Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 693336 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Μια και αναφερθηκε θελω να πω το εξης: μόλις έφτασε σπίτι μου μια παραγγελία απ΄το Banzai στην οποία είχα παραγγείλει Xicon MPP 0,1uF και 0,22u ...


πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι σνομπαρετε αυτους τους αξιοπρεπεις πυκνωτες και αυτους και αυτους  και αυτους που εχουν καλη αποδοση, μικρο κοστος, και μικρο μεγεθος.

Εχω την αισθηση οτι αν βγαλω αγγελια στο ιντερνετ πως πουλαω πολυχρωμους φοσφωριζε πυκνωτες κοβαλτιου/τιτανιου/σεληνιου/καισιου στα 300 kVolt σε μεγεθος αγελαδας στα 600€/κομματι, θα γινω πλουσιος...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Γενικώς απ'ότι κατάλαβα, θέλει δοκιμές
...
 Δε πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο από μια πεταλιέρα με mosfet, barber και ocd μέσα....ίσως και fuzz  ;D
Ας πουμε οτι φτιαχνεις την πρωτη πλακετα της ζωης σου για ενα κυκλωμα που εχει ενα IC (πχ tube screamer) με αρκετο κοπο (σβησε-γραψε συνεχως). Στα επομενα κυκλωματα με ενα IC (πχ OCD) θα παρεις ως μπουσουλα την πλακετα του screamer και θα κανεις τις τροποποιησεις.

Αν δεν εχεις ενισχυτη με λαμπα μην φτιαχνεις το screamer γιατι θα πιασει αραχνες. Ενα OCD ή ενα Βarber ειναι μακραν καλυτερο σε solid state ενισχυτη. Ειδικα το ocd θα γινει σημειο αναφορας ως overdrive στον εξοπλισμο σου. Μονο το marshall bluesbreaker μου αρεσει περισσοτερο για την δουλεια που το θελω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι σνομπαρετε αυτους τους αξιοπρεπεις πυκνωτες και αυτους και αυτους  και αυτους που εχουν καλη αποδοση, μικρο κοστος, και μικρο μεγεθος.

Μια χαρά είναι όλοι αυτοί, και ειδικά ο Panasonic SMF 0,1uF θα μπορούσε να γίνει ο στάνταρ 0,1uF που βάζουμε στα υλικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν delus έχω αυτό το schematic για το OCD version 4:


Παρακαλώ αγνοήστε την ονοματολoγία των υλικών σε αυτό το κύκλωμα αναφορικά με το layout που πόσταρε ο delus.

..όμως δεν βλέπω τις διαφορές από το version 3 που αναγράφονται στον πίνακα.

Στο σχηματικό σου υπάρχει ήδη η δίοδος γερμανίου που αναφέρεται ως V4, ενώ επιπλέον έχουν αλλάξει:

1. Έχει αφαιρεθεί η R14 των 100Ohm (που προσωπικά θα την αφαιρούσα για λόγους που έχω εξηγήσει)
2. Έχει μειωθεί ο πυκνωτής του Tone (ο δικός σου C11) από 10μF στα 1μF (σωστό σύμφωνα με το version 4)

..και τα άλλα τα βλέπω τα ίδια, εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Ίσως το σχεδιάγραμμα που είχα βρει να είναι κάτι μεταξύ της 3ης και της 4ης βερζιόν.
 
Το λοιπόν, επομένως οι αλλαγές που θα κάνουμε είναι:
1) Αφαιρούμε την αντισταση 100Ω στην είσοδο ρεύματος ενώ παράλληλα ΔΕΝ κόβουμε την πλακέτα στο σημείο Α4 έτσι ώστε όλος ο διάδρομος Α να είναι τα +9Volt.
2) Αντικαθιστούμε το Tone capacitor από 10uF σε 1uF.
3) Αντικαθιστούμε το Volume Pot από γραμμικό σε λογαριθμικό.
Σωστα;
 
Μόλις βρω χρόνο θα προσπαθήσω να διορθώσω σχεδιάγραμμα, Layout, και λίστα με τα υλικά.
 
 
πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι σνομπαρετε αυτους τους αξιοπρεπεις πυκνωτες και αυτους και αυτους  και αυτους που εχουν καλη αποδοση, μικρο κοστος, και μικρο μεγεθος.

Έλα ντε! Μη με παρεξηγείς στο ψάξιμο είμαι ακόμα, προσπαθώντας να καταλάβω εαν έχουν σημαντικές διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
2) Αντικαθιστούμε το Tone capacitor από 10uF σε 1uF.
Μήπως έβαζες και τους δύο, με ένα διακόπτη εκεί να επιλέγει, για αυτούς που θέλουν λίγα περισσότερα μπάσα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
2) Αντικαθιστούμε το Tone capacitor από 10uF σε 1uF.
Μήπως έβαζες και τους δύο, με ένα διακόπτη εκεί να επιλέγει, για αυτούς που θέλουν λίγα περισσότερα μπάσα.

