Αποστολέας Θέμα: Η πτώση του kithara.gr αναζήτηση αιτίων και προτάσεις  (Αναγνώστηκε 33362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Είμαι ένας από αυτούς που κατά τη γνώμη πολλών παιδιών "ευθύνονται" για τη πτώση του κιθάρα, μιάς και η δική μου συμμετοχή επικεντρώνεται πολύ περισσότερο στα θέματα που έχουν ένα γενικότερο ενδιαφέρον, πέρα από τα μουσικά και πολύ περισσότερα πέρα από τα εξειδικευμένα με το όργανο 'οντας περισσότερο τραγουδιστής, συνθέτης και στιχουργός και πολύ λιγότερο κιθαρίστας. Αφού λοιπόν αυτά τα γενικότερου ενδιαφέροντος θέματα έχουν μπει στο στόχαστρο θα ήθελα να πω μιά γνώμη για αυτά που έχω αποκομίσει τα τελευταία τρία χρόνια που είμαι μέλος.
 
Σίγουρα υπάρχει το κομμάτι της προσωπικής ευθύνης για το αν αυτές οι συζητήσεις πολλές φορές εξώκειλαν. Υπάρχει όμως και το κομμάτι των διαχειριστών που επέτρεψαν τέτοιες καταστάσεις. Αν η απόφαση είναι να διατηρηθούν αυτά τα θέματα θα πρέπει να γίνουν πιο σκληρά τα πράγματα. Γενικά θα πω ότι καλό είναι όταν γράφουμε μιά άποψη, θα πρέπει να έχουμε το νου μας να μην προσβάλλουμε και να έχουμε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές και όχι "στρατευμένες" απόψεις. Φυσικά βάζω  και τον εαυτό μου μέσα στα κατά καιρούς παραστρατήματα.
 
Γενικότερα τώρα θα πω ότι ένας παράγοντας ακόμα είναι ότι ...απλά μεγαλώνουμε. Ο καιρός λοιπόν φέρνει καινούργιες υποχρεώσεις οι οποίες μας εμποδίζουν να συμμετέχουμε όσο παλιότερα. Αν εμείς οι παλιοί λοιπόν την ...κάνουμε σιγά σιγά, το φόρουμ για να αγγίξει τα νέα μέλη θα πρέπει να εκσυγχρονιστεί. Δεν μπορώ να υποδείξω τους τρόπους (μιάς και λόγω ηλικίας αλλά και γνώσεων μάλλον είμαι ακατάλληλος), αλλά αν κάτι μου'ρχεται στο μυαλό είναι ότι θα πρέπει να υπάρξει συμμετοχή από νέα παιδιά , που και τις τεχνολογίες ξέρουν αλλά το βασικότερο, την εποχή τους...
 
Τελειώνοντας θέλω να πω ότι δεν έχω υπολογίσει τα στατιστικά για να πω πόση συμμετοχή υπάρχει στο ένα ή στο άλλο θέμα. Για μένα το κιθάρα υπήρξε ελκυστικό σαν ένας τόπος συνάντησης ανθρώπων που αγαπούν τη μουσική ,αλλά θέλουν να εκφραστούν και εκτός αυτής. Μάλλον είμαι αντίθετος με το να καταργηθούν τα γενικότερα θέματα , γιατί αφ'ενός μεν θα πάψει πλέον το φόρουμ να έχει ενδιαφέρον για μένα και αφ'ετέρου γιατί δεν συμπαθώ αυτού του τύπου τις απαγορεύσεις που πηγάζουν από το φόβο μη χαλάσει κάτι...Είναι σαν να βάζεις το παιδί σου σε μιά γυάλα , μόνο και μόνο για να το προστατέψεις.Και του στερείς τη πραγματική ζωή .
 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/10, 00:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Αν και είμαι σπάνιος επισκέπτης του forum η γνώμη μου από την γενική μου εμπειρία με forums είναι:

1) Οι "γενικότητες"  είναι κάτι που πάντα θα υπάρχουν. Π.χ. Σε μοτοσυκλετιστικό forum, topic : "Poll: Ποιό Super Market προτιμάτε για τα ψώνια σας;" LOL
2) Τα "Off-Topic" μέσα σε θέματα πάντα θα υπάρχουν. Έτσι είναι η μορφή της ανθρώπινης συζήτησης. Τα θέματα διακλαδώνονται και "απομακρύνονται" από την "ρίζα"

ΚΑΙ για τα δύο παραπάνω, υπεύθυνοι στο να κρατούν τα μέτρα και τα σταθμά είναι οι ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ και ο βαθμός "αυστηρότητας" με τον οποίο επιβάλλεται η κρίση αυτών.

Εκεί είναι η χρυσή τομή και η αναζήτηση ισορροπίας.
-Αν υπάρχει πολύ αυστηρότητα στο να 'κόβονται' άσχετα με την μουσική θέματα ή άσχετες με συγκεκριμένα topic, απαντήσεις, τότε το forum γίνεται πολύ "αποστειρωμένο" και χάνεται όλο το fun-factor
-Αν όλα είναι ελεύθερα, όλοι γράφουν ότι άσχετο θυμηθούν εκείνη την στιγμή σε άσχετα topic, και ξεχυλώνεται το πράγμα, τότε και ο "σοβαρός" αναγνώστης απηυδεί και το κλείνει και δεν ξαναμπαίνει. Σίγουρα το "γράφω-ότι-μου-κατέβει" αποτρέπει πολλούς από την παρακολούθηση του θέματος.

Η ευαναγνωσιμότητα ενός forum είναι επίσης μεγάλος παράγοντας. Προσωπικά, όπου βλέπω "ατημέλητα" posts, με greeklish ή με πλήρη αδιαφορία για τονισμό, κεφαλαία στην αρχή της πρότασης, τελείες και κόματα, δεν μπαίνω καν στον κόπο. Όχι από σνομπισμό, γιατί απλά καταναλώνω τον ίδιο χρόνο στο να διαβάσω και στο να καταλάβω τι διαβάζω. Μπορεί να είμαι μειωμένης αντίληψης ίσως, ή απλά να έχω ξεσυνηθίσει την ιντερνετική slang.

Δεν ξέρω τι φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση του kithara, και έχει "πέσει" όπως λέτε. Αν όμως οι λόγοι περιλαμβάνουν και τους παραπάνω, τότε είναι ευθύνη και ανάγκη από τους διαχειριστές να εξισορροπήσουν τα πράγματα.

Μήπως πρέπει να "σφίξουν λίγο τα λουριά" και να υπάρχει περισσότερη, καλώς εννοούμενη "αστυνόμευση" ώστε να γίνει πιο όμορφος ο ιστότοπος και πιο θελκτικός στον εκάστοτε αναγνώστη;

Απλά μια σκέψη....
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Επανερχομαι για να επισημανω καποια ακομα πραγματα που με ενοχλουν, καθως και να προτεινω καποια για τη βελτιωση του site.
 
-Με ενοχλει που δεν δινεται δικαιωμα διαγραφης μελους. Ειναι ακρως φασιστικο να μη μπορεις να διαγραψεις το λογαριασμο σου, για τον οποιονδηποτε λογο.
 
-Με ενοχλει που δε μπορεις να βρισεις! Δε λεω να γινουμε καφροι, αλλα θεωρω ακρως υποκριτικο να μη μπορεις να πεις ενα "μαλακα", τη στιγμη που ολοι στην καθημερινη μας ζωη χρησιμοποιουμε καποιες "ανωδυνες βρισιες". Μου φαινονται αστειες οι παρατηρησεις του στυλ "οχι βωμολοχιες", λες και μιλαει βρετανος μετρ σε ακριβο εστιατοριο.
 
-Θα ξαναπω οτι με ενοχλει ο "επιλεκτικος συντονισμος" καποιων. Εγω δεν ανηκω σε καμια απο τις πολιτικες ομαδες που αναφερθηκαν, απλα λεω τη γνωμη μου. Ειμαι υπερ ενος κοινωνικου και ευαισθητου κρατους που λειτουργει με το σωστο τροπο, ενω παραλληλα ειμαι υπερ της αυστηρης αστυνομευσης. Οποτε ομως εξεφρασα αποψεις οπως η δευτερη, παντα μα παντα, ξεκινησε επιθεση εναντιον μου (εγω ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΠΙΘΕΣΗ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ) με βρισιες και κατινιες της "γνωστης κλικας τριων-τεσσαρων ατομων" που μαινονται τη στηλη με τα πολιτικα. Ολα τα threads ειναι στη διαθεση ολων για να δειξουν την αληθεια των γραφομενων μου. Το μεγαλο προβλημα ομως ειναι, οτι συγκεκριμενοι συντονιστες διεγραφαν τα μυνηματα μου και με εβαζαν "υπο επιτηρηση", ενω δεν εκαναν κατι αντοιστοιχο σε αυτους που αποτελουν το πραγματικο προβλημα.
 
-Θεωρω πολυ σωστη την ιδεα του να υπαρχει στηλη θεματων για αρχαριους.
 
