Αποστολέας Θέμα: κανενας κατοχος του shure sm7b?  (Αναγνώστηκε 11164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
κανενας κατοχος του shure sm7b?
« στις: 10/04/15, 18:03 »
αν καποιος εχει το παραπανω μικροφωνο ας κανει ενα κοπο να απαντησει να ρωτησω καποια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #1 στις: 11/04/15, 00:17 »
Μπορεις να ρωτησεις εδω, το εχω δουλεψει σε ραδιοφωνικο σταθμο :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #2 στις: 11/04/15, 00:47 »
Επιτέλους κάποιος που το δούλεψε :D :D :D . Λοιπόν κάνω ένα σύντομο πρόλογο για την προοριζόμενη χρήση του. Εγώ κάνω ηχογραφήσεις και μίξεις χρησιμοποιώντας την focusrite 18i6 και monitor στο reaper. Όλα τα όργανά μου τα περνάω από πεταλιέρες, drum machine κλπ στην καρτα απευθείας στον υπολογιστή. To αποτέλεσμα αναβάθμιση την αναβάθμιση έχει γίνει αρκετά ικανοποιητικό. Εκτός........................... από τη φωνή( μου βγαινει η πίστη να την φέρω στα ίσια). Έχω για μικρόφωνο ένα blue yeti usb που θέλω να το αλλαξω(πολυ καλό, αλλά  για τη δουλειά που κάνω τώρα θέλω κτ καλύτερο). Υπόψιν ότι η φωνή στην πλειοψηφία δεν θα μπει απλά πάνω από μία κιθάρα αλλά περνάω διάφορα και αρκετά όργανα. Και ρωτάω μια γνώμη για τα εξής
1) Λέω να πάρω δυναμικό γτ νομίζω ότι πυκνωτικό στο πολυ μικρό δωμάτιο μου θα πιάνει αντανακλάσεις σε τοίχους κ.α . Δυνατότητα για πάνελ κλπ μικρή
2) Πήγαινα για το beta 58 αλλα άκουσα πολυ καλά λόγια για τό shure SM7 μικρόφωνο. Λένε ότι για ηχογράφηση φωνής είναι πάρα πολύ καλό. Εμπειρίες......
3) Η κάρτα μου δίνει μέχρι 60 db. Κάποιοι μου λενε ότι μια χαρά θα είναι με την focusrite, κάποιοι ότι θέλει προενίσχυση το συγκεκριμενο μικροφωνο. Ξέρω κάποιες που προτείνει και η shure( πιο οικονομικά ένα cloudfilter γτ τα αλλα είναι πανάκριβα).  Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ κάπου να το δοκιμάσω. http://shure.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/3115/~/sm7-output-level-and-preamp-gain-specifications. Αν υπάρχει κάποια εμπειρία χωρίς ή με προενίσχυση.
4) Τι δίνεται μαζί με το μικρόφωνο( shockmount, αντιανεμικό κλπ) Κάποια μαγαζιά δίνουν το ένα από τα δύο, δεν ξέρω πιο είναι πιο απαραίτητο για τη χρήση του.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα. Αν έχεις να πεις και κάτι άλλο για το μικρόφωνο που σου κανε εντύπωση(θετικό ή αρνητικό) και δεν το έχω υπόψη μου είμαι όλος αυτιά
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/15, 01:04 από geka »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #3 στις: 11/04/15, 11:33 »
Kαλημερα

1) Σιγουρα σε ενα μικρο δωματιο θα ηταν καλυτερη η χρηση δυναμικου, αν και με διαφορες πατεντες ( οπως τα ειδικα mic screen ) μπορεις να μειωσεις τις ανακλασεις που δεχεται το μικροφωνο και να κανεις πιο "στεγνο" το αποτελεσμα. Το ιδιο μπορεις να πετυχεις εαν χρησιμοποιεις χαμηλο gain, κανοντας το μικροφωνο λιγοτερο ευαισθητο σε οτιδηποτε λαμβανει απο το χωρο.

