Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ  (Αναγνώστηκε 16497 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #50 στις: 26/09/14, 22:43 »
ποπο απιστευτο! κανουν την κυθαρα να μιλαει!!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #51 στις: 26/09/14, 23:12 »
ποπο απιστευτο! κανουν την κυθαρα να μιλαει!!

μην σε επηρεάζει, αυτοί είναι επαγγελματίες και πιθανότατα άρχισαν κιθάρα όταν ήταν παιδάκια,
εσύ μπορείς να μάθεις μερικά ακόρντα και να παίζεις και να τραγουδάς,
η φωνή έχει σημασία στο στύλ που θέλεις εσύ να μάθεις, τα άλλα στυλ όπως αυτά στα βίντεο θέλουν πολύ δουλειά και χρόνια για να παίξεις
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #52 στις: 27/09/14, 00:36 »
αν πούμε ότι θα μάθει μερικά μόνο ακόρντα, πχ, D, A, Am, C, G, Dm, E, Em, Fmaj7  άντε και μερικά ακόμα στο open position ή και μπαρέδες πχ F, Fm, B, Bm τότε δεν είναι και τραγικά δύσκολο.

Το "αν πουμε" που λες ποσο συντομα μπορει καποιος να εξοικειωθει με αυτα ακορντα? μηπως ξεχνας οτι απευθυνεσαι σε καποιον εντελως πρωταρη? ξερεις τι απογοητευση μπορει να φερει αυτο οταν μετα απο μηνες δει οτι θελει δουλεια και οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο μια κουβεντα σε ενα φορουμ?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #53 στις: 27/09/14, 03:14 »
Λίγη υπομονή να έχει και δε θα έχει πρόβλημα. Νομίζω ξαναειπώθηκε οτι δεν είναι πυρηνική φυσική!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #54 στις: 27/09/14, 12:00 »
αν πούμε ότι θα μάθει μερικά μόνο ακόρντα, πχ, D, A, Am, C, G, Dm, E, Em, Fmaj7  άντε και μερικά ακόμα στο open position ή και μπαρέδες πχ F, Fm, B, Bm τότε δεν είναι και τραγικά δύσκολο.

Το "αν πουμε" που λες ποσο συντομα μπορει καποιος να εξοικειωθει με αυτα ακορντα? μηπως ξεχνας οτι απευθυνεσαι σε καποιον εντελως πρωταρη? ξερεις τι απογοητευση μπορει να φερει αυτο οταν μετα απο μηνες δει οτι θελει δουλεια και οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο μια κουβεντα σε ενα φορουμ?

αν διαβάσεις το πρώτο μου μήνυμα έχω αναφερθεί και στο θέμα της απογοήτευσης,

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #55 στις: 27/09/14, 13:23 »
Δηλαδη μονο εγω θεωρω οτι σε εναν που πρωτοπιανει οργανο τα "Am, Dm, Fmaj7, open position κλπ κλπ" τα βλεπει κινεζικα. Μιλας σε ενα νηπιο για γραμματικη, ενω δεν ξερει τι ειναι η αλφαβητος? Αυτο εννοουσα οταν ελεγα το παραπηγατε. Μην κρινετε απο το δικο σας επιπεδο. Καποιος ξεκιναει απο το μηδεν, και τα δεδομενα που θεωρειται εσεις και τα προσπερνατε, για τον αλλον ειναι μηνες μαθησης.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #56 στις: 27/09/14, 13:54 »
αν εξαιρέσεις το Dm αυτά ούτως ή άλλως είναι τα πιο απλά ακόρντα, ξέρεις εσύ πιο απλά;


I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #57 στις: 27/09/14, 13:59 »
Νίκο,

Έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις. Επειδή βέβαια κι εγώ αυτό έγραψα, ας το εξηγήσω λίγο παραπάνω. Φυσικά και για κάποιον που ξεκινάει τα 'Am, Dm, Fmaj7 κλπ' φαίνονται κινέζικα. Όταν όμως καταλάβει περί τίνος πρόκειται είτε από ένα youtube video tutorial είτε από εμάς εδώ (βλέπε pdf file που έγραψα) τότε θεωρώ πως η εικόνα ξεκαθαρίζει. Σαφέστατα όμως, θέλει επιμονή και σχετική μελέτη. Ο δάσκαλος σίγουρα είναι καλύτερος, δεν το συζητάμε. Αρκεί όμως κι αυτός να μην θέλει να το 'παίξει δάσκαλος' αλλά να είναι. Για φαντάσου ας πούμε να του πει 'πρέπει να ξεκινήσουμε από κλίμακες και θεωρίες' ή 'πρέπει να ξεκινήσεις από κλασσική γιατί αλλιώς δεν γίνεται' (όπως συνηθίζουν πολλοί άλλωστε)... Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ τα παρατήσει?