-Πολυ χρησιμο θα ηταν να φαινονται στην πρωτη σελιδα περισσοτερα θεματα που κινουνται, και οχι το καθενα δυο και τρεις φορες αλλα μια μονο, οπως γινεται στο noiz.
 
-Χρησιμο θα ηταν να μπορεις να ανεβαζεις κλιπακια μεσα στο thread, και οχι να τα ανεβασεις στο box  ή στο sendspace κλπ, οπως επισης γινεται στο noiz.
 
-Συμφωνω κι εγω πως οι κατηγοριες θεματων θα πρεπει να ειναι λιγοτερες.
 
-Τελος, καλο θα ηταν οι συντονιστες να προσπαθουν να διορθωνουν τις διαφορες αηδιες που λεγονται κατα καιρους απο πιτσιρικαδες. Πχ ρωταει καποιος: "Ποια ακορντα εχει η Ντο Ματζορε" και καποιος απο κατω απανταει κατι τελειως λαθος, που μπερδευει τον πιτσιρικα που ρωτησε. Επομενως, ή θα πρεπει οι mods να εχουν ενα σχετικα καλο μουσικο επιπεδο για να διορθωνουν, η θα πρεπει να επισημαινεται στους πιτσιρικαδες να μην απαντουν ποτε για κατι που δεν ειναι απολυτως σιγουροι.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Συνεχίζοντας τις σκέψεις μου, να πω λίγο πιο συγκεκριμένα (αλλά όχι ακόμα πολύ λεπτομερώς) τα παρακάτω:

Τεχνικά θέματα του site
Aναγνωρίζω ότι κάποια τμήματα του site είναι πεπαλαιωμένα ή/και προβληματικά στην λειτουργία τους. Για να γίνει όμως κάποια δραστική αλλαγή ή να αλλαχθεί εντελώς το λογισμικό κάποιου τμήματος , χρειάζεται προσεκτικός σχεδιασμός και χειρισμοί, ιδίως από την στιγμή που κάθε τμήμα πρέπει να γεφυρώνεται με τα άλλα, και να μετατραπούν τα υπάρχοντα περιεχόμενα της βάσης δεδομένων στο νέο λογισμικό.
Υπάρχουν ήδη στα σκαριά τα ακόλουθα σχέδια, και βρίσκονται σε φάση υλοποίησης:

- Αλλαγή του λογισμικού του πόρταλ, έτσι ώστε να είναι σύγχρονο και εύκολα επεκτάσιμο, και να παρουσιάζει το πρόσφατο περιεχόμενο από όλα τα τμήματα του site.
- Αλλαγή του λογισμικού του chat με πιο σύγχρονο και όμορφο.
- Αναβάθμιση του λογισμικού των σελίδων καλλιτεχνών (music.kithara.gr) με νέες λειτουργίες και νέα εμφάνιση (και βέβαια, αποσφαλμάτωση)
- Αναβάθμιση του λογισμικού του φόρουμ (βασικά, όταν ανακοινωθεί η νέα σταθερή έκδοσή του από τους δημιουργούς του), και προσθήκη νέων λειτουργιών.

Οργανωτικά θέματα του site
Πρέπει να γίνει αναδιοργάνωση του περιεχομένου, και να είναι πιο εύκολα αναγνωρίσιμο και προσβάσιμο. πχ. υπάρχουν άρθρα διασκορπισμένα σε διάφορα σημεία, πινακες φορουμ που θα μπορουσαν να συγχωνευθουν, κλπ.
Πιθανότατα να χρειαστεί ανάδειξει κάποιων τμημάτων ή/και κατάργηση (ή συγχώνευση) κάποιων άλλων.

Οργανωτικά θέματα της κοινότητας
Για να είναι τα μέλη ευχαριστημένα μέσα στην κοινότητα, θα πρέπει να νιώθουν άνετα. Δεν πρέπει να υπάρχει ούτε απόλυτη αυστηρότητα, ούτε απόλυτη ασυδοσία. Τα όρια είναι διαφορετικά για τον καθένα, οπότε πρέπει να βρεθεί ο μέσος όρος.
Σίγουρα βοηθούν στην κοινότητα οι εκδηλώσεις όπως συναντήσεις, συναυλίες, διαγωνισμοί, και άλλα που έχουμε κάνει ή που θα θέλαμε να κάνουμε. Αυτά όμως απαιτούν τον απαραίτητο κάθε φορά αριθμό ικανών ατόμων που θα τα οργανώσουν.
Κάθε μέλος της κοινότητας μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι με την συνεισφορά του προς αυτήν. Τα άλλα μέλη θα την εκτιμήσουν και θα παρακινηθούν να συνεισφέρουν κι αυτά. Θα μπορούσαν να υπάρχουν επιπλέον κίνητρα, ηθικά ή ακόμα και χρηματικά αν βρεθούν οι πόροι. Το κυριότερο όμως για παρότρυνση της συνεισφοράς, πιστεύω ότι είναι οι διαπροσωπικές επαφές των στελεχών του site με τα μέλη, οι δημόσιες σχέσεις δηλαδή. Όλοι οι άνθρωποι νιώθουν όμορφα όταν τους δείχνουν ενδιαφέρον, όταν θεωρούνται σημαντικοί. Και πράγματι, κάποια μέλη της κοινότητάς μας είναι σημαντικά, και μακάρι να τους δείχναμε την εκτίμησή μας συχνότερα. Βέβαια, οι δημόσιες σχέσεις, εντός και εκτός της κοινότητας, απαιτούν κι αυτές τον χρόνο τους, καθώς και ικανότητες επικοινωνίας.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους,


Αρχικά είπα να μην απαντήσω στον εν λόγω θέμα καθότι οι διάφορες απόψεις  ορισμένων μελών (ενδεικτικά Βασίλης, Απόλλων, μακμίσιας κ.α.), με κάλυψαν άλλες  σε μεγαλύτερο και άλλες σε μικρότερο βαθμό, ωστόσο θα ήθελα να επικοινωνήσω και  τις δικές μου σκέψεις. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το  δυνατόν σύντομος.
 
  1) το θέμα που άνοιξε έχει τον τίτλο "η πτώση του kithara.gr". Αυτό παραπέμπει σε γενικότερο πρόβλημα του site από όσο το κατανοώ εγώ (παρακαλώ  διορθώστε με αν κάνω λάθος). Ωστόσο, απο τα σχόλια τόσο των παλιών όσο και των  νεώτερων μελών παρατηρώ οτι το πρόβλημα περιστρέφεται κατά κύριο λόγο(αν όχι  αποκλειστικά) γύρω από το φόρουμ.
 
Σχετικά με αυτό έχω να πω ότι κατ' εμέ το site και το φόρουμ είναι διαφορετικά στοιχεία και θα πρέπει να εξεταστούν έτσι. Το μεν πρώτο υποστήριζε και υποστηρίζει μια ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΑΤΗ βάση ελληνικών τραγουδιών, μοναδική και εξαιρετικά βοηθητική για τον  οποιοδήποτε. Το μεν δεύτερο αποτελεί ένα "ανοικτό βήμα" για τον οποιοδήποτε,  με ότι καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.
 
Είναι τουλάχιστον "προσβλητικό" και "ισοπεδωτικό" να  συνδέουμε τα δυο αυτά (αν το κατάλαβα λάθος παρακαλώ συγχωρέστε με).
 
  2) σχετικά με το "πρόβλημα" του φόρουμ έχω απλά να επισημάνω ότι δεν  στερείται κανενός είδους κοινωνικής και ατομικής συμπεριφορικής παθογένειας που  δεν συναντάμε και στην επικοινωνία μας καθημερινά και εκτός φόρουμ.
 
  Ενδεικτικά:
  - άκαμπτες απόψεις/μέλη
  - επιθετικές απόψεις/μέλη που προσπαθούν να επιβληθούν ποικιλοτρόπως                                             -κλίκες παντός τύπου, ηθελημένες ή αθέλητες.
  - ανόητες και άνευ επιχειρημάτων απόψεις/μέλη που κουράζουν τόσο τους  παλαιότερους (κορεσμός) όπως και τους νεώτερους (σύγχυση, φόβος κ.λπ.)
  - άσχετα θέματα και άσχετα με την κιθάρα/μουσική μέλη.
  - προβληματική παρέμβαση συντονιστών σύμφωνα με κάποιες απόψεις μελών.  Προσωπικά δεν "έτυχε" να έχω κάποιο παράπονο.
 
