Αποστολέας Θέμα: 18 Volt Mod emg  (Αναγνώστηκε 11310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
18 Volt Mod emg
« στις: 22/09/10, 03:12 »
Καλημερα,

Εχω ενα σετακι emg 81/60 που δουλευουν απο μια 9αβολτη και σκεφτομουν να δοκιμασω τη μοντα με τα 18βολτ (2 9βολτες σε σειρα συνδεδεμενες). Ειναι ευκολο γρηγορο και φθηνο.

Το μονο προβλημα μου ειναι οτι δε γνωριζω πως θα φτιαξω τις συνδεσεις... Αν και φαινεται αρκετα ευκολο το σχεδιο...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.vhtusers.com/forums/attachment.php%3Fattachmentid%3D495%26stc%3D1%26d%3D1269679516&imgrefurl=http://www.vhtusers.com/forums/showthread.php%3Ft%3D3055&usg=__YlwQjfpAfZMq9H2qzrlUKDhlf2I=&h=300&w=400&sz=40&hl=el&start=29&zoom=1&tbnid=nXXLQwSCBHJXxM:&tbnh=151&tbnw=197&prev=/images%3Fq%3D18%2BVolt%2BMod%2Bemg%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26biw%3D1728%26bih%3D798%26tbs%3Disch:10%2C540&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=158&vpy=269&dur=338&hovh=185&hovw=247&tx=65&ty=89&ei=LUmZTNXRLZGUjAfRhNk3&oei=IEmZTNX-EM7KjAf0rKnoDw&esq=2&page=2&ndsp=31&ved=1t:429,r:0,s:29&biw=1728&bih=798

Το καλωδιο πωλειται και στο ebay για 7-8 ευρω. Η ερωτηση μου ειναι, θα μπορουσα να το βρω η να μου το φτιαξει καποιος σε καποιο μαγαζι?
Γνωριζει καποιος να μου εξηγησει βημα βημα πως να κανω αυτη τη συνδεση?

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #1 στις: 22/09/10, 08:26 »
Αρκεί να βρεις 3 βύσματα για 9βολτ μπαταρίες -από οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρονικών ειδών- και να τα συνδέσεις όπως δείχνει η εικόνα. Προσοχή, το 3ο βύσμα πρέπει να είναι αρσενικό, μιας και θα κουμπώνει στη θέση όπου θα έμπαινε η μονή μπαταρία.
Ο θετικός πόλος της μιας μπαταρίας συνδέεται με τον αρνητικό της άλλης, και οι άλλοι δύο πόλοι συνδέονται στο 3ο βύσμα στον αντίστοιχο πόλο (θετικός-θετικός, αρνητικός-αρνητικός). Μάλιστα, μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις καν κολλητήρι, μπορείς να στρίψεις τους αγωγούς αναμεταξύ τους για να τους ενώσεις (σε κάθε περίπτωση, θα βάλεις μονωτική ταινία από πάνω)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/10, 08:28 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #2 στις: 22/09/10, 08:29 »
Aυτά τα κλιπάκια για 9βολτες μπαταρίες δεν κάνουν πάνω από 10 με 20 λεπτά το ένα.
Μπορείς να τα προμηθευτείς από καταστήματα ηλεκτρονικών υλικών. Η σύνδεση είναι πολύ απλή και φαίνεται στη φωτογραφία που παρέθεσες.
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #3 στις: 22/09/10, 11:47 »
..Προσοχή, το 3ο βύσμα πρέπει να είναι αρσενικό, μιας και θα κουμπώνει στη θέση όπου θα έμπαινε η μονή μπαταρία.


Δεν έχουν αρσενικό και θηλυκό, το ίδιο βύσμα είναι, απλά μπαίνει ανάποδα και κουμπώνει με το άλλο.
Γιαυτό και καλωδιώνουμε τους πόλους του αντίστροφα.

Γνωριζει καποιος να μου εξηγησει βημα βημα πως να κανω αυτη τη συνδεση?


