Αποστολέας Θέμα: Schecter C-1 Hellraiser  (Αναγνώστηκε 10965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #25 στις: 15/07/12, 18:25 »
Aν δε θα σε βάλω σε κόπο mike, την επόμενη φορά που θα παραγγείλετε με τον Korgy, ρίξε ένα πμ. ;)

Σιγά τον κόπο, θα χαρώ να βοηθήσω! Έγινε ;)

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #26 στις: 15/07/12, 20:55 »
Μακάρι metalmike να με εντυπωσιάσουν και εμένα,και ίσως αποχωριστώ τις Ernie Ball που χρησιμοποιώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με κιθάρα!

Κι εγώ μέχρι να χρησιμοποιήσω τις Dunlop Heavy Core χρησιμοποιούσα τις αντίστοιχες χοντρές Ernie Ball για drop tunings :) Άνοιξε κάνα θέμα και κάνε review μόλις τις πάρεις και τις δοκιμάσεις, αν θες και μπορείς βέβαια ;)

Ναί αμέ! Είναι πολύ καλή ιδέα! βέβαια δεν θα μπορέσω να συγκρίνω κ τόσες διαφορές στη χροιά,αλλά μόνο στην αίσθηση,από τις Ernie Ball διότι θα ακούσω και τους Blackouts για πρώτη φορά και φαντάζομαι θα είναι μεγάλη η διαφορά απο το σετ που είχα πρίν!  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #27 στις: 16/07/12, 11:52 »
ετσι ειναι οντως εχω την μαυρη και ο αλλος κιθαριστας της μπαντας την κοκκινη τα bindings ειναι διαφορετικα στα 2 μοντελα
η μαυρη εχει μια γκρι πρασινη αποχρωση μην μασας πιο ωραια ειναι παιξε να ευχαριστηθεις το κιθαρονι σκοτωνει σιγουρα θελει σετ απ
ερχονται οτι να ναι απο το εργοστασιο

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #28 στις: 27/07/12, 20:16 »
Φίλε Lateralus επέτρεψε μου να παραθέσω μια υποψία μου: όσον αφορά το θέμα του σεταρίσματος, μήπως είχε μπει χέρι στην κιθάρα όσο καθόταν στο μαγαζί?  Ο λόγος που το λέω είναι γιατι εγώ τη δική μου C-1 Classic την πήρα από τον Ντούκα στα Ιωάννινα (ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι και ο επισημος εισαγωγέας στην Ελλάδα της Schecter) και όπως και η δική μου, μου είπε έτσι και όλες έρχονται setαρισμένες από το εργοστάσιο και όντως απ'ότι διαπίστωσα τόσο στη δική μου όσο και στις άλλες που έχει (γιατί πηγαίνω τακτικά) δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω. Βέβαια η δική μου είναι Made in S. Korea, αλλά απ'ότι λες και η δική σου Κορεάτισσα είναι. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είχε γίνει. Πάντως να την πας οπωσδήποτε πίσω και να του τα πεις όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #29 στις: 27/07/12, 21:26 »
αν σεταριστεί στην Κορέα μια κιθάρα είναι λογικό να χρειάζεται να την "φέρουνε" και λίγο εδώ μετά...
οπότε αν ΔΕΝ μπει χέρι στην Ελλάδα τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα χει θέμα η κιθάρα....

και όχι, ο επίσημος αντιπρόσωπος είναι το Telesound σε Γαλάτσι/Περιστέρι:
http://www.schecterguitars.com/International/Dealer/Default.aspx

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #30 στις: 27/07/12, 23:04 »
αν σεταριστεί στην Κορέα μια κιθάρα είναι λογικό να χρειάζεται να την "φέρουνε" και λίγο εδώ μετά...
οπότε αν ΔΕΝ μπει χέρι στην Ελλάδα τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως θα χει θέμα η κιθάρα....

και όχι, ο επίσημος αντιπρόσωπος είναι το Telesound σε Γαλάτσι/Περιστέρι:
http://www.schecterguitars.com/International/Dealer/Default.aspx



Αν δεν κάνω λάθος δε σετάρονται στην Κορέα αλλά στην Αμερική εξετάζεται η σωστή συναρμολόγησή τους και εκεί σετάρονται ( εξ'ού και η υπογραφή πάνω στο αμερικανικό αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος της κιθάρας.


