Αποστολέας Θέμα: Καζαντζίδης  (Αναγνώστηκε 41777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καζαντζίδης
« στις: 20/04/04, 16:29 »
Τι πιστεύετε για τον Στέλιο? Από πολλούς θεωρείται ως η φωνή της Ελλάδας, απο κάποιους ένας πολύ καλός τραγουδιστής, από άλλους "κλάμα κι άλλο τίποτα". Εσείς τι πιστεύετε? Είναι όντως τόσο αξιόλογος ή είναι απλά ένας αδίκως υπερ-μυθοποιημένος καλλιτέχνης?...

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #1 στις: 20/04/04, 16:44 »
αν και προσωπικά δεν μ' αρέσει(γενικά το στυλ της μουσικής αυτής) πιστεύω ότι ήταν ένας πολύ καλός καλλιτέχνης με εκφραστική φωνή.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/04, 16:44 από psomas/bready »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #2 στις: 20/04/04, 16:55 »
Προτιμω τον Στρατο Διονυσιου.... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #3 στις: 20/04/04, 17:49 »
Xerw oti polloi tha thimwsoun :o :o.......alla polu kako gia to tipota....

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα Μή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Γυναίκα
  • - -
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #4 στις: 20/04/04, 21:05 »
εμένα μου αρέσουν τα τραγούδια του..οσα έχω ακούσει βέβαια κ τα ερμηνεύει με μέγάλο πάθος κ με όλη του την ψυχή...αλλά γιατί τόση μιζέρια βρε παιδί μου???θα μου πεις ..είναι απόροια της ζωής του που απ'ότι ξέρω δεν ήταν κ η καλυτερη....
αλλά κ πάλι ...με χαλάει αυτό...λιγο.. :-\
...La vita e una continua lotta...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #5 στις: 20/04/04, 22:46 »
Νομίζω πως είναι αστείο να αμφισβητούμε τον Καζαντζίδη και να λέμε μάλιστα ότι είναι υπερ-μυθοποιημένος καλλιτέχνης. Τους καλλιτέχνες τους κρίνει ο λαός και αυτός έχει αποφανθεί για τον Καζαντζίδη. Εξάλλου δεν πιστεύω ότι υπάρχουν και πολλοί άλλοι σαν κι αυτόν, που μπορούν να συγκινούν σε τόσο μεγάλο βαθμό τόσους πολλούς ανθρώπους.

Τα τραγούδια του Καζαντζίδη μιλούσανε για πόνο, για φτώχεια, για μετανάστευση κτλ. Το ότι εμείς έχουμε την ευτυχία να μην τα ζούμε αυτά σήμερα, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να είμαστε και τόσο υποτιμητικοί για κάποιον καλλιτέχνη. Ας μην ξεχνάμε ότι όταν φεύγανε την δεκαετία του 60 οι μετανάστες για Γερμανίες και Αμερικές παίρνανε μαζί τους μια φωτογραφία της οικογένειάς τους και ένα σαρανταπεντάρι του Καζαντζίδη (δεν είχανε και τίποτα άλλο εξάλλου).

Τα σχόλιά μου δεν αναφέρονται σε αυτά που γράφτηκαν εδώ (άλλωστε αυτά είναι απόψεις και γούστα) αλλά νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικό των ημερών μας να έχουνε πέραση τραγούδια και τραγουδιστές που ο στίχος τους δεν λέει τίποτα, η φωνή τους επίσης και η μουσική είναι γραμμένη στο πεντάλεπτο. Το "Gucci φόρεμα" έφτασε να είναι τραγούδι με 'κοινωνικό περιεχόμενο' (αν είναι ποτέ δυνατόν) και οι τραγουδιστές/τραγουδίστριες για τα κοριτσάκια είναι ινδάλματα και λαϊκοί ήρωες. Ας σεβόμαστε λίγο περισσότερο ορισμένους που (στο παρελθόν) τραγουδώντας μόνο, πρόσφεραν τόσα πολλά.