  Το να κάνεις συζήτηση (πάντοτε χρήσιμη μεν, γενικευμένη δε) σχετικά με τέτοιου  είδους "προβλήματα" θα σε οδηγήσει μοιραία και υποχρεωτικά σε  κουβέντα σχετική με το:
 
  - τι άποψη έχει ο καθένας για τον εαυτό του, τις θέσεις του, τη θέση/όρια του  στη διαδικτυακή κοινότητα κ.λπ. με άλλα λόγια την επίγνωση του εαυτού του  γενικότερα ως προσωπικότητα, κάτι το οποίο αποδίδεται και στη διαδικτυακή του  παρουσία
  - πόσο μπορεί ο καθένας να σεβαστεί - καλλίτερα ουσιαστικά, αλλά  έστω και τύποις - την όποια διαφορετικότητα του άλλου.
  - πώς επιλέγει να εκφράζει τις όποιες διαφωνίες του.
  - πόσο μπορεί να έχει αυτοέλεγχο, γνωρίζοντας πότε να σωπάσει/αποχωρήσει από  μια συζήτηση/πίνακα/site που  δεν έχει νόημα ή προοπτική, ή να μη την ανοίξει εξ' αρχής. Ειδάλλως να το δει  ως διασκέδαση/γενικοτερη «αρλουμπολογία»/«αμπελοφιλοσοφία», δηλώνοντάς το σαφώς  χωρίς να επιβαρύνει τους άλλους με το χαβά και  τα ξεσπάσματά του.
 
  Όπως καταλαβαίνετε, μια τέτοια κουβέντα άπτεται συνθηκών, παραγόντων, παιδείας  κ.λπ. ξένων προς το φόρουμ (κάποιος αναφέρθηκε σε "εξωγενείς  παράγοντες"), που πολύ αμφιβάλλω αν μπορούν (ή αν πρέπει) να επηρεαστούν από  το φόρουμ. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.
Με λίγα λόγια δε  μπορείς να αλλάξεις έναν άνθρωπο μέσω κάποιου φόρουμ, εφόσον ο ίδιος δεν είναι  διατεθειμένος να αλλάξει.
  Άρα καταλήγουμε στη συζήτηση σχετικά με το ποιός έχει – ή θα έπρεπε να μην έχει  - βήμα στο διαδίκτυο (π.χ. blogs) και κατά συνέπεια στο και στα φόρουμ. Τέτοια θέματα είναι αδύνατον να  διευθετηθούν σε αυτό το νηπιακό στάδιο του διαδικτύου και στο φόρουμ του kithara.gr ειδικότερα. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι φόρουμ ψυχοθεραπείας/babysitting/διαπαιδαγώγησης των «παίδων».
 
3) αυτές οι  σκέψεις με οδηγούν σε ορισμένες προφανείς λύσεις να επιλέξει ή να συνδυάσει κανείς
- είτε τίθενται  σαφώς διατυπωμένοι κανόνες/περιορισμοί που θα δύνανται να περιορίσουν το όποιο «χάος»  της κατεύθυνσης περιεχομένου του φόρουμ (π.χ. αποκλεισμός «άσχετων με τη  μουσική θεμάτων» κ.λπ.) και ότι αυτό συνεπάγεται. Σε αυτό έχω κάποιες έντονες  ενστάσεις ιδεολογικής φύσεως παρά κανονιστικής διευθέτησης.
Αυτό ενδεχομένως να οδηγήσει σε έναν σαφέστερο  χαρακτήρα/ταυτότητα του φόρουμ, με πιθανές απώλειες μελών, και πιθανή  προσέλκυση περισσότερο εξειδικευμένων μουσικών «ανεβάζοντας το επίπεδο» του  φόρουμ.
Ωστόσο, θα  υπάρξουν θέματα σχετικά με το ποιός θα καθορίσει αυτή τη «γραμμή πλεύσης», ποιά  θα είναι η αυστηρότητα των περιορισμών, ποιός θα τους ορίσει, ποιός και πώς θα  επιβλέπει την τήρησή τους κ.λπ.
Είναι ζήτημα του τί  θέλει κανείς, ποιός είναι αυτός που το θέλει, πώς θα το ελέγξει, και πόσα είναι  διατεθειμένος να ρισκάρει ή και να χάσει, προκειμένου να βελτιώσει ίσως μια κατάσταση.
 
-είτε επανεξετάζονται  τα άτομα που έχουν το βάρος της διαχείρισης του φόρουμ και της γραμμής που θα  κρατάνε. Αν κάποιος δε μπορεί να εκπληρώνει τις υποχρεώσεις του (π.χ. δεν εχει χρόνο, κουράστηκε, βαρέθηκε κ.λπ.) αποχωρεί.
- είτε με τη  στάση μας προσπαθούμε να περιορίσουμε τα κακώς κείμενα, κυρίως χωρίς να τα  τροφοδοτούμε δίνοντας σημασία σε ανόητα άτομα και συμπεριφορές.
- είτε δεν  γίνεται απολύτως τίποτα και αφήνουμε τα πράγματα να πάρουν όπως όπως το δρόμο τους,  προσβλέποντας σε μια αυτόματη βελτίωση ή εξισορρόπηση μετά την πτώση.
 
4) μια ακόμα  παρατήρηση/ένσταση έχει να κάνει με το θέμα του ενεργού  χρήστη. Κατά την άποψή μου, μη ενεργός δε  σημαίνει σε απαραίτητα και απών. Η αποστασιοποίηση για κάποιους ίσως να αποτελεί  τρόπο διαμαρτυρίας, συμφωνούμε ή διαφωνούμε.
 
5) Όπως και  ο αριθμός των αναρτήσεων μπορεί να σημαίνει πολλά  αλλά ίσως και τίποτα άλλο από ανούσιο posting. Εγώ προσωπικά παρότι είμαι μέλος από το 2000-2001  έχω ελάχιστα μηνύματα.
 
6) διαφωνώ με την  παρατήρηση για τα νέα παιδιά/μέλη που ζητάνε βοήθεια και κάνουν ερωτήσεις που  έχουν επαναληφθεί. Δε νομίζω να είναι κάτι το τόσο τραγικό πια. Τα πράγματα  έχουν αλλάξει από την εποχή που ήμασταν νεώτεροι και η ταχύτητα της πληροφορίας  είναι το σημαντικότερο, ειδικά στο διαδίκτυο. Επιπλέον μπορείς να «οδηγήσεις»  τα μέλη αυτά στο ψάξιμο, είτε μέσω συνδέσμων και threads που είναι γρήγορο, είτε μη  απαντώντας οπότε αναγκαστικά θα ψάξει (όπως είπε και κάποιος σε προηγούμενη  απάντηση).


7) για το τεχνικό κομμάτι/στήσιμο του site δεν εχω τις απαιτούμενες γνώσεις, οπότε δε μπορώ να εκφέρω κάποια σοβαρή γνώμη. Εμένα προσωπικά δε μου προκαλεί κάποιο πρόβλημα.

 
8 ) θα κλείσω  εκφράζοντας την ανησυχία μου κυρίως για το τμήμα του kithara.gr που έχει να κάνει με τα τραγούδια. Για εμένα το σημαντικότερο κομμάτι  είναι αυτό, ίσως γιατί του οφείλω (και σε όσους το έστησαν και το συντηρούν) το  ότι ακόμα παίζω κιθάρα και δεν τα παράτησα. Το site άλλωστε ανέκαθεν λεγόταν kithara.gr και όχι mpainwnapwthn@@iamouasxethhsxetikh.gr. Στο κάτω κάτω αν δε γουστάρεις δεν μπαίνεις (αυτό δε σημαίνει ότι δεν  επιδέχεται βελτίωσης).
Η ανησυχία μου  έχει να κάνει (χωρίς να έχω στατιστικά) με την συμμετοχή στην αποστολή  τραγουδιών και με το πώς συντηρείται αυτή η βάση δεδομένων.

Εδώ αξίζει να σημειώσουμε οτι οχι μόνο προγράμματα μαγαζιών (ρεπερτόριο) αλλά και μικρότερες ή μεγαλύτερες μπάντες, έχουν "πατήσει" στο kithara.gr και στη συλλογή τραγουδιών του. Και δεν μιλώ μονάχα για ερασιτέχνες, αλλά και για φθασμένους μουσικούς - επαγγελματίες, καθώς και για ερασιτέχνες που μετετράπησαν σε επαγγελματίες.




(Συγγνώμη για το  μέγεθος του post)


Χρόνια πολλά και καλά
Δημήτρης


Ένα παλαιό μέλος που έχει λάβει από το kithara.gr πολλά περισσότερα από όσα θα μπορούσε να έχει προσφέρει.
   
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 10:07 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Έπεσε το κιθάρα? Πότε ρε παιδιά? Χτύπησε? Αν είναι σοβαρά φωνάξτε τον μεσιού Ντομινίκ. Είναι ο καλύτερος γιατρός, το έχει αποδείξει!

Πέραν της πλάκας, μια χαρά πάτε και μπράβο σας. Το κιθάρα παραμένει στην κορφή των ελληνικών ομάδων για ερασιτέχνες μουσικούς.
Το μόνο πρόβλημα που έχω διαπιστώσει είναι ότι το ραδιόφωνο στην μουσική σελίδα δεν ανοίγει σε νέο παράθυρο κι έτσι αν αλλάξεις σελίδα κόβεται η επαφή.

