Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)  (Αναγνώστηκε 12536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« στις: 29/01/14, 14:46 »
Αναμένεται τον Μάρτιο του 2014:

http://www.fractalaudio.com/announcing-axe-fx-ii-xl.php
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #1 στις: 29/01/14, 16:01 »
Δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές πέραν από extra ports και slots για presets..

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #2 στις: 03/02/14, 16:20 »
Εγώ ελπίζω να δω κανένα floor unit (ολοκληρωμένο, όχι controller).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #3 στις: 04/02/14, 11:11 »
Εγώ ελπίζω να δω κανένα floor unit (ολοκληρωμένο, όχι controller).
Τι εννοείς; Να προστεθούν 1-2 expression pedals στο MFC 101; Αλλιώς θεωρώ ότι είναι από τα πιο ολοκληρωμένα controllers που κυκλοφορούν με πάρα πολλές δυνατότητες..

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #4 στις: 04/02/14, 12:13 »
μάλλον εννοεί (φαντάζομαι) ένα axefx σε στιλ boss gt100. Floor unit, όχι μόνο controller. Δεν θα ήταν κακό κάτι τέτοιο...
White noise

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #5 στις: 04/02/14, 12:40 »
μάλλον εννοεί (φαντάζομαι) ένα axefx σε στιλ boss gt100. Floor unit, όχι μόνο controller. Δεν θα ήταν κακό κάτι τέτοιο...
A, κατάλαβα.. Άλλο project εντελώς.. Δεν ξέρω βέβαια αν θα μπορούσαν να χωρέσουν τα κυκλώματα του Axe σε ένα floor unit γιατί αν κρίνω από το μέγεθος του (2U rack), κάτι τέτοιο θα απαιτούσε αρκετό R&D.. Πάντως θα ήταν ωραία ιδέα όντως..

Προσωπικά θεωρώ αδιανόητο εν έτει 2014, ένα τέτοιο μηχάνημα να μην έχει touch screen όπως επίσης αυτό που προανέφερα, δηλαδή το foot controller του να μην έχει τουλάχιστον ένα expression pedal.. Επίσης δεν νομίζω να χάλαγαν κανέναν μερικές είσοδοι/έξοδοι στο front panel αντί για το rear panel..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #6 στις: 04/02/14, 12:41 »
^^
Όχι δε θα ήταν κακό απλά, θα ήταν τέλειο... Και ειδικά αν μιλάμε για καμιά stripped down έκδοση που θα ανταγωνίζεται τα Pod Pro σε τιμή, αλλά με διευκολύνσεις pedalboard...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #7 στις: 04/02/14, 13:06 »
μάλλον εννοεί (φαντάζομαι) ένα axefx σε στιλ boss gt100. Floor unit, όχι μόνο controller. Δεν θα ήταν κακό κάτι τέτοιο...

Αυτό ακριβώς εννοούσα, ένα πολυεφφέ δαπέδου, το οποίο σαφώς (και λόγω χωροταξικών περιορισμών) θα <θυσιάζει> κάποιες θύρες I/O του ρακάτου, όμως θα έχει την ίδια ποιότητα και πιστότητα ήχου, αλλά και feeling στο παίξιμο με το AxeFXII.

Προσωπικά θα ήμουν υπέρ ευχαριστημένος (και μαζί με εμένα πιστεύω και μεγάλο μερίδιο του αγοραστικού κοινού) αν κυκλοφορούσε ένα floor multieffects με την μισή επεξεργαστική ισχύ του AxeFXII, αλλά και την... μισή τιμή  ;D . (το editing μπορει να γίνεται πάντα και μέσω USB με πχ το AxeEdit s/w).

^^A, και να έρχεται Ευρώπη από αντιπρόσωπο... ζητάω πολλά???  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/14, 13:08 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #8 στις: 29/10/14, 14:10 »
Και όπως είχε προβλεφθεί  ;D :

http://shop.fractalaudio.com/FX8_Multi_Effects_Pedalboard_p/fas-007.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #9 στις: 29/10/14, 14:46 »
Με τη διαφορά ότι δεν έχει τα amp/cab simulation, άρα δεν είναι αυτόνομο unit. Λειτουργεί σαν το Gsystem της Tc Electronics.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #10 στις: 29/10/14, 15:05 »
Ναι, απ'ότι αναφέρουν στο site δεν διαθέτει amp modeling (προς στιγμή...), όμως έχει drive module (?) και τολμώ να μαντέψω  ;D ότι σε επερχόμενο firmware θα ενσωματώσουν amp modeling  ;) .