Όπως και να έχει το θέμα δεν είναι διδασκαλία μέσω δασκάλου vs άνευ δασκάλου. Γενικά, προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο δύσκολο. Αρκεί να υπάρχει η απαραίτητη όρεξη. Το έχω κάνει προσωπικά, το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί. Δέχομαι όμως πως σε αυτό το κομμάτι παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του καθενός. Πιστεύω λοιπόν πως μπορεί κάλλιστα να μάθει μόνος του. Ξανατονίζω όμως, δεν σημαίνει πως είναι σωστός ο τρόπος ή η σκέψη η δική μου.

Να στο πάω λίγο πιο μακριά όμως. Άντε και παει σε δάσκαλο και στα εξηγεί. Μιλάμε δηλαδή για 2 ώρες μάθημα. Μετά δεν θα πρέπει να πάρει πάλι τα pdf files ή ένα βιβλίο ώστε να μελετήσει μόνος του? Δεν είναι δυνατόν να σου πει ο δάσκαλος πώς να κρατήσεις την πένα για να μην σου φύγει, ή πώς να πιάσεις τους μπαρέδες αν δεν κάτσεις μόνος του να δοκιμάζεις μέχρι να 'ματώσουν τα δάχτυλα' ή μέχρι να πιαστεί ο καρπός σου. Λάθος - ξελάθος, αλλιώς δεν μαθαίνεις... Νομίζω όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο, με δάσκαλο ή χωρίς.

Η ουσία για εμένα είναι πως αν δεν κάτσεις μόνος σου με τις ώρες, εύκολος τρόπος δεν υπάρχει. Θα απογοητευτείς στην αρχή, αλλά θα μάθεις...Γι'αυτό και πιστεύω πως ουσιαστικά το ίδιο συμπέρασμα βγάζουμε, απλά η διαφορά μας είναι στο αν πρέπει να πας σε δάσκαλο γι'αυτό το πρώτο ερέθισμα... Σεβαστές όλες οι απόψεις όμως...

Off topic
Τα videos που παρέθεσα ήταν απλά για να δείξω στον φίλο μας τί μπορεί να παίξει κανείς με τις δύο κιθάρες επειδή αναφέρθηκε πως στην ακουστική χρειάζεται απαραίτητα συνοδεία. ΦΥΣΙΚΑ, μακάρι να μπορούσαμε να παίζαμε έτσι όλοι. Είναι εξαιρετικά δύσκολο, οπότε τα videos αυτά δεν έχουν σκοπό να τονίσουν το επίπεδο που πρέπει να φτάσει κανείς καθώς... μάλλον είναι κομμάτι δύσκολο :) Απλά το ξεκαθαρίζω, κυρίως για τον ίδιο :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #58 στις: 27/09/14, 13:59 »
αν εξαιρέσεις το Dm αυτά ούτως ή άλλως είναι τα πιο απλά ακόρντα, ξέρεις εσύ πιο απλά;
Em  ;D ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #59 στις: 27/09/14, 14:32 »
βασικά το πιο απλό είναι το G αλλά παίζεις μόνο τις 4 υψηλές χορδές
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #60 στις: 27/09/14, 15:12 »
αν εξαιρέσεις το Dm αυτά ούτως ή άλλως είναι τα πιο απλά ακόρντα, ξέρεις εσύ πιο απλά;
Em  ;D ;D
βασικά το πιο απλό είναι το G αλλά παίζεις μόνο τις 4 υψηλές χορδές

Σας έχω και τους δύο:  Em7  020000
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #61 στις: 27/09/14, 16:34 »
Το ξαναλέω πάλι γιατί δεν με καταλαβατε τελικα....

το να γράψεις σε έναν άσχετο « D, A, Am, C, G, Dm, E, Em, Fmaj7» πιστεύετε ότι θα καταλάβει τι του γράφετε? Οτι μιλάτε για νότες δηλαδή?
Και αντε του εξηγείς ότι Αm είνα Λα μινόρε, θεωρείτε ότι του λέει κάτι? Μιλάμε για άνθρωπο που ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΩΡΑ. ΑΡΧΑΡΙΟ.
Οπως σας είπα και πριν κάποια πράγματα για κάποιον που ξέρει τα θεωρεί δεδομένα, για κάποιον αρχάριο δεν του λένε τίποτα... (και όλες οι ορολογίες που έχουν να κάνουν με την κιθάρα). Αυτό εννοούσα...