Όσον αφορά την συμμετοχή και πολιτικών, ποιητών, ζωγράφων, σκηνοθετών, συνδικαλιστών, παπάδων, κλπ στο σάιτ, δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι και αυτοί άνθρωποι είναι και πολλοί απ' αυτούς είναι και καλοί μουσικοί. Θυμίζω τον κ Αλογοσκούφη ο οποίος είναι εξαιρετικός κιθαρίστας.

Απολογούμενος για την δική μου αραιή συμμετοχή ζητώ να με συγχωρέσετε αλλά έχει πέσει πάρα πολύ δουλειά αυτήν την εποχή!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
παιδιά,οντως ποιο είναι το πρόβλημα?που είδατε πτώση? στο ότι τα στατιστικά είναι πολυ χαμηλά σε σχέση με περισυ και πρόπερσυ?
στο οτι είναι γραμμένα άπειρα μέλη,και είναι online εγγεγραμμένοι καμμια 10αρια κατα μέσο όρο?
το οτι δεν γράφει κανένας σε σχέση με παλιά?
όχι ρε παιδιά,πάει καταπληκτικά!συμφωνώ με τον papous!μην ακούτε κανένα, το μόνο που με χαλάει είναι το avatar μου, κατα τ άλλα όλα είναι τέλεια!

περαν της πλάκας,μια χαρά πέφτει σταθερά,η επισκεψιμότητα του forum!όλα καλά!

 :-X :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/10, 22:47 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή είμαι χρόνια ενεργό (νομίζω) μέλος στο forum και επειδή είχα γίνει μέλος στην περίοδο της απόλυτης ακμής (γιατί ο λόγος ενεργών_μελων : μελών ήταν πολύ μεγάλος αλλά και τα μέλη ήταν πολλά) ας πω και γω κάποια πράγματα..


Πράγματα που έφταιξαν:

- Τα παιδιά που είχαν γνώσεις σε θέματα μουσικού εξοπλισμού αποφάσισαν λογικά να συμμετέχουν πιο ενεργά σε forum που ασχολούνται αφενός εξ'ολοκλήρου με τέτοια θέματα, αφετέρου πιο λεπτομερώς και σε μεγαλύτερο βάθος.. Από ελληνικά, ένα τέτοια forum που ξέρω κι εγώ και οι περισσότεροι εδώ πέρα είναι το noiz.gr.. Προσωπικά το θεωρώ άθλιο για διάφορους λόγους (αφοριστικές απόψεις από μέλη που θεωρούνται ειδήμονες, ειρωνία, χαζό χιούμορ κλπ), ωστόσο αν θελήσω μια πολύ εξειδικευμένη απάντηση θα ποστάρω σίγουρα (και) εκεί γιατί εδώ τα μέλη που έχουν πολύ μεγάλο γνωστικό επίπεδο είναι πολύ λίγα (υπάρχουν όμως και ξέρουν οι ίδιοι σε ποιους αναφέρομαι)...

- Περιορισμός των 3ών μηνυμάτων στον Κάδο Ανακύκλωση.. Πολλοί έλεγαν πριν κάποια χρόνια πως ο κάδος ήταν η αιτία στο ότι το forum δεν πήγε καλά (που ομολογουμένως τότε τα πράγματα ήταν μια χαρά).. Όμως με τον Κάδο, έγραφε ο άλλος τη χαζομάρα του εκεί αλλά μετά έριχνε μια ματιά να δει τι παίζει και να ποστάρει και στους άλλους πίνακες.. Ήταν ένας λόγος να μπει στο kithara.gr και να συμμετέχει.. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί από τους λεγόμενους "καδίτες" ήταν ενεργά μέλη και στις κατηγορίες μουσικού εξοπλισμού!

- Η δουλειά των συντονιστών.. Θα μιλήσω με nicknames, ωστόσο δεν θα μιλήσω ούτε επιθετικά ούτε για να προσβάλω κανέναν.. Δεν πληρώνονται γι αυτό που κάνουν για να ξημεροβραδιάζονται εδώ μέσα... Ρίξτε μια ματιά στους συντονιστές των πινάκων και αναρωτηθείτε από πότε έχετε να δείτε post κάποιων από αυτών! H FSL δεν πολυμπαίνει πλέον, την Pascal κάτι καιρούς έχω να τη δω να γράφει, ενώ τον D@ve Murray έχω να τον "δω" από τους πρώτους μήνες της συμμετοχής μου στο forum... Ούτε ο Arg0 συμμετέχει ιδιαίτερα τώρα ενώ παλιά ήταν πολύ ενεργός! Ο parlats κάνει κάτι guest εμφανίσεις πού και πού αλλά δεν είναι και υπόδειγμα moderator...

- Δε μου έρχονται άλλα τώρα...

Tι μπορεί να γίνει?

- Έχουμε προτείνει τόσο καιρό να φτιαχτούν νέες (υπο)κατηγορίες και συγκεκριμένα για A/B τεστ και reviews.. Είναι πολύ κρίμα να χάνονται θέματα πολύ χρήσιμα ανάμεσα σε κάποια που μπορεί να ενδιαφέρουν πολύ λίγους ή να έχουν χιλιοαπαντηθεί...

- Παλιότερα, τα θέματα περί μουσικού εξοπλισμού έμπαιναν στην κατηγορία "μουσικός εξοπλισμός".. Αργότερα η κατηγορία αυτή έσπασε σε άλλες (κιθάρες, ενισχυτές, εφέ κλπ) όμως για κάποιο λόγο κρατήθηκε και η αρχική.. Αυτό μόνο να μπερδέψει μπορεί, ιδιαίτερα από τη στιγμή που ανοίγονται σε αυτήν και παραμένουν εκεί θέματα που ταιριάζουν στις πιο εξειδικευμένες κατηγορίες...

Όπως αναφέρθηκε, μια κατηγορία για απορίες αρχαρίων θα ήταν μια καλή κίνηση...

- Ανανέωση των συντονιστών.. Αφού για διάφορους και σεβαστούς λόγους δεν μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά αυτή (κι εγώ μάλλον θα βαριόμουν) οι μισοί τουλάχιστον από τους υπάρχοντες, γιατί να μη γίνουν συντονιστές άλλα μέλη, ενεργά που θα είχαν μεράκι για αυτό?

- Ούτε εδώ μου έρχονται άλλα να προτείνω αυτή τη στιγμή..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 02:21 από gers »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
O λυκος κι αν εγερασε....

Αρη θυμασαι το χα θιξει κι εγω πριν πολλα χρονια, αλλα θυμασαι νομιζω τι εγινε....Και η αιτια ειναι προφανης (κυριως προσωπα)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
το Μάρτη θα κλείσω 8 χρόνια στο φόρουμ.. δεν έχω να προσθέσω τίποτα στα   όσα έχουν γραφτεί ωστόσο θεωρώ πως έχω υποχρέωση να παρέμβω. Γράφτηκε   και πιο πάνω, το kithara είναι ζωντανός οργανισμός και σαν τέτοιος   συμπεριφέρεται.. Πόσα μέλη ήταν εγγεγραμμένα το 2003 και πόσα σήμερα;   Απ' τη στιγμή που το ίντερνετ μπήκε σε όλα τα σπίτια είναι λογικό όλο   και περισσότεροι άνθρωποι να γίνουν μέλη στην κοινωνία του kithara. Και   αυτό έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα να χαθεί εκείνο το παρείστικο που   αναπολούν όσοι από εμάς διαπιστώνουν "πρόβλημα" στη λειτουργία του   φόρουμ. Είναι όλο και λιγότερα τα γνωστά nicknames που συναντώ όταν   μπαίνω στη σελίδα ή τουλάχιστον δυσκολεύομαι περισσότερο να τα ξεχωρίσω   σ' αυτή την πληθώρα μελών.. Σήμερα για παράδειγμα είδα τον Έρεβο μετά   από πολύ καιρό και ξέρω πως κι αυτός είναι εδώ, αλλά μέσα στο πλήθος   χανόμαστε ή (το σημαντικότερο) αυτή η πολυκοσμία μας αποθαρρύνει να   εκθέσουμε απόψεις, να δημιουργήσουμε ποστ που θα χαθούν στα αζήτητα...   (Γεια σου πατρίδα!!!)
  Δε μπορεί να γίνει αλλιώς όμως! Αυτή η φυσιολογική εξέλιξη δε θα πρέπει   ωστόσο να απαξιώνει στα μάτια μας το χώρο. Για πολλούς από εμάς ΕΔΩ   ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ όπως λέει και ο "τίτλος".. Και όχι μόνο επειδή έχουμε   αναμνήσεις, έχουμε ιστορίες να λέμε, αλλά και γιατί έχουμε μέλλον!   Σίγουρα έχουμε και μέλλον!Απλούστατα θέλει από τα παλιότερα μέλη   ΥΠΟΜΟΝΗ, περισσότερο ΧΡΟΝΟ, ΑΓΑΠΗ (που είναι το πιο σίγουρο απ' όλα πως   υπάρχει) ώστε εκείνη η παλιά "παρέα" (που εξακολουθεί να υπάρχει) να   συνεχίσει να είναι ευδιάκριτη και να δίνει το χαρακτηριστικό χρώμα της   στο πολύχρωμο μωσαικό. Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως δεν έχουν   θέση σ' αυτό το μωσαικό τα νέα χρώματα. Απεναντίας, και είναι η   φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, οι καινούριες παρέες θα πάρουν   υπόσταση και χώρο όταν έχουν σημείο αναφοράς τους παλιότερους και κάποια   στιγμή θα γίνει η αλλαγή της σκυτάλης.. Γονιός-παιδί-αυριανός πολίτης   του κόσμου!
  Δε γίνεται τίποτε άλλο από αυτό που περιγράφω νομίζω.. Απλά αυτή η   διαδικασία έγινε βίαια και συμπεριλαμβανομένης της ιδιαιτερότητας του   διαδικτυακού χώρου, ακριβώς επειδή είναι διαδικτυακός, κάπου χάθηκαν οι   ρόλοι γονιού-νέων...
  Θυμάμαι όταν πρωτοποστάριζα κάτω από τα τότε "μεγάλα" ονόματα του   φόρουμ, σχεδόν φοβόμουν... Σεβόμουν τις γνώμες τους τις κρίσεις τους και   ήμουν πολύ πολύ προσεχτικός στο τι γράφω...
  Οι εποχές αλλάζουν κι εδώ μέσα αλλάζουν με ταχύτητες που δε μας δίνουν την πολυτέλεια της προσαρμογής..
 
