Αποστολέας Θέμα: Μπάσα (ραδιοφωνική) Φωνή!  (Αναγνώστηκε 31762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Constant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • divelos Music School
Μπάσα (ραδιοφωνική) Φωνή!
« στις: 03/07/14, 18:48 »
Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος να αποκτήσει κάποιος μια πιο μπάσα, βαριά φωνή, σαν αυτούς του ραδιοφώνου για παράδειγμα?! ή αυτό είναι δώρο εκ γενετής και μόνο?! Δεν μιλάμε για τραγούδι, ή για καριέρα ως τραγουδιστής.

Θα ήθελα πολύ να καλυτερέψω την φωνή προς το μπάσο, στις χαμηλές "βαριές" νότες. Είμαι 17 ετών, έχω "μπάσα" φωνή αλλά θα ήθελα να την καλυτερέψω όσο γίνετε. Ξέρω ότι η περίοδος της μεταφώνησης δεν έχει τελειώσει καλά καλά, και την αλλαγή στην φωνή μου την ένιωσα αρκετά, γιατί άλλαξε απότομα..

Θα κάνω θερινά μαθήματα ακουστικής κιθάρας, και σκέφτομαι να κάνω και φωνητικά, αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει αυτό που θέλω. Δεν με ενδιαφέρει το τραγούδι, αλλά η φωνή μου καθώς μιλάω για παράδειγμα κλπ., να είναι μπάσα, καθαρή...

Υπάρχει κάτι τέτοιο?! Έχω ακούσει ότι γίνοντε τέτοια τμήματα σε Ωδεία, Ακαδημίες κλπ. ,κάνουν μαθήματα μόνο για αυτό τον σκοπό, όπως αναπνοές και ορθοφωνία. Όντος ισχύει?!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μπάσα (ραδιοφωνική) Φωνή!
« Απάντηση #1 στις: 04/07/14, 13:05 »
Καταρχας πρεπει να γνωριζεις πως αρκετες βαθιες ραδιοφωνικες φωνες που ακους ειναι "ψευτικες". Με εξαιρεση λιγους παραγωγους που εκ φυσεως εχουν ζεστη και βαθια φωνη, οι περισσοτεροι με διαφορους τροπους βαθαινουν και ζεσταινουν τη φωνη τους, ωστε να ακουγεται αυτο το "ηδονικο" και "σεξουαλικο" προτυπο που εχουν κατα νου.

Η φωνητικη δεν προκειται να σε βοηθησει να δημιουργησεις "βαθια" και "ζεστη" ραδιοφωνικη φωνη, αλλα θα σου δωσει τα εφοδια να ελεγχεις τη χροια, ακομα κι αν κατεβαινεις "εκτος" του ευρους της φυσικης σου φωνης. Αυτο που θα σε βοηθησει ειναι τα μαθηματα ορθοφωνιας τα οποια γινονται ειτε σε σχολες που βγαζουν ραδιοφωνικους παραγωγους, ειτε απο συγκεκριμενους καθηγητες ( που συνηθως κανουν και φωνητικη ) με το αντιστοιχο...αντιτιμο.

Τελος, η ραδιοφωνικη βαθια φωνη δεν εχει καμια σχεση με τη δυνατοτητα σου ως τραγουδιστης. Δηλαδη, ενας παραγωγος με τη φωνη που φανταζεσαι, δεν σημαινει πως ειναι και τρομερος τραγουδιστης :P. Αρα, εαν επικεντρωνεις τη φωνη σου μονο για τραγουδι, καλυτερα να κανεις σοβαρα μαθηματα φωνητικης και να αποδεχθεις το γεγονος του ευρους που σου εχει δωσει η φυση ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
12475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/07, 21:40
από P.D.L.
34 Απαντήσεις
15942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
2 Απαντήσεις
3218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:23
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
6545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 10:50
από studio54
0 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 22:47
από Maestros
ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?

Ξεκίνησε από SirBlackBass « 1 2 ... 9 10 » Μπάσο

228 Απαντήσεις
144023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/22, 21:04
από dimilask
μπασα pearl river

Ξεκίνησε από Stinky Μπάσο

0 Απαντήσεις
1725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 14:03
από Stinky
1 Απαντήσεις
2171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 08:42
από Βραζίλης
21 Απαντήσεις
6949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/10, 23:30
από CHRISTINAGR
5 Απαντήσεις
16331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 12:42
από pivimus