Η σύνδεση γίνεται ως εξής:



Χρειάζεσαι 3 κλιπάκια, πάρε 4 για να έχεις και ένα έξτρα. Είναι όντως φθηνά.
Την συνδεση κάνε την όπως σου είπε ο Βραζίλης.
Κλιπάκια μπαταριών θα βρείς σε πάρα πολλά καταστήματα ηλεκτρονικών, συνοικιακά ή και μεγαλύτερα, και σίγουρα σε ένα από αυτά:

Ράδιο Κατουμά: Πραξιτέλους 15 - 19 κοντα στην Πλατεία Κλαυθμώνος, Τηλ: 210  32.50.412-16
Βενιέρης: Βερανζέρου 4, Πλατεία Κάνιγγος Τηλ.:210 38.24.365, 210 38.26.115
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/10, 11:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #4 στις: 22/09/10, 12:00 »
Παιδια ειστε καταπληκτικοι. ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #5 στις: 22/09/10, 13:08 »
Δεν έχουν αρσενικό και θηλυκό, το ίδιο βύσμα είναι, απλά μπαίνει ανάποδα και κουμπώνει με το άλλο.
Γιαυτό και καλωδιώνουμε τους πόλους του αντίστροφα.

Χεχ, την πάτησα σαν πρωτάρης...  ::) Ναι, αρκεί να το γυρίσεις ανάποδα...

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #6 στις: 22/09/10, 14:26 »
To εγχειρημα πετυχε... με συνολικο κοστος 0,5 ευρω.... Ευχαριστω και παλι...

Για την ιστορια. στα δικα μου αυτια η διαφορα εντοπιζεται στον καθαρο ηχο, νομιζω οτι ειναι πιο δυναμικος και πιο διαυγης... Αλλα οπως και να'χει για μισο ευρω και 5 λεπτα υποθεση αξιζει τουλαχιστον η δοκιμη απο οσους εχουν σετακι emg... ;)

Ευχαριστω και παλι...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #7 στις: 22/09/10, 14:54 »
καταρχήν συγχαρητήρια  :up

τα έκανες όλα πολύ γρήγορα και δεν πρόλαβα να σε βοηθήσω, ας είναι καλά ο Αδριανός και τα άλλα παιδιά.

Τώρα, επειδή στα δικά μου αυτιά δεν υπάρχει καμιά διαφορά ανάμεσα σε 9V και 18V μπορείς να κάνεις εν τεστ να ακούσουμε και εμείς την διάφορα?. Επειδή βλέπω οτι το mod που έχεις κάνει είναι αναστρέψιμο εύκολα και μπορείς να βάλεις πάλη τα 9v σε ενα λεπτό, μηπος μπορείς να μας βάλεις δυο κλιπακια να "δούμε" την διαφορά. Εγω δυστυχώς το εχω κάνει με καλάι (δεν μου έκοψε  ;D ) αλλάζει βέβαια πάλη αλλά βαριέμαι να κόβω και να κολλάω πάλη.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #8 στις: 22/09/10, 15:37 »
καταρχήν συγχαρητήρια  :up

τα έκανες όλα πολύ γρήγορα και δεν πρόλαβα να σε βοηθήσω, ας είναι καλά ο Αδριανός και τα άλλα παιδιά.

Τώρα, επειδή στα δικά μου αυτιά δεν υπάρχει καμιά διαφορά ανάμεσα σε 9V και 18V μπορείς να κάνεις εν τεστ να ακούσουμε και εμείς την διάφορα?. Επειδή βλέπω οτι το mod που έχεις κάνει είναι αναστρέψιμο εύκολα και μπορείς να βάλεις πάλη τα 9v σε ενα λεπτό, μηπος μπορείς να μας βάλεις δυο κλιπακια να "δούμε" την διαφορά. Εγω δυστυχώς το εχω κάνει με καλάι (δεν μου έκοψε  ;D ) αλλάζει βέβαια πάλη αλλά βαριέμαι να κόβω και να κολλάω πάλη.


