Αποστολέας Θέμα: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;  (Αναγνώστηκε 19516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #25 στις: 17/06/12, 03:20 »
1ον μου αρεσει το κιτ JAZZ-JB :P
2ον Στο Βιντεο συγρινει ποιοτικους μαγνητες που απλα εχουν καποιες λιγες διαφορες. δεν συγκρινει με κανενα μουφα...
3ον Σε τετοια βρώμα απλα θες ενα μαγνητη με hi output...(πιστεψε με οι κορεατικοι μαγνητες μου δεν ειχαν hi output)
4ον Χερομαι που και αλλοι βρίσκουν βελτιωση στον ηχο απο μαγνητες
5ον ......................................πηρα φορα αλλα δεν εχω να πω κατι αλλο :P


τωρα βεβαια οτι και να λεμε εδω το ξαναλεω. ολα ειναι "πρωσοπικα ακουσματα" ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τον ηχο πχ. χθες δεν μου αρεσε καθολο ο ηχος των guardian. η ρυθμικη κιθαρα χανοταν στη μιξη. Δεν ειχε καθολου ογκο και μεσαια...ειδικα οταν επαιρνε την κιθαρα με τους active ηταν κουραστικος. >:(  Ε και? ημουν ο μονος στην παρεα που χαλαστικε απο αυτο ::)



1) 59 με Jazz δεν έχουν και την τρελή διαφορά, απλά ο Jazz είναι ακόμα πιο καθαρός...άμα είναι να κολλάμε κι εκεί... :P
2) Έχεις δίκιο ΑΛΛΑ όχι και λίγες διαφορές ο JB με τον 81...ασχέτως αν στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα η διαφορα είναι μικρή (στα καθαρά είναι λίγο πιο μεγάλη).
3) Για τέτοια βρώμα θες γκαζιάρη ενισχυτή, κι ας μην είναι hi output οι μαγνήτες της κιθάρας. Όσο θα χάσεις από τους μαγνήτες θα το δώσει ο ενισχυτής...
4) Κι εγώ αλλά μεγάλη; Που ήταν και το ερώτημα του φίλου...για 'μένα όχι!
5) Πες γιατί κι εγώ δε θα έχω να πω μετά :P

Απλά σχεδόν όλοι βγήκατε εκτός θέματος γιατί 1) προτείνατε μαγνήτες και 2) αναφέρατε βελτίωση ήχου κιθάρας με αλλαγή μαγνητών και όχι μεγάλη βελτίωση συνολικού ήχου που ρώτησε ο φίλος. Ρε παιδιά, ειλικρινά, για να λήξει εδώ, αν πιστεύετε στην τελική πως παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στον συνολικό ήχο οι μαγνήτες από τον ενισχυτή δεν έχω να πω κάτι άλλο...κρίμα στους αρχάριους που διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα σκάνε 100-200 ευρώ για σετάκια μαγνητών νομίζοντας πως έτσι θα αποκτήσουν ηχάρα, έχοντας έναν Marshall MG παράλληλα, και θα απογοητεύονται επειδή δεν θα βλέπουν μεγάλη βελτίωση στον ήχο τους, αν βλέπουν κάποια και δεν είναι αυθυποβολή (χωρίς να εννοώ πως αν βλέπουν κάποια τότε θα είναι απαραίτητα λόγω αυθυποβολής)...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #26 στις: 17/06/12, 04:09 »
αν πιστεύετε στην τελική πως παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στον συνολικό ήχο οι μαγνήτες από τον ενισχυτή δεν έχω να πω κάτι άλλο...
Δεν νομίζω οτι είπε κανένας κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #27 στις: 17/06/12, 05:59 »
αν πιστεύετε στην τελική πως παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στον συνολικό ήχο οι μαγνήτες από τον ενισχυτή δεν έχω να πω κάτι άλλο...
Δεν νομίζω οτι είπε κανένας κάτι τέτοιο.

Αν δεν το είπε κάποιος ξεκάθαρα, τουλάχιστον αυτό αφήσε να εννοηθεί. Πχ δες τα παρακάτω:

Αλλαζουν τα παντα στον ηχο!

Δηλαδή αν οι μαγνήτες αλλάζουν τα πάντα, δε μένει κάτι για τον ενισχυτή :P

το να αλλάζεις μαγνητες εχει την ιδια διαφορα σχεδον με το να αλλαζεις ενισχυτη.

Έστω κι αν ο φίλος δε λέει πως παίζουν μεγαλύτερο ρόλο οι μανγνήτες από τον ενισχυτή,
αλλά ακόμα και που εξισώνει το ρόλο που παίζουν και τα δύο, μόνο έγω δε συμφωνώ;
Εσύ συμφωνείς σε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #28 στις: 17/06/12, 10:40 »
Για να ξεκαθαρισω κατι και επειδη ως συνηθως ο καθενας μπαινει με το δογμα του εδω και προσπαθει να το επιβαλει στους αλλους ....
 
