Αποστολέας Θέμα: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία  (Αναγνώστηκε 6895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Γενικά μ' αρέσει να καταπιάνομαι με τα ηλεκτρικά της κιθάρας μου και να δοκιμάζω νέα πράγματα. Το ίντερνετ εξάλλου είναι αστείρευτη πηγή πληροφόρησης και άντλησης δεδομένων. Και αν σε "φαγουρίζει" η παλάμη, όπως εμένα...

Έτσι στο ψάξιμο ανακάλυψα και τα λεγόμενα "Strat Bridge Pickup Base Plates".
Τί είναι όμως τα baseplates;

Θα αναρωτιέστε αφού μια Telecaster και μια Stratocaster είναι και οι δύο κιθάρες με μονοπήνιους (single coils) μαγνήτες, γιατί ακούγονται τόσο διαφορετικά; Ο neck (επάνω) μαγνήτης της Tele έχει την διαφορά σε σημείο που φαίνεται. Έχει το μεταλικό καπάκι που μπήκε ως προστασία από μέρος των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων που προκαλούν το λεγόμενο 60-cylce hum (στην Ελλάδα θα έπρεπε βέβαια να το λέμε 50-cycle hum καθώς το ηλεκτρικό μας ρεύμα έχει συχνότητα 50Hz).



Αυτό το "γειωμένο" καπάκι, περνάει στην...γείωση μέρος αυτών των συχνοτήτων που προκαλούν θόρυβο. Κατά αντιστοιχία μπορούμε να δούμε τα καπάκια των μαγνητών μιας π.χ. Les Paul που και αυτά είναι φτιαγμένα γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό.



Ένα υποπροϊόν αυτής της προστασίας είναι η δημιουργία ενός φαινομένου (capacitance effect) που έχει ως αποτέλεσμα το ελαφρύ "κούρεμα" των υψηλών συχνοτήτων του μαγνήτη με αποτέλεσμα να ακούγεται πιο γλυκός και όχι τόσο "κοφτερός". Πολλοί μάλιστα αφαιρούν αυτά τα καπάκια, ιδίως από κιθάρες τύπου Les Paul και δηλώνουν ότι πλέον "η κιθάρα ανέπνευσε". Χαρακτηριστικό είναι ότι σπάνια θα δείτε κιθάρα με metal προσανατολισμό να έχει τέτοια καπάκια στους (passive) μαγνήτες της καθώς στην metal οι υψηλές συχνότητες είναι άκρως επιθυμητές. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε. Στις Telecaster λοιπόν ο neck μαγνήτης έχει ένα καπάκι από ηλεκτραγώγιμο υλικό (συνήθως νικέλιο ή κράμα αυτού) γι' αυτό (καλά όχι μόνο γι' αυτό**) ακούγεται διαφορετικά από έναν neck μαγνήτη μιας stratocaster της οποίας και οι τρείς μαγνήτες έχουν τους πόλους τους εκτεθιμένους.



Τι γίνεται όμως με τον bridge (κάτω) μαγνήτη μιας Tele ο οποίος και αυτός, όπως και σε μια Strat, έχει εκτεθιμένους τους πόλους του;



Γιατί βγάζει διαφορετικό ήχο από τον Bridge μαγνήτη μιας Strat; Πως παράγεται αυτό το χαρακτιριστικό 'quack' όπως το λένε; O σημαντικότερος ίσως παράγοντας είναι η Base Plate (ελ.μτφ. "Πλάκα βάσης") που έχει ο μαγνήτης η οποία είναι και αυτή μια γειωμένη πλάκα από σιδηρομαγνητικό (ferromagnetic) υλικό η οποία έχει διπλό σκοπό: Πρώτον αποτελεί και αυτό ασπίδα κατά του 60-cycle hum αλλά επίσης λειτουργεί και σαν ανακλαστήρας του μαγνητικού πεδίου του μαγνήτη, ενισχύοντάς το προς την μπροστά μεριά, εκεί που είναι οι χορδές, κάνοντας έτσι το οφέλειμο μέρος του μαγνητικού πεδίου πιο δυνατό.