ΟΚ ας το κανουμε ετσι. οποτε θα χρειαστουμε και ενα DPDT switch.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
θα χρειαστεις S(ingle)PDT, οχι D(ual)PDT.

Κοιταξτε και αυτο για να ξεκαθαρισετε τα πραγματα μεταξυ των εκδοσεων
http://www.newtone-online.nl/forum/index.php?action=dlattach;topic=1843.0;attach=1702

edit: αν εχετε στο συρταρι σας τον OPA2134 δοκιμαστε τον αντι του TL082. Θα με θυμηθειτε.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/11, 14:47 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
edit: αν εχετε στο συρταρι σας τον OPA2134 δοκιμαστε τον αντι του TL082. Θα με θυμηθειτε.

Όπως έχω γράψει στο παρελθόν, ο OPA2134 από χροιά είναι  καταπληκτικός, προσωπικά τον προτιμώ σε πολλά κυκλώματα, μάλιστα έχω αλλάξει και πολλούς σε εργοστασιακά πετάλια.
Είναι λίγο ακριβότερος αλλά για μένα αξίζει το έξτρα κόστος, θεωρώ και εγω ότι είναι καλή ιδέα.

Γενικά στο DIY, και αυτό πάει και για τους πυκνωτές που λέγαμε πριν, κάνουμε που κάνουμε τον επιπλέον κόπο, προσωπικά νομίζω ότι μεγάλο μέρος της αξίας της προσπάθειας είναι να βάλει κανείς ποιοτικότερα υλικά από τα εργοστασιακά και να απολαύσει αυτό το κάτι παραπάνω που επιβραβεύει την προσπάθεια και κάνει το δικό μας πετάλι πιο μοναδικό.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
χαιρετω ολους τους συμφορουμιτες κ καλως σας βρηκα..
 
εχω κολλησει εδω και παρα πολυ καιρο την αρρωστια με τα diy εφε. εχω ριξει αρκετο διαβασμα και απο τελειως αχρηστος εχω φτασει σε ενα σημειο να μπορω να καταλαβω τι υλικα κ με ποια σειρα ζηταει το καθε σχεδιο.
αλλα δεν εχω ιδεα τι σημαινουν τα VA, VB  και   +9V(T) στο παρακατω (Dr.Boogey) σχεδιο  ???   
Το ξερω οτι ειμαι λιγο offtopic αλλα ειναι και μια εξτρα πληροφορια-γνωση για ολους οσοι δεν γνωριζουν.
 
http://gaussmarkov.net/layouts/drboo/drboo-schem.png
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/11, 00:42 από trelamenos »

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
...αλλα δεν εχω ιδεα τι σημαινουν τα VA, VB  και
+9V(T) στο παρακατω (Dr.Boogey) σχεδιο  ???   

9V είναι ο θετικός πόλος της μπαταρίας ή του τροφοδοτικού. VA και VB είναι λίγο χαμηλότερες τάσεις που προκύπτουν απο τις 100Ω αντιστάσεις σε σειρά.
 
Στην  πράξη σε ενδιαφέρει να ενώσεις όλα τα σημεία με το ίδιο όνομα μεταξύ τους.
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
 :eee σιγα-σιγα ανακαλυπτω αρκετους που ξερουν απο diy electronics. Εκδηλωνονται ενας - ενας. Κανενας ομως - μα κανενας - δεν εχει το φιλοτιμο να γραψει εναν λεπτομερη οδηγο βαψιματος κουτιων... (περιμενουμε απο τον Ανδριανο να κανει και αυτο)

Δυστυχως στην αθανατη ελλαδαρα με τους ελληναραδες ξερολες απογονους της μπουμπουλινας, οπου η μαγκια, η μικροψυχια & ο εγωισμος ειναι μεγαλυτερα απο το οποιοδηποτε ταλεντο,  οποιος ξερει κατι το κραταει για τον εαυτο του σαν να ειναι μαυρη μαγεια. Δεν μας ενδιαφερει να διδαξουμε την γνωση σε αλλους. Βαλκανικος μεσαιωνας λεγεται αυτο. Που ειναι η συνειδηση της (diy) κοινοτητας ρε παιδια? Γιατι δεν δινεται τις γνωσεις σας στους υπολοιπους που την χρειαζονται? Καντε το για την diy κοινοτητα, αν δεν γουσταρετε τον ανδριανο.
 :down Κρίμα

Αποσυνδεδεμένος mystic force

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
μπορω να σου πω πως τα βαφω εγω αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστος η λαθος τροπος αλλα δεν εχω καποιο προβλημα και ειναι και καλο το αποτελεσμα.
 
