Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 693321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Adr1anos
Μπορώ να βάλω στο Loop Switcher βύσμα 9v DC;
Επίσης στο σχέδιο υπάρχει ένα πράσινο καλώδιο που ξεκινάει από το input, διακλαδώνεται 5-6 φορές συνδέεται με τους διακόπτες και τα send-return και καταλήγει στο output αυτό πως μπορώ να το κάνω;
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.1000

Σου απάντησα στο thread του Loop Switcher: Απ: Κατασκευή DIY: Amp Extender/Footswitch/Loop Switcher (τέλος τα πολλά κα
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Όχι σε αυτό.

Είχες ανεβάσει πριν κάνα δίμηνο αυτό


->        http://imageshack.us/photo/my-images/560/2effectloopsswitcherwle.jpg/

αυτό δεν έχει βύσμα εξωτερικής τροφοδοσίας.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Όχι σε αυτό.
Είχες ανεβάσει πριν κάνα δίμηνο αυτό
->        http://imageshack.us/photo/my-images/560/2effectloopsswitcherwle.jpg/
αυτό δεν έχει βύσμα εξωτερικής τροφοδοσίας.

Ναι, δεν χρειάζεται τροφοδοσία, το κύκλωμα είναι παθητικό, η μπαταρία είναι μόνο για τα LED και δεν τραβάνε τόσο ρεύμα για να αξίξει να το βάλεις σε τροφοδοσία..
Τώρα αν θέλεις εσύ οπωσδήποτε εξωτερικό βύσμα τροφοδοσίας, κάνε την κλασσική καλωδίωση όπως αυτή που έχω βάλει στο άλλο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν, μετά από μία καλή μπάζα σε Τρανζίστορ Γερμανίου διαφόρων ειδών από το EBay, έχω μεγάλη όρεξη για το ESV Fuzz της BYOC!..

Όμως ήθελα δύο πράγματα να συμβαίνουν με το πάτημα ενός ποδοδιακόπτη:

1. Να ακούσω την διαφορά μεταξύ ενός σετ Τρανζίστορ Γερμανίου και ενός σετ Τρανζίστορ Σιλικόνης, και..
2. Να ακούσω την διαφορά μεταξύ δύο διαφορετικών σετ Τρανζίστορ Γερμανίου, κυρίως διαφορετικών ειδών αλλά και διαφορετικών Hfe.

Οπότε επανασχεδίασα το προηγούμενο κύκλωμα μου για δύο παράλληλα ESV Fuzz!..
Εδώ είμαστε:

DUAL Byoc ESV Fuzz με διπλά Ρυθμιστικά



Έχει διαφορετικά Volume και Fuzz pots για κάθε πλευρά, έτσι ώστε να καλωδιωθεί σε διπλό πετάλι και με ποδοδιακόπτη να ενεργοποιείται κάθε πλευρά με τα δικά της settings! (πχ Solo Boost).

To κάτω κύκλωμα έχει σχεδιαστεί για Τρανζίστορ Σιλικόνης, εάν βάλετε Γερμανίου, παραλείψτε τον C7, τον οποίο πολύ καλό θα ήταν να βάλετε σε sockets, όπως σαφώς και όλα τα Τρανζίστορ!..

Επόμενο σχετικό Ποστ: Πλήρης Καλωδίωση του Dual Byoc ESV Fuzz
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/12, 12:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πλήρης Καλωδίωση του Dual Byoc ESV Fuzz



Καλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν, θα ποστάρω φωτογραφίες από το δικό μου όταν ετοιμαστεί!..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/12, 12:01 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αγαπητοί φίλοι,

Το παρόν thread και εγώ (Edit 2016:) Πενηνταρίσαμε!!..

Ανανέωσα και πάλι το Ευρετήριο για κάθε νέο φίλο/επισκέπτη να έχει έναν οδηγό για να μας ακολουθήσει, στο όμορφο και διασκεδαστικό αυτό hobby/ταξίδι, όπου είμαστε όλοι συνοδοιπόροι!