Το ηχητικό αποτέλεσμα που προκύπτει είναι ένας ήχος με πιο τονισμένα τα μπάσα και τα μεσαία απ' ότι αν έλειπε αυτή η base plate. Έτσι παρόλο που ο μαγνήτης είναι στην bridge θέση, δεν "ξυρίζει" αλλά έχει ποιο πλήρες ηχητικό φάσμα. Ακούγεται πιο γεμάτος (fat).

** (Εδώ θα ήθελα να προσθέσω ότι τα παραπάνω είναι μεν οι ποιο τρανταχτές διαφορές ανάμεσα σε μαγνήτες τύπου Strat και Tele αλλά υπάρχουν κι' άλλες, όπως τα διαφορετικά είδη (πάχος, μήκος) καλωδίων που χρησιμοποιούνται για το τύλιγμα, τα διαφορετικά μαγνητικά υλικά που δημιουργούν το πεδίο (Alnico 2,3,5, Ceramic) κτλ. Όσο διαφορετικοί είναι οι μαγνήτες μιας Tele και μιας Strat το ίδιο διαφορετικοί μπορεί να είναι δύο τύποι μαγνητών μιας Tele μεταξύ τους. Απλά προσπαθώ να δείξω που οφείλεται το κυρίως χαρακτηριστικό ηχόχρωμά τους.)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #1 στις: 13/09/11, 23:14 »
Πως κατέληξα όμως να ανακαλύψω τα παραπάνω;
Ήμουν στο site της εταιρίας Callaham , μιας Αμερικάνικης εταιρίας που φτιάχνει και πουλάει hardware (γέφυρες, τρέμολο, σαμαράκια, ηλεκτρικά) για κλασσικούς τύπους κιθαρών (Strat, Tele, Les Paul κτλ). Επειδή ενδιαφερόμουν να αγοράσω ένα Cold Rolled Steel Tremolo Block (...μη ρωτάτε) από εκεί, σέρφαρα γενικά το site για να δω τι έχει. Και έπεσα επάνω στο λεγόμενο base plate που πουλάει

Παράθεση

Callaham Base Plate for single coil Strat Bridge Pickups boosts the lows and the mid range frequencies giving a fatter wider sound. I recommend adding a base plate to existing instruments if they do not have one. Installation instructions included.


WTF is THAT αναφώνησα (...περίπου).
Έκανα λοιπόν μια έρευνα και είδα οτι δεν είναι μόνο ο κυρ-Callaham που το προτείνει αλλά και άλλοι όπως ο κατασκευαστής μαγνητών Lindy Fralin ο οποίος το δίνει μάλιστα και σαν "απαραίτητο-έξτρα" για τους Strat μαγνήτες που πουλάει.

H διαδικασία τοποθέτησης είναι σχετικά απλή και φαίνεται ξεκάθαρα στην παρακάτω ιστοσελίδα του συγκεκριμένου.
http://www.fralinpickups.com/bplate.asp

Ψήθηκα ή μάλλον τσουρουφλίστικα αρκετά γύρω από την ιδέα να τοποθετήσω και εγώ κάτι τέτοιο στον bridge μαγνήτη της Strat μου. Προς πληροφόρηση έχω μια Fender American Standard του 2010 στην οποία έχω τοποθετήσει μαγνήτες Fender Texas Specials.
H αλήθεια είναι ότι η ανακάλυψη αυτού του mod ήταν η αφορμή για να το ψάξω παραπάνω το πράγμα. Η αιτία ήταν ότι, αν και αυτή είναι η δεύτερη κιθάρα μου με Texas Specials, η συγκεκριμένη φουρνιά έχει τον bridge μαγνήτη λιγότερο Hot απ' όσο θα περίμενα κάτι που ανακάλυψα και με την χρήση πολυμέτρου όπου μου βγήκε πως από το σετ των τριών μαγνητών, ο μεσαίος, παραδόξως είχε την μεγαλύτερη αντίσταση ενώ θα έπρεπε ο bridge να ήταν αυτός με τα περισσότερα Kilo-Ohms. Και είναι αλήθεια πως ο bridge μου "ξύριζε". Δεν ήταν η ιδέα μου, τα πρίμα του ήταν πραγματικά μπουσταρισμένα με αποτέλεσμα να μη μου κάνει πολύ "κλικ".
Οπότε έπεσε μπροστά μου και το base plate και η υπόσχεση ότι ενισχύει τα μπάσα και τα μεσαία των bridge μαγνητών και είπα "εδώ είμαστε".