2) Η εμπειρια μου ειναι πως το συγκεκριμενο μικροφωνο ειναι αποκλειστικα για φωνη ( το εχω δει και για ενισχυτη κιθαρας, δεν το εχω δοκιμασει ), ιδιαιτερα αντρικη. Εχει μια ταση τις "μετριες" φωνες ( αυτες που εχουν περισσοτερα μεσαια, λιγοτερα πριμα και σχεδον καθολου μπασα ) να τις κανει βαθυτερες απ' ο,τι ειναι, ενω εαν αξιοποιησεις το proximity effect ( οσο πιο κοντα πλησιαζεις σε ενα μικροφωνο, τοσο πιο εντονα γινονται τα μπασα -εξαιρουνται τα omni πολικα διαγραμματα- ), τοσο πιο εντονο γινεται αυτο.

Επειδη ειναι ραδιοφωνικο μικροφωνο, εχει καλυτερη anti-pop προστασια απο τα κλασσικα δυναμικα που ειναι για live ή ηχογραφησεις. Παρολαυτα, με τη χρηση ενος δευτερου anti-pop μπορεις να πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα ( Προσωπικα χρησιμοποιω παντα δυο ).

Πρεπει να γνωριζεις πως μεσα στο σασι του εχει εναν ειδικο anti-shock μηχανισμο ( δηλαδη ο fet προενισχυτης του και η καψα στεκονται στον αερα, σε ενα συστημα spider, σε μινιατουρα ), ενω δεν μπορεις με τιποτα να του περασεις μεσα ηλεκτρομαγνητικο θορυβο ( φαντασου κινητο σε αποσταση μισου μετρου πανω σε post desk ηχογραφησης και να μην περναει τιποτα ).


3) Η αληθεια ειναι πως προκειται για ενα ιδιαιτερα αναισθητο μικροφωνο ( εξου και η αγαπη των broadcast :P ), το οποιο σιγουρα θα χρειαστει εναν προενισχυτη minimum των +60dB, οπως εχεις εσυ. Πιστευω πς σε περιβαλλον που θα τραγουδας, η ενταση σου θα ειναι αρκετα καλη για να εξισσοροπησει το αποτελεσμα.

Βεβαια, να ξερεις πως εαν πιεσεις στα ορια την προενισχυση, θα σου φερει μπροστα το θορυβο της ιδιας της κατασκευης, αλλα και παλι πιστευω πως αδικα ανησυχεις, μιας και πολλοι χρηστες του μικροφωνου δεν ειναι τραγουδιστες, αλλα speakage artists και δεν αποτελουν το καλυτερο παραδειγμα...

Γενικα, θεωρειται απο τα μικροφωνα που απαιτουν gain. Εαν δεις πως δεν σου φτανει η προενισχυση της καρτας, μπορεις να αγορασεις μια εξωτερικη και να κανεις τη δουλεια σου. Ειναι ωραιο "παιχνιδι" αυτο ( κι ακριβο λιγο ) γιατι μπορεις να κανεις σωστο match προενισχυσης και μικροφωνου και να πετυχεις παρα πολυ καλες χροιες.

Με την κριση, παρα πολλες ( και καλες ) προενισχυσεις αυτη τη στιγμη πωλουνται στα μεταχειρισμενα. Οποτε, εχεις επιλογες.


4) Δεν γνωριζω, εγω το χρησιμοποιησα οταν ηταν ηδη αγορασμενο, οποτε δεν μπορω να σου πω το πακετο!