Χρήστο ξέρεις την αρρώστια που έχω με τον Διονυσίου..
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #6 στις: 21/04/04, 12:28 »
Ikatsoun>Αν η σπόντα πάει σε μένα να σου ξεκαθαρίσω ότι εγώ ανέφερα τι έχει ακουστεί για το Στέλιο και το 'βαλα σαν θεμα να σχολιαστει κι όχι το τι νομίζεις πως είναι η γνώμη μου...
Όσον αφορά στον Καζαντζίδη θα συμφωνήσω ότι είναι μια κορυφαία φωνή για την Ελλάδα κι αυτός που θα αρνηθεί την προσφορά της είναι τουλάχιστον ανιστόριτος και ασεβής (συγνώμη Fenderiadis). Δεν αναφέρομαι όμως τόσο στην χροια της φωνής του, ή στα τραγούδια του πολλά απ' τα οποία ενδεχομένως να μην ανήκουν στα γούστα μας αλλά στην προσφορά του η οποία αντικειμενικά είναι μεγάλη όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Ikatsoun "Ας μην ξεχνάμε ότι όταν φεύγανε την δεκαετία του 60 οι μετανάστες για Γερμανίες και Αμερικές παίρνανε μαζί τους μια φωτογραφία της οικογένειάς τους και ένα σαρανταπεντάρι του Καζαντζίδη (δεν είχανε και τίποτα άλλο εξάλλου)."
Όσον αφορά στη φωνή του είναι καθαρά θέμα γούστου. Εγώ προσωπικά τον θεωρώ όχι βέβαια την καλύτερη φωνή της Ελλάδας, αυτόν θεωρώ τον Μπιθικώτση, αλλά μια φωνή με πολύ προσωπικό "ήχο", λυγμό, και φυσικά στεντόρεια δυναμική και πάθος. Και φυσικά με μια δύναμη να κάνει το τραγούδι "δικό του" και να το πηγαίνει εκεί που θέλει αυτός και να το κυριαρχεί όπως κυριαρχεί και τις καρδιές των Ελλήνων τα τελευταία 40 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #7 στις: 21/04/04, 13:01 »
Και έψαχνα να βρω που σε ποιο thread είχαμε φάει τα μουστάκια μας παλιότερα για τον Στελλιο...

Για δείτε και εδώ   http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=9;action=display;threadid=2463;start=0
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #8 στις: 21/04/04, 13:16 »
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον Iatsoun ...Ο Καζαντζίδης ,κατά την ταπεινή μου άποψη αποτελεί κομμάτι της μουσικής ιστορίας (και όχι μόνο) της Ελλάδος .Ίσως και να αποτελεί άπό μόνος του την μουσική ιστορία της.Δεν θέλω να φανώ υπερβολική ούτε να υποτιμήσω όλους τους υπολοίπους πολύ αξιόλογους καλλιτέχνες της γενιάς του,αλλά πώς να το κάνουμε ?ο άνθρωπος διέθετε ψυχή...και αυτή του την ψυχή έβγαζε όταν τραγουδούσε ...Γι'αυτό άλλωστε τον αγάπησε και ακόμη τον αγαπά ο ελληνικός λαός ....

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #9 στις: 21/04/04, 15:15 »
Τα τραγούδια του Καζαντζίδη μιλούσανε για πόνο, για φτώχεια, για μετανάστευση κτλ.

Η ζωή εδώ τελειώνει σβήνει το καντήλι μου...

Τραγούδι είναι αυτό ;;; Αυτό είναι από τις χειρότερες καφρίλες που έχω ακούσει... για να κόβεις φλέβες καλό είναι  :P

Αποσυνδεδεμένος NikosTs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάλα-γιάλα....
    • Προφίλ
    • Τσαμπούνες!!!
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #10 στις: 21/04/04, 15:39 »
Mμμ.... Μόνο που το συγκεκριμένο είναι Διονυσίου. Και όπως και να έχει, σε κάποιους αυτό το τραγούδι μπορεί να σημαίνει πάρα πολλά. Ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τ' αλλότρια...
Allah ou akbar...