Η παραγγελία όμως από Callaham ήταν οριακά στα λεφτά που μου επέτρεπε το οικογενειακό budget να ξοδέψω την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και είπα "δεν βαριέσαι θα δω αν μπορώ να το κάνω μόνος μου".
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #2 στις: 13/09/11, 23:15 »
Και το έκανα. Όχι μία αλλά δύο φορές (καθώς με τα λάθη του μαθαίνει ο άνθρωπος).
Την πρώτη φορά  χρησιμοποίησα σαν υλικό μια μεταλική πλάκα που βγήκε από το 5,25" κούτελο του PC case μου. Ήταν δηλαδή, σίδερο από κουτί υπολογιστή (...γιατί όχι;).
Από εργαλεία, ευτυχώς πάμε καλά. Πήρα ένα καπάκι από έναν μαγνήτη και χρησιμοποιώντας το σαν οδηγό, μάρκαρα, έκοψα, γώνιασα, λείανα και έκανα και τις κατάλληλες τρύπες για να περνάνε εύκολα οι βίδες του μαγνήτη (σημείωση: Το καπάκι δεν βιδώνεται με τις βίδες. Μένει στην θέση του λόγω της μαγνητικής έλξης. Οι τρύπες πρέπει να είναι σχετικά μεγάλες ώστε οι βίδες να μην τις ακουμπούν). Ξεκοίλιασα την κιθάρα, έριξα λίγα κομματάκια κεριού στο πίσω μέρος του bridge μαγνήτη και έβαλα την πλάκα. Μετά την γείωσα με ένα καλώδιο στο πίσω μέρος του volume pot και με το κολητήρι την ζέστανα ώστε να λιώσει το κερί που είχα βάλει ανάμεσα.
Εδώ να εξηγήσω δύο πράγματα:
Πρώτον στα δύο παραπάνω Αμερικάνικα sites προτείνουν την γείωση της πλάκας κατευθείαν στον αρνητικό πόλο του μαγνήτη. Αυτό προϋποθέτει ότι καλάι θα μπεί και θα λιώσει στο σημείο του (-) του μαγνήτη και θα κάνει την πλάκα ψιλομόνιμη με κίνδυνο μάλιστα να κάνεις ζημιά στο πηνίο (να αποκοληθεί). Επειδή εγώ δεν ήθελα κάτι τέτοιο, κόλησα την γείωση στο volume pot. Δεύτερον η ύπαρξη του κεριού είναι επιτακτική γιατί όπως λένε χωρίς αυτό σε μεγάλες εντάσεις μπορεί να υπάρξουν δονήσεις που να παράξουν feedback και squealing (πως το μεταφράζω ρε παιδιά το δεύτερο;). Κάποιοι προτείνουν και σιλικόνη αλλά όπως είπα εγώ ήθελα αυτό που θα κάνω να είναι πλήρως αναστρέψιμο και να μην αφήσει σημάδια σε περίπτωση που δεν το ήθελα και το έβγαζα. Δυστυχώς δεν προνόησα να τραβήξω φωτογραφίες από αυτήν την πρώτη προσπάθεια.
Αφού λοιπόν όλα μπήκαν στην θέση τους το Pickguard ξαναβιδώθηκε, μπήκαν οι χορδές και η κιθάρα κουρδίστηκε. Το ηχητικό αποτέλεσμα όμως δεν ήταν αυτό που περίμενα. Ή καλύτερα να πω δεν ήταν ΟΣΟ περίμενα. Είχα μια αύξηση στα μπάσα αλλά τόσο απειροελάχιστη που μπορεί και να ήταν απλά ιδέα μου. Σε αυτό το σημείο αποφάσισα να δώσω στο mod μια ευκαιρία. Να παίξω την κιθάρα για λίγο καιρό και αν δεν μου αρκεί αυτό που έκανα να προσπαθήσω κάτι άλλο.
Όσο περνούσε ο καιρός όμως κατάλαβα ότι "θέλω κι' άλλο μπάσο". Άρχισα να υποπτεύομαι ότι ο λόγος που δεν είχα τόσο δραματικό αποτέλεσμα ίσως να ήταν το μικρό πάχος της μεταλικής πλάκας και κατά συνέπεια η μικρή επίδραση στο μαγνητικό πεδίο. Οπότε βγήκα παγανιά για καλύτερη πρώτη ύλη. Και την βρήκα σε γνωστό μαγαζί που συν των άλλων πουλάει και κάποια σιδηρικά. Πήρα μια ατσάλινη λάμα 1,5 μέτρο και πάχους 2 χιλιοστών (αν θυμάμαι καλά) και ξανάρχισα την πιο πάνω διαδικασία. Αυτή την φορά ήταν λίγο ποιο δύσκολα τα πράγματα καθώς το μέταλο ήταν αρκετά χοντρύτερο αλλά τα κατάφερα εξίσου καλά. Οπότε αφαιρέθηκε η προηγούμενη λεπτή base plate και μπήκε η πιο "βαρβάτη" νέα.
Αυτή την φορά προνόησα και είχα βγάλει και φώτο.