Ο φιλος μας ρωτησε εαν αλλαξει μαγνητες στην κιθαρα του θα δει βελτιωσει στον ηχο της ΚΙΘΑΡΑΣ του...και επανω σε αυτο απαντησα (γι αυτο αλλωστε εβαλε και περαδειγματα με λινκ μαγνητων)[/b]......Δεν ζητησε να μαθει για ενισχυτες χορδες πενες ή μεταξωτες κορδελες (κανει ριμα)
αλλα θελοντας να υποστηριξεις την αποψη σου διαβαζεις και καταλαβαινεις ή μεταφραζεις οοοοτι θελεις....... φιλε Μαϊκ  :P :P   :P :P

 
Τωρα εαν την βαλει σε γκαζοντενεκε ή κανα γ**ατο hi end ενισχυτη ειναι αλλο θεμα...
Προσωπικα ....εχω δυο πολυ καλους ενισχυτες και 3 κιθαρες στις οποιες οποτε αλλαξα μαγνητες (bill Lawrence Keystones , twin blades, L500 L 49... Haussel Vin 1-2, Seymour Jazz, 57, Fender 57/62 Fender wide range humbuckers, prs ...και πολλους ακομα...) οι διαφορες ακουστικαν πεντακαθαρα σε σχεση με τους προηγουμενους μαγνητες ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ αλλα αυτο ειναι ααααλλο μεγαλο θεμα ...Βεβαια οποιος θελει ερχεται σπιτι με αυτια αποκερωμενα για να ακουσει  ζωντανα διαφορες (εχουμε πει κατα καιρους και ολοι συμφωνουμε, οτι απο βιντεακια και γιουτουμπο παρουσιασεις ΔΕΝ μπορεις να παρεις ουσιαστικη αποψη για 1002 λογους ,, μη τους ξαναλεμε και εδω)... εαν δεν ακουσει ας μεινει στο under water tavli.... :P :P :P 
 
Τωρα προσωπικα ολα τα υπολοιπα να χαμε να λεγαμε....
Αν εχει ενισχυτη τυπου mg ή αλλο φτηνοτρανζιστοροκατασκευασμα με τσιτα τα ντιστορσια εννοειται δεν θα ακουσει πολλα αλλα...Το γραφω ξεκαθαρα στο 2ο ποστ μου...
Αν αντι για μαγνητες παρει ενισχυτη με τα ιδια χρηματα που θα δωσει για να βαλει μαγνητες καλυτερα να τα φαει σουβλακια...γιατι απλα ενισχυτης με 250 ευρω και καλος...χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ μπααααααααααααα......(προσωπικη αποψη.... :P :P :P :P  γιατι παιζει να μας εχουν πιασει και λαλακες εμας που εχουμε σκασει 1500αρια για ενισχυτες )
 
Και κλεινοντας λεω οτι κατα την γνωμη που και εμπειρια μου οι μαγνητες που φορανε οι επιφον κατα βασει ειναι για τα μπαζα....εαν τους αλλαξει πιστευω οτι ο ηχος της κιθαρας του θα βελτιωθει.
 
Στο κατω κατω ΔΕΝ θα υπηρχαν οοοολες αυτες οι εταιριες να φτιαχνουν μαγνητες για after market πωλησεις, δηλαδη για αντικατασταση των μαμησιων ΕΑΝ δεν υπηρχε λογος και ουσια στο καποιος να τους αγορασει....θα ειχαμε μονο τις εταιριες των ενισχυτων....
Ρε λες να εινα ολα συνομοσια για να μας τα παιρνουν οι Σεημουρ και οι Χαουζελ και οι φεντερ και οι bare knuckεls και ο Λιντυ ο Φραλιν και ο emgς και ο Παππους Μπιλ και ο Λεης ο Σενσορ και και και και και......
Απ την αλλη αφου δεν παιζουν ρολο οι μαγνητες στο  ηχο γιατι ο καθε ασχετος Eric Johnson καθεται και του φτιαχνουν μαγνητες για τον συγκεκριμενο δικο του ηχο....μαλλον κοροϊδο τον εχουν πιασει και αυτον ρε γμτω και του πουλανε φυκια....κατσε να του πω να παιρνει μονο ενισχυτες απο δω και περα μπας και γλυτωσει και κανα φραγκο....

