriane εχεις καπου post για το φινιρισμα?
 
καποιο link με τεχνικες?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #49 στις: 28/07/10, 15:10 »
adriane εχεις καπου post για το φινιρισμα?
καποιο link με τεχνικες?

Δυστυχώς όχι ακόμα, είναι όμως στα μελλοντικά πλάνα...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 16:44
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
40 Απαντήσεις
27660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 13:49
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 22:40
από Zeppelin
1 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 03:12
από Minotaur
9 Απαντήσεις
10392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
8 Απαντήσεις
5182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 23:52
από Kli Klis
34 Απαντήσεις
12066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 14:32
από faser
5 Απαντήσεις
12241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 16:38
από kkmspm (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 15:55
από paranoid_gr
6 Απαντήσεις
5761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 17:55
από kkmspm (φλουτσ)