1ον  περνω ντουκοχαρτο 200αρι και τριβο το κουτακι
2ον περναω το κουτακι με σουρφασερ(ασταρι) μια λεπτη στρωση
3ον τριβω παλι με ντουκοχαρτο 200αρι και το βρεχω με νερακι για να μην κανει γραντζουνιες το ασταρι να ειναι οσο ποιο λειο μπορει να γινει (τριβω πολυ προσεχτικα)
4ον το χρωμα ειναι για βαφει αυτοκινιτου και οχι απλο αν και δεν θα εχει καποιο προβλημα πιστευω το περναω μια απαλη στρωση αφηνω κανα 15 λεπτο και ξανα βαφω καλα και το αφηνω μια μερα να εχει στεγνωσει παρα παρα πολυ καλα.
5ον το περναω με βερνικι διαφανο οπου του δινει τι γυαλαδα του.
 
παντα σε καθε βημα καθαριζω οσο ποιο καλα μπορς πριν κανω το επομενω.
 
 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
μπορω να σου πω πως τα βαφω εγω αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστος η λαθος τροπος αλλα δεν εχω καποιο προβλημα και ειναι και καλο το αποτελεσμα.
....

Σε ευχαριστω. Τα γραμματα πως τα βαζεις?

Αποσυνδεδεμένος mystic force

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
το χαρτι ειναι αυτο http://decalpaper.com/ αλλα απο οτι θα διαβασεις εδω ελλαδα δεν υπαρχει.Αλλα καποιος χρησιμοποιησε και αυτα http://www.plaisio.gr/Consumables/Paper-Labels/Printer-Papers/T-Shirt/Avery-Zweckform-Inkjet-Transfer-Ceramic-A4-2F-Zweckform-C9408-2.htm εγω ακομα δεν εχω κανει καποια απο τις 2 μεθοδους αλλα αν τα βαλεις αφου βαψεις το κουτι μετα κολλας τα αυτοκολητα και μετα περνας το βερνικι.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
δηλαδη,
1. εκτυπωνεις τα γραμματα στο ειδικο χαρτι που μου εδειξες με εναν κοινο εκτυπωτη Inkjet
2. κοβεις με το ψαλιδι τα γραμματα
3. κολλας τα γραμματα πανω στο ηδη βαμμενο κουτι (πως τα κολλας?)
4. περνας απο πανω διαφανο βερνικι, το οποιο κολλαει τα χαρτινα γραμματα (δεν παπαρωνει το χαρτι απο το βερνικι?)

Αποσυνδεδεμένος mystic force

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
http://www.google.gr/url?sa=t&source=video&cd=2&ved=0CEoQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dd8XuJ0Z3bbQ&ei=pAVgTcHvJNPB8QO2v4ha&usg=AFQjCNG0wb-u5doROTZz04y7mgO5DPoJQQ&sig2=uPe-UtHl7nqTqQfG_HhB9Q δες το video απλα εσυ θα το αφησεις να στεγνωσει καλα και μετα θα περασεις το βερνικι απαλα μια με δυο στρωσεις

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
μετα απο αρκετο καιρο ξεθαψα ενα project που ειχα αφησει στην μεση.  επιτελεους μεταφερθηκε απο breadboard σε πλακετα και στη συνεχεια σε κουτι.
προκειται για ενα booster με τρανσιστορ γερμανιου και επιλογες για treble, full αλλα και ενα ακομα διακοπτακι που το μετατρεπει σε overdrive (μαλλον ειναι πολυ το boostαρισμα)
 
το κουτι ειναι απλα τυλιγμενο με αυτοκολλητο που τυπωσα αλλα επειδη ηθελα να το τελειωσω εδω κ τωρα δεν ασχοληθηκα με βερνικι με αποτελεσμα να γδερνεται για πλακα.
καποια στιγμη στο μελλον θα το λυσω και το ξαναντυσω παλι μαζι με βερνικι.
 