Καλησπερα φιλε μου,

Δυστηχως δεν μου ειναι ευκολο αυτη τη στιγμη να γραψω κατι ωστε να το ανεβασω αλλα μολις ευκαιρησω θα παραθεσω 2 samples στο ιδιο θεμα...

Τωρα για να γινω πιο συγκεκριμενος οταν ειπα οτι εγινε πιο διαυγης ο ηχος δεν ακουσα καμια τρελη διαφορα. Λιγο πιο φωτεινος και ατακατος αλλα οχι καμια φοβερη διαφορα... Παντα μιλαω για καθαρο καναλι γιατι στα γκαζια δεν καταλαβα απολυτως τπτ...

Για την ιστορια η δοκιμη εγινε σε esp eclipse (emg 81/60) συνδεδεμενη με line6 pod στο Pc μου χρησιμοποιωντας το amlitube 3 ως plug in. Τεσταρα και σε εναν laney λαμπατο που εχει ομορφα καθαρα. Βεβαια αλλοι λενε οτι τα 9/18 βολτ ειναι μερα με τη νυχτα... Εγω παλι με το ζορι διακρινω κατι αλλα για 1 ευρω υποθεση δε τρεχει τπτ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/10, 15:42 από panos470dxqm »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #9 στις: 22/09/10, 17:08 »
Για να ακούσεις διαφορά, το καλύτερο είναι καρφί σε λαμπάτο καλής ποιότητας.
Έχω ένα σετ EMG DG20 Gilmour σε μία Strat και ακούγεται ενδιαφέρουσα εγχείρηση, θα το δοκιμάσω όταν έρθει ο καιρός να της αλλάξω μπαταρία..
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν καίγεται... η EMG έχει άποψη πάνω στο θέμα?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #10 στις: 22/09/10, 17:42 »
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν καίγεται... η EMG έχει άποψη πάνω στο θέμα?

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν μόλις.... δεν του κάνει ζημιά?

Εχω ακριβώς το ίδιο σετ (EMG DG20) και θεωρώ ότι ήδη είναι ΚΑΜΠΑΝΑ ο ήχος.... με «τρώει» να το δοκιμάσω  :) :)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #11 στις: 22/09/10, 18:21 »
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν καίγεται... η EMG έχει άποψη πάνω στο θέμα?

η EMG προτείνει το 18volt mod και λέει οτι τα προιόντα της είναι 27volt rated αλλα καλύτερα να χρησιμοποιούμε max 18volt...
ρίξε μια ματιά αν δε βαριέσαι:
http://www.emginc.com/pdfs/faq/EMG-FAQ-Battery-Questions.pdf

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #12 στις: 22/09/10, 20:16 »
η EMG προτείνει το 18volt mod και λέει οτι τα προιόντα της είναι 27volt rated αλλα καλύτερα να χρησιμοποιούμε max 18volt...
ρίξε μια ματιά αν δε βαριέσαι:
http://www.emginc.com/pdfs/faq/EMG-FAQ-Battery-Questions.pdf


"The output level will not appreciably increase, but you’ll have increased headroom and crisper transients"

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ, τώρα σίγουρα θα το δοκιμάσω!..
 :up 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/10, 20:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #13 στις: 22/09/10, 20:27 »
η EMG προτείνει το 18volt mod και λέει οτι τα προιόντα της είναι 27volt rated αλλα καλύτερα να χρησιμοποιούμε max 18volt...
ρίξε μια ματιά αν δε βαριέσαι:
http://www.emginc.com/pdfs/faq/EMG-FAQ-Battery-Questions.pdf


"The output level will not appreciably increase, but you’ll have increased headroom and crisper transients"

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ, τώρα σίγουρα θα το δοκιμάσω!..
 :up

Ναι το statement αυτο ομολογω πως με εκανε να θελω να το δοκιμασω κι εγω και αφου ειναι αμεσα αντιστρέψιμο μετράει....