Αντε και προσοχη στην ψηφο σημερα οσοι ειστε σε ηλικια ψηφου........ ;)
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/12, 11:50 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #29 στις: 17/06/12, 12:31 »
Ε άντε να πω και αλλα για να μη σε στεναχωρήσω μιζαλη :P
Έχω 2 ενισχυτές σπίτι. Έναν laney tubefusion και έναν fender pro165. Transistor και οι δύο αλλά ο fender κορυφαίος για solid. Και στους δύο οι κορεατικοι μαγνήτες ακούγονταν αχρωμοι και αδιάφοροι. Οι BurstBucker Pro της Gibson ήταν ογκώδης και με πολλές δυναμικές στον fender με τα 2x12" ενώ στον. Laney πουκωναν τα καθαρά και λασπωναν τα γκάζια. Φυσικά αυτό δεν τους κανει κακούς μαγνήτες απλά ανέδειξαν τις αδυναμίες του φθηνού ενισχυτή. Το παράξενο είναι ότι όταν έβαλα τους jazz-jb γλυκανε και γέμισε ο ήχος στον fender (λογικό μιας γι'αυτό τους εβαλα) αλλά το εντυπωσιακό είναι ότι γλυκανε και γέμισε και ο laney και έβγαλε και πολύ καλό γκαζι χωρίς μπούκωμα. Ξαφνικά ο κακός laney έγινε ένας αξιοπρεπεστατος ενισχυτής. Βάση αυτής μου της εμπειρίας λέω ότι αλλάζει πολλά στον ήχο ο μαγνήτης και φυσικά δεν βελτιώνει πάντα την κατάσταση. Τώρα δεν διαφωνώ στο ότι η αναβάθμιση του ενισχυτή θα βελτιώσει πολύ Περισσότερο τον ήχο αλλά με πολύ περισσότερα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #30 στις: 17/06/12, 15:40 »
Για να ξεκαθαρισω κατι και επειδη ως συνηθως ο καθενας μπαινει με το δογμα του εδω και προσπαθει να το επιβαλει στους αλλους ....
 
Ο φιλος μας ρωτησε εαν αλλαξει μαγνητες στην κιθαρα του θα δει βελτιωσει στον ηχο της ΚΙΘΑΡΑΣ του...και επανω σε αυτο απαντησα (γι αυτο αλλωστε εβαλε και περαδειγματα με λινκ μαγνητων)[/b]......Δεν ζητησε να μαθει για ενισχυτες χορδες πενες ή μεταξωτες κορδελες (κανει ριμα)
αλλα θελοντας να υποστηριξεις την αποψη σου διαβαζεις και καταλαβαινεις ή μεταφραζεις οοοοτι θελεις....... φιλε Μαϊκ  :P :P   :P :P

Προς θεού δεν προσπαθώ να επιβάλλω κάτι, λέω την άποψη μου, απλά υπερασπίζομαι ισχυρά την άποψη μου τεκμηριονοντάς την.

Συγνώμη για ακόμα μια φορά, θα σε στεναχωρήσω, αλλά πρέπει να σου πω πως ΕΣΥ κατάλαβες λάθος...πάμε πάλι:

Έχω μια epiphone les paul και θέλω να ρωτήσω αν με το να αλλάξω μαγνήτες θα δω μεγάλη διαφορά στον ήχο. Παίζουν μεγάλο ρόλο;

Το λέει ξεκάθαρα, ρωτάει αν με μια αλλαγή μαγνητών θα έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο γενικότερα και αν παίζουν μεγάλο ρόλο στο συνολικό του ήχο, ΟΧΙ αν αλλάξει μαγνήτες αν θα βελτιωθεί ο ήχος της κιθάρας του. Είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα που δεν θα έπρεπε να συγχέετε. Απορώ που είδες εσύ να γράφει πως θέλει να βελτιώσει τον ήχο της κιθάρας του...

Οπότε έχουμε 2 εκδοχές:

1) Αλλάζοντας μαγνήτες στην κιθάρα του, ΝΑΙ, θα βελτιώσει τον ήχο της κιθάρας του...λίγο ή πολύ δε μας νοιάζει μιας και δεν ρώτησε αυτό
2) Αλλάζοντας μαγνήτες στην κιθάρα του, ΝΑΙ, θα βελτιώσει το συνολικό του ήχο, αλλά δεν θα δει μεγάλη διαφορά στο συνολικό του ήχο (για 'μένα), πράγμα για το οποίο ρώτησε

Οπότε για το συνολικό του ήχο τι έχεις να πεις; Πιστεύεις πως θα δει μεγάλη διαφορά με μια αλλαγή μαγνητών;

Τωρα εαν την βαλει σε γκαζοντενεκε ή κανα γ**ατο hi end ενισχυτη ειναι αλλο θεμα...

Πως είναι άλλο θέμα; Δεν παίζει δηλαδή ρόλο να ξέρεις σε τι ενισχυτή παίζει ώστε να καθορίσει την πρότασή σου; Δηλαδή εσύ θα του πρότεινες σετ μαγνητών των 200 ευρώ ξέροντας πως παίζει σε έναν 15ρι τρανζίστορ της πλάκας με 8ρι μεγάφωνο κλπ; Να τους κάνει τι τους μαγνήτες; Πώς θα φανούν σε αυτόν τον ενισχυτή; Όλα παίζουν ρόλο και πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας!