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #11 στις: 21/04/04, 15:52 »
Πάντως είναι στο ίδιο στυλ και αυτό  :P Δεν έκρινα τίποτα και κανέναν... απλό χιούμορ ήταν

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #12 στις: 21/04/04, 15:54 »
Η φωνή του μου φαίνεται απαίσια. Χτυπάει άσχημα στα αυτιά μου, σόρρυ :)

Αποσυνδεδεμένος NikosTs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάλα-γιάλα....
    • Προφίλ
    • Τσαμπούνες!!!
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #13 στις: 21/04/04, 16:05 »
A, και κάτι που θυμήθηκα. Ας μην ξεχνάμε πως δυστυχώς τα περισσότερα τραγούδια που είναι ευρέως γνωστά δεν είναι και τα καλύτερά του, κατά τη γνώμη μου πάντα. Για παράδειγμα οι πιο πολλοί γνωρίζουμε ελάχιστα για την εποχή που τραγούδησε τραγούδια του Χιώτη, οπότε είπε και αριστουργήματα (και ερμηνευτικά π.χ. Απόψε φίλα με), αλλά και τη συνεργασία του με έναν ακόμα βαρβάτο συνθέτη (Άκη Πάνου). Τέλος πάντων, τα λέμε...
Allah ou akbar...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #14 στις: 21/04/04, 22:53 »
Ikatsoun>Αν η σπόντα πάει σε μένα

Δεν πάει σε σένα. Δεν είναι και σπόντα άλλωστε. Παρακάτω έγραψα
Τα σχόλιά μου δεν αναφέρονται σε αυτά που γράφτηκαν εδώ
Εξάλλου κατάλαβα ότι έκανες μια παράθεση των δύο απόψεων, λογικό νομίζω να το κάνεις.

Η ζωή εδώ τελειώνει σβήνει το καντήλι μου...

Τραγούδι είναι αυτό ;;; Αυτό είναι από τις χειρότερες καφρίλες που έχω ακούσει... για να κόβεις φλέβες καλό είναι  :P

Ναι είναι τραγούδι. Αν το θεωρείς αυτό από τις χειρότερες καφρίλες, τότε μάλλον ακούς λάθος, ή ακούς μουσική 'πολύ υψηλής ποιότητας' πχ. αγκαλιά εγώ κι εσύ στ' αμπαζούρ το θαλασσί. Ποιότητα και κουλτούρα σε όλο της το μεγαλείο. Και δεύτερον είναι τραγούδι του Στράτου Διονυσίου (ας ξέρουμε αν γίνεται ποιους κρίνουμε) όπως είπε και ο Νίκος.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον Iatsoun ...

iKatsoun παρακαλώ…



Μου φαίνεται πως συζητάμε μερικές φορές ακόμη και τα αυτονόητα τελικά. Καθόμαστε δηλαδή να δούμε αν ο Καζαντζίδης ήτανε φωνή ή όχι, ή αν έλεγε καλά τραγούδια ή ‘κλαψιάρικα’; Μα αν ένας λόγος έκανε το λαϊκό τραγούδι να επικρατήσει σε μια εποχή που προωθούνταν οι ξενόφερτες μουσικές και τα εμβατήρια (να μην αναφερθώ σε ονόματα καλλιτεχνών) είναι γιατί αυτό το τραγούδι και αυτοί οι τραγουδιστές ήτανε στην πρώτη γραμμή πάντα και μιλούσανε στην καρδιά του κόσμου με τα τραγούδια τους. Τι θέλετε δηλαδή να λένε τα τραγούδια εκείνη την εποχή, για τους ‘Μασάι’; Ή για φεγγάρια καλοκαιρινά; Μου φαίνεται έχουμε σαβουρώσει όλοι για τα καλά και αρχίζουμε να το παίζουμε υπεράνω…

Μα θα μου πείτε ότι δεν ζούμε σήμερα αυτές τις εποχές. Εντάξει, δεκτό, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε με τόση ασέβεια για ανθρώπους που τραγουδούσανε για ρούχα ματωμένα και για κελιά σε μια περίοδο που ξέρετε τι σήμαινε αυτό (όσοι δεν ξέρετε, ρωτήστε να μάθετε).