  Για τα τεχνικά ζητήματα γράφτηκαν πολλές καλές προτάσεις που είναι στην   κρίση των διαχειριστών το ποιες θα υλοποιηθούν. Όμως στην καρδιά του   προβλήματος δε θα έχει καμιά από αυτές την επίδραση που επιθυμούν οι   νοσταλγοί εκείνης της παλιάς παρέας του kithara! Όλα θέλουν το χρόνο   τους..
  Θα επανέλθω με τοποθέτηση σχετικά με τον πίνακα που έχω τις περισσότερες   συμμετοχές και που εκεί -κακά τα ψέματα- άρχισε να γίνεται ορατή η   αποξένωση για την οποία μιλάμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/10, 10:13 από pimami »
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
"Δικοί μας στίχοι και ποιήματα"

ΕΔΩ κι αν είναι το ΣΠΙΤΙ μου! Αν και ήρθα στο kithara σαν κιθαρίστας, σαν μουσικός η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετοχών μου έχουν γίνει εδώ. Και μάλιστα από τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε στο kithara ο συγκεκεριμένος πίνακας. Θα λεγε κανείς μάλιστα πως ΕΔΩ έγινα στιχουργός, εδώ έγινα αναγνώστης, εδώ έγινα φίλος, εχθρός, εδώ εξελίχθηκα και το λέω αυτό με πλήρη συναίσθηση του τι λέω.
Φαντάζομαι κανείς από όσους ξεκίνησαν να δημοσιεύουν τα κείμενά τους δε φανταζόταν τις διαστάσεις που θα έπαιρνε η ενότητα αυτή.. Ξεκίνησε αθώα, ανιδιοτελώς και περίπου σαν "φιλοξενούμενος" χώρος στις σελίδες του kithara. Έφτασε σε σημείο να μονοπωλεί το ενδιαφέρον πολλών μελών, όλο και περισσότεροι γίνονταν μέλη για να καταθέσουν τις δημιουργίες του εδώ! Απολύτως φυσιολογικά λοιπόν έφτασε η εποχή που ο χώρος κορέστηκε. Υπήρξαν μέτρα και ξανά μέτρα για πιο λελογησμένη χρήση της δυνατότητας δημοσίευσης και σχολιασμού, υπήρξαν διαφωνίες, παρεξηγήσεις και φτάσαμε στην απαξίωση του πίνακα. Και έτσι έχουν κάθε δικαίωμα οι "σκληροπυρηνικοί" κιθαριστές να βλέπουν το χώρο ως καρκίνωμα.
Στις σελίδες του πίνακα όμως πέρασε ένας Σπήλιος, μια Sandunga, μια Μόνα λίζα, ένας Έρεβος και τόσοι άλλοι.. Ποιους να πρωτοπώ!... Αν τρέξετε στις σελίδες θα βρείτε διαμάντια! Αν τρέξετε στις σελίδες θα βρείτε ιστορίες! Χέρια που δεν αλληλοσφίχτηκαν ποτέ κι όμως συνέπραξαν σε ένα θαυμαστό δημιούργημα.
Μια και έχω βάλει το δικό μου λιθαράκι σ' αυτό το ξεχωριστό μωσαικό δηλώνω και εκδηλώνω την αγάπη μου για το "δικοί μας στίχοι και ποιήματα" κυρίως για αυτούς που αγάπησα χωρίς να τους γνωρίσω, γι αυτούς που γνώρισα χωρίς να σφίξω το χέρι τους, τις λέξεις, τις φωνές και την αγωνία μου λίγο πριν αυτές προσωποποιηθούν στις συναντήσεις μας.

Αυτή η κοινωνία έχει θέση στη μεγάλη κοινωνία του kithara. Αυτή η κοινωνία ανασαίνει κάτω από το πλήθος και όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα όλα θέλουν το χρόνο τους. Τα αίτια είναι η νομοτελειακή παρακμή μετά την ακμή.. Όπως νομοτελειακά πάλι η παρέα αυτή θα ακμάσει μαζί με το σύνολο της σελίδας. Όλα θέλουν το χρόνο τους.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Θα προσπαθήσω θα απαντήσω σε όσο το δυνατόν περισσότερα σχόλια μελών:

1. Το φορουμ εχει γινει περισσοτερο πολιτικο, παρα μουσικο και δυστυχως με συγκεκριμενες κατευθυνσεις. Εαν καποιος τολμησει να εκφερει "λαθος" αποψη, οπως πχ εγω, που ειμαι υπερ της τοποθετησης καμερων σε ολη την Αθηνα, καθως και κατα των ανουσιων καθημερινων διαδηλωσεων, θα αντιμετωπισει αμεσως την συντονισμενη κατακραυγη, χλευη και επιθεση συγκεκριμενης ομαδας μελων, και το χειροτερο, με τη ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΑΝΟΧΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ.

Τυχαίνει ανά περιόδους να μας απασχολούν συγκεκριμένα πράγματα, της επικαιρότητας. Δεν σημαίνει ότι το φόρουμ άλλαξε μορφή. Μέλη που δεν σέβονται τον συνομιλητή τους, έχουν λάβει προειδοποιήσεις ή/και αποκλεισμούς, όποια ιδεολογία κι αν εκφράζουν. Επίσης, αν τυχόν πιστεύετε ότι τίθεται θέμα για κάποιον συντονιστή, αρμόδιοι για να το επιλύσουν είναι οι διαχειριστές και όχι δημόσιες συζητήσεις ή ιδιωτικές συζητήσεις μεταξύ μελών.

2.  το τελευταιο φεστιβαλ ειχε σχεδον αποκλειστικα μεταλ μπαντες, γι αυτο και πηγαν ελαχιστοι, 

Είχε και rock όπως οι The UN και οι Τέλος Πάντων, και rock 'n' roll όπως οι Picos Apicos and the Pina Coladas. Πιθανόν σε επόμενο φεστιβάλ να έχουμε άλλα είδη μουσικής. Εξαρτάται βέβαια και από τα ίδια τα συγκροτήματα που εκδηλώνουν το ενδιαφέρον τους για συμμετοχή στο φεστιβάλ.
Η μειωμένη προσέλευση οφείλεται -κατά την γνώμη μου- σε άλλους λόγους, που δεν είναι της παρούσης.

Να καταλογίσουμε και μια ευθυνη στην εξειδικευση του Forum σε ενα οργανο;

Υπάρχει και η δισκογραφική εταιρία Lyra, αλλά δεν εκδίδει δίσκους μόνο από λυράρηδες.
Απλά τυχαίνει η κιθάρα να είναι το δημοφιλέστερο όργανο.

Θα μπορουσαμε πχ να φτιαξουμε καποια posts με ανταλλαγη αποψεων/ρυθμισεων σε πολυ γνωστα μηχανηματα που πιθανως εχουν αρκετοι χρηστες ή προτιθενται να αγορασουν, ωστε να δημιουργηθει ενα "database" με ρυθμισεις, ηχους, ηχογραφησεις, ανταλλαγη patches κτλ

Μ'αρέσει αυτή η ιδέα. Έχει αναφερθεί σε άλλη συζήτηση. Αν σου είναι εύκολο, γράψε σε εκείνη τη συζήτηση για το πως πιστεύεις οτι θα ήταν καλύτερο να υλοποιηθεί αυτό. Πχ. αρκεί ένας νέος πίνακας στο φόρουμ;

Κάτι που πρότεινα και συνεχίζω να προτείνω, είναι να (ξανα-)γίνουν πάλι συγκεντρώσεις και συναντήσεις, έστω και γρήγορες για ένα καφέ, αυτό θα βοηθήσει πάλι να ξαναβρεθούν τα άτομα και να ξαναέρθουν πάλι καινούργιες ιδέες για εκδηλώσεις, δραστηριότητες, κλπ.