Αν αντι για μαγνητες παρει ενισχυτη με τα ιδια χρηματα που θα δωσει για να βαλει μαγνητες καλυτερα να τα φαει σουβλακια...γιατι απλα ενισχυτης με 250 ευρω και καλος...χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ μπααααααααααααα......(προσωπικη αποψη.... :P :P :P :P  γιατι παιζει να μας εχουν πιασει και λαλακες εμας που εχουμε σκασει 1500αρια για ενισχυτες )

To ότι έχεις σκάσει εσύ 1500 ευρώ για ενισχυτή (κι εγώ παλιότερα είχα σκάσει 1000 ευρώ) δεν κάνει αυτομάτως τους ενισχυτές των 250 ευρώ κακούς, δεν είναι λογική αυτή. Μπορώ να σου παραθέσω πολλούς καλούς ενισχυτές σε αυτή την τιμή κοντά που θα μπορούσαν πραγματικά να αλλάξουν τον ήχο ενός κιθάρίστα, αλλά δεν έχει νοημά να το κάνω, όλοι ξέρουμε πάνω κάτω ποιοί είναι.

Στο κατω κατω ΔΕΝ θα υπηρχαν οοοολες αυτες οι εταιριες να φτιαχνουν μαγνητες για after market πωλησεις, δηλαδη για αντικατασταση των μαμησιων ΕΑΝ δεν υπηρχε λογος και ουσια στο καποιος να τους αγορασει....θα ειχαμε μονο τις εταιριες των ενισχυτων....
Ρε λες να εινα ολα συνομοσια για να μας τα παιρνουν οι Σεημουρ και οι Χαουζελ και οι φεντερ και οι bare knuckεls και ο Λιντυ ο Φραλιν και ο emgς και ο Παππους Μπιλ και ο Λεης ο Σενσορ και και και και και......
Απ την αλλη αφου δεν παιζουν ρολο οι μαγνητες στο  ηχο γιατι ο καθε ασχετος Eric Johnson καθεται και του φτιαχνουν μαγνητες για τον συγκεκριμενο δικο του ηχο....μαλλον κοροϊδο τον εχουν πιασει και αυτον ρε γμτω και του πουλανε φυκια....κατσε να του πω να παιρνει μονο ενισχυτες απο δω και περα μπας και γλυτωσει και κανα φραγκο....

Διακρίνω μια ειρωνία στα γραφόμενα σου, εγώ ποτέ δε σε ειρωνεύτικα και περιμένω από εσένα να κάνεις τουλάχιστον το ίδιο. Οι διαφορετικοί μαγνήτες και οι εταιρίες τους υπάρχουν για να δώσουν αυτό το κάτι παραπάνω στον ήχο, εφόσον υποτίθεται είσαι καλυμένος από όλα τα υπόλοιπα και έχεις κάνει τις καλύτερες δυνατές επιλογές. Για 'μένα όμως ξαναλέω αυτό το κάτι παραπάνω κάνει μικρή διαφορά στο συνολικό ήχο. Επίσης ο Εric Johnson και ο κάθε Eric Johnson κάθεται και του φτιάχνουν μαγνήτες για την πάρτη του γιατί ΜΠΟΡΕΙ και γιατί η εταιρία χρησιμοποιεί το όνομά του ώστε να πουλήσουν αυτοί οι μαγνήτες (όπως πχ η Seymour Duncan έβγαλε μαγνήτες Gus G). Δε μπορεί να νομίζεις πως με τους μαγνήτες που του φτιάχνουν έχει ο Eric Johnson τον ήχο Εric Johnson και όχι από τα δάχτυλά του.

@kkmspm

Δίκαιο το Mιζάλης, αφού σας ζάλισα ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #31 στις: 17/06/12, 17:50 »
Τελευταια σημειωση....γιατι δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος συνεχειας γιατι απλα βλεπουμε τα πραγματα απο αλλη θεση , βαση εμπειρια κλπ κλπ
 
και παραθετω....Mike "Για 'μένα όμως ξαναλέω αυτό το κάτι παραπάνω κάνει μικρή διαφορά στο συνολικό ήχο. Επίσης ο Εric Johnson και ο κάθε Eric Johnson κάθεται και του φτιάχνουν μαγνήτες για την πάρτη του γιατί ΜΠΟΡΕΙ και γιατί η εταιρία χρησιμοποιεί το όνομά του ώστε να πουλήσουν αυτοί οι μαγνήτες (όπως πχ η Seymour Duncan έβγαλε μαγνήτες Gus G). "....ειδες που ειχα δικιο οτι δρουν βασει σχεδιου για να μας τα παρουν !!  :P :P 
 
Για σενα ...και μενουμε εκει οτι ΕΣΥ νομιζεις οτι μιλαει συνολικα για τον ηχο και εγω και ολοι οι υπολοιποι που απαντησαμε για μαγνητες και εχουμε δει διαφορες δεν εχουμε καταλαβει τι θελει να πει ο φιλος....και βεβαια κακως ακουμε διαφορα σε μαγνητες γιατι ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ αυτο ειναι το 10% του συνολικου ηχου οπως αναφερεις ....
 