Και δεν καταλαβαίνω πώς η δική μου και τόσες άλλες δε χρειάστηκαν χέρι. Σε αυτό που σου λέω είμαι βέβαιος (ότι σετάρονται στην Αμερική και δε χρειάζονται επιπλέον σετάρισμα).


Όσο για την Telesound μάλλον έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι και πρέπει να τον λένε Τάσσο κιόλας και να έχω μιλήσει μαζί του.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #31 στις: 28/07/12, 00:17 »
ναι...όπου κι αν σετάρονται...εννοούσα πως αν έχουν σεταριστεί σε άλλη χώρα με άλλες συνθήκες υγρασίας, θερμοκρασίας κτλ θα πρέπει να χρειάζονται μικρορυθμίσεις όταν έρχονται εδώ...

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #32 στις: 28/07/12, 15:49 »
Ο επίσημος αντιπρόσωπος είναι το telesound. Ο ντούκας είναι συνεργάτης.

Το θέμα είναι ότι εγώ την κιθάρα την ήθελα σε d-standard και drop-c οπότε μου την κούρδισε παρακάτω χωρίς να αλλάξει χορδές και να της κάνει σετάρισμα. Μου είπε να την πάω σε κανα μήνα και θα της κάνει το πρώτο σετάρισμα που είναι τσάμπα. Και μια χαρά σεταρισμένη να ερχόταν από τη μάνα της δε θα ήθελε λίγο πείραγμα για κούρδισμα ένα τόνο κάτω?

Η κιθάρα ήταν στη συσκευασία δεν την είχε προς επίδειξη στο μαγαζί
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #33 στις: 29/07/12, 14:37 »
 ο λογος που το καθε καταστημα λεει φερτην σε ενα μηνα να σεταριστει ειναι πολυ λογικος οταν τα ξυλα της κιθαρας αλλαζουν περιβαλλον.θελουν τοσο διαστημα για να "καθισουν"ξανα αναλογα με θερμοκρασια υγρασια κτλπ δεν ειναι τυχαιο που λενε παιξε και φερτην.ενα οργανο σεταρισμενο στην αμερικη αναλογα με τα ξυλα εδω μπορει να ερθει και να θελει ξανα πολυ καλο σεταρισμα.οσον αναφορα την συγκεκριμενη και αλλες που ειναι set neck ακομα περρισσοτερο λογω της ενωσης των ξυλων του μπρατσου και του σωματος η αλλαγη συνθηκων παιζει μεγαλυτερο ρολο απο οτι σε μια bolt εκει ειναι πιο ευκολα τα πραγματα
για τις χορδες κουρδισματα ριγμενα σε ρε με σι χρειαζεται παχυτερες χορδες 11,η 13αρες γιατι αλλιως η ταση των χορδων ειναι πολυ μικρη με τις χορδες να ειναι χαλαρες.οι schtecter φοραν 10αρες απο το εργοστασιο.επισης χρειαζεται ρυθμιση το μπρατσο ,ισως το nut,και η γεφυρα
α και καλος μαστορας........

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #34 στις: 29/07/12, 16:13 »
ο λογος που το καθε καταστημα λεει φερτην σε ενα μηνα να σεταριστει ειναι πολυ λογικος οταν τα ξυλα της κιθαρας αλλαζουν περιβαλλον.