Εντάξει, αυτά δεν τα λαμβάνω και πολύ υπόψιν. Παρατηρώ ότι πολλοί Έλληνες στην προσπάθειά τους να το παίξουνε κάπως, ακούνε τα εισαγόμενα σκουπίδια και τα θεωρούνε και μουσική υψηλού επιπέδου. Οπότε ίσως ο Καζαντζίδης να είναι και ένα ακόμη θύμα αυτής της νοοτροπίας. Αν ο Καζαντζίδης μιλούσε ιταλικά θα μπορούσε να ήτανε ένας παγκοσμίου φήμης τενόρος, ή αν μιλούσε αμερικάνικα θα μπορούσε να είναι ένας άλλος Φρανκ Σινάτρα, αλλά του έτυχε να μιλάει ελληνικά.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #15 στις: 21/04/04, 23:14 »
Και όπως απάντησα στον Νίκο δεν έκρινα κανέναν ! Συνήθως προτιμάω τραγούδια με πιο ευχάριστο στίχο και όχι του στυλ πεθαίνω, χάνομαι, σβήνω, φεύγω, σας αφήνω κτλ κτλ που είναι όντως καφρίλες ! Το ότι δε μου αρέσουν αυτοί οι στίχοι δε σημαίνει πως μου αρέσουν οι στίχοι που αναφέρεις ! Γνώμες είναι αυτές και θα πρέπει να τις σεβόμαστε ! Επειδή ο χ καλλιτέχνης έχει μεγάλο όνομα δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τον κρίνουμε, αν και επαναλαμβάνω ότι δεν έκρινα κανέναν !

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #16 στις: 21/04/04, 23:21 »
Τέλος πάντων. Δεν καταλαβαίνω πώς είναι "όντως καφρίλες". Άλλο όμως ότι είναι προτίμησή σου, τώρα μιλάς σωστά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορείς να χαρακτηρίζεις έτσι τραγούδια που λένε κάτι και όχι τραγούδια 'χαχαχούχα'
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #17 στις: 21/04/04, 23:47 »
Τα χαρακτηρίζω έτσι επειδή είναι πολύ μακάβρια... για κανένα άλλο λόγο !

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #18 στις: 22/04/04, 14:20 »
Μακάβριο?! Έχεις ακούσει του Καζαντζίδη το "Κλείστε την πόρτα της ζωής"? Μάλλον όχι. Είναι από τα όχι και πολύ γνωστά κομμάτια του. Πάρε τράγουδο λοιπόν.
Κλείστε την πόρτα της ζωής που φεύγουνε τα νιάτα
και τα ποτήρια της ζωής τ' αφήνουνε γεμάτα
Κλείστε την πόρτα της ζωής για να μη φύγει πια κανεις

Ένα φίλο έχω χάσει στα καλά καθούμενα
λες και είχε με το χάρο χίλια προηγούμενα
Κλείστε την πορτα της ζωής για να μη φύγει πια κανεις

Κλείστε την πόρτα της ζωής που φεύγουνε οι ωραίοι
κι αυτοί που φύγανε νωρίς ας είναι οι τελευταίοι.

Ρεφραίν

Φαντάσου τώρα αυτό το τραγούδι με super βαρια ζεϊμπεκια από πίσω (μιλάμε για τα πιο βαριά κομμάτια του Καζαντζίδη) και τη φωνή του αθάνατου Στελάρα να σε χτυπάει κατευθείαν στην καρδιά και να σου θυμίσει φίλους που έχασες. Αστα...

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #19 στις: 22/04/04, 14:28 »
Είτε το θέλουμε είτε όχι φωνή σαν αυτή του Στέλιου δύσκολα θα ξαναπεράσει από την Ελλάδα.