Το αποτέλεσμα; Wow... Αυτή την φορά η διαφορά ήταν όντως αισθητή. Ο μαγνήτης ζωντάνεψε. Απέκτησε άλλο χαρακτήρα, έγινε πιο beefy και με περισσότερο output. αναγκάστικα μάλιστα να τον κατεβάσω πιο κάτω από πριν για να εξισοροπήσω την έντασή του με τους υπόλοιπους δύο. Πλέον χαίρομαι να τον χρησιμοποιώ. Το mod μπορώ να πω είχε 100% επιτυχία και το καλό (όπως σε κάθε mod) είναι ότι είναι πλήρως αναστρέψιμο.

Οπότε για όσους ψάχνουν κάτι διαφορετικό από τον μονό bridge μανγήτη τους, πριν αποφασίσουν να τα "στάξουν" για κάποιον άλλον, σκεφτείτε την εναλλακτική της base plate. Μπορεί να εκπλαγείτε από το αποτέλεσμα.

Disclaimer!!!
Δεν αυτοανακυρήσωμαι ειδικός στην θεματολογία του παραπάνω κειμένου. Οπότε οποιεσδήποτε τεκμηριωμένες διορθώσεις/υποδείξεις είναι πέρα για πέρα ευπρόσδεκτες.

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #3 στις: 14/09/11, 00:32 »
Αυτό που αναφέρεις για τον bridge μαγνήτη της telecaster το είχα ακούσει από κάποιον (ίσως σε κάποιο video στο youtube, δεν θυμάμαι σίγουρα) που ανέλυε τον ήχο του συγκεκριμένου μαγνήτη και τι ρόλο παίζει η κατασκευή της telecaster. Έλεγε λοιπόν ο τύπος ότι το bridge plate δίνει περισσότερα μπάσα στο μαγνήτη, αλλά το μεταλλικό ashtray bridge τονίζει τα πρίμα, πράγμα που σημαίνει ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να πετύχεις ένα πολύ ωραίο και ισορροπημένο φάσμα συχνοτήτων. Δηλαδή έχεις μεν τον πρίμο ήχο που χαρακτηρίζει τον bridge μαγνήτη μιας tele (στον οποίο πολλοί προσδίδουν χαρακτηρισμούς όπως "icepick", "razor" και άλλα παρόμοια ευφάνταστα επίθετα), αλλά παράλληλα έχεις και αρκετές χαμηλές συχνότητες που προσφέρει το bridge plate όταν παίζεις τις μπάσες χορδές.

Επειδή κι εγώ δεν είμαι ειδικός, θα με ενδιέφερε να ακούσω και τις γνώμες ή την προσωπική εμπειρία άλλων πάνω στο θέμα (πού είσαι Αδριανέ..; ;D)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #4 στις: 14/09/11, 08:47 »
Μπράβο Alex_Under, ωραία παρουσίαση. Μια μικρή ανέξοδη μετατροπή με αποτέλεσμα σαν αυτό της αγοράς νέου μαγνήτη, πολύ ενδιαφέρον.
Γιατί οι βίδες δεν πρέπει να ακουμπάνε στην πλάκα;