Σωστά τα παραπάνω. Ο άλλος λόγος είναι ότι το σετάρισμα δεν είναι κάτι στάνταρ, εξαρτάται από τα γούστα και το στυλ παιξίματος του κάθε κιθαρίστα. Επομένως ακόμα και αν έχει γίνει κάποιο σετάρισμα στην κιθάρα πριν φτάσει στα χέρια σου, εσύ μπορεί να θέλεις να σετάρεις την κιθάρα διαφορετικά, ειδικά ως προς το action και το ύψος των μαγνητών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #35 στις: 29/07/12, 18:37 »
ο λογος που το καθε καταστημα λεει φερτην σε ενα μηνα να σεταριστει ειναι πολυ λογικος οταν τα ξυλα της κιθαρας αλλαζουν περιβαλλον.θελουν τοσο διαστημα για να "καθισουν"ξανα αναλογα με θερμοκρασια υγρασια κτλπ δεν ειναι τυχαιο που λενε παιξε και φερτην.ενα οργανο σεταρισμενο στην αμερικη αναλογα με τα ξυλα εδω μπορει να ερθει και να θελει ξανα πολυ καλο σεταρισμα.οσον αναφορα την συγκεκριμενη και αλλες που ειναι set neck ακομα περρισσοτερο λογω της ενωσης των ξυλων του μπρατσου και του σωματος η αλλαγη συνθηκων παιζει μεγαλυτερο ρολο απο οτι σε μια bolt εκει ειναι πιο ευκολα τα πραγματα
για τις χορδες κουρδισματα ριγμενα σε ρε με σι χρειαζεται παχυτερες χορδες 11,η 13αρες γιατι αλλιως η ταση των χορδων ειναι πολυ μικρη με τις χορδες να ειναι χαλαρες.οι schtecter φοραν 10αρες απο το εργοστασιο.επισης χρειαζεται ρυθμιση το μπρατσο ,ισως το nut,και η γεφυρα
α και καλος μαστορας........
ναι αλλα ολα αυτα ενας επαγγελματιας δεν πρεπει να στα εξηγησει οταν πας να παρεις τη κιθαρα...δεν ειναι υποχρεωμενος ενας κιθαριστας να τα ξερει και ετσι βγαινουν λαθος συμπερασματα!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #36 στις: 29/07/12, 21:11 »
ναι αλλα ολα αυτα ενας επαγγελματιας δεν πρεπει να στα εξηγησει οταν πας να παρεις τη κιθαρα...δεν ειναι υποχρεωμενος ενας κιθαριστας να τα ξερει και ετσι βγαινουν λαθος συμπερασματα!!!

Θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν δεν ενδιαφερθείς εσύ να μάθεις μερικά βασικά πράγματα για το όργανο που παίζεις (πράγμα το οποίο δεν είναι καθόλου δύσκολο με το Internet), γιατί θεωρείς ότι είναι υποχρέωση κάποιου άλλου να σού τα εξηγήσει;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #37 στις: 29/07/12, 21:51 »
ναι αλλα ολα αυτα ενας επαγγελματιας δεν πρεπει να στα εξηγησει οταν πας να παρεις τη κιθαρα...δεν ειναι υποχρεωμενος ενας κιθαριστας να τα ξερει και ετσι βγαινουν λαθος συμπερασματα!!!

Θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν δεν ενδιαφερθείς εσύ να μάθεις μερικά βασικά πράγματα για το όργανο που παίζεις (πράγμα το οποίο δεν είναι καθόλου δύσκολο με το Internet), γιατί θεωρείς ότι είναι υποχρέωση κάποιου άλλου να σού τα εξηγήσει;
γιατι για αυτο τον λενε τεχνικο ή μαστορα...γιατι ο πελατης που θα του παει το οργανο μπορει να ειναι ενα 14χρονο παιδακι ή ενας 30ρης πρωταρης ειτε καποιος ο οποιος δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ και στις χιλιαδες πληροφοριες που περιεχει.Γιατι εγω μπορει να ειχα απειρο χρονο και μου αρεσε με το που ξεκινησα να παιζω,να μαθω πως γινονται και πως φτιαχνονται ολα αυτα,αλλος ομως μπορει να εχει 1 ωρα την βδομαδα διαθεσιμη....τελος οπως ο τεχνικος εχει την απαιτηση να του δωσω το 40ρι για ενα σετ απ ή να διεκδικει το μεριδιο αγορας σε σχεση με τον ξενο,ετσι και εγω εχω την απαιτηση να ξερω τι κανει με την κιθαρα μου οταν την εχει για service...και κατι που εχει σχεση με αυτο χωρις να λεω οτι φταιει ο συγκεκριμενος,το μεγαλυτερο αγκαθι των ελληνικων μαγαζιων ειναι το after sales service...απαξ και σου πουλησων και βαλουν τη 1000μπα στη τσεπη σε αφηνουν στο ελεος του Θεου...και αυτο δεν ισχυει μονο στις κιθαρες!!!
Τελος οταν φωναζω τον ηλεκτρολογο να μου φτιαξει τον πινακα εχω την απαιτηση να μου εξηγησει τι κανει ή τι φταιει...αν ηξερα θα τον εφτιαχνα μονος μου