Γενικα, θα αφησω ενα βιντεο να μιλησει ( εχε κατα νου πως ο ηχος που ακους ειναι επεξεργασμενος, και δεν σημαινει πως το μικροφωνο ειναι το 100% του ηχου που βγαζει φυσικα )

https://www.youtube.com/watch?v=jMXXnLSRdBE
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #4 στις: 11/04/15, 13:37 »
-free mind  σ ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντησή σου. νομίζω ότι απάντησες σε αρκετά και νομίζω από αυτά που λες ότι είναι αξιοπρεπέστατο μικρόφωνο για ηχογράφηση φωνής( αν και με μπερδεύει λίγο ότι είναι ραδιοφωνικό.........). το beta 58 το έχεις ηχογραφήσει ποτέ?.
- από προενίσχυση αν χρειαστεί εσύ έχεις θετική πρακτική πείρα από κάποια?

-Επίσης αν θελήσω κτ άλλο να σε ρωτήσω πριν την αγορά του που μπορώ να σου απευθυνθώ? στο ίδιο post πάντα?
Μάλλον κουράζω υποθέτω........... σορυ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #5 στις: 11/04/15, 21:32 »
Το πουλανε ως ραδιοφωνικο, ομως στην πραγματικοτητα ειναι ενα δυναμικο μικροφωνο φωνης :-).

Το 58αρι ειναι μια αλλη ιστορια.

Προσωπικα το εχω απομυθοποιησει το συγκεκριμενο μικροφωνο, θεωρω πως αυτο που θα παρεις ειναι καλυτερο για τη δουλεια που θελεις.

Ο,τι θες, εδω ειμαστε!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #6 στις: 12/04/15, 20:37 »
 ευχαριστω και χρονια πολλά. μόνο για την προενίσχυση ακόμα το ψάχνω.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #7 στις: 12/04/15, 21:12 »
Θα σου προτεινα για αρχη να δεις πως ανταποκρινεται η προενισχυση που εχεις. Εαν δεις πως δεν ειναι ικανη να καλυψει τις απαιτησεις του μικροφωνου σε gain, τοτε μπορουμε να το δουμε ξανα το θεμα ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #8 στις: 12/04/15, 22:25 »
ok

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #9 στις: 17/04/15, 15:29 »
το μικροφωνο το πήρα. :D :D . Δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς να ασχοληθώ ακόμα εξουνυχιστικά μαζί του. Ίσα ίσα που ηχογράφησα κάτι στα γρήγορα σε ένα έτοιμο που έχω με αρκετά κανάλιακαι μένει η φωνή. Δλδ κανένα μεσαωράκι μόνο
α)Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να ασχοληθώ κατ' αρχάς  με τις ρυθμίσεις που έχει πίσω το μικρόφωνο. Αυτό ψάχνω τώρα. Γτ αρχικά μου έβγαινε μουντός και μπάσος ο ήχος. Ίσως φταίει και η τοποθέτησή μου. Μόνο με πυκνωτικό ηχογραφούσα και το ψάχνω τώρα. Δεν έχω πείρα.
β) Από την πρώτη εντύπωση είχε χαμηλό σήμα, αλλά λέω πρέπει να ξαναδώ καλύτερα τις ρυθμίσεις πρώτα. Ευτυχώς υπάρχουν πολλά πράγματα στο ίντερνετ σε σχέση με αυτό, αλλά δυστηχώς στα αγγλικά που δεν ξέρω.
γ) Πάντως όταν από το daw ανέβασα λίγο την φωνή και τα πρίμα ο ήχος ήταν τζιτζι. Απλώς θέλω να δω από τα πριν τις ρυθμίσεις μου πριν πάω και ξοδέψω μια περιουσία στ προενισχυτή που να αξίζει στο shure sm7b

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #10 στις: 17/04/15, 21:26 »
Καλοριζικο. Μαθε να χρησιμοποιεις τα φιλτρα του, θα σου λυσουν τα χερια.