Είναι γεγονός πως αν μίλαγε μια άλλη γλώσσα(αγγλικά, ιταλικά....) θα μιλάγαμε για παγκόσμιο θρύλο. Οι επιλογές που έκανε στο ρεπερτόριό του είχαν και κομμάτια του στυλ "τουνκ τακα τούνκα...." αλλά και κομμάτια που γράψαν ιστορία.
Ειπώθηκε πιο πριν για την συνεργασία του με τον Άκη Πάνου. 6 τραγούδια του είπε όλα κι όλα και είναι το ένα καλύτερο απ το άλλο... Για θυμηθείτε.....
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος balantis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #20 στις: 27/04/04, 17:48 »
 Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΕΙΧΕ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΝΕΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ. ΟΤΑΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ...ΟΤΑΝ ΠΟΥΛΑΣ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΥ...ΟΤΑΝ ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ...ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΤΗΝ ΞΕΝΙΤΕΙΑ... Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ ΧΑΧΑΧΟΥΧΑ! ΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΚΧΥΔΑΙΣΜΟ ΙΔΙΩΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΚΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ (πόσα κορίτσια δεν κόβουν φλέβα για τον Ρουβά, τον Νίνο κ.α.). ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΑ. Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΚΡΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ. ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΟΥΤΕ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΚΑΝΑ FAME STORY ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ. ΤΟΝ ΑΝΕΔΕΙΞΕ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΡΙΤΕΥΟΥΝ.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #21 στις: 27/04/04, 18:36 »
Τα τραγούδια του Καζαντζίδη μιλούσανε για πόνο, για φτώχεια, για μετανάστευση κτλ.

Η ζωή εδώ τελειώνει σβήνει το καντήλι μου...

Τραγούδι είναι αυτό ;;; Αυτό είναι από τις χειρότερες καφρίλες που έχω ακούσει... για να κόβεις φλέβες καλό είναι  :P

ικατσουν μην χτυπησεις μα συμφωνω με αυτο τον κυριο
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #22 στις: 27/04/04, 23:17 »
Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ ΧΑΧΑΧΟΥΧΑ!

Θα σε κατηγορήσω για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας  ;D

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορείς να χαρακτηρίζεις έτσι τραγούδια που λένε κάτι και όχι τραγούδια 'χαχαχούχα'

Αν θες μόνον μην γράφεις κεφαλαία.


Σιδηρόπουλε μην σε πετύχω.........
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος manolis_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • χαίρε ω χαίρε ελευθεριά
    • Προφίλ
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #23 στις: 04/05/04, 14:01 »
Μακάβριο?! Έχεις ακούσει του Καζαντζίδη το "Κλείστε την πόρτα της ζωής"? Μάλλον όχι

pantos an kaneis paei na episkeytei ton tafo toy zampeta
akridos dipla toy poy exei petanei ena neo palikari apano ston tafo toy yparxoyn aytoi oi thaymasioi stixoi
Και κάνοντας συμβιβασμούς με τη συνείδησή του
για μια σταγόνα έλεος πουλώντας την ψυχή του
και κάνοντας συμβιβασμούς με τη συνείδησή του
έζησε με το τίποτα και πέθανε μαζί του

Αποσυνδεδεμένος corazon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Εγω ειμαι ο καλος!! ο αλλος ειναι ο κακος!!!
    • Προφίλ
    • Studio Corazon..Flower Design
Re:Καζαντζίδης
« Απάντηση #24 στις: 04/05/04, 16:02 »
Τα τραγούδια του Καζαντζίδη μιλούσανε για πόνο, για φτώχεια, για μετανάστευση κτλ.

Η ζωή εδώ τελειώνει σβήνει το καντήλι μου...

Τραγούδι είναι αυτό ;;; Αυτό είναι από τις χειρότερες καφρίλες που έχω ακούσει... για να κόβεις φλέβες καλό είναι  :P
ααααα...απ'αυτο το τραγουδι ξερεις τον Στελιο???
ε!!!!κοψε φλεβες τοτε!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 17:28
από antartis
0 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/06, 12:44
από Θοδωρής