Ειδικά θέματα > Τρόποι παιξίματος, τεχνικές

Metal/Rock-κατάσταση

(1/19) > >>

Guitar Fan:
λοιπόν ζητώ τα φώτα των πιο έμπειρων σε metal training.
 
Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να κάνω κάποιες βασικές ασκήσεις σε metal με full overdrive που σημαίνει ότι χρειάζομαι τέλειο muting το οποίο δεν έχω αλλά αποκτώ σιγά-σιγά.
Κάνω όσες μπορώ περισσότερες ασκήσεις τύπου 1234, με όλους τους δυνατούς τρόπους, normal picking, alternative picking, hammer ons, pull offs, και όλα με μετρονόμο άρχισα στα 100bpm αλλά μου έπεσε πολύ στο alternate και τώρα έχω κατέβει στα 80bpm, εκτός όταν κάνω hummer-ons/pull offs τότε πέφτω στα 75bpm. Ο συντονισμός με τον μετρονόμο θέλει προσπάθεια.
Σκοπός μου είναι να αποκτήσω όσο το δυνατόν καλύτερο muting και να ανέβω στα 120bpm ταχύτητα.
πόσο καιρό λέτε να μου πάρει με περίπου 1 με 1.5 ώρα εξάσκηση την ημέρα;
το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι ασκήσεις με κουράζουν και στο τέλος είμαι ζαλισμένος και δεν έχω δύναμη να δουλέψω καλά κάτι άλλο όπως παρτιτούρα (όχι μέταλ απλά τραγούδια)

Spyros Delta:
Δεν υπαρχει αλλος δρομος απο την εξασκηση.
Εκμεταλευσου τον χρονο ακομα και στην τουαλετα κι ασε το πολυ ιντερνετ.
Φορτωσε θεληση.
Οραματισου την επιτυχια και φτιαξου.
Οραματισου την αποτυχια και δυναμωσε. Αλλιως ολα θα εχουν παει χαμενα.

Guitar Fan:
ευχαριστώ ΣΔ για τις συμβουλές,

κιθάρα (κλασσική, ακουστική) γενικά μελετάω αρκετές ώρες την ημέρα, τελευταία είπα να αρχίσω και τις τεχνικές ροκ/μέταλ, είμαι ακόμα πολύ αρχή και με κουράζουν και δεν θέλω να φτάσω σε σημείο να κόψω από την υπόλοιπη μελέτη μου, γι' αυτό θέλω να αφιερώνω τόσο χρόνο ώστε και να έχω αποτέλεσμα αλλά και να μην με κουράζει στο σημείο που δεν θα μπορώ να συνεχίσω με το άλλο μου πρόγραμμα.
Γι' αυτό ρωτάω, αλλά νομίζω οι περισσότεροι εδώ ασχολούνται αποκλειστικά με ένα στυλ, ή one style at a time.

neeckos:

--- Παράθεση από: Spyros Delta στις 09/02/15, 06:10 ---Δεν υπαρχει αλλος δρομος απο την εξασκηση.
Εκμεταλευσου τον χρονο ακομα και στην τουαλετα κι ασε το πολυ ιντερνετ.
Φορτωσε θεληση.
Οραματισου την επιτυχια και φτιαξου.
Οραματισου την αποτυχια και δυναμωσε. Αλλιως ολα θα εχουν παει χαμενα.

--- Τέλος παράθεσης ---


 :o :o :o :o Τα πες όλα σε δυο αράδες. Ευγε

saved:
Εγω προσωπικα δεν παιζω ενα σιγκεκριμενο στυλ ουτε μελετω ενα στυλ την φορα.Οταν καθομαι να μελετησω μελεταω οτι μου κανει κεφι εκεινη την ωρα γιατι δεν θελω να αγανακτω ωχ τωρα πρεπει να δω αθτο η το αλλο και ετσι παντε μελετω με κεφι.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View