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY 2015


ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΕΣΑποσφαλμάτωση
AMZ BOOSTERAMZ BUFFER
BARBER LTD SILVER OVERDRIVE
Clipping MODs
NOISY CRICKET MkII (ΕΝΙΣΧΥΤΑΚΙ)
..Συνεχίζεται (..το ευρετήριο δεν χωράει πλέον σε ένα μήνυμα!) ..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/16, 11:31 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
BYOC ESV FUZZ
DUAL BYOC ESV FUZZ
Fulltone OCD (delus)
Tube Town Vanilla_Overdrive
Suhr RIOT
Nova System Switcher
Two Pedals in One Box
Effects LOOP Switchers
FET Matching
OKKO DIABLO Main & Boost
WOOLY MAMMOTH Bass Fuzz
SAG Box
Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους που βοήθησαν με τον χρόνο και το υλικό τους!. Νάστε καλά!

..νομίζω κάτι κάναμε από το προηγούμενο Ευρετήριο.. άντε και σ'ανώτερα!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/15, 10:58 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY 2015 κατασκευών από άλλα threads


Amp Extenders / Loop SwitchersAttenuators και Headphones OutFootSwitchesΚάποια Άρθρα μου που μπορεί να ενδιαφέρουν τους DIYersΛάμπες, Biasing, Retubes, με φωτογραφίες
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/15, 10:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επανέρχομαι με ερωτήσεις:


1) Το triple cliping που το συνδέουμε στο overdrive? Έχει σημασία?
το καλώδιο που φεύγει από το on/on/on switch στην f8, και το καλώδιο που φεύγει από την πλακετούλα στην D9?


2) To banzai έχει έλλειψη σε κάποια alpha pots 16mm. Κάποια πρόταση για άλλη μάρκα στο ίδιο σουλούπι που να μήν θέλει κόψιμο? Τα alpha 24mm είναι τεράστια, και τα alpha 12mm αρκετά ακριβότερα.

Επίσης να πώ ότι ο Φανός μου έδωσε on/off/on switch και όχι on/on/on. οπότε προσοχή σε ότι αγοράσετε, να κάνετε οπωσδήποτε μέτρηση με το πολύμετρο!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1) Το triple cliping που το συνδέουμε στο overdrive? Έχει σημασία?
το καλώδιο που φεύγει από το on/on/on switch στην f8, και το καλώδιο που φεύγει από την πλακετούλα στην D9?

Nai, πολύ σωστά. Πολικότητα δεν έχουν, απλά πάνε στα δύο αυτά σημεία, και φυσικά πρέπει να έχουν αφαιρεθεί οι δίοδοι στην αρχική πλακέτα, όπως δείχνω εδώ: Σύνδεση του Clipping MOD στο Overdrive

2) To banzai έχει έλλειψη σε κάποια alpha pots 16mm. Κάποια πρόταση για άλλη μάρκα στο ίδιο σουλούπι που να μήν θέλει κόψιμο? Τα alpha 24mm είναι τεράστια, και τα alpha 12mm αρκετά ακριβότερα.

Το ίδιο ακριβώς μου είπαν και εμένα, ή περιμένουμε, ή παίρνουμε κάτι από Ελλάδα.. Τα 100Κ lin πάντως είναι πολύ κοινά..

Επίσης να πώ ότι ο Φανός μου έδωσε on/off/on switch και όχι on/on/on. οπότε προσοχή σε ότι αγοράσετε, να κάνετε οπωσδήποτε μέτρηση με το πολύμετρο!
 

Πολύ σωστά!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
DUAL BYOC ESV FUZZ Κατασκευή & Φωτογραφίες

Μερικές φωτογραφίες από το τελευταίο εγχείρημα μου, το οποίο πλέον είναι Verified.

Η πλακέτα έτοιμη με όλες τις τρύπες και ελεγμένη με το πολύμετρο όπως έχουμε πεί:




Τα υλικά περασμένα πάνω στην πλακέτα, με sockets για τα Τρανζίστορ και τον πυκνωτή C7, ώστε να τον αφαιρώ, εάν θέλω να χρησιμοποιήσω Τρανζίστορ Γερμανίου και στο κάτω Fuzz, ή απλά για ρύθμιση της τιμής του:




Απλή καλωδίωση για Testing με πρόχειρα sockets, αλλά κανονικά Pots:




Μετά από πολλές ρυθμίσεις των Bias και πολλές δοκιμές με διάφορα Τρανζίστορ Γερμανίου, κατέληξα στα εξής:




Τα κάτω Τρανζίστορ είναι κανονικά BC108.
Τα πάνω είναι Τρανζίστορ Γερμανίου τύπου TESLA 103NU71, με επίχρυσα ποδαράκια, τα οποία πήρα από το EBay και αποδείχθηκαν ότι καλύτερο από ήχο, αλλά και από μετρήσεις για το Hfe.. έδιναν σταθερά 50-80, και κάποια ήταν και πάνω από 100. Επέλεξα δύο matched με Hfe 74 & 76, με χαμηλό Leak Current.




Αφού τρύπησα το έτοιμο κουτί, πέρασα τα LED πρώτα για να τα τακτοποιήσω κάτω από την πλακέτα:




Σιγά σιγά έκανα και την υπόλοιπη καλωδίωση και έβαλα όλα τα υλικά στο κουτί.. θα μπορούσα να έχω κάνει κάπως πιο κοντά τα καλώδια..:




Έτοιμο το Διπλό BYOC ESV Fuzz μου:



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Πρωτος!Παρα πολυ ωραια κατασκευη.

Διαβαζα το κειμενο και αναρωτηθηκα απο ποια περιοχη ειναι τα γερμανιου που παρηγγειλες απο e-bay... :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Διαβαζα το κειμενο και αναρωτηθηκα απο ποια περιοχη ειναι τα γερμανιου που παρηγγειλες απο e-bay... :)
Τα βρίσκεις από Ευρώπη, κυρίως από χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανδριανέ μία ακόμα ερώτηση, για το okko diablo main αυτή την φορά.


Το layout που ανέβασες δείχνει ότι κάποιοι πυκνωτές όπως o C17 o C16 και καποιοι άλλοι είναι ηλεκτρολυτικοί, δλδ έχουν πολικότητα.
Όμως στα υλικά που πρότεινες, οι αντίστοιχοι πυκνωτές είναι λοιποί, και δεν έχουν πολικότητα.
Μπορούμε να προχωρήσουμε έτσι ή υπάρχει κάποιο λάθος?


Και δύο γενικές ερωτήσεις.


Θέλω να τεστάρω τα τρανζίστορ που παίρνω με το πολύμετρο στο hfe τεστ. Παρόλαυτά κι ενώ ξέρω ποια ποδαράκια είναι τα d,s,g,
δεν ξέρω που ακριβώς μπαίνουν στα E,B,C,E στο πολύμετρο. Και επίσης, πως μπορώ να μάθω αν το εκάστοτε τρανζίστορ είναι pnp ή npn?
Γενικότερα μπορείς να γράψεις 2 λόγια για το testing των τρανζίστορ?

Τα leds πρέπει να τα κολλάμε αφού μπουν στην θήκη τους μάλλον έ? Κι επίσης πρέπει να βάζουμε μονωτική στα ποδαράκια τους?
Και γιατί?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το layout που ανέβασες δείχνει ότι κάποιοι πυκνωτές όπως o C17 o C16 και καποιοι άλλοι είναι ηλεκτρολυτικοί, δλδ έχουν πολικότητα. Όμως στα υλικά που πρότεινες, οι αντίστοιχοι πυκνωτές είναι λοιποί, και δεν έχουν πολικότητα.
Μπορούμε να προχωρήσουμε έτσι ή υπάρχει κάποιο λάθος?

Είναι λάθος, και σε ευχαριστώ που το είδες. (Εάν μου δοθεί η τεχνική δυνατότητα θα διορθώσω το αρχικό post)
Μπέρδεψα κοιτώντας στην λίστα τους 47nF με τους 47uF (έπεσα έξω κατα x1000..  :roll ..άτιμη πρεσβυωπία).
Κοιτώντας είδα ότι το ίδιο λάθος έκανα και με τον C15, που δεν είναι 10nF αλλά 10uF.