 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
@ trelamenos
πολύ ωραίο το κουτί σου...ωραίο project...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
!!! :o :o :o
RORY ρεεε!!! ;D :beer
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
δηλαδη,
1. εκτυπωνεις τα γραμματα στο ειδικο χαρτι που μου εδειξες με εναν κοινο εκτυπωτη Inkjet
2. κοβεις με το ψαλιδι τα γραμματα
3. κολλας τα γραμματα πανω στο ηδη βαμμενο κουτι (πως τα κολλας?)
4. περνας απο πανω διαφανο βερνικι, το οποιο κολλαει τα χαρτινα γραμματα (δεν π**αρωνει το χαρτι απο το βερνικι?)
Δεν είναι ειδικό χαρτί, είναι αδιάβροχο φίλμ κολλημένο σε υδατοπερατό χαρτί.
Αφού το εκτυπώσεις και το κόψεις, το βυθίζεις σε νερό και το χαρτί αποχωρίζεται από το φιλμ.
Το φιλμ, αφού κολλήσει βρεγμένο πάνω σε βαμένη επιφάνεια, κολλάει μόνιμα και μετά από επάνω το περνάς με ακρυλικό διάφανο σπρέυ για να το προστατέψεις.

Υπάρχει και ένα θέμα με τον εκτυπωτή. Εάν το χαρτί τυπωθεί σε inkjet, το μελάνι τους δεν είναι αδιάβροχο, οπότε για να το βρέξεις και να το αποκολλήσεις πρέπει να το στεγανοποιήσεις με το ίδιο ακρυλικό διάφανο σπρέυ πριν το βρέξεις.
Το καλύτερο είναι να το εκτυπώσεις σε laser των οποίων το μελάνι, αφού στεγνώσει είναι αδιάβροχο και δεν χρειάζεται αυτό το βήμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
...αλλα δεν εχω ιδεα τι σημαινουν τα VA, VB  και
+9V(T) στο παρακατω (Dr.Boogey) σχεδιο  ???   

 
9V είναι ο θετικός πόλος της μπαταρίας ή του τροφοδοτικού. VA και VB είναι λίγο χαμηλότερες τάσεις που προκύπτουν απο τις 100Ω αντιστάσεις σε σειρά.
 
Στην  πράξη σε ενδιαφέρει να ενώσεις όλα τα σημεία με το ίδιο όνομα μεταξύ τους.

 
 
αν καταλαβα καλα ολα τα Va ενωνονται  σε ενα σημειο και δεν συνεχιζει κατι αλλο παραπερα. Σταματανε εκει. το ιδιο και στα Vb.   
 
ουσιαστικα το σχεδιο ειναι αυτο?
 

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ

αν καταλαβα καλα ολα τα Va ενωνονται  σε ενα σημειο και δεν συνεχιζει κατι αλλο παραπερα. Σταματανε εκει. το ιδιο και στα Vb.   
 
ουσιαστικα το σχεδιο ειναι αυτο?
 



Σωστα το καταλαβες, θα χρειαστει να ενωσεις και ολα τα GND σημεια μεταξυ τους.
Στα σχεδια δινουμε ονοματα σε κοινα σημεια για να ειναι πιο ευκολα να διαβαστουν (τα σχεδια).

Καλες κατασκευες!
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
σημερα κατεβηκα κεντρο και πηρα τα υλικα για το ESV fuzzface...εχω δυο αποριες...

 1. τι διαφορες εχουν οι carbon composition  0.25W αντιστασεις απο τις απλες carbon 0.25w και τις metal film 1%? εχω παρει ενα σετακι απο τα δυο τελειυταια ειδη (το πρωτο δεν υπηρχε) και δεν ξερω πιο να χρησιμοποιησω.

 2. germanium transistors αντι για AC127 πηρα AC176 ποιες ειναι οι διαφορες τους? τα χαρακτηστικα τους ειναι ιδια εκτος απο τα αμπερ νομιζω. επισης υπαρχει καποιοσ τροπος να τα μετρησω χωρις hfeμετρο και πως? μαλλον τα επαιξε αυτο που εχω ...
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1. τι διαφορες εχουν οι carbon composition  0.25W αντιστασεις απο τις απλες carbon 0.25w και τις metal film 1%? εχω παρει ενα σετακι απο τα δυο τελειυταια ειδη (το πρωτο δεν υπηρχε) και δεν ξερω πιο να χρησιμοποιησω.

Για το ESV fuzzface καλύτερα βάλε τις carbon composition διότι είναι πιο ποιοτικές και το κύκλωμα αυτό ειδικά χρειάζεται ποιοτικά υλικά.

2. germanium transistors αντι για AC127 πηρα AC176 ποιες ειναι οι διαφορες τους? τα χαρακτηστικα τους ειναι ιδια εκτος απο τα αμπερ νομιζω. επισης υπαρχει καποιοσ τροπος να τα μετρησω χωρις hfeμετρο και πως? μαλλον τα επαιξε αυτο που εχω ...

Οι διαφορές τους συνοψίζονται σε αυτό το datasheet:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/131458/ETC1/AC176.html
Δεν είναι μεγάλες, νομίζω ότι μπορείς να το δοκιμάσεις τουλάχιστον να δεις αν σου αρέσει η χροιά που βγάζει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)