Δηλαδη σε ενα ηλεκτρικο οργανο, που το βασικο μεσο μεταφορας του (ας το πω απλα γιατι παιζουν και αλλα μεγαλο ρολο) ηχου του προς τον ενισχυτη, ειναι οι μαγνητες εσυ θεωρεις οτι αυτο το μεσο ειναι το 10% του συνολικου ηχου του οργανου και τονιζω του οργανου. 
 
Οποτε μενουμε στις αποψεις μας και μεσω της διαφωνιας (ουσιαστικα της εμπειριας του καθενος) θα βγαλει εκαστος συμφορουμιτης τα συμπερασματα του....
 
 
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #32 στις: 17/06/12, 19:59 »
Για σενα ...και μενουμε εκει οτι ΕΣΥ νομιζεις οτι μιλαει συνολικα για τον ηχο και εγω και ολοι οι υπολοιποι που απαντησαμε για μαγνητες και εχουμε δει διαφορες δεν εχουμε καταλαβει τι θελει να πει ο φιλος....και βεβαια κακως ακουμε διαφορα σε μαγνητες γιατι ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ αυτο ειναι το 10% του συνολικου ηχου οπως αναφερεις ....

Έχεις πρόβλημα στο να κατανοήσεις αυτά που λέω, ειλικρινά...δεν είναι ότι εγώ νομίζω πως μιλάει για το συνολικό ήχο, το παλικάρι το γράφει ξεκάθαρα, ρώτησε "θα έχω μεγάλη διαφορά στον ήχο;", δεν ρώτησε "θα βελτιωθεί ο ήχος της κιθάρας μου;". Γιατί δε μπορείς να καταλάβεις πως αυτά τα δύο πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά το ένα από το άλλο; Δεν είπα πως κακώς ακούτε τις διαφορές στους μαγνήτες, δεν αρνούμαι πως οι διαφορές στους μαγνήτες μεταξύ τους υπάρχουν, ασχέτως αν είναι μεγάλες ή μικρές, απλά λέω πως για ΄μένα η διαφορά στον συνολικό ήχο σε 2 διαφορετικούς μαγνήτες, με όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό ίδιο, είναι μικρή, και αυτό ρώτησε ο φίλος που θέλησε βοήθεια και ΟΧΙ αν θα βελτιωθεί ο ήχος της κιθάρας του, ούτε κάποια σύγκριση μαγνητών, τόνισε κατα πόσο θα έχει μεγάλη επίδραση στον ήχο του η αλλαγή των μαγνητών.

Δηλαδη σε ενα ηλεκτρικο οργανο, που το βασικο μεσο μεταφορας του (ας το πω απλα γιατι παιζουν και αλλα μεγαλο ρολο) ηχου του προς τον ενισχυτη, ειναι οι μαγνητες εσυ θεωρεις οτι αυτο το μεσο ειναι το 10% του συνολικου ηχου του οργανου και τονιζω του οργανου. 

Φίλε μου καλό θα είναι να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι γράφω και να μη λες πράγματα που ουδέποτε έχω πει...ποτέ δεν είπα πως οι μαγνήτες είναι το 10% του συνολικού ήχου του οργάνου, της κιθάρας δηλαδή, ΑΛΛΑ αυτό που είπα είναι ότι στον συνολικό μας ήχο, που καθορίζεται απ' όλο τον εξοπλισμό (ενισχυτής, πετάλια κλπ), οι μαγνήτες παίζουν ρόλο μόνο ένα 10%, για 'μένα. Οπότε δηλαδή και αλλαγή μαγνητών να γίνει θα γίνει μέσα σε αυτό το 10% του συνολικού ήχου, ΑΡΑ η διαφορά μεταξύ των μαγνητών θα είναι πολύ μικρή, που είναι και η απάντηση στο φίλο που άνοιξε το thread.