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #38 στις: 30/07/12, 00:39 »
Ο σωστός τεχνικός θα πρέπει να συζητήσει με κάποιον που τού πηγαίνει μια κιθάρα για σετάρισμα σχετικά με τις απαιτήσεις του ή τουλάχιστον να τον ακούσει να παίζει ώστε να πάρει μια ιδέα για το στυλ παιξίματος. Μέχρι εκεί κανένα πρόβλημα. Δεν είναι όμως δουλειά του τεχνικού να σού πει πώς πρέπει να είναι σεταρισμένη η κιθάρα σου. Μπορεί βέβαια να σού κάνει δώσει κάποιες κατευθύνσεις ή οδηγίες. Πρέπει όμως να είσαι κι εσύ στοιχειωδώς ενημερωμένος, όπως και σε οποιαδήποτε παρόμοια συναλλαγή, αλλιώς κάποιος επιτήδειος θα βρεθεί να σε πιάσει κορόιδο. Στην κιθάρα του άλλος θέλει το action ή τους μαγνήτες πιο χαμηλά και άλλος πιο ψηλά. Γι αυτό ακριβώς το λόγο το παράδειγμά σου είναι λίγο αδόκιμο. Στη λειτουργία του πίνακα με τις ασφάλειες δεν τίθεται θέμα προσωπικής προτίμησης.

Και σε τελική ανάλυση, αν εσύ δεν ξέρεις τίποτα σχετικά με τις επιμέρους παραμέτρους του σεταρίσματος, δεν θα είναι εντελώς περιττό και άσκοπο να σού πει ο τεχνικός τι έκανε; Τι θα καταλάβει κάποιος π.χ. από την πολύ απλή διαδικασία ρύθμισης του intonation αν δεν ξέρει καν τι είναι το intonation...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #39 στις: 30/07/12, 02:50 »
@noe13

όχι....φυσικά και ΔΕΝ είναι υποχρεωμένοι να σου διδάξουν όλα αυτά που λες....όταν παίρνεις ένα αμάξι και τσεπώνουν την "δεκαροχιλιούμπα" στην τσέπη και σε αφήνουν στην μοίρα σου με ένα 100σέλιδο τόμο είναι καλύτερα?
ή μήπως ο τεχνικός του συνεργείου κάθεται να σου εξηγήσει πως δουλεύει "αυτό", "εκείνο" και το "άλλο"?

είναι ωραίο όταν το κάνουν....κάνει καλή εντύπωση...και στην τελική, μαγκιά του αν το κάνει ο τεχνικός που πας την κιθάρα σου...αλλά υποχρεωμένος δεν θα έλεγα πως είναι....

και στο κάτω κάτω...μεταξύ μας, αυτή είναι η δουλειά του...αν τη δείξει σ'εσένα και τον κάθε πελάτη του αυτός τι θα κάνει μετά? θα πετάει πένες σε μια ανοιχτή hardcase απέναντί του ως άλλος Jack Daniels?

Τελος οταν φωναζω τον ηλεκτρολογο να μου φτιαξει τον πινακα εχω την απαιτηση να μου εξηγησει τι κανει ή τι φταιει...αν ηξερα θα τον εφτιαχνα μονος μου
ακριβώς...θα ρθει να σου πουλήσει το αποτέλεσμα της τεχνογνωσίας του...όχι να στη διδάξει....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #40 στις: 30/07/12, 04:04 »
Απο μια συμβουλη που θα επρεπε να εχει δωσει στο παλικαρι εσεις το εχετε παρει ,οτι επρεπε να του διδαξει ολη την ιστορια της κιθαρας.Το να του ελεγε λοιπον 'Φιλε παρτην κιθαρα σου σεταρισμενη σχετικα προχειρα μεχρι να 'κατσουν' τα ξυλα και μερικα απο αυτα που αναφερατε πιο πανω  και ελα σε ενα μηνα να τη σεταρουμε καλα' θα ηταν υπερβολικο???Πηρατε την τριχα και την κανατε παλαμαρι...!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #41 στις: 30/07/12, 09:10 »
Απο μια συμβουλη που θα επρεπε να εχει δωσει στο παλικαρι εσεις το εχετε παρει ,οτι επρεπε να του διδαξει ολη την ιστορια της κιθαρας.Το να του ελεγε λοιπον 'Φιλε παρτην κιθαρα σου σεταρισμενη σχετικα προχειρα μεχρι να 'κατσουν' τα ξυλα και μερικα απο αυτα που αναφερατε πιο πανω  και ελα σε ενα μηνα να τη σεταρουμε καλα' θα ηταν υπερβολικο???Πηρατε την τριχα και την κανατε παλαμαρι...!