Εαν βλεπεις πως επιμενει η χαμηλη ενταση ( υποψιν, στον ψηφιακο κοσμο, οταν κινεισαι μετα -18 και -14dB, εισαι μια χαρα ), τοτε παρα πολυ απλα θα παρεις για αρχη ενα φτηνο προενισχυτη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #11 στις: 22/04/15, 17:09 »
Ok. Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά πάντα γράφεται πιο χαμηλά και πρέπει να μαι πολυ κολλητά. Ψήνομαι να πα΄ρω προενίσχυση γτ έχω κτ χρήματα στην άκτη που είναι για τέτοιες δουλειές. Εσύ που το έχεις χρησιμοποιήσει τι προενίσχυση προτείνεις γτ δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για δοκιμή εδώ που είμαι και βασίζομαι πολύ σε γνώμες δυστηχώς. Για τραγούδι κυρίως με το shure sm7b . Ψήνομαι να πάρω μία καλή για να την έχω, καινούρια ή μεταχειρισμένη

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #12 στις: 22/04/15, 17:23 »
Θα σου πω κάτι που είναι γενικός κανόνας. Πάντα ο ήχος σου θα προσδιορίζεται από χειρότερο part της αλυσίδας σου. Έστω και ότι έχει 2.000 στην άκρη και πας και παίρνεις ένα avalon ξέρω εγώ, πάλι ο ήχος σου δεν θα είναι επιπέδου avalon. Έχω δει πολλές φορές, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, να κάνουμε υπερβολές σε gear που δυστυχώς δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε λόγω διαφόρων παραγόντων. Στην περίπτωσή σου η κάρτα που είδα ότι έχεις έχει σχετικά καλούς προενισχυτές. Εκεί που πάσχουν ως επί το πλείστο αυτή η κατηγορία τιμής κάρτες είναι στους convertors (a/d και d/a). Πράγμα που σημαίνει ότι όσο καλό preamp και αν χρησιμοποιήσεις (εξωτερικό) θα χάσεις σχεδόν όλο το κέρδος του λόγω κακού convertion από την κάρτα κατά την είσοδο και την έξοδο της αν θεωρήσουμε ότι παίρνεις αναλογικό προενισχυτή. Αν θες να πάρεις μαζί σου, αν μας πεις και πόσα χρήματα διαθέτεις μπορώ να σου προτείνω ίσως και κάποιον/ους, αλλά αν το πρόβλημα σου είναι το χαμηλό gain δες μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά ή μήπως θα μπορούσες μέσα του daw σου να το διορθώσεις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #13 στις: 22/04/15, 17:26 »
Δεν ειναι θεμα καλων ή κακων προενισχυτων, αλλα θεμα μικροφωνου το οποιο ΟΝΤΩΣ οσοι το εχουμε δουλεψει, ξερουμε πως θελει "δυνατες" προενισχυσεις.

Πχ, τα 60db μιας μεσης προενισχυσης ΔΕΝ κανουν δουλεια εαν η πηγη που ηχογραφειται ειναι ηδη χαμηλη.