Δεν έχω πρόβλημα με τις απόψεις σας, πραγματικά ΚΑΝΕΝΑ, δεν έχω λόγο άλλωστε ούτε έχω προσωπικά πρόβλημα με κανέναν...το πρόβλημα είναι ότι βγήκατε εκτός θέματος οπότε και οι απαντήσεις σας αυτομάτως είναι εκτός...δεν εστιάζετε σε αυτό που ρώτησε ο φίλος μιας και το μόνο που θέλατε να κάνετε είναι να πει ο καθένας το δικό του...ξαναλέω, μιλάμε για αλλαγή μαγνητών και το κατά πόσο θα έχει μεγάλη διαφορά αυτή η αλλαγή στο ΣΥΝΟΛΙΚΟ ήχο, όχι στο αν θα βελτιωθεί ο ήχος της κιθάρας, είναι διαφορετικά πράγματα αυτά τα 2...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #33 στις: 17/06/12, 21:11 »
Πιστευω πως το πιο σημαντικο ειναι να ιεραρχησουμε πιο απο ολα παιζει πιο σημαντικο ρολο στον ηχο και ποσο κοστιζει σε σχεση με το τι προσφερει....ας πουμε μπορεις να δωσεις 150ε για ενα καλο καλωδιο,που επισης αλλαζει τον ηχο....αξιζει ομως?μπορει να δωσεις 250ε για μαγνητες κ οντως να αλλαξει ο ηχος...αξιζει ομως?Η πιο τρανταχτη αλλαγη δε θα φανει αν αλλαξεις ενισχυτη???Και αν υποθεσουμε οτι καποιος ξεκιναει να φτιαξει τον ηχο του...ο ενισχυτης δεν πρεπει να ειναι η πρωτη προτεραιοτητα?Για μενα αυτη η αλλαγη εχει το καλυτερο vfm!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #34 στις: 17/06/12, 21:42 »
Επειδη ΟΛΑ παιζουν ρολο τελικα, μηπως θα ηταν καλο να βαλουμε νερο στο κρασι μας και να μη διαφωνουμε για το εαν κατι ειπωθηκε ετσι και κατι ειπωθηκε αλλιως; ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #35 στις: 17/06/12, 22:13 »
Βρε gon, τελικά τι ενισχυτή έχεις ?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #36 στις: 17/06/12, 23:20 »
Εγώ σαν εξωτερικός παρατηρητής στη διαφωνία του Μιχάλη με το Βαγγέλη να πω τα εξής:


- Ο gon το έχει αφήσει ανοιχτό σε ερμηνείες το ερώτημά του και δεν έχει ξαναμιλήσει
- Ο Μιχάλης μάλλον το σκέφτεται στο γκαζιάρικο ενώ ο Βαγγέλης στο καθαρό
- Όταν μιλάμε για ηλεκτρική κιθάρα το όργανο είναι η κιθάρα με τον ενισχυτή. Αλλιώς ήχος γιοκ.




Επανέρχομαι λοιπόν ότι σε καθαρά έως ημιβρώμικα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο οι μαγνήτες. Σε μεταλ ήχους, άπαξ και έχουν την ίδια αρχιτεκτονική και +-50% ίδιο output οι διαφορές μπορεί να είναι και κάτω του 10% που λέει ο Μιχάλης


Κατά τα άλλα ... peace brothers  8)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #37 στις: 18/06/12, 09:46 »
Ζeoy σωστος Καθαροτης καθαροτητων τα παντα καθαροτης...  :P :P :P  γιου νοοου μι !! χαχαχα....
Η διαφωνια μας με τον Μαϊκ ειναι ξεκαθαρα στο τι εννοει ο Γκον πιστευω.
Αλλα ειναι αφαντος ρε λες να τον τρομαξαμε ???  :D :D :D :D :P :P :P
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #38 στις: 18/06/12, 10:00 »
Ζeoy σωστος Καθαροτης καθαροτητων τα παντα καθαροτης...  :P :P :P  γιου νοοου μι !! χαχαχα....


Ρε, εδώ το σπίτι σου είναι σαν αντιπροσωπεία της Fender στα μέσα του 60. Τι να λέμε τώρα; ;D

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #39 στις: 18/06/12, 13:38 »
Πω πω βλέπω το θέμα εκτροχιάστηκε. ;D Σόρρυ παιδιά, δεν είχα βρεί ευκαιρία να μπω στο ίντερνετ. Ξέρω την έννοια της αλυσίδας και σύμφωνω στο ότι κάθε μέρος της πρέπει να συμβαδίζει σε ποιότητα με το άλλο. Και σίγουρα κάποια είναι πιο σημαντικά. Εγώ βασικά ρωτάω κατα πόσο αλλάζει ο ήχος της κιθάρας, γιατι είμαι ένας άνθρωπος ο οποιός έχει παίξει πολύ περισσότερο τη κιθάρα του unplugged ;D , όπως επίσης, πολλές φορές σε ενισχυτές φίλων, προβάδικα, σε pc κλπ. Οπότε ξέρω την αξία του ενισχυτή, δεν μ ενδιαφέρει αυτό. Μ ενδιαφέρει πως διαλέγεται μαγνήτες, και κυρίως οι άνθρωποι που έχουν όντως κριτήρια, και όχι επειδή παίζει με τους τάδε και με τους δείνα ο hetfield ή ο johnson.
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #40 στις: 18/06/12, 14:47 »
Εγώ βασικά ρωτάω κατα πόσο αλλάζει ο ήχος της κιθάρας