Άρα οι C17 και C16, όπως σωστά επεσήμανες είναι αυτοί: Panasonic NHG 47uF 35V (χ2)
..και ο C15 είναι αυτός: Panasonic NHG 10uF 50V

Θέλω να τεστάρω τα τρανζίστορ που παίρνω με το πολύμετρο στο hfe τεστ. Παρόλαυτά κι ενώ ξέρω ποια ποδαράκια είναι τα d,s,g, δεν ξέρω που ακριβώς μπαίνουν στα E,B,C,E στο πολύμετρο. Γενικότερα μπορείς να γράψεις 2 λόγια για το testing των τρανζίστορ?

Τα J201 όπως και όλα τα FETs δεν μπορούν να μετρηθούν με το πολύμετρο, δεν έχουν HFe.
Έχω γράψει εδώ πως τα μετράμε, ρίξε μία ματιά:
..Και επίσης, πως μπορώ να μάθω αν το εκάστοτε τρανζίστορ είναι pnp ή npn?.

Το ευκολότερο είναι να βάλεις τα διακριτικά τους στο search σε αυτό το site, που γράφει όλες τις λεπτομέρειες, μαζί και με το αν είναι NPN ή PNP:
http://alltransistors.com/

Τα leds πρέπει να τα κολλάμε αφού μπουν στην θήκη τους μάλλον έ? Κι επίσης πρέπει να βάζουμε μονωτική στα ποδαράκια τους?
Και γιατί?

Αν αναφέρεσαι στα LED στις φωτο που πόσταρα, αυτά πρώτα τα περνάς μέσα στην λαστιχένια θηκούλα, και μετά τα κολλάς.
Εγώ τα συγκεκριμένα τα κόλλησα πριν τα περάσω στην τρύπα. Εάν χρησιμοποιείς τις μεταλλικές θήκες που έχω βάλει στα υλικά, μπορείς πάλι να τα κολλήσεις και να τα μονώσεις πριν τα βάλεις, διότι, αντίθετα με τα λαστιχάκια μπαίνουν σπό την πίσω πλευρά της θήκης, απλά πρέπει να τους περάσεις πρώτα το πίσω καπάκι που τα σφηνώνει μέσα στην μεταλική θήκη.

Μονωτική βάζουμε διότι όπως είναι γυμνά τα καλώδια τους μέσα στο κουτί, μου έχει συμβεί αρκετές φορές να μετακινηθούν και να ακουμπήσουν και να κάνουν διακοπές.

Εάν προσέξεις την φωτο καλά (την έχω φτιάξει να μεγεθύνεται όταν την κάνεις κλικ) θα δείς ότι δεν είναι μονωτική, είναι μονωτικό σωληνάκι από θερμοσυστελλόμενο υλικό (αυτό) και στο ένα ποδαράκι έχω ήδη κολλήσει και την αντίσταση, φαίνεται να φουσκώνει εσωτερικά. Αυτή θεωρώ είναι η πιο αξιόπτιστη πρακτική.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ειδοποίηση:
Για όσους θέλουν να φτιάξουν το original ΒΥΟC ΕSV Fuzz με τα original Τρανζίστορ Γερμανίου PHILIPS AC127/01, υπάρχει στο EBay ένα μόνο σετ (δεν έχω σχέση με τον πωλητή) πάρτε το, είναι ευκαιρία, διότι είναι σπάνια!..
http://www.ebay.com/itm/PHILIPS-AC127-01-NPN-Germanium-Alloy-Transistor-2pcs-/251064341369?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7499d379
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ωραία. Ευχαριστώ. Θα το φτιάξω το jfet matcher.
όταν έχεις χρόνο αν μπορείς, φτιάξε λίγο την καλωδίωση του και εξήγησε μου πως ακριβώς μετράμε.

Θα πρέπει να διορθώσεις και τους C13, C14 στο okko diablo! Αν βρώ τους πυκνωτές που πρέπει να διορθώσουμε από ελλάδα θα το ξεκινήσω αύριο..!


Και έχω και μία ιδέα για επόμενο πρότζεκτ!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/12, 19:29 από Vicarious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα πρέπει να διορθώσεις και τους C13, C14!

ΩΧ!.. καλά, ούτε έναν ηλεκτρολυτικό δεν πέτυχα..

Πάμε πάλι, έχουμε λοιπόν:
C13, C14: Panasonic NHG 100uF 25V (x2)
C15:         Panasonic NHG 10uF 50V
C16, C17: Panasonic NHG 47uF 35V (x2)

EDIT: Διορθώθηκαν και στο αρχικό θέμα!.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/12, 15:55 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έφτιαξα το fet matcher!