Προσωπικα, το εχω δουλεψει με την SPL Goldmike 9844, ομως οποιαδηποτε αλλη προενισχυση σου δωσει πανω απο τα 60dB ειναι μια χαρα για αρχη.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #14 στις: 22/04/15, 22:38 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγγνώμη που αργησα να απαντήσω. τώρα ξαναμπήκα στο forum. ήμουν σε δουλειά.
Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολύ καλά τι παίζει με προενισχυτές κλπ. Θέλω να πάρω ότι καλύτερο μπορώ από το μικρόφωνο. Θεωρώ ότι θα βελτιωθεί ο ήχος , χωρίς να ξέρω. Το σήμα δεν είναι τρομακτικά χαμηλό, απλά σίγουρα μετά πρέπει να το δυναμώσω από το daw .
Απλά έπεσαν κάτι λεφτά στα χέρια μου που προορίζονται γενικά για δουλειές εξοπλισμού
Άρα ρωτάω με το δεδομένο ότι χρειάζεται για φωνή 1) sfanfan αυτά που λες σημαίνει ότι μία λάθος αγορά προενισχυτή είναι ανώφελη π.χ. για μένα. Λόγω του ότι έχω την focusrite 18i6 δεν μπορώ να βελτιώσω πράγματα με την αγορά ενός προενισχυτή? Σόρυ ρε παιδιά για τις βλακώδεις ερωτήσεις. Άσχετος είπαμε....... Βήμα βήμα το πάω....... 2) Ποιος ο ρόλος του προενισχυτή μικροφωνου ακριβώς? Ο προενισχυτής δίνει μόνο ένταση, δεν δίνει γυαλάδα στη φωνή κ.α.???? Τι διαφορά υπάρχει από τον ένα προενισχυτή στον άλλον? Αυτά για να δω αν κατευθύνομαι με σωστά κριτήρια στην απόφασω να πάρω προενισχυτή. Γτ το σκέφτομαι........ 3) Ποιος κάνει για το μικρόφωνο μου αν ξέρετε? 4) Έχω δει γενικά αυτόν που είπες freemind(πες και καμιά γνώμη) τον goldmike 9844, τους golden age pre , dbx 386, warm audio, , focusrite isa, κάποιους tl audio και φυσικά και κάποιους ακριβότερους grace design, universal audio 710, , spl κ.α. Όλα αυτά φυσικά τα διαβάζω από χρήστες και forum χωρίς να έχω καθαρό τι χρειάζομαι εγώ
Το budget είναι από 350 μέχρι 550 πάνω κάτω, αλλά και ακριβότερα ψάχνω γτ μπορεί να βρω κανένα αξιοπρεπές μεταχειρσμένο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #15 στις: 22/04/15, 23:13 »
1) Θα διαφωνησω με τον sfansfan ως προς τη "λαθος αγορα". Οτιδηποτε αγοραζουμε, κι εχει μελετηθει η χρησιμοτητα του πριν αγοραστει βεβαια, δεν ειναι "ανωφελο" ή "λαθος", αλλα εξυπηρετει ενα συγκεκριμενο σκοπο.

Αυτη τη στιγμη στην αλυσιδα σου εχεις ενα μικροφωνο μιας κατηγοριας και βλεπεις πως οι προενισχυσεις της καρτας ηχου σου δεν φτανουν για να του δωσεις την ενταση που θελεις. Ειναι χαρακτηριστικο του μικροφωνου αυτο, δεν σημαινει αμεσως πως η καρτα σου δεν κανει τη δουλεια της για τo budget της.

Το να επιλεγεις εξοπλισμο ειναι σαν να φτιαχνεις ενα μεγαλο παζλ. Δεν ειναι απαραιτητο παντα να εχει τα πιο ακριβα κομματια, αφου το μυστικο ειναι να τα συνδυαζεις σωστα ωστε το τελικο αποτελεσμα να ικανοποιει τον τεχνικο, τον παραγωγο, τον πελατη και στη δικη σου περιπτωση, εσενα.

Επειδη ετσι κι αλλιως ειμαι κατα της gas σχολη που θελει τα παντα σε μια αλυσιδα ηχου να ειναι high quality, νομιζω πως πρεπει να σταματησω εδω :)

2) Η προενισχυση θα δωσει σιγουρα τη χροια της στο τελικο αποτελεσμα. Υπαρχει λογος που κυκλοφορουν τοσες πολλες εκει εξω, με διαφορετικα υλικα, διαφορετικες υλοποιησεις, διαφορετικη τιμη. Μια προενισχυση πρεπει να "συνδυαζεται" σωστα με το καταλληλο μικροφωνο, κι ολα αυτα παντα με τη σκεψη του τι ηχογραφεις.

Καποιοι γουσταρουν τη χροια των Avalon, αλλοι ειναι πιο κοντα στην Neve, αλλοι προτιμανε σαπιο-προενισχυσεις γιατι θελουν αυτο το "καμμενο" αποτελεσμα της ιδιας της προενισχυσης.