Από την άλλη, δεν έχει ενσωματωμένο expression pedal (το ξέρω είμαι γκρινιάρης  ;D ;D ;D ). (εδώ που τα λέμε ούτε τα Line6 M-series ή το G-System έχουν ενσωματωμένο pedal...)

EDIT: Κάνει και channel switching στον ενισχυτή...
"Two onboard TRS RELAYS to control your amp’s channel or effect switching."
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/14, 15:37 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #11 στις: 31/10/14, 16:57 »
Πολλα λεφτα ομως....αλλα τα αξιζει.
Τωρα εχω το ultra μολις βγει το 3 τοτε θα παρω το 2 :P
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #12 στις: 30/09/15, 10:13 »
Ε-Ε-Ερχεται!!! (Το Fractal AX-8, στο LA Amp Show 11: http://www.ampshow.com/) Κανεις για LA? ;D ;D


http://forum.fractalaudio.com/axe-fx-ii-discussion/104420-ready-amp-show.html











Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #13 στις: 05/10/15, 13:12 »

Ανακοινωθηκε η τιμη για το AX-8: 1399 ντολαρς (αυτη τη στιγμή φθηνοτερο κατα 100 δολαρια από το Helix της Line6). Μενει να δουμε σε τι τιμη θα φθασει και Ευρώπη/ Ελλαδα...


http://forum.cakewalk.com/Fractal-AX8-1399-m3295994.aspx
http://forum.fractalaudio.com/axe-fx-ii-discussion/105021-ax-8-price.html


https://www.youtube.com/watch?v=wBTYIl6xnb0
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/15, 15:57 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #14 στις: 21/10/15, 08:24 »
Μερικές ακόμα πληροφορίες για το AXE AX8 εδώ:


http://axefxtutorials.com/2015/10/ax8-everything-we-know-october-2015/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #15 στις: 29/10/15, 13:43 »
Και η επίσημη σελίδα του προϊόντος στο site της Fractal:

http://www.fractalaudio.com/ax8-amp-modeler-multi-effects.php
http://www.g66.eu/el/products/fractal-audio/ax8

Στα αρνητικά του για μενα είναι η ελλειψη ενσωματωμενου foot pedal (wah/volume/etc) και η μη υποστηριξη USB Audio interface (η θυρα USB που εχει ειναι μονο για το  AX8-Edit, backups/updates, και λειτουργιες USB MIDI. Ακόμα και έτσι, ειναι προσωπικα το νεο μου dream machine :) .
Επίσης, ειναι θετικο που εμφανιστηκε μαζι με το Helix, κατι που πιστευω θα ωφελησει στον ανταγωνισμο και τις τιμές  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #16 στις: 29/10/15, 15:34 »
Εδώ και χρόνια ψάχνω ΕΝΑ συνολικό effects machine που να ακυρώσει όλο το PB μου και να βασίσω πάνω του όλους μου τους ήχους, με MIDI, ΧΩΡΙΣ να έχει amp modeling γιατί μου αρέσουν οι λαμπάτοι μου.

Μέχρι πρόσφατα οι επιλογές μου ήταν αυτές:
http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_gmajor_2.htm
http://www.rocktron.com/xpression.html

Τώρα το FX8 με κάνει να αναρωτιέμαι αν ήρθε η ώρα, αν και η τιμή είναι διπλάσια από οτιδήποτε άλλο:
http://www.g66.eu/el/products/fractal-audio/fx8-multi-fx-pedalboard

Γνώμες?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #17 στις: 29/10/15, 16:30 »
Εδώ και χρόνια ψάχνω ΕΝΑ συνολικό effects machine που να ακυρώσει όλο το PB μου και να βασίσω πάνω του όλους μου τους ήχους, με MIDI, ΧΩΡΙΣ να έχει amp modeling γιατί μου αρέσουν οι λαμπάτοι μου.