Στο b1 της πλακέτας, έβαλα το κόκκινο καλώδιο του clip της μπαταρίας και στο h1 το μαύρο καλώδιο, σωστά?


Έκανα κάποιες μετρήσεις σε mV, και πήρα τιμές από 300 έως 760! Μέτρησα 40 j201, και μετά τα χώρισα σε 5 κατηγορίες.
300-400, 400-500, 500-600, 600-700, και 700-760 mV.


Όταν λοιπόν κάνουμε fet matching, προσπαθούμε να βρούμε fets τα οποία να έχουν κοντινές τιμές?
Και οι τιμές που παίρνουμε τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν στον ήχο?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έκανα κάποιες μετρήσεις σε mV, και πήρα τιμές από 300 έως 760! Μέτρησα 40 j201, και μετά τα χώρισα σε 5 κατηγορίες.
300-400, 400-500, 500-600, 600-700, και 700-760 mV.
Όταν λοιπόν κάνουμε fet matching, προσπαθούμε να βρούμε fets τα οποία να έχουν κοντινές τιμές?
Και οι τιμές που παίρνουμε τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν στον ήχο?
Μια χαρά!.  Διάλεξε λοιπόν μία κεντρική ομάδα από την οποία έχεις αρκετά κοντινά J201 και χρησιμοποίησε την για το Okko.
Εάν έχεις λίγα στις μεσαίες ομάδες και δεν φτάνουν, χρησιμοποίησε λίγο μικρότερα νούμερα στα αρχικά στάδια, και λίγο μεγαλύτερα στα κατοπινά. Όμως μην νομίζεις ότι τα μεγαλύτερα νούμερα είναι "καλύτερα" ή "ισχυρότερα". Δεν είναι!. Ο σκοπός είναι μία γενική ομοιογένεια, και συνοπτικά, απόφυγε τρανζίστορ που είναι στα άκρα, δηλαδή πολύ πάνω ή πολύ κάτω. 

Πολύ συνοπτικά, αυτό που μέτρησες είναι το voltage το οποίο κάνει το J201 να μοιάζει με 10Κ αντίσταση (είναι αρνητικό στην πράξη, δηλαδή -0.3v μέχρι -1.5v σύμφωνα με τα specs  τού J201). Δεν είναι το Gain, είναι απλά μία μέτρηση που μας δείχνει προς τα που περίπου πέφτει η χρήσιμη γραμμική περιοχή ενίσχυσης του κάθε ενός τρανζίστορ. Για πιο αναλυτικά πάμε σε θεωρία ηλεκτρονικών που δεν είναι της παρούσης.

Τι ακριβώς αντιπροσωπεύουν στον ήχο?.. Αυτό δεν μπορεί να οριστεί με ακρίβεια.. Όμως σημαίνει ότι εάν χρησιμοποιήσουμε σετ που είναι κοντινά, τότε αποφεύγουμε να έχουμε ανωμαλίες ή ασυμβατότητες στην μετάδοση των σημάτων από στάδιο σε στάδιο, και έτσι όλα τα εξαρτήματα συμπεριφέρονται οιμοιογενώς, όπως ήθελε αρχικά ο σχεδιαστής, για να παραχθεί ο καλύτερος δυνατόν ήχος από το κύκλωμα.
 

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Με αφορμή αυτό το ποστ: wooly mamooth diy help

..και σαφώς αφιερωμένο στους baso12 και bluefunk καθώς και σε όλους τους μπασίστες του kithara, με τις προσωπικές απολογίες μου που δεν τους έχουμε αφιερώσει μέχρι τώρα κάποια DIY κατασκευή.. αναλύουμε και φτιάχνουμε το Wooly Mammoth Bass Fuzz:

Κύκλωμα για το Wooly Mammoth Bass Fuzz

Δανεισμένο από τον Madbean, από το σχετικό PDF: http://madbeanpedals.com/projects/Sabertooth/docs/Sabertooth_ver.4.pdf
..επέλεξα αυτό το σχηματικό για την συμβατότητα του με το καλό verified vero layout που έχουμε διαθέσιμο!.