Κανονας, ΔΕΝ υπαρχει.

Σαφως, ακριβες προενισχυσεις εχουν αλλον 'αερα', τονιζουν διαφορετικα και χρωματιζουν ωραια το αποτελεσμα εαν υπεροδηγηθουν.

3) Οποτε, η απαντηση εδω, συμφωνα με το παραπανω ειναι "ολοι και κανενας", με μονο οριο το ποση ενταση μπορει να δωσει στο μικροφωνο σου ;).

4) Ο Goldmike ειναι ενας fair enough προενισχυτης, εχει αρκετο headroom, κλασσικος σε αρκετες εφαρμογες post και σχετικα φτηνος γι' αυτα που προσφερει. Προσωπικα θεωρω πως ειναι all around για φωνη, ΠΑΝΤΑ ομως με γνωμονα του τι μικροφωνο θα δουλεψεις.

Απο εκει και περα, απο αυτους που εχω δουλεψει, ειναι ο πιο φτηνος και σιγουρα θα ηταν αδικια να τον συγκρινω με κατι τερατα τυπου Avalon 737xp ή Neve 1073 ( απο αυτα που ακουμπας μια φορα σε δουλεια πχ και σου μενει μαθημα μιας ζωης :P ).

Νομιζω πως και της Universal Audio o 710 twin fifty ειναι καλος, αλλα τον χρησιμοποιησα ελαχιστα σε μια δουλεια κι οχι σε ηχογραφηση φωνης... Η τιμη του δεν ξερω ποσο ειναι, αλλα καπου το ειδα μεταχειρισμενο στα 450€...

( πρεπει να ομολογησω πως ειμαι αρκετα ερωτευμενος με τον Tube Tech MP2A, αλλα τον ακουσα σε παρουσιαση αντιπροσωπου...εκει πουλας κι ενα νεφρο για να τον παρεις... )



Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/04/15, 23:20
Προταση μου ειναι, εφοσον ολα ειναι σε επιπεδο home studio, χωρις διαμορφωσεις χωρων, ακριβο εξοπλισμο ( μεχρι στιγμης ), κλπ να μην υπερβεις τα 300€ για προενισχυση. Κατι που να σου boost-αρει το σημα, χωρις να ειναι το κατι ιδιαιτερο.

Υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που θα επηρρεασουν τον ηχο σου, περα απο εναν προενισχυτη ;) Μην σε πιασει το GAS συνρομο κι αρχισεις να βλεπεις τα θηρια. Τα θηρια εχουν συγκεκριμενο target group αγοραστων, μακαρι να το φτασεις, αλλα δεν τα εχεις αναγκη ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/15, 23:20 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #16 στις: 23/04/15, 00:12 »
Μάλλον παρεξήγησες φίλε freemind, δεν είπα να μην πάρει προενισχυτή, ούτως ή άλλως ξέρουμε καλά ότι όταν κάποιος λέει "θέλω να αγοράσω το τάδε" αυτό που περιμένει είναι προτάσεις αγοράς και όχι "μην το κάνεις". Anyway αυτό που είπα είναι ότι απλά ότι προενισχυτη αν τον κουμπώσει στην κάρτα του δεν θα έχει ιδιαίτερο όφελος εκτός από more gain. Συμφωνώ απόλυτα στο ό,τι αγορά κάνεις με προοπτική δεν είναι λάθος άσχετα αν δεν μπορείς να την αξιοποιήσεις στην παρούσα φάση στο 100%. Εξηγούμαι, έχω 2 avalon ένα AD2022 και ένα U5. Ξέρεις που τα χρησιμοποιώ; Σε μία maudio 2626, ξέρεις τι παίρνω; Τπτ :) Ξεκάθαρα, έχω δυνατότερο σήμα από την τις προενισχύσεις της maudio αλλά μέχρι εκεί. Δικαιολογεί ο avalon το όνομα του και τα χρήματα του; Στη χρήση που του κάνω όχι, αλλά μελλοντικά θα εξυπηρετήσει γιατί εκεί στοχεύω. Υπάρχουν πάρα πολλοί προενισχυτές και μικρόφωνα, δεν υπάρχει συνδιασμός που να δίνει το μαγικό αποτέλεσμα γιατί απλά είναι υποκειμενικό. Όταν λέω λάθος αγορά εννοώ του τι έχεις σκοπό να κάνεις. Θες κάποια στιγμή να αλλάξεις την κάρτα ήχου σου, να ψαχτείς με convertors, να δοκιμάσεις διάφορα mics, να φτιάξεις την ακουστική του χώρου σου, να να να... Go for it, πάρε ότι καλύτερο μπορεί η τσέπη σου και αρέζεται το αφτί σου. Δεν θες να κάνεις τπτ από αυτά, αλλά θες να πάρεις ένα καλό προενισχυτή για το "ψυχολογικό" κομμάτι, κάντο πάλι μαζί σου! Σε έπιασε το GAS σε καταλαβαίνω μπορώ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να ξοδέψεις τα λεφτά σου :) Για τη δική σου περίπτωση αυτό που προτείνω εγώ είναι το εξής. Behringer ADA8200 Ultragain. Εφόσον η κάρτα σου έχει adat το συνδέεις πάνω μέσω οπτικής και έχει το λιγότερο analog to digital και το αντίστροφο conversion. Είναι κάτι εξαιρετικό, όχι αλλά είναι πολύ καλό σε αυτά που προσφέρει αναμφισβήτητα. Έχει αρκετή προενίσχυση για να σηκώσει το μικρόφωνό σου και ότι χρειαστείς στο μέλλον; Ναι. Έχει 8 mic preams, πράγμα εξαιρετικά χρήσιμο για μελλοντικές απαιτήσεις, ultra clean προενίσχυση (ότι δίνεις παίρνεις σε μεγαλύτερα db). Το χρησιμοποιούμε σε στούντιο για τα mics της drums και μάλιστα ο φίλος που το έχει πήρε και δεύτερο, στα drums που το χρησιμοποιούμε με audix και shure μικρόφωνα μας έχει αφήσει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Αυτά τα ολίγα από μένα :) Ελπίζω να μην παρεξηγούνται αυτά που λέω, ούτως ή άλλως όλοι μας μέσω των προσωπικών εμπειριών μας μιλάμε εδώ μέσα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #17 στις: 23/04/15, 00:18 »
-Είσαι αρχηγός........ στον τρόπο που το αναλύεις.
 -Με οδηγείς στο πως πρέπει να σκεφτώ. Δεν λέω ότι δεν κάνει η κάρτα μου. Ίσα ίσα. Απλά φτιάχνω κομμάτι κάποια πράγματα στον εξοπλισμό.( κάρτα θα πάρω σε 2-3 χρόνια τώρα)
-Θα προσπαθήσω να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος στο να "φωτογραφίσω"τι όρια δίνω. Δεν είναι μόνο η ένταση προφανώς. Η φωνή που βγάζω οδηγείται από tracks αρκετά μέσα από quitar synth κ.α. Είναι κτ σαν post rock, indy σε συνδυασμό με τσέλο και κάτι τέτοια. Η φωνή δλδ κυμαίνεται σε χαμηλομεσαία επίπεδα, με κίνδυνο κάποιες φορές να είναι άχρωμη. Γενικά δεν παίζουν κορόνες, απλότητα στα κουπλέ , κάποιες μελωδίες που αν είναι ξερές είναι καλύτερα να βγουν.Δεν θέλω να φτιάξω κτ ψεύτικο. Απλώς φοβάμαι μη πάρω κανέναν προενισχυτη που επίσης έχει έμφαση σε χαμηλές, ούτε όμως να μου αλλάξει την χροιά μου δίνοντας πολύ ψιλές που ψευτογοητεύουν. Θέλω να έχει περισσότερη ζεστασιά, να μην είναι το αδύναμο σημείο των μουσικών παραγωγών μου. Να μου δώσει τις περισσότερες των δυνατοτήτων του shure sm7b που έχω πρόσφατα αγοράσει. Θέλω δλδ να αναβαθμίσω κάπως αισθητά το αποτέλεσμα και στη φωνή, όπως έχω κάνει λθαράκι το λιθαράκι και στα άλλα. Γι' αυτό και πήρα το shure sm7b. Γι' αυτό λέω κτ καλό.......... ψάχνω χωρίς να ξέρω τι είναι το καλό( αντιφατική μπουρδολογία ε........? σόρυ αλλά το 2ο βήμα μετά την άγνοια είναι η αντίφαση και αυτήν πάω να λύσω τώρα).
-Από φτηνές λύσεις έχω δει μόνο το golden age pre mk2
-Τι εννοείς headroom και εφαρμογές post για το goldmike? Πως σου φάνηκε πάνω στο shure sm7b?
Αν θέλεις κι άλλες πληροφορίες για να με βοηθήσεις ευχαρίστως.