(Μεταξύ μας, ακόμα κι αν το βρεις, το ρημάδι το GAS δε θα σε αφήσει σε ησυχία  ;D ;D ;D ;D ;D )

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #18 στις: 29/10/15, 16:38 »
Θες γνώμες ή απλά ένα push για να κάνεις την μεγάλη κίνηση; :P

Η γνώμη μου είναι ότι φθηνότερα μπορείς να κινηθείς σε μεταχειρισμένη GForce ή ακόμα καλύτερα G System από την Tc Electronics. Και midi έχουν και fx φοβερά και πλήρως παραμετροποιήσιμα -σε βαθμό αηδίας- έχουν και ειδικά το G System έχει και τη δυνατότητα του rack mount ή floor based + inputs loops για τα ελάχιστα αναλογικά πεταλάκια που θα κρατήσεις (αν κρατήσεις, που θα κρατήσεις.. ;) ).
Πάντα για επιλογή κάτω του χιλιάρικου έως πολύ κάτω του χιλιάρικου.

Από εκεί και πέρα, το ότι το AxeFx αντικαθιστά σταδιακά όλο και περισσότερα rig touring μουσικών κάτι λέει. Είτε ως all-in-a-box (εννοώ direct) είτε ως fx unit τείνει να γίνει μονόδρομος.

Αν έχει παίξει με το axe θα έχεις άποψη για τα fx του. Δεν νομίζω να θες κάτι και να μην μπορείς να το κάνεις, + ότι οι midi δυνατότητες του είναι από άλλο πλανήτη (ορίζεις σε expression όποιο value οποιουδήποτε εφε κτλ) και με πολύ εύκολο τρόπο. Επίσης έχει looper. Αν είσαι άρρωστος με τη λεπτομέρεια και θες να έχεις τον παραμικρό έλεγχο στα πόδια σου το FX8 μαζί με 2 expression pedals είναι ότι χρειάζεσαι, αλλά το πληρώνεις ακριβά (δεν λέω αν αξίζει ή όχι την τιμή του, λέω ότι είναι ακριβό με βάση τα σημερινά δεδομένα ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ μας). Ο μόνος ανταγωνιστής του -ούτε το Rocktron, ούτε το GMajor2 είναι...- ίσως είναι η νέα Line6 Helix και αυτή περισσότερο προμοτάρει τα amp modelling της, το easy user interface και τις πολλαπλές δυνατότητες routing που έχει παρά αυτό που ψάχνεις εσύ.

Αν ήμουν εσύ και είχα τα χρήματα, θα πήγαινα για το Fractal με τα όσα. Γιατί θα είχα την υπομονή, τις γνώσεις και την όρεξη να στήσω όλο μου τον ήχο από την αρχή εκεί μέσα, και με τις επιπλέον δυνατότητες που θα ανακάλυπτα θα το πήγαινα και ένα βήμα παρακάτω. 

Εγώ για μένα θα πήγαινα στη λύση 1 (όπως και πήγα αγοράζοντας μεταχειρισμένο το GForce 450 ευρώ μαζί με το expression pedal midi floarboard της Behringer) γιατί έχει όσα χρειάζομαι και πολλά παραπάνω. Όταν μπορέσω να το στήσω να δουλεύει μέσω midi με το JMP1 preamp θα είμαι ένα χαρούμενος άνθρωπος.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/15, 20:14 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #19 στις: 29/10/15, 18:35 »
Προσεχε αδριανε..οποιος δεν εχει gas,διαγραφετε το προφιλ του,ειναι δακτιλοδειχνουμενος,καθε τριτη και πεμπτη τον πλακονουμε στις φαπες και πλυρωνει το εμφια σε 25 φορες πολαπλασιο.μηπως τελικα δεν τα θελεις ολα τα πεταλακια σε ενα εφε και θες να ψαχνεσε για πολυ ακομα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #20 στις: 12/11/15, 12:52 »
Αντριανέ, ότι λέει ο Sfanfan από πάνω + τα συχνά firmware updates που -αν κρίνω από τα AXEFX- όχι μονο βελτιώνουν το προϊον από τυχόν ατελειες, αλλά το επεκτείνουν συνεχως με νέα features, κανουν IMHO τα μηχανάκια της Fractal να ξεχωρίζουν από τον ανταγωνισμό (ουσιαστικά σε αυτή την κατηγορία ποιότητας, δηλαδή στουντιακά πολυεφέ & πεταλιέρες δαπέδου, δεν έχουν και μεγάλο ανταγωνισμό -δυστυχως...). Σκέψου μόνο από πόσα καλωδιάκια/ τροφοδοσίες/ παρεμβολές και γενικά σημεια πιθανού tone sucking/failure προβλήματος (ειδικά σε live καταστάσεις) θα σε γλυτώσει...
Το δίλημμα αν ήμουνα στη θέση σου θα ήταν ποιο από τα 2: Ax-8 ή FX-8? Αν δεν χρησιμοποιείς πολλά εφέ στους ήχους σου, τότε το AX-8 θα σου "ελυνε" τα χέρια σε περιπτώση μικρών live- τζαμαρισμάτων ,όπου θα κουβαλούσες μόνο το AX-8 (χωρίς ενισχυτή, κατευθείαν σε monitors - PA)  ;)  Δες και την παρακάτω σχετική συζητηση:


http://forum.fractalaudio.com/threads/ax8-vs-fx8-now-which-one-to-buy.96526/
http://forum.fractalaudio.com/threads/another-ax8-vs-fx8-this-time-for-effects-only.106246/
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/15, 13:05 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #21 στις: 12/11/15, 14:34 »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες.γνώμες σας, ειδικά η κουβέντα περί σχεδιασμού εστιασμένου για 4CM κάνει για εμένα το FX8 πολύ καταλληλότερο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #22 στις: 12/11/15, 16:30 »
To 4 output σύστημα έχει ξαναγίνει από άλλα παρόμοια digital pedalboards και το X-Y σύστημα κατά κάποιο τρόπο. Αυτό που αλλάζει το παιχνίδι είναι τα relay signals, τα οποία απλοποιούν όλο το rig του εκάστοτε παίκτη. Ειδικά για εμένα που μου αρέσει να παίρνω τον τόνο από τον ενισχυτή και να μην χρησιμοποιώ OD/DS πετάλια (εκτός αν μιλάμε για κανα fuzz), είναι πολύ καλή φάση γιατί έτσι δεν χρειάζομαι το footswitch του ενισχυτή.


Συν φυσικά το γεγονός ότι από όσα βίντεο έχω δει, ακούγεται εξαιρετικά. Εύκολα ανώτερο από άλλα (πολύ φθηνότερα όμως) digital pedalboards.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #23 στις: 13/11/15, 12:19 »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες.γνώμες σας, ειδικά η κουβέντα περί σχεδιασμού εστιασμένου για 4CM κάνει για εμένα το FX8 πολύ καταλληλότερο.



Απλά αναρωτιέμαι πόσο χειρότερα θα είναι στην πράξη το 4CM με το AX-8 σε σχέση με το FX-8? (Γιατί και το AX-8 μπορεί να κάνει φυσικά 4CM). Σίγουρα θα υπάρχει μια κάποια διαφορά (?), όμως για αυτη τη διαφορά αξίζει να θυσιαστεί ο ένας Tigersharc (που είναι dedicated στο μοντελινγκ) και οι υπέροχοι αλγόριθμοι των modeled amps & cabs - που είναι οι ίδιοι με αυτους του AXEFX II- που θα επαιρνε μαζί αν επιλέξει κανεις το AX-8 αντί για το FX-8? Παραθέτω και λινκ με διευκρινήσεις του σχεδιαστή:


http://wiki.fractalaudio.com/axefx2/index.php?title=Differences_between_FX8_and_AX8


Και εδώ μια λίστα με τους ενισχυτές:

http://wiki.fractalaudio.com/axefx2/index.php?title=Amp:_all_models
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/15, 13:52 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: ΝΕΟ AXE-FX!!! (II XL)
« Απάντηση #24 στις: 13/11/15, 14:38 »
Νομίζω ότι τα δυο προϊόντα απευθύνονται σε διαφορετικούς μουσικούς, αφού το FX8 έχει μόνο εφέ και είναι σχεδιασμένο να δουλεύει με πραγματικό ενισχυτή. Αν έχει κανείς ήδη έναν ενισχυτή με τον οποίο είναι ευχαριστημένος, δεν νομίζω ότι έχει νόημα η αγορά του Axe-FX, λόγω "υπερκάλυψης" δυνατοτήτων. Με περίπου τα ίδια λεφτά που απαιτούνται για ένα Axe-Fx II, μπορείς να πάρεις ένα FX8 και έναν Jubilee για παράδειγμα και το rig θα είναι πιο "βολικό", τουλάχιστον για εμένα.


Δεν γνωρίζω αν όντως το ένα έχει καλύτερο 4CM από το άλλο, θέλει ένα ψάξιμο.
Excuse me while I kiss the sky!