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #14 στις: 22/09/10, 22:23 »
η EMG προτείνει το 18volt mod και λέει οτι τα προιόντα της είναι 27volt rated αλλα καλύτερα να χρησιμοποιούμε max 18volt...
ρίξε μια ματιά αν δε βαριέσαι:
http://www.emginc.com/pdfs/faq/EMG-FAQ-Battery-Questions.pdf


"The output level will not appreciably increase, but you’ll have increased headroom and crisper transients"

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ, τώρα σίγουρα θα το δοκιμάσω!..
 :up

Ναι το statement αυτο ομολογω πως με εκανε να θελω να το δοκιμασω κι εγω και αφου ειναι αμεσα αντιστρέψιμο μετράει....


Το καλυτερο θα ηταν να κανουμε τη μοντα με το διακοπτακι για εναλλαγη μεταξυ 9-18 βολτ για αμεση συγκριση. (δε λεω να τρυπησουμε σκαφος για να βγαινει απ'εξω, με ανοιχτα τα ηλεκτρικα απο το πισω μερος της κιθαρας ωστε να εχουμε προσβαση) Θα ηταν η πιο αμεση και αντιπροσωπευτικη συγκριση...

Νομιζω υπαρχει και ενα σχεδιο για το πως γινεται...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #15 στις: 22/09/10, 22:26 »
η EMG προτείνει το 18volt mod και λέει οτι τα προιόντα της είναι 27volt rated αλλα καλύτερα να χρησιμοποιούμε max 18volt...
ρίξε μια ματιά αν δε βαριέσαι:
http://www.emginc.com/pdfs/faq/EMG-FAQ-Battery-Questions.pdf


"The output level will not appreciably increase, but you’ll have increased headroom and crisper transients"

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ, τώρα σίγουρα θα το δοκιμάσω!..
 :up

Ναι το statement αυτο ομολογω πως με εκανε να θελω να το δοκιμασω κι εγω και αφου ειναι αμεσα αντιστρέψιμο μετράει....


Το καλυτερο θα ηταν να κανουμε τη μοντα με το διακοπτακι για εναλλαγη μεταξυ 9-18 βολτ για αμεση συγκριση. (δε λεω να τρυπησουμε σκαφος για να βγαινει απ'εξω, με ανοιχτα τα ηλεκτρικα απο το πισω μερος της κιθαρας ωστε να εχουμε προσβαση) Θα ηταν η πιο αμεση και αντιπροσωπευτικη συγκριση...

Νομιζω υπαρχει και ενα σχεδιο για το πως γινεται...

Ανουσιο ειναι...
Αφου με τον τροπο που εδειξε τη συνδεση ο Adrianos απλα βγαζεις το συμπλεγμα με τις 2 μπαταριες και βαζεις μια αλλη 9βολτη στο αρχικο κλιπ...ουτε διακοπτες ουτε τιποτα ;)
Συγκεκριμενα το κοκκινο κυκλωμενο...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/10, 22:38 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #16 στις: 23/09/10, 01:13 »
Ρε παιδια ποσο παει το μαλλι για τους 81/60.εχω μια παλια esp m-250 και δεν θα με χαλουσε να την εχω για μεταλ ηχους!ειναι δυσκολο στο να τους περασει κανεις?μπορω να τις παρω απο εξω και να τους περασω καπου αλλου(αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στη τιμη) η θα με βρισουν
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #17 στις: 23/09/10, 02:39 »
Ρε παιδια ποσο παει το μαλλι για τους 81/60.εχω μια παλια esp m-250 και δεν θα με χαλουσε να την εχω για μεταλ ηχους!ειναι δυσκολο στο να τους περασει κανεις?μπορω να τις παρω απο εξω και να τους περασω καπου αλλου(αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στη τιμη) η θα με βρισουν