Πιθανόν κάποιο άλλο μέταλλο (ή κράμα) έχει περισσότερη επίδραση στο μαγνητικό πεδίο (η λέξη "ανάκλαση" δεν είναι πολύ ακριβής, αλλά τέλος πάντων, καταλαβαινόμαστε)... ή ίσως κάποια μαγνητική πλάκα επίσης... Υπάρχει κανείς που έχει μελετήσει μαγνητικά πεδία, και υλικά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #5 στις: 14/09/11, 09:08 »
Γιατί οι βίδες δεν πρέπει να ακουμπάνε στην πλάκα;


Δεν είναι για κάποιον ειδικό λόγο πχ για να μην μεταφέρεται μαγνητική επαγωγή στις βίδες και μαγνητίζονται. Είναι για μηχανικούς λόγους. Η base plate μόλις ακουμπήσει τους μαγνήτες κολλάει αρκετά δυνατά ώστε να είναι δύσκολο να φύγει από την θέση της με το χέρι, πόσο μάλλον με τις κινήσεις της κιθάρας. Και εφόσον "κολλάει" με το κερί πιστεύω ότι αν ακουμπάνε οι βίδες, με την τριβή που θα δημιουργείται όταν αυτές θα βιδώνονται/ξεβιδώνονται υπάρχει περίπτωση να "σπάσει" το στρώμα κεριού. Απλά είναι αχρείαστο να ακουμπάνε.

Πιθανόν κάποιο άλλο μέταλλο (ή κράμα) έχει περισσότερη επίδραση στο μαγνητικό πεδίο (η λέξη "ανάκλαση" δεν είναι πολύ ακριβής, αλλά τέλος πάντων, καταλαβαινόμαστε)... ή ίσως κάποια μαγνητική πλάκα επίσης... Υπάρχει κανείς που έχει μελετήσει μαγνητικά πεδία, και υλικά;


Κι όμως. Αν διαβάσεις και εδώ (αλλά και αλλού) χρησιμοποιείται η έκφραση "magnetic field reflector".
http://www.singlecoil.com/docs/bass-response.pdf
λέει:

Παράθεση
The plate acts as a reflector for the magnetic field of
the pickup. The standard pickup is only 50% efficient (half its magnetic force is
lost underneath the pickup). The reflector plate makes the magnetic field far
more effective, plus increases the iron load of the pickup for a stronger tone.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/11, 09:10 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #6 στις: 14/09/11, 10:08 »
πολύ ωραία παρουσίαση Alex_Under!
ευχαριστούμε!

ερώτηση:
ουσιαστικά, το να βάλεις καπάκι σε διπλό Gibson, τον μπουκώνει και τρώει πρίμα?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #7 στις: 14/09/11, 10:13 »
Αντιγράφω από άσχετο άρθρο
http://www.vintageguitar.com/3602/vg-paf-shoot-out-2005/

Παράθεση
We removed the covers so the differences would be more apparent, because nickel covers reduce treble response and output, while adding focus.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #8 στις: 14/09/11, 10:22 »
τι εννοούν με το focus?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #9 στις: 14/09/11, 10:24 »
Alex_under, παρατηρησες hum cancelling και αλλαγη στα καθαρα του bridge μαγνητη?

Το base plate δεν μαγνητιζεται και αυτο απο τον μαγνητη του bridge (=γινεται μαγνητης...)? Μηπως ετσι εχουμε εναν ψευδοhumbucker?!? (το ονομαζω ετσι για ευνοητους λογους  ;) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #10 στις: 14/09/11, 10:24 »
τι εννοούν με το focus?

Θα σε γελάσω.

Alex_under, παρατηρησες hum cancelling και αλλαγη στα καθαρα του bridge μαγνητη?