Οπότε συγνώμη απ'όλους για την επιμονή μου, απλά αυτό που διάβασα στο αρχικό post δεν εννοούσε το παραπάνω, τώρα που το είπε καθαρά οκ.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #41 στις: 18/06/12, 15:18 »
Εγώ βασικά ρωτάω κατα πόσο αλλάζει ο ήχος της κιθάρας

Οπότε συγνώμη απ'όλους για την επιμονή μου, απλά αυτό που διάβασα στο αρχικό post δεν εννοούσε το παραπάνω, τώρα που το είπε καθαρά οκ.


Νομίζω ότι, τουλάχιστον εν μέρει, κάποια από αυτά που έλεγες συνεχίζουν να ισχύουν. Δεν μας ξεκαθάρισε δυστυχώς ο φίλος, αλλά από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι δεν έχει καν ενισχυτή και παίζει κυρίως unplugged. Νομίζω περισσότερη βελτίωση θα δει συνδέοντας την κιθάρα σε ενισχυτή παρά με καινούριους μαγνήτες σε unplugged κιθάρα.  ;D


Πέρα από την πλάκα, όσο καλούς φίλους (με καλούς ενισχυτές) και να έχεις, όσο καλά κι αν έχουν γίνει τα amp sims στο PC, εγώ δε θα σκεφτόμουν ποτέ μαγνήτες πριν πάρω έναν δικό μου ενισχυτή.
Όσο για το ερώτημα του πώς διαλέγουμε μαγνήτες: ακούγοντας κιθάρες παρόμοιες με τις δικές μας που έχουν αλλαγμένους μαγνήτες, διαβάζοντας απόψεις ανθρώπων που θεωρούμε αξιόπιστους, συζητώντας με πιο έμπειρους, κατανοώντας τι κάνουν οι μαγνήτες και τι κάνει ο ενισχυτής κλπ. Σίγουρα όχι γιατί παίζει ο τάδε με τους τάδε. Α, και κοιτώντας πόσα ψιλά έχουμε στο πορτοφόλι.


ΥΓ προς τον original poster: όσο πιο σαφής και αναλυτικός είναι ο τρόπος που ρωτάει κάποιος τόσο πιο χρήσιμες θα είναι οι απαντήσεις. Αλλιώς θα λέμε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του (όχι ότι μας χάλασε δηλαδή ;D )

