Αποστολέας Θέμα: Πυκνωτές και συχνότητες  (Αναγνώστηκε 4029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Πυκνωτές και συχνότητες
« στις: 27/10/13, 14:51 »
Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει κάποιος πίνακας ή κάποιο διάγραμα που να λέει ποιές συχνότητες κόβει ο κάθε πυκνωτής.

Δεν εννοώ να αναφέρεται σε όλους τους πυκνωτές γιατί είναι πολλοί,αλλά τουλάχιστον να έχουμε μία στοιχειώδη εικόνα.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #1 στις: 27/10/13, 14:56 »
Mπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Aναφέρεσαι στον πυκνωτή που μπαίνει στο tone ποτενσιόμετρο της κιθάρας ή σε κάτι διαφορετικό;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #2 στις: 27/10/13, 15:05 »
Mπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Aναφέρεσαι στον πυκνωτή που μπαίνει στο tone ποτενσιόμετρο της κιθάρας ή σε κάτι διαφορετικό;

Είχα πετύχει κάποτε μία κουβέντα(δυστηχώς δεν θυμάμαι) για πετάλι που έλεγε κάποιος ότι αν αλλάξει έναν πυκνωτή (μάλλον θα ήταν απλή κατασκευή και ο ένας πυκνωτής θα έκανε διαφορά)με έναν της τάξεως του 0.20μ θα το κόψει τις 400h με 600h(οι αριθμοί είναι μόνο για το παράδειγμα).

Ή κάτι τέτοιο παρόμοιο.

Για πεταλάκια αλλά και σε tone κιθάρας άμα γίνεται ακόμα καλύτερα.

Θέλω για παράδειγμα  να αφαιρέσω μεσαία από την χροιά του μαγνήτη και για να μην μπαίνω στην διαδικασία να αλλάζω μαγνήτη,άμα παρεμβάλω έναν πυκνωτή να μου αφαιρέσει τα μεσαία ή να τον έχω με διακόπτη για να έχω παραπάνω επιλογές(με ή χωρίς πυκνωτή).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #3 στις: 27/10/13, 15:27 »
Γι αυτό ρωτάω αν αναφέρεσαι σε κιθάρες ή σε κάτι διαφορετικό. Η επίδραση ενός πυκνωτή εξαρτάται από το κύκλωμα στο οποίο βρίσκεται.

Συγκεκριμένα η χρήση του πυκνωτή σε συνδυασμό με το ποτενσιόμετρο του tone σε μια κιθάρα χρησιμεύει ώστε να "κόβει" υψηλές συχνότητες, δηλαδή να μην τις αφήνει να περνάνε στο οutput της κιθάρας. Η αξία του πυκνωτή καθορίζει το όριο συχνοτήτων που θα κοπεί. Ένας πυκνωτής με μεγαλύτερη αξία από το συνηθισμένο 0,022μF που έχουν οι περισσότερες κιθάρες (π.χ. 0,033 ή 0,047μF) θα έχει χαμηλότερο συχνοτικό όριο και θα κόβει μεγαλύτερο φάσμα συχνοτήτων. Πράγμα που σημαίνει ότι όταν το ποτενσιόμετρο είναι γυρισμένο αντίστροφα με τη φορά του ρολογιού, ο ήχος θα βγαίνει πιο μπάσσος απ' ό,τι με ένα πυκνωτή μικρότερης αξίας. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει τρόπος να κόψεις συγκεκριμένα τις μεσαίες συχνότητες χωρίς να κάνεις ένα ιδιαίτερα πολύπλοκο κύκλωμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #4 στις: 27/10/13, 15:30 »
Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.seymourduncan.com/tonefiend/guitar/customize-your-caps/

Κι αν δεν βαριέσαι, διάβασε για low-pass/high-pass filters.

Παράθεση
Υπάρχει κάποιος πίνακας ή κάποιο διάγραμα που να λέει ποιές συχνότητες κόβει ο κάθε πυκνωτής.


Δεν υπάρχει γιατί δεν κόβει κάτι ο πυκνωτής από μόνος του. Κόβει (σε γενικές γραμμές) ανάλογα με το πως είναι συνδεδεμένος με μια αντίσταση (low pass ή high pass φίλτρο).

Edit: Τα λέει αναλυτικά κι ο Απόλλωνας από πάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/13, 15:34 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #5 στις: 27/10/13, 15:33 »
Γι αυτό ρωτάω αν αναφέρεσαι σε κιθάρες ή σε κάτι διαφορετικό. Η επίδραση ενός πυκνωτή εξαρτάται από το κύκλωμα στο οποίο βρίσκεται.