Το base plate δεν μαγνητιζεται και αυτο απο τον μαγνητη του bridge (=γινεται μαγνητης...)? Μηπως ετσι εχουμε εναν ψευδοhumbucker?!? (το ονομαζω ετσι για ευνοητους λογους  ;) )

Για να γίνει ένας μαγνήτης humbucker χρειάζεται η ύπαρξη δύο πηνίων τυλιγμένα με την αντίθετη φορά. Οπότε δεν νομίζω.
Η κιθάρα μου ήταν ήδη αρκετά shielded οπότε αν πρόσθεσε κάτι στην εξάλειψη του Hum του bridge μαγνήτη, αυτό μάλλον ήταν αρκετά λίγο για να το καταλλάβω.
Μείωση στα καθαρά δεν παρατήρησα. Και αυτό είναι το καλό αυτού του Mod.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/11, 10:28 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #11 στις: 14/09/11, 11:16 »
Mε το focus, προφανως εννοουν οτι ο ηχος "στενευει" συχνοτικα μιας και ελλατωνονται τα πριμα. Αυτο κανει τον ηχο να μην απλωνει (ο αερας που λενε μερικοι) και να ειναι πιο στενος συχνοτικα (εξου και το focus).
Σε Les Paul και γενικα σε κιθαρες που εχουν μαονι ή αλλα ξυλα που ευνοουν αυτο το στενεμα του ηχου λογω χαρακτηριστικων του ξυλου (μαονι = πολλα μεσαια και χαμηλομεσαια με attenuated πριμα και σκασιμο), το αποτελεσμα μπορει να κανει την κιθαρα να ακουγεται λιγο "ενρυνη" (nasal), που με καταλληλη χρηση και του ενισχυτη μπορει να εχει σαν αποτελεσμα το γνωστο growl των Les Paul με γλυκο ταυτοχρονα ηχο.
Παντως να πω κι εγω για τους Texas Special οτι ενω ειναι πολυ καλοι μαγνητες, ο της γεφυρας ειναι οντως αρκετα ξυραφι και οταν ειχα μια SRV signature, δεν τον χρησιμοποιουσα σχεδον ποτε μονο του...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #12 στις: 14/09/11, 11:38 »
@Johnie Darko

13άρες.....της φορούσες? :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #13 στις: 14/09/11, 12:42 »
Alex, μόλις διάβασα το άρθρο, μπράβο σου και συγχαρητήρια.
Καλό mod, νάσαι καλά για την πλήρη και εμπεριστατωμένη περιγραφή σου!

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #14 στις: 14/09/11, 12:48 »
Ευχαριστώ Αδριανέ.  :)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #15 στις: 14/09/11, 13:39 »
Να συμπληρώσω κάτι που θυμήθηκα.
Αυτό το mod μπορεί να γίνει μόνο σε μαγνήτες τύπου Alnico και ΟΧΙ κεραμικούς και αυτό γιατί οι κεραμικοί έρχονται συνήθως σε δύο μορφές

1) Δύο κομματιών μαγνήτη εφαρμοσμένων εκατέρωθεν των Pole pieces


2) Ενός κομματιού μαγνήτη που καλύπτει το πίσω μέρος του μαγνήτη (Pickup)


Και στις δυο περιπτώσεις είναι φανερό ότι υπάρχει μηχανικό πρόβλημα προσαρμογής της "λάμας".
Από την άλλη ίσως να μην είναι και απαραίτητο γιατί οι κεραμικοί μαγνήτες είναι ήδη το δυνατότερο είδος μαγνήτη που χρησιμοποιείται στην κατασκευή pickups. Οπότε να προσπαθήσεις να ενισχύσεις κάτι ήδη δυνατό είναι...περιττό,
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Bridge Pickup Base Plate... Η δική μου εμπειρία
« Απάντηση #16 στις: 14/09/11, 14:14 »
@Johnie Darko

13άρες.....της φορούσες? :P

Οχι, χρειαζομαι τα δαχτυλα μου ακομη!
Παντως μεχρι 11αρες με ενα ημιτονιο κατω (παντα σε ολες τις κιθαρες μου) επαιζε μια χαρα... Απλα ο bridge μαγνητης ηταν αρκετα πριμαριστος και "ξυριζε".
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 14:14
από sonata
2 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 03:38
από giannis70
10 Απαντήσεις
6855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 21:04
από morpheas
2 Απαντήσεις
4847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:57
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 20:50
από dio21
7 Απαντήσεις
3368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/11, 21:15
από theodoropoulos
1 Απαντήσεις
2268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 12:40
από fanhs
7 Απαντήσεις
11100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/13, 21:03
από bilaros
6 Απαντήσεις
7069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/14, 23:44
από metalman
6 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/16, 13:24
από AnimaPura