http://www.thomann.de/gr/emg_60_pickup.htm

http://www.thomann.de/gr/emg_81.htm

Πανω κατω σε αυτες τις τιμες θα τους βρεις νομιζω... Τωρα για την τοποθετηση δεν ξερω να σου απαντησω αντικειμενικα αν ειναι δυσκολη υποθεση η οχι καθως δεν το εχω κανει...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #18 στις: 23/09/10, 09:54 »
Ρε παιδια ποσο παει το μαλλι για τους 81/60.εχω μια παλια esp m-250 και δεν θα με χαλουσε να την εχω για μεταλ ηχους!ειναι δυσκολο στο να τους περασει κανεις?μπορω να τις παρω απο εξω και να τους περασω καπου αλλου(αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στη τιμη) η θα με βρισουν
Οι 81-60 ειναι ευκολη υπόθεση στην τοποθέτηση... αν παρεις τον 89 και τον 81tw γινεται ο χαμος....
Δε νομιζω να εχεις προβλημα πάντως...αν εχες την ευχερεια να κανεις κανα 2 κολλησεις θα ειναι ευκολο να τους περασεις...

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #19 στις: 23/09/10, 10:53 »
....και απο θέμα χώρου? που χωράνε και οι 2 μπαταρίες? ίσα ίσα που βρήκα χώρο για την μία.... Ας ανεβάσει κανείς καμμιά φωτό αν το έκανε ήδη. Ετσι μπας και πάρουμε καμμιά ιδέα....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #20 στις: 23/09/10, 11:13 »
Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω...αλλα λογικα με καλη οργανωση του χωρου σου θα μπορεσεις να τις χωρεσεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #21 στις: 23/09/10, 16:18 »


με το ζόρι και οριακά σε ibanez RG
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #22 στις: 17/10/10, 03:49 »
Για την ιστορια η δοκιμη εγινε σε esp eclipse (emg 81/60) συνδεδεμενη με line6 pod στο Pc μου χρησιμοποιωντας το amlitube 3 ως plug in. Τεσταρα και σε εναν laney λαμπατο που εχει ομορφα καθαρα. Βεβαια αλλοι λενε οτι τα 9/18 βολτ ειναι μερα με τη νυχτα... Εγω παλι με το ζορι διακρινω κατι αλλα για 1 ευρω υποθεση δε τρεχει τπτ...

Όπως είπε και ο Αδριανός, σε τέτοιου τύπου σετάπ δεν θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στα βρώμικα, όχι επειδη δεν υπάρχει..αλλα επειδή pod.. Καλύτερα σε κάποιον λαμπάτο, να νιώσεις και τη διαφορά στις δυναμικές και στο headroom και παντού. Μια πρόταση κάνω..

Αποσυνδεδεμένος exciter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #23 στις: 15/11/10, 19:34 »
Παίδες το θέμα της διάρκειας της μπαταρίας τι λέει? Έβαλα πρόσφατα emg 81-60 στην κιθάρα μου με 9v. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να βγάζουμε το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζουμε για να μην χαλάει τσάμπα! Είναι η μόνη κιθάρα που έχω οπότε θα λιώνω μόνο αυτήνα!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 18 Volt Mod emg
« Απάντηση #24 στις: 15/11/10, 22:27 »
Παίδες το θέμα της διάρκειας της μπαταρίας τι λέει? Έβαλα πρόσφατα emg 81-60 στην κιθάρα μου με 9v. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να βγάζουμε το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζουμε για να μην χαλάει τσάμπα! Είναι η μόνη κιθάρα που έχω οπότε θα λιώνω μόνο αυτήνα!

Πολύ σωστά βγάζεις το καλώδιο από την κιθάρα όταν δεν παίζεις! Άν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι σαν να "πέφτει" λίγο ο ήχος της κιθάρας, είναι λιγότερο επιθετικός και δυναμικός, πιθανόν να χρειάζεσαι καινούρια μπαταρία, εκτός και αν το φτάσεις στο εξαντλητικό σημείο να μην έχεις καθόλου ήχο. Όποτε πηγαίνεις την κιθάρα για σετάρισμα χορδές κλπ, πες τους να ρίχνουν μια ματιά, μετράν την τάση ή κάτι τέτοιο, και μπορεί έτσι να ξέρεις ότι χρειάζεται να την αλλάξεις ακόμα και άν ο ίδιος δεν το έχεις υποψιαστεί.