Συγκεκριμένα η χρήση του πυκνωτή σε συνδυασμό με το ποτενσιόμετρο του tone σε μια κιθάρα χρησιμεύει ώστε να "κόβει" υψηλές συχνότητες, δηλαδή να μην τις αφήνει να περνάνε στο οutput της κιθάρας. Η αξία του πυκνωτή καθορίζει το όριο συχνοτήτων που θα κοπεί. Ένας πυκνωτής με μεγαλύτερη αξία από το συνηθισμένο 0,022μF που έχουν οι περισσότερες κιθάρες (π.χ. 0,033 ή 0,047μF) θα έχει χαμηλότερο συχνοτικό όριο και θα κόβει μεγαλύτερο φάσμα συχνοτήτων. Πράγμα που σημαίνει ότι όταν το ποτενσιόμετρο είναι γυρισμένο αντίστροφα με τη φορά του ρολογιού, ο ήχος θα βγαίνει πιο μπάσσος απ' ό,τι με ένα πυκνωτή μικρότερης αξίας. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει τρόπος να κόψεις συγκεκριμένα τις μεσαίες συχνότητες χωρίς να κάνεις ένα ιδιαίτερα πολύπλοκο κύκλωμα...

Το tone να είναι όπως είναι και να υπάρχει ένας πυκνωτής στο hot του ενός μαγνήτη(αν υποθέσουμε ότι τον άλλο δεν θέλουμε να τον πειράξουμε).

Το ζητούμενο είναι αυτό να κόψουμε μεσαία χωρίς να πειράξουμε όσο το δυνατόν ή έστω σε ελάχιστο βαθμό τις άλλες συχνότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/13, 15:35 από kbasilis »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #6 στις: 27/10/13, 15:36 »
Το tone να είναι όπως είναι και να υπάχρει ένας πυκνωτής στο hot του ενός μαγνήτη(αν υποθέσουμε ότι τον άλλο δεν θέλουμε να τον πειράξουμε).

Το ζητούμενο είναι αυτό να κόψουμε μεσαία χωρίς να πειράξουμε όσο το δυνατόν ή έστω σε ελάχιστο βαθμό τις άλλες συχνότητες.

Mία είναι η εύκολη και αξιόπιστη λύση.
Πετάλι EQ.
Ή αλλιώς, να τροποποιήσεις όλο το κύκλωμα του tone της κιθάρας με ένα EQ (προφανώς με fixed τιμή αντιστάσεων/πυκνωτών, εκεί που σε καλύπτουν). Αλλά αξίζει; Παίρνεις ένα πεταλάκι, και το χρησιμοποιείς παντού/με οτιδήποτε όργανο κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/13, 15:38 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #7 στις: 27/10/13, 20:13 »
Για να απαντήσω κατ' ευθείαν σε αυτό που σε ενδιαφέρει, όχι, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν πυκνωτή για να κόψεις μεσαία, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για να κόψεις από τα μεσαία και πάνω (low pass), ή από τα μεσαία και κάτω (high pass). Πρεπει να μελετήσεις λίγο τα RC φίλτρα πρώτου βαθμού για να ενημερωθείς για το πως λειτουργούν και πως υπολογίζονται οι συχνότητες.

Εν ολοίγοις ένας πυκνωτής εν σειρά δυνητικά μπορεί να κόβει μπάσα και ένας εν παραλλήλω να κόβει πρίμα, αλλά οι ακριβείς συχνότητες εξαρτώνται και από την αντίσταση που είναι παρούσα στην ανάποδη συνδεσμολογία, δηλαδή την εν σειρά αντίσταση για τον εν παραλλήλω πυκνωτή και την εν παραλλήλω αντίσταση για τον εν σειρά πυκνωτή. Πριν μπούμε σε μακροσκελείς σε θεωρίες και φόρμουλες, αναφέρσου σε αυτό το calculator για να πάρεις μία πρώτη ιδέα: http://www.muzique.com/schem/filter.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πυκνωτές και συχνότητες
« Απάντηση #8 στις: 27/10/13, 20:28 »
Για να απαντήσω κατ' ευθείαν σε αυτό που σε ενδιαφέρει, όχι, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν πυκνωτή για να κόψεις μεσαία, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για να κόψεις από τα μεσαία και πάνω (low pass), ή από τα μεσαία και κάτω (high pass). Πρεπει να μελετήσεις λίγο τα RC φίλτρα πρώτου βαθμού για να ενημερωθείς για το πως λειτουργούν και πως υπολογίζονται οι συχνότητες.

Εν ολοίγοις ένας πυκνωτής εν σειρά δυνητικά μπορεί να κόβει μπάσα και ένας εν παραλλήλω να κόβει πρίμα, αλλά οι ακριβείς συχνότητες εξαρτώνται και από την αντίσταση που είναι παρούσα στην ανάποδη συνδεσμολογία, δηλαδή την εν σειρά αντίσταση για τον εν παραλλήλω πυκνωτή και την εν παραλλήλω αντίσταση για τον εν σειρά πυκνωτή. Πριν μπούμε σε μακροσκελείς σε θεωρίες και φόρμουλες, αναφέρσου σε αυτό το calculator για να πάρεις μία πρώτη ιδέα: http://www.muzique.com/schem/filter.htm



Πολύ ωραίο και χρήσιμο το calculator,σ'ευχαριστώ και όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον για άλλη μιά φορά  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 16:01
από Fusalida
2 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 09:52
από hot_sauce (φλουτσ)
38 Απαντήσεις
9887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/12, 11:49
από vangelis
9 Απαντήσεις
6576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/17, 14:42
από Απόλλων