Δεν διαφωνεί κανείς με αυτό που λες. Η διαφωνία μας είναι ότι το καλό σετάρισμα έχει σχέση με τις προτιμήσεις του παίκτη, δεν υπάρχουν χρυσοί κανόνες. Όταν λοιπόν πας την κιθάρα σου ξανά στο μαγαζί μετά από 1-2 μήνες, τι σετάρισμα θα κάνει ο τεχνικός; Εκεί χρειάζεται η συνεισφορά και η γνώση του κάθε κιθαρίστα για να ξέρει πώς ακριβώς θέλει να είναι σεταρισμένη η κιθάρα του. Και αυτό δεν είναι δουλειά, ούτε φυσικά υποχρέωση, του κάθε τεχνικού. Όπως είπε και ο hot sauce, είναι ένα ωραίο bonus αλλά σε καμία περίπτωση υποχρέωση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #42 στις: 30/07/12, 10:21 »
το να κατσουν τα ξυλα ειναι σχετικο μπορει και να ειναι οκ το σεταρισμα ειναι οντως προσωπικο ομως εχει και καποια στανταρ
ο σωστος μαστορας η καταστηματαρχης αυτο περιμενει να του πας την κιθαρα και νατου πεις φιλε εχω αυτα τα θεματα πχ το υψος χορδων δεν με βολευει η οι νοτες δεν κραταν η οι χορδες ειναι χαλαρες
με βαση λοιπον τι θα του πεις αλλα και τα στανταρ που απαιτει το σετ απ(πχ ρυθμιση βεργας γεφυρας nut που για μενα ειναι τα βασικοτερα)θα φερει τηνκιθαρα εκει που πρεπει
οσο για το αν ειναι υποχρεωμενος ειναι.η κιθαρα δεν ειναι ηλεκτρικη σκουπα και δεν εχει εγχειριδιο οδηγιων τα σωστα μαγαζια εχουν σερβις και βγαζουν λεφτα απο αυτο και πρεπει να ενημερωνουν τον πελατη αν θελει να ξαναγυρισει παλι και να αφησει τα λεφτα του δεν ειναι ολοι μαστορες να ρυθμιζουν τι κιθαρες τους
δεν ειναι λοιπον υποχρεωμενος να σου μαθει την τεχνη του απλα να σου πει τι εκανε και τι πρεπει να κανεις και συ για να διατηρησεις τοοργανο σε καλη κατασταση
πχ εγω παντα ρυθμιζω μονος τα οργανα μου αλλα καθε 6μηνο τα πηγαινω για σερβις σε μαστορα που εμπιστευομαι
ουσιαστικα ολοι συμφωνουμε εγω απλως ηθελα να καθυσηχασω το παληκαρι με την κιθαρα να μην απογοητευεται απο την αγορα του ας την τεσταρει ας την παει για σετ απ και μετα βλεπουμε
βεβαια καλο θα ειναι να την ψαξει αν μπορει και ο ιδιος και να αναφερει οτι νομιζει στο καταστημα που την αγορασε σχετικα με την κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #43 στις: 30/07/12, 21:53 »
Εντάξει βασικά όλοι έχετε το δίκιο σας... Και ο κιθαρίστας πρέπει να ξέρει πέντε πράγματα για το σετάρισμα αλλά και ο τεχνικός οφείλει να εξηγεί πέντε πράγματα... Εγώ αυτό το παράπονο έχω από το μαγαζί που την πήρα. Του είχα πει ότι τη θέλω ένα τόνο κάτω και μ είχε πει κομπλέ θα στη σετάρω θα της αλλάξω χορδές και θα στην έχω έτοιμη να την πάρεις. Μάλιστα μου είχε πει ότι θα πειράξει λίγο τη βεργούλα της (?) για κούρδισμα ένα τόνο κάτω... Τώρα τι να πω, εγώ από αυτα κατάλαβα ότι θα την βρω σεταρισμένη... Και πάω στο μαγαζί να την πάρω και μ λέει παίξε κανα μήνα να κάτσουν τα τάστα και η κιθάρα να είναι ασετάριστη και με τις μαμισιες χορδές και fret buzz στην 6η... Δεν μ φαίνεται καθόλου παράλογο να θέλουν χρόνο τα τάστα να "κάτσουν" ή τα ξύλα να προσαρμοστούν, απλά θα μπορούσε να το πει από την αρχή...