@Mistral: Συμφωνούμε σε όλα φίλε. Δεν έχω καμμιά διαφωνία. Τα λες σωστά. Εμένα η ένσταση μου είναι ότι και εμείς (σου είπα και εγώ αυτοδίδακτος στην ουσία είμαι) κάποιον είχαμε να μας λύνει στην αρχή απορίες. Ακόμα και search να θες να κάνεις κάτι πρέπει να ξέρεις και πως λέγεται, έτσι δεν είναι? Κάποιος λοιπόν να σου μάθει για το πρώτο διάστημα, έστω ας πουμε πως να διαβάζεις ΤΑΒ πως λειτουργεί ένα κουρδιστηρι κλπ απλά πράγματα. Θα φας ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ να τα βρεις/μαθεις μόνος και είναι κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #62 στις: 27/09/14, 17:27 »
Eχετε φυγει λιγο απο το θεμα ? σεβαστα και ενδιαφεροντα οσα διαβαζω,αλλα η απορια μου δεν ειναι παιδια αν παω σε δασκαλο η μαθω μονος

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #63 στις: 27/09/14, 18:17 »
Το "κλασική ή ακουστική" δεν απαντήθηκε?
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #64 στις: 27/09/14, 18:21 »
σχεδον , οι αποψεις κλεινουν προς ακουστικη αφηνοντας ομως παραθυρο για κλασικη,

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #65 στις: 27/09/14, 18:29 »
σχεδον , οι αποψεις κλεινουν προς ακουστικη αφηνοντας ομως παραθυρο για κλασικη,
Κανένα παράθυρο δεν αφήνει κανένας για κλασσική. Το παράθυρο έμεινε αν δεν σου περισσεύουν τα χρήματα ώστε ν'αγοράσεις ακουστική.

@NikosKo
Ναι το ίδιο λέμε. Απλά θεωρώ πως ο δάσκαλος είναι το ίντερνετ κι εμείς (ένα forum γενικότερα) αντί για τον δάσκαλο στο ωδείο. Ούτως ή άλλως όμως ο φίλος έχει αποφασίσει, οπότε no harm no foul. :)

Σας έχω και τους δύο:  Em7  020000
 :roll
χαχαχαχχα ω ναι! :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #66 στις: 27/09/14, 18:35 »
παιδια η αποφαση μου ειναι να παω σε δασκαλο, Δεν μου περισσευουν χρηματα το αντοθετο θα ελεγα, ψαχνομαι που κ τι να κοψω ωστε να βγαινει κ ο δασκαλος, απλα θεωρω πως μονος μου θα ειναι ακομα πιο δυσκολη μια ηδη δυσκολη κατασταση , οποτε ισως αυτο με κανει να εγκαταληψω

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #67 στις: 27/09/14, 18:40 »
Ωραια. Αν ειναι θεμα ψηφοφοριας, ωστε να παει καπου το θεμα ψηφιζω να κρατησει την κλασικη και να μαθει πρωτα εκει  ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #68 στις: 27/09/14, 21:40 »
παιδια η αποφαση μου ειναι να παω σε δασκαλο, Δεν μου περισσευουν χρηματα το αντοθετο θα ελεγα, ψαχνομαι που κ τι να κοψω ωστε να βγαινει κ ο δασκαλος, απλα θεωρω πως μονος μου θα ειναι ακομα πιο δυσκολη μια ηδη δυσκολη κατασταση , οποτε ισως αυτο με κανει να εγκαταληψω


αν βρεις καλό δάσκαλο θα μάθεις πολλά
αλλά και μόνος σου με μία καλή Μέθοδο θα μπορούσες να μάθεις πάρα πολλά για αρχή.
Δεν θα πρέπει όμως να περιμένεις ότι θα μάθεις κιθάρα με συνοπτικές διαδικασίες, η μουσική δεν είναι Σπρίντ των 100 μέτρων αλλά Μαραθώνιος (δεν είναι δικιά μου η ατάκα, δάσκαλος το έχει πει).