Συμφωνώ βέβαια... Προσωπικά, οι αυξημένες υποχρεώσεις και η κούραση δεν μου δίνουν πολύ χρόνο και ενέργεια για την οργάνωση αυτών.

Να σημειώσω εδώ κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει: Φαίνεται ότι κάποιοι "παλιοί" προτιμούν να κανονίζουν συναντήσεις μεταξύ τους και όχι ανοικτές για όλα τα μέλη. Από την μια το κατανοώ, επειδή έχουν γίνει φίλοι. Από την άλλη όμως, ας σκεφτούν λίγο το πόσο ωραία περνάγαμε και με τα νέα μέλη, και το ότι αυτά πάντα έλεγαν ότι ένιωθαν ευπρόσδεκτα στην παρέα μας

Εδώ μπορώ να αναφέρω τις πετυχημένες προσπάθειες των άλλων forum, τα οποία φαίνεται να έχουν ενθαρρύνει περισσότερους ανθρώπους να είναι δημιουργικοί στην συμμετοχή τους στα δρώμενα, μέσα και έξω από το forum. Ενας άλλος εξωγενής λόγος που δεν έχει να κάνει με τα μουσικά forum είναι η ιδιαίτερη άνθηση των social media τα τελευταία χρόνια, όπως το facebook, στο οποίο πολλοί θα επιλέξουν πρώτα να δώσουν τον προσωπικό τους χρόνο, για πολλούς και ευνόητους λόγους.

Συμφωνώ και στα δύο. Χρειάζονται καλύτερες δημόσιες σχέσεις και ενθάρρυνση. Χρειάζεται περισσότερη αξιοποίηση των social media, όπου δεν ψάχνεις την πληροφορία αλλά σε βρίσκει αυτή.

Η "λύση" που θέλω να προτείνω είναι αυτό που κατα τή γνώμη μου θα κάνει την κοινότητα ξεχωριστή, αυτό που θα της δώσει ποιότητα και όχι ποσότητα. Είναι ουσιαστικά η μεταφορά αυτού που θα κάναμε με ένα φίλο μας -ή που θα συζητούσαμε κάπου έξω- στο φόρουμ. Να μοιραζόμαστε τη μουσική που γράφει ο καθένας, να ανοίγουμε μουσικο-φιλοσοφικές συζητήσεις, να μπει κάποιος ένα πρωί και να γράψει "μάγκες ακούστε το τάδε σόλο σε εκείνο το σημείο" και μετά να γίνει ανάλυση, συζήτηση, παραλλαγή, γενικά αυτά που θα έκανε ο καθένας μας μόνος του ή με ένα φίλο του δίπλα. Με άλλα λόγια, αν κάτι λείπει από το κιθάρα, αυτό είναι να γίνει κοινότητα, και όχι μουσική εγκυκλοπαίδεια.

Συμφωνώ και σε αυτό. Υπάρχει πια τρομερός όγκος πληροφοριών στο internet. Είναι πολύ σημαντικό να διατηρήσουμε και να ενισχύσουμε την κοινότητά μας.

Να τονίσω κάτι σχετικό με αυτούς που προβληματίζονται για το αν το φόρουμ του kithara.gr θα έπρεπε να είναι ένα αμιγώς μουσικό φόρουμ ή να έχει και θέματα γενικού ενδιαφέροντος:
Η επιτυχία ενός φόρουμ βασίζεται στο κατά πόσο καταφέρνει να καλύπτει την κοινότητα με την θεματολογία του. Αλλά η επιτυχία μιας κοινότητας βασίζεται στο κατά πόσο αυτή μπορεί να συζητάει για πράγματα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από την πρωταρχική θεματολογία του site.

ξεκινηστε διαγωνισμους με επαθλο καποιο ερημην δωρο ετσι για την φαση. καποιος θα κανει καποια προσφορα απο καποιο καταστημα που εχει και να κανει και την διαφημιση του.

Αυτή η ιδεά υπάρχει προ πολλού, αλλά πρέπει να βρεθεί το κατάλληλο άτομο για να κάνει γύρα στα μαγαζιά και να ψάχνει για χορηγούς και διαφημιζόμενους.

Γενικά, σωστά ειπώθηκε  ότι για να ανέβει επίπεδο το φόρουμ χρειάζεται εθελοντική προσφορά, είτε αυτό λέγεται γράφω μία δισκοκριτική, είτε ένα άρθρο, είτε ένα review... οι διαχειριστές/συντονιστές προσφέρουν το πλαίσιο, αλλά το φόρουμ είναι οι χρήστες του. Συνεπώς, ας βάλει ο καθένας το λιθαράκι του.

Ακριβώς. Το περιεχόμενο του φόρουμ γράφεται από τα μέλη του. Βέβαια, το φόρουμ (και γενικά το site) πρέπει να είναι άρτιο τεχνικά και λειτουργικά, όμορφο αισθητικά, καλά οργανωμένο. Και τα μέλη να νιώθουν άνετα μέσα στην κοινότητα, και ότι ο καθένας είναι ευπρόσδεκτος και σημαντικός.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Παράθεση από: Joevaicci link=topic=81016.msg638599#msg638599   date=1292437627
Πρόκειται για το φόρουμ του Μike Portnoy (του πρώην   ντράμερ των Dream Theater). Tα μέλη εκεί (και τα ενεργά) είναι 30πλάσια   απ' ότι εδώ, υπάρχει ένας admin και δύο-τρεις mods που δεν ασχολούνται   και πάρα πολύ, υπάρχουν μέλη από όλον τον κόσμο και δε ξέρουν όλοι καλά   αγγλικά, τα θέματα είναι άπειρα, όλα σε έναν πίνακα   


Μιλάς   για ένα φόρουμ το οποίο απευθύνεται σε πολλές εκατοντάδες εκατομύρια   αγγλόφωνων και αγγλομαθών χρηστών σε όλον τον πλανήτη. Δεν μπορεί να   γίνει σύγκριση σε πλήθος μελών και μηνυμάτων.

έχουμε     αδιαφορήσει τελείως για τον πίνακα των δισκοπαρουσιάσεων....σε ένα     μουσικό φόρουμ αυτό είναι απαράδεκτο....κι εγώ και άλλοι 100 (και λίγους     λέω) εδω μέσα κάθε μήνα ακούνε 10 και βάλε καινούρια cd.....είναι   ένας   πίνακας που έχει ψωμί.....ας αναλάβουν δέκα άτομα....να κάνουν   δυο τρεις   δισκοπαρουσιάσεις......και ας μην υπάρχουν   απαντήσεις.....


Αναρωτιέμαι... Με τέτοιον χείμαρρο νέων   άλμπουμ, σε CD και σε internet, ποιος έχει χρόνο και διάθεση να δώσει   περισσότερο βάρος σε κάποιο άλμπουμ, και μάλιστα να γράψει σε ένα φόρουμ   για αυτό; Ίσως φταίει αυτό, ίσως φταίει (και) η βαρεμάρα.
Το να   αναλάβουν μερικά συγκεκριμένα άτομα να κάνουν δισκοκριτικές (όπως και   οργανοκριτικές, κλπ) είναι καλή ιδέα, αρκεί να βρεθούν εθελοντές.

Παράθεση από: master of puppets link=topic=81016.msg638611#msg638611     date=1292445079
η μεγαλύτερη ξενέρα.....και η τάση για αποκοπή απο το     φόρουμ....πιστεύω ότι ξεκίνησε απο έναν πίνακα..και απο τις κλίκες     του....όλοι ξέρουμε ποιος είναι αυτός και ας μην κρυβόμαστε πίσω απο τα     δακτυλά μας....κάτι πρέπει να γίνει και με αυτό........


Δεν   φταίει ο πίνακας αν κάποιοι αρέσκονται στο να δημιουργούν κλίκες. Οι   κλίκες έφυγαν, και αν το περιεχόμενο του πίνακα είναι αδιάφορο για   κάποιους, ας μην το παρακολουθούν.
 
 
  Μια     πρόταση που έχω να προσθέσω σε αυτές που ειπώθηκαν ήδη, είναι η     δημιουργία virtual bands του kithara. ίσως και σαν διαγωνισμοί
  Για όποιον δεν ξέρει τι είναι ας δει αυτά :
  http://www.youtube.com/watch?v=Uhbzi3O8zh0
  http://www.youtube.com/watch?v=8CrECr-tmKo

 
  Καλή   φάση! Σαν τα διαδικτυακά jam που έχουν οργανωθεί από μέλη, αλλά με   video. Αλλά ας ξεκινήσουμε με audio μόνο. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα   μπορούσε να οργανωθεί, αλλά δεν πρέπει να'ναι πολύ δύσκολο. Κάποιος   πρέπει να συννενοηθεί με τους παίκτες και να κάνει την τελική μίξη.
 
