Αποστολέας Θέμα: Carl Martin DC Drive ας πούμε review  (Αναγνώστηκε 6027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Carl Martin DC Drive ας πούμε review
« στις: 13/02/16, 00:31 »
Αρχικά να πω ότι ως όφειλα έστειλα στις γιορτές το σχετικό γράμμα στον Άη Βασίλη λέγοντας ότι ήμουν καλό παιδί και ζητώντας έναν AC30 και ένα Carl Martin Plexitone. Λίγες μέρες μετά, μου ήρθε μία επιστολή με κάτι χαζά για κρίση, περικοπές στα ξωτικά... μπλα μπλα μπλα... yours sincerely και λοιπές κρυάδες με αποτέλεσμα να ξεφραγκιαστώ ο ίδιος.

Και επειδή τα λεφτά δε φτάναν ούτε για ζήτω γι αυτά που ήθελα, μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στην κινέζικη vintage σειρά του Carl του Martin. Ευτυχώς βρέθηκε τεμάχιο εν Αθήναις και μπόρεσα να το δοκιμάσω, μου έκανε, το πήρα.

Η τιμή του είναι around 100€ +-, η κατασκευή του μεταλλική, στιβαρή, τα knobs μυρίζουν Κίνα από μακρυά και ή εμφάνιση λιτή όπως συνηθίζει στα πετάλια του ο Δανός φίλος μας.

Το πετάλι ΔΕΝ είναι true bypass. Η παλέτα των ήχων του πλούσια. Διαθέτει ένα switch με τις θέσεις reg (εκ του regular) που δίνει old school drive και την επιλογή fat που ο ήχος γίνεται πολύ πλούσιος, με περισσότερο drive, ογκώδης και θα έλεγα marshallίζων. Τα knobs παραμετροποίησης όσον αφορά στο drive είναι η κλασική τριπλέτα level - tone - gain. Από αυτά το gain έχει μεγάλο εύρος και το tone αρκετά διαφορετικά ηχητικά αποτελέσματα σε όλη τη διαδρομή του. Το volume της κιθάρας καθαρίζει τον ήχο ανάλογα την ποσότητα gain που θα έχεις και φυσικά σε κάθε μαγνήτη αντιδρά διαφορετικά. Με τους low output nocasters 51 της tele φτάνει ως ένα σημείο, με τους πιό high και αρπάζοντες humbuckers της lp είναι ή χαρά του κρεμώδους legato!

Το πετάλι εκτός από το drive, έχει και ξεχωριστό footswitchable clean booster (σε σειρά μετά το drive δηλαδή) που δίνει έως 12 dB επιπλέον έντασης κυρίως για solo αλλά γιατί όχι και σπρωξίματος κάποιου άλλου drive ή ενισχυτή. Σε σχέση με το EHX lpb1 που χρησιμοποιούσα πρό αυτού μου φαίνεται πιό διαυγές. Το booster υπακούει σε ξεχωριστό knob για ρύθμιση της έντασης και δεν επηρρεάζεται από αυτά του drive.

Drive και booster έχουν ξεχωριστά led, μπλεδάκι για το drive και βαθύ περτικαλί για το boost.

Σε γενικές γραμμές μιλάμε για ένα ζεστό και ουδέτερο έως marshallίζον drive με ωραίες δυναμικές - αρμονικές και σχετική συχνοτική ποικιλία ήχων.

Δύο αρνητικά σημεία έχω να προσάψω στο πετάλι. Το ότι είναι αρκετά φασαριόζικο (hum) όταν ενεργοποιείται και το ότι έχει ένα ηλίθιο μαξιλαράκι στο κάτω μέρος που δεν ξεκολλάει με τίποτα και χρειάζεται να το βγάλει ψίχουλο - ψίχουλο αν θες να του κολλήσεις velcro.

Τέλος τροφοδοτείται από 9V μπαταρία ή DC ρεύμα με κλασικό τύπου 1spot τροφοδοτικό. Το δε μανουάλια δεν αναφέρει κατανάλωση mA αν και τα drive γενικά είναι λιτοδίαιτα.

Αυτά και τω θεώ δόξα. Ελπίζω να βοήθησα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Carl Martin DC Drive ας πούμε review
« Απάντηση #1 στις: 13/02/16, 00:41 »
καλορίζικο!
ρίξε και καμιά πενιά να τ'ακούσουμε και καμιά φωτό να στο φτύσουμε να μη το μαθιάσουμε
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Carl Martin DC Drive ας πούμε review
« Απάντηση #2 στις: 13/02/16, 01:12 »
Thanx mate! Δε τα πάω καλά με τας οικιακάς ηχογραφήσεις. Ένα χαρακτηριστικό βίντεο - ριβιού είναι το παρακάτω.

https://youtube.com/watch?v=wJDJKm7K8ow
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 11:32
από Μαργαρίτα Π.
12 Απαντήσεις
7000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 11:49
από Mistral
7 Απαντήσεις
3184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/08, 10:16
από heineken
2 Απαντήσεις
5694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 22:41
από sakman
0 Απαντήσεις
1403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 15:20
από ilianthos-Kanlis
2 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 01:26
από diecast
8 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 19:47
από gers
27 Απαντήσεις
7856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 07:33
από Kosthrash
41 Απαντήσεις
48372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/13, 08:32
από Βραζίλης
29 Απαντήσεις
10562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/16, 13:54
από andrewpap