Αν αποφασίσεις για Βιβλίο/Μέθοδο πες το να σου συστήσω κάποια.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #69 στις: 28/09/14, 11:30 »
Όταν ήμουν κι εγώ νέος, αρχάριος και μπερδεμένος επίσης, (πριν από πολλά, πολλά, πολλά όμως χρόνια  :P ) βρήκα τυχαία ένα δάσκαλο (εκτός ωδείου) και του είπα τα εξής :
- Δάσκαλε, θέλω να με μάθεις να παίζω στην κιθάρα αυτά τα κομμάτα (ειχα μια κασέτα με της Παναγιάς τα μάτια ...  :P 40-50 κομμάτια !!)
- Ναι, αλλά για να στα μάθω, πρέπει να μάθεις ταυτόχρονα ΚΑΙ κάποια άλλα πράγματα ... επίσης όταν τελειώσουμε θα μπορέσεις να ασχοληθείς με όποιο μουσικό αντικείμενο σου κάνει κέφι ... πχ θα μπορείς να πας σε κάποιο ωδείο και να συνεχίσεις με κλασικές σπουδές, ή θα μπορέσεις να ασχοληθείς με άλλα μουσικά είδη -Rock, Jazz-, ή να αρχίσεις να γράφεις (σχετικά αξιοπρεπή  :P )μουσική ο ίδιος ... άσε που και τα χρήματα (δίδακτρα) που σου ζητάω είναι σχεδόν τσάμπα ...   :P

Έτσι λοιπόν με έπεισε, και ξεκίνησε μια διδασκαλία (η οποία κράτησε 6 μήνες) η οποία βασιζόταν σε 3 άξονες :
1. Μικρές και εύκολες Κλασικές Ασκήσεις (διάβασμα παρτιτούρας, δακτυλοθεσία, ασκησούλες για δεξί/αριστερό χέρι κλπ)
2. Ρυθμοί και θεωρητικά (Κλίμακες και θεωρία διαστημάτων, σχηματισμός ακόρντων, ρυθμολογία στην κιθάρα κλπ)
3. Τα τραγούδια μου !!! (παίξιμο των τραγουδιών που εγώ είχα επιλέξει αλλά με δακτυλισμούς και σόλα/γεμίσματα -τα εύκολα όμως- και βοήθεια ακόμα και στη φωνή κλπ).

Βέβαια, στην πορεία μου έδωσε και τραγούδια -δικές του επιλογές-, και κάποιες μικρές εισαγωγές σε Αρμονία, Jazz και Rock θεώρηση, παίξιμο με πένα και άλλα παιχνίδια, κλπ (και άλλα που δεν θυμάμαι πια ...  :P

Ξεκίνησα με κλασική κιθάρα, ποτέ όμως δεν έπαιξα κλασικά κομμάτια -μόνο απλές ασκήσεις είπαμε (ακόμα όμως προσπαθώ να παίξω το Concerto de Aranjuez του Rodrigo, το Asturias του Albeniz και κάτι σουξέ του Μπαχ) ... από Ελληνικά και ξένα κομμάτια όμως, ΟΥΥΥΥΥΥΥ !!! ... να φαν κι οι κότες !!  :P
Πήρα γρήγορα ακουστική και σχετικά πιο αργά ηλεκτρική, έμαθα να διαβάζω παρτιτούρα (τώρα πια μάλλον την ξέχασα  :P ) και έπαιξα κάτι μπλουζοροκιές όχι με ιδιαίτερη επιτυχία φαντάζομαι ... Για Jazz ούτε λόγος !!!  :P

Αυτή λοιπόν ήταν η εισαγωγή ... επί της ουσίας τώρα, ζήτα να σου μάθουν ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ !!! (και όχι ο δάσκαλος) και άρχισε με αυτά ... στην πορεία θα έρθουν και όλα τα υπόλοιπα ...  ;) και άρχισε με όποια κιθάρα θες ... πολύ γρήγορα θα καταλάβεις τι σε βολεύει ...  ;)

/Πέτροc  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/14, 11:34 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #70 στις: 28/09/14, 23:04 »
οπότε σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Πέτρος καλό είναι τους πρώτους 6 μήνες (ίσως και περισσότερο) να μαθαίνεις απ' όλα για να αποκτήσεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις από όλο το φάσμα. Μετά όσο περνάει ο καιρός και αποκτάς δεξιοτεχνία πρέπει να ασχοληθείς με τις διάφορες τεχνικές.
Καλό το μήνυμα του Πέτρου, σε ευχαριστούμε.


edited

επίσης καλό θα είναι να μας πεις πόσο καιρό σου πήρε για να μπορέσεις να παίξεις με άνεση όλα αυτά που έμαθες στους 6 αυτούς μήνες.
και εγώ παίζω κάποιο  Minuet  με την κλασσική μου αλλά δεν το παίζω άνετα, αλλά κάθε φορά το παίζω και καλύτερα.
Θέλω να πω ότι για να "κατακτήσεις" κάτι θέλεις χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/14, 11:16 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
0 Απαντήσεις
1811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 17:10
από paul moore
4 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL
5 Απαντήσεις
6741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/11, 19:22
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 18:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
31820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 04:39
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
17 Απαντήσεις
7577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:07
από pipokas99
1 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/13, 10:11
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
32136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 04:14
από konstantinossgounelas