 
  Επίσης     σαν ιδέα, βρίσκω πολύ χρήσιμα τα related topics (που υπάρχουν σε   πολλά   fora), που όταν διαβάζεις κάποιο θέμα σου βγάζει από κάτω   διάφορα άλλα   σχετικά.

 
  Κι αυτό είναι στα υπόψη. Αλλά   πρέπει να περιμένουμε την τελική επόμενη έκδοση του προγράμματος του   φόρουμ πριν αρχίσουμε να προσθέτουμε πράγματα. (Τώρα είναι υπό   αποσφαλμάτωση)
 
 
Παράθεση από: draned   link=topic=81016.msg638974#msg638974   date=1292688469
Κατι που μου   περασε απο το μυαλο ηταν ενα μετρο επιβολης   συμμετοχης δηλαδη για να   μπορει καποιο μελος να ανεβασει αγγελια (μιας   και πιστευω οτι εκει   βρισκεται το μεγαλυτερο ποσοστο μελων που εχει   γραφτει στο forum και   δεν εχει καθολου συμμετοχη σε οποιοδηποτε θεμα   μουσικο και μη) θα   πρεπει να εχει συμμετοχη στο forum (π.χ. 5-10 posts).   

 
  Το'χω   σκεφτεί κι αυτό, και φαίνεται καλή ιδέα. Από την άλλη όμως, μήπως θα   χάσουμε αυτούς που θέλουν άμεσα να βάλουν αγγελία και που τελικά θα   προτιμήσουν άλλο site χωρίς τέτοιο περιορισμό;
 
 
  2.     Να καταστεί σαφές (ακόμη περισσότερο, με έντονα γράμματα always   sticky   και άλλους τρόπους) σε όλους τους νεοεισερχόμενους ότι πριν   ανοίξουμε   νέο θέμα κάνουμε μια ΚΑΛΗ αναζήτηση. Ευτυχώς το σύστημα   λειτουργεί μια   χαρά και βρίσκεις τα πάντα. Γι'αυτό και προσωπικά δε   συμμετέχω πια, αφού   ό,τι χρειαστώ το βρίσκω και βέβαια δεν μπαίνω καν   στον κόπο να απαντήσω   σε χιλιοσυζητημένα θέματα.

 
  Μμμ, ναι, θα μπορούσα να το κάνω να εμφανίζεται κάθε φορά που πατιέται το "Νέο θέμα".
 
 
Παράθεση από: Jimi Pap link=topic=81016.msg639222#msg639222   date=1292930508
-Με   ενοχλει που δεν δινεται δικαιωμα διαγραφης μελους.   Ειναι ακρως   φασιστικο να μη μπορεις να διαγραψεις το λογαριασμο σου,   για τον   οποιονδηποτε λογο.

 
  Έχει ήδη γίνει αυτή η   συζήτηση. Και με ενοχλεί η -ελαφρά τη καρδία- χρήση του επίθετου   "φασιστικό". Θα μπορούσα να το ανταποδώσω λέγοντας ότι είναι "φασιστικό"   να διαγράφει κάποιος τον λογαριασμό του ή/και τα μηνύματά του όποτε του   αρέσει και να αφήνει την συζήτηση "ξεκρέμαστη" και τους τότε   συνομιλητές του να φαίνεται ότι μιλούν "στον αέρα". Επίσης, ένας   λογαριασμός φόρουμ δεν εμφανίζει προσωπικά δεδομένα στους επισκέπτες.
   
 
Παράθεση από: Jimi Pap link=topic=81016.msg639222#msg639222   date=1292930508
-Με ενοχλει που δε μπορεις να βρισεις! Δε λεω   να   γινουμε καφροι, αλλα θεωρω ακρως υποκριτικο να μη μπορεις να πεις   ενα   "μαλ**α", τη στιγμη που ολοι στην καθημερινη μας ζωη χρησιμοποιουμε     καποιες "ανωδυνες βρισιες". Μου φαινονται αστειες οι παρατηρησεις του     στυλ "οχι βωμολοχιες", λες και μιλαει βρετανος μετρ σε ακριβο     εστιατοριο.

 
  Κι αυτήν την συζήτηση την έχουμε κάνει, και   έχουμε πει ότι ένα δημόσιο φόρουμ δεν είναι μια κλειστή ομάδα μερικών   ατόμων που είναι όλοι φιλαράκια μας. Είναι σαν να βρίζεις εμπρός σε έναν   άγνωστο, ή/και πρεσβύτερο, ή/και ανήλικο, ή/και σε ένα άρθρο σου σε   εφημερίδα.
   
 
  Σχετικά     με αυτό έχω να πω ότι κατ' εμέ το site και το φόρουμ είναι   διαφορετικά   στοιχεία και θα πρέπει να εξεταστούν έτσι. Το μεν πρώτο   υποστήριζε και   υποστηρίζει μια ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΑΤΗ βάση   ελληνικών   τραγουδιών, μοναδική και εξαιρετικά βοηθητική για τον    οποιοδήποτε. Το   μεν δεύτερο αποτελεί ένα "ανοικτό βήμα" για τον   οποιοδήποτε,  με ότι   καλό ή κακό συνεπάγεται αυτό.

 
  Αχ,   αυτό είναι ένα από τα μεγάλα παράπονά μου... το ότι δεν έχουμε πλήρως   διαθέσιμη την βάση με στίχους και ακόρντα ελληνικών τραγουδιών, και ότι   δεν διευρύνεται με ικανοποιητικούς ρυθμούς. Αυτά τα έχουμε πει και   κατ'ιδίαν, και καταλήξαμε στο ότι αυτό που θα μας λύσει τα χέρια είναι   το χρήμα (για πληρωμή των πνευματικών δικαιωμάτων), κάτι που για να   εισρεύσει θα πρέπει να γίνουν άλλες κινήσεις...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δύο πράγματα λίγο επι τροχάδην και θα επανέλθω με μια συνολική άποψη. 1) Εγώ θα μπορούσα να αναλάβω δισκοκριτικές και δισκοπαρουσιάσεις (εντάξει κυρίως metal δίσκων αφού αυτά ξέρω καλύτερα αλλά και κάποια άλλα ίσως) και θα ήθελα πολύ να το κάνω. 2) Για να εισρεύσει χρήμα στο φόρουμ δεν χρειάζονται απαραίτητα πολύ μεγάλες κινήσεις, ας διοργανώσουμε κάτι για τα μέλη μεταξύ μας και να βάλουμε λεφτά, π.χ. ένα παζάρι παλιών μας οργάνων ή μια συναυλία για την οικονομική ενίσχυση του φόρουμ ή κάποια παρόμοια εκδήλωση που θα έδινε κάποια λεφτά ωστέ να μαζευτούν σιγά σιγά.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος paul moore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν πριν από 2 περίπου χρόνια αποφάσισα να ασχοληθώ με την κιθάρα και το μπάσο έψαχνα να βρω ελληνικούς δικτυακούς τόπους,που θα με βοηθούσαν με το καινούργιο μου χόμπι και έτσι ανακάλυψα το kithara.gr.Ωστόσο,στην πορεία απομακρύνθηκα και άρχισα να συμμετέχω πιο ενεργά στο noiz.gr και ο λόγος που με οδήγησε προς τα εκεί είναι πως βρήκα πιο εύχρηστο το layout της σελίδας του.Ίσως ο admin να σκεφτεί και αυτήν την παράμετρο για κάποια αλλαγή στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Χαίρομαι πάρα πολύ που ο Βραζίλης τοποθετήθηκε αναλυτικά, όπως και για όλα τα ποστ με προτάσεις. Μένει, όπως έκανε ο King_Mob/Roufus παραπάνω, να αρχίσουμε να κάνουμε συγκεκριμένες προτάσεις για εθελοντική προσφορά. Προσωπικά μπορώ, όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου, να βοηθήσω αν γίνει πίνακας/ενότητα reviews, όπως και αν διαμορφωθεί αυτός. Π.χ. μάζεμα/συμμάζεμα ποστ σε συγκεκριμένο φορμάτ, αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο... επίσης, να προσφέρω τις λίγες μου γνώσεις σε ό,τι έχει να κάνει με βίντεο π.χ. βοήθεια στο μοντάζ σε μέλη που θέλουν να κάνουν video-reviews.