Και μετά είναι κ αυτό που λέει ο Απόλλων, το σετάρισμα είναι και προσωπική υπόθεση. Εγώ περίμενα να μ πεί έλα στο μαγαζί να τη σετάρουμε μαζί για να του λέω σε τι ύψος θέλω τις χορδές κλπ αλλά δε μου το πε γιατί προφανώς δεν είχε σκοπό να την σετάρει. Τέλος πάντων δεν πιστεύω ότι ήθελε να γλιτώσει το σετάρισμα απλά θα έπρεπε να ξηγηθεί καλύτερα... κ εγώ τώρα που θα πάω θα είμαι πιο συνειδητοποιημένος...
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #44 στις: 30/07/12, 23:14 »
@geo_lateralus

στην περίπτωσή σου, εκτός του ότι τη δοκιμάζεις επιτόπου για να ελέγξεις αν σου αρέσει το αποτέλεσμα, του την επιστρέφεις και του λες τα προβλήματα ώστε να τα φτιάξει....πλήρωσες για να σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα....

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Schecter C-1 Hellraiser
« Απάντηση #45 στις: 31/07/12, 11:01 »
απλως να προσθεσω οτι εχω ακριβως την ιδια κιθαρα με φλοιντ και πραγματικα ειναι υπεροχο οργανο το σωστο σετ απ ειναι τα παντα σε μια κιθαρα και μονο τοτε θα δεις οτι θα σου δωσει 100%
οσο αναφορα τα καταστηματα δυστυχως δεν διαθετουν ολοι εμπειρο η καλο σερβις εξαλλου ειναι εμποροι και λιγοτερο εργαστηρια συντηρησης και μην νομιζετε οτι στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι καλυτερα
απο προσωπικη εμπειρια μετα το 1σερβις απο αγορα κιθαρας απο πολλα  καταστηματα εδω θεσσαλονικη το σετ απ ηταν οχι καλο και οχι οπως το ηθελα παρολο που εξηγησα τι ηθελα.ετσι παντα πηγαινω τα καινουργια οργανα σε 2 ατομα που εμπιστευομαι εδω πανω δεν θα πιστεψετε την διαφορα ειναι τεραστια ο ενας τυχαινει να δουλευει σε καταστημα σαν συνεργαζομενος και ο αλλος εχει εργαστηρι.και θα συνεχιζω να τα πηγαινω
δυστυχως υπαρχει αυτη η περιπτωση λοιπον πρεπει να βρεις εναν σωστο μαστορα που να ξερει την δουλεια και να ασχοληθει
για να εχεις σωστο αποτελεσμα
ξερω οτι κανονικα ολοι θα πουν οτι πρεπει ο καταστηματαρχης να και να......και εγω συμφωνω αλλα ετσι ειναι τα πραγματα και ισως οχι επειδη ειναι λαμογια ολοι ας μην το αναλυσουμε αλλο αυτο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
88 Απαντήσεις
29943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 00:29
από Michalis G
4 Απαντήσεις
3403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 18:58
από xTitan
38 Απαντήσεις
12583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 12:13
από DaniTheDawg
2 Απαντήσεις
1952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 16:54
από metalmike
0 Απαντήσεις
1588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 00:21
από PapaRoach
10 Απαντήσεις
3361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 20:35
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:47
από let me know 796
10 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 17:03
από let me know 796
2 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 14:24
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
6060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/17, 17:52
από Yannis Kapa