Αποσυνδεδεμένος geka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: κανενας κατοχος του shure sm7b?
« Απάντηση #18 στις: 23/04/15, 00:34 »
-ουπσ sfanfan τώρα είδα το την τελευταία σου απάντηση. Εννοείται ότι λέμε μέσω των προσωπικών εμπειριών και ότι άλλη γνώση μπορεί να έχει ο καθένας. Και εννοείται καμιά παρεξήγηση.
-Οκ το ψυχολογικό κομμάτι είναι σοβαρό, αλλά δεν θέλω να ξοδέψω μόνο γι΄αυτό.
-Επίσης όντως θέλω να αναβαθμίσω και ψάχνω που θα τα ρίξω.
-Άκου λίγο για να καταλάβεις την φάση μου να καταλάβεις ότι δεν με έχει πιάσει καταναλωτική μανία(Εσύ καλά κάνεις και το υπενθυμίζεις να μη συμβεί και μπράβο σου που το λες. Και γω το ίδιο θα έλεγα αν με ρωτούσαν αυτά που ρώτησα εγώ.. ) :) :) . Είμαι άνεργος και προκειμένου να μη με πιάσει η μιζέρια που δεν μπορώ να αναβαθμίσω πούλησα κάποια πράγματα που είχα και κάθονταν και αναβάθμισα τν εξοπλισμό μου. Και ήρθε έτσι το πράγμα που εχω τώρα πιο καλά πράγματα από πριν που δούλευα.
- Και ψάχνω τις καλύτερες λύσεις γενικά με βάση τον εξοπλισμό μου ΄, αλλά και την προοπτική. Φυσικά η προοπτική χωρίς να χαίρεσαι και λίγο το παρόν δεν λέει και τπτ. Γτ δεν ξέρω πότε θα αλλάξω αυτά που παίρνω.
- Δλδ με λίγα λόγια θέλω κομάτι το κομμάτι να βελτιώσω τα recordings και τις μίξεις που κάνω γτ είδα ότι βελτιώνονται και το ψάχνω και με τη φωνή.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/15, 00:36 από geka »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
20452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 23:15
από vangelis
6 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 17:44
από Ιππέας
5 Απαντήσεις
4587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 22:05
από kotsikos
32 Απαντήσεις
18468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/11, 22:12
από groovymood
0 Απαντήσεις
26184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 08:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 20:52
από let me know 796
3 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:53
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 09:00
από vagtanplan
8 Απαντήσεις
7790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/17, 14:15
από saved
0 Απαντήσεις
2053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/17, 00:23
από ΠΟΙΟΣ