Συμφωνώ επίσης με την πρόταση του King_Mob για παζάρι ή/και live για οικονομική ενίσχυση. Αλλά και με τον gers (και άλλους παραπάνω) να ξανασκεφτούμε μήπως ο "Μουσικός Εξοπλισμός" έχει σπάσει σε παραπάνω κατηγορίες απ'ότι χρειάζεται... Ως μέση λύση θα μπορούσε να γίνει κάτι τύπου: ένας πίνακας "Κιθάρα", ένας "Ενισχυτές, Εφφέ κλπ.", ένας "Μπάσο", και ένας "Λοιπά όργανα/εξοπλισμός". Και ξεχωριστός πίνακας για reviews- A/B tests.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

ξεκινηστε διαγωνισμους με επαθλο καποιο ερημην δωρο ετσι για την φαση. καποιος θα κανει καποια προσφορα απο καποιο καταστημα που εχει και να κανει και την διαφημιση του.

Αυτή η ιδεά υπάρχει προ πολλού, αλλά πρέπει να βρεθεί το κατάλληλο άτομο για να κάνει γύρα στα μαγαζιά και να ψάχνει για χορηγούς και διαφημιζόμενους.


να το διατυπωσω διαφορετικα αφου ειχες την καλωσυνη και ασχοληθηκες με την προταση-αποψη μου.

καθε χρονο διοργανωνεται απο καποιους φιλους εδω η κοπη της Πρωτοχρονιατικης πιτας για ενα αλλο χομπυ
που ασχολουμαι (windsurfing)
τα παιδια που μαζευονται ειναι απο πολυ ασχετους εως pro-surfers.
τι κανουν λοιπον!
καποιοι απο αυτους εχουν καταστηματα και ο καθενας προσφερει 1,2,3 προιοντα απο το καταστημα του.
μαζευονται λοιπον ενας αρκετος αριθμος δωρων και πριν την μασαμπουκα γινεται κληρωση με λαχνους (δωρεαν)
και κερδιζεις καποιο δωρο.
δωρο ας πουμε κανει και καποιος που ειναι δασκαλος του windsurfing και σου λεει οτι κερδιζεις 5 μαθηματα δωρεαν.
δεν ειναι απαραιτητα υλικα δωρα. ;)

για να μην μακρηγορω μπορει να γινει και εδω πολυ ανετα κατι παρομοιο χωρις να τρεχουμε στα μαγαζια.
θεληση χρειαζετε και εθελοντισμος .

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Λοιπον μιας και αναφεραμε συγκεντρωμενα τα προβληματα που ο καθενας εντοπιζει στο forum ηρθε η ωρα να πουμε και καμια προταση: Εγω προσωπικα μπορω να βοηθησω στη στηλη των δισκοπαρουσιασεων, στη στηλη των συναυλιων (αν και σ' αυτην δεν βλεπω ιδιαιτερο ενδιαφερον εδω και παρα πολυ καιρο) αλλα και στη διορθωση τυχον συντακτικων-ορθογραφικων-εκφραστικων λαθων σε reviews κλπ (με τετοια φιλολογο εχω γινει μαστερ  ;D ;D ;D )

Αυτα απο μενα  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
ωραια ας προσφέρουμε το κορμί μας χρονιάρες μέρες.

προσωπικά μπορώ να αναλάβω παρακολούθηση καποιων τοπικ  και αν υπάρξει κίνηση διαθέτω τον χώρο και εξοπλισμό(ως υποδομή)  για Α/Β τεστάκια.

και οπως διαβασα πάνω αυτο το σκηνικό με λαχνους και λοιπα μου άρεσε. (μπορω να προσφέρω σε μετάδοση γνώσεων περι χειρισμού και καψίματος  ;D εξοπλισμού καθώς και ηχογραφήσεις.



Καλά Χριστούγεννα

Υ.Γ

ετοιμαζω Α/Β τεστ με μικροφωνάκια. :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μιας κι αναφερθήκαμε σε δισκοπαρουσιάσεις, πρόσφατα έγραψα ένα σχετικό κειμενάκι εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81099.0


Δεν είναι σε καμία περίπτωση εμπεριστατωμένη κριτική, απλά προσπάθησα να παρακινήσω τον κόσμο να ασχοληθεί με ένα άλμπουμ που, κατά τη γνώμη μου, αξίζει την προσοχή τόσο του metal κοινού κι όχι μόνο. Tο θέμα είναι ότι, παρά τα κάποια views που έχει, δεν υπήρξε κανένα είδος feedback, είτε σε μορφή καντηλιών (τι λε ρε αμπαλαρά  ;D ), ούτε επιδοκιμαστικές (τι δισκάρα είναι αυτή παικταρά μου). Τώρα θα μου πείτε "ποιος νοιάζεται ρε μάγκα για τους Mutiny Within", ωστόσο θεωρώ ότι τέτοιου είδους αναφορές έχουν μεγαλύτερο νόημα από την αναφορά στο νέο Metallica ή στο νέο Dream Theater.


Ενδεχομένως να ήταν καλό να θεσπιστεί κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο για τις παρουσιάσεις, πχ διαχωρισμός σε καθορισμένες ενότητες, ώστε να είναι περισσότερο ενημερωτικού χαρακτήρα το κείμενο και λιγότερο παράθεση προσωπικής γνώμης.


Πάντως, πρόσφατα πήγα σε Nouvelle Vague και Firewind (με support Psycho Choke κι Elysion), όταν θα ξεβαρεθώ, θα γράψω μερικές γραμμές και για το τι είδα κι άκουσα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
2) Για να εισρεύσει χρήμα στο φόρουμ δεν χρειάζονται απαραίτητα πολύ μεγάλες κινήσεις, ας διοργανώσουμε κάτι για τα μέλη μεταξύ μας και να βάλουμε λεφτά, π.χ. ένα παζάρι παλιών μας οργάνων ή μια συναυλία για την οικονομική ενίσχυση του φόρουμ ή κάποια παρόμοια εκδήλωση που θα έδινε κάποια λεφτά ωστέ να μαζευτούν σιγά σιγά.


Για παζάρι το είχαμε σκεφτεί (όχι για οικονομική ενίσχυση). Είχαμε βρει έναν ωραίο χώρο, αλλά κολλήσαμε στο ότι αυτός ανήκε σε μη-κερδοσκοπικό σύλλογο οπότε δεν επιτρέπονταν αγοραπωλησίες εντός. Για χώρους σε κερδοσκοπικές επιχειρήσεις δεν κοιτάξαμε. Πιθανόν μέσα σε αυτές να επιτρέπονται αγοραπωλησίες, αλλά υπάρχει σχετικά μεγάλη χρέωση ημερήσιου ενοικίου.

Οι συναυλίες, μέχρι πρότινος, δεν απέφεραν κέρδη στο kithara.gr. Πιθανόν στο μέλλον να αποφέρουν. Χρειάζονται 1-2 ικανά άτομα με μεράκι, και προσεκτικός σχεδιασμός.

Στην μόνη εκδήλωση που μαζεύτηκαν λίγα χρήματα ήταν στην κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας 2009. Ακομα κι αν γινόντουσαν εκδηλώσεις με έρανο κάθε μερικούς μήνες, τα έσοδα δεν θα είναι πολλά.


καποιοι απο αυτους εχουν καταστηματα και ο καθενας προσφερει 1,2,3 προιοντα απο το καταστημα του.
μαζευονται λοιπον ενας αρκετος αριθμος δωρων και πριν την μασαμπουκα γινεται κληρωση με λαχνους και κερδιζεις καποιο δωρο.


Συμφωνώ ότι είναι καλή ιδέα. Αλλά κάποιος πρέπει να αναλάβει την οργάνωση και επικοινωνία. Για να γίνει μια εκδήλωση όπως κοπή πίτας, πρέπει:
- Να γίνει μια ανακοίνωση στο φόρουμ για όσα μέλη θέλουν να προσφέρουν δώρα και να συννενοηθεί ο οργανωτής με αυτούς
- Να βγει στην γύρα ο οργανωτής για να βρει δώρα από μαγαζιά σχετικά με την μουσική (κατά προτίμηση)
- Ο οργανωτής να βρει κατάλληλο χώρο που θα μας φιλοξενήσει, με το συμφερότερο χρηματικό τίμημα.
- Να γίνει διαφήμιση της εκδήλωσης, ώστε να έρθει κόσμος. Πιθανόν να γίνει πρόσκληση σε μερικούς καλλιτέχνες ή άλλα σημαντικά άτομα
Για να μη μακρυγορώ, χρειάζεται ένα συγκενρωμένο μυαλό, και λίγος χρόνος...


Για τις δισκοπαρουσιάσεις, οι ενδιαφερόμενοι έχετε ΠΜ.

Για τις κριτικές οργάνων, συνεργασίες μουσικών, κ.ά. σχετικά, θα προσπαθήσω να το υλοποιήσω σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για δισκοπαρουσιάσεις ψήνομαι κ εγώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/03, 02:55
από H4RRY
9 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 12:06
από old_lion
0 Απαντήσεις
2114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
1 Απαντήσεις
1759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/06, 18:53
από GIORGOS KANLIS
3 Απαντήσεις
2344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 00:35
από MACMISIAS
8 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 14:53
από Arg0
42 Απαντήσεις
15063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/16, 23:31
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 21:57
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/22, 15:32
από ΠΟΙΟΣ