.. με εξαίρεση το LED που εμείς θα καλωδιώσουμε με τον παραδοσιακό τρόπο.

Επόμενο σχετικό ποστ:
  • VeroLayout για το Wooly Mammoth Bass Fuzz
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
VeroLayout για το Wooly Mammoth Bass Fuzz

Αυτό ήδη το κοιτάξαμε στο άλλο ποστ, είναι verified και έχει έτοιμη την λίστα των υλικών:



Επόμενο σχετικό ποστ:
  • Λίστα Υλικών για το Wooly Mammoth Bass Fuzz
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υλικά για το Wooly Mammoth Bass Fuzz

Πλακέτα:
Board STR-100
Απαιτούνται 13x9 τρύπες

Αντιστάσεις:
R1: 1,0M, MF 0,25W
R2: 100k, MF 0,25W
R3: 51k, MF 0,25W
R4: 2,2k, MF 0,25W
R5: 20k, MF 0,25W
R6: 4,99k, MF 0,25W
R7: 10k, MF 0,25W

Πυκνωτές:
C1, C6: Panasonic SMF 0,22uF (x2)
C2, C5: Panasonic SMF 0,01uF (x2)
C3, C4: Panasonic NHG 100uF 25V (x2)
C7: Panasonic NHG 47uF 35V

Transistors & Sockets:
Q1, Q2: 2N3904 (x2)
Sockets: SIL - 32 pins (Καλό είναι να βάλετε sockets σε κάθε θέση για transistor!.)

Diodes:
D1: 1N4001

Potentiometers:
Bite: Alpha 16mm FS 500k lin
Fuzz: Alpha 16mm FS 2k lin
EQ, Volume: Alpha 16mm FS 10k lin (x2)
 

Επόμενο σχετικό ποστ:
  • Παρελκόμενα Υλικά για το κουτί του Wooly Mammoth Bass Fuzz
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παρελκόμενα Υλικά για το κουτί του Wooly Mammoth Bass Fuzz

Βύσματα:
Neutrik jack, open, Mono
Neutrik jack, open, Stereo
Το ένα είναι stereo και το άλλο mono.
 
LED:
LED 5mm red ultrabright 8000mcd
Διάλεξα ένα Κόκκινο, εσείς διαλέξτε ότι χρώμα LED θέλετε.

Αντίσταση για το LED:
Rled: 3,9k, MF 0,25W

Θήκη για το LED:
LED Socket 5-IN-VERT-NI Πολύ όμορφη και προστατεύει το LED..
 
Βύσμα Τροφοδοσίας:
Lumberg NEB/J 21C
 
Ποδοδιακόπτης:
3PDT: Taiwan Blue 3PDT switch

Κουτί:
Μπορείτε να διαλέξετε ένα όμορφο βαμένο κουτί σαν αυτά, αν θέλετε χώρο να βάλετε τα 4 pots σε σειρά:..
Enclosure BB-Orange-Bulk
..αλλιώς κάνει και ένα μικρότερο, με τα 4 pots σε ζευγάρια, πάνω-κάτω όπως έκανα στο ByocEsvFuzz:
Enclosure B-TBK-Bulk

Knobs:
White pointer knob (x4)
Τέσσερα όμορφα κουμπιά και πάλι της δικής σας χρωματικής επιλογής.
Προσωπικά θα διάλεγα διαφορετικά χρώματα για κάθε ρυθμιστικό, αλλα εξαρτάται και από το χρώμα που θα επιλέξετε για το κουτί.
 
Clip μπαταρίας:
Battery Snap I-Standard

Επόμενο σχετικό ποστ:
  • Απλή Καλωδίωση για το Wooly Mammoth Bass Fuzz
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλή Καλωδίωση για το Wooly Mammoth Bass Fuzz

Η Απλή Καλωδίωση είναι ένα καλό ενδιάμεσο στάδιο για να τεστάρετε την λειτουργικότητα του κυκλώματος σε μία πρώτη φάση, χωρίς την πολυπλοκότητα των πολλών καλωδίων για το True Bypass και το LED:



Επόμενο σχετικό ποστ:
  • Πλήρης Καλωδίωση για το Wooly Mammoth Bass Fuzz
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)