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #42 στις: 18/06/12, 15:49 »
Αρα παμε απ την αρχη και λεμε ....
Α) δεν εχεις ενισχυτη
Β)θελεις να αλλαξεις μαγνητες για να αλλαξει ο ηχος της κιθαρας σου γιατι ??? Εκει που παιζεις δεν ακουγεται καλα η κιθαρα ? Πεταλια εχεις ??
Σωστα ???
Οι προτασεις που σου εχουν γινει αρκουν υπερ του δεοντος για να αρχισεις να μαθαινεις τα βασικα στους μαγνητες...Διαβασε ψαξε και εαν εχεις την δυνατοτητα ακου διαφορετικες κιθαρες με αντιστοιχους μαγνητες να δεις τι ηχο θελεις να φτιαξεις γιατι παλι ειναι υποκειμενικο.  Δηλαδη εγω λατρευω τους Bill Lawrence γιατι ειναι οι πιο "ουδετεροι" μαγνητες δηλαδη δεν χρωματιζουν ή δινουν ιδιαιτερο τονο στην κιθαρα οποτε και ειναι πολυ versalite στους ηχους που θελεις να βγαλεις.....ενα απλο παραδειγμα με οσο πιο απλα λογια μπορουσα.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #43 στις: 19/06/12, 15:07 »
Έχω ενισχυτή, ένα μικρό randall, ψιλοχάλια είναι, οι μαγνήτες εμπεριέχονται σε μια μίνι αναβάθμιση που κάνω στον εξοπλισμό μου. Παράλληλα ψάχνω και για ενισχυτή. Και πετάλια.
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #44 στις: 20/06/12, 15:26 »
Gon, εγω θα σου πρότεινα  να μην επενδύσεις σε μαγνήτες, γιατί παρόλο που θα υπάρχει κάποια διαφορά, με τον εξοπλισμό που έχεις δεν θα μείνεις και τόσο ικανοποιημένος με την συνολική απόδοση. Εκτός αν σκοπεύεις να πάρεις ένα πολύ φθηνό σετ μαγνήτες διαφορετικής φιλοσόφίας από τους σημερινούς, με σκοπό να άλλάξεις τον χαρακτήρα της κιθάρας, όχι την ποιότητα του ήχου της.
Κατα τα άλλα, συμφωνώ και εγώ να πας για ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #45 στις: 20/06/12, 16:13 »
Εδώ εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω λύση. Από τη μια για να διαλέξεις ενισχυτή καλό είναι να έχεις την καθαρά με ποιοτικούς μαγνήτες. Από την άλλη δεν θα ξέρεις τι μαγνήτη να επιλέξεις αν δεν τους ακούσεις σε ένα σοβαρό ενισχυτή....
Όπως και να έχει το ποσοστό βελτίωσης με την αλλαγή του ενισχυτή θα είναι κατά πολύ μεγαλυτερο οπότε μάλλον εκεί πρέπει να εστιασεις...απλά αν γίνεται να δοκιμάσεις τον οποίο ενισχυτή και με κιθάρα με σοβαρούς μαγνήτες θα σχηματισεις μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #46 στις: 21/06/12, 03:30 »
Χαίρομαι που, ενώ έκανα λάθος στο τι εννοούσε ο φίλος gon, έρχεστε στα λόγια μου 8)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #47 στις: 21/06/12, 05:12 »
Εγώ πάντως δεν είπα ποτέ οτι η αναβάθμισή ενισχτυτή είναι λιγότερο σημαντική από τους μαγνήτες. Δεν ήρθα στα λόγια σου, στο είχα πεί οτι στα βασικά συμφωνούμε. Το κυρίως σημείο που νομίζω οτι διαφωνούμε είναι στο "μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = ??".
 (Math Alert, όσοι τα μισούνε ας αλλάξουν thread) Για μένα δεν πρόκειται καν για πράξη πρόσθεσης, αλλά για πολλαπλασιασμό. (μάπα κιθάρα * καλός ενισχυτής = ..). Και αν πολλαπλασιάσεις κάτι με το 0 ξέρεις τι γίνεται..  ;)
 Εγώ έχω μια κιθάρα που όσο καλύτερος είναι ο ενισχυτής που την καρφώνω, τόσο χειρότερος είναι ο πονοκέφαλος. Μα και συ ρε παιδί μου.. πόσο καλή είναι επιτέλους αυτή η Harley Benton σου  ;D Μήπως δεν αντιπροσωπεύει τόσο το "μάπα κιθάρα" τελικά ??







Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #48 στις: 21/06/12, 09:01 »
Εχω ζαλιστει λεμε  :P :P :P :P :P
Τελικα η σωστη απαντηση πιστευω οτι ειναι η εξης :
Βαλε ενα ζευγαρι καλυτερους μαγνητες στην κιθαρα σου (που θα βελτιωσει τον ηχο της) ΑΛΛΑ για να ακουσεις ΚΑΛΑ την διαφορα παρε και ενα καλυτερο ενισχυτη !!!  >:D >:D >:D >:D   Αλλιως την διαφορα θα την ακους μονο στο προβαδικο οπου πιθανοτατα να εχουν σοβαρους ενισχυτες (δεν ισχυει για ολα τα προβαδικα βεβαια το ξερουμε οοοολοι καλα αυτο χεχεχεχεχε).
Απ οτι καταλαβαινω τωρα πας να φτιαξεις τον ηχο σου αφου λες οτι ψαχνεις για πεταλια κλπ...οποτε εχεις πολυ δρομο μπροστα σου.
Καλη τυχη  ;)
 
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Αλλάζουν πολλά οι μαγνήτες;
« Απάντηση #49 στις: 21/06/12, 11:55 »
Χωρις να ειμαι μεγαλος γνωστης στα περι μαγνητων, ενισχυτων κτλ. εγω θα σου προτεινα την αλλαγη των μαγνητων για αρχη με τη λογικη οτι εκει που μετραει να ακουστει καλυτερα το οργανο, δηλαδη στις προβες και τα live, κατα κανονα δεν θα εχεις το δικο σου ενισχυτη. Τωρα αν εισαι απο τους πιο απαιτητικους τυπους που θελουν καλο ηχο και στη μελετη τους ή/και μπορουν να ανεβασουν τις εντασεις μεσα στο σπιτι τους, μαζευε χρηματα και καλη ορεξη...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/12, 11:56 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
18188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 09:11
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 16:56
από Baphomet (Πέτρος)
13 Απαντήσεις
3538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 17:25
από x-versous
2 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
1 Απαντήσεις
2134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 09:49
από adr1anos
7 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 21:20
από Ιππέας
5 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 12:41
από armagedon
1 Απαντήσεις
1784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 17:26
από Ammon Jerro
5 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/11, 03:23
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/20, 22:52
από Dagoth